bsoOH Frans Fonville PI ALS DE WINTER KOMT!! Passend bij Uw toilet Nieuw *te Philips HULP-VERKOOPSTERS GEVRAAGD. HANDELMAATSCHAPPIJ „EDEG0" H.H. Automobilisten ACQUISITEUR Verdieping Te Huur FINO is fijn! BELASTING PriiV\PS RADIO ™È"''°°RU',BETAUNG SITTERSehSKARI 7Sd) DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLA D II Doopsgezinde Gemeente. Herdenkingsdienst. Woensdagavond werd in de Doopsgezinde lerk aan de Groote Houtstraat plechtig de rereeniging van alle Doopsgezinden te Haar lem vóór 150 jaar herdacht. De herdenking as in den vorm van een gewone godsdienst- sfening, waarbij elk der predikanten het 'oord voerden en tweemaal zich een koor liet looren. Na het gemeenschappelijk zingen van ïezang 18 hield de oudste predikant Ds. C. [ylkema de openingstoespraak. Hij herinner - !de er aan, dat de Doopsgezinden in Haarlem \l 400 jaar bestaan en dat de getallen 34 en 84 soo'n groote rol hier speelden. In 1534 kwamen ;al van Doopers, als bannelingen uit het Zui len door Haarlem. Toen de Schout er van toorde zond hij zijn rekels hun in de richting ipaarndam achterna en daar bleven ze. Hun jedoeling was geweest over de Zuiderzee te 'aren en door Overijsel het onherbergzame land te ontkomen. De vader van Burgemeester Adriaansz. Van der Werff van leiden werd ils Doopsgezind predikant ook vervolgd en iverbrand, In 1634 werd het eerste Doopsgezin de Weeshuis hier gesticht, in 1684 het fonds (tot den predikdienst, terwijl een vorig jaar {al geld voor een kerk was verzameld. In 1784 komt dan de broederlijke eenheid na laren van hevige ruzie. We mogen de oude 'oorgangers daarom niet verachten, het was urn geloofsijver die hen zoo ver dreef. Maar /oortaan zou men samenibouwen aan één ge loofsgemeenschap. Ds. J. G. Frerichs gaf een uitvoerige geschie- lenis van het ontstaan der vereeniging van laarlemsche Doopsgezinden. Hij herinnerde [er aan hoe 7 Maart 1933' het 250-jarig bestaan tvan het kerkgebouw hier werd herdacht, voor- 'al de twist geschillen werden verhaald, maar eok hoe langzamerhand daaruit toch de een heid ontstond. Eindelijk waren toch in 1784 alle schakeerin- ;en bij elkaar. Toen kwamen ook de 2 balkons. >e kerk biedt plaats voor 800 menschen, maar ondanks de 4000 leden nog groot genoeg, oor het gekibbel gingen in vorige eeuwen ook leden verloren. Zoo waren er in 1650 5000 le lden, en in 1750 nog niet het derde deel. In 11747 gingen zij die zich hadden teruggetrokken in de kerk in de Kruisstraat (ter plaatse Hotel Funckler) weer bij het Oude Blok. 1 De jongste predikant Ds. J. M. Leendertz (sprak over ,.De Waarde van het herdenken". De herdenkingen zei hij o.a. zijn tegenwoordig niet van de lucht, Is dat een bewijs van ouder dom? Laten ws hopen dat het is toekomstver iwachting. Onze Broederschap is nu 400 jaar oud, Dit feit is zeker het herdenken waard. In 1784 zegevierde het beginsel der verdraagzaam iheid en niet dat van een laat-maar-loopen-uit -onverschillgheid, maar van eerbiedig geloof :Met vernieuwden moed gaat de gemeente [verder. Fa. D. J. v. Ellinckhuijzen 50 jaar. Op 13 November a.s. bestaat de bekende juwelierszaak van den heer D. J. van Ellinck. ïuijzen, Anegang 32, vijftig jaar, Dit feit zal stellig niet onopgemerkt voorbij gaan. want -elke Haarlemmer kent de firma Van Ellinck- uijzen niet? Het is een oud adres van ver- ouwen, wat wel mag blijken uit het feit hat menschen, die vijftig jaar geleden al bij [deze firma hun inkoopen deden, nu nog steeds in..den winkel komen en hun voor nemen te kennen hebben gegeven om op 13 November van hun belangstelling te doen blijken. I