Dobbelmann lekker ...man! Groote democratische zege in Amerika THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. Rookers ool< DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Overtuigende meerderheid in het Huis van Afgevaardig den en den Senaat. Upton Sinclair in de minderheid voor het gouverneurschap van Californië. De politieke toestand in Frankrijk spitst zich toe. Doumergue doet geen concssies. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS AMERIKA. Uit de tot nu toe reeds bekende uitsla gen der verkiezingen blijkt duidelijk, dat de bevolking vertrouwen heeft in de New Deal en zij heeft de Democratische Partij dan ook haar steun gegeven, zooals nog nimmer een partij deze heeft gehad. Nooit tevoren heeft een partij twee derden der Senaatszetels ver overd en wat betreft het Huis van Afgevaar digden, is de Democratische Partij met een grooteren aanhang dan zij reeds had, uit de bussen te voorschijn gekomen. Gisteravond was de belangstelling gericht op de paar republikeinsche districten, waar de democraten nog niet voldoenden invloed kunnen doen gelden. Een daarvan is New Jersey, waar Harold Hoffmann republikeinsch candidaat voor het gouveimeursschap is. Het schijnt dat Hoffmann den strijd gewonnen heeft op zijn democratischen tegenstander, William L. Dill. De senator voor Michigan, Arthur van den Berg, schijnt zijn zetel te hebben behouden. Zooals de zaken thans staan, schijnt het wel, dat de democraten 69 afgevaardigden in den Senaat zullen hebben. De Senaat telt in het geheel 96 leden. Voorts zullen de demo craten in het Huis van Afgevaardigden min stens 305 zetels bezetten, Uit 19 districten is nog geen definitieve uitslag ontvangen. Aan gezien het Huis van Afgevaardigden 435 'eden telt, hebben de Democraten dus een overwel digende meerderheid behaald. De verkiezingsuitslagen hebben den leiders der RepubMkeinsche Partij natuurlijk aan leiding gegeven tot overdenking. Henry P. Fletcher, de voorzitter der partij, die de uit slagen van gisteren heeft nagegaan, zeide dat de democraten een groote overwinning hebben behaald en hij gaf toe, dat zijn parti, „geslagen was, doch dat het zoo niet zal blijven". Senator Haitiings van Delaware, de voor zitter van de senaatscommissie van het Con gres verklaarde, dat de verkiezingen van gis teren bewijzen, dat „de New Deal"', evenals een gevaarlijke ziekte, zijn beloop moet neb ben. De crisis is nog niet berdikt". Uit San Francisco wordt gemeld, dat tot nog toe ongeveer 80 procent der stemmen ge teld zijn. Voor het gouverneursschap van Californië zijn daarvan 894.290 stemmen uitgebracht op Merriam 689.467, op Upton Sinclair, en 232.462 op Haigbt. FRANKRIJK. De Radicaal Socialistische Kamerfractie heeft in een Woensdagavond gehouden zitting besloten haar Dinsdag aangenomen resolutie ongewijzigd te handhaven. Afgevaardigde Yvon Delbos heeft deze re solutie officieel ter kennis gebracht van den minister-president en hem kennis gegeven van den wensch der radicaal socialisten, dat hij concessies zou doen. Indien de ontwerp-begrooting niet voor 1 Januari zal zijn afgehandeld, zullen de radi caal socialisten zich verplichten dan te stem men voor de begrootingstwaalfden. Doumergue heeft dit voorstel van de hand gewezen en verklaard bij zijn eischen te moe ten blijven. De radicaal socialisten hebben hun besluit genomen, hoewel de minister van Binnenland- sche Zaken en afgevaardigde der radicaal socialisten. Marchandeau, in de zitting der fractie zijn collega's dringend had verzocht geen regeeringscrisis te verwekken. Onder deze omstandigheden zal de regee ringscrisis mogelijk hedenochtend uitbreken tijdens den ministerraad, wanneer de radicaal socialisten het beroep van den minister-presi dent te stemmen voor het voorstel tot bewil liging van drie twaalfden der begrooting, be an iwoorden met hun ontslagaanvrage. Minister