~(kiq wvtCL Oiqcübette/r VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 SPORT EN SPEL. Revanche wordt gevraagd, maar zal het lukken? Het is merkwaardig, dat de uitwedstrijden tegen Zwitserland bij ons eigenlijk nooit bij zonder populair zijn geweest. Mogelijk is dat te wijten aan de omstandigheid, dat ze met een voor de onzen stellig ontmoedigende re gelmatigheid in overwinningen voor de Zwit sers zijn geëindigd en dat meermalen die ne derlaag niet alleen te wijten is geweest aan minder goed spel der onzen, maar ook aan de invloeden van het klimaat, dat somtijds onzen voetballers niet goed .Jigt". We zijn dikwijls naar Zwitserland getrokken met een elftal, waarvan we de allerbeste verwachtin gen hadden en steeds is het op een teleur stelling uitgeloopen. Met een monotone regel matigheid werden de uitwedstrijden tegen Zwitserland verloren en de thuiswedstrijden gewonnen. Het werd tenslotte eigenlijk vervelend en zoo heeft men dan ook de wedstrijden tegen Zwitserland eenlge jaren van het programma afgevoerd. In 1930 werd de laatste uitwedstrijd tegen de Zwitsers gespeeld waarbij we den strijd te Milaan als een extra nummer buiten beschouwing laten en daarna scheen het voorgoed met de wedstrijden tegen Zwitser land afgeloopen te zijn. Voor een deel was die weinige animo voor wedstrijden tegen Zwit serland ook te wijten aan de omstandigheid, dat in die jaren de Zwitsers steeds met on volledige ploegen naar ons land kwamen. Dat was r.og in de dagen van het amateurisme, toen de Zwitsersche bond aan zijn spelers geen vergoeding wegens loongemis mocht ge ven. waardoor het voor verschillende Zwitser sche spelers onmogelijk was mee naar Am sterdam te gaan. De invoering van het be- beroepsspel in Zwitserland heeft daarin ver andering gebracht, de Zwitsers konden verder wel met volledige ploegen komen, wat een der voornaamste motieven was. om de wedstrijden tegen de Zwitsers te hervatten. De eerste wed strijd van de Zwitsersche ploeg in het Am- sterdamsche Stadion, na het hervatten van de wedstrijdenreeks, heeft met de traditie, dat Zwitserland de uitwedstrijden steeds verloor, gebroken, want op 22 Januari 1933 werd onze ploeg op een kouden winterdag met 2—0 door de Zwitsers geslagen. Het bleek in dien wed- strijdook, dat dan'k zij de erkenning van de beroepssport het Zwitsersche voetbal groote vorderingen had gemaakt, zoodat de Zwitser sche ploeg onder alle omstandigheden een ge vaarlijk tegenstander voor ons nationaal elf tal zou zijn. Als gevolg van deze Amsterdamsche neder laag. kwam er hier meer belangstelling voor het spel in Zwitserland. Toen dan ook be kend werd. dat Nederland in de eerste ronde voor de wedstrijden om het wereldkampioen schap. geloot had tegen Zwitserland, ver hoogde dat de destijds toch reeds groote be langstelling voor de toer van onze ploeg naar Italië, nog meer. Men rekende er op. dat Ne derland er in zou slagen revanche te nemen voor de Amsterdamsche nederlaag. In deze hoopvolle stemming trokken eenige duizenden Nederlanders met het elftal mee naar Milaan, een feit. dat in de historie van het Europee- sche voetbal als eenig beschouwd moet wor den. als een record, dat vermoedelijk wel niet gemakkelijk geslagen zal worden. Dat eenige duizenden een reis maken dwars door Europa, alleen voor een voetbalwedstrijd en dat extra treinen Ingelegd moeten worden om het groo te gezelschap te vervoeren, mag men gerust als een wereldrecord beschouwen. Dat de revanche niet is gelukt en dat het een