Op 13 November 1884 stichtte de heer C H. nran Ellinckhuijzen, de vader van den tegen- woordigen eigenaar, een zaak in uitsluitend (klokken en horloges in een klein perceel aan 1de Koningstraat dicht bij het Verwulft. Vijf en twintig jaar lang werden de zaken met steeds toenemend succes gedreven. Na afloop van die kwart-eeuw werd de zaak verplaatst naar het perceel Anegang 36, een winkel van hoogstens 25 M. diep Toen kwam de oudste poon, de heer D. J. van Ellinckhuijzen, de aanstaande jubilaris, in de zaak De verkoop van klokken was te voren al gestaakt. Het {werd nu een speciaal-zaak in goud- en zilver werken, In dit kleine perceel is de firma nog (twintig jaar gevestigd geweest. De zaken padden intusschen zulk een flinke vlucht 'genomen, dat de heer Van Ellinckhuijzen ge noodzaakt werd, naar een gelegenheid voor uitbreiding om te zien. Die vond hij in het ruime perceel Anegang 32, hoek Schagchel- straat, waar de zaak nu nog gevestigd is. Het was het oude perceel van de Distilleerderij der firma De Haas, dat verdwijnen moest om plaats te maken voor de prachtige eerste klas juwelierszaak van tegenwoordig, met haar blinkende en glimmende étalagekasten, die de voorbijgangers als van zelf tot stilstaan nopen. De sportafdeeling met haar groote keuze van bekers, kransen en medailles, die er sinds de laatste twintig jaar bij gekomen ds, heeft in Haarlem en omgeving een groote bekend heid verworven. De winkel met zijn acht ruii^e vitrines, waar de gouden en zilveren voor werpen den bezoeker tegenglanzen, ziet er keurig uit. Ter gelegenheid van het gouden feest heeft de heer Van Ellinckhuijzen de etalagekast aan den kant van de Anegang fraai aangekleed Wij wenschen den jubilaris van harte geluk met dit mooie feest. HAARL. WEER- EN STERREKUNDIGE KRING. Dinsdagavond hield de heer J. G. Ferwer- da Jr., werkzaam aan de Leidsche Sterren wacht, voor dezen kring een lezing over de planeet Mars. Spr. behandelde achtereenvolgens hare be weging ten opzichte van die der aarde met de daaruit voortvloeiende helderheidswisse lingen, de kennis der natuurlijke gesteldheid van bodem en dampkring, de Marskanalen met hare vele hypothetische verklaringen, de kleur, temperatuur en de mogelijkheid van leven op deze planeet. Na de pauze werd na een korte inleiding een interessante film vertoond over de uitgebrei de werkzaamheden aan de Leidsche Sterren wacht. S YN AG O GEDIENSTEN. Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddient bij den Ingang van den Sabbath te 4.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst. te 1 uur. Avonddienst te 5.03 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 u. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Thora: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Thora worden verricht in het Gemeente gebouw Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge Lange B'egijnestraat 11. EEN GETUIGENISBIJEENHOMST TE HAARLEM. In de reeks van getuigenis-bijeenkomsten, welke onder leiding van de Jongeren Vredes Actie onder toenemende belangstelling in de afgeloopen maanden is op touw gezet, zal Zondag 11 November a.s, (Wapenstilstands dag) om 14,15 uur in het Concertgebouw te Haarlem een nationale demonstratieve ge tuigenis-bijeenkomst plaats vinden. Daarvoor bestaat reeds thans in alle kringen uit alle deelen van het land zoodanige belangstelling dat het een grootsche demonstratie zal wor den van ouderen en jongeren. Als sprekers treden op: mevr. Henriëtte Roland Holst, drs. J. Ruttink, dr. H. Brug- mans, dr. Garnd Stuweling, mevr. B. Bulsing- van Besouw en