StmtiyAt Het jubileum van de H.B.S.-a. Jtëek&uuls KuisActutxeefi Allerzielen in Oostenrijk. WOENSDAG 31 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STADSNIEUWS. De Sportfeesten. De heer J. Hop had Dinsdagmiddag de hoofdleiding bij de sportfeesten van de H. B. S. a aan de Spanjaardslaan. In ons vorig nummer konden we nog me- dedeelen, dat 's middags één uur de sport feesten van de leerlingen van de jubileerende H. B. S. a op de terreinen aan de Spanjaards- laan begonnen waren. De temperatuur was helaas alleen aangenaam voor de ongeveer 250 .deelnemers en 't legertje scheidsrechters, allen leerlingen van het Haarlemsche Instituut voor Lichamelijke Opvoeding, die zich daar voor belangeloos beschikbaar hadden gesteld. Voor de toeschouwers was het te guur. Daar om waren er ook maar heel weinig. We heb ben nog nooit de groote overdekte tribune van H. F. C. zoo akelig leeg gezien Was dus de be langstelling gering, des te groot er waren de animo en het enthousiasme van de deelneem sters en deelnemers. Met groot élan wierpen zij zich in den strijd. Ze werkten alsof er kostbare prijzen te ver overen waren. Dit was echter niet het geval. Het ging alleen om de e:r. De belooning be stond slechts uit chocolade. De hoofdleiding berustte bij den bekenden gymnastiekleeraar J. Hop, die zooals we dat van hem gewend zijn, nauwkeurig oplette, dat alle voetbal-, hockey- en handbal-wed strijden op tijd begonnen en eindigden. De directeur, ir. M. Voorzanger, en de leeraren gaven door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling. Bij één der belang rijkste voetbalwedstrijden deed de heer Voor zanger onder luid gejuich der jeugd den af trap. Eenige wedstrijden bleven onbeslist. Bij voetbal moesten penalties en bij hockey straf slagen de beslissing brengen. De Directeur, ir. M. Voorzanger, doet den aftrap bij één der voetbalwedstrijden. De stemming onder de jeugdige deelne mers liet niets te wenschen over. Wie niet aan de beurt van spelen waren, kortten zich op de tribune den tijd met het zingen van leutige liedjes en het aanmoedigen van vriendinnen en vrienden op het veld. Deze openluchtdag was dan ook een groot succes. De uitslagen waren als volgt: Voetbal. 4 C—5 B 6—1 5 C—3 D 0—7 (Deze laatste wedstrijd werd met rust ge staakt omdat de vijfde klasse C over te wei- r.is spelers beschikte). 5 A—4 C 1—0 5 A—3 D 0—2 1 C—1 A 4—2 Hockey (heeren) 3 A—4 A 0—0 (3 A wint met 1—0 na strafslagen). MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Weekbericht. Afdeeling eierenaanvoer 280.000 eendeieren prijs f2,.26 a f3. 60.000 kippeneieren: 70/80 K.G. f5,30 a f 5,70 65/66 K.G. f4,90 a f5,20; 63/64 K.G. f4,90 a f5,20; 60/62 K.G. f4,70 a f5.10; 58 59 K.G. f4 30 a f4,90; 56/57 K.G, f4,20 a f4,60; 53/55 KG f4 a f 4,40; 50/52 K.G. f3,60 a f4,20; 40/4)9 K.G. f 2,50 a f 3,80. Afdeeling pluimvee: oude kippen f 0,40 a f 1 per stuk; jonge hanen f0,50 a f0.80 per stuk. Kiloprijs oude kippen f0,27 a f0,35; jonge hanen f 0,35 a f 0,45. 2 Bcomb. 3* 4 en 5 24 3 B—3 C 1—1 (3 C wint met 21 na strafslagen). 4 B—3 C 0—2 Comb. 3, 4 en 53 A 02 3 C—3 A l—l (Na verlenging; 3 C wint na strafsla gen). Hockey (dames). 4e kl.5e kl. 01 3e kl. A en B—3e kl. C en D 0—0 (3e kl. A en B wint met 21 na strafsla gen). 5e kl.3e M. A en B. 30 (De 5e kl. wint den eindstrijd.) Handbal: Comb. Ie kl.2e kl. (De 2e klas wint we gens niet opkomen van de combinatie). 1 Bcomb. Ie kl. 130 2e kl.—Ie kl. 4—3 Te vijf uur, toen het al donker was, waren de wedstrijden afgeloopen. 