nederlaag met 32 werd, zal iedereen nog versch in het geheugen liggen Dat op die groot belangstelling voor onze nationale ploeg, een terugslag moest volgen, lag voor de hand. Men krijgt den indruk, dat het groote publiek de teleurstelling van de Milaansche nederlaag nog niet te boven ge komen is. Voor den wedstrijd tegen de Zwit sers op a.s. Zondag is de belangstelling ten minste zeer bescheiden. Er zullen dan ook dit maal geen extra treinen loopen. er zullen geen gezel schapstochten worden georganiseerd en als de voorteekenen ons niet bedriegen, zal het aantal Nederlandsche supporters te Bern. slechts zeer bescheiden zijn. Kenteekenend is het b.v.. dat verschillende redacteuren van groote bladen, die anders bij onze interna tionale wedstrijden in het buitenland nooit ontbreken, thans verstek laten gaan en aan de Zesdaagsche wielerwedstrijden de voorkeur geven! Zou de wedstrijd tegen de Zwitsers niet te Bern, doch te Amsterdam worden gespeeld, dan zou waarschijnlijk het Stadion niet eens uitverkocht zijn. Mogelijk is het echter zoo beter, dan al die opgeschroefde opgewondenheid van den strijd te Milaan, waarbij het eigenlijk bij velen meer ging om de sensatie, dan om de voetbalsport. Om het verlies van dergelijke supporters be hoeft de voetbalsport zeker niet te treuren. Gelukkig kan men vaststellen, dat bij de spelers zelf de animo niet in het minst is ver flauwd en dat ook de heeren van de Keuze- Commissie. die de zorg voor onze vertegen woordigende ploeg hebben, krachtig hebben gewerkt om een zoo sterk mogelijk elftal in het veld te brengen. Onze spelers gaan naar Bern met het vaste voornemen om niet alleen revanche te nemen voor de nederlaag te Milaan, doch ook te bre ken met de traditie van de nederlagen op vreemden grond. Onze ploeg heeft in de laat ste jaren in uitwedstrijden een merkwaardig succes gehad. Zonderen we den wedstrijd te Milaan uit, die men eigenlijk als een extra wedstrijd op neutraal terrein moet beschou wen, dan moet men teruggaan tot Mei 1931 om een nederlaag van ons elftal in het bui tenland in een gewonen interland wedstrijd te vinden. Het zou prachtig zijn, indien onze ploeg die lange reeks successen met een over winning te Bern zou kunnen voortzetten. Laat ik u echter eerst eens mijn meening over de elftallen geven. Nu Dr. Van der Meulen met den wedstrijd te Milaan definitief afscheid genomen heeft van internationaal voetbal, moest men voor hem een opvolger zoeken. Men heeft daar voor gekozen Leo Halle, die aanvankelijk ook reeds was aangezocht om het Nederlandsche doel te Milaan te verdedigen en die in dit sei zoen zóó voortreffelijk heeft gespeeld, dat op het oogenblik dat hij werd gekozen, in de comnetitie nog geen enkel doelpunt tegen c gemaakt. Hiüe is in het doel eer Mfto firnmr: bli ^eeffc voo" Go ^^e° pre "Mig werd geleverd. Het eenige twijfelach tige punt is echter, of hij met van Run en Diepenbeek een goed sluitend geheel zal vor men. Halle heeft een neiging tot uitloopen. Terecht gaat hij uit van het beginsel, dat de doelman daardoor de taak van de acht.erspe Iers vaak kan vergemakkelijken. Maar dan moeten de achterspelers daarmede ook voort- i durend rekening houden, zooals dat ook bij Go ahead* gebeurt. Loopt Halle uit. dan ziet men onmiddellijk Eysink of Godenbelt in het doel opduiken. Zullen echter van Run en Die penbeek na slechts één oefenwedstrijd, te Rotterdam, voldoende op hem ingespeeld zijn? Dat is het groote vraagteeken, waarop slechts de wedstrijd te Bern het