ds. N. Padt. „NOOIT MEER OORLOG". Aan het jaarverslag 19331914 van de Alg. Ver. Nooit meer Oorlog ontleenen we het vol gende Kon men in het begin van het jaar niet an ders zeggen, dan dat de Vredesbeweging in het algemeen een donkeren tijd tegemoet ging, thans mogen wij door het onderzoek in Amerika inzake de particuliere wapenindus trie verwachten, dat het getij zich ten gunste keert. Want dit onderzoek bevestigt toch wel heel duidelijk datgene, wat de Vredesvereeni- gingen al zoolang de menschen aan het ver stand probeeren te brengen. Ongeveer 65.000 pamfletten werden ver spreid. In samenwerking met de Nboit-Meer-Oor- log-Federatie werd ter herdenking van den Wapenstilstandsdag een tooneelavond gege ven. Het Centraal Tooneel uit Amsterdam voerde op „Voor bewezen diensten" van So merset Maugham. De Stadsschouwburg was uitverkocht. In de week van den llen November heb ben de oorlogstatistieken (uitgave Nationale Vredes-Actle. Ammerstol) gehangen op alle gemeentelijke zuilen en aannlakplaatsen, een doeltreffende propagandaHet publiek werd verzocht geen oorlogsspeelgoed op Sinterklaas te koopen. Een reorganisatie had plaats ,in de Nooit- Meer-Oorlog-Federatie welke landelijk een contactcommissie werd en waardoor de kring (de samenwerkende vereenigingen te Haar lem en Omstr.) een naamsverandering moest ondergaan en in het vervolg „Vredesraad Haarlem" zou heeten. Met dezen Vredesraad Haarlem werden met. Kerstmis twee etalages in den Kunsthandel van den heer Smit ingericht, om op artistieke en symbolische wijze de vredesgedachte te toonen en door mooie prenten, spreuken enz. te laten zien, wat de menschen er van ma ken. Van 311 Mei had de Vredesraad Haarlem een stand op de Tweede Haarlemsche Voor la arsbeurs. In deze stand werden pamfletten uitgedeeld, brochures verkocht en propa ganda gemaakt voor den „Stillen Rondgang" op 18 Mei in Den Haag. Op de genoemde Voorjaarsbeurs werd te vens medegewerkt aan de stand van de Broe- derschaps-Federatie te Haarlem, welke stand een nabootsing liet zien van het groote „Pan theon der Menschheid", hetwelk wijlen Dr. Perlage zich voorgesteld had te bouwen op de slagvelden in Noord-Frankrijk, Dr, Berlage heeft de stand zelf nog kunnen bezoeken. Ter herdenking van de Goodwill-day" hebben wij met nagenoeg alle Vredesvereeni- gingen en vele politieke partijen op 17 Mei het^Haarlemsche Vredescongres gehad. In het bestuur vond een verandering plaats, doordat de heeren Hartog, 2e secretaris en van Bommel, Ie penningmeester, wegens stu dieredenen en vertrek uit Haarlem moesten bedanken. De heer Morlang, werd gekozen als plaatsvervanger van den tweede. Het ledental en verspreiders bedraagt 325. Door samenwerking in den Vredesraad Haar lem werkt men dus met 1600 personen ln Haarlem. Pogingen om de Vereeniging voor Volken bond en Vrede bij dezen Vredesraad aange sloten te krijgen zijn in vollen gang. Waar noodig, ontvingen wij hulp van de Stichting „Nationale Vredes-Actie" te Am merstol (leider Ds. Hugehholtz) De reekning sloot in ontvangsten en uitga ven met een bedrag van f 533.52 1/2. HERDENKINGSNUMMER. Van het Haarlemsch Doopsgezind Gemeen teblad is ter gelegenheid van het 150-jarig be staan der Vereenigde Doopsgezinde Ge meente een Herdenkingsnummer verschenen, waarin ds. J. G. Frerichs het ontstaan van de genoemde gemeente in 1784 beschrijft. Wij deden over dit feit vóór eenigen tijd uitvoerige mededeelingen. Verzekering van goederen in Duits chland. Tegen inbeslagneming of uitvoerverbod. De correspondent voor zeeverzakering van de Daily Telegraph meldt, dat bij Lloyd een