60-JARIG HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar P. Karis, wonende Oranje boomstraat. hoopt op 11 November zijn 60- jarig huwelijksfeest te herdenken. „N GEFORCEERD HUWELIJK'' De Tooneelgroep „Het Masker" (Directie: Jan Musch en Ko Arnoldi), zal Zondag, 4 No vember as., in den Stadsschouwburg te Haar lem, een herhaling geven van .,'n Geforceerd Huwelijk spel in 3 bedrijven (6 tafereelen), van Edward Poor Montgomery, onder regie van Ko Arnoidi. De voornaamste rollen zullen werderom vervuld worden door Vera Bondam. Ko Arnoldi Ank van der Moer, John Gobau, Jacques de Haas_, Corrie Schiller-Italiaander, Georgette Reyewsky ea. Decor-ontwerp: Paul Bromberg. (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWEREPEN. Terug te bekomen bij: J. v. d. Aardweg, H. J. Koenenstraat 8, accumulator; Bureau van Politie, Smedestraat, slinger v. e. auto; bont; 'hondenhalsband met penning; pakje papier; riem; portemormaie m. i.; tasohje; rijwielbe lastingplaatje; houder met patronen; ta.lch; hondenpenning; rijwielbelastingplaatje; hand schoen; portefeuille; v. d. Reep, Amsterdam straat 3 i, armbandhorlogeJ. de Rens, Zijl- weg 129, boek; Seijffert, Anslijnstraat 22, bril; P. v. 't Hoff, Junoplantsoen 74, ceintuur; Asyl, Ridderstraat 11, 2 honden; 3 katten; Rijnveld, Groote Houtstraat 18 A, handschoe nen; J. Ruijg, Luitesteeg 29, handschoen; M. ■v. Dijken, Ailanstraat 18, handschoen; H. Zwart, Bozeniprieelstraat 36 B, handschoen; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, hond; 2 katten; Guechelaar, Staringstraat 7. hand schoen; Misset, Slachthuisstraat 43 zw., lorgnet; v. Velthuizen, Fabriciusstraat 32, modeblad en patronen; N. Schraal, Brouwers straat 28, muts; Post, Diepenbrokstraat 77, muts; Schutten, v. Beresteijnstraat 43, meet band; v. Dijke, Ailanstraat 78, nijptang; Rijn veld, Groote Houtstraat 18 A, parapluie; Beaufort, Delftstraat 45 rd., portemonnaie m. i.; De Jong, Jan Steenstraat 12, pakje m. i.; J Overtoon. Assendelverstraat 49 rd. porte monnaie m i; Vrugt, Bilderdijkstraat 40, por temonnaie m. i.; Smits, Reitzstraat 42, porte monnaie m. i.; Swart. Bcrneostraat 11, rij wielbelastingplaatje; Scheffer. Wijde Gelde- lcozepad 26, hondenriem; G. de Roos, Bakker laan 25 (Bloemendaal) regenpijp; Kaptijn, Manpadslaan 14 (Heemstede), rijwielbelas tingplaatje; Zomerdijk, Graaf Willemstraat 15, sleutels; H. M. Ont. Rijpstraat 37, sleutels; Kraaij, Hofdijkstraat 19. schoen en sok; De Haan, Zijlstraat 16, tasch m. i.; Groot, Rus tenburgerlaan 67, tasch m. i.; A. J. B. v. Schuilenburg. A. L. Dyserinckstraat 27, kat; J. Weijers. Ailanstraat 70, armband; Koedij ker, Nieuwe Raamstraat 13. bus benzine; Strij- bosch, Vooruitgangstraat 110, statief; Dijkstra, Potgieterstraat 20. geld?-Ceder, De la Reij- straat 69. handschoen; J. 't Hart, Garenko- kerskade 6, jas; A. de Graaf, Aagje Deken straat 9, muts; Jansen, Spaarnw ouderstraat 60, muts; v. Eek, Lotterstraat 3, medaille; StokhuijzenGeuns, Zomerluststraat 22. muts Bergsma, Bantamstraat 75, oorbel; Enschede, Klokhuisplein, parapluie; Stam, Santooor- terstraat 70, portemonnaie m. i.; J. Dijk, L. Heerenstraat 70, rijwielbelastingplaatje; v. Haaien, Harmenjan weg 76, rozenkrans; Bijster, Sivartstraat 2, rijwielbelastingplaatje; Abrij, Lange Lakenstraat 8, paar regenpijpen; Timmer, Kloppersingel 47, regenjas; Verhulst, Gruttostraat 33, rijwielbelastingplaatje; Ho ning, Vooruitgangstraat 68. krul tangMeuse. Bisschop Ottcstraat 2, tasch; W. Veldhuis, Dol fijnstraat 16, slinger v. e. auto; M. W. Eken, Nauwe Geldeloozepad 15, handschoen H. Goiniga, Olycanstraat 211, hondenhalsband; L. Laadstra, Zuid Brouwersstraat 9, hond; J. Lunenburg, Korte Zijlstraat 6, jas; C. Dekken, Langendijkstraat 2, jas; A. P. F. L. Koopen. Eendracht straat 36, jas; J. Kersten, Gasthuis laan 57 rd., kat; L. v. Lcenen. Brouwersstraat 