antwoord zal kunnen geven. Het tweetal achterspelers kan men overi gens met vertrouwen in het veld zien gaan. Van Run zag ik dit seizoen viermaal in actie en in al die vier wedstrijden leverde hij voor treffelijk werk. Het spel van Diepenbeek vond ik wat minder overtuigend, doordat zijn trap pen wat onzuiver was, doch naar ik hoor. heeft hij in den wedstrijd van den jongsten Zondag, tegen A.D.O. uitstekend gespeeld. Zijn goed opstellen en zuiver ingrijpen stem pelen hem stellig tot een achterspeler van klasse. Het is jammer, dat Pellikaan niet van de partij kan zijn. Zijn afwezigheid in de mid denlinie is ongetwijfeld een verzwakking. In zijn plaats heeft men den Feijenoorder Bas Paauwe gekozen, die dit seizoen bij Feijenoord in de voorhoede speelt. Als spil heeft Bas Paauwe echter reeds eerder zijn sporen ver diend. zoodat het experiment niet zoo ge waagd is, als het wel lijkt. In den oefenwed strijd te Rotterdam heeft zijn spel voldoen in 2 gegeven, zoodat zijn opname in het elftal vel gerechtvaardigd blijkt. Zijn gebrek aan lengte blijft natuurlijk een handicap. Het spel van Anderiessen is voldoende be kend. Het heeft dit seizoen eenigen tijd ge duurd. voordat hij in vorm was. doch dat is blijkbaar thans in orde. Hij zal Zondag voor een zware taak staan, daar hij den voortref- felijken middenvoor Kielholz, de ziel van den geheelen Zwitserschen aanval, voor zijn re kening heeft. Bij den wedstrijd te Milaan heeft men Kielholz niet voldoende in be dwang kunnen houden, wat een der oorzaken van de nederlaag is geweest. (De andere oor zaak was m.i. het gebrek aan snelheid van Weber)Naar mijne meening zou tegenover een speler van het type Kielholz, die sterk op dringt en steeds vlak bij de achterspelers staat, een verdedigende spil te verkiezen zijn boven een aanvallenden spil, zooals Anderie- sen ongetwijfeld is. Het komt mij voor. dat een speler als Nieuwenhuizen van K.F.C., in staat zou zijn Kielholz te bedwingen door hem voortdurend te beschaduwen. Het optreden van den spil als derde back heeft Italië en Duitschland bij de wereldkam pioenschappen succes gebracht. Waarom zou men er ook in dezen wedstrijd van onze na tionale ploeg, speciaal tegenover een speler als Kielholz. geen gebruik van maken. Over den derden achterspeler, van Heel. be hoef ik zeker niet te schrijven. Iedereen weet. wat van Heel presteert en wat hij voor onze ploeg beteekent. Wat de aanval betreft, zal heel veel afhan gen van de vraag, of Bakhuys in staat zal zijn het snelle tempo anderhalf uur vol te houden. Het gemis aan geregeld wedstrijdspel is voor hem wel een handicap. Bij den oefen wedstrijd heeft hij veel goede dingen gedaan maar toch was hij. vooral in het laatste half uur. niet de Bakhuys van het vorig seizoen. Vente en Smit zijn goed op dreef. Hebben deze twee een beetje geluk met hun schot, dan ko men er stellig wel Nederlandsche doelpunten. Ook Wels kan men met vol vertrouwen in het veld sturen. In den oefenwedstrijd tegen de Hongaren deed hij tenminste weer voortreffe lijk werk. Minder vertrouwen heb ik in van Gelder, die het doel te veel langs omwegen tracht te bereiken. Hij is ongetwijfeld een handig speler, doch die handigheid is alleen goed als ze gebruikt wordt, om dichter bij het vijandelijke doel te komen Wij zouden op zijn plaats veel liever van Nellen hebben ge zien. De Zwitsers hebben met het samenstellen van hun elftal eenige moeilijkheden onder vonden. Van de ploeg, die eenige weken ge leden tegen Tjescho-Slowakije