verzekering geplaatst is van 2 millioen Ameri- kaansche dollars om het risico te dekken van groote voorraden katoenen goederen en levensmiddelen, die zich in Duitschland be vinden en aan Nederlandsche belangen toe- behooren. De premie bedraagt 10 pCt. voor een periode van 3 maanden. Dit is slechts een van de talrijke dergelijke verzekeringen tegen in beslagneming of uit voerverbod of beide tegelijkertijd. Naar men zegt, bedraagt de premie voor verzekering tegen uitvoerverbod 25 shilling per 100. Hoewel deze premies hoog schijnen, zou den zij toch gerechtvaardigd zijn, daar op twee van deze polissen reeds, naar de N.R.Ct. meldt, vorderingen gedaan zijn. Overheidshulp voor „exporteurs met-betalingsmoeilijkheden" Met spoed heeft de Tweede Kamer de nieuwe Clearingwet in de afdeelingen behandeld. Ge lijktijdig met het verslag der Kamer is dan ook het antwoord der regeering op de in de afdeelingen gemaakte opmerkingen versche nen, alsmede een nota van wijzigingen, mee- rendeels van redactioneelen aard. BelangTijk vooral is: Een nieuw toegevoegd lid aan art. 16 kan dienstig zijn voor het verleenen van voorschot ten aan exporteurs, die door het uitblijven van betaling in moeilijkheden zijn geraakt. Dit 'bepaalt, dat toekomstige aanspraken op betaling uit de clearingrekening kunnen wor den overgedragen aan door de regeering aan te wijzen instellingen. Heden komt de wet in openbare behan deling. Schiphol bereidt zich op de „Uiver" voor. Tribunes worden gebouwd voor 6200 toeschouwers. Naar het Hbld. verneemt zullen er voor de ontvangst van De „Uiver"' op de Amsterdam- sche vlieghaven Schiphol drie tribunes ge- bopwd worden. Eén vóór het stationsgebouw voor 3400 toeschouwers, één loodrecht daarop aan den kant van het restaurant voor 1800 en één achter het hek naast het stationsgebouw voor 1000 kijkers. Bovendien zal een zoo groot mogelijke ruimte voor staanplaatsen be schikbaar zijn, zoodat behalve de 6200 die kunnen zitten, er vele duizenden meer nog de aankomst zullen kunnen meemaken. De „Uiver" zal op Woensdag 21 November omstreeks 2 uur 's middags aankomen. Geen groenten naar Duitsch land door geldmoeilijkheden. 'S-ORAVENHAOE. Naar de Tel. van be- voegde zijde verneemt staat de groentenexport van Nederland naar Duitschland ten gevolge van de betalingsmoeilijkheden sedert eenigen tijd practisch zco goed als stop. De laatste spellingronde. Prof. Huizinga antwoordt minister Marchant. Prof. Huizinga publiceert een antwoord op de spellings-radiorede van minister Marchant, waaraan wij het volgende ontleenen: Ik heb nooit beweerd, „dat de taalgeleerden en letterkundigen en anderen, die vereenvou digd schrijven, met hen allen bij de De Vries en Te Winkelaars zouden achterstaan in het hanteeren der taal". Van mijn schrijfgewoonten sprak ik enkel als voorbeeld van de redenen, waarom menig een zich buiten staat ziet, tot de veranderde schrijfwijze over te gaan. Voor een goed ver staander was dit duidelijk. Lag in mijn woord „raad van wijzen" voor 't Ministers voorlichters zoo hoonende spot als deze er in lezen wil? Het bracht een oogen- blik het geval over in de sprookjessfeer, meer niet. De wijzen hebben, gelijk hun allen be kend is, mijn volledig respect. De verandering der Katholieke gebeden noemde ik als teeken van taalverslapping. Met de vereenvoudiging van regeeringswege bracht ik haar niet in direct verband. Ik heb nooit „de schrijftaal aangezien voor een onveranderlijk gegeven", maar enkel be weerd, dat men een gezonde schrijftaal geen geweld moet aandoen ter wille van confor- 'meering aan de spreektaal. Wat