M Ml vm crêmet I ISO EINIIL^ND BEKENDE HAARLEMMERS. DINSDAG 30 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBL 3 Zweedsche schepelingen zagen de tram niet. De hoofdstad krijgt een novum „Plaats, waarnaar anderen hunkeren." üij koud, nat guur weer voorhanden en gelaal - (Adv. Ingez. Med.) Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. Een schoolbioscoop. Na een voorbereiding van vijf maanden heeft de heer N. H. Wolf te Amsterdam, stich ter van de Cinematografische Volksuniversi teit, een nieuw denkbeeld verwezenlijkt, als gevolg waarvan de hoofdstad een stichting rijker is geworden, die onder den naam „Am- sterdamsche Schoolbioscoop" de jeugd van 8—18 jaar vertrouwd wil maken met het ge nieten van leerfilms, afgewisseld door met zorg gekozen ontspanningsfilms. De naam schoolbioscoop duidt direct in tegenstelling met de vrijwel uitsluitend op het begrip amusement ingestelde jeugdbioscoop op de bedoeling, het op school geleerde aardrijkskunde, natuurlijke historie enz. op aantrekkelijke wijze aan te vullen of te verduidelijken. In dit verband hebben drie op wachtgeld gestelde onderwijzers, zich be last met de paedagogische leiding van de te geven bioscoopvoorstellingen. De stichting heeft voor haar doeleinden de beschikking gekregen over de gedeeltelijk in arbeiderswij ken en gedeeltelijk aan de peripheric gelegn zalen van de instelling Centr. Beheer v. Ver- eenigingsleven (voor Woensdag- en Zaterdag middagen) over het Alhambra-theater aan de Weteringschans bij het Frederiksplein en over de groote zaal van „Krasnapolsky". PROF. VAN RIJNBERK 25 JAAR HOOGLEERAAR. Op 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat Prof. Dr. G. van Rijnberk zijn hoog- leeraarsambt in de physiologie aan de Uni versiteit van Amsterdam aanvaardde. Dit feit zal herdacht worden on een feestelijke bijeen komst in de Aula dor Universiteit. Voorbereiding van de W est-Indië-vlucht. De heer Bouman naar Curacao. A.s. Vrijdag vertrek de heer L. F. Bouman chef der afdeeling Speciale Zaken der K.L.M per s_s. „Costa Rica" van de K.N.S.M. naar Curacao.zulks met het oog op de voorberei dingen voor de Kerstpostvlucht Amsterdam Curacao van de ..Snip" en de verdere plan nen van de K.L.M. ten aanzien van West- Indië. De heer Bouman zal waarschijnlijk eind Maart naar Nederland terugkeeren. Remonstrantsc.h seminarium bestaat 300 jaar. Plechtige herdenking te Leiden Gedachtenisrede van prof. dr. G. J. Heering. Maandag heeft te Leiden plaats gehad de plechtige herdenking van het 300-jarig be staan van het seminarium der Remonstrant- sche broederschap. Te Leiden, omdat het se minarium daar thans gevestigd is. Het werd in 1634 in Amsterdam opgericht, maar is in 1872 naar Leiden overgebracht. De herdenking had plaats in het groot-Auditorium van de Leidsche Universiteit in tegenwoordigheid van de ministers Kalff en Slotemaker de Bruine, vertegenwoordigers van het college van cura toren der Leidsche Universiteit, den rector- magnificus, prof. dr. W. v. d. Woude en den secretaris van den Academischen Senaat. Prof. Mr. A. S. de Blécourt, curatoren van het Seminarium der Remonstrantsche Broeder schap en vele vooraanstaande personen, en predikanten dier gemeenschap. Prof. dr. G. J. Heering sprak na een welkomstwoord tot de autoriteiten een gedachtenisrede uit. Daarin wees spr. er o.m. op, dat het historisch en we zenlijk beginsel der Remonstranten het best kan worden gedefinieerd als: Erkenning van de godsdienstig zedelijke autonomie der per soonlijke consciëntie", een autonomie, die tevens theonomie is. omdat zij innerlijk ge bonden is aan de eeuwige wetten Gods, aan het Evangelie van Jezus Christus, dat in den Bijbel en in het