UIT HET BUITENLAND Een Zwitsersche volksstemming in 1934. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Muiterij in een Spaansch garnizoen ontdekt. Zoon van Zamora er bij betrokken. President vraagt hem op gelijke wijze te straffen als de overige muiters. De Duitsch- Engelsche handelsovereenkomst. Duitschland garandeert betaling van 55 percent van den export naar Engeland. Spanje. Zoon van den president bij muiterij betrokken. In de "kazernes te Jaca, de garnizoensstad aan den voet der Pyreneeën, hebben zich heden, blijkens een United Press bericht aan de Tel., ongeregeldheden voorgedaan. Mede in verband met deze nieuwe moeilijkheden is de Spaansche regeering gistermiddag voor de zesde maal in drie dagen tijds voor een buitengewonen kabinetsraad bijeengekomen, waaraan ook werd deelgenomen door presi dent Alcala Zamora. Aan de muiterij wordit vooral daarom groote beteek<\*iis gehecht, omdat de 21-ja- rige vijfde zoon van den president, korporaal Luis Zamora, er bij betrokken is, die sedert ge- ruimen tijd bekend staat om zijn socialisti sche sympathieën. Volgens een officieel communiqué, ver klaarde de president in den ministerraad on der nerveus zwijgen van alle ministers, dat zijn zoon juist zoo moest worden behandeld als alle andere soldaten die zich aan de mui terij hadden schuldig gemaakt, dat hij voor den krijgsraad moest worden gedaagd, dat hem geen genade moet worden betoond en dat hij tot dezelfde straf moet worden ver oordeeld als alle andere schuldigen. De ministers hoorden' deze verklaring zichtbaar bewogen aan. In zijn communiqué constateerde Lerroux. dat deze uitspraak van den president een bewijs is van de innige vaderlandsliefde die hem vervult. Tot dusver, aldus Lerroux, had Luis Zamora getoond een voorbeeldig militair te zijn, die. misschien onder verkeerden invloed, thans tot ernstige vergrijpen tegen de militaire voorschriften is gekomen. De vijfde Spaansche infanterie-divisie heeft opdracht gekregen, in het garnizoen van Jaca alle noodige maatregelen te ne men tot onderdrukking van de muiterij. Engeland. De handelsovereenkomst Duitschland. met In antwoord op een aan hem gestelde vraag heeft minister Runciman gisteren verklaard, dat een overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland ten aanzien van de handelsschul den bereikt was. De Duitsche regeering heelt een regeling voorgesteld, die de betaling van den Engelschen export van goederen naar Duitschland zal garandeeren, en ook de bevro ren vorderingen zal ontdooien, zonder dat tot een clearing wordt overgegaan. Naar Runci man mededeelde, komt het Duitsche voorstel neer op het volgende: De Duitsche regeering zal garandeeren dat 55 pet. van de waarde van den Duitschen ex port naar Engeland wordt gereserveerd voor de betaling van den Engelschen export naar Duitschland. Zoodoende zal dus indien de handelsbetrekkingen tusschen beide landen een normaal verloop blijven toonen, de totale export van Engeland naar Duitschland kun nen worden betaald. Tot liquidatie van de bevroren vorderingen zal de Duitsche Rijksbank onmiddellijk een bedrag van minstens 400.000 beschikbaar stellen. De Rijksbank zal bovendien dit ont dooiingsproces versnellen door realiseering van de Duitsche vorderingen op Engeland, die opgeschort zijn. hetzij door een credietverlee- ning, hetzij anderszins. Mochten bovengenoemde maatregelen niet tot het beoogde doel leiden, dan zal de Rijks bank een extrapercentage, voorloopig vast gesteld op 10 pet. van de waarde van den Duitschen export, naar Engeland reserveeren. hetgeen voldoende is om de liquidatie van alle bestaande schulden binnen 12 maanden te verzekeren. Da Duitsche regeering verplicht zich om met ingang van 1 Januari 1935 den interest op de Dames- en Young-obligaties ten volle uit te betalen aan houders, die de stukken reeds 15 Juni j.l. in handen hadden, op da- zelfde wijze zooals reeds bepaald werd bij het Engelsch-Duitsche transferaccoord van 4 Voor het geval de regeling mocht misluk- Juli 1.1. De Duitsche regeering biedt aan de En- gelsche houders der Duitsche niet-rijksleenin- gen aan 4 pet. consolidatiebons