Zesdaagsche. HelBeiongtijkste 52e Jaargang No. 15758 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 6 November 1934 HAARLI Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. EM'S DA UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. GBLAD Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72}4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nas-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukker^: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange oxxgeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 2 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Vei Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. lies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. Dit no. bestaat uit 12 bladz. HAARLEM, 6 November. Het Raadsel van Wolvega. Hoe het komt dat een jongen van 22 jaar geheeten Wardenier, wonende in een zoo on bekend Friesch plaatsje als Wolvega plot seling een zoo algemeene Nederlandsche be langstelling weet te trekken voor zijn be wering, dat hij een geheel nieuwen motor heeft uitgevonden, is een raadsel op zichzelf. Meer dan een bewering is het tot dusver niet. Behalve Wardenier zelf heeft zich nog nie mand met naam en toenaam bekend gemaakt, die den motor zelf heeft zien werken. Het procédé is daarenboven volkomen duister. Wardenier zegt dat het brandstofverbruik van den motor (blijkbaar geen benzine) slechts f 25 per jaar kan kosten, en dat het ding maar tweemaal per jaar gesmeerd hoeft te worden. Dat ziet er alles erg goedkoop, maar ook erg ontechnisch uit. Want wat voor soort motor is dat dan, die maar voor f 25 brand, stof en maar twee smeringen per jaar noodig heeft? Welke energie ontwikkelt het ding? Welk toerental? Komt het spoedig „op toeren"; trekt het dus snel op? Hoeveel weegt het in verhouding tot zijn krachtsontwikke ling? (ik meen mij, hoe on-technisch ik zelf ook ben, te herinneren dat dit een van de grootste moeilijkheden heeft opgeleverd bij de ontwikkeling van den Diesel-motor). Hoe snel werkt de slijtage in dit motor type? Enzoovoorts. Wardenier heeft van dit alles nog niets medegedeeld. Hij heeft zich eigenlijk bepaald tot de negatieve mededeelingen, dat zijn motor niet door samengeperste lucht gedre ven wordt, dat hij 'm ergens in een garage in Zwolle verstopt heeft en dat-ie 'm al gepro beerd beeft in een auto-chassis. Wel is hij openhartig omtrent zijn exploi tatieplannen. Hij denkt in Wolvega (dat be hoort tot de gemeente Weststellingwerf, die 18500 inwoners telt) een fabriek te stichten waarin 13000 man arbeid zullen vinden. Hij heeft al een kapitaal bijeen van 13 millioen, gefourneerd niet door 13 maar door slechts twee baronnen, en een paar ongenoemde rijksingenieurs hebben zijn motor zien werken. Ook praat het gemeentebestuur van Weststel- lingwerf met hem, maar dit weet verder niets van de technische waarde van de uitvinding af. Het hoopt alleen op een goed zaakje voor de gemeente, hetgeen begrijpelijk is. Commercieel ziet dit alles er ook niet erg indrukwekkend uit. Wie een nieuw bedrijf wil stichten begint gewoonlijk niet met het aan tal arbeiders te noemen, dat er in te werk ge steld kan worden, om de eenvoudige reden dat dat een van de dingen is, die van tallooze factoren afhangen en eigenlijk pas kunnen blijken, als het bedrijf eenigen tijd werkt. De groote omvang van het bedrijfskapitaal doet een tikje vreemd aan. De besprekingen met het gemeentebestuur beteekenen niets, want iedereen kan naar een gemeentebestuur wan delen en het verblijden met de mededeeling dat hij een groot bedrijf binnen het bestuurs gebied van dat college wil stichten. De rijks- ingenieurs zijn van geen belang zoolang ze anoniem blijven en de adellijke titels van de twee geldschieters geven geen commerciëel, hoogstens een romantisch tintje aan de zaak. Overigens zijn ze nog net zoo anoniem als de rij ksingenieurs. Een vriend van mij ziet het heele geval als de