D De Zesdaagsche te Amsterdam. SCHAAKRUBRIEK Zesdaagsche-impressie. DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 KORFBAL. ConcordiaHaarlem (34) Haarlem vertrok met twee invallers naar Amsterdam. In de eerste opstelling is Haar lem sterker; J. Voeteling weet binnen de 10 minuten twee doelpunten te scoren. In de tweede opstelling liep de aanval niet zoo vlot. terwijl het middenvak de aanval weinig steunde Hét gevolg was dan ook dat Con cordia door dameshanden twee mooie doel punten wist te maken. Rust 2—2. Na de rust weet Concordia spoedig de leiding te nemen. Dit wordt Haarlem te bar. Het middenvak treedt thans wat beter op. In den aanval heeft men met pech te kam pen, doch 15 minuten voor het einde maakt- Mw. Modoo 33. Thans is Haarlem weer sterker wat zij in een uitstekend schot van Voetelink weet uit te drukken. Flora—S. V. II (9—1) Flora is dadelijk overwegend sterker; voor ce rust brengt zij den stand op 4—0, door Duif (2Oudijk en Geels. Na óc hervatting een zelfde spelbeeld. S. V. is niet tegen Flora opgewassen; zij moet toe zien hoe Flora er 81 van maakt door Trap, Heykoop. Duif en Thuis, alvorens zij door mid del van Mej. Koi de eer weet te redden met een schot, waarbij de bal door de mand ging zonder deze te raken. Geels brengt den eindstand op 91. S. V. speelde een zwakke partij; Flora won dan ook verdiend S. S. H.Haarlem 3 (31) De strijd tusschen de beide rivalen voor de eerste plaats is geëindigd in een overwinning voor de Hoogoven-menschen. Inderdaad waren zij iets sterker, daar Haarlem veel minder haar kansen wist te benutten. Rust ging in met blanken stand. Na de rust scoorde S.S.H. drie doelpunten waartegen Haarlem er slechts één kon stel len, D. S. V. Gespeelde competitie-wedstrijden: Adspiranten: D S.V. c—D.S.V. a 0—16 MeerleboschD.S.V. b 02 TH.B 2—D.S.V. 6—0 D.S.V. 2—Flora 2 1—8 Te spelen op Zaterdag 10 November (ad- spiranten) D.S.V. aD.S.V. c, 2.15 uur op eigen veld; Flora bD.S.V, b, 2.15 uur, Van Oosten de Bruynstraat. Op Zondag 11 November om 2 uur: D.S.V. S.S.H. 2 «eigen veld); Flora 2—D.S.V. 2 (Van Oosten de Bruynstraat). Waarschijnlijk wordt ook vriendschappe lijk gespeeld. De adsphanten-afdeeling van D.S.V. heeft een ferme uitbreiding ondergaan. Het derde 12-tal speelde Zaterdag haar eersten wed strijd tegen D.S.V. a en verloor met 16—0. P.S.V. b.ging naar Meerlebosch en won m'et 2—0. T. H. B. 2—D. S. V. 1 (6—0) De scheidsrechter was niet opgekomen, waarom de partijen een plaatsvervanger von den in den heer Booms, die naar aller genoe gen leidde. De cijfers zouden doen vermoeden, dat het spelverschil zeer groot was. Dit is niet het geval. T.H.B. werd goed gesteund door de dames en een goed middenvak, terwijl haar schoten beter gericht waren. De D.S.V.'ers dienen dit onderdeel nog eens flink te beoefenen. Rust 40, einde 60. Osno. Te spelen Zondag 11 November: OsnoHaarlem 3 op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat. Aanvang 10 uur. Oefenen- 's Zaterdags van 24.30 uur. Ons Genoegen. Uitslagen competitiewedstrijden: O. G. IOosterkwartier II 71. Tempo IO. G. n 32. Zeemeeuwen I—O. G. III (gestaakt wegens het gure weer). Voor Zaterdag en Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld; Zaterdag: adspiranten O. G.'Aurora b (op terrein