UeiU&lm Bwitoautds DE BILT PALMOLIVE I ECHTE WALES-ANTHRACIET WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Haarl. Orkestvereeniging. Bach'Haendel-herdenking. Over eecige maanden zal het 250 Jaar gele den zijn, dat twee der grootste componisten van alie tijden, Johan Sebastiaan Bach en Georg Friedrich Handel geboren werden. Ter herdenking van dit feit, dat voor de muziek cultuur van onberekenbare beteekenis is ge- vorüen, organiseert de H. O. V. op Vrijdag 9 November a.s. een concert Waarop uitsluitend composities van beide meesters uitgevoerd ■worden. De avond wordt geopend door het Concerto Grosso No. 14 in e kl. terts van Handel, waar in Hans Bijvanck, Hanny Scheffelaar Klots en Louis van Maanen de solo-partijen vervul len. Vervolgens zingt To van der Sluys twee so praan-aria's uit opera's van Handel n.l. „Men- ti Eterne" uit Lotario en „Ah, non son io che parlo" uit Ezio, waarna het orkest het gedeelte voor de pauze afsluit met ae Eerste Suite in C gr. terts voor hobo's, fagot en strijkorkest van Bach. Het tweede gedeelte, geheel aan Bach ge wijd, brengt het concert voor twee violen en orkest, gespeeld door Hans Bijvanck en Leen- dert de Graaff, de sopraan-cantate „Weichet uur, bstrubte Schatten" en tot besluit het der de Brandcnburgsch Concert in G gr. teres voor drie strijkorkesten. Dit concert is tevens het eerste van de serie die op Vrijdag gegeven wordt en waarop alle H. O. V. leden toegang hebben. HET SPREEKUUR VAN DEN WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De heer A. G. Boes, wethouder van onder wijs, is verhinderd, Donderdag a.s. zijn gewone spreekuur ten Stadhuize te houden. FEESTAVOND „DE GRIJZE DRIEHOEK" Het programma voor den feestavond van „De Grijze Driehoek" op 10 November a.s. in de aula van het Kennemer Lyceum vermeldt muziek en zang, opvoering van tooneelstuk- Jes, enz. Doel van den feestavond is te komen tot vergrooten van het troephuis; de burge meester van Bloemendaal zal aanwezig zijn. ONTHULLINGEN PARTICULIERE WAPENINDUSTRIE. De Vredesraad Haarlem (Alg. Ned. Vrou ven bond. Alg. Ver. „Nooit Me<er Oorlog", Int, Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid met medewerking van de Ver. voor Volkenbond en Vrede i wijdt de jaarlijksche herdenking van de Wapenstilstandsdag aan de onthullingen van de particuliere wapenindustrie. Een groote demonstratieve vergadering wur;i gehouden op Donderdagavond 3 Novem ber a s. in de Gem. Concertzaal te Haarlem met als sprekers: Ir. K. J. Hondius over ,.Na 16 jaar"; Dr. E. van Raalie over „Verweer tegen den int. vijand" (de jongste les uit Amerika betreffende de particuliere wapen industrie en -handel); Ds. N. Padt over De moreele beteekenis van dit alles". JUBILEA BIJ DE POLITIE. Binnenkort hebben weer twee jubilea bij de politie plaats. Op 23 November is de agent J. van Es hier 25 jaar werkzaam ei» op 1 De cember viert de hoofdagent J. Hoes zijn zil veren jubileum. DIEFSTAL VAN ZEVEN ONS DRUIVEN. Maandagavond is door een groente- en fruit handelaar in de Generaal Cronjéstraat bij de politie aangifte gedaan van diefstal van onge veer zeven ons druiven uit een kistje, dat vóór zijn winkel stond. Deze diefstal werd gezien door een onbekend gebleven dame, die daar inkoopen deed en die den eigenaar waarschuw de. De commissaris van politie verzoekt aan die dame, zich voor het verstrekken van in lichtingen te willen melden aan het bureau in de Smedestraat, afdeeling recherche. BRANDJE. In den afgeloopen nacht te 1.35 uur werd brand gemeld in het perceel Bakenesser- gracht 41. waarin gevestigd is de kopergieterij van den heer F. Roesingh van Iterson. In den luchtkoker en op zolder is de brand ontstaan, vermoedelijk door een vonk. die uit den oven op den zolder terecht Is gekomen. De zolder en eenig materiaal zijn grootendeels verbrand. De brand werd ontdekt coor h De Boer. die naast het perceel woont. Hij wekte den bewo ner, die zich om elf uur te bed had begeven. Te negen uur was hij nog in de gieterij ge weest. maar had toen niets bijzonders gezien. Met één straal op de waterleiding werd het vuur binnen eenige oogenblikken gebluscht. De inboedel was niet verzekerd. AFSLACHTING RUNDVEE. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat in de week van 18 tot 24 Novem ber a.s. op de onderstaande plaatsen gelegen heid zal worden gegeven runderen in de ge vraagde soorten aan te bieden: Maandag 19 November, Amsterdam 911 u. v.m., veemarkt. Dinsdag 20 November, Purmerend 810 uur. veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten. welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecretarissen der Gewestelijke Land- bouw-Crisis-Organisaties, mceten vóór Za terdag 10 November 1934 zijn ingezonden bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisa- ties, waaronder de betrokken veehouders res sorteeren. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de bij aanbieding van tuberculeuze dieren vereischte verklaring van den dieren arts in duplo moet worden overgelegd. Vijfjarig jongetje te water geduwd. Door zijn4-jarig kameraadje. Dinsdagmorgen half twaalf is het vijfjarig jongetje Z., wonende in de Lange Margare- thastraat. spelenderwijs in het water van de Nieuwe Gracht nabij het Nassauplein geduwd door zijn vierjarig' kameraadje. De jeugdige drenkeling werd gered door een voorbijganger die zich daartoe gekleed te water begaf. Door middel van een reddingshaak werden redder en kind tegen den hoogen wal opgehaald. Het kind werd naar huis gebracht en daar door een dokter behandeld. Levensgevaar was niet aanwezig. o. a. a f 2.15 WITTOP KONING HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 fAdv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 766.9 m.M. te Haparan-da Laagstebarometerstand 745.3 m.M. te Berlijn, en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Noordelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk weinig of geen regen en iets kouder. Uit het Buitenland VOORUITZICHTEN ONZEKER. De verandering in de luchtdrukverdeeling draagt nog een tegenstrijdig karakter. De voortgezette daling op IJsland en het af nemen van de hooge drukking in het Westen zou tot een Westenwind periode kunnen voe ren, maar de ontwikkeling van den hoogen druk in Scandinavië en de telkens opnieuw in Frankrijk gevormde depressie wijst voorloopijT nog op een Noordoosteiijken toevoer, die tot koude zou kunnen leiden. In Noord-Scandinavië is het vorstgebied toegenomen. Ook in Ierland en Schotland vertoonde zich lichte vorst. In Frankrijk daalde de temperatuur en vielen opnieuw plaatselijk zware regens. In de Golf van Biscaye waait een Noordwestelijke storm. Overigens is het bijna overal rustig ge worden, terwijl op de Britsche Eilanden en in -Scandinavië de lucht begint op te klaren. In Duitschland valt nog veel regen. Barometer Hedenmorgen 10 uur 753 m.M. Stand van gister 747 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: pAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 7 November: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 50 F. 46 F. 50 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 November. Bevallen 4 November: J. A. M. Montfoort Kenniphaas, z.; 5 November: C. Francken— Diest Lorgion, d. Overleden 4 November: M. J. Kortekaas, 29 j.. Kamperlaan: J. M. EndertWolter, 84 j„ Z. B. Spaarne; 5 November: W. Kloeke, 82 J.. Schotersingel: A. M. Dekker—Granneman, j„ Kamperlaan; H. A. Nicolai, 18 j., Van Oorschotstraat. Barteljorisstraat 26-28 (Adv. Ingez. Med.) „Die Spaerne-Sanghers". Concerteeren gezamenlijk met Rotte's Mannenkoor. Verleden najaar werden „Die Spaerne- Sanghers" door de Kon. Zangvereeniging Rotte's Mannenkoor uitgenoodigd om mee te werken aan een f eestconcert dat gegeven werd ter herdenking aan het 80jarig bestaan van dit roemruchte koor. „Die Spaerne- Sanghers" voldeden gaarne aan dit verzoek en onze Haarlemsche vereeniging smaakte het genoegen metzeer vleiende persbeoor- deelingen uit Rotterdam terug te keeren. Op het concert van 14 November a.s. van „Die Spaerae-Sanghers" komen nu de Rot terdammers naar onze stad. om een deel van het programma voor hun rekening te nemen. Rotte's Mannenkoor brengt een nieuwe com positie van zijn dirigent Bernard Diamant, nl. Psalm 86. Dit nummer zal hier in Haar lem ten doop worden gehouden. „Het Win- terspook" van onzen vroegeren stadgenoot Willem Landré, zal voor de eerste maal door de Rotterdammers in Haarlem vertolkt wor den. „Die Spaerne-Sanghers" brengen eveneens een première ten gehoore n.l. „Zomer", het prachtige gedicht van Adama. van Scheltema, getoonzet door Lieven Duvosel. Deze com positie werd door het Kon. Nederl. Zangers verbond bekroond. Verder zal het concert worden opgeluisterd door de medewerking van „Haarlem's Vrouwen koor" dat voor de tweede maal in het publiek optreedt, dit keer met een drietal Canons an Dr. Joh. Wagenaar en m samenwerking met „Die Spaerne-Sangers" met „Lied" (Zan- ;ersschaar) van den zelfden componist, een •stemmig polyphonisch werk, een echt geesti ge compositie van den nestor der Nederland sche toonkunstenaars Voorwaar een bijzolndere avond voor de ken ners van den koorzang in Haarlem. J. FRED ERIK BANGERT. Te Amsterdam is Dinsdagmiddag de heer J. Frederik Bangert, lid van de beursfirma J. Frederik Bangert Sc Co., overleden. De heer Bangert vervulde zoowel in de financieele we reld als daarbuiten verschillende bestuurs functies. R.-K. Oratoriumvereeniging. Missa in C van Beethoven en het Te Deum van Bruckner. De R.K. Oratoriumvereeniging zal Vrijdag 16 November a.s. in de Gemeentelijke Con certzaal, met medewerking van het volledig Utrechtsch Stedelijk Orkest de Missa C. van Beethoven en het Te Deum van Bruckner, voorafgegaan van de Jubelouverture van Carl Maria von Weber, ten gehoore brengen, zulks ter gelegenheid van het 12^-jarig Pontificaat van Paus Pius XI. Als solisten zullen optreden Ankie v. Wicke voort Crommelin, sopraan; Jo van de Meent- Walter, alt; Evert Miedema, tenor, en Bas de Groot, bas. Er Is voor dezen avond een uit gebreid eere-comité gevormd, waarvan Mgr. J. D. Aengenent, bisschop van Haarlem, be schermheer is en o.m. drie ministers deel uit maken, alsmede leden van den Raad van State, leden van den Hoogen Raad. leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Gene raal, leden van Gedeputeerde Staten, hoog leeraren e.a. Verder zal de uitvoering o.m. ook worden bijgewoond door den Pauselijken Ge zant in den Haag, Mgr. L. Schioopa. De ongeveer 300 zangeressen en zangers tel lende R.K. Oratoriumvereeniging heeft zich bij vorige gelegenheden een goede reputatie door haar zang verworven. Zij staat onder leiding van den bekwamen dirigent, den heer Hubert Cuypers. uit Amsterdam, die in de hoofdstad o.m. ook dirigent is van de Chris telijke Oratoriumvereeniging. De uitvoering van de Missa C. en Bruckners Te Deum be looft dan ook een uiting van groote artistie ke waarde te worden. HET 11e NATIONAAL MANDOLINEFEEST IN LEIDEN Het nationaal mandoline feest .dat elk jaar uitgeschreven wordt door het tijdschrift „De Mandoiinegids", zal in 1935 vor de elfde maal plaats