rolverdeeling van een tooneelstuk. Onge veer aldus: Wardenier, een Uitvinder, oud 22 jaar. Baron Y, een schatrijk heer. Baron X, een even schatrijk heer. Ir. Z„ een rijksingenieur. Ir. Nemo, een rijksingenieur. De Burgemeester. Een Zwolsche Garagehouder. Eerste Repox-ter (ongeloovig) Tweede Reporter (sceptisch). Derde Repoi-ter (sarcastisch). Sir Henry Deterding. Een soldaat. Een Dienstmeisje. De twee laatsten heeft hij er alleen aan toegevoegd, omdat hij meent dat geen behoor lijk tooneelstuk zonder dit tweetal compleet is en omdat hij bovendien den soldaat noodig acht teneinde Wardenier te verdedigen tegen Sir Henry Deterding. Het dienstmeisje heeft overigens genoeg te doen, want het zal Sir Henry en al de overigen moeten aandienen. De2e opvatting van de zaak verklaart mis schien veel. Is het ?t gebrek aan goede oor spronkelijke tooneelstukken, dat zooveel be langstelling voor Wardenier heeft doen ont staan? Hebben we een zoo grooten afkeer van de macht der petroleum-concerns gekregen, dat de wensch de vader der hoopvolle ge dachte is? Zoeken we alleen maar naar wat romantiek? Zou misschien de heele zaak de listige opzet zijix van een filmmaatschappij, die haar nieuwste product op deze ongetwij feld oorspronkelijke wijze bij voorbaat van reclame wil voorzien? Want als gij de rolverdeeling van mijn vriend op een film toepast, en er dan nog een groote vrouwenrol aan toevoegt (laat ons zeg gen, onder bai'on X: freule Amelia, zijn beeldschoone dochter) dan is het ding even bruikbaar voor een film. Het spijt mij dat ik zulke veronderstellingen maken moet, maar wij krantenmenschen zijn beroepshalve nu eenmaal het tegexxdeel van lichtgeioovig. Ook ten aanzien van uitvinders, die wij allen uit ervaring kennen, zoowel in hun ontstellend aantal als in hun grenzen- loos optimisme. Als er eerst eens echte verkla ringen over dien motor komen zal ik er ernstig over gaan schrijven. Vóór dien tijd niet, al vindt de burgemeester van Weststellingwerf het gezicht van War denier nog zoo vertrouwenwekkend. Niet het gezicht levert den maatstaf van beoordeeling, maar de motor. Iemand zegt mij dat ik minister Oud ook nog in de rolverdeeling moet opnemen, van wege de bedreigde benzinebelasting. Maar dat is niet noodig/Die zal eenvoudig een nieuwe belasting op Wardenier-motoren instellen, en trekt zich van de heele bedreiging dus niets aan. R- p- De heer W. Kloeke overleden. Op 82-jaxïgen leeftijd is overleden de heer W. Kloeke, oud-hoofd eener school alhier. De begrafenis heeft plaats op Donderdag 8 November a.s., te half één, op de Algemeene Begraafplaats, Kleverlaan, De heer Kloeke, die in onze stad een zeer bekende persoonlijkheid was, vterd 24 Juni 1852 geboren te Zwolle en opgeleid voor het onderwijs. Van 19 Januari 1871 tot 1 November van dat jaar was hij onderwijzer aan de O. L. school te Hattem. Daarna werd hij benoemd te Zeist, waar hij bleef tot Januari 1874. Na een korten tijd te Arnhem werkzaam te zijn geweest, was hij van Augustus 1874 tot Maart 1876 ondei*wij- zer te Dokkum, waarna hij zich benoemd zag tot hoofd der scljool te JVeidum, in het hartje van Friesland. Het jonge hoofd won hier spoe dig de genegenheid van ouders en leerlingen, doordat hij de Friesche taal leerde. Na deelgenomen te hebben aan eenige ver gelijkende examens voor hoofd te Amsterdam en Rotterdam werd de heer Kloeke hoofd te Vreeswijk, waar hij tot Juli 1882 bleef. Van laatstgenoemden datum tot 15 Augustus 1893 werkte Kloeke als hoofd der O. L. school te Schagen, welke in desolaten toestand ver- keerende school hij door flink en tactvol op treden, ijver en toewijding tot een bloeiende onderwijsinrichting wist op te werken. Tal van menschen die nu een eervolle plaats in de maatschappij bekleeden, danken dit aan de persoonlijke opleiding door „meester Kloeke van Schagen". De laatste standplaats van den heer Kloeke was Haarlem. Hij werkte in onze stad van 35 