Berichten in enkele regels Nieuwe Uitgaven BLED,** VERTELLING Ti l .ii WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Deelnemers Eucharistisch Congres teruggekeerd. Hartelijke huldiging in de hoofdstad. Met het mailschip „Flandria" van den Kon. Ho 11. Lloyd zijn Dinsdag de deelnemers van het Internationale Eucharistische Congres te Buenos Aires in ons land teruggekeerd. Tot hen behoorden de Aartsbisschop van Utrecht. Z.H.E. Mgr. J. H. G. Jansen, de Bisschop van Roermond. Z.H.E. dr. J. H. G. Lemmens en Mgr. dr. P. Eras, vertegenwoordiger van het Nederlandsche Episcopaat te Rome. Te IJmuiden hadden zich ter begroeting van de geestelijke hoogwaardigheidsbeklee- ders aan boord begeven de vicaris-generaal van Utrecht. Mgr. Huurdeman. de beide secre tarissen van Mgr. Jansen, alsmede een der secretarissen van Mgr. Lemmens. Op het terrein van den Kon. Holl. Lloyd aan de Oostelijke Handelskade in de hoofdstad bestond voor de aankomst van het schip zeer veel belangstelling. Wij merkten o m. op de vicaris-generaal van Roermond, de tweede se cretaris van Mgr. Lemmens. Rector Gussen- hoven van het O. L. Vrouwe Gasthuis, verder tal van geestelijken, alsmede familieleden van de passagiers. Uiteraard waren er ook ver scheidene groepen van de Graal in haar kleur rijke uniformen en leden van de Jonge Wacht en verkenners. Mgr. Jansen vond tijdens de reis van IJmui den naar Amsterdam gelegenheid tot het uit spreken van een rede, welke door de appara tuur van den K.R.O. op gramofoonplaten werd vastgelegd, teneinde na de aankomst te Am sterdam te worden uitgezonden. In deze rede heeft, de Aartsbisschop zijn Indrukken weer gegeven van het Eucharistisch Congres. On derweg heeft Mgr. Lemmens nog een kort Lof gecelebreerd. Toen de Flandria voor den wal kwam, steeg een luid gejuich op Mgr. Jansen, wien men kon aanzien, dat hij op de terugreis eenigen tijd ziek is geweest, verklaarde op onze vraag naar zijn gezond heidstoestand. dat hij zich nog vermoeid voel de, doch overigens weer vrijwel hersteld was. P.T.T. BLIJFT OP DE RAMING VOOR. De dienste der P. T. T. hebben over de leent, vervalt het verleende uitstel van rente- maand September in totaal een bedrag van f 53.302,190 opgebracht. Dit is f 348.702 meer dan in dezelfde maand in 1933 en f 1.308.990 maar dan in de begrooting geraamd was. COMMISSIE VAN ADVIES VOOR DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. De minister van sociale zaken, heeft, gelet op de artikelen 22 en 23 van het Werkloos heidsbesluit 1917 voor het tijdvak van 1 Ja nuari 1935 tot en met 31 December 1937 be noemd: tot lid van de Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering o.m. mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, te Haarlem. MAN VAN 2000 DOLLAR BEROOFD? In de omgeving van de Nieuwmarkt te Am- Sterdam is een 53-jarige man in een kelder ingang gevallen, tengevolge waarvan hij een hoofdwonde en een lichte hersenschudding bekwam. Hij is in het Binnengasthuis opge nomen, waar hij toen hij weer wat opgeknapt was mededeelde, dat hij een enveloppe ver miste inhoudende vier biljetten van 500 dol lars, welke in de binnenzak van zijn vest was geborgen Zijn portefeuille, waarin even eens geld zat, was echter nog in zijn 'oezit. Van een en ander is aangifte gedaan bij de politie. Zomerdepressie heeft zich niet voortgezet. Toch nog lichte stijging der werkloosheid. Drukkersbedrijf graadmeter. Aan de Maandelijksche Mededeelingen van „De Nederlandsche Conjunctuur", uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in overleg met het Nederlandsch Economisch Instituut te Rotterdam, ontleenen wij 'het volgende: Op de arbeidsmarkt heeft zich de verscher ping der pedressie, welke in den zomer was waar te nemen, in den laatsten tijd. te oox- deelen naar de thans reeds beschikbare ge gevens, niet voortgezet. Wel is waar steeg het totale aantal werkloozen, ingeschreven bij de arbeidsbeurzen, gedurende September nog van 302.100 tot 310.600, een cijfer, dat ruim 12 