66, ketting; H. Hoffies, Pieter Maritzstraat 23, kapmes; J. C. Selhorst, Westergracht 13' zw., muts; A. v. d. Horst, Spionkopstraat 60, parkietgras; C. Weijers. De Clercqstraat 103, tasch; J. Lakenberg, Ripperdastraat 3, akten- fcasch m. i.; L. G. H. Weijers, Wilgenstraat 75. voltmeter v. e. auto; Dijkzeul, Zomervaart 24 a, atlas; J. Hendriks, Van Twiskiplein 3, beursje; Jut j ens, Nagtzaamstraat 52. cein tuur; v. Reizen, Emmastraat 12, geld; G. J. Kroorv. Olycanstraat 4, gewicht; L. Linden, Lindenlaan 53 (Heemstede), gewicht; T. v. Kruiselbergen, Slamatstraat 25, toegangsbe wijzen voor Gr. Gasthuis: Nielen, Nic. v. d. Laanstraat 28, handschoen: Handgraaf. Koe straat 1, halsketting; P. v Waard, Amster- damschevaart 64 c, handschoen; Traksel, Nieuwe Gracht 102, kat; J. v. Duin, Oranje straat 134, muts; Schutte, Kamperstraat 40 rd., rijwielbelastingplaatje; J. Dijt, 't Krom 12, ring; J. H. Lasschuit, Hoofmanstraat 44, ring; P. Kruiswijk, Dorreboomstraat 27, slinger v. e. auto; Leenslag, Oranjeboomstraat 40, tasch m. i.; T. Duin, Leidschevaart 14, vulpen; Ho- gerwerf, Eendrachtstraat 22. wandelstok; Pest- en Telegraafkantoor, Ged. Oude Gracht, vulpotlood. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft het faillissement uitgesproken van: de nalatenschap van Jhr. H. J. Deutz van Lennep, gewoond hebbende te Heemstede, huize ..Meer en Bosch". Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, Haarlem; P. A. Attema, itmmerman, wonende te Wijk aan Zee en Duin, Verlengde Groenelaan 16. Curator Mr. J. O- Baron te Beverwijk; W. van Buuren, handelende onder den naam firma W. van Buuren, neonlichtbuizenfabriek, wonende te Haarlem, A m ster d amsch eva art 248. Curator Mr. B. W. Stomps. Haarlem; F. Gijselaar, bollenkweeker, wonende te Hil- legom, Weeresteinstraat 65. Curator Mr. F. J. Gerritsen, Haarlem; P. Houniet, vischhandelaar, wonende te Haarlem, Zoetestraat 40rood. Curator Mr B. E. van Tijn, Haarlem; de Handelsvennootschap onder de firma Hoe de Weeners hun dooden herdenken. (Van onzen Weenschen correspondent). WEENEN, 29 October. De straatweg, waarlangs de tramlijn 71 rijdt hier in den' volksmond „der Einundsiebziger" genoemd is een van de nargeestigste tra jee ten- van Weenen. Er zijn tramlijnen, die vroolijk kunnen zijn, tramlijnen, waarvan de wagens bijna altijd prettig gestemde en opgewekte menschen schijnen te vervoeren. Dat zijn bijvoorbeeld de lijnen, die de Weeners en de buitenlanders! naar de „Heurigen" brengen, de nimmer ophoudende, het geheele jaar door gevierde wijnfeesten in de buiten wijken, die eigenlijk meer op dorpen en ge huchten lijken dan op de laatste uitloopers van een groote stad, een wereldstad nogwel, en'die feitelijk ook altijd aparte negorijtjes gebleven zijn. Wanneer de menschen met deze trams naar buiten trekken, zien ZU er alle maal al glunder en gelukkig uit. Zij ver heugen zich nu al op de pret, die komen gaat, en op den wijn, den gelen troebelen wijn, dien zij glasgewijze, neen vaak ook karafsgewijze door hun keel laten glijden. En wanneer zij dan na de feestelijkheden, die hen onder het accompagnement van senti- tenteele Weensche liederen, gespeeld op man doline, guit aar en harmonica, tot uitbundige vroolijkheid hebben opgevoerd, eindelijk ..vol zoeten wijn" weer huiswaarts keeren, dan staan er meestal twee manen aan den hemel en dan heeft de conducteur doorgaans heel veel moeite al zijn schapen ongedeerd naar binnen te krijgen, d.w.z. hij moet een handje helpen, en een flink handje soms nog ook, om al die feestgangers, die te veel aan Bacchus geofferd hebben, zijn wagen in te trekken, zonder dat zij blauwe plekken op hun knieën