Augustus 1893 tot 1 Februari 1921, eerst in het Proveniershuis, later in de school voor U. L. O. aan de Nassaulaan en toonde zich ook hier een uitmuntend paedagoog, die niet alleen waarde hechte aan het onderwijs, maar ook aan de opvoeding der leexiingen. De heer Kloeke bewoog zich ook op ander gebied dan dat van het onderwijs. Daartoe aangemoedigd door Prof. G. Kalff en anderen, schreef hij in 't belang der phi- lologie nu en dan kleine stukjes in 't Zwolsch. Eenige jaren geleden verscheen van hem een ln 't Zwolsch geschreven werkje, getiteld „Zwolsche Sketsies", dat door de critiek guns tig ontvangen werd. Bekend is ook, hoe hij zich in zijn Schager tijd geïnteresseerd heeft voor de verbetering der kanalisatie in West-Friesland. Hij hield inleidingen over dit onderwerp in verschillen de gemeenten en schreef er artikelen over in tijdschriften en dagbladen. Tenslotte zij nog herinnerd aan de reizen, die de heer Kloeke, op hoogen leeftijd reeds, in opdracht van de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" naar Frankrijk maakte om daar in gymnasia, lycea enz. den leei-lingen te vertellen over ons land en ons volk. Wijlen Prof. Lorentz zag in dit optreden van den heen Kloeke een zeer te waardeeren poging ter be vordering van den wereldvrede en sprak er met warmte over in een vergadering der „Coöpération intellectuelle" te Groningen. Gi*aag sprak de heer Kloeke over deze rei zen, die hem zooveel voldoening gaven. Hij ontving dozijnen opstellen over het door hem gesprokene, geschreven door Fransche leer lingen van 16 jaar en ouder. Zij allen lieten zich in zeer waardeerende bewoordingen uit over zijn boeiende en leei-zame voordrachten. Man door stier aangevallen. Tegen een muur gedrukt en gedood. PURMEREND, 6 Nov. (V. D.) Hedenmorgen werd de expediteur Borst op de veemarkt te Purmerend door een stier aangevallen. De man werd tegen den muur gedrukt. De stier kwam nog eenige malen op den man af. Zwaar gewond werd deze opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd waar hij een half uur na aankomst overleed. OVERTREDING DRANKWET. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen een winkelier terzake het in vooi-raad hebben van sterken drank in een lokaliteit, die binnenshuis gemeenschap heeft met den winkel, waarin zwak-alcoho'.ische drank wordt verkocht. Er zijn 51 flesschen met sterken drank in beslag genomen. Een geval van bigamie. In Amsterdam en in Muiden getrouwd. Naar wij vernemen is een zekere B.. thans te Amsterdam woonachtig, door de politie al daar gearresteerd, daar hij er van verdacht wordt, zich te hebben schuldig gemaakt aan bigamie De man woonde, jaren geleden, even eens te Amsterdam, trad aldaar in het hu welijk. maar vertrok eenigen tijd daarna naar Amerika. Na eenige jai'en aan de andere zijde van den oceaan te hebben doorgebracht, keerde B. naar Holland terug, doch het vrouw en kin deren in Amerika achter. Hij kwam in kennis van mej. S. te Muiden en verzweeg tegenover haar zorgvuldig welke sterke banden hem nog aan Amerika bonden. De kennismaking met mej. S. leidde tot een verloving en niet lang daarna dreef hij de onbeschaamdheid zoover, te Muiden met mej. S. in het huwelijk te treden. B. vestigde zich na zijn (tweede) huwelijk eerst te Soest, maar omdat de zaken aldaar niet naar wensch gingen, verhuisde hij eerst naar Diemen en vervolgens naar Amsterdam, waar hij een melkzaak zou exploiteeren. Al daar werd hem echter de gebruikelijke vraag gesteld, of hij reeds eerder in Amsterdam ge woond had. De man doorzag zoo spoedig niet. aan welk gevaar hij zich blootstelde en sprak ditmaal de waarheid. Toen hij daarbij ook nog moest opgeven, wanneer hij te Amster dam gevestigd was geweest en toen de regis ters van den Burgerlijken Stand werden na geslagen, kwam natuurlijk spoedig aan het licht, dat de vrouw met wie hij toen als ge huwd stond ingeschreven, niet dezelfde was als degene die