Aurora). Zondag: De Kennemers IO. G. I. O. G. IIOosterkwartier III. Aurora II—O. G. III. Tempo. Zondag gespeeld: Tempo IOns Genoegen II 32 S. S. H. H—Tempo II 2—0 Zondag te spelen: Tempo IHaarlem IV, aanvang 2 uur. Always Ready ITempo II. Aanvang 2.15 u Vertrek Schoterboschplein 1-30 uur. Oefenen Zaterdags van 2 tot 4.30 uur. AURORA Gespeeld: Zondag 4 Nov.: Aurora 1S. V. 3 51 Zond 4 Nov.: Always Ready 2Aurora 3 21 Adspiranten Zaterdag 3 Nov. Aurora A—Animo 22 Te spelen: Adspiranten Zaterdag 10 Nov. O. G—Aurora B oo eigen terrein 2.30 uur Zond 11 Nov.: De Thorn 2—Aurora 1 2.15 uur Zondag 11 Nov. Aurora 2O. G. 3 2 uur Zondag 11 Nov.: Animo 2Aurora 3 10 uur Woensdagmiddag 2 uur trainen van de aspi ranten A-B. Zaterdag trainen 35 uur. TAFELTENNIS. Donderdagavond 8 November wordt in het speellokaal van de Haarlemsche Tafeltennis club in de Badhuisstraat één van de dames wedstrijden, competitie Amsterdamsche Tafel Tennis Bond, seizoen 1934—1935 verspeeld n.l. Gold Star—H.T.T.C. NED. HOCKEYBOND. Alkmaar 2Bloemendaal 3 (10) Het begin was voor de thuisclub, maar een Bloemendaalsche aanval levert succes op, doch dit doelpunt wordt geannuleerd. Tijdens een voortdurende meerderheid van Bloemendaal kwam rust. Na de thee valt Alkmaar weer aan, maar de hechte Bloemendaalsche verdediging voorkomt alle gevaar. Eindelijk werd aan het einde via diverse voeten en beenen door Alk maar gescoord (10). Waarschijnlijk zal Bloemendaal protest in dienen aangaande het niet toekennen van een goal. AllianceLeiden 2 (60) De thuisclub heeft reeds na tien minuten een 2—0 voorsprong door twee doelpunten van P. Goossens. Daarna houdt Leiden goed stand tot de rust. Na de rust is het echter gedaan met de gasten. Alliance is voortdurend ster ker: P- Goossens voert de score op tot 50, waarna Bosch het halve dozijn vol maakt. H. B. S. 2—M. H. C. 3 (2—3) M.H.C. nam door Der Kinderen de leiding, maar H.B.S. weet voor de rust nog gelijk te maken. Rust 11. Uit een strafcorner weet Beets dan opnieuw aan M.H.C. de leiding te geven (12). Daarna vergroot Mulder den voorsprong tot 13. M.H.C. is nu sterker, maar de uitstekend spelende H.B.S.-keeper houdt vele schoten uit zijn doel. Bij een doorbraak weet H.B.S. den achterstand te verkleinen (23). Alliance 2Strawberries 2 (11) Na vijftien minuten weet IJland aan Allian ce 2 de leiding te geven, welke langen tijd ge handhaafd kan worden. Ook na de rust gaan de partijen gelijk op. De verdedigingen blijven de baas; aan beide zijden worden er kansen gemist. Eerst kort voor het einde slagen de gasten er in, den gelijkmaker te scoren. Einde 1—1. WIELRIJDEN. DE JONGE KAMPIOEN Zondag hield bovengenoemde vereeniging een wedstrijd op tijd over 250 Meter. De uit slag luidt als volgt: 1. GÖdde 21 1/5 sec. 2. Westbroek 22 sec. 3 v. Koperen 22 1/5 sec. 4 Jonker 22 1/5 sec. 5 Roorda 23 1 5 sec. 6 v. Duffelen 23 2/5 sec. 7 Wegman 23 4 5 sec. 8 v. Hamersveld 24 sec. 9 Pieterse 25 1/5 sec. A.s. Zondag beginnen de wedstrijden op den Hometrainer. „ACHILLES". Zondag hield bovengenoemde vereeniging een consolidatie-wedstrijd voor hen, die niet geplaatst waren in de clubkampioenschappen Sléchts 25 renners bonden den strijd aan. De A-klassers zetten er direct een flink tempo in, zoodat zich al spoedig twee pelotons