krijgen, of per vergissing onder dan in plaats van in den wagen terecht komen. Deze conducteurs, van een heel bijzonder Weensch slag (dat men het „gemoedelijke" soort noemt)' zijn daaraan al lang gewoon en doen dat al sedert jaren. De meesten hunner zijn filosofen geworden en hebben zich een schit terende virtuositeit en een bewonderens- waardigen tact weten te verwerven in den omgang met laten-we-zeggen niet-zoo-heel. nuchtere menschen. Hun wagens weerklinken heel vaak van liederen. Héél anders, het tegenovergestelde, is het met de wagens van lijn 71. Lijn 71 is de lijn der tranen. Lijn 71 is de eenige rechte, en o zoo langdurende verbinding van de binnen stad, het hart van Weenen, met het „Zentral- friedhof", den u:tgestrekten doodenakker, waarop reeds veel meer dan een millioen doden begraven liggen. De Simmeringer- Hauptstrasse, waarlangs deze tram rijdt, is een droefgeestige straatweg met kale en ar moedig uitziende huizen aan beide .zijden, waarvan de daken al veel lager zijn dan die van de gebouwen in de binnenstad, en de er dicht omheen liggende stadsgedeelten. Hier en daar worden de rijen huizen al door open plekken afgebroken en op verschillende plaat sen ontwaart men steenhouwerswerkplaatsen Men kan nooit over de Simmeringer Haupt- strasse rijden zonder begrafeniskoetsen te zien. Kleine zwarte wagentjes, heel eenvou dig, zonder een enkel versierseltje, waarvan de magere paardjes in een drafje naar het kerkhof sukkelen, of pompeuze lijkwagens, met brandende kaarsen in de vier lantarens en een koetsier met een steek op den bok, of breede zwart-glanzende auto's, die al bijna even fraai versierd zijn als de deftige lijk koetsen met paarden met pluimen ervoor. In de wagens van lijn 71 wordt bijna nooit gelachen. De meeste passagiers gaan óf naar een begrafenis toe óf komen er juist vandaan. En hun ernstige gezichten stemmen ook de anderen tot nadenken en laten geen al te luidruchtige woorden en geen vroolijke kwink slagen weerklinken. Aan de balkons van de wagens van lijn 71 men heeft hier bijna uitsluitend treinen loopen, die uit een motor wagen en twee aanhangwagens bestaan zijn houten rekken aangebracht, met een aan tal haken eraan, iets wat men ook alleen maar op lijn 71 ziet. Hieraan kunnen de kransen ge hangen worden, die men naar het kerkhof brengt. Geen Weener vindt het vreemd, een bonten krans bloemen met zwarte linten er aan tegen de roodgeverfde ballustrade var het achterbalkon van een tram te zien ben gelen. Alleen op vreemdelingen maakt het meestal een vreemden en vaak ook ontstel lenden indruk. Er ligt zoo iets macabers in en het doet zoo navrant paradox aan: het op de gladde tramrails vlug voortglijdende leven en dit droeve zinnebeeld van een sterfgeval. In de laatste week van October heerscht er ,Hochbetrieb" op lijn 71. Dan rijden de trams in schier eindelooze colonnes achter elkaar aan, af en aan, om eiken dag ettelijke tienduizenden te vervoeren, die kie laatste, rustplaatsen van hun overleden verwanten, vrienden en kennisseh met bloemen gaan ver sieren en er kaarsjes op gaan neerzetten. Op Allerzielen tijgen zij wéér naar de graven toe. Op dien dag vervoert lijn 71 een paar honderd duizend passagiers. Op bijna alle graven worden lichtjes ontstoken. Men plaatst kaar sen of waslichtjes in fraaie lantarens of men zet hen onder een omgekeerde stolp met een opening voor de lucht, of een stuk gebroken glas. Duizenden lichtjes flakkeren zoo tot in den avond en vaak ook tot diep in den nacht. Niet alleen op den reusachtig uitgestreklen ..Zentralfriedhof", Weenen's grootsten dooden akker, maar ook op de vele kleinere kerk hoven, welke als in een krans om Weenen