heiligdom der harten spreekt. Uit dit hoofdbeginsel kunnen vrijwel alle trekken van den hardnekkigen strijd, dien de Remonstranten te voeren hadden, worden af geleid. Na de rede van Prof. Heering bracht de rec- tor-magnificus, prof. dr. W. v. d. Woude, na mens den Academischen Senaat, gelukwen- schen over, waarna in de gewelfzaal der Uni versiteit een korte receptie werd gehouden. Vervolgens had in de Pieterskerk de plech tige onthulling van een gedenkteeken plaats ter nagedachtenis aan Arminius, waarbij het woord achtereenvolgens werd gevoerd door dr. Haentjes, die de samenkomst opende, Jhr. ir. G. de Graeff. voorzitter der Broederschap en den heer J. P. Mulder, voorzitter van de ge meente-commissie der Ned. Herv. Kerk. De steen, ontworpen door den heer Van Krimpen te Haarlem en uitgevoerd door der. heer Van der Schaft, vermeldt als kenspreuk de Latijnsche woorden, die Bertius sprak in zijn lijkrede op Arminius en die vertaald lui den: „Hij was een man wien degenen, die hem hebben gekend, niet hoog genoeg hebben kun nen waardeeren, niet genoeg hebben gekend". De verdere inscriptie luidt: Jacobus Armi nius 1603—1609 professor in de theologie aan de Leidsche universiteit, f 19 October 1609 en alhier begraven. In eerbiedige herinnering aangebracht door leerlingen en oud-leerlin gen van het seminarium der Remonstrantsche Broederschap bij het derde eeuwfeest 28 Oc tober 1934". Om half vijf werd in de Lakenhal een his torische tentoonstelling geopend door ds. G. J. Sirke. De burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen sprak een welkomstwoord tot de zeer talrijke aanwezigen. Dr. H. C. Di- feree zette in het kort het plan en de doel stelling der expositie uiteen. De sluitingssamenkomst van het herden kingsfeest had plaats in een der zalen van de Lakenhal door prof. van Hoik. Ontslag aan de huwende onderwij zer es? Reeds een bres in de beroepsgelijkheid geschoten. Minister Marchant heeft enkele maanden geleden een wetsontwerp ingediend, strekken de om verplichtend voor te schrijven, wat thans een bevoegdheid is van den gemeente raad, nl. het ontslag van de onderwijzeres, die voor het bereiken van den 45-jarigen leeftijd in het huwelijk treedt, met ingang van den dag van het huwelijk. Voorts stelde hij nog eenige hiermede verband houdende wijzigin gen voor. Op de bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer gemaakte opmerkingen zegt de minister o.m. het volgende: Wie zich den loop van zaken voor den geest heeft geroepen, zal de ongegrondheid inzien van het verwijt, „dat de regeering van de cri sismoeilijkheden gebruik maakt om met dit wetsontwerp een principieele strijdvraag te beslissen". Het beginsel van wat men noemt „de be roepsgelijkheid van man en vrouw", zal niet eerst'door opneming van dit wetsvoorstel in het Staatsblad worden beslist: het beginsel zelf was reeds beslist, toen de wetgever aan de gemeenteraad de bevoegd heid gaf het ontslag van de hu-wende onder wijzeres imperatief voor te schrijven. Daar mede was de beroepsgeliikheid van man en vrouw principieel aangetast. Immers, de wet gever liet het te voren niet toe. Bij de indiening van het wetsontwerp heeft deze overweging gewicht in de schaal gelegd, dat elke onderwijzei'es, die in haar echtgenoot een kostwinner vindt voor het gezin, een plaats bezet houdt, waarnaar tallooze andere be voegden zonder middel van bestaan hunke ren. De vraag van het kostwinnerschap heeft alleen beteekenis voor wie kostwinner is, niet voor wie het door het huwelijk zou worden. Tijdelijke maatregel? Deze nieuwe overweging houdt inderdaad met de crisis verband, en zal als zoodanig slechts een tijdelijke strekking hebben, al is elke