pet. hooger is dan dat van eind September 1933. de stijging was gedurende September echter kleiner dan gewoonlijk, zoodat de voor sei zoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheids curve in die maand een lichte daling vertoont. Sinds Juli is, althans in de nijverheid, de werkloosheid niet verder gestegen, waar de seizoensbeweging reeds een stijging zou doen verwachten. ïn het bijzonder is er een lichte vermindering der nog zeer groote werkloos heid te zien in de textielnijverheid, voorname lijk in het centrum Tilburg (wollen stoffen), in mindere mate in de rest van Noord-Bra bant, en in zeer geringen omvang ook in Overijsel (in de laatste maanden is de uitvoer van katoenen goedeTen naar Nederlandsch- Indië iets toegenomen. Ook de in de zomer maanden sterk opgeloopen cijfers der werk loosheid in de kleeding- en de lederindustrie daalden weer aanzienlijk. In de bouwbedrijven ontwikkelt zich reeds weer duidelijk de beginnende winterwerkloos heid, in de metaalnijverheid kwam geen ver lichting, de werkloosheid in de steenkolen mijnen nam nog toe. Vergelijkt men de werkloosheidscijfers over het afgeloopen kwartaal met die van een jaar geleden, dan treft vooral de verdere achteruit gang in de industrieën van goederen voor da- gelijksch gebruik, met name de kleeding-, de leder- en de voedingsmiddelenindustrieën, ter wijl ook in de drukkersbedrijven, die wel eens als een algemeene graadmeter van de bedrij vigheid beschouwd worden, de werkloosheid nog blijft stijgen. Door de daling van de waarde van den in voer en de stijging van die van den uitvoer daalde het invoersaldo over September tot het ongekend lage bedrag van f 9 millioen, terwijl het percentage van den uitvoer, dat door in voer gedekt werd, steeg tot 88,4 een hooger percentage dan sinds 1921 ooit bereikt werd. Op de kapitaalmarkt trokken weder een aan tal conversies de aandacht, waarvan die welke een renteverlaging tot 4 pet. beoogden over het algemeen slaagden. Nieuw kapitaal werd zoo goed als niet gevraagd. De brandstoflooze motor. Herinneringen van 28 jaar geleden. In de Tel. lezen wij: De mare van de geheimzinnige vinding in Wolvega heeft in het heele land de fantasie wakker geschud. En bij sommigen de herin nering opgewekt aan een wonderlijke figuur, die acht en twintig jaar geleden den motor uitvond, die zonder brandstof liep: er vocrr zwoegde tot in het holst van den nacht, er voor over had. wat hij bezat en er ten slotte aan ten gronde ging. Zoo luidt althans het verhaal van een oud- motorschipper, thans rijksveldwachter bij het parket, die ons er van vertelde. Er zijn vele oude motorschippers, die dit verhaal moeten kennen. Aan den Omval, even buiten Amsterdam, vestigde zich dertig jaar gele den. een monteur van de machinefabriek ..Drakenburg" van D. W. van Rennes te Utrecht. De motor had langzamerhand „het jagertje" verdrongen en de schipperij ging per motor, de schippers en vooral de jon gere schippers beschouwden het nieuwe „wonder" met groote interesse. En zoo kwa men zij graag bij den jongen monteur aan den Omval, die zich op de reparatie van scheepsmotoren toelegde en die voor zijn vak een groote liefde had. De naam van den kundigen vakman ging langs alle wateren en het liep druk in de werkplaats, de bestel lingen kwamen in grooten getale binnen en de monteur leefde met zijn gezin in wel vaart; tot hij zijn groote vinding deed en zich ruineerde. In 1906 ging langs de rivieTen de mare, dat de monteur aan den Omval een motor had uitgevonden, die zonder brandstof liep. En inderdaad werd er hard gewerkt in de reparatie-inrichting. Al het verdiende geld stak de monteur in zijn vinding, tot in het holst van den nacht stond hij aan de draai bank, waar zijn vrouw hem bijstond, zooveel als mogelijk. En op een goeden dag waren eenige vrienden er getuige van, dat de motor zonder brandstof meer dan een uur aan één stuk liep. Zooals de toen ge bruikte motoren werd dit nieuwe type aan gedreven met benzine en verder liep