gegarandeerd door de Duitsche regeering, en ontheven van transferrestricties, met dien verstande, dat de Engelsche houders deze consolidatiebons zul len accepteeren als volledige kwijting van welke andere couponbetaling ook maar. Naar Runciman mededeelde, was met de Engelsche regeering over deze regeling over eenstemming bereikt. Voor het geval de regeling mocht misluku ken of verlengd moest worden, is bepaald dat een clearingsovereenkomst in werking zal treden die thans reeds geparafeerd is. Zuid-Afrika. handhaven, voor het geval de regeeringscom- missie dit aan Frankrijk zou vragen. In overeenstemming met de geldende ver dragen had Barthou destijds reeds te Genève de verzekering gegeven, dat Frankrijk zijn verantwoordelijkheid zou aanvaarden. Overi gens is men te Londen van oordeel, dat de maatregelen welke genomen zijn, het beste middel vormen om het plebisciet kalm te doen verloopen. Amerika. Donald Richberg wordt Roosevelt's plaatsvervanger. President Roosevelt heeft, naar Reuter meldt, een decreet geteekend, waarbij een „nationa le noodraad" wordt ingesteld. Deze raad is een samensmelting van den uitvoerenden raad en van de industrieele commissie, onder leiding van Donald Richberg, die thans leider van de nationale hersteladministratie is geworden. Hij is tevens benoemd tot minister zonder portefeuille en wordt de voornaamste plaats vervanger van Roosevelt. Van de nieuwe organisatie maken deel uit alle ministers, de secretaris van den president, de gouverneurs van het federale reserve systeem en de hoofden van de bureaux, die door de N.R.A. zijn ingesteld. In totaal zullen 33 personen lid van den raad zijn. China. Naar een autoritair bewind onder Tsjang Kai Sjek? Het Sovjet Russisch telegraafagentschap verspreidt het bericht, dat Maarschalk Tsjang Kai Sjek tijdens zijn verblijf te Peking met verschillende generaals, die tot zijn meest in tieme medewerkers behooren, besprekingen heeft gevoerd over de reorganisatie van het binnenlandsch politieke bestuur met het doel in China een autoritair regiem in te voeren onder leiding van Tsjang Kai Sjek zelve. Duitsche bisschoppen in hun functie hersteld. Heeft ds. Müller reeds zijn ontslag ingediend? De drie bisschoppen der oppositie, Marah- rens van Hannover, Meiser van Beieren en Wurm van Wurtemberg, zijn Donderdag in hun vroegeren werkkring, waaruit zij door het régime MüllerJager waren ontzet, hersteld, na een conferentie met minister Frick;. men weet, dat de twee Zuid-Duitsche bisschoonen van Jager zelfs huisarrest hadden gehad. Laaiende uitbarstingen van geestdrift .aldus lezen wij in het Alg, Handelsblad, begroetten het nieuws van hun herstel, toen dr. Niemöl- "er in een van de hervormingsbijeenkomsten het met stemverheffing aan de vergadering mededeelde. Voorts ging er een gerucht dat Müller reeds bij Hitier zijn ontslag zou heb ben ingediend. Dr Niemöller, predikant in de Berlijnsche voorstad Dahlem, en een der meeste gehar naste leiders der oppositie, sprak voorts een krachtig woord tegen de Duitsche Christenen die gedurende de laatste anderhalve jaar him wil ..boven het woord Gods hadden gesteld' Naar men in de kringen der belijdeniskerk verzekert, aldus meldt United Press aan de Tel., zal rijksbisschop Müller einde dezer week voor onbepaalden tijd met verlof gaan; voor d:t verlof zal ziekte als motief worder opge geven. In belijdeniskerkelijke kringen ver wacht men. dat dr. Müller na zijn verlof zijn ambtsbezigheden niet weer zal hervatten. De Britsche regeering en Vickers. Tegenspraak van beschuldigingen. DRAISMAVANVALKEMBURC'S-- 1 e /I -'iLEVERTR/ (Adv. lngez. Med.) Onderzoek in Engeland naar de particuliere wapen, fabricage. Wereldconferentie verwacht. Volgens verscheidene Engelsche bladen heeft de regeering besloten ook in Engeland een on derzoek in te stellen naar de fabricage en den handel in oorlogsmateriaal. Men rekent erop, dat na dit Britsche onder zoek een wereld-conferentie zal volgen, welke zich bezig zal houden met de particuliere wa- penfabricage. TWEE SCHEPEN IN SINT LAURENSBAAI VERGAAN. In de Sint Laurensbaal (Canada) zijn in een storm twee schepen vergaan, n.l. het motor schip Roi David en een onbekende schoener. Hierbij zijn dertien personen om het leven gekomen, waarvan elf opvarenden van de Roi David. Bij het onderzoek van de Amerikaansche senaatscommissie naar de wapenfabricage en .handel is een brief geproduceerd waaruit op te maken was dat de Vickers Armstrong fabrieken, begunstigd werden door het Brit sche departement van marine. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lager huis heeft de Britsche minister van marine geantwoord dat hij deze ook had onderzocht, maar dat hiervan niets waar was. (Alg. Handelsblad.) ZATERDAG 3 NOVEMBER. HILVERSUM 301.5 INI. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. VPRO. 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.15 Uitzending voor de Arbeiders in de rContinubedrijven. 12.00 Trio Favoriet olv. Willem Drukker. 12.30 Gra mofoonmuziek. 12.45 Trio Favoriet olv. Willem Drukker. 1.15 Gramofoonmuziek. 1.30 Trio Fa voriet olv. Willem Drukker. 2.00 Verzorging zender. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 „Nieuw vermakelijkheid spél-spel". Een causerie over de nieuwe Marchantspelling door Piet Bakker. 3.00 VARA-orkest olv. Hugo de Groot met medewerking van Mlchei Gobets. tenor. 3.30 „De Werklooze in de literatuur". Lezing door A. M. de Jong. 3.50 Platen der maand. 4.15 VARA-orkest olv. Hugo de Groot. 4.45 Ge vraagde gramofoonmuziek. 5.10 VARA-orkest olv. Hugo de Groot. 5.40 „De kreet om arbeid". Rede door C. van der Lende. 5.58 Overgang naar den versterkten zender. 6.00 „Uit de roode jeugdbeweging". „De Wielewaal" zang groep der Amsterdamsche A.J.C. 6.30 Cor Kint, viola d'amore en Rurger Schouten, piano. 7.00 Sluiting. VRO. 7.00 Programma niet bekend. VARA. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Zaterdagavondfilmpjes m. Uitzending met samenwerking met het Royal Concern en War ner Bros. „Jack Denny en zijn orkest". Mede werking van het dafüspaar Minor en Root. Zan ger Paul Smal. 8.15 Marie Louise". Groote Amerikaansche Eshow-revue-operette van Walter Boger en Lewis Dugan. io.00 De Zes daagsche te Amsterdam. Aansluiting met het R.A.I.-Gebouw. Reportage van de derde Am sterdamsche Zesdaagsche door J. Broeksz. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Vaz Dias en Varia. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 De Zesdaagsche te Amsterdam. Aansluiting met het RA.L- gebouw. Reportage van de derde Amsterdam sche Zesdaagsche door J. Broeksz. 12.00 Slui ting. HUIZEN 1875 M. KRO. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 muziekuitzending voor fabrieken. 11 OOGramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 De KRO-Boys olv. Piet Lustenhouwer. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 De KRO-boys olv. Piet Lustenhouwer. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door P. Fouwels „Handenarbeid". 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuurtje door Mevr. Sophie Nuwenhuis van der Rijst en Mevr. CoiTie Marres van der Ven. HIRO. 4.00 Uit zending voor den Ned. Bond ter bestrijding der vivisectie. 4.30 Uitzending voor de Cen trale bond van werkmeesters en ander op zichthoudend personeel. 5.00 Sluiting. KRO. 5.00 Het KRO-orkest olv. Marinus van het Woud. 5.30 Esperanto-cursus door P. Heilker. 5.45 Het KRO-orkest olv. Marinus van 't Woud. 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Politie berichten. 7.15 Katholieke Radio Volksuniver siteit. Dr. L. Veeger „Persoonlijke gezondheids zorg." 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Het KRO-orkest onder leiding van Mari nus van 't Woud. 8.39 Tusschen twee werelden (V.) Pater J.%Thewissen S.J. „Eenheid". 9.00 De KRO-Boys onder leiding van Piet Lusten houwer. 9 30 Microfoonvertelling door Th. R. Boesman. „Mijn optreden als plaatsvervangend echtgenoot". 9.45 De KRO-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. 10.00 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.45 De KRO-Boys. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Referendum over algeheele grondwetswijziging. Strijd om kolonel Wille. De Zwitsersche Week" en de groote warenhuizen. Noodtoestand in het Zwitsersche hotelbedrijf. Genève, 27 October 1934.' (Van onzen correspondent). De voorstanders van een algeheele grond wetsherziening in Zwitserland hebben in de zomermaanden en in het begin van den herfst hun eerste taak met succes volbracht; zij zijn er in geslaagd het noodige aantal handteeke- ningen onder een referendum-aanvrage ten gunste van een totale herziening der grond wet bijeen te brengen. Vijf verschillende politieke organisaties zijn in de laatste maanden aan het werk geweest, om, ieder uit andere overwegingen, handtee- keningen voor dat ééne zelfde doel. totale grondwetsherziening, te verzamelen. Drie van deze organisaties behoorden tot de fascisti sche richting der „nationale vernieuwing", nl. het „Nationale Front" en twee kleinere par tijtjes. De twee andere vereenigingen, die handteekeningen trachtten bijeen te brengen, waren de voorhoede-troepen van de twee oud ste en grootste burgerlijke partijen van Zwit serland. nl. de Jong-Liberalen en de Jong- Katholieken. Geen dezer vijf organisaties is er in geslaagd onder haar eigen lijsten een voldoend aantal handteekeningen te verzamelen, om geheel zelfstandig aan het werk te blijven gaan. De grondwet eischt voor het totstandkomen van een referendum-aanvrage minstens 50.000 handteekeningen. Dit getal werd door geen enkele partii bereikt. Het ..Nationale Front" had met 33.000 handteekeningen nog het be trekkelijk grootste succes behaald: de Jong- Liberalen en de Jong-Katholieken waren met ieder iets meer dan 28.000 handteekeningen ongeveer van gelijke kracht gebleken; de twee kleinere partijtjes voor' nationale ver nieuwing hadden slechts resp. 9000 en 6000 sympathieverklaringen veroverd. Onder deze omstandigheden stonden de voorstanders der grondwetswijziging voor een moeilijke keuze: zij moesten hetzij hun lijsten vereenigen, ondanks alle animositeit die tus schen hen zelf onderling bestond, hetzij iedere gedachte aan een spoedige vernieuwing dei- hoogste staatswet voorloopig opeeven. De Jong Liberalen kozen dit laatste. Zij gaven de voorkeur er aan hun lijsten met 28.000 hand teekeningen maar liever in hun archief te be graven dan zich met hun politieke tegenstan ders te verbinden. De vier andere partijen zetten zich daarentegen over hun onderlinge verschillen heen en voegden alle handteeke ninven bij elkander, zoodat zij gemeenscban neliik een referendumaanvrage, met 76.000 handteekeningen voorzien, konden indienen. Daar de referendum-aanvrage slechts ten doel heeft, dat het Zwitsersche volk zich vóór of tegen „algeheele grondwetsherziening" zal hebben uit te spreken, zonder dat eenige ver dere aanduiding over de richting der grond wetswijziging noodig is, was deze lijstenver- eenieine der drie nartijen voor de national* vernieuwing" en der Jong-Katholieken prak tisch moeelijk. In het bes-in van het volgende iaar zal thans waarschijnlijk deze belangrijke volksstemming gehouden worden. In de laatste twee weken hebben wij hier weder een „geval-Wille" gehad, dat de open bare meening zeer heeft bezig gehouden. Een kleine twintig jaar geleden, tijdens den we reldoorlog, was er ook een ..geval-Wille", na melijk toen de opperbevelhebber van het Zwit sersche leger, generaal Wille, door de Fransch- Zwitsers scherp werd aangevallen, omdat hij nro-Duitsche sympathieën zou hebben en met Duitsche officieren overleg zou hebben ge pleegd. Thans betreft het „geval-Wille" den zoon van den intusschen overleden generaal. Deze zoon heeft het ook reeds tot kolonel ge bracht en menigeen ziet ook in hem een toe- komstigen opperbevelhebber. Het ongeluk wil echter, dat de familie Wille met verschillende Duitsche families verwant is. waardoor thans ook ten aanzien van den zoon een soortge lijk ..geval-Wille" is ontstaan, als indertijd den vader zooveel onaangenaamheden heeft ver oorzaakt. Het is namelijk bekend geworden, dat kolonel Wille een paar weken geleden bij een zijner herhaaldelijke bezoeken aan zijn familieleden te Miinchen daar niemand min der dan Adolf Hitler en Göbbels ontmoet heeft en zelfs een paar nachten lang met een Duit schen minister onder één