tijdelijkheid, en vooral deze. relatief. Mocht de Kamer van een definitieve beslissing afzien, en mochten de verschillende groepen eensgezind aan een, aan den onbekenden duur der crisis gebonden, regeling haar zegel willen verschaffen, dan zal de minister tegen een amendeering in dien zin geen bezwaar maken. Welken invloed de ontworpen regeling zal hebben ten gunste van mannelijke onderwijs krachten is moeilijk in cijfers uit te drukken. Voor afzienbaren tijd zal voor elke door de invoering open gekomen plaats als regel een mannelijke of vrouwelijke wachtgelder worden aangesteld. Hier zullen de vrouwelijke meestal de voorkeur hebben: daarna komen manne lijke wachtgelders aan de beurt. Het aantal gehuwde onderwijzeressen is ongeveer 900. FAILLIETVERKLARING DOOR DE DUITSCHE DEVIEZEXBEPALINGEN. Dezer dagen is het faillissement van den heer O., de hoofdpersoon uit het bekende Nijenrode-proces, uitgesproken. Hieromtrent vernemen wij nog het volgende: De heer O. woont thans op het landgoed „Dallmin" in de nabijheid van Wittenberge, welke laatste plaats gelegen is aan den spoor weg van Berlijn naar Hamburg, ongeveer mid den tusschen beide plaatsen in. De heer O. staat daar aan het hoofd van een bedrijf van eenige honderden hectaren groot landgoed, waarop ruim 150 menschen werk vinden. De faillietverklaring is gevolgd op verzoek van de vroegere echteenoote van den heer O., ter zake een haar toekomende contractueele uit- keering, die de heer O. wel in staat was. doch vanwege de verscherpte Duitsche deviezen- bepaling. niet mocht betalen. Ten tijde van het uitspreken van het faillissement werd de heer O. in de Emma-kliniek te Utrecht ver pleegd, waar hij een ernstige operatie heeft moeten ondergaan. Spijtige opmerking over de K. L. M. Onjuiste mededeelingen over subsidies. V.D. meldt uit Londen. Ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling van luchtfoto's „Flying over the Empire" hield de directeur van de Imperial Airways Ltd., G. L. Walter een rede, waarin hij zeide. dat er geen reden was, waarom men niet binnen eenigen tijd in acht a tien uur naar Mel bourne zou kunnen vliegen, wanneer men slechts wist hoe men de menschen in de stratospheer in leven zou kunnen houden. De vraag of de lijnvliegtuigen der Imperial Airways sneller konden vliegen was een vraag, dien de regeering aanging, aangezien zij de kosten zou hebben te dragen, hetzij in den vorm van gegarandeerde postcontrae- ten, zooals in de Vereenigde Staten, of door grootere subsidies, zooals de Nederlandsche K. L. M. ontving. Alleen al voor de lunchtweg Amsterdam—Batavia ontving de K.L.M. bijna zooveel subsidie als de Imperial Airways voor hun twee luchtlijnen naar Singapore en Kaapstad. Mr. Walter's mededeelingen over de sub sidies der Kl.M. zijn naar V.D. meldt, in elk opzicht onjuist. De K. L. M. ontvangt geen enkele speciale subsidie voor de Indië-lijn, doch slechts een algemeene subsidie waarvan zij in 1933 f 404.000 gebruikte, terwijl voor het jaar 1934 een bedrag van f 550.000 be schikbaar is gesteld, waarvan echter nog geenszins vaststaat, dat het geheel zal worden gebruikt. Voor de Indië-lijn heeft de K1.M. slechts een garantie van de P.T.T. voor het postver voer. Als de postopbrengst dit garantie-bedrag overschrijdt, komt dit saldo uitsluitend de posterijen ten goede. Daartegenover staat, dat de Imperial Air ways Ltd. alle post-inkomsten die de vervoer de poststukken opbrengen, krijgt, terwijl zij een jaarlijksche subsidie ontvangt van 500.000 pond sterling, dus aanzienlijk meer dan ce jaarlijksche subsidie der K.LM. Menschen en dingen uit mijn buurt. Het buurtcafé. Het buurtcafé is op den hoek en het is dood tot half vijf. Dan koimt