vorm den. Het eerste peloton, dat bestond uit de renners Buschman, Sweers. Wester en Hessels. vergrootte gaandeweg zijn voorsprong". In den eindspurt wist Wester als eerste de finish te passeeren op een lengte gevolgd door Sweers. Busman en Hessels bezetten resp. de 3de en 4e plaats. De 40 K.M. werden afgelegd in 1 uur 18 min. De B-klassers en Juniores startten geza menlijk. De Lange, H. v. Maris en M. Smit wisten weg te komen; in den eindspurt gingen deze drie in bovengenoemde volgorde over de streep. Winnaar werd De Lange en winnaar dei- Junior es Van Maris. Vii161 TIJ dSïl Iek voorbandje, doch na een kwartier rust kon hij weer meerijden. Weer eenige valpartijen. Waarschuwingen van de jury. Spannende jachtenwaarbij de koppels zich onderscheidendie vele ronden achterstand hebben. Heden Dinsdagmorgen zes uur Bresciani en Piétro aan den kop. MAANDAGMIDDAG. Als we op het tijdstip, dat officieel de neu tralisatie ten einde is, onze plaatsen weer in gaan nemen, is het zooals altijd nog rustig op de baan. De renners tollen kalm in de rondte en zitten nog dik ingepakt. Ze zijn er nog alle elf. Niemand is nog uitgevallen. Sedert onzen laatst opgegeven stand is er dus niets veranderd. Veel bijzonders gebeurt er voorloopig nog niet. Af en toe wordt het tempo iets ver hoogd, om er den gang wat in houden. Te twaalf uur waren afgelegd 1425,800 K.M. en te twee uur 1459,664 K.M. Dit wil dus zeggen, dat tot nu toe. nadat 63 uur gereden is, de ge middelde snelheid ruim 23 K.M. bedroeg Het publiek vindt dat het te lang duurt voor er wat komt en begint te schreeuwen. Bogaert Het klassement van half drie. De sprints van het eerste middagklassement zijn weer het sein voor een langdurige jacht. Pellenaers en Bogaert geven het sein hiertoe. Zij loopen reeds direct een ronde in. De Vroo- rnens volgen het voorbeeld, Het wordt een dolle jacht, die ook nadat alle sprints van het klassement verreden zijn nog aanhoudt. Valpartijtjes. Midden in de jacht valt Pijnenburg in een bocht. Schön vliegt over hem heen. Het leek zeer ernstig, doch gelukkig blijkt het nogal mee te vallen; eenigen tijd later verschijnt eerst Pijnenburg en kort daarop Schön weer in de baan. Zij worden luide toegejuicht. Eerst te kwart voor vier, keert de rust te rug. Er is in den tijd heel wat veranderd. Pij nenburgWals en Schön-Huertgen zijn van den kop verdrongen en hebben dezen af moe ten staan aan Van KempenSlaats en De Wolf-v d. Heiden, hetgeen vooral voor het laatste koppel een mooi succes genoemd mag worden. Pijnenburg-Wals en Schön-Huert gen volgen op 1 ronde. De sprints van half drie hadden het volgen de resultaat: le sprint: Vroomen, Deneef, Slaats, Prieto. 2e sprint: Van Kempen, Brespenninx, De Wolff, Jazet. 3e sprint: Braspenninx, Guimbretiere, v. d. Heiden, Van Nek, 4e sprint: Pellenaars, Prietro, De Wolff, Broccardo. 5e sprint: Jazet, De Wolff, Wals, Guimbre tiere. 6e sprint: Prieto, Bogaert, De Wolff, Hill. De stand te vier uur. Deze was toen als volgt: Aan den kop: 1. SlaatsVan Kempen 146 punten. 2. De Wolff-v. d. Heiden 127 punten. Op 1 ronde: 3. PijnenburgWals 136 punten. 4. SchönHuertgen 38 punten. Op 2 ronden: 5. BuysseeDeneef 73 punten. 