HERFST Het Haarlemsche Crisiscomité. 3 Ongegronde klachten. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Bezwaren tegen regeling der Zondagssluiting. Er zouden bij de enquêtes fouten zijn gemaakt. Het algemeen bestuur van den Koninklij ken Nederiandschen Middenstandsbond heeft aan den Minister van Economische Zaken eenige ernstige bezwaren kenbaar gemaakt nopens de toepassing van de Wijzigingswet van 27 Juli 1934, staatsblad 450, inzake de crisisvoorziening betreffende de winkelslui ting. Allereerst heerscht er veel misvatting om trent de vraag wie „belanghebbenden" zijn in den zin van art. 5, 3e lid. Dit moeten vol gens den Bond zijn. zij die inderdaad recht streeks met de al of niet verruiming ge moeid zijn, zooals de Ministerieele circulaire ook vermeldt. Bij de enquêtes in de verschillende gemeen ten heeft men ten onrechte alle geraadpleeg de personen als belanghebbenden beschouwd Zoo werden b.v. als belanghebbenden de brood bakkers beschouwd, welke in het algemeen eigener beweging hun winkels op Zondag ge sloten houden. Bij de in bedrijfstelling van 1930 werden naast 2883 banket- en chocoladewinkel 11119 broodwinkels aangetroffen. Daar men hier mee geen rekening heeft gehouden, heeft men een onjuist beeld van de enquête gekregen Verder vermeldt art. 4 le lid sub. a der wijzi gingswet dat de verruiming mogeliik is voor winkels „waar uitsluitend of in hoofdzaak het zij visch hetzij fruit.ten verkoop in voor raad zijn". Hierbij worden de gemengde be drijven uitgesloten, welke echter over het al gemeen juist verruiming behoeven. De Bond verzoekt den Minister spoedig deze lacune op te heffen. Tenslotte hebben verschillende gemeente besturen het begrip „tegenwoordige buiten gewone omstandigheden" in art. 5 le lid van de wet verkeerd geïnterpreteerd. Hiermee worden bedoeld de economische moeilijkheden waarmee het winkelvedrijf tijdens de crisis te ikampen heeft. De gemeentebesturen hebben de verruiming op geheel andere wijze toegepast en zijn daar mee op het terrein van den Rijkswetgever ge treden. Dit geldt vooral voor het slijtersbedrijf, dat zeer gedupeerd wordt door de te ruime be voegdheid welke de gemeenteraden zich heb ben aangematigd, terwijl dit bedrijf juist grooten steun behoeft. In de groote steden sprak men zich in een ennuéte haast unaniem voor verruiming uit. De Bond doet dan ook een beroep op den Minister om het slijtersbedrijf, waarop toch reeds zoo zware overheidslasten drukken, de behulpzame hand te bieden, zoo noodig door nieuwe wettelijke regeling. Toch nog een vergelijk te Batavia? De commissie-leiders hebben hoop •Veel opvattingsverschillen moeten echter nog worden overwonnen. BATAVIA, 1 Nov. (Aneta) In de eerste helft der afgeloopen week kwamen de leiders van de Nederlandsche en Japansche commissies, welke te Batavia onderhandelingen voeren, de heeren Van Gelderen en Koshida bijeen met het doel om alle onderwerpen nogmaals nauwkeurig na te gaan. De verkregen con clusies zullen zoo spoedig mogelijk aan de voorzitters van beide delegaties worden over handigd. Aan beide zijden bestaat een sterk vertrouwen, dat het mogelijk zal zijn in korten tijd tot een vergelijk te komen, alhoewel nog zeer vele opvattingsverschillen moeten wor den overwonnen. VOORLOOPIG GEEN OPVOLGER VAN PROF. KUYPER. Het bestuur van de Socialistische Vereeni- ging tot bevordering van de studie van Maat schappelijke Vraagstukken heeft naar Het Volk meldt, van het curatorium van den bij- zonderen leerstoel in de sociologie aan de Uni versiteit te Utrecht de mededeeling ontvan gen, dat dit curatorium na ampele