xms... om, GRATIS Jong QijScfiootih (lijïew De Engelsche en Zweedsche handelsbalansen. DONDERDAG 1 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Betere toestanden te verwachten Jaren achtereen is Duitschland een uiterst belangrijk afzetgebied geweest voor verschil lende onzer producten. Maar omgekeerd le verden onze Oostelijke buren belangrijke kwantiteiten aan ons. Engeland trad daarbij minder op den voorgrond, hoewel wij nooit uit het oog moeten verliezen, dat wij meer aan Engeland leverden dan van dit land be trokken. De teleurstellende onderhandelingen tusschen Engelsche en Nederlandsche verte genwoordigers over de regeling onzer handels betrekkingen en de gelegenheid, welke Enge land te baat heeft genomen om onzen export nadien nog meer te bemoeilijken, doet ons de vraag stellen: hoe staat het met den Engel- schen buitenlandschen -handel? Deze wordt be invloed door de nieuwe Engelsche tariefpoli tiek, die het vrij handelsbeginsel een oud Bngelsch goed voortdurend met voeten treedt, door de valutaverhoudingen en ook door de bekende Ottawa-overeenkomsten. Ge durende de eerste zes maanden van dit jaar was de Engelsche buitenlandsche handel biina twaalf procent grooter dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. De in voer is in verhouding tot den uitvoer evenwel veel sterker gestegen. Bij een nadere beschou wing van den Engelschen buitenlandschen handel valt het groote verschil in positie op met ibetrekking tot de z.g. gcudbloklanden, de landen met gedeprecieerde valuta en Duitsch- land. Engeland heeft daarbij volgens een wel overwogen plan in de eerste plaats zijn rela ties uitgebreid met de landen met papieren standaard. De in- en uitvoercijfers met Dene marken, Zweden Noorwegen, Finland en Let land zijn telkenmale in de eerste zes maan den van 1934 hcoger dan in dezelfde maanden van 1933, met uitzondering der invoercijfers uit Denemarken, die juist sterk gedaald zijn, als gevolg van de Engelsche landbouwpolitieke maatregelen. Daarnaast staan de cijfers van het handelsverkeer met Zwitserland, België, Nederland, Frankrijk en Italië. De uitvoer uit Engeland naar deze goudbloklanden was in het eerste halfjaar 1934 circa 4,5 procent lager dan in het eerste halfjaar 1933. Daartegenover was de Engelsche export naar de landen be- hoorende tot de Scandinavische groep in deze periode van 1934 ruim 20 procent hooger dan In het vorige jaar en geleidelijk aan weer op het peil gekomen van 1929. Dat feit is uiterst belangrijk en even belangrijk is het vast te stellen, dat de Engelsche handel met de goud landen op dit cogenblik ongeveer met 50 pro cent is ingekrompen vergeleken bij 1929. On tevreden is men in Engeland daarover niet. Deze blijdschap wcrdt getemperd door de min der gunstige ontwikkeling der handelscijfers met de Vereenigde Staten van Noord Amerika, in 't algemeen met de niet-Europeesche Ion- den. De gedeprecieerde dollar heeft Amerika's concurrentie vermogen vergroot. Het in waar de verminderde Ja-pansche betaalmiddel is mede oorzaak geweest van een aanzienlijke vermeerdering van den invoer van Japansche goederen in Engeland. Nog teleurstellender zijn de -resultaten der Ottawa-overeenkomsten, In Haarlem's Dagblad heb ik, toen deze nieu we verdragen in het brandpunt van de 'belang stelling stonden, gewezen op de mogelijkheid van inwendige -handelspolitieke strubbelingen in het Engelsche rijk, als gevolg der Ottawa- tractaten, waardoor de resultaten wel eens zouden kunnen tegenvallen. Ottawa heeft ze- kar niet gebracht, wat