thans zijn vrouw is. De politie werd nu in de zaak gemengd, die B. aan een uitgebreid vex-hoor onderwierp, waarop de waarheid spoedig aan het licht kwam en de verdachte in verzekerde bewaring werd gesteld. Republikeinsche partij achter Doumergue. Beroep op de drie millioen stemmers. PARIJS, 6 Nov. iReuter). De nationale raad van de republikeinsche partij heeft onder voorzitterschap van minister Marin beraad slaagd over den politieken toestand en be sloten. dat de republikeinsche partij de staats hervormingen van Doumergue zal steunen. In een resolutie, die een beroep doet op de 3 millioen stemmers der partij worden de binnenlandsche en buitenlandsche moeilijk heden geschetst, die het verbreken van cien vrede en den val van minister-president Dou mergue tengevolge kunnen hebben. A. HARMSEN t De heer A. Harmsen, die gedurende vele ja ren lid is geweest van den Amsterdamschen gemeenteraad, waar hij deel uitmaakte van de Chi-ist.-Hist. fractie, en die den laatsten tijd in Bloemendaal woonde, is daar in den ouder dom van 67 jaar overleden. PROV. STATEN-VERKIEZINGEN. Wij vernemen dat de heer A. S. Miedema 1 V.B.) zich bij de eerstvolgende verkiezing niet meer beschikbaar zal stellen als lid van de Provinciale Staten. DIEFSTAL IN EEN KANTOORTJE. Een monteur heeft bij de politie aangifte gedaan, dat waarschijnlijk Maandagmiddag één uur uit het kantoortje in z-ijn zaak aan de Turfmarkt een geldtrommeltje met onge veer f 120 is gestolen. EEN VLIEGTUIG ZONDER AILERONS. De Fransche uitvinder Henri Mignet heeft thans een vliegtuig gebouwd, dat twee bijzon dere eigenschappen bezit: het kan niet. worden overtrokken en kan niet in de vrille komen. Aldus het maandblad "Vlieg- en Zweefsport. Deze voordeelen, die ook de auto-giro tot een uitermate veilig apparaat bestempelen heeft hij aangetoond door er 40 uren op te vliegen en er 80 landingen mee te volvoeren. Het vlieg tuig wordt bestuurd door een stuurknuppel, die den geheelen voorsten vleugel, alsmede het richtingroer beweegt Ailerons en voetenstuur ontbreken. Mignet ging er van uit, dat de vrille-eigenschappen van een vliegtuig steeds vei'band hielden met de aileron-werking. Hem is gebleken, dat door het vliegtuig volkomen stabiel evenwicht in de lucht te geven, door het zwaartepunt steeds beneden het ophan- gingspunt (drukmiddelpunt) te houden, het toestel niet meer in de vrille kwam. Het rich tingroer bleek voldoende om het toestel in het horizontale vlak te besturen, waarbij het auto matisch voldoende helling naar links of rechts vei-kreeg. Een bezwaar van het gemis der ailerons is, dat side-slippdn niet meer mo gelijk is. Om het vliegtuig onovertx-ekbaar te maken liet hij het hoogteroer vervallen en kreeg hij de besturing in het verticale vlak door het vliegtuig te voorzien van een hoogen vleugel en schuin er achter, bevestigd dadelijk op den romp, een lage kortere vleugel, die tevens als staartvin dienst dost. De ruimte tusschen de achterzijde van den bovenvleugel en de voor zijde van den benedenvleugel is variabel door dat de bovenvleugel door den stuurstok verstel baar is. Hierdoor wordt een effect verkregen, overeenkomende met de slots van de Handley Page. De besturing vindt plaats door met den stuurstok de invalshoek van den voorsten vleugel te wijzigen. Dit vliegtuig, de Pou-du-Ciel heeft een leng te van 3 1/2 M„ weegt 100 K.G. en is vooi-zien van een 20 P.K. motor, die het een kruissnel heid van 100 K.M. geeft. Reeds 250 M. na de start is het toestel 12 M. hoog gestegen. De kosten van het vliegtuig moeten buitengewoon laag zijn, daar aan materialen slechts f 120, de motor niet inbegrepen, noodig waren. De landingssnelheid bedraagt slechts 30 KM. Het rendier leeft in groote kudden In 't Noox-den van ons werelddeel, Het heeft geen al te beste hersens En uiterlijk is 't ook niet veel. Maar 't heeft zijn goede kwaliteiten, In snelheid is 't bijzonder sterk, Het doet in noordelijke streken Geregeld hard en nuttig werk. Het rendier zwoegt desnoods zes dagen Wanneer 't zoo voorkomt, dat het moet, Maar draait nooit doelloos in een cirkel. Zooals het. zesdaagsche renmensch doet. De reputatie der zesdaagsche Wordt hier en daar nogal belaagd, Wat heeft dat nou met sport te maken? Gaat het we! eex-lijk? -wordt gevraagd, 't Komt door gedachtenassociatie. Als men dit denkt, zoo lijkt het mij. Hoe kan men in een kuipje draaien. Zonder gekuip en draaierij? Hoe dat ook zij. dit rolfestijn. Trekt het publiek als steeds tevoren, Wat men er ook van denken moog'. 