gelijk gespeeld heeft, zijn dan ook drie spelers vervangen, waarvan twee in de middenlinie. De Zwitser sche achterhoede is zeer sterk. Sèchehaye zal het doel weer verdedigen en de bekende ach terspelers van de Grasshoppers, Minelli en Weiier zullen vóór hem spelen. Dit drietal is onzen spelers wel bekend. Ze speelden alle drie te Milaan. Ook tegen de Tsjechen hebben ze uitstekend gewerkt. In de imddenlinie speelt Jaccard, evenals te Milaan, als spil. Hij is een aanvallend spil van het type Anderiessen, zoodat we dus geen driebacksysteem tegenover ons krijgen. De vleugelhalfs, Schaub en Lörtcher de laat ste speelde ook tegen de Tsjechen mee zijn mij niet bekend. In de voorhoede is. na Milaan nog al wat veranderd. Ze bestaat uit: Von Kanel, Spag- noli, Kielholz. Jaggi en Jack. Alleen von Kanel en Kielholz waren te Milaan van de partij. Diezelfde voorhoede, met uitzondering van Spagnoli, heeft ook tegen de Tsjechen ge speeld. Het elftal lijkt niet zoo sterk als dat te Mi laan, doch het zou verkeerd zijn, daarop al te veel te rekenen. Van een voorspelling van het resultaat zal ik mij maar onthouden. Ons elftal heeft aan Bern geen gelukkige herinneringen. Het werd daar door Zwitserland in 1922 met 50 ge slagen. doch van het elftal, dat toen speelde, komt thans geen enkel speler meer in eerste klas voetbal uit. In vroeger jaren trok ons elftal vaak in op timistische stemming naar Zwitserland. Het werd steeds een nederlaag. Ditmaal is de stemming zeer pessimistisch, zou het nu een overwinning worden? C. J. GROOTHOFF. ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE Hoewel eerst vier competitiewedstrijden per elftal in de verschillende afdeelingen zijn ge speeld, kan reeds thans gezegd worden, welk team een goede kans op het afdeelingskam- pioenschap zal maken. In Afdeeüng „A" zal de strijd hoofdzakelijk eaan tusschen de beide IJmuidensche ver- lenigingen Zeevogels en VV.IJ. Kennemerland heeft reeds vier verliespun- ten; het ziet er naar uit, dat dit elftal geen belangrijke rol zal gaan spelen. In de tweede afdeeüng gaat de strijd voor namelijk tusschen Z.S.V. en Ulysses, doch Kennemerland 2, V.V.R.A. en V.J.B.. welke laatste drie elftallen nog al wisselvallig spe len, zouden eventueel nog een woordje kun IN PLATTE DOOSJES VAN 70stuks 70cen1 DE HANDIGSTE VERPAKKING VOOR DEN VESTZAK (Adv. Ingez. Med.) nen meespreken, hoewel wij dit niet verwach ten. In de derde afdeeüng is het herboren V.E.W.. dat vroeger in afdeeling „A" uitkwam, veel te sterk voor de overige teams. Van de vier ge speelde wedstrijden werden er drie met dub bele cijfers en één met 70 gewonnen; dit il lustreert wel heel duidelijk het hierboven ver melde. O.i. wordt V.E W. zonder slag of stoot kampioen; zij kan het volgende seizoen ver moedelijk weer in een hoogere afdeeling uit komen. Voor morgen is het volgende programma samengesteld: Afd. A: KennemerlandSizo Tweede JeugdZeevogels Telefonia—IJ.F.C. V.V.IJ. Z-V.V.IJ. 1 Afd. B: UlyssesV.V.R.A Sizo 2Kennemerland 3 Kennemerland 2V.J.B. Afd. C: V.J.B. 2Kennemerland 4 (uitgesteld) V.E.W.Kennemerland 6 V.V.B.