men daarvan ver wachtte. De hoop, dat de rijksdeelen buiten Europa het moederland zouden steunen door gunstige tarieven, is niet verwezenlijkt. De trouwe lezer der economische rubrieken weet, dat Ottawa oorzaak is geweest van spannin gen in „the British Empire". De officieele cijfers omtrent de Zweedsche handelsbeweging en wat daarmede annex is. vormen thans wel het duidelijke bewijs, dat de voorloopige berichten, die op een verbete ring in den algemeenen toestand wezen, juist zijn geweest. Het- aantal werkloozen is zeer sterk verminderd. De in- en uitvoercijfers be wegen zich in stijgende richting. Wat kort geleden door den heer J. Moorman werd be schreven in zijn brochure over Finland, waar hij de crisis als geëindigd beschouwde, kan men grootendeels terugvinden in Zweden. De uitvoer van hc-ut, bout-pulp en papier heeft het niveau van 1929 weder bereikt. In de Zweed sche ijzsrmdustrie is de toestand nog gunsti ger. Het vervoer van ijzerprcducten heeft t-ij- deliik stagnatie ondervonden, omdat men over te weinig laadruimte de beschikking had. De scheepswerven, hoogovens en de machine- industrie hebben -allerminst te klagen over op drachten. Hoe eigenaardig het ook moge klin ken. het is een feit. dat in bepaalde bedrijfs takken gebrek bestaat aan geschoolde arbeids krachten. Moeilijkheden blijven natuurlijk ook vcor dit land bestaan. In hoofdzaak komt dit, doordat Engeland zich t-.o.v. zijn houtvoorzie ning niet naar Zweden heeft gericht, maar naar zijn eigen gebieden, in casu Canada. Dat daarbij de Ottawa-overeenkomsten een rol hebben gespeeld, is wel als zeker aan te ne men. Niettegenstaande deze omstandigheid heeft Zweden thans een uitvoerhandel, die het peil van 1929 heeft weten te evenaren. Menig and zou het een weelde achten, in dezelfde omstandigheden te verkeeren. Bij alle som bere berichten dienen toch deze gegevens nauwkeurig onder de loupe genomen te wor den. Zij geven moed en wijzen er op. dat er wellicht binnen afSien baren tijd betere toe standen te verwachten zijn. Dat daarbij het eene land sneller dan het andere uit het moe ras te voorschijn zal komen is zeker. Inwendige verhoudingen, de eigen ligging en de geaard heid van "het bedrijfsleven zelf spelen bij een reconstructie een belangrijke rol. In menig geval staat men machteloos dit proces te be vorderen. maar ook menigmaal werkt men misschien onbewust mede, om den vooruit gang tegen te houden. MOLLERUS. Kolendamp over slapenden. Engelsche schippers ternauwernood aan den dood ontsnapt. ROTTERDAM. Hedenmorgen in de vroeg te zijn aan boord van het Engelsche stoom schip Louise Rose liggende In de Tweede Ka- tendrechtsche haven te Rotterdam ernstige gevallen van kolendampvergiftiging ontdekt. Om zes uur is de kapitein in zijn hut wak ker geworden. Hij voelde zich toen zeer on wel doch was nog in staat te constateeren dat kolendamp in ziin hut hing. Daar hij de deur niet meer kon bereiken, heeft hii met een zwaar voorwerp een patrijspoort ingeslagen Hierdoor ziin andere leden van de beman ning opeeschrikt en gaan kiiken. Zij hebben den kapitein uit ziin hut gehaald. De man wa s toen bewusteloos. Vlak in de nabijheid van de hut van den kapitein is de hut van den s-ewart gelegen. Deze was door het lawaai wakker geworden. Ook hij voelde zich zeer onwel. Doch toen hii in de buitenlucht kwam, herstelde hij vrij spoedig. Boven de hut van den kapitein ziin de hut ten van den eersten en tweeden stuurman ee- ^gen. Personeel dat daar sing kiiken ontdek te dat zoowel de eerste als de