6. BroccardoGuimbretiere 48 punten, 7. BraspenninxHill 46 punten. Op 5 ronden: 8. BrescianiPrieto 76 punten. Op 8 ronden: 9. Gebroeders Vroomen 68 punten. Op 9 ronden: 10. PellenaarsBogaert 66 punten. Op 13 ronden: 11. Jazetvan Nek 65 punten. Pijnenburg en Wals krijgen een waarschuwing. Wegens het niet onmiddellijk weer deelne men aan den wedstrijd bij defecten, besloot de jury met eenparigheid van stemmen, aan Pijnenburg en Wals een ernstige waarschu wing te geven. Dit geschiedde in het open baar. Er gebeurt nu niets bijzonders meer. Er wordt gecollecteerd voor een premie en dit brengt even wat leven in de brouwerij. Wals sleept de premie in de wacht. Daarna is het afgeloopen. Te vijf uur waren in totaal afgelegd: 1568,00 K.M. MAANDAGAVOND EN -NACHT. Het was Maandagavond heel wat voller op de tribunes dan des Zondags. De meeste tri bunes waren goed bezet, terwijl op het mid denterrein de toeschouwers rijen dik stonden. Te kwart over negen werd door de jury een tiental temporonden ingelegd. In elke ronde kreeg het voorste koppel 2, het tweede koppel 1 punt. Maar deze temporonden hadden een jacht tengevolge, ingezet door Wals. De Wolff erachter aan: PijnenburgWals en De Wolff- Van der Heyden pikten hierdoor vrijwel alle punten der temporonden in. Na de temporonden werden de jachten voortgezet. Na 25 minuten jachten was een val van Jazet in de eerste bocht oorzaak dat de wedstrijd geneutraliseerd moest wor den. De baan moest door nl. bijgeschaafd wor den. Jazet moest door een dokter behandeld worden. In de 25 minuten, die de jachten geduurd hadden, waren in totaal 44 ronden genomen. Te tien uur precies werd begonnen met het verrijden van de avondsprints. De jachten duurden tot bij elf uur. De ren ners, die verscheidene ronden achterstand hadden, onderscheidden zich hierbij het meest. De beide wegrenners Pellenaars en Bo gaert zagen kans, niet minder dan vier van hun zeven ronden achterstand in te halen. Eil Bresciani-Prieto, die te tien uur nog vijf ron den achter waren, stonden te elf uur nog slechts één ronde op de leiders ten achter. Deze beide koppels waren de groote winnaars van dezen avond. Tusschen elf en twaalf uur werden verschil lende premiesprints verreden doch in den stand kwam geen wijziging. Te elf uur waren afgelegd 1701.670 K.M., dus na precies 72 uur rijden. De tijd tusschen de jachten van den avond en de klassementsprints van 2 uur werd zoek gebracht met het verrijden van enkele premie sprints. Een der Vroomens viel wegens een Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Scha'akredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 773. (No. 1 van den wedstrijd, 31e ladder). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kg8, Dc4, Tb4. Lg3, Pel. Zwart: Ka5, La2, Pa7, Pa8, b3, c3. „De diplomatie is een schaakspel, waarbij de volken worden matgezet". Karl Kraus. ONZE EEN EN DERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. Heden begint onze een en dertigste ladder wedstrijd. welke negen weken zal duren. In bedoeld tijdvak zullen 6 twee-zetters, 4 drie- zetters. 1 eindspelstudie en 1 schertsplobleem worden geplaatst. Iedereen kan aan den wed strijd deelnemen; minder geroutineerde of eerstbeginnende oplossers kunnen hun krach ten aan de tweezettige problemen beproeven. Wanneer men geregeld de problemen op lost, zal eenmaal den top van de ladder wor den bereikt, ook al behaalt men in eiken wed strijd niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 62. DE WEDSTRIJDBEPALINCEN. 