president- Doumergue heeft Woens dagavond tegenover persvertegenwoordigers verklaard: „De toestand is nu ten minste duidelijk. De verantwoordelijkheid staat vast. Mijn positie is thans gemakkelijker. Ik weet. wat ik doen wil en zal dat doen. Ik zal morgen om tien uur even rustig als ik nu ben naar den ministerraad gaan. Wanneer de ministers mij in den steek laten, zal ik Donderdagmiddag natuurlijk niet in de Kamer verschijnen." Op de vraag of de minister-president gebruik zal maken van alle hem ten dienste staande middelen, antwoordde Doumergue: „Om par- lementsontbinding voor te stellen, is een ka binet noodig. Ik wil geen minderheidsregeering vormen, want dan zou men mij van dictatuur beschuldigen." In zijn ontslagaanvrage zou Doumergue zijn houding toelichten. Italic De Saarpresident te Rome. De president der regeeringscommissïe voor het Saargebied is gisteravond te Rome aan gekomen. Oostenrijk. Joego-Slavische démarche te Weene n? In politieke kringen te Weenen was Woens dag het gerucht in omloop, dat de gezant van Joego Slavië in opdracht van zijn regeering een démarche zou hebben ondernomen bij de bondsregeering om te protesteeren tegen de activiteit van Kroatische emigranten in Oos tenrijk. Een officieele bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. worden de Japansche dignitarissen ter zijde gestaan door den viceminister van de Mand- sjoerijsche keizerlijke huishouding, die tot dit doel uit Hsinking naar Tokio is gekomen. Duitschland. Protesten inzake de Fransche troepen in het Saargebied. De Duitsche diplomatieke vertegenwoordi gers te Londen. Parijs, Rome en Brussel heb ben instructie ontvangen stappen te doen te gen een mogelijk gebruik maken van Fran sche troepen in het Saargebied en tevens op dracht gekregen het Duitsche standpunt in de Saarkwesties nog eens uiteen te zetten. De brand op de Morro Castle. Brandstichting niet bewezen. Reuter meldt uit Washington: In het rap port van de commissie van onderzoek naai de oorzaak van de ramp van de „Morro Castle", waarbij 114 personen om het leven zijn gekomen, welk rapport is uitgebracht aan het departement van handel en scheep vaart door den voorzitter der commissie Dick-erson Hoover, wordt o.a. gezegd dat er geen enkel bewijs voor is geleverd dat brand stichting de oorzaak is van de ramp. De ware oorzaak van den brand is een raadsel dat wellicht nooit opgelost zal worden. Het feit dat zooveel personen om het leven zijn gekomen wordt geweten aan de snelle uitbreiding van het vuur, het te laat alarm maken, het te laat radiografisch verspreiden van de alarmsignalen en het niet voldoende aangeven van nooduitgangen. KONING ALFONSO'S OUDSTE DOCHTER TREEDT IN HET HUWELIJK. De oudste dochter van Don Alfonso, de in fante Beatriz, heeft bekend gemaakt, dat zij binnenkort in het huwelijk hoopt te treden met prins Allessandro Torlonia van Italië, zoon van Don Marino Torlonia, hertog van Poli. Het huis Torlonia is verwant met de fa milie Borghese. Mussolini woont te Rome in de schitterende villa Torlonia. Prinses Beatriz is 25 jaar oud. DE „VöLKISCHE BEOBACHTER" IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. BERLIJN. 7 November (V. D.) De oplage van de Völkische Beobachter", die met groote tekorten werkt, is volgens de mededeelingen van het blad zelf in October belangrijk ach teruit gegaan en zoowel voor de Berlijnsche als voor de Miinchener edities met haar kop bladen. De totale oplage van de „Völkische Beobach ter" bedroeg in October nog slechts 351." exemplaren. Machinist van schuld vrij gesproken. De treinbotsing bij Didam. IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén andere 1 (Adv. Ingez. Med.) Nazi-jeugd wordt voorgelicht. „Jodenmaatschappij moet met wortel en tak uitgeroeid". BERLIJN, 7 November (V. D.) De hoofd- afdeelingsleider van de N. S. jeugd te Ham burg Willi Hoffmann, verklaarde, naar