DIAMANT HET TANDHEELKUNDIG 16 RUKSSTRAATWEG 16 GEBIT 35 DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBL 6 Haven, en kadegeld. Wijzigingen der verordening. Blijkens een schrijven van den Minister van (Binnenlandsche Zaken, ontmoet het door den raad genomen besluit d.d.'25 Juli jl., betreffen de de heffing van haven- en kadegeld. bij de Kroon enkele bedenkingen. De Minister is nl. van oordeel, dat het in art. 15, eerste lid, dei- beide heffingsverordeningen omschreven recht van navordering van niet of te weinig geheven belasting ten onrechte facultatief is geregeld. Volgens den Minister moet navor dering plaats vinden. Hoewel in onderscheide ne belastingwetten B. en W. noemen slechts de Wet op de Inkomstenbelasting 1914 (v.g.l. art. 32) de navordering niet imperatief is voorgeschreven, meenen B. en W. dat niette min aan den wensch van den Minister moet worden voldaan en art. 15 bovengenoemd in overeenkomstigen zin is te wijzigen. Voorts verlangt de Minister, dat de datum van ingang der beide verordeningen wordt ge steld op een tijdstip, vallende na den datum van de eventueele Koninklijke goedkeuring. B. en W. achten het redelijk aan dit verlan gen gevolg te geven. Ten slotte is de Minister van meening. dat art. 6 der beide invorderingsverordeningen, regelende het beletten van de verdere door vaart of van het meren van vaartuigen bij weigering of nalatigheid van den belasting plichtige om de verschuldigde belasting le voldoen, niet gehandhaafd kan blijven, om dat het volgens den Minister niet juist is, dat naast de Invorderingsbepalingen der Gemeen tewet nog andere bepalingen in de verorde ningen zijn opgenomen om de betaling der be lasting af te dwingen. Mede gelet op het vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank alhier d.d. 2 Januari 1934, waarbij aan vermeld artikel verbindende kracht werd ontzegd, komt B. en W. de in trekking van dit artikel gewenscht voor. De verlichting van stilstaande auto's. B. en W. willen de plaatsen aangeven waar de verplichting niet geldt. Krachtens het bepaalde bij art. 16. I. van het Motor- en Rijwielreglement moet een mo torrijtuig op meer dan twee wielen, dat zich tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang op een weg be vindt. voorzien zijn van ten minste twee aan weerszijden van het rijtuig aangebrachte lan taarns. die voorwaarts een helder wit licht "Uitstralen, en aan de achterzijde, van een lan taarn. die achterwaarts een rood licht uit straalt. Ingevolge het bepaalde sub 3. a. van voormeld artikel is het vorenstaande niet van toeoassing ten aanzien van stilstaande mo torrijtuigen. voor zoover bij of krachtens ge meenteverordening is bepaald, dat inachtne ming van dit voorschrift op ber>Qalde plaat sen binnen de bebouwde kommen der gemeen te niet noodig is. De openbare verlichting in de bebouwde kommen dezer gemeente is wel zoodanig, dat verlichting van stilstaande auto's des avonds niet overal noodzakelijk is te achten. Het komt. B. en W. voor dat de aanwijzing van de plaatsen, waar bedoelde verlichting niet noo dig is. het best door hun College kan geschie den, omdat de vaststelling en uitvoering van overige verkeersmaatregelen ook aan hun Col lege zijn ongedragen. Zij stellen den raad voor daartoe te besluiten. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Over Oct. '34 (en vorig iaar). Aantal bezoeken 12072 (vorig jaar 12294), waarvan 6152 (vorig jaar 7209) aan de Kran tenkamer en 2270 (vorig jaar 23T6) aan de al gemeen e Leeszaal. Uitgeleend werden 7737 boeken (vorig jaar 8363). Filiaal Haarlem-Noord. Aantal bezoeken 1842 (vorig jaar 2019), waarvan 810 (vroig jaar 928) aan de leeszaal. Uitgeleend werden 1591 boeken (vorig jaar 1518). GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Vettere, Zijlweg 241, autowiel met band: De Vries, Tugelastraat 20, broche: J. v. d. Kroft, Soendastraat 3G, ceintuur: v. Vloten, K. Wijn- gaartstraat 12 zw., handschoen; Kennel Fau na. hond; Schipper, Spionkopstraat 21, hand schoen: Miedema, Dr. Schaepmanstraat 13, hond; Kennel Fauna 2 katten: C. Zwaneveld. Ceiebesstraat 8, kleedingstuk; M. Overveldt. Atjehstraat 65 rd., kruik; Boer. Raephorst- straat 23, mantel; Geldoop. Soendaplein 23 rood, paar oorbellen; Brugman. Gasthuislaan 33, overschoen: v. Houten. Karolingenstraat 3, portemonnaie m.i.: Banken, Brouwersplein 39 zw.. idem; Schol, Gen. Bothastraat 71, sleutel; v. d. Loef, De Genestetweg 6. Bloem endaal, sleutels: Spanjaard, Leidschevaart 38 e, shawl, Bureau van Politie, Smedestraat, wetboek. W. Gieselbac-h, Lange Heerenstraat 28, acte tasch m.i., Hil/brands, L. Margarethastraat 10, boek; S. Slinders, Bakkerstraat 29, bus ben zine; G. Blom, Rijksstraatweg 118, bankbiljet, H. Dooter, Bleekenbergstraat 25. idem; Steen stra. Ripperdastraat 15 c. ceintuur; N. Teunis, Spiegelstraat 3, centimeter; W. Weijers, Ke naupark 2 rood, ceintuur; Halstij, Pegasus- straat 77, paar schoenen. J. Antonisse. Oran jeboomstraat 23 c, hond; W. Breed, Slacht huisstraat 40 rood. handschoen G. Lenaats, Anthoniestraat 37. kinderhandschoen; Bu reau van Politie. Smedestraat, dameshand schoen; J. v. Kleef. Baljxiwslaan 15, idem; Hes selman, Kloosterstraat 49 rood. idem; Hof man, Borskestraat 2, handschoen; Steen bergen, Zwaluwstraat 33. dameShandscnoen; Jas. Paul Krugerstraat 30 rood, handschoen; v. d. Klashorst, Prins Hendriklaan 17. hond; W. Pope. Klarenbeekstraat 69. kinderhand- schoen: J. L. Gedaan, Heerensingel 37 a, hon- cen'nalsband met penning; S. Beekhuis, woon schip G 3331, Oostvest, kano; J. C. Brunst, Thorbeokestraat 64, lorgnet in étui: A. A. Broekman, Spaamoogstraat 18. lidmaat schapskaart; De Wolf, Vaartstraat 12, oorbel; Schouten, KI. Houtweg 1, oliespuit; Robin, Spaarnwouderstraat 118, paraplu ie; J. Slighing, Zijlweg 18, Overveen, portemonaie m.i.. v. d. Aar, Harmenjansstraat 90, pakje kleeren; H. Cohen, Koninginneweg 92, rijwiel- belastingplaatje, Spolders, Achterweg 6, idem. Koster, Acaciastraat 65, heerenrijwiel; H. Roefs, Kruisweg 28, idem; Pelikaan. Blomhof straat 28, sleutel; v. d. Berg, Kanariestraat 90, stofbril; H. v. Beers, Zocherstraat 53, sleu tel; Droog, Berkenstraat 52, kindertaschje; C I-Ioenderdos, Zomervaart 12 b, dames- taschje; H. v. d. Eijkhof, Vooruitgangstraat 114, vischnet. Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. Groote meerderheid vóór hand having teeltbeperking Handhaving minimumprijzen verworpen. Voortgezette buitengewone (171e) vergade ring der Alg. Vereen, voor Bloembollencul tuur op Maandagmiddag in het Krelagehuis Nadat de voorzitter, de heer E. H. Kre- lage, zijn Maandag door ons vermelde ope ningsrede heeft uitgesproken komen de vol gende vier vragen aan de orde: 1. Moeten de maatregelen tot beperking van de teelt gehandhaafd blijven? 2. Moeten de minimumprijzen gehandhaafd blijven? 