overweging heeft besloten, voorloopig in de vacature Kuy- per niet te voorzien, daar de door het curato rium geschikt geachte personen op het oogen- blik niet beschikbaar zijn. Het curatorium stelt zich voor zoodra" het oogenblik daartoe gekomen is tot benoeming over te gaan. A. N. F. B. behoeft geen huur te betalen. Vonnis der rechtbank vernietigd. Aantal werkloozen stijgt. De Directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 8 t 'm 13 Octo ber 1934 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg 570.000, waarvan 82.600 landarbeiders. In de maanden Mei t'm No vember worden geen gegevens ontvangen aan gaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 487.400 verzekerden bedroeg in genoemde week 26.2 pet., tegen 25,6 pet. in de week van 24 t/m 29 September 1934. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 24.3 pet. Bij 1065 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 13 October 1934 in to taal 335.106 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 316.157 mannen. Hiervan waren werk loos 313-926 personen, waaronder 300.008 man nen. Op 29 September 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 333.090. Hiervan waren werk loos 309.430 personen, waaronder 295.788 man nen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 29 September 1934 gestegen met 2016. het aantal werkloozen met 4496. In vergelij king met het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen dei- openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkzoekenden een stijging aan van rond 19000 personen. De heer J. C. T. verhuurde in April 1933 aan den Algemeenen Nederiandschen Fascisten- bond, vroeger gevestigd te 's Gravenhage, het perceel Javastraat 38, te Den Haag, tegen een huurprijs van f 1600 per jaar. De eerste huur termijn over drie maanden, f 400, werd be taald, doch de op 1 Augustus verschenen ter mijn werd niet voldaan. Het huurcontract was onderteekend door den heer Baars en eenige leden van zijn par tij. Toen echter de Algemeene Nederlandsche Fascistenbond voor de betaling van de huur penningen werd aangesproken, weigerde deze te betalen. De bond beweerde pas sedert 11 Juli 1933 als stichting te bestaan, als zoodanig konden zij dus in April 1933 niet hebben gehuurd. De heer Baars was failliet verklaard en kon niet betalen, de A. N. F. B. weigerde betaling. De zaak werd aanhangig gemaakt voor de Utrechtsche rechtbank en deze veroordeelde den Algemeenen Nederiandschen Fascisten- bond tot betaling van de huur. In hooger beroep diende de zaak op 17 Sep tember jl. voor het Amsterdamsche Hof en Donderdag werd arrest gewezen. Het Gerechtshof nam aan, dat de A. N. F. op het oogenblik van het aangaan van het contract nog geen stichting was, doch een onderlinge vereeniging. De stichting heeft het huis dus niet gehuurd en de vordering van T. op den Fascistenbond werd derhalve afgewe zen met vernietiging van het vonnis der recht- band. Invoerbeperking van Engelsch aardewerk. Maatregelen er tegen aan de Engelsche regeering gevraagd. Een lid van het Lagerhuis heeft, naar Reu ter ons uit Londen meldt, aan den minister van handel Runciman gevraagd of het hem bekend was dat van 1 November jl. tot 1 Fe bruari 1935, door de Nederlandsche regeering geen licentie wordt verleend voor den invoer van Engelsch aardewerk in Nederland, het geen zeer nadeelig is voor de Engelsche aarde- werkindustrie. Gevraagd werd voorts of de minister de noodige stappen wilde doen om opheffing van deze beperkingen te verkrijgen. Minister Runciman gaf ten antwoord dat over deze kwestie reeds met de