de bladen melden, het volgende: „Wanneer uit den Saarstrijd strijd voorkomt of zelfs een oorlog voortspruit, dan zullen wij er niet voor terugschrikken deze geheele Jodenmaatschap pij met wortel en tak uit te roeien. Niet alleen de mannelijke bevolking moet eraan gelooven en zal „verdelgd" worden, doch ook de vrou wen en kinderen, want eerst dan is het ge heele Jodenvraagstuk voor ons in Duitschland opgelost". CONTROLEUR-GENERAAL SISTERON ONTSLAGEN. De Fransche minister van binnenlandsche zaken heeft blijkens een Reuterbericht het ontslag van den controleur-generaal der „Sureté" Sisteron geteekend. Sisteron be hoort tot hen die verantwoordelijk waren voor de veiligheid van koning Alexander te Marseille. Brandweer kwam met ondeugdelijk materiaal. Twee boerderijen te Berghem totaal afgebrand. Heftige woorden van kardinaal Innitzer. Over de positie der Katholieken in Duitschland. WEENEN, 7 Nov. (V.D.) In een vergade ring te Weenen heeft Kardinaal Innitzer in een rede o.a. het volgende verklaard: „Ik heb gedurende de laatste weken vele bezoeken uit Duitschland ontvangen. Het is verschrikkelijk, wanneer deze menschen hun belevenissen schilderen. In het Rijk mogen de Katholieken niet eens meer openlijk met el kaar spreken; doch de katholieken en de belijdenis-getrouwe protestanten blijven standvastig. In de kranten mag over katho lieke bijeenkomsten niets meer geschreven worden, -ook dan niet, wanneer kardinaal Faulhaber spreekt. De katholieke jeugd mag in het geheel niet meer bijeenkomen; maar desondanks houden 80 pet. van de leden der Katholieke jeugdvereenigingen bijeenkom sten, zooals de Christenen in de catacomben. Parolen worden uitgegeven, en vergaderingen jehouden, ofschoon de deelnemers weten wel ke gevaren daaraan verbonden zijn- „Oosten rijk is de hoop der Katholieken in het Rijk", aldus besloot Innitzer zijn verklaringen. Spoorwegaanslagen als reclamemiddel? Verder verhoor van Matoesjka. Japan, Bezoek van Mandsjoekwo's keizer. Aan het keizerlijke hof worden voorberei dingen getroffen voor de ontvangst van keizer Kang Te van Mandsjoekwo, die in April 1935 een bezoek zal brengen aan Japan. Hierbij In het proces te Boedapest tegen Matoesjka is gisteren de aanslag bij Juterbog behandeld. Matoesjka vertelde dat hij op 5 Augustus 1931 naar Berlijn was vertrokken maar in Wels was uitgestapt. Daar heeft „Leo" op hem gewacht, Hij was beheerscht door het gevoel dat hij „Leo" niet kon ontwijken. In Berlijn heeft hij in een winkel in de Friedrichstrasse de voor den aanslag noodige patronen gereedschap pen en buizen gekocht, met de mededeeling dat hij een Ierseh officier was en het mate riaal voor zijn villa in Potsdam noodig had. Bij Juterbog, vertelde Matoesjka verder, heeft hij voorbereidingen gemaakt voor den aanslag en in een boschje cigaretten gerookt om het naderen van den trein af te wachten. Bij den aanslag heeft Matoesjka, haar de pre sident mededeelde. 3 K.G. ecrasiet in twee ijzeren buizen gebruikt. Onmiddellijk na de explosie heeft hij de electrische ontsteking afgezet en is over de rails gevlucht. Vervol gens heeft hij naar hij velheide, een exem plaar van de „Angrifl'" met spijkers aan een telegraafpaal bevestigd en daarop de woor den geschreven: „Overwinning, aanslag re volutie". Uit verdere uiteenzettingen van den presi dent blijkt, dat de bewijsvoering vooral ge bruik wil maken van de veronderstelling dat Matoesjka de aanslagen slechts gepleegd heeft om later reclame te maken voor zijn. „spoor weg-technische uitvindingen". i Te Berghem nabij Oss heeft Woensdag een zware brand gewoed in twee boerderijen, ge legen aan het Molenveld. Het vuur, dat in het achterhuis van één der boerderijen was ont staan plantte zich met groote hevigheid voort zoodat de bewoners ternauwernood gelegen heid vonden om het veege lijf te redden. De brandweer werd gealarmeerd, doch verscheen