tweede stuur man bewusteloos waren. Toen zij in de bui tenlucht werden gebracht is de tweede stuur man vrij spoedig bijgekomen. Een dokter heeft de patiënten behandeld De kapitein en de eerste stuurman, de heeren Griffith en William, moesten naar het zieken huis aan den Coolsingel worden gebracht, waar zij voorloopig zijn opgenomen. De kolendamp is ontstaan door het stoken in kleine kacheltjes van zgn. stoomkolen. Dat zijn bunkerkolen die op het schip worden ge bruikt en die feitelijk niet geschikt zijn om in kachels te worden gestookt. De wusteloozen. die naar het ziekenhuis ziin gebracht hadden behalve hun deuren ook de patrijspoorten gesloten. De andere mannen die spoedig weer tot bewustzijn konden worden gebracht, hadden de patrijspoorten open ge laten. De nieuwe bestuursorganisatie in Oostenrijk. Wie er zitting in hebben. SYNAGOGENDIENSTEN. Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den in gang van den Sabbath te 4.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.14 uur Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Thora: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Thora worden verricht in het Gemeente gebouw. Langen Wijngaardstraat 14. De overige d'ensten vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. In het tijdvak van 28 September tot 28 October is het aantal gevallen van dood door verdrinking betrekkelijk heel laag geweest. In het genoemde tijdvak verdronken in ons land: 16 mannen, 4 vrouwen, 9 jongens (be neden 16 jaar) en 3 meisjes, te zamen 32 slachtoffers. Gered werden in dien tijd uit het water, 25 mannen, 2 vrouwen en 6 jongens, te zamen 33. Er reden 5 auto's te water, zonder dat in zittenden of chauffeurs verdronken. Het aantal geredden stijgt dus boven het getal van 33. WEENEN, 31 October (D. N. B.) Heden is officieel bekend gemaakt welke personen door den bondspresident benoemd zijn in de nieuwe bestuursorganisaties, welke op grond van de nieuwe corporttieve grondwet zijn in gesteld: de staatsraad, onderwijsraad, cultuur- raad, raad voor economische zaken etc. Daar de staatsraad als vertegenwoordigend lichaam in den zin der nieuwe grondwet het belangrijkste is van al deze regeeringsraden heeft men de meeste belangstelling voor de mannen die hierin zijn benoemd. De staatsraad bestaat uit 50 leden, in den cultuur raad hebben zeven Roomsch-Katho- lieken, één Protestant en één Israëliet zitting, voor de kunst hebben vier leden zitting en voor onderwijs en opvoeding 22 leden. De economische raad bestaat uit 75 leden. In de eerste plaats valt op dat Leopold Kunschak in den staatsraad zitting heeft. Kunschak was vroeger een vooraanstaande figuur bij de christelijk-sociale partij, de partij van Doll- fuss. Thans is hij bestuurslid van den bond van christelijke arbeiders en employés. Zijn naam werd den laatsten tijd vaak genoemd in ver band met de scherpe aanvalllen welke hij te gen Starhemberg richtte. Kunschak is dan ook in Ileimwehrkringen allerminst graag ge zien en het is daarom opvallend, dat hij be noemd is in den staatsraad. Hij is er overi gens de eenige arbeidersvertegenwoordiger. Onder de staatsraden van de oude garde der christelijk socialen treft men ook nog aan Vangois (eenige malen minister geweest onder Dollfuss) en dr. Kienböck (president van de Oostenrijksche Nationale Bank) voorts nog kolonel Adam (die den laatsten tijd zoo van zich doet spreken als chef van den regeerings propagandadienst) De verschillende corporaties in het nieuwe Oostenrijk voor het grootste deel in de nieuw