Nederlandsche regeering wordt onderhandeld. Wijziging der jachtwet. Verlaging der jachtrente tot 4 procent. Ondanks den stralenden zonneschijn in Sep tember was het toch de Herfstmaand en zijn we op den 21e het najaar ingegaan; maar thans wordt het in de natuur ook duidelijk merkbaar. Al lang hoort men in de parken weer het bescheiden geluid van de pimpel-, den forscheren roep van zijn broer de kool mees en den tuimelenden roodborstzang. Regenbuien storten neer en de wilde na jaarswind jaagt de afgevallen blaren voor zich uit. Vallende blaren.... het meest typische kenmerk van den Herfst! Eigenlijk is het nu nog niet heelemaal de tijd van den bladval want die heeft het sterkst pas omstreeks 15 November plaats. Naarmate de bodem wat beter of slechter is vallen de bladeren later of vroeger. Onze grachten en grasvelden liggen al lang vol met najaarsblad, maar de boomen hebben ook niet zoo'n erg goed leven in de stad. De bodem is niet goed geventileerd door de be strating of het asphalt en de lucht is er slecht door allerlei gassen. Dit laatste is in groote steden als Parijs en Londen zelfs zoo erg dat men er alleen nog maar bepaalde boomsoorten kan aanhouden die daar tegen bestand zyn. Voordat het blad valt heeft er veelal af braak plaats van stoffen, waarvan een ge deelte in de plant terugkeert .terwijl boven, dien een bepaalde cellaag de z.g. „scheidings laag" gevormd is waarlangs het blad ge makkelijk loslaat. Binnen deze scheidingslaag treedt dan verkurking op om den wond af te sluiten als het blad gevallen is. Heeft dat afwerpen van het loof nu nut voor de boomen? Dat heeft het wel, maar we mogen daarom nog niet zeggen dat dit nut ook de reden van den bladval is. De bladeren bevatten n.l. veel water, dat natuurlijk aan de lucht verdampt. Het water-tekort dat op die wijze ontstaat moet worden aangevuld door een opstijgenden sapstroom vanuit de wortels, die op hun beurt het water met at voedingsstoffen uit den grond moeten opne men. Dit nu wordt steeds moeilijker naar mate het kouder wordt en tenslotte is het onmogelijk Die verdamping heeft ook weei zijn nut, maar tegen den winter wordt het blad een waterverkwistend element. Men heeft berekend dat een groote berk met 200.000 bladeren op een dag 33 K.G. en in een zomer niet minder dan 7000 K.G. vater afgeeft! En een honderdjarige beuk brengt het zelfs in een zomer tot 9000 K.G.! De boom leeft in den winter van zijn re serve voedsel en gaat een rustperiode in. Deze jaarperiodiciteit kan o.a. beïnvloed worden door de uitwendige omstandigheden (denk aan het vroege „trekken" van allerlei plan ten). Wanneer men bijv. een perzik naar de Trowen overbrengt gaat de jaarperiodiciteit verdwijnen en vertoont de boom tenslotte het verschijnsel, dat hij zoowel kale als be- bladerde takken tegelijk draagt. En dit jaar zijn de omstandigheden in Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot het terugbrengen van de jacht rente met ingang van 1 Januari 1935, tot 4 pet. 's jaars. evenals de rente, welken het Rijk aan de rechthebbende op schadeloosstelling betaalt. "Wat TTüjnhaïdJ:maa/üt iJgoed" (Adv. Ingez. Med.) ons eigen land van dien aard geweest dat er ook iets bijzonders gebeurd is. Ver schillende boomen, struiken en kruiden zijn voor de tweede maa! uitgeloopen, hebben ge bloeid en soms zelfs vrucht gedragen. De aardbeiliefhebbers hebben bijv. dit jaar dub. bel kunnen genieten, seringen hebben hun bloei herhaald en onder de boomen is het vooral de Kastanje geweest, die aan kale takken opnieuw met jong groen is uitge loopen. O.a. bij de Schoterbrug was een der