1. De wedstrijd omvat èèn afdeeling, waarin, in den regel tweemaandelijks, 12 opgaven (problemen en eindspelstudies) ter oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorloopend, z.g. ladder systeem, iedereen kan zich te allen tijde als oplosser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk. 3. Voor iedere goede oplossing worden pun ten toegekend en wel: voor twee-zetters 2 punten, voor drie-zetters 3 punten, voor vier- zetters 4 punten, voor eindspelstudies 5 pun ten en voor schertsproblemen 1 punt. 4. Neven oplosbare of onoplosbare proble men en studies worden niet opzettelijk ge plaatst. Mocht een deelnemer echter kunnen aantoonen dat een probleem of studie on oplosbaar of nevenoplosbaar is, dan worden hem (haar) 3 extrapunten toegekend. De auteursoplossingen blijven echter, ten opzichte van het aantal daarvoor vastge stelde punten, van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst op gemaakt volgens het totaal aantal behaalde punten; die ranglijsten zijn doorloopend; het tweemaandelijks behaalde .aantal punten wordt bij heit totaal van de vorige lijst opge teld. 6. Tweemaandelijks wordt een prijs toe gekend ter waarde van ongeveer f 5.— (schaakboek of schaakboeken, schaakspel, schaakbord, reisschaakspel, enz. enz. naar keuze van den winner). Indien er minder dan 30 deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na heit winnen van een prijs wordt het punten- aantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij, die door het lot afvie len voor den tweemaandelijkschen prijs, be houden echter het puntenaantal, dat gevoegd wordt bij het totaal aantal punten, even tueel door hen behaald in het volgende twee- maandelijksch tijdvak. 8. Het puntenaantal van deelnemers, die gedurende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost, wordt geannuleerd. 9. Vermelding van den sleutelzet van alle problemen, (met uitzondering van scherts problemen) is voldoende. Bij eindspelstudies zal steeds vermeld worden of de uitwerking geheel of ten deele wordt verlangd. 10. Uiterlijk 14 dagen na den datum van verschijning van de schaakrubriek, waarin de opgaven gepubliceerd worden, moeten de op lossingen in ons bezit zijn. Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossin gen, zoo noodig, eerst in de volgende ranglijst worden verantwoord. 11. In bijzondere of onvoorziene gevallen beslist de schaakredacteur. OPLOSSING PROBLEEM No. 767. (No. 5 van den wedstrijd, 30e ladder). Stand der stukken: Wit: Kg2, Dc2, Lel, Le2, Pd7, b2, d2, d5 g5 h3. h4. Zwart: Kf4, Ta2, Ta6, Lf2, b4, b5, c5, e6, g7, h6. (Prof. Joh. Berger, 11-4-1845—17-10-1933. 