benoemde raden vertegenwoordigd: de sport heeft een vertegenwoordiger, de industrie en het mijnwezen hebben 15 vertegenwoordigers, de handel 16. het boschwezen en de landbouw 29, de banken 4, de vrije beroepen 4 en de ambtenaren 7, allen in den economischen raad. Als vertegenwoordiger van de monarchisti sche richting is in den staatsraad de gewezen minister voor de landsverdediging prins Schonberg-Hartenstein benoemd. Rovacek is president van den staatsraad. NIEUWE UITGAVEN Productie en consumptie. „Productie en consumptie voorspel en hoofdbedrijf" is de titel van een bij Noorduyn en Zoon N.V. te Gorinchem ver schenen brochure, geschreven door Ir. G. Fer guson. De schrijver tracht de economische proble men te benaderen uit een physisch-technisch standpunt. stuurden, wat zouden we dan al heerlijk op schieten. Leest u dit stukje niet achteloos door, maar laat ons vriendelijk, maar drin gend verzoek tot uwe harten doordringen ea geeft u even aan de dames Beunders, Juliana* laan 93, Overveen, (Tel. 13103) of van de* Vangst, Brederodestraat 14 (Tel. 11702) op, wat u te missen hebt. Ook giften zullen zeer, zeer welkom zijn. En wij zijn u voor alles dankbaar. Aan de crèche zal gelegenheid gegeven worden, een cursus te volgen voor praktische kinderverzorging, halve dagen praktijk, aam- gevuld met theoretische lessen door deskun digen. Jonge meisjes, die daarvoor in aan merking willen komen, zullen goed doen. zoo spoedig mogelijk nadere inlichtingen te vra gen bij mevrouw Venema. Julianastraat 11. HET COMITé TOT OPRICHTING VAN EEN KINDERBEWAARPLAATS IN HAARLEM—NOORD. ratis Lux Toilet Zeep elké /maand drie stukken, Uw leven langl Dit geluk kan U ten deel vallen, wanneer U Uw kevindingen over deze wereldberoemde sckoonkeidszeep, die dagelijks door 90 van de 100 film sterren gebruikt wordt, ia duidelijke bewoordingen opsckrijft, gerangsckikt volgens onderstaande punten: Q Haar geschiktheid voor Je JagelijLse verzorging zelfs van Je teerste kui J. 0 Het Jelicate parfum, Jat zelfs Je meest verwen Je smaak vulJoet. O Het overvloeJige, 2ackte scliuim en zijn keilzame werking op Je kuiJ. O De eJele gronJstoffen, Jie in LUX TOILET ZEEP zijn verwerkt, ketgeen voor elke leek onmi ddellijk waarneembaar is aan Je absoluut enige, ivoorwitte kleur. Zuiver Ned erlanJs fabrikaat, loven wij uit: le Prijs: 3 st. Lux Toilet Zeep p. mnd. GEDURENDÊ UW LEVEN 2e Prijs: 3 y* y> ff 10 jaar 3e Prijs: 3 fti ff tt ff ff tl 5 jaar 4e Prijs: 3 1* tl tt 13 ff J» 3 jaar 5e Prijs: 3 f* IX tl ft ff *9 2 jaar 6e Prijs: 3. lt JJ 71 tl is 9 l jaar terwijl de 500 volgende deelnemers ontvangen. Inzendingen moeten in ket bezit Lever's Zeep Mij. N.V. Rotterdam, 31 December a.s. Bij elke inzending moeten drie buitenomslagen ran Lux Toilet Zeep worden gevoegd. Op de enveloppe moet staan: Prijsvraag L. TZ. 1010 De beoordeling der inzendingen berust bij de Directie. Over de toekenning der prijzen ban Ïeen briefwisseling worden gevoerd. )e uitslag wordt eind Februari in dit blad bekend gemaakt. (Adv. Ingez. Med.) De Vermakelijkheidsbelasting Wijziging der tarieven gevraagd. De afdeeling Haarlem van „Horecaf" en Vereeniginig „Onderling Belang" alhier heb ben zich tot B. en W. van Haarlem en tot de leden van den Gemeenteraad gewend met een adres, waarin vei-zocht wordt, het tarief van de vermakelijkheidsbelasting te willen herzien in dier voege, dat het tarief voor het ten gehoore brengen van levende en mecha nische muziek wordt gesplitst en dat le net tarief voor het ten gehoore bren gen van levende