gelijke kastanje te zien die ook nog bloem. trossen, hoewel slechts ontwikkeld, droeg. Dat is zeker wel een opmerkelijk verschijnsel voor de laatste week van October! De Phaeno- logen, die dergelijke verschijnselen bestu- deeren, schrijven dezen tweeden bloei toe aan de droogte. Hierdoor waren vooral de Ka stanjes al vroeg ontbladerd en de voedings stoffen stonden ter beschikking van de jonge knoppen die in Augustus al aangelegd wor den. maar die zich onder normale omstan digheden eerst in het volgend voorjaar gaan strekken. Het verslag van de Phaenologische Vereeniging vermeldde ook van het droge jaar 1921 dergelijke verschijnselen. Engeland wil eiereninvoer beperken. Tien procent over hot eerste kwartaal van 1935. In het Lagerhuis deelde de Britsche minister van Landbouw, Elliot, naar Reuter uit Londen meldt, in antwoord op een hem gestelde vraag mede, dat hij met de naar Engeland eieren uitvoerende landen vriendschappelijke rege lingen hoopt te kunnen treffen in zake een beperking met 10 pet. over het eerste kwartaal 1935 van den invoer van eieren in Engeland. Men is thans bezig, deze regelingen te over wegen. Minimum-prijs voor sigaretten? Wenschen van sigaretten-fabrikanten. Verscheidene groote sigarettenfabrieken ln Nederland hebben aan den Minister van Fi nanciën een schrijven gericht, waarin zij den Minister verzoeken maatregelen te nemen in het belang van de Nederlandsche sigaretten industrie. Zij betoogen, dat het verbod van verkoop beneden banderolleprijzen niet het gewensch- te resultaat heeft gehad, daar sindsdien ver schillende belangrijke Nederlandsche sigaret tenfabrieken haar bedrijf gestaakt hebben. Indien de Minister niet de maatregelen neemt, welke de requestranten vermelden, zullen vele anderen volgen. Van deze verlangde maatregelen vermelden wil' de volgenden: In de eerste plaats ondervinden requestran ten zeer veel concurrentie van buitenlandsche merken, welke voor 3 4 cent in den handel gebracht worden en bij het publiek zeer in trek zijn. Dit is niet slechts een verschijnsel van de huidige crisis, maar tevens een geval van dumping van groote concerns. Aan de hand van een eenvoudige berekening blijkt, dat het onmogelijk is voor een derge lijk bedrag sigaretten in den handel te bren gen. zonder daarbij verlies te lijden. Voor de verbetering van dezen or.dragelij- ken toestand is noodig verlaging van den ac cijns van 50 pet. op 40 pet. Verder zou de laagste prijs, waarvoor sigaretten verkocht mogen worden, op 1 cent gesteld kunnen worden. Het blijft waar: wie aan den weg timmert heeft veel bekijks. Vooral zij die zich aan ar menzorg en weldadigheid wijden ervaren dit. Nu kan critiek goed en nuttig zijn, mits die op waarheid gegrond is. Ongegronde verdachtmaking is niet alleen onrechtvaardig, maar en dat is nog het ergste! schaadt het werk. Het Haarlemsche Crisiscomité heeft dit on dervonden. Men herinnert zich, dat het ge- heele bestuur het een week geleden noodig achtte door een ingezonden stuk een einde te maken aan een lasterpraatje, namelijk dat de bekende winkelier de heer C. H. Vogelzang met groote bedragen gesteund werd. De waar heid is daarentegen, dat de heer Vogelzang, die natuurlijk zelf nooit eenigen steun genoot, het Crisisco'mité van begin af als vast contri buant heeft helpen in stand houden. Iemand die zulke lasterpraatjes rondstrooit is voor de samenleving een gevaar. Te meer omdat hij het zoo listig doet, dat het in bx-ee- den kring bekend wordt, terwijl hij het toch zoo weet in te kleeden, dat hij zelf buiten schot blijft. Het gevolg van zulke lasterpraatjes