j2f&! Regeeringsbeleid uiteengezet DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 1 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Wetsontwerp tot verbod van particuliere milities in voorbereiding. Nog geen mededeelingen over scheepuaartsteun. Cumulatie van inkomsten uit overheids kassen zal worden tegengegaan. De regeering heeft haar antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer naar aanleiding van de rijksbegrooting voor 1935 kenbaar gemaakt. Zij zegt niet verrast te zijn door de op haar beleid geuite critiek. De toon van de troonrede was somber, doch die was h.i. in overeenstemming met den werkeiijken toestand. Dat geen wettelijke maatregelen worden aangekondigd, vindt zijn oorzaak «hierin, dat deze maatregelen in hoofdzaak een crisis karakter zullen dragen en dus niet vooruit in kort bestek zijn aan te duiden. Alle teekenen wijzen erop, dat de conjunctuurcrisis in het algemeen haar dieptepunt heeft bereikt, doch dat met name ons land zich onvol doende de structureele wijzigingen heeft gerealiseerd. De economische toestand van voor 1929 zal niet terug- keeren. Volgens de regeering zou het., gebrek aan inzicht beteekenen, indien men voor dit feit de oogen sloot. Daar om is h.i. aanpassing aan de gewijzig de omstandigheden noodzakelijk. De voornaamste punten uit den gedaeh- tengang der regeering in deze memorie van antwoord vermeld, zijn de volgende: De onbeperkte economisohe vrijheid kan niet langer de grondslag van de politiek der regeering vormen. De Staat zal aan uit het vrije maatschappelijke leven opgekomen groepeeringen tal van bemoeiingen moeten overdragen, maar in deze richting kan slechts geleidelijk worden gewerkt, naarmate de organisatie van het bedrijfsleven vordert. De regeering ziet zeer wel in, dat de land bouw het den eersten tijd niet zonder steun maatregelen zal kunnen stellen. Een ingrij pende algemeene steunverlaging op land bouwgebied ligt dan ook niet direct in het voornemen der regeering. Over den steun aan de zeescheepvaart kun nen thans geen verdere mededeelingen wor den gedaan, al kan het wel reeds worden gezegd, dat zij afhankelijk zal worden ge maakt van voorwaarden aan verschillende maatschappijen te stellen. Het karakter van den ruilhandel tusschen de volken moge een grondige wijziging heb ben ondergaan, het is thans te veel gezegd, dat alom doelbewust naar nationale afslui ting wordt gestreefd. Mocht een evolutie in die richting echter blijken, dan zal de regee ring niet-aarzelen de noodige maatregelen tot aanpassing te nemen. De regeering ontkent, dat met betrekking tot de uitvoering van het 60-millioen-plan van bureaucratische tegenwerking zou mogen worden gesproken. Het denkbeeld om het werkloosheidssubsi- diefonds te voeden door een heffing van 1 pet. van de vermogens en door een verhoo- mts naii»'.iiW'^ ii mmu*. .«nan. JH «°ed hel r olie 'f* llang (Adv. Ingez. Med.) AGENDA ging van de successie belasting, verwerpt de regeering, omdat van een dergelijken maatre- ;el de ernstigste gevolgen voor het economi sche leven te vreezen zijn. Uitvoerig motiveert de regeering haar po litiek van handhaving van den gouden stan daard. En als groote importeur van grond stoffen, én als belangrijke geld- en kapitaal markt heeft Nederland van devaluatie de ern stigste moeilijkheden te verwachten. De posi tie van tal van bedrijven in landen met gede- precieerde munt is bovendien ook niet roos kleurig. Wat de conferentie van het goudblok be treft, Nederland