1. Le2d3, Lf2 x h4; 2. Dc2c3, enz. Ta6a7; 2. Ld3g6, enz, h6 x g5; 2. Dc2dl, enz. Goed opgelost door: H. J. S. Beck en H. de Ruijter, beiden te Bloemendaal; E. G. van der Kaaij, te Drie- huis-Velsen; M. D. L. Artz, H. J. Bakker, J. J. H. Bauer, J. Derogee, C. van Dort, H. W. van Dort, A. W. Face, W. Geuzebroek Jr., F. F. Groos, J. Hillebrand, J. Hoeksema, F. W. Hoo- gerbeets, J. Hoogeveen, J. ten Hove, K. Koe- dooder, H. Meijer, A ,J. Mooy, mej. J. Olde Reuver of Briel, K. H. R. Pluim-Mentz. P. Rotteveel, J. Schippers, mevr. J. Smit—Bück- mann, mevr. Spoor, H. J. Steenbergen, C. Warlé, C .F. Weber, D. Willemsen en J..A. G. Zomer, allen te Haarlem; L. A. Patoir, te Heemstede; H. F. Antonisse. J. Germeraad en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen drie punten). Voorts: J. Vermeer, te Bloemendaal (3 pnt.) CORRESPONDENTIE. Haarlem, J. B. en P. A. H.; Heemstede, J. E. B.: 1. Kg2 x f2 faalt na 1.Ta2al. Haarlem, J. L.: 1. Le2—g4 faalt na 1 Ta2 x b2. W. N.: 1. Dc2g6 faalt nu 1.e6 x d5. B. A. S.: Op 1 d2d4t, Lf2—e3; 2. Dc2—d3 antwoordt Zwart 2.c5 x d4 en mat volgt niet. Santpoort, B. v. R.: l Le2—f3 faalt na 1. e6 x d5. Haarlem, H. W. v. D.: Na ontvangst van het prijsverschil, zullen wij u het gevraagde schaakwerk als prijs doen toekomen. J. L.: Hoewel uw verbeterde oplossing ruim drie weken te laat ingezonden werd, zullen wij u alsnog 4 punten voor No. 766 toeken nen. Wij wijzen u op art. 10 der bovenstaande wedstrijdbepalingen. Ernstige valpartij. Precies twee uur werd een begin gemaakt met de sprints van den nacht. Tijdens de eer ste springt vloog Vroomen weg tegelijk met Bresciani; nog voordat de bel luidde voor de laatste ronde hadden beide koppels een ronde ingeloopen. Bresciani-Prieto hadden zich hier mede bij de leiders gevoegd. De eerste sprint had het resultaat: 1. Prieto 2. Bogaert. 3. Wals. 4. De Wolff. Wederom ging Bresciani er van door, goed overgenomen door Prieto; zoowaar wisten, beiden nog een ronde uit te loopen, zoodat zij met een ronde voorsprong alleen aan den kop kwamen. Een fraaie prestatie. Tijdens de zesde sprint had een ernstige val partij plaats. Bij het uitkomen van de tweede bocht viel Pijnenburg wederom. Helaas kon Buysse in volle race niet uitwijken. De Belg maakte een leelijke smak over Pijnenburg, terwijl Van Nek viel over de fiets van Buysse; hij vloog tegen de balustrade van het midden terrein op. Onmiddellijk werd de strijd ge neutraliseerd. De baan moest worden bijge schaafd. Bij informatie bleek ons, dat Van Nek een wond aan den schouder had opgeloo- pen. Pijnenburg klaagde over pijn in den rug. Beiden werden voorloopig voor onbepaalden tijd uit den strijd, genomen. Buysse kreeg een half uur rust. Om half drie werd de neutralisatie opge heven. Wederom ernstige valpartij. In de laatste ronde van de tweede sprint te vier uur ontstond door verkeerd sturen voor de tweede maal in dezen Maandagnacht een ernstige valpartij. Van Kempen en Guim- bretière vlogen tegen de balustrade op en maakten beiden een leelijken val. Van der Heyden, die de binnenbocht reed, glipte et! nog juist door. Na het ongeval werd de wed strijd voor geruimen tijd geneutraliseerd. Bresciani Prieto. Toen te half vijf de neutralisatie werd op geheven, kwam ook Pijnenburg weer in de baan. Van Kempen bleek schaafwonden te hebben. Guimbretiere lichte kneuzingen. Bei den werden voorloopig geneutraliseerd. DINSDAGMORGEN. De stand van hedenmorgen zes uur luidt als volgt: 1. Bresciani-Prieto 104 p. Op 1 ronde: 2. Pijnenburg-Wals 198 p. 3. Van Kempen-Slaats 173 p. 4. De Wolff-v. d. Heijden 172 p. 5. Braspennix-Hill 73 p. Op 2 ronden: 6. Buysse-Deneef 86 p. 7. Broccardo-Guimbretière 70 p. Op 3 ronden: 8. Pellenaars-Bogaert 82 p. 9. Schön-Hürtgen 49 p. Op 7 ronden: 10. Gebroeders Vroomen 96 p. Op 11 ronden: 11. Van Nek-Jazet 70 p. Tweeëntwintig beenen malen rhythmisch! om en om en elf blinkende rennerskarretjes rijden als spoorwagens achter elkaar aan. In een mak tempo glijdt het treintje over de witte baan, de bocht inde bocht uit.... het rechte eind opde brug onderdoor.... de bocht inde bocht uit Dit is het beeld, dat ge te zien krijgt, wan neer ge te acht uur het R.A.I.