is niet alleen, dat het voor den belasterde onaange naam is, maar ook, dat anderen in zijn be weringen aanleiding gevonden hebben verdere financieele hulp aan het Crisiscomité te wei geren. Wij vonden in het gebeurde aanleiding met Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van het Crisiscomité, de positie van het Crisiscomité te bespreken. Het is te begrijpen, dat we allereerst eenige onaangename verwijten hoorden aan het adres van den hierboven bedoelden lasteraar. Maar zoo vervolgde de heer Mollerus het is helaas niet de eeni ge ongemotiveerde beschuldiging. Er is een stroom van verwijten, die toch heusch niet verdiend zijn. Wij weten wel dat wij niet alle aanvragen om hulp en steun kunnen in willigen, ofschoon daaronder heusch wel billijke verzoeken zijn. Dikwijls moeten wij met een bloedend hart een aanvraag afwij zen eenvoudig omdat onze zeer beperkte fi nanciën inwilliging onmogelijk maken. Helaas gaan de middelen van het Haar lemsche Crisiscomité achteruit. In 1932 was er f 55.500, in 1933 f 33.000, terwijl het in 1934 niet verder zal komen dan f 30.000. Dit betreft alleen den A. steun. De B-steun, die alleen uit subsidie be staat en bestemd is voor kleeding en schoeisel voor valide werkloozen, en waar voor het Nationaal Crisiscomité en de ge meente een bedrag beschikbaar stellen, valt hier buiten. Daarvoor bestaat een afzonder lijke commissie, waarvan de wethouder van Armenzorg voorzitter is, terwijl er ook leden van de vakcentrales in opgenomen zijn. Ieder kan begrijpen, dat het Crisiscomité met 30.000 in het jaar geen wonderen kan doen. Er wordt evenwel steeds naar gestreefd met hot weinige geld dat men heeft zooveel mogelijk te doen. Natuurlijk moet het comité dan ook van de goedkoopste aanbiedingen ge- bruik maken. Daardoor is het te verklaren, dat sommige winkeliers die zich niet speciaal toeleggen op het leveren van de goedkoopste artikelen van leveringen aan het Crisiscomité verstoken blijven. Zij klagen wel eens daar over, onder de verzekering, dat zij vooral op de goede kwaliteit der goederen letten, maar hoewel het comité erkennen moet, dat er een grond van waarheid in zit, kan het toch niet van zijn gedragslijn afwijken, omdat de aan vragers vele zijn en het beschikbare geld ge ring. Als het Crisiscomité een aanbieding krijgt voor 1.90 goede schoenen te leveren, dan mag het toch geen 4 of 5 voor schoenen uitgeven, hoewel het natuurlijk weet, dat die duurdere schoenen nog wel wat beter van kwaliteit zullen zijn, want dan zou het im mers nog niet de helft van het aantal men- schen dat nu schoenen krijgt kunnen helpen. Het Crisiscomité kan om een ander voor beeld te noemen schoenen laten verzolen en hakken voor 1.Daarvan wordt na tuurlijk gebruik gemaakt, ook al klaagt nu een andere schoenmaker, die er 1.60 voor rekent, dat hem zijn vroegere klaiiten ontno men worden. Dit laatste vindt het Crisisco mité jammer, maar het kan niet anders han delen. Het Crisiscomité geeft voor andere waren bonnen uit die in zeer vele winkels ingewis seld kunnen worden. Hoewel in dit geval dus een vrije keuze van winkeliers bestaat, gaan de meeste menschen naar de goedkoopste winkels. Nu klagen andere winkeliei's dat zij door het Crisiscomité van levering uitgesloten worden. Maar dat is niet juist, de bezitters van de bonnen gaan evenwel hun deur voor bij omdat die winkeliers hoogere prijzen be rekenen. Dan is er nog de quaestie van de bonnen. Er zijn groote winkelzaken en fabrikanten, die vrij geregeld kosteloos bonnen ter be schikking stellen van het Crisiscomité. Het is toch te begrijpen dat