heeft te Brussel verklaard, zich niet in dit blok te willen opsluiten. Van politieke aansluiting is nog minder sprake en de traditioneele zelfstandigheidspolitiek zal ook op dit gebied richtsnoer van de regeering zijn. Het is wel duidelijk, na de moeilijkheden gerezen bij de uitvoering van het verdrag van Ouchy, dat van bilaterale besprekingen het meeste heil is te verwachten. Daarop legt de Brusselsche conferentie dan ook den nadruk. Wat de financieele politiek aangaat van lastenverzwaring kan thans geen sprake zijn. De politiek tegenover de gemeenten is niet inconsequent. Zoowel formeel als materieel is onjuist, dat de gemeenten tot belastingverzwa ring worden genoopt. De nog te bereiken bezuiniging op het Rijks budget zal blijken bij de indiening van het wetsontwerp tot verdere verlaging van uitga ven met de indiening waarvan de grootste spoed wordt betracht. Aan een verdere verlaging van de rijkssa larissen over de geheele lijn zouden te veel be zwaren kleven. De in onderzoek zijnde her-, ziening van de classifioatieregeling voor amb tenaren zou een beter rekening houden met den plaatselijken loonstandaard beteekenen. De strijd tegen de spoorwegtekorten zal worden voortgezet, mede door een verdere op heffing van verliesgevende lijnen. Verdere bezuinigingen. Het antwoord op de vraag, hoeveel de alsnog aan te brengen bezuinigingen zullen kunnen opleveren, zal de Regeering liever geven wan neer 't wetsontwerp tot verdere verlaging van 's Rijks uitgaven zal worden ingediend, waar mede de meest mogelijke spoed zal worden be tracht. Het komt de Regeering niet gewenscht voor omtrent de richting waarin dit ontwerp zich zal bewegen, reeds thans eenige mededeeling te doen. Zoodanige mededeeling zou op ver schillende punten onvolledig moeten zijn en daardoor gemakkelijk tot allerlei misverstand aanleiding geven. Dat van het openbare onderwijs grootere offers zouden worden gevraagd dan van het bijzondere, kan alleen in verband worden gé bracht met de opheffing van scholen. Over de opheffing van bijzondere scholen zijn de on derhandelingen nog gaande. De regeering acht het voorbarig hierbij te spreken van ge brek aan medewerking. Het ontwerp-grondslagenwet is nog steeds om advies bij den Onderwijsraad. Het zal ech ter naar de gewijzigde financieele omstandig heden moeten worden herzien. Defensie. De regeering heeft ten opzichte van de landmacht de bezuinigingsvoorstellen overge nomen, welke naar het eenstemmig oordeel van regeering en de commissie-Idenburg de weerkracht niet zullen aantasten, ten deele zelfs zullen verhoogen. Dit zijn: de invoering van het capitulantenstelsel, de afschaffing van een deel der burgercorveeërs en van het vooroefeningsinstituut. Verbod van particuliere milities. Opgemerkt wordt, dat de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken een ontwerp van wet houdend verbod van een deelneming aan particuliere milities voorbe reiden. Verdere beperking van cumulatie. Een wetsontwerp houdende regeling tot ver dere beperking van de cumulatie van inkom sten uit overheidskassen is in voorbereiding. o a. f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door het Provinciaal be stuur aanbesteed: het maken van een vaste brug van gewapend beton met een doorvaart - wijdte van 4 M. over de Oostelijke Ringvaart van den Middelpolder in de gem. Nieuwer-Am- stel, met bijkomende werken. Het laagst werd ingeschreven door P. van Kraftwijk te Nieuwer Amstel voor f 6575. Verkeersongeval op de Dreef. Botsing tusschen drie auto's. DONDERDAG 1 NOVEMBER Stadsschouwburg: Volksvoorstelling: „Rub ber". 