3. Moeten bij ontkennende beantwoording van vraag 2. de binnenlandsche minimumprij zen vervangen worden door garantieprijzen met handhaving van de buiten! minimum prijzen, mits de voor het opkoopen van het eventueele overschot noodzakelijke heffing in 1936 belangrijk lager per Are worde gesteld, dan voor 1985 is aangekondigd? (In deze vraag heeft het Hoofdbestuur een na te noemen, te laat ingekomen voorstel- Voorhout verwerkt) 4. Blijven maatregelen ter controle van den uitvoer noodzakelijk? Vraag 1 wordt in discussie gebracht. De afd. Alkmaar zou gaarne spoedige opheffing 'der saneeringsmaatregelen zien. De afd. Bovenkarspel meent dat de toestand door de saneeringsmaatregelen eer der „zieker" dan beter is geworden. Holland- sche kweekers gaan in het buitenland kwee ken, omdat het kweeken daar vrij is en er kans is op een behoorlijke winst. Voorstan ders der saneering beschouwen haar als een noodzakelijk kwaad, maar spr, meent, dat de saneering het gróótste kwaad is. Spr. eindigt met: Weg met de saneering! (Applaus van een deel der vergadering). De afd. Westland zegt dat als besloten wordt tot opheffing der minimumprijzen, de geheele saneering wel verdwijnen kan. Dr. Ir. D ij t (Texel) niet sprekend als afge vaardigde zegt dat inkrimping van den teelt gaat ten bate van de buitenlandsche kwee kers: inkrimping bij ons is niets anders dan bescherming van de cultuur in het buiten land. De heer De Brabander, sprekend voor zichzelf, spreekt ais zijn oordeel uit, dat de resultaten van de saneeringsmaatregelen on bevredigend zijn. De natuur laat zich niet straffeloos verkrachten. Lagere prijzen, ver plaatsing der cultuur naar het buitenland en grootere werkloosheid zijn de gevolgen der saneering geweest. Ook uitbreiding der cul tuur in het buitenland. Hollandsche kweekers zullen op den duur in het buitenland onder dak moeten zoeken voor zichzelf en hun vrouwen en kinderen. De heer H. van Zonneveldt zegt, dat de uitbreiding van den teelt in het buiten land (spr. noemt in 't bijzonder Engeland) niet een gevolg is van de saneering. De heer Murk uit Hillegom gewaagt van de „onlogische en verderfelijke saneerings maatregelen". De minimumprijzen geven na deel en in de landen om ons heen valt overal uitbreiding der cultuur te constateeren. Spr. wijst er op dat het kweeken in het buiten land, speciaal Engeland, niet ging om den bol, maar om „het bloemetje". De saneering moet opgeheven worden. (Applaus en gejuich van een deel der vergadering). De voorzitter zegt dat het Hoofdbestuur overtuigd is, dat het goed is geweest, datde saneering heeft plaats gehad, al was "net hoofdbestuur niet enthousiast. Uit cijfers blijkt, dat de saneering goed heeft gewerkt. De heer Murk maakt nog de opmerking dat, gaan de saneeringsmaatregelen door, tientallen kweekers hun cultuur zullen over brengen naar het buitenland. Vraag 1 wordt z.h.s. bevestigend be antwoord met de af deelingen Alkmaar, Bo venkarspel, Heemskerk. Uitgeest. Akersloot. Tessel en Roelofarendsveen tegen. Hierna wordt gedebatteerd over de mini mumprijzen en de garantieprijzen. De afd. Voorhout stelt voor, den Mi nister van Economische Zaken het volgende te verzoeken: a. De minimumprijzen voor 't buitenland te doen vervallen, doch daarvoor te stellen een garantieprijs voor het overschot. b. Dezen garantieprijs voor 100 pet. uit te keeren; c. De overneming te doen geschieden op 1 December per 1/2 H.L. mand volgens vastge stelde maten zonder kwaliteitskeuring; of de over te nemen bollen in klassen te verdeelen en