vinden De organisatie is in handen van het Leidsche mandolinegezelschap „Kre- bustlipo". Eierenexport naar Duitschland stop? Coöperaties hebben reeds ertoe besloten. In verband met de opzegging van het clearingverdrag Nederland-Duitschland heb ben de eierenexport-coöperaties, naar het Hbld. meldt besloten om. hangende de thans ontstane moeilijkheden, geen versche eieren naar Duitschland te exporteeren. De verzen ding der koelhuis- en eendeneieren, welke producten moeilijk in andere landen zijn te plaatsen, gaat door, al realiseert men zich daarbij ter dege het daarmee gepaardd gaan de groote risico De mogelijkheid, dat de vrije handel zich bij dezen maatregel zal aansluiten, is groot. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezondeii stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij, den inzender niet teruggegeven Wat doet gij op Ontwapeningsdag? Met groote dankbaarheid zullen alle harde werkers in de verschillende vredesvereenigin- gen onzer stad het warm-gestelde artikel „Mo gen wij zwijgen?" van Helen de Balbian Ver ster in 't Zaterdagavondnummer gelezen heb ben. Want het gebeurt niet iederen dag, dat zij zoo maar een propagandiste vinden, die hen een oogenblik doet adem scheppen en hun even het werk uit de handen neemt, dat ze jaar in jaar uit verrichten, steeds naar an dere manieren zoekend, om de massa te be reiken en wakker te schudden. Wanneer die logge massa van lauwen. laksen en onverschil- 'igen eens leerde denken, voelen en spreken als de schrijfster van dat artikel, dan zouden de pacifisten spoedig aan 't einde van hun taak zijn. Want alieen, als de gewetenlooze enkelingen, die belang en voordeel bij een oorlog meenen te hebben, een wereld tegen over zich vinden van overtuigde vredes- vrienden, die doordrenkt zijn van den heili- een wil: „Zoo kan 't, zoo mag 't niet langer: de oorlog moet weg!" alleen dan is 't gedaan met de overheersching van die demonische machten. Zoo ver is 't nu nog niet, nog altijd kost het heel wat moeite en geredeneer, om. menschen van goeden wil te bewegen, zich achter en naast de onvermoeide strijders te plaatsen en dezen daarmee hun moreelen en flnancieelen steun (f 1 in 't jaar) te geven. Toevallig las ik de vorige week, welke ge peperde entréeprijzen men durft vragen bij de Amsterdamsche Zesdaagsche en vanmor gen lees ik, hoe 't storm loopt daarbij en hoe zelfs ouders met jonge kinderen van dit stich telijk schouwspel zitten of staan te genieten. Is 't dan niet bitter te bedenken, dat die vaders en moeders 't geringe offer van twee koperen centen per week nog te veel zullen vinden als 't voor den vrede is..! Intusschen met bitterheid brengen we de zaak niet voor uit; liever laten 'we ons daardoor aanvuren, om nog intensiever den strijd tegen de oor logsmachten voort te zetten. En we rekenen daarbij vóór alles op de hulp van de vrouwen en moeders. Zij, die den oor- 'og hebben meegemaakt en nu nog de vreese- i.ike gevolgen er van ondervinden, zij kunnen immers geen rustig oogenblik meer hebben, wanneer ze niet op de een of andere wijze medehelpen, om een herhaling te voorkomen. Het minste en gemakkelijkste is dan zeker, zich aan te sluiten bij een der vrouwen-vre desorganisaties (de Nederlandsche Vrouwen- Vredebond of de Internationale Vrouwenbond v. Vrede en Vrijheid) of bij de „Nooit meer Oorlog"-vereeniging of bij de Vereeniging v. Volkenbond en Vrede, die reeds vóór den oor log den strijd voor een betere wereldorde is begonnen, Een beetje lastiger misschien, maar toch nog een kleinigheid, vergeleken bij 't vele werk, dat de bestuursleden zich moeten getroosten is ook eens wat belangstelling te tooncn. wanneer die vereenigingen zich