—Ulysses 2 Hoewel Kennemerland er niet veel van te recht brengt, gelooven wij nochtans, dat de Oranjehemden het bezoekende Sizo kunnen overwinnen, Tweede Jeugd zal o.i. niet veel kunnen uitrichten tegen het sterke Zeevogels Telefonia ontvangt IJ.F.C. Zaterdag jl. wist Telefonia op Tweede Jeugd haar eerste over winning te boeken. Dit zal den Telefoonmen- schen niet weinig zelfvertrouwen hebben ge geven en IJ.F.C. kan dan ook op een warme ontvangst rekenen. V.V.IJ. 1 heeft het tegen het tweede elftal dezer vereeniging niet moeilijk. In Afdeeling 2 lijkt ons de wedstrijd Ulys sesV.V.R.A. wel interessant. Aan het begin van het seizoen verloor V.V.R.A. met groote cijfers van Ulysses in den strijd om den Ken- nemerland-beker. Sindsdien hebben Ootes c.s. zich evenwel keurig hersteld: het zal ons geenszins verwonderen, als zij een puntje in' de wacht sleepten. Sizo 2 krijgt bezoek van de Kennemeriand-veteranen, die vermoedelijk wel met twee punten naar Haarlem zullen te- rugkeeren. Kennemerland 2. dat ln het begin van de competitie zoo uitstekend op dreef was. heeft twee achtereenvolgende nederlagen te slikken gekregen en zal moeite genoeg heb ben om tegen V.J.B. een goed figuur te slaan. Alle wedstrijden beginnen morgen, wegens de vroeg invallende duisternis, te half drie. In aansluiting op hetgeen wij vorige week omtrent het IJ.F.C.-terrein mededeelden, kun nen wij thans berichten, dat IJ.F.C. voor haar thuiswedstrijden de beschikking heeft gekre gen over het Stormvogels-terrein. De vereeniging Floraspeelt op het Hil- ünen-terrein. Volgende week spelen deze Hillegommers hun eersten wedstrijd voor de B afdeeling. ATHLETIEK. „Haarlem" en de Olympische training. Reeds eenige weken is des Zondagsmorgens in het Amsterdamsche Stadion de Olympische training voor de voorloopige candidaten in 1936 aan den gang. Het is wel zeer verblijdend dat daartoe ook eenige „Haarlem"-leden zijn uitgenoodigd. Wim Kaan, Van Geenhuizen, V. Mans, Lamoree, Verkes, Herfst, ziehier eenige namen, welke in het afgeloopen sei zoen zoodanig de aandacht op zich hebben gevestigd, dat de Technische Commissie der K.N.A.U. hen heeft waardig gekeurd deel uit te maken van de voorloopige kernploeg, op wie aller hoop gevestigd is. Doch het zijn niet alleen athleten, die „Haarlem" voor deze training levert; ook leiders zijn uit het midden der vereeniging gevraagd om aan de Olympische voorberei ding mede te werken. Voor de loopers heeft de Amsterdamsche coach Kossack de leiding; voor de springers is dit de Haarlemmer Van Welsenes. die nu reeds eenige jaren op de springnummers is uitgekomen en die door zijn prestaties ongetwijfeld het volle ver trouwen van alle jonge athleten heeft. Voor het polsstokhoogspringen heeft de Haarlem mer Van der Zee, wiens onslangs te Medemblik verrichte prestatie van 3.90 M. eenige weken geleden als Nederlandsch record is erkend, de leiding. Speciaal voor hem is er belang rijk werk aan den winkel, want nimmer heeft Nederland zoovele athleten met aanleg voor dit nummer gehad, wat wel mag blijken uit het feit. dat behalve Van der Zee drie menschen over de 3.80 M. sprongen. Zoowel de training van „Haarlem" op Kraantje Lek als de indoortraining in het Kennemer Lyceum passen volkomen in de Olympische sfeer, welke mén nu eigenlijk reeds een tiental jaren bij deze vereeniging aantreft. De grondslag voor het komende sei zoen, dat nog zoo ver af lijkt, wordt reeds nu gelegd en heeft de volle belangstelling van de Technische Commissie der K.N.A.U. De indoortraining, welke Woensdagavond is begonnen, staat dit jaar onder leiding van den den heer P. Korver, leeraar M. O. te Am sterdam en secretaris van de Trainingscom missie der K.N.A.U. De lessen, welke door 35 athleten werden bijgewoond, zullen nood zakelijk in tweeën moeten worden verdeeld om ieder een goede beurt te geven. Dit alles getuigt van een niet te onderschatten animo. De