met ondeugdelijk materiaal ter plaatse, waar door het niet mogelijk was den brand met eenig succes te bestrijden. In korten tijd vielen beide boerderijen aan het vuur ten offer. Van de inboedels kon zoo goed als niets worden gered. Een aantal var kens en kippen vond den dood in de vlam men. Verzekering dekt de schade. Duitscher brak in ons land in. Maar hij werd in Duitschland gesnapt. Naar men zich zal herinneren, is in den nacht van 4 Jan. j.l. een goederentrein te Didam op een stilstaanden trein gereden, om dat de machinist door een onveilig signaal was gereden. Tegen dezen werd een strafver volging ingesteld, welke zaak voor de Arn- hemsche rechtbank is behandeld. Het O. M. eischte een maand gevangenis straf. De rechtbank achtte de schuld van den machinist echter niet bewezen en sprak hem vrij. Eindelijk een directeur- generaal van den landbouw? Ir. A. Roebroeck zou aangewezen worden. Volgens een bericht in De Tijd zou de be noeming van ir. Alph. Roebroeck, lid van de directie van den Wieringermeerpoider voor de sociale en economische afdeeling, tot direc teur-generaal van den landbouw zijn te ver wachten. Naar de Msb. verneemt, zal ir. S. L. Louwes te Zwolle zich in de toekomst uitsluitend ge ven aan zijn belangrijke taak als regeerings- commissaris voor akkerbouw en veehouderij. Goede verdienste voor loterij agenten! Fransche Staatsloten in twintigjes verdeeld. De centrale recherche te Amsterdam is er in geslaagd een aantal loten te achterhalen, welke trokken op de Fransche Staatsloterij. Zooals men weet is het verhandelen van bui- tenlandsche loten in ons land verboden. Daar deze loten in twintigjes waren verdeeld, en de Fransche Staatsloterij slechts heele loten kent van 100 frs, vermoedde men, dat er verval- sching in het spel was. Het is gebleken, dat men Fransche loten van 100 frs. (circa 10) uit Frankrijk naar Nederland bracht. Hier gaf men door middel van eigen gedrukte briefjes twintigjes uit, welke het nummer van het Fransche lot droegen en 1.25 per stuk kostten. In totaal bracht een Fransch staats lot dus 25 op, zoodat de importeurs op een enkel lot reeds 15 verdienden. Duitsch en Deensch schip botsen op de Schelde. Erik Boye maakte veel water. Er was „gestort" en „betaald" Maar terugbetaald Werd er niet Vervalscher van Spaarbankboekjes te Rotterdam gearresteerd. Een tijd geleden heeft een stempelfabri- kant voor een spaarbank, die te Rotterdam verschillende filialen heeft, twee stempels ge maakt, één met het woord „gestort" en één met het woord „terugbetaald". De vorige week kwam bij dezen zelfden fa brikant een jongeman, die zijn naam niet opgaf en die precies dezelfde stempels be stelde. De fabrikant vond dit nog al vreemd en deed er mededeeling van aan de politie. Afgesproken werd toen. dat de fabrikant in de stempels voor den jongeman een kleine wijziging zou aanbrengen, die een leek niet zou opmerken. De vorige week kwam ln een der filialen van de spaarbank een man met een spaar bankboekje, dat een tegoed vermeldde van 1600 gelden, waarop hij 1200 gulden terug vroeg. De kassiers der verschillende filialen waren natuurlijk gewaarschuwd, zoodat deze bij aanbieding van spaarbankboekjes deze nauwgezet controleerden. Deze controle duurde nog al lang en de aanbieder van het boekje moet daardoor arg waan hebben gekregen, want hij nam de vlucht met achterlating van het boekje. Bij nader onderzoek bleek dit een gestolen spaar bankboekje te zijn. waarop met de valsche stempels een groot aantal bedragen als te- aoed: en als betaald waren ingeschreven, zoo danig. dat het eindenfer tenslotte een tegoed van 1600 gulden aangaf. Na lang zoeken vond men den dader, den 24-jarigen werkloozen kantoorbediende K. H Hij legde een volledige bekentenis af. TERNEUZEN. Het van Antwerpen komen de Deensche s.s. „Erik Boy" is Woensdag avond op de Westerschelde bij Walsoorden