de oude dokter Van der Loo bin nen en zegt: „Willem is het al half vijf? Geef mij dan eerst maar 's een kopje thee, jongen en de Illustration". Dokter Van der Loo doet een half uur over een kopje thee en de heele week over de Illustration; op de courant is hij zelf geabonneerd en hij drinkt één borrel om kwart voor vijf. Hij is een van de acht vaste klanten van het buurtcafé „Métropole", maar die maken nét mijn licht en verwarming goed, zegt de eigenaar en ik moet 't van de partijen hebben, begrijpt u Als er „partijen" zijn is het heele café voor losse bezoekers gesloten. Die partijen beginnen om drie uur en om elf uur zijn ze geëindigd, 't Zijn bijna altijd brui loften met veel gekleede jassen en twee ont roerde schoonmoeders en neef Henk, die zoo leuk kan voordragen, dat je d'r zoogezegd al tijd zeker van kunt zijn, dat 't een leuke boel wordt als hij er bij is, za'k zoo maar zegge. Er is één vast partijen-menu: Croquetjes, groentesoep, biefstuk, -kip en pudding en de klare met suiker, de advocaat, de St. Emilien en de papieren mutsen en andere feestartike len zijn T bij inbegrepen. Als er geen partij is, komt er 's middags wel eens een meneer, die voor zaken in de buurt meet zijn, een cadetje met kaas en een kop koffie drinken. Hij betaalt vijftig cent, zet op zijn onkosten-nota-aan-de-directie: „één lunch f 1,50" en rijdt in zijn blikken Fordje verder. Er verdwaalt wel eens een paartje, dat hand in hand ohampagnepils drinkt en an der-half uur zwijgende elkaar in de oogen zit te kijken. En eók komen de intelleobueelen uit de buurt er Vrijdagsmiddags om de nieuwe porte feuille in te zien, vooral sinds de Vie Parisien- ne daarin is opgenomen. lederen Dinsdag en Dondei-dag is er een kaartavondje van den bakker, den onderwijzer, den oud-kapitein-ter-koopvaardij en meneer Métropole zelf en twee biljartclubs hebben er hun queu's staan en een glazen kastje met medailles en wisselbekers. De fraai-gecalligra- feerde ledenlijsten aan den wand zijn al een beetje verschoten door het zonlicht en het geweld der jaren. Ik heb véél gepraat met den baas. Hij leest de krant en luistert naar de radio en zijn al gemeene ontwikkeling na het avondblad is fabelachtig. „Ik kan de zaak wel moderniseeren, zegt hij, en nieuwe kleedjes op de tafeltjes leggen en een twaalfuurtje op de kaart zetten, zooals ze dat tegenwoordig allemaal doen, maar al die nieuwigheden zijn nog, geen verbeteringen en als je één dubbeltje aan zoo'n twaalfuurtje verdient, is het al mooi. Nee, ik moet 't hebben van de partijen". Dokter Van der Loo is óók heel ontwikkeld. Hij woont, ergens in een stoffig bovenhuis met een beetje groezelige gordijnen en hij oefent geen praktijk meer uit. Hij zinspeelt altijd op een geheimzinnig drama in zijn leven, kijkt bedenkelijk uit z'n steeds een-beetje-vochtige oogen en zegt: „nee, de liefde is óók niet alles, ik kan daar over meepratenen de weten schap wordt óók niet gewaardeerd. Om de Uiver steken ze de vlaggen uit, maar toen Lo- rentz stierf heb ik T geen enkele halfstok zien hangen" en de onderwijzer is 'het met hem eens wat de Uiver betreft en oneens wat de liefde aangaat. Maar hij is neg jong en heeft geen drama in zijn leven gehad. Toen ik gisteravond na een vollen avond, een avond onder de leeslamp met een boek en tijdschriften, door de zwarte wereld van mijn buurt ging de regen viel fijn en prikkelend en de geuren van het stervend getij dreven zoet en benauwend tusschen de donkere hui zen, de electrische lampen wiegden de krin gen van hun licht over het nat plaveisel en aan een deur aarzelde het afscheid van een dienstmeisje en een langen mageren man-in een grijzen jas toen ik gisteravond de rust van