mijn raad betreft, bij het onderwijs De Vries en Te Winkel te handhaven, natuurlijk met de reeds lang gangbare, facultatieve wij zigingen, en de rest op zijn beloop te laten, het zou noch onmogelijk noch onpraktisch zijn. Om uit de verwarring te geraken, waarin de zaak sihds het voorjaar gebracht is, zou natuurlijk een curator in den vorm van een commissie noodig zijn, die den boedel voor- loopig regelde. De vereenvoudigers zouden, buiten het onderwijs, even vrij blijven als te voren. Er zouden nog geruimen tijd Verschil lende wijzen van spelling naast elkaar voor komen. Met veel geduld, veel overleg, veel ont zag voor afwijkende meening, zou wellicht op den duur een overeenstemming te bereiken zijn. Thans een eigenaardige kwestie. Onder de zes artikelen ter regeling van „schrijfwijze en gebruik van de Nederlandsche taal" bij examens lees ik: „6. Bij de voornaamwoorde lijke aanduiding van zelfstandigheden en bij het gebruik van genitiefvormen als der, dezer, des richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik. Op dien grond schreef ik: „Het beschaafde spraakgebruik kent der alleen in staande uit drukkingen. Met andere woorden: der ver dwijnt als algemeen gangbare vorm". De Mi nister nu sprak: „Hij (Prof. H.) schrijft er (over het gebruik van den genitief der) echter niet juist over. Juist is, dat men bij het ge bruik van den vorm zich zal hebben te rich ten naar het beschaafde taalgebruik. Niet juist is, dat het beschaafde taalgebruik dei- alleen kent in staande uitdrukkingen". Hoe nu: spraakgebruik of taalgebruik? Het maakt hier een geweldig onderscheid. Spraak gebruik duidt op de spreektaal, taalgebruik op spreek- en schrijftaal beide. In de spreektaal leeft der buiten staande uitdrukkingen niet (wat ik schreef was volkomen juist), in de schrijftaal leeft het zeer zeker! Wat bedoelt de Minister: het een of het ander? Een ge wichtige herziening van artikel zes? Of was taalgebruik voor spraakgebruik in de radio rede enkel een lapsus memoriae? Zoo hier misverstand is, ligt het niet aan mij. In de uitvoerige bestrijding van mijn pun ten door den Minister mis ik er een, namelijk het eerste en voornaamste. Het luidde in mijn open brief; door de thans voorgeschreven ver anderingen zal „het schriftbeeld der Neder landsche taal onduidelijker" in plaats van duidelijker worden. Over dit punt vind ik in de verslagen, die mij ten dienste Stonden en die ik onderling vergeleek, slechts een enkel woord. Op mijn bewering: het schriftbeeld wordt minder licht toegankelijk, antwoordt de Minister: „Hoe weet hij dat? Heeft prof. H. ervaring van het lezen? Ik vrees, dat hij de proef niet heeft genomen. Immers"hier gaat het betoog op iets anders over. De Minis ter gaf dus een vraag ten beste, en opperde een twijfel. Een bestrijding lag daarin niet. Prof. Huizinga geeft dan eenige voorbeelden om aan te toonen, dat het schriftbeeld zijns inziens onduidelijker wordt. De Minister zeide: „Ik heb goeden grond, om aan te nemen, dat ook naar het oordeel van prof. H., uit wetenschappelijk oogpunt op de wijziging geen aanmerking is te maken". Zeer zeker heb ik uit wetenschappelijk oog punt bezwaar, alleen niet van louter taalkun digen, maar van cultuur-psychologischen aard. Of mag ik mij ook daarmee niet inlaten? „Schrijfwijze en gebruik van de Nederland sche taal". Het staat in 's Ministers eigen pu blicatie duidelijk erkend, dat het volstrekt niet alleen de spelling betreft, maar de taal zelve. Ernstiger dan de spellingveranderingen blijft het in de praktijk uitbannen van de vormen, die wel in de schrijftaal, niet in de spreektaal leven. Welke onderwijzer van de nieuwe leer zal den kinderen het juist gebruik dier vor men nog bijbrengen, als de zes artikelen hem er niet meer toe verplichten? Gevolg: een verwarring en schade, waarvan men nog geen voorstelling heeft. De artikelen 4. 