heen liggen en waarvan ei* in den loop dei- tijden al verschillende door de zich steeds verder naar buiten uitbreidende huizenzee in gesloten werden. Een paar van de kerkhoven liggen tegen de glooiingen van de laatste uit loopers van de heuvelen van het Wienerwald aan. Die flakkerende lichtjes daar omhoog leveren des avonds in de duisternis een fan. tastischen aanblik op. Niet alleen op de kerkhoven, maar ook in de huizen worden kaarsen ontstoken, waar van het licht ter eere van de nagedachtenis van dierbare dooden moet branden. Voor hen, die hun leven in de wateren van den Donau verloren hebbene hetzij ten ge volge van een noodlottig ongeluk, hetzij door dat zij zelfmoord pleegden, worden, niet al leen te Weenen, maar ook in andere plaatsen die aan dezen stroom gelegen zijn, reusach tige kransen op de golven neergelegd, waar aan ook kaarsen bevestigd zijn, die ontstoken worden. Deze tewaterlating gaat met een kerkelijke ceremonie gepaard. De kransen drijven dan met den stroom mee. Overal waar zij schepen op hun weg naar de Zwarte Zee tegenkomen, ontbloot de bemanning ervan eerbiedig het hoofd. Het is een groet aan de onbekende dooden, waarvan er zooveel op het „Kerkhof der Naamloozen" in de buurt van Weenen, bij Kaiser-Ebersdorf, begraven lig gen, waar de Donau een bocht maakt en het water jaar-in jaar-uit slachtoffers aan den oever werpt. Ook op dit kerkhof worden bloemen neergelegd, op de graven van al die ongelukkigen, waarvan niemand weet, hoe zij geheeten hebben en waar zij geleefd en hoe zij geleefd hebben. Velen brengen in deze dagen ook een be zoek aan de in een groote groep bij elkaar liggende eere-graven van beroemde groot heden op het „Zentralfriedhof", waar o.a. Beethoven en Schiibert, Johann Strauss, vader en zoon, Josef en Eduard Strauss, Glück en Brahms, Hugo Wolf, Suppé, Miliöckker en Lanner begraven zijn en waar zich de laatste rustplaatsen van Makart, Daffinger. Rudolf von Alt, Amerling, Billroth en tal van anderen bevinden. W. M. BEHAAR. Administratiekantoor „Intermedia gevestigd te Haarlem, Ged. Oude Gracht 110. Curator Mi'. A. Bruch, Haarlem; O. van Rooyen, manufacturier, wonende te Bennebroek. Curatrice Mevr. L. M. I. L. van Taalingen Dols, Haarlem; J. H. van Dam, los werkman, wonende te Haarlem, Siriusstraat 18. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester. Rechter-Commissaris Mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van; J. Jongbloet Jr., manufacturier, wonende te Zandvoort, Dr. Gerckestraat 97. Curator Mr. F. J. Gerritsen, Haarlem. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst de faillisse menten van: J. F. C. Gieschen, graanhandelaar, wonende voorheen te Aerdenhout, thans te Bremen (Duitschland). Curator Mr. H. O. Drilsma, Haarlem J. Roekens, winkelier, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. v. d. Vegt, te Heemstede. Op 30 October is aan Jacob Sietsen, aanne mer, wonende te Haarlem, Korte Houtstraat 8, surseance van betaling verleend voor den tijd van 8 maanden, ineaande 24 Juli 1934. Bewindvoerder Mr. P. Tideman, Haarlem. STALEN MEUBELS EN SCHRIJFIVHCHINES De firma J. M. Gerding aan de Nieuwe Gracht 35 heeft in haar toonzalen een uitge breide collectie stalen meubelen van de N.V. Staalmeubel te Amsterdam, die alle van Ne- derlandsch fabrikaat zijn. Er zijn verschillen de nieuwigheden te zien. als bij voorbeeld een liggend kaartsysteem, met daarbij de Neder- landsche vinding van uitneembare kaarten zonder dat de andere kaarten los raken. In dien men slechts een of twee laden kan ge bruiken in plaats van tien waarop de kasten zijn berekend, krijgt men acht z.g.n. bedrieger tjes erbij, zoodat men niet meer