Het einde van den Panderjager op het vliegveld bij Allahabad. Artikel 289 strafrecht De plannen tot verbouwing van het voormalig paleis van Koning Willem II te Tilburg tot stadhuis zijn gereedgekomen De tentoonstelling van de Chrysanthemumclub .Elsje Fulton" der Amsterdamsche volkstuinders in de zaal .Adyar" te Amsterdam, welke georganiseerd werd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der club, is Donderdagmiddag geopend Kostbare prijswinnaars op de internationale kat tententoonstelling te Newbury Wat er van den Panderjager overbleef na den onfortuinlijken start op het vliegveld van Allahabad. Een hoop verwrongen metaal Najaar op het buitengoed „Vreden- B'i t'1un sbaiosfeer- 1 vlucht op 23 Octo- hot bij Loenen berj I bere.kten prof. Jean Piccard en zijn echtgenoote een hoogte van ongeveer 10 mijl, waarna de ballon veilig nabij Cadiz in den staat Ohio (Amerika) landde Een kijkje voor het vertrek Het nieuwe Rust- en Ziekenhuis van het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, het „Adriana Koenen Rusthuis is Donderdag officieel geopend De aankomst van de „Uiver" op het vlieg veld Tjililitan bij Batavia. De machine onmiddellijk na de landing FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman, door J. CHR. TETENBÜRG. Inspecteur van politie te Utrecht. 27) Ik voel me op het oogenblik, niettegen staande de erfenis, erg beangst en zenuwach tig door die aanslag. Als ik 's nachts wakker wordt, is het meermalen net of er iemand in het donker op me loert. Daarom hoop ik van harte, dat ook na de veroordeeling van Van Ostens de Politie niet zal stilzitten, alvorens den dader van den aanslag te pakken te heb ben". Verdachte van Ostens is inmiddels bij de toespeling op vrouw en kinderen ineen gedo ken en houdt een zakdoek voor de oogen. Lietsen observeert hem scherp. Daar geen der magistraten, evenmin als de verdediger, nog vragen aan dezen getuige wil stellen, kan ook hij naar de getuigenbank gaan. Als laatsten worden dan nog achtereenvol gens gehoord de directeur der firma Rijnha ven, die verklaart, dat de monsterdoosjes een half jaar tevoren bij duizenden als reclame over het land verspreid waren, doch dat dit omstreeks 10 Juli niet plaats vond, de ac countants die de boeken en bescheiden van Janssen hadden gecontroleerd doch daarin niets onregelmatigs hadden kunnen ontdek ken, het" familielid Geertruida Janssen uit Julianastad en een viertal schuldeischers van verdachte. Hun mededeelingen werpen geen nieuw licht meer op de zaak. Het getuigenverhoor is hiermede afgeloo- pen„ de verdachte blijkt niets meer te wil len zeggen en de president kondigt aan, dat na de pauze de officier van Justitie aan het woord zal zijn. HOOFDSTUK XXII. VOOR DE RECHTBANK. 4. Het requisitoir. Omstreeks twee uur dien middag gaf de president het woord aan het openbaar mi nisterie. Het was doodstil in de stampvolle zaal. Van Ostens ziet er zeer vermoeid uit. Hij zit voorover gebogen en steunt het hoofd op de handen. De officier ving zijn requisitoir aan met duidelijke, overal flink verstaanbare stem die in de stille zaal onmiddellijk indruk maak te en tot luisteren dwong. ,Bij het nasporen der oorzaken van ern stige misdrijven", aldus ving hij aan „zal men in den regel teruggevoerd worden tot een punt van uitgang: één aanknoopingspunt, waar terug te vinden is de kiem van de mis daad; een kiem die nu eens blijft sluimeren, wellicht verstikt wordt door groeikrachten van beteren aard, straks echter opschiet en welig tiert ten koste van de jonge plant waar uit het goede groeien moet. Ik heb het oog op de ellende, waaruit de misdaad geboren wordt. Al gaan er velen onder in de ellende zonder tot misdaad gekomen te zijn, al zijn er die zich, trots den strijd des levens, weten te ontworstelen aan de demonische aantrek kingskracht der misdaad, naast hen rijen zich de tallooze, van nature zwakker uitgeruste individuen, die den strijd met het noodlot niet aanvaarden, die zich willoos geven om tenslotte, steeds dieper zinkende in den poel der ellende, de hand ter redding uit te steken naar het bedriegelijk beeld, dat de misdaad hen voorspiegelt. Waar in de moderne straf rechtspleging naast het feit, de persoon van den dader zich sterk naar voren dringt, waar nevens den ernst van de daad haar oorzaken en motieven de aandacht vragen van den straffenden rechter, daar zal voor den onge lukkige, die nimmer in het goede werd voor gegaan, bij wien geen weerstand werd aan gekweekt, voor wien wilskracht en gevoel van eigenwaarde niet bestaan daar zal voor een zoodanige niet vergeefs een beroep op een zachter gestemd oordeel van den rechter ge daan kunnen worden Welken indruk moet het daarentegen op de rechters maken, wanneer tot een zelfde feit wordt gebracht