muziek lager wordt gesteld dan het huidige; 2e. het tarief voor het tengehoore brengen van mechanische muziek lager wordt gesteld dan dat het voor het ten gehoore brengen van levende muziek; 3e dat ingeval de muziek op meer dan 21 achtereenvolgende etmalen per kalenderjaar gehouden wordt, de belasting voor de overige etmalen in hetzelfde kalenderjaar lager ge steld wordt. In de toelichting zeggen adressanten o.m., dat de tarieven te Amsterdam, waar de con- tribuabelen langer dan te Haarlem gelegen heid hebben, om de vermakelijkheidsbelasting op het publiek te verhalen, lager zijn dan hier en dat te Groningen verschil wordt ge maakt tusschen levende muziek en mechani sche muziek. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. W. van Duffelen, Baljuwslaan 7. autoped. J. C. Sparreboom, Voorzorgstrat 21, beursje m.i.; Groenendaal, Koninginneweg 2, geld; P. van Leuven, Zomerkaue 61. brieven; Nieuwland, Spaarnwijkstr. 17, broche, Koele- meyer, Schreveliusstraat 35, boeken en jas; v. Amerongen, Saenredamstraat 28, kolenbon G. v. Boogaard, 2e Zuid Polderstraat 103, boekje; Wed. de Nijs, Magdalenastrata 6, ceintuur; J. Bosma, Ceciliasteeg 8, ceintuur; A. Schreinders, Korte Hofstraat 11, nagel garnituur, sierspeld; Bureau van Politie Smedestraat, handschoen; P. E. Ruts, Ged. Raamgracht 69 zw, idem. E. Nieuwenhuis, Wagenweg 46. idem.. M. Wipprecht, Vinke- straat 27. hond; J. Prenen, Hendrik Roozen- laan 16. gewicht; Korvinus, Santpoorter straat 11, kat; Teunisse, Aelbertsbergstraat 103 .idem; P. Kleijne, Duvenvoordestraat 104. kindermuts; Bureau van Politie Smedestraat muts; T. Moerkerk .Perseusstraat 35. oorbel. Visser, Brederodestraat 2, papiermand; Schrama. Sophiastraat 14 rood, rijwielbelas- tingplaatje; de Lee. Aelbertsbergstraat 25, Rozenkrans. N. Cobelens. Leidschestraat 56 r., rijwielbelastingplaatje; Watelaan, Zomerstraat 5 idem, M. Drenth, Friesche Varkensmarkt 20 regenjas, Swart Barbarossastraat 14 tasch m.i., Karremans, Siriusstraat 10, actetasch; Sanders, Barbarossastraat 39, tasch m.i. REVUE-OPERETTE „MARIE-LOUISE". De Theateronderneming van de heeren Remé Sleeswijk en Jo Gosschalk is er in geslaagd, de hand te leggen op de ln her bui tenland met enthousiasme ontvangen revue operette „Marie-Louise". Deze romantische operette in grooten re vuestijl, waarvan reeds verschillende melo dieën populair geworden zijn, wordt nu voor het eerst door bovengenoemde theateronder neming uitgevoerd in speciaal, gr oo tend eels te Parijs vervaardigde costumes en décors. Naar wij vernemen zal ook hier ter stede een opvoering worden gegeven en wel op Zon dag 11 en Maardag 12 November in den schouwburg aan den Jansweg. DRIE MOTIES. De Vereeniging „Vrienden der Sovjet Unie1 heeft drie moties aangenomen. In de eerste motie wordt de erkenning van de Sovjet-Unie door de Nederlandsche regee ring geëischt, daar dan werklooze Neder landsche arbeiders in de Sovjet Unie werk zul len kunnen vinden. In de tweede motie wordt bezwaar gemaakt tegen een eventueele uitwijzing naar Duitsch- land van den te Haarlem opgesloten emigrant August Braun omdat hem in Duitschland, zoo meent de V.V.S.U., een droevig lot wacht. De derde motie bevat een protest tegen het optreden van de Amsterdamsche politie tegen de Duitsche emigrante, vrouw Stiesel. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. WIJZIGEN EN LEGGEN VAN TRAMSPOREN. Ged. Staten van Noord-Holland hebben gunstig beschikt op een verzoek van de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maat schappij te Haarlem, om vergunning tot het wijzigingen en leggen van Vamsporen in den Kruisweg, het Stationsplein, den Jansweg en het Kennemerplein, te Haarlem, behoorende tot de tramlijn Heemstede (Van Merleribrug)- Haarlem (Soendaplein). Kinderbewaarplaats in Haarlem-Noord. Lang gewacht en stil gezwegen. Nooit gedacht en toch verkregen. Zoo is het ook ons gegaan we hebben lang moeten wachten tot we eindelijk een ge- schikt terrein gevonden hadden en permis sie bekomen hadden, om daarop de crèche Haarlem-Noord te mogen bouwen. Dat we nooit gedacht hadden dit doel te bereiken is wel niet heelemaal juist, maar wèl hebben we dikwijls gewanhoopt, als er weer een desillu sie volgde. Maar nu hebben we het toch ver kregen en wel een terrein aan de Wickevoort- Crommelinstraat er er is reeds niet den bouw begonnen van een eenvoudige, maar praktisch en hygiënisch ingerichte crèche door de gebr. van Rijswijk met advies van Ing. Zwiers. Om grootere onkosten te voor komen, zal de bouw nog iets boven onze be grooting en draagkracht gaan en moet er door de comotéleden nog hard gewerkt wor den, om zonder zorgen te kunnen beginnen. Mocht er dus eerstdaags nog eens bij u aan geklopt worden, helpt u ons dan allen zoo veel u kunt. En dan zouden we aan alle Huls vrouwen in Haarlem en omstreken willen vra gen, iets voor den inventaris af te willen •taan. stoeltjes, tafeltjes, kinderstoelen, kruikjes, een babyweegschaal, speelgoed, enz. enz. En als er nu eens velen onder u waren die ons een stuk desnoods voor de linnenkast Salomon's goudmijn terug, gevonden? Haarlem's Dagblad 29 October 1934. Wanneer thans een verhandeling over „Sumatra-Goudland" zou eindigen met een conclusie, waartoe Dr. W. G. N. van der Sleen blijkens het in hoofde dezes aange haalde artikel komt, luidend: ,En ik herhaal het, er zijn talrijke aan wijzingen, dat daar (op Midden-Sumatra, T.) de goudmijnen van Ofir en Taprobana gelegen hebben, waaruit koning Hiram's scheeps lieden voor Salomo in één jaar tijds zes honderd zes en zestig talenten goud, onge veer twee millioen gulden, hebben wegge haald"; dan zou men zulk een verhandeling als der zake onkundig geschrijf ter zijde leg gen. Het is al lang door geleerden, onder wie onze groote Kern een voorname plaa/ts innam, uitgemaakt, dat Taprobane de oude naam voor Ceylon is en dat de naam Ofir of Ophir door Nederlanders aan den berg Talamau werd gegeven, omdat Jan Huygen van Limschoten in capittel 19 van zijn Itinerario, Voyage ofte Schipvaert enz. daartoe aanleiding heeft ge geven. Deze schreef, dat tegenover Malakka het „vermaerde Eylandt, eertijds ghenaemt Taprobana ende teghenwoordigh Samatra" was gelegen. Hij voegde daaraan toe, dat dit eiland ook „van sommige Historieschrijvers wordt ghenoemt Chersoneso Aurea (en) ander willen affivmeeren dat het Ophir is, daer Salomon het Goudt van daen creech". Men heeft dit Ophir behalve op Sumatra, meenen te kunnen aanwijzen in Arabië, Voor. Indië en Afrika, o.a. Simbabwa in Zuid- Afrika. Een Fransch onderzoeker heeft en kele maanden geleden niet uit economi sche drijfveeren, maar op grond van weten schappelijk onderzoek gemeend te kunnen bewijzen, dat het in den Bijbel genoemde Ophir op een door hem gevonden plaats in Oost-Afrika als ik mij niet vergis in. Abessynië moet hebben gelegen. Inderdaad heeft Sumatra zooals Dr. van der Sleen ook aanhaalt, in het Sanskrit Suwarnadvipa (Goudeiland) geheeten steeds den naam van een rijk goudland ge had. Fabuleuze verhalen werden gedaan, o.a. dat het heele land uit goud