5 en 6 der examenvoorschriften beteekenen, hoe men ook van neen schudt, een verarming der leven de taal en een aantasting der geestelijke vrij heid. Verloofd: ANTONIO BREEBAART en G. A. CAN N EGIETER, ec. cand. Oranje Nassaulaan S2, O verveen Wégen weg 248, Haarlem Eeiiige en nlgemeone kennisgeving Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve, zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Jacoba Allegonda Miseri Weduwe van «ijlen Fredrik Willem Martin, in den ouderdom van 6 5 jaar. Haarlem, 7 November 10 34 Houtmarkt 61 A rood F. w. van kess b Ij- martin P. J. van kessel en kind De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 10 November a.s. 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem ingang Kleverlaan. erven wij Uw Iecren of zijden SCHOENTJES Bij beschikking van den Rech- ter-Commlssaris in het faillisse ment van Dr. Ing. W. MEESTER Sloterweg 136, Amsterdam, is be paald, dat de schuldvorderingen moeten worden ingeleverd vóór 17 November a.s. en dat de veri ficatievergadering zal worden ge houden op Vrijdag 14 December, des voormiddags 0.30 uur in het Paleis van Justitie, Jansstraat 81 te Haarlem. De curatrice, Mr. MARIA J. KLUITMAN Zijlstraat 47 rood Haarlem In de faillissementen van P. VAN TONGEREN, garagehouder, Koninginneweg 112 te Haarlem, en Zuster J. VAN ZANTEN, voor heen van beroep pensionhoudster te Heemstede, Lucas van Leyden- laan no. 13, zijn heden ter Grif fie van de ArrondissementsRecht- bank te Haarlem gedeponeerd, de door de E.A. Heeren Rechter commissarissen goedgekeurde eenige uitdeellngslijsten, welke aldaar gedurende tien dagen ter kostelooze inzage van crediteuren zullen verblijven. TSaArlem, 7 NovèhSber 1934 Jansweg 52 De curatrice: Mr. L. M. I. L. VAN TAALINGEN - DOLS Centrale Tandheelkundige Kliniek Kenaupurk 26 9 en 10 November GEEN SPREEKUUR Centrale Tandheelkundige Kliniek KENAUPARK 26 A HAARLEM tel. 12044 SPREEKUREN lederen werk dag 9-11 en 1-2; Dinsdags- avonds 6,30-S.30 uur. Zater dagsmiddags geen spreekuur. Schriftverbetering Speciaal voor volwassenen Privé- en Clublessen MEVR. REIBER-NAN Leer a res M.O. KI. Houtweg 8 Leidster Radiocursussen ENGLISH G. BLOM, M.O. - Mr. Corneliutr. 20 CLUBS for BEGINNERS f 4.per maand Piano- en theorie-leisen voor vakstitdeerenden en dilettanten A. PRINS Dipl. Conservatorium A'dam Tempeliersstraat 20 Telefoon 11221 toestellen vanaf 86.a 5.25 p. mnd Auteune gratis. Oude toe stellen worden ingeruild. Radio- lampen en luidsprekers vanaf 1 p. week. Radiofabriek „Excelsior" Kleverlaan 30, Winkel: Fabricius- str. 4, Duinoordstr. 80. Vraagt reizlgersbczoek. Mevr. Genitsz, Kenaupark 9a, vraagt tegen 1 Dec. wegens hu welijk van het tegenwoordige een MEISJE voor dag en nacht. Zich aan te melden tussehen half acht en half negen. MEJ. VAN DIJK Bakenessergr. 95 Telef. 10312 vraagt en biedt aan net en dege lijk huish, personeel, van g. g. v. MEJ. MOSER, Groote Houtstraat 159 rood, Telef. 11684, vraagt en biedt aan v. terst., 15 Nov. en Dec., als noodh. en voor vast: Holl. en Duitsche keukenm., dienstb. als meid-all., 2de- Meisjes, Werkm., Huish., Dagm. en Werkvrouwen. Voor ST. NICOLAAS eenige Aanmelding: VRIJDAG 3—4 uur, RIJNVELD, Groote Houtstraat 18. KINDERHUISVEST 43 en 45 TELEF. 