hij, wien het niet aan leiding heeft ontbroken; bij wien wel werd ontwik keld de kiem van het goede, die ieder Vj zich draagt wien wel werd gewezen den weg tot een eerlijk bestaan? Deze verdalhte is het, die het Open baar Ministerie deze tegenstelling deed ma ken. Hij wordt beschuldigd van het zwaarste al ler misdrijven, beschuldigd van een feit, zoo gluiperig en geraffineerd als weinige te voren. Een feit, uitgedacht lang te voren, voorbe reid in koelen bloede, beraamd met helsch overleg. Aan het oordeel der rechtbank staat deze zaak onderworpen te worden. De toestand van den verdachte van Ostens deed een deskundig onderzoek noodzakelijk achten en waar de psychiaters inderdaad tee kenen van afwijking bij den verdachte ver klaren te hebben aangetroffen, zoo was hun taak om schijn van waarheid te onderschei den zeker niet licht. De door van Ostens afgelegde bekentenissen meen ik te mogen beschouwen als een erken tenis van schuld, die hij wilde afleggen gelijk ze is beleden, zich ten volle bewust van haar gewicht en omvang Daarom zal hem een herroeping ten aanzien van deze telastelegging niet kunnen baten. Zijn aanvankelijke bekentenis aan den rechercheur Steenman was weliswaar met moeite verkregen, maar dat neemt niet weg, dat geen andere weg overbleef dan hem daarbij te helpen Hij heeft geheel uit eigen beweging aan een verpleger gezegd, dat hij maar wilde bekennen. Het is voor een ieder begrijpelijk, dat dit voor hem een zwaren gang was en het is dus niet te verwonderen, dat hij zich daarbij niet spraakzaam toonde en de recherche, teneinde de verklaring eenigszins gedetailleerd te krijgen, hem tel kens vragen moest stellen. De gang van za ken was duidelijk: eerst was het testament vervalscht en daarna de vergiftige pillen ver zonden, teneinde zich aldus van d*e erfenis meester te maken. De vragen van den rechercheur waren daarom geen bloote veronderstellingen, doch gebaseerd op. aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid. Trouwens, had het onderzoek door de des kundigen niet duidelijk uitgewezen, hoe alles gebeurd moest zijn? Is daarom de wijze van verhoor, zooals door den verdediger werd ge zegd, schandelijk te noemen? Mijns inziens: neen. Wel kan dezerzijds toegegeven wor den dat de vragen aan den suggestieven kant waren maar indien deze niet waren gesteld, zoo was deze onverkwikkelijke zaak wellicht thans nog in duisternis gebleven. Uit het feit, dat de meeste bijzonderheden door ver dachte werden toegegeven, blijkt, dat het ge heel een normalen gang gehad heeft. Dat verdachte niet alleen maar: ja heeft zitten knikken, terwijl wellicht niet tot hem doordrong wat er gezegd werd, blijkt ten dui delijkste uit de verklaring die hij voor den Rechter-Commissaris gelijkluidend heeft af gelegd. Zijn bekentenis was te zeer gestaafd door feiten en omstandigheden, te zeer gemo tiveerd dan dat hij thans op eenigen aanne melijker. grond daarop zal kunnen terugko men. Het Openbaar Ministerie houdt zich dan ook aan die bekentenis. Alvorens nu tot de nadere uiteenzetting van het bewijs over te gaan wensch ik een oogen blik stil te staan bij het in deze door de des kundigen Revalo en Pieters uitgebrachte ver slag omtrent den geestestoestand van Van Ostens. al is het met schroom dat het Open baar Ministerie het waagt als niet deskundige deze zoo uitnemende en boven lof verhe ven onderzoekingen aan critiek te onderwer pen met alle erkenning evenwel van en waar deering voor ce wijze waarop zij, in verband met ce hooge eischen, die het speciaal onder zoek stelde zich van hun taak hebben ge kweten Met deskundige zekerheid, die uit den aard der zaak in dit speciale geval een zeer relatieve zekerheid is. werd geconstateerd, dat van Oste^ tijdens zijn verblijf in de kliniek lijdende was aan hysterische delirie; met nadruk zeg ik: tijdens zijn verblijf in de kliniek De zich bij dezen vorm van psychose steeds voordoende verschijnselen, zijn bij hem na te sporen; een poging tot zelfmoord, angst uitingen, hallucinaties van het gehoor, plaat selijke lichamelijke ongevoeligheid zij alle zijn te constateeren. Nu zal niet ontkend kunnen worden, .dat hier voorhanden is een der bij uitstek ge schikte gelegenheidsmiddelen, om bij daar voor gunstige omstandigheden dien hysteri- schen toestand in het leven te roepen He vige gemoedsbeweging, angst schrik, wroeging kunnen dit hysterisch lijden doen uitbreken. Het is toch een bekend feit, dat hoewel'het bestaan van een gevangenispsychose als af zonderlijk ziektebeeld betwijfeld wordt, de teekenen der bekende ziektebeelden niet zijn te miskennen en dat in de eerste dagen van het verblyf in de gevangenis symptomen als gezichts- en gehoorhallucinaties optreden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9