als de N.V. Droste tegen St. Nicolaas chocolade geeft, dat natuurlijk Droste chocolade is. Als de firma Vroom en Dreesmann 2000 winkelbonnen van f 1 be schikbaar stelt dan zijn de bonnen alleen in haar zaken in te wisselen. Maar moet het Crisiscomité dan zulke aanbiedingen weige ren? Dat zou niet in het belang van de in nood verkeerenden zijn. Enkele kleine winkeliers schijnen te meenen, dat die 2000 bonnen van f 1 voor rekening van het Crisiscomité zijn uitgegeven en klagen nu dat wij alleen het grootwinkelbedrijf steunen. Nu zien zij, dat hun klacht ongegrond is. De houders der bonnen behoeven bij V. en D. niet meer te besteden dan op de bonnen staat. Soms krijgt het Crisiscomité bonnen van een fabrikant die alleen ingewisseld kunnen worden in bepaalde winkels in de stad. Nu klagen andere winkeliers, dat het Crisis comité hun klanten naar concurrenten drijft, maar daar staat het comité buiten. Al weer: het Crisiscomité zou de bonnen kunnen weigeren, maar daarmee zijn de hulp-behoevenden niet gediend. De firma Joh. Enschedé en Zonen drukte dezer dagen voor ons 10 000 circulaires gratis. Ik ben overtuigd. dat er weer kleine drukker tjes komen die boos zijn. dat wij alleen bij groote zaken laten „werken". De steun die het Crisiscomité aan winkeliers en middenstanders verleent, wordt sterk over dreven. Er is slechts een geval geweest dat een aannemer voor het doen van aankoopen met 2700 geholpen wei-d, maar hier was geen risico bij omdat de vordering op de opdracht geefster (de provincie) aan het Crisiscomité gecedeerd was. Verder heeft de geheele steun aan winkeliers, aannemers en andere mid denstanders in totaal niet meer bedragen dan f 3300 en daarmee werden tientallen gehol pen. De bedragen varieerden van 50 tot 500. Deze steun aan winkeliers en middenstan ders geschiedde in samenwerking met een commissie daartoe door de Kamer van Koop handel benoemd. De belanghebbenden krijgen het geld ren teloos, maar moeten het zoo spoedig mogelijk terugbetalen. Van de f 3300 is al weer f 1700 terugbetaald. De credieten werden alleen verleend als er een redelijke kans was, dat er iemand mee op de been gehouden kon worden. De nu gepubliceerde cijfers toonen aan. dat de steun aan winkeliers en middenstanders van zeer bescheiden omvang is geweest. Helaas ook al doordat de middelen van het Crisiscomité zeer beperkt zijn. Het is natuurlijk zoo besloot de heer Mollerus overbodig om te zeggen, dat alle bestuursleden van het Crisiscomité hun arbeid geheel belangeloos verrichten. Aan het bureau werken eenige vroegere werkloozen, maar ook die bui-eaukosten worden zoo laag mogelijk gehouden. Tot zoover de mededeelingen van den secre taris. Wij vertrouwen thans, dat er een einde komt aan de ongegronde klachten en verwijten aan het adres van het Crisiscomité. Het ijverige bestuur mag daarentegen aan spraak maken op waardeering en vooral op medewerking. Met leedwezen hebben wij gezien, dat de middelen van het Crisiscomité van jaar tot jaar verminderen. En dat terwijl de nood stijgt. Daarom hopen wij. dat het resultaat van dit artikel zal zijn. dat de bijdragen opnieuw zul len vermeerderen. Door onze lens gesnapt. Mr. M. SLINGENBERG. Mr. M. Slingenberg, thans weer lid van Ged. Staten van Noord-Holland, welke functie hij ook reeds vroeger vervuld heeft en tevens lid van de Eerste Kamer, man van evenveel in telligentie als werkkracht, werd 21 October 1881 te Beerta geboren. Hij studeerde te Gro ningen in de rechten en promoveerde daar op stellingen in 1904, toen hij 23 jaar oud was. Hij ging daarna studeeren voor het notariaat en