uit te betalen op de basis van de minimum prijzen van heden. d. De hyacinthen in de maten 1314 c.M. eveneens te doen overnemen tegen garantie prijs. De voorzitter zegt, dat zulke bijzonder heden thans niet behandeld kunnen worden. Het gaat om de groote lijnen. Het voorstel wordt niet verder behandeld. De afd. B e v e r w ij k zegt dat de minimum prijzen hebben aanleiding gegeven tot dingen, die in het vak eigenlijk niet moeten gebeuren. De afd. meent, dat de prijzen en de winst marge zeer scherp moeten worden gesteld Elke mogelijkheid voor oneerlijkheid moet ver dwijnen. Maar het zou funest zijn de mini mumprijzen los te laten. De afd. Westland wenscht dat ook de buitenlandsche minimumprijs gehandhaafd blijft als de binnenlandsche blijft gehand haafd. En dat het surplus wordt overgenomen 1 tegen den minimumprijs. Zooals het nu is ge gaan is het vertrouwen in de Sierteeltcentrale en in de regeering geschokt. De heer Van den Nouland, voorzitter van den Bond van Kleine Kweekers, verdedigt het instellen van garantieprijzen inplaats van minimumprijzen. De garantieprijs moet den productieprijs nabij komen. De heer Murk (Hillegom) meent dat ga rantieprijzen en minimumprijzen in wezen hetzelfde zullen zijn. De minimumprijzen moe ten door de vergadering worden afgestemd. De voorzitter oordeelt dat het systeem van garantieprijzen misschien heel mooi is, maar men moet rekening houden met de mo gelijkheden van het vak. Vraag 2 (moeten de minimumprijzen ge handhaafd blijven?) wordt ontkennend beantwoord mèt 143 tegen 105 stemmen. Gestemd wordt nu over vraag 3. Deze vraatr wordt bevestigend beant woord met 227 tegen 21 stemmen. Aan de orde komt vraag 4: blijven maat regelen ter controle van den uitvoer nood zakelijk? De afd. Sassenheim oordeelt, dat con- BAK- EN BRAADVET NU 40 CT. PER POND (Adv. Ingez. Med.) trole noodig is, maar oefent critiek op de wijze, waarop nu de controle wordt geoefend. Zij kost thans ontzettend veel geld. Vraag 4 wordt zonder hoofdelijke stemming bevestigend beantwoord, met Friesland, Texel, Bovenkarspel en Uitgeest tegen. Bij de rondvraag brengt de afd. Overveen den voorzitter hulde voor zijn glasheldere openingsrede en voor zijn leiding van deze moeilijke vergadering. Spr. bepleit verder dat de leden van de Sierteeltcentrale niet alleen adviseerend zullen kunnen optreden, maar dat zij een afdoenden invloed krijgen. De afd. Vogelenzang protesteert er tegen, dat in beslag genomen bloembollen in het openbaar zijn verkocht. Hierna sluiting. WINKELWEEK BO-BAR-KEI. De winkelweek van bovengenoemde straat- vereeniging zal Vrijdag 9 November van 79 uur officieel worden geopend door een muzi kale wandeling van de Haar! Harmonie Mu ziekvereniging Voorwaarts, directeur Henry Schulpzand. Verder zullen eiken dag des middags en des avonds door middel van 8 luidsprekers con certen worden gegeven. De aan de prijsvraag verbonden prijzen voor het publiek zullen van Woensdag 7 November af worden geëtaleerd in een der étalages van den heer P. E. Willemse, Barre voetestraat, hoek Botermarkt. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Woensdag 21 November des avonds 9 uur in de groote feestzaal van het clubgebouw van den Haar! Kegelbond Tem peliersstraat. INSTITUUT HAARLEM Noord, TEL. 18726 Berekent ihans nog voor een geheel mei garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3.— iedere Tand meer f 1.75 Porcelein of Zilve.-vulling f 3 Goudvulling vanaff 9 Goudkroon vanaf 115. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies f 1 50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen tm 9-12 e* tm 1-4 aar Zaterdags van 9-12 oor AVOND SPREEKUUR Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7-9 nar. BESLIST PIJNL00ZE BEHANDELING door Nederl.ndsch jan!jaris (Adv. Ingez. Med.) Voor Haarlem's Politierechter. Vreemde chauffeurseigenschappen. Er stond 'n chauffeur voor den rechter die te Zandvoort zijn patroon in den hoek van 't kantoor had neergelegd, terwijl een tweede met een benendigen armzwaai de vrouw van den patroon in een anderen hoek had gede poneerd, terwijl de compagnon van den pa troon dezen op de straat had neergevlijd. Geen van drieën vond dit een geweldpleging. „Ik heb hem neergelegen" zeiden ze, met ver krachting van de Nederlandsche taal en het had dén schijn of ze zoo voorzichtig te werk waren gegaan als een moeder, die haar zuige ling in de wieg legt. zoodat ze de zaak blijk baar uit een sportief oog-punt beschouwden. 't Is jammer, dat er altijd getuigen zijn, die hinderlijke verklaringen afleggen en zoo was er een heer, die gezien had, dat de com pagnon zijn collega bij het neerleggen eenige keeren op en neer had bewogen op de manier waarop men het waschgoed in een zak stopt en een ander had weer gezien, dat toen de patroon in zijn kantoor gevloerd werd de tweede chauffeur met een knuppel in de hand buiten de deur stond, dreigende ieder de her sens in te zullen slaan die tusschenbeide zou willen komen. 't Was daarom, dat de zachte nederlegging met tien en 5 gulden boete werd bestraft. Op het aardappelveld. Het is ln den afgeloopen zomer nog al dik wijls gebeurd, dat wanneer de aardappelen rijp waren, er personen kwamen, die den boer de moeite van het rooien wilden besparen en daarom 's nachts naar het aardappelveld to gen, de aardappeltjes uit den grond haal den en meenamen. Ook waren er, die het nog gemakkelijker vonden den boer te laten rooien om, wanneer hij het gerooide in zakken op het land had gezet, een zak aardappelen mee te nemen. Den boer geviel dit niet en hij waarschuwde de politie, die ging waken en zoodoende kwa men verscheidene van die aardappelliefheb bers voor den rechter. Ook nu was er weer een pechvogel, die juist den eersten keer, dat hij was gaan stelen gesnapt werd. Hij was in voorarrest gezet en hoorde daar den offi cier, die niets met dat soort lieden op heeft, 6 weken gevangenisstraf tegen zich eischen. Mr. Drilsma, de verdediger, zei, dat de man uit armoede had gehandeld en de aardappe len had weggenomen om ze zelf op te eten, Hij wees er op, dat de man, die havenarbeider is. nu misschien werk kan krijgen en dat hij niet iemand van slecht gedrag is, omdat de man. als hij in voorarrest zit, practisch van appèl is verstoken, vroeg hij ontslag uit het voorarrest en om-dat hij geen slecht mensch is, voorwaardelijk. De rechter willigde het ver zoek in wat het voorarrest betreft en zal een reclasseeringsrapport aanvragen. Beleediging. De Zantvoortsehe blaadjes „De Zandvoorter" en .De Weg-wijzer" hadden verschil van mee ning. Aan ,/De Wegwijzer" werkt een journa listieke twee-eenheid: „Slip en Slap" en die ging een politieke partij, waarvan „De Zand voorter" de spreektrompet schijnt te zijn, te lijf, tot het „De Zandvoorter" verdroot en deze ging schrijven, dat Slip en Slap iemand uit de onderwereld was en een beroepschan teur, die zich voor zijn stukjes liet betalen. Dit