inspannen, mn de massa in te lichten over hetgeen er op t gebied der wapenindustrie gebeurt en haar in beweging te brengen tot de moreele ver ontrusting, die noodig is, om daartegen ln ver zet te komen. In deze week der herinnering aan den emotievol len dag van den W^oenstil- ;tand is daar gelegenheid voor. Bovenge noemde vereenigingen hebben nl. gezamenlijk ter herdenking van dien dag een openbare vergadering belegd in de Groote Concertzaal ...de 2cep der^ugd De groote hoeveelheden olijf- en palmoliën, in elk stuk Palmolive zeep verwerkt, zijn van onschat bare waarde voor het behoud van een frissche, soepele huid. (2 stuks voor 25 ct.) (Adv. Ingez. Med.) op Donderdagavond 8 November, waar dege lijke, goed gedocumenteerde sprekers de laat ste onthullingen over de particuliere wapen industrie zullen bezien en Ds. Padt uit Zutfen de moreele beteekenis van dit alles zal uiteen zetten. Wat zullen nu de Haarlemsche vrouwen en moeders, -die den oorlog zoo vreeselijk vinden en die hun mannen en jongens zoo vurig daar voor willen behoeden, daarbij doen? Zullen ze alles in den steek laten, om dezen avond vrij te houden en van dit geval te getuigen of zullen ze rustig thuis hun kopje thee drinken en de sprekers voor leege stoelen laten pra ten? Wanneer het waar is, wat de spreekster op den Ontwapeningsdag van 18 Mei zei, nl. dat Haarlem een broeinest is van pacifisme (en er zijn af toe momenten geweest, waarop 't Inderdaad zoo leek), dan moet de Groote Concertzaal te klein zijn, om alle bezoekers te bevatten. Men vraagt mij daar juist, of ik zoo naief ben. te meenen, dat zulk een geste in een klein land als het onze ook maar iets kan uit richten, maar ik vraag op mijn beurt: Wat zullen wij, kortzichtige menschen, in deze ont stellend chaotische tijden er naar vragen, wat van invloed zal zijn of niet. Een directen, zichtbaren invloed kunnen wij niet verwach ten; maar een langzaam doordringenden mo reelen wel. Zoolang we gelooven, dat het ver stand 't eenmaal moet winnen van de dom heid, de waarheid van den leugen, de ge rechtigheid van 't onrecht, het licht van de duisternis, zoo lang mogen we niet nalaten, dat uit te spreken of, waar anderen de zede lijke moed toonen, dat in het publiek te doen, dezen te sterken door onze tegenwoordigheid. Haarlemsche mannen en vrouwen, wij wachten op u! TH. THTEL-WEHRBEIN. Cokesvervoer. Geachte redactie, De bezuiniging wordt tegenwoordig m.i. wel wat te ver doorgedreven. Ik heb hier o.a. op het oog het cokesvervoer der gemeentelicht fabriek. Tot groot genoegen van de directie der lichtfabriek en ook van de afnemers heb ik dit werk al 18 jaar stipt en eerlijk gedaan, zoo zelfs, dat er nu nog bij mij verscheidene orders voor bezorging inkomen. Maar nu neemt C V. (centraal vervoer) ons dit werk ongeveer voor de helft uit de handen. Dit kan ten gevolge hebben dat de gemeente een groot deel van haar afnemers kan kwijt ra ken en dezen hun cokes van elders laten ko men. dit is niet in orde. Nu is mijn vraag, moet dit zoo door gaan? Datgene wat C. V. te kort komt aan dit vervoer, moet de gemeente (de bplastingbetaler) maar bijpassen, al weet hij dit niet. En mij wordt op deze wijze 't dage lij ksch brood ontnomen. Ik hoop dat door dit schrijven de oogen van B. en W. en allen die hierbij belang heb ben zullen geopend worden, opdat wantoe standen zullen worden weggenomen. Dit is in aller belang. Met dank voor de plaatsing, CALANDT ZONEN, Kolkstraat 34, Haarlem. Tot zoover dit ingezonden stuk, dat wij onder de aandacht brachten van den direc teur der Gemeentereiniging (waaronder Cen traal Vervoer ressorteert) die ons mededeelde, dat als de omstandigheden toelaten, dat de eigen wagens van de