legde binnen twee jaar de daarvoor ver- eischte examens af. Hij vestigde zich toen te Haarlem en kwam op het advocatenkantoor van Mr. P. Tjeenk Willink, wiens associé hij spoedig werd. Het duurde niet lang of Mr. Slingenberg nam ook deel aan het openbaar leven in onze stad. In Augustus 1910 werd hij lid van den Raad en in 1913 lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. Op 13 April 1916 werd hij gekozen tot Gedeputeerde en trad toen af als raadslid. In 1919 werd hij niet herkozen als lid van Ged. Staten, .naar hij werd toen op nieuw lid van den Raad en in hetzelfde jaar koos de Raad hem tot wethouder. Gedurende vele jaren beheerde Mr. Slingenberg onze ge meentelijke financiën. In 1920 werd hij lid van de Eerste Kamer. Herhaaldelijk trad hij ook, bij ontstentenis van den burgemeester, als waarnemend burgemeester op. In 1924 zag Mr. Slingenberg zich benoemd tot notaris, als opvolger van den heer P. F. de Bordes. Hij leidt met den heer Munster van Heuven het bekende notariskantoor aan de Ged. Oudegracht, in het gebouw van de firma Petrie en Co.. Als Gedeputeerde zijn hem de zorgen voor de financiën der provincie toevertrouwd Radiotoestel oorzaak van schietpartij. Weigering om het toestel af te geven. Op 31 Maart j.l. 's middags te ongeveer half twee meldden zich aan een perceel in de Baffinstraat te Amsterdam een deurwaarder, twee getuigen en een agent van politie aan. De deurwaarder had opdracht een radio toestel in beslag te nemen op bevelschrift van den president der arrondissementsrechtbank. De vrouw opende de deur. zij riep haar man en deze weigerde op voi'dering van den deurwaarder het toestel af te geven. Hij wilde zelfs zijn bezoeker geen toegang tot de kamers geven. Herhaaldelijk waarschuwde de deurwaarder, doch het eenige resultaat was, dat de man, een 36-jarige boekdrukker, zekere M., zich opwond. De man zou zich tenslotte tot den agent hebben gewend en hem hebben bedi'eigd met een mes of schroevendraaier. De agent trok zijn revolver en loste een schot, waardoor de boekdrukker in de buik werd gewond. Donderdag stond de bewoner van de Baf finstraat voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van bedreiging van den agent met mishandeling tegen het leven. De Officier van Justitie requireei-de een ge vangenisstraf van acht maanden. De verdediger pleitte vrijspraak. KOMT LUIT. HANSEN NAAR ROTTERDAM? De Deen Luit. Hansen die met een in Enge land onder licentie gebouwde Koolhoven- machine in de Melbourne-race heeft meege- vlogen. is, zooals bekend, te Melbourne ge land. Dit is het eenige in Nederland ont worpen toestel, dat het eindpunt in deze race heeft bereikt. De firma Koolhoven Vliegtuigen N.V heeft Luit. Hansen telegraf'sch gelukgewenscht en hem uitgenoodigd op zijn terugreis naar Rot terdam te komen, waar hij door de firma zal worden gehuldigd en hem een banket zal worden aangeboden INTERNATIONAAL MUZIEKFEEST 1935. Voor het Internationale Muziekfeest der I. S. f. C. M. dat in September 1935 te Karlsbad gehouden zal worden, komt de internationale jury in December e k. bijeen. Ingezonden kun nen worden werken voor symphonie- en ka merorkest, benevens kamermuziekwerken (geen koorwerken). Inzendingen van Holland- sche en in Nederland gevestigde componisten worden (met opgave van tijdsduur der wer ken) voor 15 September e.k. ingewacht bij Mr. Guillaume Landré. Deze inzendingen worden voor-gejureerd door een commissie, bestaande uit de heeren Hendrik Andriessen. Ed. van Beinum. Ed. JTlipse, Piet Ketting en Guillaume Landré.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5