8 15 uur. Luxor Sound Theater: ,,Rothchild. Doorloo- pende voorstelling van 7 uur 's avonds af. Rembrandt Theater: Flying down to Rio. Tooneel: Pat Miller. 7 en 9.15 uur. Palace: Anny en Anny. Tooneel: Russische fantasie-dansen. 7 en 9.15 uur. Gebouw Theosofia, Nassauplein 8: College tot verbreiding van Spiritistische beginselen. Allerzielen-wijding. 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 2 NOVEMBER Stadsschouwburg: Ballet Trudi Sehoop. 8-15 uur. Zaal Ged. O. Gracht 104: Ds. G. J. Waarden burg. Lezing over: Ons Nederlandsche volks karakter. Bioscopen, nieuw programma, meldt: Hoogste barometerstand 770.8 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 739.5 m.M. te Hernösand. en voorspelt: Woensdagavond half zes had op de Dreef een aanrijding plaats tusschen een vracht auto, bestuurd door den koopman J. en een luxe-auto, bestuurd door den chauffeur H.. beiden alhier wonende. De koopman J, reed op de Dreef van Heemstede in de richting van het Plein; de chauffeur H. kwam van de Pa viljoenslaan en wilde den Dreef oversteken naar het Florapark. Laatstgenoemde, die van rechts kwam, had dus den voorrang, maar die werd door J. niet verleend. Het gevolg was een botsing. De vrachtauto reed noe even door en sloeg toen om. Hij botste daarbij te gen auto, bestuurd door den heer R., te Heem stede, die van het Plein kwam. De drie auto's werden beschadigd: de vrachtauto kon weer verder rijden. De koooman kreeg een snii- wond aan den linkerpols en de naast hem zit tende 16-jarlge S. werd aan de linkerhand ge blesseerd. Zjj werden verbonden door een juist per auté passeerenden geneesheer uit Heemstede, die daarvoor gebruik maakte van het verband- materiaal uit de rijwieltasch van een politie agent. Zij werden daarna voor verdere be handeling door den dokter met diens auto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Tegen «T. werd proces-verbaal opgemaakt. Meest matigen. Zuid-Westelijken tot Noord- Westelijken wind. Zwaar bewolkt met opkla ringen. Waarschijnlijk buien van regen, hagel of natte sneeuw. Iets kouder. Uit het Buitenland HET BLIJFT GUU REN BUIIG. De depressiekern verplaatste zich van Dene marken naar de Bothnische Golf waar zij in Finland en Midden Zweden zware barometer dalingen geeft. Over Frankrijk is de barome ter snel gestegen terwijl in het Westen de luchtdruk weinig veranderde. Nabij Schot land, de Faror en de Shettland, kondigt zich met geringe dalingen een nieuwe secondaire aan. De koude uit het Noorden en Noord-Wes ten breidt zich steeds verder Zuidwaarts uit. Daardoor is bijna over het geheele waar nemingsgebied de temperatuur gedaald. Slechts over Noord IJsland, hier en daar over de Britsche eilanden en Noord-Scandinavië werd het iets warmer. In Midden Scandinavië komt matige vorst voor. Over geheel IJsland is de temperatuur nog onder 0 graden Cel- cius evenals over het grootste gedeelte van Engeland en Schotland. De depressie heeft weer vrij groote neer slaghoeveelheden gebracht. Vlissmgen tapte 34, Stockholm 21 en Dyon 20 m.M. af. In ons land viel hier en daar hagel. Op verschil lende plaatsen in het buitenland, o.a. in Brus sel viel reeds sneeuw. Het is te voorzien dat het gure buiige weer nog eenigen tijd zal aanhouden. Barometer Stand heden morgen 759 m.M. Stand van gisteren 749 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 1 November: Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 