dak heeft gesla pen! Een socialistische interpellatie aan de re geering, waarbij aan deze de vraag gesteld wordt, of zij goed vindt, dat een der hoogste legerofficieren een vertrouwelijken omgang met Duitsche ministers onderhoudt, kan in December nog tot levendige debatten aanlei ding geven! Op het oogenblik zitten wij hier weder mid den in de „Zwitsersche Week", een sinds onge veer 15 jaren jaarlijks terugkeerende gebeur tenis. waarin den Zwitsers op alle mogelijke wijzen op het hart wordt gedrukt bij hun in- koopen toch vooral de Zwitsersche producten niet over het hoofd te zien. Natuurlijk wordt vooral in deze crisisjaren eigenlijk gedurende het gansche jaar het „Koopt Zwitsersche wa ren!" in de Zwitsersche pers voortdurend aan geheven. Tijdens de „Zwitsersche Week", die steeds door een in de gansche pers verbreide heilbede van den President van Zwitserland wordt ingeleid, is de propaganda voor de Zwit sersche producten echter buitengewoon sterk. Tallooze winkels in alle deelen van het land maken dan in hun étalages op smaakvolle wijze reclame voor bijzondere Zwitsersche ar tikelen. Zij verkrijgen dan van het organisa tie-comité van de „Zwitsersche Week" een soort van bewijs van goed gedrag, een recla mebordje van de „Zwitsersche Week" dat hun ook in den verderen loop van het jaar tot aanbeveling strekt. Het aantal winkels, die best doen dit testimonium van goed-Zwit- sersch-voelen te verkrijgen, wordt natuurlijk steeds grooter Dit jaar heeft zich echter in verschillende plaatsen een ernstige moeilijkheid voorge daan. De aanvankelijke gedachte der „Zwit sersche Week" was de aanmoediging van den koop van Zwitsersche producten, een steunverleening dus aan de Zwitsersche pro ductie. Getrouw aan dit oorspronkelijke doel heeft het organisatie-comité dan ook geen be zwaar er tegen gemaakt, om het reclame- bordje der „Zwitsersche Week" ook aan eenige groote warenhuizen toe te staan, die in deze week bereid waren extra-propaganda voor Zwitsersche waren te maken. Dit besluit van het organisatiecomité heeft echter in ver schillende plaatsen de heftige verontwaardi ging opgewekt van de daar wonende winke liers. die in de groote warenhuizen hun doods vijanden zien en die wenschen. dat tijdens de „Zwitsersche Week" niet slechts de Zwitser sche producent, doch ook de Zwitsersche win kelstand gesteund zal worden. In sommige plaatsen is de woede der winkeliers over het besluit, dat ock warenhuizen reclamebordjes der „Zwitsersche Week" kunnen verkrijgen, zoo groot, dat de geheele winkelstand tot sta king is overgegaan en van een „Zwitsersche Week" niets te bemerken is! Groote belangstelling heeft in Zwitserland ook de buitengewone vergadering van den Zwitserschen Hoteliersbond gevonden Ieder een is zich hier bewust van de groote betee- kenis van een bloeiend hotelbedrijf voor de geheele economische welvaart der bevolking. Met diepe bezorgdheid heeft men dan ook vernomen, dat het afgeloopen zomerseizoen wederom geen verbetering van den toestand, heeft gebracht en dat tal van groote en kleine hoteliers steeds grooter moeite hebben het hoofd nog even boven water te kunnen hou den. Weliswaar was het aantal zomergasten, in 1934 over het algemeen iets grooter dan in 1933, doch deze bescheiden vooruitgang is ge heel verloren gegaan, doordat de toeristen ook dit jaar weder een afnemende bereidwillig heid toonden, om extra-goede kamers te be trekken, die natuurlijk hooger in prijs zijn, en om extra-verterir.gen te maken. Hierdoor is dus het totaal der in het zomerseizoen ont vangen gelden ondanks het grooter aantal gasten weder bij de ontvangsten uit het vo rige jaar achtergebleven! De hoteliers opper den tal van klachten tegenover het beleid der Zwitsersche spoorwegdirectie, die voortdu rend bij de hoteliers op prijsverlagingen aan dringt. zonder echter zelf met den tijdgeest mede te gaan en de spoorwegtarieven belang rijk te verminderen. Want al hebben de Zwit sersche spoorwegen gaandeweg eenige beter schap ten aanzien van „goedkoop reizen" ge toond, de Zwitsersche tariefverminderingen kunnen nog steeds niet met die van vele an dere landen concurreeren. De Zwitsersche ho teliers hebben dan ook duidelijk te verstaan gegeven, dat zij niet in staat zijn door nieuwe prijsverlagingen propaganda voor het reizen naar Zwitserland te maken! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Nazi-leider uit Zuidwest- Af rika uitgewezen. In verband met. het verbod der nazibewe ging heeft de leider Weigel bevel ontvangen het gebied van Zuid-WestAfrika binnen drie weken te verlaten. SaargeWed, Het voorzitterschap van de plebisciet-commissie. Op grond van de bepalingen, volgens welke het voorzitterschap der plebisciet-commissie voor het Saargeb'ed afwisselend gedurende twee maanden door elk der drie leden wordt uitgeoefend, berust het voorzitterschap met ingang van 1 November bij den Zwitser Henry daar het Nederlandsche lid, de heer de Jongh, periodiek ls afgetreden. Engeland stemt in met Fransche voorzorgsmaatregelen. In Britsche officieele kringen heeft men, volgens Reuter met voldoening kennis genomen van de voorzorgsmaatregelen,welke de Fransche militaire autoriteiten hebben genomen, ten einde eventueel de orde in het Saargebied te ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Hij liet zich voorover vallen en wist zijn been bijtijds op het droge te halen. Hoe kwam hij hier heelhuids of liever gezegd droog-paks vandaan? Hij liep voetje voor voetje verder, maar inplaats van een pad te volgen, dwaalde hij maar zoo'n beetje tusschen het hooge riet en de verspreid staande knotwilgen rond. Hoorde hij daar zijn naam niet roepen? Als het eens geen stroopers waren, maar menschen die naar hem zochten? Ja, duidelijk hoorde hij zijn naam. Hij zette zijn handen als een trechter voor zijn mond en riep hard terug: „HalloHallloooooo!" Weer werd zijn naam geroepen. Hij klom in een knotwilg en zag op den dijk donkere gedaanten en een lantaarn. Nog harder riep hij: „Hallo-oooo!" Nu kwamen ze in zijn richting. Engeland bestudeert ver korting der vliegtijden. Sir Philip Sassoon over de Britsche luchtvaart. De ondersecretaris voor de Engelsche lucht vaart, Sir Philip Sassoon heeft in antwoord! op in het Lagerhuis gestelde vragen verklaard, dat voorstellen, betreffende het verminderen van de vliegtijden op de bestaande luchtdien- sten in het Britsche Rijk reeds verscheidene maanden worden bestudeerd. Op het oogen blik kon hij echter dienaangaande geen ver klaring afleggen. Hij maakte echter van de gelegenheid gebruik, om een waarschuwend woord te laten hooren met betrekking tot het feit, dat hoe belangrijk de snelheid ook als factor in het commercieele luchttransport moge zijn. andere overwegingen, zooals vei ligheid. betrouwbaarheid, regelmaat en com fort ook in het oog moeten worden gehouden. Als voorbeeld haalde hij de lijn LondenPa rijs aan. waarop onclar.ks het feit. dat een buitenlandsche lijn uitgerust was met snel lere machines de Imperial Airways driemaal meer passagiers in de laatste drie maanden hadden vervoerd. Vergeleken met dezelfde pe riode van het vorige jaar was het aantal door de Imperial Airways vervoerde passagiers op die route gestegen terwijl het bij de buiten landsche lijn met bijna 30 pet. gedaald was. Geen wapens meer naar de Chacolanden? Internationaal accoord in werking getreden. Reuter meldt uit Londen: In antwoord op een hem in het Lagerhuis gestelde vraag, deelde de minister van Buiten landsche Zaken. Sir John Simon, mede. dat het internationale accoord. om te beletten, dat wapens aan Bolivia en Paraguay worden ge leverd. welke overeenkomst aan "het initiatief van Engeland is te danken en op welker na koming door de Britsche regeering steeds is aangedrongen, thans eindelijk in werking is getreden. Alle wapenproduceerende landen, tot wie de Volkenbondscommissie voor de beslechting van het Bolivlaansch-Paraguayaansche conflict om den Gran Chaco zich had gewend en die in principe het voorgestelde embargo hadden aan vaard, hebben intusschen medegedeeld, dat zij de vereischte maatregelen vóór het einde van September hadden genomen zonder eenige reserve wat betreft de uitvoering van loopende. contracten.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6