had een klacht wegens beleediging ten gevolge. „Neemt u maar alles in uw krantje op, wat ze schrijven?" vroeg de rechter aan den druk- ker-uitgever van „De Zandvoorter", en die getuige zei: „Och ja, in Zandvoort weet uVerder liet hij zich niet uit, dus we weten niet, waarom dat in Zandvoort nuttig of noodzakelijk is. „Ja maar", zei de rechter, „dit is nu toch wel erg kras". De heer, die het stukje met de gewraakte woorden had geschreven, had aanvankelijk verklaard, dat hij met het hibridisch woord „beroepschanteur" bedoeld had straatzanger, maar nu vond hij zelf dat verweer wat al te kinderachtig en zei hij, dat met chanteur be doeld was chantagepleger. Hij had. zei hij, dat geschreven, omdat hij voortdurend als partij man blootgesteld was aan de slippige slap- pigheaen en hij wou meteen eens het een en ander vertellen over de reputatie van Slip en Slap. Dit bleef echter buiten het geding. De Officier van justitie vond. dat de plaatselijke politiek in Zandvoort laag stond, evenals het krantengeschrijf, dat bedoelde, elkander het leven zuur te maken tot vermaak van de le zers. Voor dergelijke leering en stichting vroeg hij 14 dagen gevangenisstraf. Daarvoor voelde de rechter niet vee! gezien het goede gedrag van verdachte, maar hij meende toch, dat woorden als de aangehaal de niet gebezigd moesten worden; dat was een onwaardige journalistiek en hij legde een boete op van 60. HENRI PIELAGE 40 JAAR DIRECTEUR VAN KOREN. Op 15 November e.k. herdenkt onze oud stadgenoot de heer Henri Pielage, thans te Hilversum wonend, zijn 40-jarig direteur. schap. Niettegenstaande zijn 69 jaren is de a.s. jubilaris nog steeds in functie, en met succes, getuige de eerste prijs nog onlangs te Rot terdam behaald met zijn Mannenkoor St. Caecilia, onderafd. R.K. Volksbond te Haar lem. De heer Pielage bracht hiermede zijn prij- zen-aantal op 125, waarvan pl.m. 100 hooge en hoogste prijzen, wat zeer waarschijnlijk wel een record zal zijn. KLACHT VAN EEN WERKLOOZE. Een werklooze beklaagt zich bij ons over het volgende. Toen hij kennis had genomen van de groote bedragen, die in den laatsten tijd door het Nat. Crisis Comité zijn ontvangen, wendde hij zich schriftelijk tot het crisiscomité om steun. Hij had n.L beddegoed noodig en bo- venkleeren (een pak en een overjas) voor zichzelf. Na 14 dagen kreeg hij bezoek van iemand van den Armenraad, die oordeelde, dat hij genoemde zaken inderdaad noodig had. Na verloop van nog eens 14 dagen kwam een dame namens Maatschappelijk Hulpbetoon, naar aanleiding van eenzelfden brief, die de werklooze aan M. H. had geschreven. Deze dame begreep er niets van, dat er iemand van den Armenraad was geweest ,maar zij zou haar best voor het noodlijdende gezin doen. Na 3 dagen kwam zij terug en deelde mede, dat de werklooze een bed kon krijgen, maar van stroo, want zeegras werd niet meer ge geven. De kleeren had zij niet aangevraagd. Inzender is ontevreden over deze wijze van behandeling van zijn aanvrage, vooral nu het Nat. Crisis Comité pas groote bedragen heeft ontvangen. Tot zoover deze klacht. Bij onderzoek bij Maatschappelijk Hulpbe toon werd gunstig beschikt, in dien zin, dat een eenspersoons, ijzeren ledikant, stroo en een stroozaak, een deken en werkschoenen werden toegewezen. Zoowel beddegoed als le dikant werden door inzender geweigerd: de werkschoenen geaccepteerd. Toen hij later andermaal om een matras, een ledikant en een deken vroeg, werd hem