voorzitter van de vereeniging, de heer H. A. van der Meij. die Woensdagavond het winterseizoen inluidde, merkte op, dat de athleten van stonde af aan energiek moesten werken voor het a.s. seizoen. „Niet alleen de vereeniging zal jullie het volgend jaar noodig hebben", aldus spreker, „maar ook de Neder landsche athletiek moet in „Haarlem" weder om zooveel materiaal aantreffen als in vroe gere glorierijke jarefl Kr zijn. onder jullie eenigen, die bij de olympische training zijn betrokken, maar denk niet, dat dit blijvend is. En zij. die nog niet bij die ploeg behooren, moeten niet denken dat de kansen, om daar bij te gaan behooren, uitgesloten zijn. De ploeg is wel degelijk voor uitbreiding vatbaar. Het woord is alleen aan jullie. Veel succes". Zoo sprak de voorz'tter. tevens lid der Tech nische Commissie der K.N.A.U,, die beter dan ieder weet, dat iedere athleet een reëele kans i krijgt. I DAMMEN. De Int. vierkamp te IJmuiden. R. C. KELLER No. 1. De laatste ronde. k. C. KELLER. Donderdagavond begon in het gebouw „Cy cloop" te IJmuiden de laatste ronde van den internationalen vierkamp. Begrijpelijkerwijze bestond hiervoor enorme belangstelling, want bij het ingaan dezer laat ste ronde was onze nationale kampioen Kei ler nog steeds één punt op den wereldkam pioen voor en in deze laatste ronde moesten juist Keiler en Rajchenbach tegen elkander spelen. In alle opzichten beloofde dus deze laatste ronde wel de spannendste te zullen worden van het geheele tournooi. Precies vijf uur begon deze laatste ronde. RajchenbachKeller (11) De Fransche kampioen opende met 3429, waarop Keiler theoretisch tegenspeelde; de partij kreeg direct een levendig aanzien. Aan het spel van den Franschman was al dadelijk te bemerken dat hij in deze partij meer wilde wagen dan hij in voorgaande partijen tegen Keiler gedaan had. Het pleit voor Keller's sportiviteit, dat hij het spel niet vereenvou digde, doch integendeel den wereldkampioen met dezelfde wapenen wenschte te bestrijden. Het werd een vrij ingewikkelde opening, waarin Rajchenbach iets voordeeliger kwam te staan. Toen Keiler de gelegenheid geboden werd zich wat meer bewegingsvrijheid te ver schaffen, achtte hij het raadzaam een uitruil te nemen, waardoor de partij meer tot het klassieke genre terugkeerde. Een tijd lani_ ging de strijd gelijk op; weer was het Rajchen bach, die verwikkelingen forceerde. Hij moest immers winnen! Zeer avontuurlijk ruilde Rajchenbach plot seling naar het „kerkhof" uit. Deze zet was zeer goed berekend, want verschillende drei gingen ontstonden nu, die Keiler alleen uit den weg kon gaan door een achterwaartsche 2 om 2 uitruil. De overblijvende stand was nu: Keiler: 3 6 8 13 14 17 21 26. Rajchenbach: 29 36 39 42 45 48. De wereldkampioen stond dus nu in het voordeel. Langzamerhand kwam Rajchenbach nu op zetten, doch in zijn enthousiasme liet hij zich verleiden dezen opmarsch wat te onstuimig door te voeren; wederom kreeg Keiler gele genheid, door een uitruil den Franschen op marsch te stuiten. Van Rajchenbach's voor deel was nauwelijks meer iets te bespeuren. Hij gaf echter den moed zoo gauw niet op. Hij formeerde nu een klaverblad stelling op het middenbord en noodzaakte Keiler, met de grootste omzichtigheid te spelen. Deze had echter het rustige vooruitzicht, aan remise voldoende te hebben; het was dus nu voor hem zaak, met de minst mogelijke risico het grootste rendement van zijn schijven te krij gen. De stand was nu als volgt: Keiler: 11 13 18/20, 