bestond. De Arabier Ibn al Wardi (1340) schreef, dat de Koning van Zabaq (Sumatra) Maharadja 300 mann goud (180.000 dirham) per dag krijgt, gegoten in tegels, die in zee geworpen wer den, welke zee alzoo tot. schatkamer diende. Ik zou meer aanhalingen kunnen geven, die uit de oude Chineesche en Arabische geschied schrijvers zijn opgediept en die allen van een goud-eiland spreken, waarmede niet anders dan Sumatra bedoeld kan zijn. Een studie van al die zaken is zeker van belang, doch of zij waarde zal hebben om daar goudmijnen uit te creëeren? Misschien zou een nadere studie van den Bijbel hier wat kunnen leeren, maar op de in uw blad van 29 October j.l. voor komende gegevens zou het gevaarlijk zijn goud in zulk een goudmijn te steken! De conclusie, waartoe Prof. Dr. L. M. R. Rutten na een ernstig en veelzijdig geologisch onderzoek in Ned.-Indië komt, luidt „Zoowel wat de waarde als wat het economisch be lang betreft, komen van de genoemde mine ralen goud en zilver zeker achteraan. (De geologie van Ned.-Indië, 1932, pag 200). Merkwaardigerwijs zegt deze geleerde over de ook door Dr. v. d. Sleen opgegeven groote winsten van de Redjang-Lebong goudmijn: „Het zijn dergelijke zeldzame successen, die den speculatief, gezinden mensch altijd weer aandrijven om zijn geluk in den mijbouw te beproeven, al zijn de mislukkingen over matig talrijk en al overtreft misschien het totale kapitaal, dat in vruchtelooze mijnbouw exploratie wegvloeit de waarde der verdien sten van de enkele succesvolle ondernemin gen". (Dr. L. M. R. Rutten, Voordrachten over de geologie van Ned. Oost-Indië, 1927, p. 489). J. TIDEMAN. Bijschrift: Zooals onze lezers weten hebben wij mede gedeeld dat wij het bewuste betoog geheel voor rekening van dr. v. d. Sleen lieten en dat wij ons omtrent de exploitatie-mogelijk heden van de bewuste mijn van ieder oordeel moesten onthouden. Red. H.D. De kunst in nood. Geachte redactie, Zondagavond werd er voor de radio een voor dracht gehouden over de werkloosheid. Ook op kunstgebied is de ellende stijgende en voor al in de Toonkunst. Onder de jongeren zijn er zeer velen die reeds eenige jaren geleden hun eindexamen deden aan Conservatorium etc. en nu geen schijn van kans hebben iets te ver dienen. Zelfs met lessen geven niet, ook al door de tijdsomstandigheden en door een moorden de concurrentie van onvakkundigen. Deze of gene, die maar 'n beetje een instru ment kan bespelen, slaat aan het les geven (soms voor bijverdienste of voor de „aardig heid" zooals iemand mij eens zei, toen ik hem op het foutieve daarvan wees) en voor zulke geringe prijzen, dat een vakpaedagoog er ge heel buiten komt te staan. Maakt zoo'n leer ling na soms eenige jaren nagenoeg geen vor deringen. dan houdt hij (of zij) er mee op, ofgaat naar een gediplomeerd paedagoog. In 't laatste geval kan zoo iemand meestal van voren af aan beginnen. Ouders en leerlin gen hebben hun geld en hun tijd verknoeid. Waarom niet meteen naar een gediplo meerd muziekleeraar gegaan? Mij zijn geval len bekend van menschen die werkloos wer den; zij wisten iets van muziek en gaven zich uit voor muziekleeraar en dirigent. Van hen is het eenlgszins te begrijpen, maar absoluut niet te verdedigen. En de kunst is er nooit mee gediend. Zij stooten het brood uit den mond van hen, die jarenlang hun jeugd opgeofferd hebben om het hoogste te bereiken in hun kunst, hun ideaa) om dan honger te lijden. JOH. VAN 'T VLIE, Pijnboomstraat 95 Haarlem, October 1934.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10