medegedeeld, dat hij alsnog het reeds eerder toegezegde kon ontvangen en dat hij er, nu het winter was geworden, nog een tweede deken bij kon krij gen; dat er echter geen termen bestonden om voor zijn zoontje een matras, inplaats van een stroozak met stroo beschikbaar te stellen. Ook toen is het toegezegde niet geaccepteerd. Een pak en een jas zijn, volgens mededee- ling van- Maatschappelijk Hulpbetoon, door inzender niet aangevraagd. TABERNAKELZENDING. Op Donderdag 8 November zal in de kerk der Broeder-gemeente aan de Parklaan als spreekster optreden Madame A. B'locher, de predikante van de Tabernakelzending te Pa rijs, die -haar arbeidsveld heeft in Montmartre en de „Zwarte Zóne", het donker gebied aan den zelfkant van de groote wereldstad. Het onderwerp zal zijn: „de Strijd des Geloofs". Haar rede zal worden vertaald door mej. Joh. Ekering, evangeliste van de Tabernakel zending. BOND VAN JONGE LIBERALEN. Mr. A. J. R. Mauritz. te Aerdenhout zal op Dinsdagavond 13 November in een der zalen van de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijl weg. voor de afd. Haarlem van den Bond van Jonge Liberalen spreken over: De verhouding van Staat en bedrijfsleven onder het naoor- logskapitalisme. Terugwijken van de sociali- satie-gedachte. De crisis in de sociaal-demo cratie. Opkomst van de „Corporatieve ge dachte". Positie en politiek der vakvereni gingen. VERGADERING VAN „THE COMRADESHIP". „The Comradeship", Vereeniging voor Inter nationale Vriendschap en Wereldvrede, belegt op Zaterdagavond 10 November een propa- ganda-avond, ter herdenking van den 16en verjaardag van den wapenstilstandsdag, ter gelegenheid waarvan de heer H. Zimmermann een lezing met lichtbeelden zal houden, geti teld: „Vlammende Bergen". De bijeenkomst wordt gehouden in de aula, van de H. B. S. voor meisjes, Euterpestraat 85, Amsterdam. Z. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veratitivoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Inzameling voor Kerstfeest van Maranatha. In dezen crisistijd is er veel nood ln talrijke gezinnen en het is dan ook toe te juichen dat nu reeös Maranatha" een begin heeft gemaakt met de voorbereiding tot het welslagen van aa Kerstuitdeeling aan de behoeftigsten. De lezers zullen zich nog wel herinneren, dat „Maranatha", verleden jaar pinda-man netjes en logementbewoners, een prettig Kerst feest bezorgde. Welnu, Maranatha stelt zich ook dit jaar ten doel aan armen van alle gezindten eenige Kerstvreugde te schenken in den vorm van. kle.edingstukken, levensmiddelen enz. Wij ver trouwen er op, dat de inwoners van Haarlem evenals vorige jaren geven wat zij kunnen geven voor hun arme medemenschen Binnen enkele dagen zullen de steunlijsten u worden aangeboden, voorzien van handtee- kening en stempel van den commissaris van Politie Mevr. J. v. V.-S, Het afscheidsvuur in de J. H. „Jan Gijzen" en de Haar- lemsche Trekkersbond. In het blad van Maandag 29 October ver scheen een verslag van het afscheidsvuur dat op de vcoorafgaande Zaterdag in de Jeugd herberg Jan Gijzen gegeven werd. Per abuis werd in dit verslag de naam Stichting Ken- nemer Jeugdherberg verwisseld met den Haarlemschen Trekkersbond. Zooals zoo vele instellingen heeft ook d-e jeugdherberg Jan Gijzen te lijden door de slechte maatschappelijke omstandigheden. Om nu niet genoodzaakt te zijn de jeugdherberg in bedrijf te -houden gedurende een tijd, dat toch zeer weinig bezoek te verwachten