26. Rajchenbach: 27/29, 32 40 42. Keiler speelde 19—24 (Wit 38—33) 13—19 (Wit 40—34) 11—16 (Wit 28—22) 16—21 (Wit 22:13 19:8 (Wit 27:16) en 26—31. Rajchen bach had dus nu een schijf gewonnen; o.i. had Keiler geen betere voortzetting. Toch bood de stelling nog vele remise-mo gelijkheden; het was interessant te zien, hoe onze kampioen deze ook wist te benutten. Op bekwame wijze formeerde Keiler na een reeks mooi berekende zetten de remisse en eindigde dus ongeslagen als overwinnaar van het IJmuider meestertournooi! Een geweldig applaus brak los; onze kam pioen kwam handen te kort om alle felicita ties in ontvangst te nemen. Dukel-Demesmaecker (20) Dukel opende 3126, doch de Belg, wiens afkeer voor flankspelpartijen in dit tournooi herhaaldelijk gebleken is, beantwoordde met centrumspel. Na het opbouwen der stellingen veranderde Dukel van taktiek, omdat tegen het massieve centrumspel van den Belg met flankspel geen succes te verwachten kon zijn. Het werd nu een stand waarin het geheel aan kwam op het zuiver berekenen der tempo's. Hierin bleek Dukel beter te slagen, dan De- mesmaecker. want de Belg werd gedwongen zijn kroonschijf reeds vroegtijdig op te spelen, waardoor de IJmuidenaar beter kwam te staan In een stand van 13 om 13 ruilde Demes- maecker af naar veld 29, de beruchte „Kerk hof-ruit. Deze zet is goed, wanneer hij pre cies op tijd wordt gespeeld. Nu echter stond deze voortzetting gelijk met „zelfmoord", want deze afruil kwam niet alleen veel te vroeg, doch was bovendien in alle opzichten foutief! Dukel speelde nu een zet, waartegen de Belg geen enkel goed antwoord had. Er dreigde een damzet, die alleen voorkomen kon wor den door het offeren van een schijf. Onbegrij-1 peüjk genoeg liet de Belg den damzet toe en toen was het voor Dukel een kleinigheid om de partij te winnen. De IJmuidenaar werd voor deze fraaie pres tatie hartelijk toegejuicht. Dat Demesmaecker als „hekkensluiter" is geëindigd, geeft volko men de verhouding weer. De eindstand luidt dus als volgt: 1 2 3 4 pnt. 1. R. C. Keiler, Nederland x 11 22 21 9 2. M. Rajchenbach, Frankrijk 11 x 21 12 8 3. B. Dukel, Nederland 00 01 x 22 5 4. M. Demesmaecker, België 01 10 00 x 2 De prijsuitreiking. Onmiddellijk na afloop had de prijsuitrei king plaats. De heer K. de Jong, voorzitter-secretaris der Damclub „IJmuiden" richtte zich tot den over winnaar van dit tournooi en bracht Keiler hulde voor zijn zeldzaam fraaie prestatie. In dit tournooi aldus spreker heeft Keiler zich minstens gelijkwaardig aan den wereld kampioen getoond. Als eerste prijs overhan digde spr. hem een fraaie, speciaal vervaar digde bronzen plaquette, geschonken door „Stormvogels", alsmede een fraai bloemstuk met linten in de Hollandsche kleuren. Hierop speelde de muziek het Wilhelmus, dat door allen staande werd aangehoord. Vervolgens werd Rajchenbach toegespro ken. „Na uw tournee door Nederland, waarin u zooveel succes hebt geboekt, gelooven wij wel dat u met genoegen kunt terugzien op dit IJmuider tournooi. Wij hopen van harte dat U aan IJmuiden de beste herinneringen zult bewaren". Spr. overhandigde aan Rajchenbach den door de Levensverzekering Maatschappij „Amstleven" geschonken zilveren beker. Hier na werd het Fransche volkslied gespeeld. Vervolgens complimenteerde hij Dukel. Als derde prijs werd hem een schemerlamp over handigd. Wederom weerklonk het Wilhelmus en daarna een daverend applaus. Tenslotte richtte de heer De Jong zich tot Demes maecker. die den door den Nederl. Dambond