den nacht wilde gaan bereiden in een groc van warmen wijn en wat zacht gepraat in den groenigen schijn van de leestafellampen van mijn buurtcafé, was de kellner reeds aan het redderen met tafels en stoelen en vouwde de kleedjes tot een stapeltje. De eigenaar van Métropole stond er een pijpje bij te rooken, wijdbeens en starend over het biljart en de kastjes met médailles en bekers. Met mijn bestelling stoorde ik het vredig en verlaten einde van den dag. En haastig de geurige warmte indrinkende zei ik wat be schaamde en troostende woorden over dezen triesten avond, de eenzaamheid op straat en de menschen-van-tegenwoordig die café's ver langen als boudoirs, met mollige tapijten, weeklagende muziekjes en weelde, naargeestig van onpersoonlijkheid. De eigenaar klopte ziin pijp uit op den bin nenkant van zijn hand. „Ik moet 't van de partijen hebben, be grijpt u, morgen hebben we er een van dertig menschen, van drie tot elf uur en daar zit voor mij nog een boterhammetje an", zei hij en riep: „Willem, m'neer wil afrekenen Mr. E. ELI AS. Brutale roof te Rotterdam. Twee indringers maken 350.buit. Maandag heeft een tweetal tot nu toe on bekende mannen een roofoverval gepleegd in een filiaal van de firma de Gruyter aan de Hillenlaan te Rotterdam. Op het moment, dat een winkeljuffrouw naar binnen was gegaan als chef had zij de sleutels var. het perceel waren de twee mannen haar gevolgd. Toen zij haar mantel wilde uitdoen, kwamen de onverlaten plotse ling het kantoortje binnen en eischten van haar geld. Gebruik makend van den vreese- lijken schrik van de juffrouw zochten zij de brandkast na. waarvan de sleutels op tafel lagen. Tn totaal hebben zij een bedrag van ruim f 350 meegenomen De beide mannen zijn daarop vertrokken, waarna de winkeljuffrouw, die totaal over stuur was, de politie kon waarschuwen. Eén van hen levensgevaarlijk gewond. Maandagavond omsteeks elf uur heeft in de BrieLschelaan te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. Drie Zweedsche schepelingen van het Zweedsche s.s. „Indianic" dat in de Maas haven aldaar ligt, staken plotseling de don kere Brielschelaan over en bemerkten niet. dat met volle vaart een tramwagen van lijn 2 naderde. Twee van hen werden door de tram gegrepen. De 23-jarige stoker Noerdeman uit Kugebaca werd deerlijk gewond en is naar het ziekenhuis aan den CooLsinge! overge bracht. Een been werd hem afgereden, het andere is verbrijzeld. De 28-jarige R. Ander sen die een duw van de tram had gekregen bekwam eenige onbeteekenende wonden. Hij kon na verbonden te zijn zijns weegs gaan. De toestand van N. is zorgwekkend. Noodlottig ongeluk bij inhalen Aanhangwagen begon te slingeren. Vrachtauto in het Boterdiep gereden. Twee inzittenden verdronken. Maandag is een vrachtauto van de N.V. Moorlach's Transportbedrijf te Uithuizer. meeden, welke geladen was met veekoeken, opweg naar Groningen op 2 K.M afstand van Bedum van den weg gegleden en in het Boter diep geraakt. De beide inzittenden van de vrachtauto, de 30-jarige gehuwde heer W. Moorlach, wonen de te Uithuizermeeden en zijn knecht kwamen in het water terecht. Hoewel van alle kanten direct hulp kwam opdagen, mocht men er niet in slagen de beide personen uit de cabine te bevrijden. Eerst een uur later zijn zij levenloos naar boven gebracht. Het ongeval is veroorzaakt door het feit, dat bij het passeeren van een anderen auto bij een flauwe bocht van den weg begon te slingeren, van den weg afgleed en het voor- ste gedeelte mee in het Boterdiep trok. De wagen werd door den knecht bestuurd. VERASSCHING MEVR. RUTGERS— HOITSEMA. Onder zeer veel belangstelling is gister middag in het crematorium te Westerveld de verassching geschied van het stoffelijk over schot van mevrouw M. W. H. Rutgers Hoitsema, de bekende pionierster in de vrouwenbeweging, overleden te Rijswijk. Gesproken hebben mevrouw mr. Bakker Nort namens de Vereeniging voor vrouwen- belangen en gelijk staatsburgerschap. Mevrouw van SchaikDobbelmann, mevr. Klooster, de heer J. H. Goud en mevrouw Aalderink en een nicht van de overledene. Een kleinzoon heeft dank gezegd voor de groote belangstelling. SOLDAAT KRIJGT 10 MAANDEN WEGENS OPRUIING. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft von nis gewezen in de zaak van den gewoon dienstplichtig soldaat bij de genietroepen te Utrecht, die in hooger beroep terecht heeft gestaan, van het connis van den Krijksraad waarbij hij wegens opruiing en ondermijning der krijkstucht (door zich op 6 Juli in een der kamers van de Kromhoutkazerne te Utrecht in tegenwoordigheid van eenige militairen in opruiende taal uit te laten) tot 10 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militai ren dienst is veroordeeld. Het Hof heeft het vonnis van den Krijgs raad bevestigd evenwel met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht» te dienen. HOOGER BEROEP IN DE ZAAK TEGEN HUIZEN'S GEMEENTEARCHITECT. De officier van justitie te Amsterdam, heeft hooger beroep aangeteekend in de strafzaak tegen den vroegeren gemeentearchitect van Huizen, die verdacht van valschheid in ge schrifte terecht heeft gestaan. De officier van justitie had een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt, doch de rechtbank sprak hem Woensdag j.l. vrij. Roode Haan in kerk en boerderij. Maandag heeft een zware brand gewoed in de boerderij van den landbouwer T. van Pink steren te Hintham nabij Den Bosch. In een oogwenk sloegen de vlammen over van den stal naar het woonhuis en in een half uur tijd was de heele boerderij uitgebrand. Verzekering dekt slechts voor een klein dee1 de schade, die op eenige duizenden guldens wordt geschat. Behalve de stal en het woonhuis zijn nog groote voorraden hooi, stroo en bieten verlo ren gegaan. Twee varkens, twee kalveren en veel kippen kwamen in de vlammen om. Een kostganger kon zich slechts met groote moeite in veiligheid stellen. Hij lag" te bed toen de brand uitbrak en toen hij wakker werd, stond zijn bed reeds ir vlam. Brand In een kerk. Bij de opening van de R.-K. kerk te Vier lingsbeek ontdekte de koster tot zijn groote ontsteltenis, dat het kerkgebouw geheel ge vuld was met rook. Hij waarschuwde onmid dellijk den kapelaan en den burgemeester Door den geweldigen rook was doordringen in het gebouw in den beginne echter niet mo gelijk. Later gelukte het den koster evenwel geholpen door toegesnelde omwoners binnen te komen. De brandweer uit Nijmegen, die di rect was gewaarschuwd, arriveerde met groot materiaal, doch behoefde niet meer te helpen, daar de brand reeds gebluscht was. Bij onderzoek bleek, dat het prachtige hoog altaar zeer veel had geleden en dat de groote kast met de gewaden voor rouwdiensten totaa- was uitgebrand, en dat alles met een dikke laag roet was bedekt. De oorzaak van den brand moet vermoede lijk worden gezocht in kortsluiting. Kind nog juist gered. Te Someren (Limb.) is gisteren brand ont staan in de woning van den landboxiwer S In koi-ten tijd stond het geheele huis in lichte laaie. Ook schuur en stalling werden door het vuur aangetast en brandden geheel uit. He' uuisraad en vijf varkens zijn verbrand. Eer kind, dat nog te bed lag, kon nog juist op tijd in veiligheid gebracht worden. De boerderij wa5 laag verzekerd. 