39 F. Hoogste heden tot 12 uur 41 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 November. Ondertrouwd 31 October: T. J. v. d. Laar en E. J. de Lange; E. Mooy en M. C. van Es- kert; H. Fortgens en A. E. M Copini; P. Smit en G. de Vos; W. C. van Wooning en E. H. A. van Avezaath; J. v. d. Kerff en M. S. P. Mathezing; J. J. Foletta en C. J. M. van Poe teren; J. van Eijk en W. F. v. d. Beek; Getrouwd 31 October: T. Hartsuiker en G. Nijhuis; J. J. H. v. d. Haas en W. M. Hij koop; J. J. Leis en H. Verloop: J. Visser en W. G. Zwetsloot; J. Rijkers en H. M. van Sloo- ten; P. B. Mazurel en A. T. v. d. Weiden; M. Polderman en M. Rademaker; W. Brongersma en C. Verheijen; J. J. Blom en C. v. d. Walt; G. Makkes v. d. Deijl en S. G. Molhoek; J. Fiury en J. Klaassen; J. I. M. Kraaijvangen en M. C. Roozen: A. Amoureus en P. W. Schuen- gel; K. van Graas en A. E. Zwart; R. v. d. Aar en H. Terol: H. G. de Ruiter en A. Doing; W. P. Böhm en K. M. Vreenegoor; J. L. Dries- sen en M. S. L. Leijs; G. L. Reemer en H. E. v. d. Sluis; J. Kuderski en M. C. Meijer: F. A. Augustinus en E. A. Aarnouts; A. M. Braak huis en S. W. Pijpers. Bevallen 28 October: N. A. v. d. Mark—Wal raven, z.; 29 October: D. van DijkPolak, z„; M. C. N. Negrijn—van Vliet, z.; A. M. Wes termanMolenkamp, d.; 30 October: G. Stam—Wiering, d.: M. A. Schreurs—Verkuijl, z.; 31 October: M. W. van DijckSmit, d.; A. M. JordaanSmit, z. Overleden 29 October: M. Meijer—Jansen, 82 j., L. Heerenvest; 30 October: P. de Ruiter, 75 j., Kleverparkweg; H. J. Passchier—Huij- sing, 71 j„ Hazepaterslaan; J. C. Hittenbau- sen, 45 j., Kamperlaan; L. A. Zedel, 58 j„ Doelstraat, ARROND. RECHTBANK. Geld leenen tegen hooge rente Voor de rechtbank had zich een Haarlem mer te verantwoorden ter zake dat hij zich als geldschieter heeft voorgedaan zonder dat hij daartoe vergunning had. Hij heeft aan verscheidene personen geld te leen gegeven, waarvan onmiddellijk 10 pet. rente werd af getrokken als rente, zoodat iemand, die een schuldbekentenis van f 50 teekende slechts f 45 ontving. Aan verdachte was een achttal van deze handelingen ten laste gelegd tot een totaal bedrag van f 344 waarvan hij f 310 uitgegeven had. De officier had meer getuigen kunnen dagvaarden, doch hij heeft het bij deze ach: gelaten. Hij vroeg aan een getuige of hij niet voelde, dat de rente zeer hoog was. Get.: „Als je om gela verlegen zit, let je daar niet zoo op. Dan ben je blij als je wat hebt!" Verdachte zei op een vraag, dat hij niet meer wist wat hij voorgeschoten had. De pre sident merkte op, dat verdachte een boek bij gehouden heeft, waarin precies de bedragen genoteerd stonden, (welk boek ter zitting aan wezig was) en hij uitte er zijn verwondering over dat de leeners zich de bedragen beter zouden herinneren dan de uitleener. Aan ze- gelkcfivm betaalde de eerste getuige 50 cent, wat verdachte ontkent: N:/jit meer dan 10 cent is daarvoor gevraagd. De afbetaling moest wekelijks geschieden, zei getuige, Verd.: „Nog dagelijks komen ze bij mij lee nen. Ik heb ze wel zien staan huilen in mijn gang, of ik ze alsjeblieft helpen wou!" Uit de verklaMngen bleek dat de afbetaling wekelijks meestal gedurende 20 weken ge schiedde, ofschoon de verdediger aantoonde, dat wel eens weken werden overgeslagen. In dat geval moest voor de achterstallige ter mijnen rente betaald worden van 10 pet. per week. „Dat wordt dus", zei de president, „een rente van 520 pet. per jaar!" Verdachte verklaarde, dat