gemeente voor cokesver voer wórden gebruikt, hij bij anderen geen wagens gaat huren. Bovendien geeft het ver voer door particulieren geen waarborg voor den scherpsten prijs. Intusschen: er zal ook voor het cokesvervoer een openbare aanbe steding worden gehouden. De firma Calanat kan daaraan mee doen en heeft dan dus de kans. bedoeld vervoer tóch te krijgen. SPORT EN SPEL. VOETBAL. CURSUSSEN VOOR VOETBALLEIDERS. Namens de Technische Commissie van den K.N.V.B., hebben de heeren Lotsy en Boeljon een circulaire verspreid, waaraan we het vol gende ontleenen: „Te beginnen met de jeugd, is het noodig om goede opvattingen omtrent sportiviteit, gepaard aan een technisch juiste uitvoering van het spel, ingang te doen vinden. Er zijn slechts weinig vereenigingen, waar de adspiranten onder beproefde^ leiding hun spel kunnen beoefenen en wedstrijden spelen. Vergeten mag daarbij niet worden, dat men In deze zaak niet alleen- met de spelers heeft te maken, doch ook met de ouders. De sfeer, waarin de opleiding van jonge spelers moet geschieden, moet wel zoodanig zijn, dat de ouders geen bezwaren zullen opperen tegen het beoefenen van het voetbalspel door hun kinderen. De technische opleiding van jonge spelers moet op de juiste wijze geschieden en geheel methodisch worden ingericht. Het valt niet te ontkennen, dat het aan- leeren van technische vaardigheid bij jonge spelers in zeker opzicht onderwijs is, waar voor dus een juiste vorm moet worden ge vonden, om de aandacht van de jongens te trekken en te behouden. Daarom zal deze opleiding in handen moeten worden gegeven van daartoe alleszins bekwame personen. Natuurlijk komen daarvoor in aanmer king technisch onderlegde voetballers, leera ren en onderwijzers en meer speciaal de leeraren en onderwijzers ln de Lichamelijke opvoeding. Waar deze ontbreken, of hun medewerking niet zou kunnen worden ver kregen, zal een beroep moeten worden ge daan op ontwikkelde personen, die voldoende geëigend zijn voor het geven van onderwijs en bezield met een groote mate van liefde voor jeugdleiding en voetbalsport. Reeds vroeger is melding gemaakt van de dubbele beteekenis, welke de in 1929 inge stelde cursussen voor voetballeider hebben. Deze dubbele beteekenis ligt in het vormen van eenx steeds toenemend aantal leiders voor het lagere voetbal; en in het verschaffen van 'n vooropleiding, die den grondslag moet scheppen voor een verdere vorming tot oefen- meester. De cursussen voor voetballeider 1934-1935 zullen bij voldoende deelneming gevestigd zijn te Haarlem, Utrecht en Leeuwarden en bestaan uit een wintercursus en uit een zo mercursus. De wintercursussen loopen van begin Oc tober 1934 tot Mei 1935; daarbij aansluitend de zomercursussen van Mei 1935 tot Septem ber 1935. Een zomercursus, omvattende de praktijk van het voetbal, staat slechts open voor hen, die met voldoend resultaat een wintercursus volgden. Aan het einde van een volledigen cursus kan, bij gebleken geschikt heid, aan de deelnemers een getuigschrift worden uitgereikt. Alleen personen, in het bezit van bovenbe doeld getuigschrift, kunnen worden toegela ten tot het onderzoek naar de geschiktheid om als oefenmeester op te treden. De leerstof is verdeeld in theorie en prak tijd. Theorie: a. 1. Theorie van het voetbalspel. 2. Theorie der spelregels. b. 1. Algemeene theorie der oefeningen (doel; hygiënische en praktische beteekenis). 2. Kennis der sportieve opvoeding. c. 1. Sporthygiëne (anatomische en physi- ologische kennis; invloed van oefeningen op ademhaling, hartwerking en stofwisseling, in het bijzonder bij onvolwassenen). 