30 October: Uit het hoofdartikel, geteekend Sw.: Bekend is het dat vooral de voorspraak van invloedrijke dames menigen salet jonker een ridderlint bezorgd heeft, want de minister moet met alles en allen rekening houden en wee hem, zoo hij de sexe tegen zich inneemt door haar gunstelingen geen gunst waardig te keuren of voor nietswaardlgen te houden! Wie dus op den steun kan rekenen van de aristocratische dames der hofstad, hem zal veel geschonken worden, omdat hij veel bemind heeft. Door onze lens gesnapt. Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Zoo eenvoudig-weg wandelend alt cp bovenstaande afbeelding waarmede wij een sex'ie van bekende Haarlemmers, op straat gekiekt, openen ziet men onzen hoogstgeplaatsten stadgenoot, jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord- Holland, vaak ir. de Haai'lemsche straten. Jhr. Röell werd geboren in 1864. studeerde en promoveerde in Leiden en was eenigen tijd werkzaam als ambtenaar ter provinciale griffie te Zwolle. Daarna was hij achtereen volgens burgemeester van Leeuwarden, van Arnhem en van Amsterdam. In 1915 volgde zijn benoemixxg tot Commissaris der Koningin in dit gewest. Als leider der Statenvergaderingen toont jhr. Röell zich altijd een uitstekend voor zitter. en in de openbare vergaderingen van Ged. Staten, waar allei-lei zaken aan de orde komen, blijkt telkens weer, hoe uitstekend de Commissaris van alle bijzonderheden die za ken beti-effende. op de hoogte is. Zijn vra gen en opmerkingen getuigen dan vaak van groote sehei-pzinnigheid. Veel gevoelt Jhr. Röell voor wetenschap en kunst en zijn belangstelling in het Gooische natuurreservaat sprak van zijn liefde voor natuurschoon. De Commissaris is bovendien een uitmun tend i-edenaar, die zijn redevoeringen gaarne kruidt met geestige of humoristische opmer kingen. Hoezeer Jhr. Röell de achting geniet van de leden der Prov. Staten bleek ondubbel zinnig bij zijn 12 1'2-jarig jubileum als Com missaris der Koningin in 1927 en ook onlangs nog toen hij den 70-jarigen leeftijd bereik te. al werd dit feit, op zijn uitdrukkeiijken wensch, niet officieel gevierd. IN 1935 GEEN STERKANIP TE OMMEN. Het Ned. Haagsch Corr. Bureau meldt: Naar we vernemen zal het Sterkamp te Ommen volgend jaar niet worden gehouden. Krishnamurti zal het geheele jaar 1935 in Zuid-Amerika blijven. Het eerstvolgend Sterkamp te Ommen zal dientengevolge gehouden worden in Augus tus 1936 KLEINE MISDAAD IN DE HOOFDSTAD. Ook in het afgeloopen week-end heeft de kleine misdaad in de hoofdstad welig voort- getierd en is aan het opsporingsapparaat van verschillende bureaux in de hoofdstad nieuwe arbeid toegevoegd. Een bloemlezing uit de collectie van de ter beschikking zijnde ge gevens moge dit bewijzen in de Fagelstraat is ten nadeele van de ge meente ongeveer 150 K G. oud ijzer van rio- leeringsputten ontvreemd. Onbekende da ders hebben zich door opensluiting toegang verschaft tot een winkel aan den Amstelveen- schenweg. Uit het kasregister werd een be drag van fl. 70 en uit een vak 20 ons thee ontvreemd. Voorts hebben zich onbekende daders door middel van opensluiting en verbreking toe gang verschaft tot een woning aan het J. D. Meyerplein. De buit bestond uit een filmtoe stel en den inhoud van den gasmuntmeter. In een woning van hetzelfde perceel werden de meters van gas en electriciteit eveneens gelicht. Uit een woning in de Kerkstraat zijn e engouden damesring en een bankbiljet van f 25 ontvreemd, terwijl uit een woning in de Waalstraat twee gouden ringen met briljan ten en een zilveren collier vermist worden. Uit een perceel in de Gravenstraat zijn een aantal postzegels, een blanco chèque en acht vulpenhouders gestolen; uit een loods op de marinewerf wei'den acht serviezen en 37 halve dozijnen broekriemen ontvreemd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5