het op gecomprimeerde lucht. Het principe bleek deugdelijk, de vervolmaking moest beginnen. Maar de middelen van den monteur waren te beperkt, het vertrouwen van de financiers in de kwaliteiten van diens vinding nog be perkter De lijdensweg begon. De uitvinder liep zich het vuur uit de sloffen om draagkrach- tigen te vinden, die zich voor zijn motor interesseeren wilden. Maar overal ontmoette hij wantrouwen en spot en nergens zelfs de ge ringste welwillendheid, dat men ook maar even wilde gaan kijken naar den motor aan den Omval, die een uur liep zonder brand stof. Nog geruimen tijd trachtte hij voort te komen, zwoegend met zijn vrouw in de klei ne werkplaats. Langzamerhand werd hij zich er van bewust, dat zijn vinding verloren zou gaan. Dit heeft hij niet doorstaan. De man is zenuwziek geworden en ten slotte in een inrichting terecht gekomen,. Rijvaardigheid wordt strenger beoordeeld. Tevens wordt naar meer uniformiteit gestreefd. Het Centraal Bureau tot afgifte van rijvaar digheidsbewijzen houdt thans in elke provin cie bijeenkomsten met zijn adviseurs ter be spreking van de exameneischen, om daarin zooveel mogelijk uniformiteit te brengen. De beoordeeling van de candidaten door de advi seurs is soms zeer verschillend. Aan iederen candidaat zal door het Centraal Bureau in het vervolg een overzicht worden gegeven van de nieuwe voorschriften betref fende verkeersborden en verkeersteekens, zoo dat kennis daarvan ook verplichtend wordt. De instructie voor de adviseurs wordt toege licht, en daarbij wordt vooral gewezen op het feit, dat de adviseurs den candidaten niet mo gen mededeelen, dat hij geslaagd is of niet ge slaagd.' Het Centraal Bureau beslist en be richt deze beslissing aan de candidaten. De adviesformulieren voor de adviseurs worden belangrijk gewijzigd. De candidaten mogen alleen rijproeven af leggen in de kringen, waarin zij min of meer permanent wonen. De rijproeven moeten wor den afgenomen in een wagen, waarin de advi seur de beschikking kan hebben over een rem. De adviseurs mogen de candidaten maar één keer op dezelfde aanvrage rijproef afnemen, terwijl de candidaten moeten zorgen op het bestelde uur aanwezig te zijn, willen zij niet het gevaar loopen, dat een „verzuimadvies" wordt uitgebracht. Stand van Java-suiker goed. Geen belangrijke ziekten. In het overzicht omtrent weer en bedrijf in de suiker van het suikerproefstation te Pasoeroean wordt het volgende gemeld: Gedurende de tweede helft van October heerschte over geheel Java drukkend kente- ringsweer met in Oost-Java plaatselijke, en in Midden- en West-Java vrij algemeene regen buien. Behalve in den Oosthoek, had een toe neming plaats in de waterdebieten, doch niet tot een zoodanigen omvang dat overal op be vredigende wijze in de waterbehoefte kon worden voorzien. De stand van den jongen aanplant varieert vrijwel overal van goed tot zeer goed. De werkzaamheden vorderen naar wensch. Ziekten en plagen van grootere beteekenis traden niet op. FERENC KöRMENDI IN ONS LAND. De bekende romanschrijver Ferenc Körmen- di, komende uit Zwitserland zal Donderdag te Amsterdam aankomen. PARMENTIER MORGEN IN DEN AETHER. Morgen zal de „Uiver"-bemanning, althans de gezagvoerder Parmentier, voor de N. I. R. O.M.-microfoon in Batavia een vraaggesprek voeren ten behoeve van de A.VR.O. De zenders van den Indischen P.T.T.-dienst zullen voor de doorzending naar de A.V.R.O.