zijn onkosten ook groot waren. Voor de inning van een en kel dubbeltje moest hij soms eenige malen trammen.. Een getuige verklaarde dat verdachte tegen hem gezegd heeft: „Een dezer dagen zal de politie wel bij je aan huis komen over het leenen, maar dan moet je maar zeggen., dat je niet dit jaar geleend hebt maar vroeger". Verdachte ontkende dit ten sterkste. Hij wist niet, dat voor het geldsehieten vergun ning noodig was sinds de invoering van de geldschieterswet op 1 Maart 1933. Mr. A. R. Andriruga, requisitoir nemende, noemde het bedrijf en de houding van ver dachte heel onsympathiek. Het rentepercen tage beliep buitensporige bedragen. Er is sprake van een woekeraar. Voor dit ernstige feit vroeg de officier een boete van f 1000 subs. 100 dagen hechtenis. De verdediger mr. B. W. Stomps, betoogde dat sommige leeningen niet door verd., doch door zijn vrouw zijn gesloten. De initiatief nemer van de Geldschieterswet heeft gezegd dat 12 pet. rente bij kleine bedragen op kor ten termijn niet voldoende is. Verdachte is strafbaar doch pi. ziet in hem geen parasiet van de maatschappij, doch een nuttig mensoh in die kringen. De rente was hoog.... Rechter: „Komt neer op 57 pet.". Maa is geen woekei*, vervolgde pl. Want de voorwaarden, waaronder geleend werd zijn geen voorwaarden-van woeker. Met klem be toogde hij dat de eisch abnormaal hoog is. Uitspraak over 14 dagen. HEVIGE AARDBEVING TE BAKOE MOSKOU, 30 October (Reuter). Bakoe heeft Maandagavond geleden onder een aard beving van ongekende hevigheid. Tal van hui zen zijn in elkaar gestort. Ook in het gebied van Azerbeidsjan waren de aardschokken te bespeuren. WEER DIEFSTAL UIT EEN CLUBHUISJE Tusschen Zondag en Woensdag heeft men zich vermoedelijk door middel van een val- schen sleutel toegang verschaft tot het club huisje van de voetbalvereeniging „Swastika" aan den Vergierdeweg nabij den Slaperdijk. Ontvreemd zijn 52 koeken, 37 theelepeltjes, vier handdoeken en een kogelfleschje. Prinses Marina te Parys. Drie personen, die haar wilden spreken, gearresteerd. De verloofde van Prins George van Enge land, prinses Marina, van Engeland, is in Parijs aangekomen, teneinde haar uitzet aan te vullen Naar de Paris Soir meldt, wierpen zich Dinsdagavond toen zij uit haar hotel vertrok twee mannen en een vrouw op haar auto. Zij werden echter onmiddellijk door agenten van de Süreté in hechtenis genomen en naar het naastbijzijnde politiebureau gebracht, waar zij verklaarden, dat zij slechts een verzoek tot de prinses hadden willen richten. Er werden geen wapenen op hen bevonden. Hun papie ren waren echter ook niet in orde. De politie stelt thans een onderzoek in om uit te zoeken in hoeverre hun verklaringen op waarheid be rusten. ALLERHEILIGENTOCHT. Woensdagavond heeft een Allerheiligentocht van de Graal door de stad plaats gehad. In de kathedraal St. Bavo waren de deelneemsters tegenwoordig bij het Lof dat om half acht ge celebreerd werd. Hierna vertrokken zij van het plein der kerk langs de volgende route: Leidschevaart, Zijlvest, Kinderhuisvest. Nieuwe Gracht naai- de St. Jozefkerk in de Jansstraat. Ongeveer 400 meisjes, alle voorzien van lam pions. in verschillende kleuren, en fakkels, trokken langzaam en zwijgend langs de grach ten, een indrukwekkende tocht. De bisschop. Mgr. J. D. J. Aengenent, zag voor een venster van ziin paleis den stoet langs trekken. In de St. Jozefkerk is een godsdienstoefening gehouden. VRIJ EVANGELISCH KERKKOOR. Ds. P. D. v. d. Togt, Vrij