2. Eerste hulp bij ongelukken; sportmassage. Praktijk: Techniek van het spel (indivi dueel). Tactiek van het spel (ploegsgewijze). Voorbereidende en aanvullende lichaamsoefe ningen (het zelf kunnen uitvoeren en het geven van onderwijs aan groepen van spe lers). Training (individueel en ploegsgewijze). Het geven van onderwijs in oefeningen met den voetbal. Het optreden als scheidsrechter bij oefenpartijtjes. Als leerling aan dezen cursus wordt ge dacht aan: technisch onderlegde voetballers, die in hun vereeniging of bond (erkende) als leider wenschen op te treden; leeraren in de lichamelijke oefening, die zich in voetbal wil len specialiseeren, onderwijzers en leeraren aan onderwijsinstellingen; leerlingen van Academie of Instituten voor Lichamelijke Op voeding: officieren en onderofficieren, belast met sportleiding in leger en marine; politie dienaren, belast met sportleiding in hun corps; leerlingen aan Onderwijs-Instituten, wélke later als voetballeider in Nederland of Koloniën wenschen op te treden. De aanmelding geschiedt, uitsluitend schrif telijk voor cursus Haarlem bij den heer M. Leeuwis, Stadionweg 9, Amsterdam Z. HANDBAL1 jaarvergadering ned. honkbal- bond. Op de najaarsvergadering van den Ned. Honkbalbond waren alle aangesloten vereeni gingen, behalve D.E.C. vertegenwoordigd. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Hierna had de uitreiking der kampioens medailles plaats. De heeren Veenhof (Haar lem) en Pigge (E.D.O.) namen de medailles in ontvangst, resp. als afgevaardigden van de kampioen der eerste klasse, en van de tweede klasse A. Blauw Wit H werd gehuldigd als kampioen van de tweede klasse B. Wegens verschil van meening met de overige leden van het bestuur had de heer Kuling als penningmeester bedankt. Door het bondsbestuur werd als candidaat genoemd de heer B. C. Lammer.s, terwijl door E.D.O. de heer D. Baas (H.H.C.) candidaat werd gesteld. Na de schriftelijke stemming bleek de heer Lammers gekozen te zijn. Bij de rondvraag deelde Blauw Wit mee bezwaar te moeten maken tegen de manier waarop het protest Haarlem—Blauw Wit was behandeld. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAP HAARL. DAMCLUB. In hotel „Royal" worden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1934/1935 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoof klasse: H. Greeuw remise met P. J. van Dartelen. Tweede klasse: J. Otte wint van Chr. Ger ritsen: Th. C, v. d. Sluijs wint van J. H. Ree dijk; A. Kiel wint van A. Smit; I. Ravensber- gen remise met M. van Leeuwen; A. Kiel remise met Th. C. v. d. Sluijs; J. Zurel wint van Chr. Gerritsen: G. Bakker remise met K. Olij; C. Kool wint van A. Smit. Derde klasse: U. H. Jötten wint van J. Stammis; M. Zurel remise met W. J. A. Mat- la; Jac. Fr. van Garderen wint van C. Hel- mer; E. Stammis wint van H. W. C. van Rhoon: E. Stammis wint van J Stammis; J. Pus wint van J. J. van Toorn; J. J. Groene- woud wint van W. Jonkhof; H. G. J. Andries- sen wint van M. Rutgers; J. Merts wint van. E. Sonnega; H. Sonnega remise üiet R. Kui pers Hoofdklasse competitie Ned. Dambond. Voor bovengenoemde competitie speelte te Amsterdam de Dam- en Schaakvereeniging ..D. S. T. O." tegen de Haarlemsche Damclub. De uitslag luidt als volgt: D.S.T.O, Haarl. Damclub. G. W. SpittulerH. G. Teunisse xx M. R. C. StahlbergJ. B Sluiter ll Joh. Link P. J. van Dartelen 0—2 D. BlokkerA. de Jong o2 G. H. Auë—J. P. van Eijk 11 B. J. VerbrugeenH. Greeuw 1l Joh. van Zanden—J. van Looij x—x J. BlokkerP. J. Bijrij xx Ch. Bagnay—J. Poppen 2—0 S. J. v. d. Knoop—P. G. van Engelen 02 Totaal 5—9 De met een x gemerkte partijen werden af gebroken: die worden arbitrair beslist. Vermoedelijk eindresultaat 11—9 voor de Haarlemsche Damclub.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2