- studio zorgdragen. In het avondprogramma wordt het gesprek op gramofoonplaten her haald. De verbinding met Parmentier wordt verwacht tot stand te komen op een tijd stip, liggende tusschen 11.50 en 13.20 uur. Duitsch-Nederlandsche clearing. Deviezenscheinc voor landbouwproducten. Het Ned. Correspondentiebureau voor dag bladen meldt: In aansluiting aan het desbetreffend be richt in de bladen van Dinsdag kan nog wor den medegedeeld dat voor producten van den Nederlandsche Landbouw Deviezenscheine voor storting op de NederlandschDuitsche clearing door de Duitsche autoriteiten be schikbaar gesteld zullen worden tot een hoe veelheid, welke overeenkomt met 75 pCt. van de helft van de bedragen, welke in November 1933 in Duitschland werden ingevoerd. Nadere gegeven met betrekking tot de ver schillende artikelen staan ter beschikking van belanghebbenden bij het Centraal Insti tuut ter bevordering van het normaal han delsverkeer. Rotterdamsche raad verzet zich ook. Voorstel tot loonsverlaging verworpen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft van nacht na negen zittingen de voorstellen van B. en W. tot verlaging der loonen en salaris sen van het gemeentepersoneel met percen tages varieerende van ruim 2 tot 7 pet, welke voorstellen het gevolg waren van aandrang van Ged. Staten verworpen met 25 tegen 19 stemmen. Voor stemden de rechtsche partijen. Bank van leening geplunderd. Zes maanden tegen verdachte geëischt. Na de plundering van een particuliere bank van leening in den Jordaan op 6 Juli werd de 35-jarige boekbinder D. D. in het be zit gevonden van enkele horloges, afkom stig uit de bank van leening aan de Linden- gracht. Tegen den politierechter, waarvoor de man zich reeds op 11 Juli had te verantwoor den, beweerde verdachte, dat hij de horloges gevonden had. De politierechter nam dit verweer echter niet aan en veroordeelde den man tot zes maanden gevangenisstraf. Dinsdag diende de zaak in hooger beroep. Thans legde verd. een bekentenis af. De procureur-generaal Mr. Bauduin achtte het feit zeer ernstig. Spr. requireerde beves tiging van het vonnis van den politierechter (zes maanden gevangenisstraf). De verdediger drong aan op een straf gelijk aan de preventieve hechtenis (vier maan den). Inbrekerscomplot staat terecht Opereerde in de omgeving van Rotterdam. Voor de Rotterdamsche Rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan een complot van zes werkloozen, die in Augustus o.a. in Zevenhui zen, Moordrecht en Capelle a. d. IJssel heb ben ingebroken. Het plan daartoe was uitgegaan van den 26-1arigen T. B. uit Moordrecht die on. een volledigen schets had gemaakt van de wo ning van den veehouder Eilander te Moor drecht. De Officier van Justitie eischte tegen den 30-jarigen C. de B. acht maanden gevange nisstraf, tegen den 29-jarigen P. v. d. G. 6 maanden gevangenisstraf, tegen den 21-jari gen L. H. K. 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren, tegen den 26-jari- gen T. B. die recidivist is 1 1/2 jaar gevange nisstraf en tegen den 39-jarigen grondwerker H. S. eveneens 1 1 '2 jaar. Tegen den 20-jari- gen J. J. A P. eischte het O.M. 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank zal op 20 No vember uitspraak in deze zaak doen. HEILG1MYNASTIEK EN MASSAGE. Het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage van 1889 hield haar wetenschappelijke najaarsbijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam. De voorzitter, de heer W. P. Nuyten uit Haarlem, heette de talrijke aanwezigen wel kom. Hij merkte op, dat het hoogst noodza kelijk is, dat de Regeering een wettelijke erkenning en bescherming in het leven roept om een einde te maken aan den chaotischen toestand op het gebied der Heilgymnastiek en Massage, doch dat deze nog steeds op zich laat wachten. Verder gaf spreker een over. zicht van den huldigen stand der Heilgym nastiek en Massage in Nederland. Hij bracht een eere-saluut aan de oprichters, het drie manschap van Kr eel, Minkman en Revs Hierna gaf. Dr. J. H. O. Reys een inleiding over het onderwerp: „Terrein en begrenzing der Heilgymnastiek". Dr. C. Knapper sprak over de Behandeling van intra-axticulaire fracturen. Dr. J. A. Feenstra deelde bijzonderheden mede over „Contracturen". Hierna werd de 119e huishoudelijke ver gadering van het Genootschap gehouden, waarin tot eere-leden werden benoemd: Dr. J. Th. Terburgh, voorzitter van de Examen commissie. Dr. J. Lubsen, en de heeren W. P. Nuyten en J. Mebius, respectievelijk voor zitter en penningmeester van het Genoot schap, waarna Dr. J. Th. Terburgh een over zicht gaf van den stand van zaken, betref fende de pogingen aangewend 'ter verkrijging van de Staatsbevoegdheid van den Heilgym- nast-Masseur. Prof. Dr. M. W. Woerdeman sprak over „Nieuwe onderzoekingen over de statiek van den voet". Dr. J. Lubsen hield een lezing over „De ge volgen van het oefenen". Vervolgens sprak Dr. E. H. la Chapelle over „Enkele bronnen van misverstand in verband met de behande ling met mechano-therapie". Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooy hield een voordracht over „Lichaamsoefeningen voor vrouwen in het overgangstijdperk". De lezingen trokken heel veel aandacht. Aan de sprekers werd door den voorzitter dank 'gebracht. De negenjarige Henny Banstra uit Koudum (Fr.) is tijdens het speelkwartier voor de O.L. school te Koudum door een auto van den stationsdienst KoudumMolkwerum over reden en zoodanig gewond, dat zij enkele oogenbhkken later overleed. Den chauffeur treft geen schuld, aangezien het. kind al spelende plotseling van achter een school muur op den weg verscheen. De 41-jarige J. Snippe te Doetinchem was bezig met het lossen van grint, toen een kabel brak en de zware bak met grir.t juist op S. neerkwam. De ongelukkige viel tusschen boot en wal in het water. Nadat hij op het droge was gebracht, bleek de man zulke ernstige verwondingen te hebben opge daan, dat hij spoedig daarop overleed. Te Hekendorp is het 20 maanden oude dochtertje van de familie Kruit door onbe kende oorzaak in het water gevallen en ver dronken Op het Staringplein te Amsterdam zijn een 34-jarige zeeman en een 22-jarige timmer man aangehouden, verdacht van diefstal van een rijwielbelastingmerk. Te Rotterdam zijn door een agent van politie twee 11-jarige jongens uit Amsterdam zwervende aangetroffen. De jongens hadden hun school verzuimd en waren, achterop een vrachtauto, naar Rotterdam meegereden waar zij op het moment van hun aanhouding liepen te zoeken naar een auto die hen weer naar Amsterdam terug zou kunnen brengen. De politie te Utrecht heeft twee werk loozen aangehouden, die de gemeente voor steungeld hadden opgelicht Op Donderdag as. zal het 60 jaar ge leden zijn, dat mej. J. Kaas als huishoudster in dienst trad bij mevr, F. Peekei te Amster dam. Dinsdagavond geraakte de 33-jarige schippersknecht B. uit Rotterdam bij het meren van de motorboot „Koopvaart" aan het Heusdensche Veer met zijn voet in een staal draad, waardoor een zijner beenen werd af- gekneld. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Sliedrecht overge bracht Op den Mattenesserdijk te Rotterdam is Dinsdagnamiddag de 25-jarige slager B. F. van der Valk, die daar fietste, door een vrachtauto, welke achteruit reed, overreden. Het wiel ging den jongeman over het hoofd Hij was op slag dood. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd Bij het achteruitrijden van een vracht auto van de firma Greuter uit Assendelft is te Jisp de helper van den chauffeur, toen hij het hoofd buiten de cabine stak. bekneld geraakt tusschen een lantaarnpaal en den auto. Het hoofd werd totaal verbrijzeld. De man was onmiddellijk dood. FESTIVAL PARISIEN. Onder bescherming van een Eere.Comité zal op 24 November as. in het Carlton Hotel te Amsterdam een ..Festival Parisien" gegeven worden in den geest der Parijsche kunste naarsfeesten. ten bate van de voltooiing van het Julianahuis in de Cité Universitaire te Parijs. Toelichting op de Wet op de Be lasting van de Doode Hand, door mr. dr. B. J. F. Steinmetz. Verschenen is bij de N.V. van der Marck's Uitgeverij-Mij. te Amsterdam een Toelichting op de Wet op de Belasting van de Doode Hand 1934 door mr. dr. B. J. F. Steinmetz, no taris en advocaat. Dit commentaar heeft geenerlei wetenschappelijke pretentie, ver klaart de schrijver, doch beoogt uitsluitend antwoord te geven op een aantal practische vragen. Indien niettemin is stilgestaan bij de mondelinge en schriftelijke beraadslaging, welke aan de totstandkoming der wet op de belasting van de doode hand voorafging, zoo