't Heeft zijn betoovring niet verloren. Ik hoorde, hoe een medicus. Die een patiënte ging bezoeken, Een dezer dagen een moment Van vakvei'bazing kreeg te boeken. Hoe is 't nu met de pijn, juffrouw. Vroeg hij en dacht, nu komt de klacht er, Maar zijn patiënte zei bedroefd: De Pijn? die is een ronde achter. P. GASUS. Arbeid voor werklooze intellectueelen. Bespreking over de wijze van werkverschaffing. Het Neder!. Haagsch*Corx\ Bux-eau meldt: Onlangs is melding gemaakt van de oprich ting van het ..Nationaal Comité voor Arbeid aan werklooze intellectueelen". Maandag heeft te Den Haag een conferen tie plaats gehad van het dagelijksclx bestuur van het Nationaal Comité met vertegenwoor digers der pers in het eere-comité. ~In deze conferentie is van gedachten gewisseld over verschillende manieren, waarop de arbeids- verschaffine: aan intellectueelen zou kunnen wox-den bevorderd. Nadere mededeelingen daaromtrent zullen binnenkort geschieden. De vertegenwoordigers der pers hebben hun steun in beginsel van ganscher harte toegezegd Besloten is in den loop der maand No vember een grootere conferentie te Den Haae t.e beleggen. Verscheidene organisaties van intellectueelen zijn uitgenoodigd zich daarop te doen vertegenwoordigen. Het comité wi1 ernstige pogingen doen om werklooze intel lectueelen aan arbeid te helpen. SOLLICITATIE.... PER GRAMOFOONPL AT BANDOENG 6 Nov. Aneta)Als volontair voor den P.T.T.-dienst hebben zich 641 solli citanten aangemeld Een dezer sollicitanten was in 's-Graven- hage woonachtig. Zijn mondelinge sollicitatie opgenomen op gramofoonulaat, werd door ziin vader voor het Hoofd van den P.TT.- dienst afgedraaid. Ook Je "Oï,anea koopt een Dousrlas. Wordt in Amsterdam gemonteerd. BERLIJN. 6 Nov. (Reuter). Reeds in Mei jl. dus voordat de machine bekendheid kreeg door de vlucht der K.L.M. piloten Parmentier en Moll met de Uiver naar Australië, had de Duitsche Lufthansa een Amerikaansche Dou- glasmachine van het type D.C. 2 bij den Euro- peeschen vertegenwoordiger der Douglasfa- brieken Fokker te Amsterdam besteld, om proeven met dit toestel te nemen. Naar vernomen wordt zal dit voor de Luft hansa bestemde vliegtuig 15 November te Cherborg en op 20 November te Amsterdam aankomen, waar het door de Nederlandsche Vliegtuigen fabriek zal worden gemonteerd en gereed gemaakt om naar Duitschland te vlie gen. De fraude te Pekalen Sampean. Tientallen ambtenaren er bij betrokken. SOERABAJA, 6 Nov. (Aneta). Bij gede puteerden van den Provincialen Waterstaat is een officieel verslag ingediend omtrent de fraude, gepleegd bij de irrigatie afdeeling Pekalen Sampean. Het onderzoek, dat tachtig dagen duurde, is thans nog niet afgeloopen, daar de boekingen over het jaar 1925 tot het moment der ontdekking nog moeten worden nagegaan. Tientallen personen zijn bij de fraude betrokken, van wie enkele preven tief gezet zijn. Een belangrijk aantal der be trokkenen zijn beambten door den Gouverne- mentswaterstaat aan de provincie „uitge leend". De zaak zal binnen enkele maaxxden voor den Raad van Justitie dienen, zulks in ver band met het recht van forum priveligiatum van den hoofdbeklaagde. In de ontwapeningsbesprekingen is door den moord op Barthuu vertraging ingetreden. pag 4 Sir John Simon heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat hij niet ongerust is over de