130394 Wij leveren Auto- en Motorbanden met 35 procent! korting. Kersversch, volle gar. Orig. verpakking. Voorradig Good-Year Dunlop Firestone Continental! Englebert Hevea Bergougnan Hutchinson enz. enz. PRIMA AMERIK, BENZINE 107: CENT, PRIMA KWALITEIT OLIE 18 CENT. ENORME SORTEERING ACCESSOIRES. Voor Garages en Bedrijfsautohouders - speciale prijzen i Gevraagd te Haarlem net R.K. MEISJE voor Lunchroom annex melkzaak Vakkennis geen vereischte. In tern, Br. no. 1286 bur. v.d. blad Beschaafd gevr. op prov.basis. Vakkenn. verhuisbedr.) gew. doch niet vereischt. Uitv. soli. m. opg, werk- kr., leeftijd, godsdienst enz. no. 1285 bur. van dit blad GEVRAAGD een .banketbakker, eenigszins met de broodbakkerij bekend. T. WINKEL, Wijkerstraatweg 182 (Velsen Noord) TE HUUR GEVRAAGD door gepens, dame, 2 ongemeubi leerde kamers en suite met keu ken. Brieven s.v.p. met vermel ding van prijsopg. no. 1284 bur. v. dit blad bev. 2 kamers, keuken, W.C., gel. hk. Lakenstraat, Doelstraat. 3.50 per week. GELD BELEGGING TE KOOP TE HAARLEM 2 nieuwe Woonhuizen beide op contract verhuurd. Hu ren totaal 1092. Koopprijs 13500.vrij op naam. Na af trek lasten 10 pCt. van eigen geld. Hypotheek beschikbaar. Br. no. 2 517"Wetising's Adv. Bur. Tempe- Hers^fr^t 3 2. Dat is nog eens fijne soep Soep-zonder moeite Onge looflijk lekker! 7 van die heer- lijke borden kippensoep maakt U uit één 15 cents busje FINO Kippen-bouillonpasta! Dat is 2 cent per bord en ze smaaktalsof ze 30 cent per bord kostl Ziet Udat is FINO Hebt U al meegedaan aan onze Rebus -prijsvraag met f 1000.- aan prijzen? FabrikantenFino-fabrieken, Soestdijk. Verkoopkantoor. N. Z. Voorburgwal 100, Amsterdam, MUZIEK!! Heeft U een feestdag? Bij ons kan U alle muziekinstrumenten huren, ook pathéfoons met platen en platen alleen, 10 platen per week a 1.ook voor 50 cent naar eigen keuze, ook versterker, geweldig geluid, voor danszaal enz. Muziekband. JOII. KIEKENS Breestraat 24. Verpleegsters Op uw oude japon een nieuwe blouse of mouwen ingezet en deze gaat weer een reuzen tijd mee. De moest gesorteerde speciaalzaak op dit gebied Is De Huisvlijt Telef. 14461 Schagclielstraat 46 (alleen) Losse blouses en mouwen in diverse kleuren en kwalitei ten verkrijgbaar SAXOPHONES Buischer Saxophos U. S. A„ vol maakt nieuwste systeem, mat zil ver verg. beker, slechts 117.50 Hohner plano acc. 80 bassen 99. Vertegenwoordiger der acc. Bor- sini enz. Drumstellen, Premier enz. Koffer gramofoons alle pla ten merken Piek Ups. Strijkstok ken behoren prima 90 cent. Blok fluiten. Silfestri Mandolines, Pa lisander 6.50. Vraagt conditiën. Be.n Bow's Muziekhandel Rollandstr. 6. b.cl. Ix-idschovaart Telefoon 14063 Haardkachels 0.75 p. zonder vooruit' betaling SITTERS V.D. KAR Kruisweg 60, Haarlem, Tel. 10639 Advies-Bureau J. DE VRIES. Kruisweg 72 rd. Tel. 10599 Lid v.d. Bond v.Belast.consulenten IS HET DE TIJD OM VOORRAAD IN HUIS NEMEN. per 10 pond 0.90 1.10 1.30 0.90 1.20 Goudreinetten Bellefleurs Cox Oranje Dippings Princesse Nobels Ster-Appelen Present v. England 0.90 Notaris-appelen Gravenstoinera Jonathans Stoofperen Zoete Reinetten (stoofapp.) 0.80 Williams per pond 0.15 Bonne Louise per pond 0.15 0.20 Doyenne du Comtoe per pond 0.15 0.20 0.25 Anjou-percn per pond 0.20 1.40 1.20 1.50 0.50 Fran ketha Iers Alicante Muscadel Champignons Artisjokken Paprika WITTE DRUIVEN MIERIKWORTEL Nieuwe Noten Grape fruit Sinaasappels Citroenen Tomaten Bananen enz. F ru I ti na nden Fr u i tod uilen Fruitverzendingeu ZIJLSTRAAT Telef. 11767 KRUISWEG 60 Ta.l6659 1 Een pittige combinatie van Praliné en Gianduja

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3