geschiedde dit alleen met de bedoeling de eigenlijke beteekenis van een op enkele pun ten tamelijk ingewikkelde regeling duidelijk in het licht te stellen. Cockpit, door W. van Veenendaal. In Cockpit heeft W. van Veenendaal. de vlieger, die evenals Viruly de pen ter hand heeft genomen, verschillende schetsen ge bundeld, handelend over personen en toe standen in de vliegerwereld en de K LM - wereld. Scherp opmerker als hij is heeft hij op rake wijze de typen getroffen, typen als passagiers, mecaniciens, vliegersvrouwen, bui- tenlandsche collega's, de Nederlandsche ver keersvlieger, enz. Het vlotgeschreven boek be vat een brief van Viruly aan den schrijver, een foto van den auteur en talrijke teeke- ningen van A. M. Luyt. Andries Blitz te Am sterdam verzorgde de uitgave. Rondom de muiterij op „De Zeven Provinciën". Bij de N.V. H. D. Tjeenk Willink en Zn. te Haarlem in onder bovenvermelden titel een boek verschenen van de hand van den heer J. C. Mollema. Deze is een oud-marineman, wien het wel en wee der vloot zeer ter harte gaat en wien de schrijverspen thans niet voor de eerste maal over het papier gleed. Het ge beurde op „De Zeven Provinciën" heeft hem zoozeer aangegrepen, dat hij er zich toe gezet heeft de voorgeschiedenis van het verzet na te gaan, waarbij hij de grenzen vrij ruim heeft uitgezet. Zoo heeft hij tenslotte een boek sa mengesteld van 8 hoofdstukken: het marine personeel; de opkomst en groei der marine personeel bonden; de voorgeschiedenis der muiterij; de oude Zeven Provinciën; de nieuwe Zeven Provinciën; de muiterij op de Zeven Provinciën. Het voorspel; de daad; het einde. In zijn beschouwingen over het gebeurde is de heer Mollema zeer scherp in zijn oordeel over de houding der officieren. Zijn critiek over de marinebonden wordt somtijds tot een requisitoir. Wat de schrijver meedeelt over de gebeurtenissen tusschen 4 en 10 Februari was reeds bekend. Hij bliikt echter van oordeel te zijn. dat er in dien tijd voor de aan boord van „De Zeven Provinciën" zilnde officieren ver schillende gelegenheden ziin geweest het ge zag op het schip te herkrllgen. Deze hebben zij evenwel voorbij laten gaan. „Waar gaan wij heen?" Dit is de verzameltitel van vier, bij H. Meu- lenhoff te Amsterdam verschenen, uiteenzet tingen van de hoofdlijnen der verschillende politiek-economische stelsels. De uitgever heeft daarbij de medewerking gekregen van Dr. R. van Genechten, privaat docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die het kapitalisme behandelt; prof. dr. J. Tin bergen, Hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam, bespreekt het socialis me, Mr. A. S. de Leeuw het communisme en dr. Era. Vemers het fascisme. Vooral de economische zijde der stelsels wordt belicht. „Verstand en gevoel". Bij de N.V. Uitgevers- en Drukkers Mij., van F. van Rossen is verschenen: „Verstand en gevoel", voordracht gehouden in de Aula van de Universiteit van Bern door dr. Paul Dubois, Hoogleeraar in de Neuropatho- '.ogie. met toestemming van den schrijver in het Nederlandsch vertaald door dr. D. II. N. Adriani en van een voorwoord voorzien door dr. A. W. van Renterghem, (2e druk.). Leiddraad voor bestuursleden. Bij N. Samson N.V.. te Alphen aan den RUn is verschenen een „Handb rkje voor voorzit ters en secretarissen van vereenlgingen en vennootschappen", door mr. C. Wv-tstrate, advocaat, hoofdambtenaar der Coöp. Cen trale Raiffeisen-Bank. Dit boekje is bedoeld als vademecum voor hen, die leiding moeten geven in vereenlgin gen en naamlooze vennootschappen. De sa mensteller bepaalt zich tot de vragen van min of meer gewonen dagelijkschen aard, vragen waarvoor men toch geen juridisch ad vies behoeft in te winnen, b v. quaesties inza ke oprichting van vereenigingen, stemmin gen, notulen, boekhouding, archief, statuten, enz. Gezondheidsbibliotheek. In de Gezondheidsbi'bliotheek van de N.V. Uitgevers Mij „Kosmos", te Amsterdam, is een viertal W'knopte boekjes verschenen: „Voedings-hygiene", door