Evang. pred. heeft te Haarlem (Noord) opgericht een Vrij Evang. Kerkkoor, met aanvankelijk zeventien leden, Het koor zal tot doel hebben, de evangelisatie samenkomsten en kerkdiensten te dienen. De Haarlemsche gemeentebegrooting. Afdeelingsvergaderingen van den raad. Woensdagmiddag zijn de vergaderingen van de afdeelingen van den Haarlemschen ge meenteraad gehouden, waarna de gemeente begrooting voor 1935 besproken is. De vergaderingen begonnen om 11/2 uur. De lilde af deeling "was reeds voor 4 uur klaar, daarna volgde de Ilde, de Iste hield het vol tot 5 1.2 uur. Wij vernamen, dat de gedachtenwisseling in de afdeelingen er op wijst, dat de debatten in den raad vooral zullen loopen over de belas- tingpolitiek, in verband met het voorstel van B. en W. tot verhooging van het aantal op centen op de Personeele Belasting. Daarmee hangt samen de quaestie van de tarieven voor ;as en electriciieit. Gevreesd werd. dat het voorstel van B. en W. om het aantal opcenten met 60 te verhoogen een te zware druk op de bevolking zal leggen. Is het zoo werd gevraagd niet mogelijk om een gedeelte van het tekort te dekken door verder doorgevoerde bezuinigingen, o.a. bij de bedrijven? Er werd de aandacht gevestigd op het adres van de Haarlemsche Orkestvereeniging. Stem men gingen op om de subsidie der gemeente (thans f 15.000) te verhoogen. Het werd on juist geacht om de H.O.V. te laten voortbestaan in een toestand van „hangen en wurgen". Ein delijk moet de H.O.V. weten waar zij aan toe is, temeer omdat de moeilijkheden weer ver groot zijn door de dreigende verlaging van de rijkssubsidie van f 5000 tot f 2500. Gevraagd werd of de post die uitgetrokken is voor Maatschappelijk Hulpbetoon niet te laag zal zijn, omdat den laatste tijd te Haar lem weer een belangrijke stijging van het aantal werkloozen geconstateerd moet wor den. Aangedrongen werd op het uitvoeren van plannen om meer werkloozen aan productie ven arbeid te zetten. In verband daarmede werd gewezen op de wenschelijkheid om een rioleeringsplan uit te voeren, Dit is niet alleen een zeer belang rijk object voor werkverschaffing, maar zou ook een einde maken aan den stank der grachten. Waarom Is zoo werd ook gevraagd nog steeds geen uitvoering gegeven aan de plannen tot normalisatie van het Vsrwulft. De raad heeft daartoe reeds lang 'geleden besloten. Bij het debat over de gasprijzen werd ook aangedrongen op het afschaffen van de meterhuren, omdat te verwachten is dat daardoor den omzet van de gasfabriek weer zal toenemen. Gevraagd werd hoe het staat met de uit voering van de nieuwe beslissing der regee ring in verband met de omzetbelasting die de gemeentebedrijven moeten betalen. 50-JARIG JUBILEUM VAN DEN IIEER S. KALLENBORN Onze stadgenoot de heer S. Kallenborn, boekhouder aan de N.V. Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam, is heden vijf tig jaar bij deze maatschappij in dienst ge weest. welk feit uiteraard met zeer veel be langstelling door kennissen en anderen werd herdacht De heer W. F. Rüell, directeur, heeft den heer Kallenborn toegesproken en hem geëerd voor zijn arbeidsprestaties gedurende een zoo uitzonderlijk lange ambtsperiode, iets wat niet vaak gebeurt. Ook van andere zijde dan van de directie gewerd den jubilaris veel belangstelling en medeleven, en de bloemen evenals de andere geschenken getuigden daar ten volle van. GOUDEN BRUIDSPAAR Op 13 November hopen F. Kooien en G. Koolen-van Osch, Colensostraat 46, hun 50- jarige echtvereeniging te herdenken. Door de buren is een comité gevormd dat in de Colensostraat een zeer fraaie eerepoort heeft gezet en voor het huis een mooie licht- zuil. Woensdag 7 November zal door het R.K. Mu ziekcorps „St. Cecilia" een serenade aan het bruidspaar worden gebracht. Voorzitter der buurtcommissie is de heer G. Godijn, Colensostraat 38. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Het tweede concert zal plaats hebben op Dinsdagavond 6 November in de Gemeente lijke Concertzaal door het Residentie-Orkest onder leiding van dr. Peter van Anrooy. Soliste is Myra Hess (piano). Het programma luidt ales volgt: Ouverture „Ein Sommernachtstraum" (op. 21). F. Mendelssohn Bartholdy. Symphonie „Mathis der Maler", 1. Engel- konzert, n. Grablegung, III. Versuchung des heiligen Antoinus, P. Hindemith. Concert in bes voor klavier en orkest (op. 83), I. Allegro non troppo, II. Allegro ap passionato. in. Andante (Violoncel-solo: Ch. v. Isterdael) en IV. Allegretto grazioso, Joh. Brahms. MOTORDIENST Bij beschikking van den Minister van De fensie is de kapitein C. F. A. Milders van het korps benoemd tot kapitein-adjudant; de le- luitenant P. J. Boudewijn van het 13e Regi ment Infanterie, thans voor onbepaalden tijd bij den Motor dienst gedetacheerd, is bij dat korps overgeplaatst. Sneeuw valt op Amsterdam. De winter dringt ons land binnen. AMSTERDAM, 1 Nov. (V.D.)' Met d<j maand November is de winterperiode in Ne derland ingeluid. Nadat het hedenmorgen eerst eenigen tijd afwisselend had gehageld en geregend, veranderde de neerslag in groote witte vlokken, waarmee de eerste sneeuw zich dit najaar heeft aangekondigd. Hevige sneeuwval in Wales LONDEN, 1 Nov. (V.D.) In geheel Enge land is de winter begonnen met de daling van de temperatuur in vele streken tot onder nul. Vooral in Noord-Wales viel veel sneeuw. Op sommige buitenwegen ondervond het verkeer veel vertraging en lag hier en daar geheel stil. Ook Parijs in de eerste sneeuw PARIJS, 1 Nov. (V.D.) In de vroege och tenduren en den loop van den afgeloopen nacht is te Parijs de eerste sneeuw gevallen. De sneeuwval duurde ongeveer twintig minu ten. Jones en Waller maakten een tusschenlanding. Thans voor de laatste étappe gestart. ATHENE, 1 Nov. (Reuter.) Hedenmorgen om 5 uur 56 A. t. zijn de Britsche vliegers Jones en Waller uit Athene vertrokken voor de laat ste étappe van hun retourvlucht Melbourne- Londen. Tengevolge van het slechte weer, dat giste ren boven Italië heerschte, konden zij geen gevolg geven aan hun voornemen om van Bagdad zonder tusschenlanding naar Lon den door te vliegen. Ontvangst te Canberra. CANBERRA, 1 November, (Reuter) Par- mentier, Moll, Pangborn en Turner zijn hier in de „Uiver" aangekomen, in antwoord op de uitnoodiging van de Federale regeering aan de prijswinners in de Londen—Melbourne race. Scott en Black waren niet in staat aan de uitnoodiging te voldoen, doch beloofden later een bezoek aan Canberra te brengen. Een groote menigte ontving de vliegers hartelijk. Zij gebruikten een lunch met de leden van het kabinet en vertrokken vervolgens naar Sydney. Mammen sloegen uit de Uiver SYDNEY. 1 November (Reuter). De „Uiver" is hier onder groote belangstelling op Mascot-vliegveld geland. De menigte was zeer verwonderd, dat bij de landing vlammen uit de machine sloegen, hetgeen eindigde toen de machine stilstond. Het waren de gloeiende uitlaatgassen. De vliegers werden door vele autoriteiten be groet.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2