behoeft te koopen dan strikt noodzakelijk, waardoor de prijs ook niet hooger wordt dan noodig. Een ordnermolen bergt op een zeer geringe ruimte negentig ordners, waardoor plaats ge spaard wordt, voor heen en weer loopen en dus tijd. Zeer speciale prullenbakken voor zalen en lesenaars, resp. geheel omklapbaar en met om- plapbaren bodem, zijn een uitkomst voor kan toren waar men met de losse prullenbakken geen raad weet, en kasten met laden, die alle op één slot correspondeeren en toch onaf hankelijk van elkander geopend en gesloten kunnen worden, besluiten de voornaamste rij der bijzondere nieuwigheden. De nieuwe modellen schrijfmachines van de firma Gerding komen in deze moderne omge ving nog beter uit dan vroeger reeds het ge val was. COMMUNISTISCHE PARTIJ. Op Woensdagavond 31 October zal de C. P. H. een openbare vergadering in gebouw Caecilia Jansstraat houden. Mr. de Leeuw zal spreken over: De revolutie In Spanje en de Eenheid van Actie. N.V. „GRANITO" - Tel. 14028 N. BOER KOEL AELBER TSBERGS 7 R. 80 Alle Granitoen Tegelwerken Strak van l ij n, soepel van p r ij s (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Er gaat een roep de wereld door Geachte Redactie, Er is in de laatste dagen veel geschreven en gesproken over dien wondervollen tocht, door de lucht, naar het zoo ver gelegen werelddeel Australië. Amerikanen, Engelschen en Nederlanders hebben er alles opgezet om het eerst het eindpunt te bereiken. En als het toeval, zooals men het placht te noemen, sommige vliegers minder wreed had aange pakt, de verhouding zou mogelijk anders zijn gewest dan de volgorde der nu aangekome- nen. Men diene dit vooral niet vergeten bij het uiten der vreugde en voldoening. In de vreugde, geuit in alle lagen eener bevolking, zoekt men vaak tevergeefs naar de juiste woorden om de beteekenis, die deze vlieg tocht voor de wereld kan hebben, meer naar voren te brengen. Wordt de nationale trots niet teveel omhoog gestooten in dit groote in ternationale gebeuren? Wanneer in het eigen gezin een der huis- genooten een huldiging voor bewezen dien sten te beurt valt, is er begrijpelijkerwijs vreugde in het gezin. Zoo ook in de landen waar, zooals thans, enkele landgenooten zich door moed en volharding hebben onderschei den. Het groote gevaar van dit alles is het uiten van eigen waarde tegenover de andere landen Een z.g. nationale verheffing' heeft niets te maken met deze groote „internationale" ge beurtenis! Er komen dan woorden en ge voelens naai" voren, die zekere duistere mach ten der aarde zoo gaarne wenschen. Er is gesproken door den ether gemoe delijke woorden. woorden die men ook tegen kinderen, na een partijtje voetbal zou zeggen, om vooral te zorgen geen kou te vatten en er tevens aan toe te voegen dat de omstanders hen zulke ferme en stoere jon gens vinden Het juiste woord, op het juiste oogenblik is er niet gesproken! Het woord, den roep waar millïoenen weldenkende en goedwillen de menschen, reikhalzend, naar uit zien! Deze gebeurtenis n.l. te stelien in het teeken van waarachtige „internationale samenwerking", om de wereld uit de modder te trekken on danks de duistere machten die anders willen en trachten groote gebeurtenissen uit te buiten tot hun voordeel „ten verderve". Kinderen des Lichts zijn wij Geest van Zijn Geest; afgedwaald van den Weg door eigen toedoen en onwetendheid door eer- en heerzucht; verzonken in de duistere en de ellende der materie. Wie van de grooten der aarde zal eindelijk geven het juiste teeken en spreken het juiste woord opdat de spiraal der evolutie in waar heid weer kan neigen naar omhoog? Hoogachtend, X.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10