prof. L. K. Wolff; ..Het voorkomen van besmetting", door prof. A. Klein; „Sporthygiene", door prof.dr. F. J. J. Buytendijk en „Venerisohe ziekten", door prof. dr. E. Zurhelle. Jachtschotel. Pa nam een Pilsje. Oom ook. Moe nam een glaasje, Tante ook. Maar de tante die niet getrouwd was, nam advocaat. Kleine Kees mocht zijn jas uittrekken en zich laten wegen bovendien. Pa dook zijn lippen in het schuim. Oom proefde zuinig. Moe nipte aan d'r snoepie. Tante likte na. De andere tante bewaarde een klontje voor het hondje. Kees was een pond aangekomen. Maar hij had zijn wollen das ook omgehouden, die moe zoojuist had uitgezocht m die groote winkel, want als je toch in stad bent, koop je ook wat voor den jongen. Pa keek langs den schuimbekleefden bin nenkant van zijn gulzig leeggegoten bierglas naar den bodem, waar het laatste restje bruin-borrelig bier tot een allerlaatste slok noodde. Pa nam nóg een Pils. want hij had de leiding van het gelag. Kees moest ook maar een glaasje melk hebben en gezessen genoten zijn in devote afwachting bij voor baat den aanblik van straks. Drie jachtschotels zouden komen met zes borden en messen en vorken. Een jachtschotel zou uit visch bestaan, de tweede uit vleesch en de derde zou zonder uitjes zijn. Ieder een halve schotel en een glaasje, buiten scheen de zon, Kees had een mooie das, mensch, wat wou je meer? Pa kende het caféleven, dat zag je zoo. Vroeger was hij zeker stamgast geweest in ettelijke kroegen, want hij voelde zich thuis, tusschen al die stoelen en tafels met drank en etensluchten. Oom was een groen, want hij keek naar de menschen als-ie lachte, en lachen durfde hij heelemaal niet. Pa bulkte als een os, sloeg met zijn vuist op tafel dat de melk uit Kees jes' glas spatte en voelde zich flink, boezemde ontzag in bij oom. moe. de tantes en Keesje, die in stille verwondering zijn vader nu in eens zoo flink uit den hoek zag schieten. Ja, Pa kende het caféleven, want dat zag Je wel aan de manier waarop-ie de „spijzen- en drankenlijst" hanteerde. Met zijn duim wees-ie bij en een bruin-zwarte streep vol ede zijn scherp overhangende nagel, die putjes boorde bij woorden die trokken. En zoo bleef-ie hangen bij de jachtschotels en nu zouden ze allemaal jachtschotel eten. Pa zei dat het erg lekker was, gezond ook. en als je in een café bent dan moet je altijd jacht schotel nemen. De juffrouw van het buffet had er heele maal geen zin in: drie schotels voor zes men schen. maar Pa (die net aan zijn derde Pilsje had gelikt) zei: „Geachte juffrouw, indien net u niet behaagt, dat wij met ons zessen slechts drie jachtschotels consumeeren, dan zouden wij ons tot onze diepe teleurstelling gedwongen z'en, uw etablissement te ver laten". In ieder geval: wat Pa bedoelde kwam hierop neer. en de juffrouw achter de hooge toonbank dankte haar Schepper dat die toon bank er was, terwijl zij naar de keuken schreeuwde: „Jaaaaan, een besope kerel staat me uit te maken. Kom es vóóóóör". En Jan kwam voor. wendde zich tot den jachtschotelrekenaar en zei: „Meneer, u voelt uiteraard wel de moeilijkheid, die het voor een eerste rangszaak als de onze met zich medebrengt. ind:en u met zes personen slechts drie jachtschotels zoudt bestellen. Gezien het feit dat u klaarblijkelijk uit het oog verloren hebt, dat u zich tegenover een dame. ook al staat zij achter de toonbank in een café, de egards in acht hebt te nemen, verzoek ik u beleefd onze lokaliteiten te verlaten". Verschrikkelijk was de verwoesting, toen de agenten met veel gummistokbewerking de vectens ontward hadden. Keesje's nieuwe das stonk bitter van Pa's derde Pilsje, moe en de tantes huilden bij glaasjes water-voor den-schrik en oom nam er nog eentje om bil te komen. Pa zei de familie gedag en ging rijden in den wagen met luikjes en tralies. Oom be taalde wat er gedronken en gemorst was En Keesje, (die aap>. zei waanwijs: „En in een café meet je altyd Jachtschotel nemen". W. SCH,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7