is, heeft het bestuur van genoemde stichting, waarvan voorzitter is de heer Ir. de Vries, be sloten tijdens de wintermaanden de jeugd herberg te sluiten. Dat men tot deze maatre gel moest overgaan valt natuurlijk te betreu ren, doch om er d-e sombere klanik eeni-gszins aan te ontnemen werd besloten een af scheidsavond met een groot kampvuur te organiseeren. Aan dezen avond werd medewerking ver leend door den Haarlemschen Trekkersbond, die o.a. eenige volksdansen demonstreerde. Het was dus geenszins de bedoeling van den Trekkersbond een afscheidsavond te geven. Integendeel! Het is juist het streven van deze vereeniging maatregelen als boven bedoelde overbodig te maken, door meer uit breiding te geven aan de zienswijze, dat ook het trekken in den winter een bron van zui ver genot kan zijn. Teveel nog lieerscht onder „trekkers" de opvatting, dat de wintermaanden alleen het trekseizoen van fanatiekelingen zijn. Vol komen onjuist! Wie eens den moed heeft mid den in den winter een trektocht of weekend- tocht naar jeugdherbergen te maken, zal dit moeten beamen. Trekken in den winter is een logische uiting van den zich gezond voelenden mensch.' Laten we hopen dat in een naaste toekomst vele duizenden in het land dit zullen gaan be seffen tot heil van zichzelf en tot dat van het j eugdherbergwerk,. C. KRAMER. Voorzitter Ned. Trekkersbond, Afd. Haarlem. De Zijlweg. Hiermede wil ik de aandacht van het ge meentebestuur van Haarlem eens vestigen op den meer dan ergeïijken toestand waarin de Zijlweg verkeerd, n! het gedeelte waar nog steeds de tramrails liggen. Staken vroeger een tramrails boven de straat uit, dan werd dat als zeer gevaarlijk zijnde, terstond verbeterd. Kom nu echter eens kijken op den Zijlweg, daar steken de tramrails stukken boven de straat uit, hier en daar zeker 1 d.M. Vooral bij avond wanneer men op dien toch al zoo slecht verlichten weg haast niets kan zien, gebeurt er menige valpartij. De weg zit bovendien vol gaten en kuilen, zoodat de wielrijders die den weg eenige kee ren per dag moeten rijden, zeer ontstemd zijn. Ik weet niet of de gemeente deze rails als aandenken aan ons trammetje (wat we tus- schen haakjes graag nog voor d-e autobus zou den willen ruilen) wil laten liggen, doch er dient zeer spoedig iets aan gedaan te wor den. Zooals de toestand nu is, kan het niet blijven. Laat men zoo noodig dan maar eenige werklieden d-e bestrating voorloopig la ten herstellen. EEN WIELRIJDER. AGENDA DINSDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: Jan van Riemsdijk. Klein Kunst Revue. 8 uur. Gem. Concertzaal: Residentie-orkest o. I v. dr. Peter van Anrooy, soliste Myra Hess, voor de Baohvereeniging. Palace: Rakoczy-Marsch. Op het tooneel: Willy Derby met zijn nieuw repertoire. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Die Czardasfürstïn". Op het tooneel: Kay en Jay, Comedians. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Koningin Christina" met Greta Garbo. Doorloopende voorstelling van 7 uur 's avonds af. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 7 NOVEMBER Schouwburg Jansweg: De Operettesanghers met Een Carnavalsnacht en De Ongenoode gast. 8 uur. Stadsschouwburg: Revue „Niet zoo somber" en cabaret door oud-leex-lingen en leerlingen óer H. B. S. A. 8 uur. 't Nut, Lange Veerstraat: Mr. N. Kluwer (Deventer) over De ontwikkeling der Persoon lijkheid voor de Soefibeweging. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10