geschonken beker ontving. Hierna kwam Demesmaecker aan het woord. „Alle inwoners van IJmuiden zijn goed voor mij geweest." klapte hij in gemoedelijk Vlaamsch; het applaus dat toen losbarstte, was overweldigend. Nu volgde ook het Belgi sche volkslied. Aan alle deelnemers werd nog een Delftsch bord overhandigd van de „Opening van de grootste sluis ter wereld IJmuiden-Holland 29 April 1930", waarvan nog slechts twintig exemplaren in Nederland aanwezig zijn. Ook spraken nog de heer A. van Broek, voorzitter van den Nederl. Dambond en de heer J. W. van Dartelen, namens de gezamen lijke dammers en namens de Haarlemsche Damclub. Hierna behoorde het tournooi tot het ver leden. Toen begon het soiree-dansante, dat tot 2 uur 's nachts duurde. Het was een waardig slot van een schitte rend geslaagd tournooi. SCHERMEN SCHOOL COMPETITIE-WEDSTRIJDEN De eerste competitie-wedstrijd heeft plaats gehad van de tweede helft der Competitie 1934 in de gymnastiekzaal van het Kennemer Ly ceum. onder leiding van den schermleeraar V. J. Brassinne, alhier. De strijd ging tusscheiT leerlingen van het Kennemer Lyceum en het Gymnasium. Er werd geschermd om vier raak op sabel, volgens de bepalingen van den Kon. Nederl. Amateurs Schermbond. Deze twee ploegen waren wel tegen elkaar opgewassen, wat ook blijkt uit den einduit slag. De partijen werden vrijwel om beurt ge wonnen. De uitslag was: Het Kennemer Lyceum wint van het Gymnasium met 5 tegen vier gewon nen partijen. De totaal uitslag tot heden in de Competi tie voor deze twee scholen is als volgt: van de vijf wedstrijden heeft het Kennemer Lyceum vier gewonnen, het Gymnasium twee. Er moe ten nog vier wedstrijden plaats hebben. Zaterdag 3 November a.s. komen de volgen de scholen uit in de Competitie: Het Christe lijk Lyceum tegen het R.-K. Lyceum en het R.K. Lyceum tegen het Haarl. Inst. voor Lich. Opvoeding in de gymnastiekzaal van het Christelijk Lyceum, aan de Emmakade. ZWEMMEN. NIEUWE ZWEMCLUB. Ten huize van den heer W. Tekamp, Schalk- wijkerweg 25, is een zwemclub opgericht. Het bestuur is gekozen als volgt: voorzitter J. W. v. Hoek, 2e voorzitter W. Tekamp, secretaris J. v. Riessen, Fr ankestraat 22; penningmeester J. Wielart, 2e penningmeester P. Bakker. Verdere bestuursleden zijn mevr. Tekamp en de heeren A. v. Wijk en C. Delissen. Instructeur is de heer J. W. v. Hoek. WIELRIJDEN. De Zesdaagsche te Amsterdam MIEN VAN BREE RIJDT EEN EERE-RONDE. Mien van Bree, de Nederlandsche wielren- kampioene, derde in het wereldkampioen schap, dat in September jl. in België verreden is, zal heden Vrijdag, op den openingsavond van den Derden Amsterdamschen Zesdaag sche, een eere-ronde rijden. AUTOMOBILISME DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De eerste Nederlandsche inschrijvingen. Naar wij vernemen hebben reeds twee Ne derlandsche automobilisten ingeschreven voor den Sterrit naar Monte Carlo, die eind Jan. 1935 zal worden gehouden, nl. Van Beek Cal- koen uit Maartensdijk en Bakker Schut uit Voorburg. IJSHOCKEY. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE DAVOS. Uit Da vos: Zooals bekend is worden de Euro- oeesche- en Wereldkampioenschapnen iishoc- key van 19 tot 27 Januari te Da vos gehouden. Tot nu toe hebben negen landen ingeschre ven, nl. Nederland, Duitschland, Zwitserland, Engeland. België, Ts.iecho-Slowakiie. Zweden, Ttalië en de titelverdediger Canada. Op 15 November a.s. worden de inschrijvingen defi nitief gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14