Saar- stemming. pag. 4 Te Boedapest is het proces tegen Matoesjka begonnen. pag. 4 De Italiaansehe fascistische bonden hebben besloten tot invoering van de veex'tigurige werkweek. pag. 4 Bij de Vereeniging voor Bloembollencultuur was een groote meerderheid voor handha ving der teeltbeperking. pag. 6 De z.g. „bonken" worden ook in consumptie ge bracht. pag. 3 De regeering beraadslaagt over de maatrege len, welke ten aanzien van de Duitsche be talingen moeten worden genomen. pag 3 Er zouden plannen bestaan voor de stichting van een omroepbedrijf. pag 3 Bekende Haarlemmers: De burgemeester, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinne- gom. pag. 3 De Zesdaagsche te Amsterdam. pag 8 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P. Het raadsel van Wolvega. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Ver- keersexperimenten in Londen. pag. 4 Van onzen Wcensehen correspondent: Men gelberg viert triomfen te Weenen. pag. 11 J. II. de Bois: Kantteekeningen over Beelden de Kunst. pag. 11 J. B. Schuil over de Revisor door de Amster- damsche Tooncelverceniging. pag. 11 J. H. V.: Zesdaagsche-Impressie. pag 8 Schaakrubriek. pag 8 Kingsford Smith's toestel in beslag genomen. Deurwaarder houdt een oogje In het zeil. LOS ANGELES, 6 November (Reuter) De Southern Cros, het vliegtuig waarmee Sir Charles Kingsford Smith dezer dagen van Australië over den Stillen Oceaan naar Cali- fornië vloog is in opdracht van een man, die beweert dat de vlieger hem 2750 dollar schul dig is in beslag genomen. Een deurwaarder heeft in de nabijheid van het vliegtuig in een fauteuil plaats genomxn om de machine voortdurend in het oog te houden. Kingsford Smith zal een waarborgsom van 5500 dollar moeten storten om de be schikking over zijn machine terug te krijgen. TOESTEL VAN DE K.N.I.L.M. BESCHADIGD. BATAVIA, 6 Nov. (Aneta1. Bij de rond vluchten op Pakanbaroe kwam de P. K. A.F.D van de K.N.I.L.M. in een week gedeelte van het landingsterrein neer, waax-aoor het onderstel van deze machine, benevens de romp en de neus eenigszins werden beschadigd. Niemand kreeg letsel en het herstel zal door eigen personeel te Pakanbaroe geschieden. De „verdronken" automobilist van Sliedrecht. Oplichter staat in hooger beroep terecht. AMSTERDAM. 6 Nov. (V. D.) Het gerechts hof alhier veroordeelde den 26-jarigexx J. E. van L wegens poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij tot een gevangenis- «tx-af van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van 6 maanden voorarrest. Het O. M. had een gevangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden met aftrek van twee maanden voorarrest gerenui- reerd. Door de rechtbank was verdachte in dertijd veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden. Vei-dachte had samen met zijn broer ge- noogd door middel van hun vader, die geheel te goeder trouw was, de N V. Rotterdamsche verzekeringssoeieteiten R V S. te Rotterdam te bewegen tot het uitbetalen van f 50.000. De joixgste van de twee broers, die voor ge noemd bedrag was verzekerd, reed in den avond van 11 Juli 1933 in een door hem ge huurde auto in de buurt van Sliedrecht op zettelijk in de Merwede. Hij zorgde er voor zich in veiligheid te stellen, en week uit naar Antwerpen Aanvankelijk dacht men dat de jongen was verdronken. Het bleek echter, dat hij zich in verbinding met zijn broer had gesteld. Samen hadden zij de comedie verder gespeeld en eetraebt de verzekeringsgelden door den vader, d'o bui ten het complot stond, te doen innen. Ten slotte is het tweetal gearresteerd. De jongste die zou zijn verdronken berustte in ziin straf van een jaar en acht maanden. De oudste vond de straf te hoog. da-1- bij uitsluitend een passieve rol had gespeeld. Bij de strafmaat overwoog het hof. dat het feit ernstig is, doch dat niet is gebleken, dat het plan van verdachte is uitgegaan.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1