-gebouw betre den hebt, om de Zesdaagsche méé te beleven. Het begin van den avond is het minst inte ressant. want het treintjespelen duurt lang, héél lang, en ge voelt u eigenlijk een beetje geïrriteerd door dit eentonige schouwspel. Bocht in, bocht uitDe atmosfeer wordt blauwer, het publiek rumoeriger, doch het wedstrijdbeeld schijnt onveranderlijk. Tot dat er eindelijk een van die schijnbaar onverstoorbaren een poging waagt. Met een bliksemsnellen sprong rukt hij zich uit den: stoet los en ziet, op hetzelfde moment is de desorganisatie van den optocht een feit ge worden. Alles zet den vluchteling achterna, de strijdlust is ontwaakt en tweeëntwintig wiel tjes gonzen als reuzeninsecten langs u heen. Dan zijn de renners niet langer de levenloozé wagons van een lokaalspoortj e, neen, ge hebt ze reeds dadelijk tot echte pedaalruiters doen promoveeren. zooals ze daar in razende vaart over het houten parcours draven. En tegelijk begint het publiek los te komen. Het schreeuwt, brult, fluit en de heksenketel' in het midden borrelt immer heviger op. In! razend tempo lossen de renners elkaar af en elk probeert op zijn beurt de kans te benut ten om er tusschen uit te glippen en een ron de in de wacht te sleepen. Dan merkt ge ook op, welk een enorm uithoudingsvermogen deze menschen moeten hebben om na iedere jacht weer opnieuw aan den haal te kunnen gaan. Dan ontdekt ge pas, wat zij stuk voor stuk waard zijn. De fabelachtige handigheid van! Wals, de prachtige spurt van Pijnenburg, de tactiek van Broccardo, de taaie volharding van! een koppel als Slaats-Van Kempen Het publiek roept om zijn favorieten, om! Wals en den Pijn. Heele spreekkoren worden gevormd om dit roemruchte tweetal op volle activiteit te krijgen. De overige renners leggen het in populari teit volkomen tegen hen af. Een volbloed Mo- kumsch koppel als Joop de Wolff en ,.Dè Witte", alias Van der Heiden, is in de verste verte niet in staat zulke tumultueuze scènes te ontketenen als de beide favorieten. En nauwelijks heeft een hunner zooTi razend snelle uitlooppoging ingezet, of de hel breekt pas goed los. Op alle rangen rijst men over eind, hangt men over de balustrades heen! om de twee artisten van het stalen ros in hun manoeuvres gade te slaan. En onderaan de houten baan springen ver zorgers van diverse nationaliteit, sommigen met de namen van hun poulains voluit op de borst, als katten op en neer en in een vreemd talenmengelmoes klinken de renners aanmoe digingen tegemoet of achterna Totdat plotseling weer rust intreedt in het menschelijke circus en het beeld van het goedmoedige lokaaltje opnieuw voor ons op doemt. Tweeëntwintig beenen deinen weer pijnlijk gelijkmatig op en neer, bocht inbocht uit Elf blinkende karretjes draaien eentonig hun rondjes af.... Totdat J. H. V,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12