in aanvaring gekomen met het van zee komen- •„pueS^Ai I-tch" 's's atpsimcr sifiispaoinjaA 'ap Naar verluidt moet de schade zeer ernstig zijn. en maakte de ..Erik Boye" veel water. Een viertal sleepbooten is ter assistentie uitgeva ren. Men zal trechter, het schip op een zand bank te zetten. Bergïngsvaartuigen uit Ant werpen begeven zich naar de „Erik Boye". „Spellinervrede" zoekt den vrede te bereiken. In December groot® bijeenkomst te Amsterdam. Den laatsten tijd zijn in Enschedé en om geving verscheidene inbraken in buitenhui zen gepleegd. Bij een daarvan, n.l. in de villa van den heer G. Jannink, maakten de in brekers zelfs een groote Buick-auto buit. Deze auto werd later onbeheerd aangetroffen tegenover het station te Frankfort am Main. Uit het ingestelde onderzoek is toen ge bleken, dat de beruchte Duitsche inbreker, de 32-jarige F. B. met deze auto naar Frankfort was gereisd. Hij werd te Stuttgart gearres teerd. Daar heeft hij bekend zich aan een viertal inbraken te Enschedé te hebben schul dig gemaakt. Op zijn aanwijzingen is een deel van het ontvreemde geld en de gestolen goederen reeds teruggevonden. Het onderzoek der politie wordt nog voort gezet. Het hoofdbestuur van de Vereeniging „Spel- lingvrede (doel: het bevorderen van eenheid van schrijfwijze van de Nederlandsche taal op den grondslag van geldende, wettelijke voor schriften) is thans definitief samengesteld, als volgt: Mr. dr. E. W. Catz, voorzitter; dr. J. Ruinen, ondervoorzitter: F. A. van Hall, se cretaris; J. C. Spangenberg, penningmeester; Mej. W. G. Kernkamp en Jules Ed. Gerzon, leden. Taalkundig adviseur; prof. dr. N. J. H. Gerlach Royen O.F.M. Het hoofdbestuur van de vereeniging „Spel- lingvrede" zal op een nader vast te stellen datum in December e.k. te Amsterdam een groote openbare bijeenkomst beleggen. Z.E. de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. H. P. Marchant heeft reeds toegezegd, die bijeenkomst te zullen bijwonen en het woord te voeren. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. P. KOSTELIJK PZN. OVEKLEDEN. HEER HUG-OWAARD. Na een korte ofl- steldheid is in den ouderdom van 43 jaar overleden de heer P. Kostelijk Pzn., lid der Provinciale Staten van Noord Holland. De heer Kostelijk was dijkgraaf van de pol der Heer Hugowaard, lid van den gemeente raad van Heer Hugowaard. kassier der Boeren leenbank en voorzitter der Coöp. Ver Nieuw Leven. COMITé VOOR NATIONALE VEILIGHEID Vaz Dias bericht: Het comité voor nationale veiligheid deelt ons het volgende mede: Op 20 October 1934 is te Eindhoven opge richt het comité voor nationale veiligheid, dat zich ten doel stelt, met inachtneming van ge westelijke en landelijke belangen, de geeste lijke en daardoor militaire weerbaarheid van het Nederlandsche volk te verhoogen. Aangesloten zijn de af deelingen Breda, Eindhoven, Den Bosch, Roermond, Tilburg en Venlo. Voorzitter is geworden Prof. Dr. J. E. de Quay. De vorming van een raad van bijstand is in voorbereiding. Uw (anden frisch en blank mei De Nederlandsche Tandpasta »WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" (Adv. Ingez. Med.) Thijs kijkt benieuwd het hutje rond en ziet maar weinig meubels, doch veel boeken; een tafel en wat stoelen staan er ook, ,,'t Is wel wat kaal hier, hè?" zoo spreekt Alasius tot hem, „maar mooi genoeg voor mij. Kom, ga toch zitten, waarschijnlijk ben je hongerig en moe. Eten is er ook wel voor ons." Thijs zet zich neer en dankt dien vriendelijken ouden man. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934. HILVERSUM, 301 M. 8.00 VARA. Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA Voordracht door Lien de Jong. 10.30 Orgelspel door Johan Jong. 11.00 Voordracht door Lien de Jong. 11.15 Giel Smit, altviool en Joh. Jong, piano. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. 12.00 AVRO Het orkest van het Rembrandttheater te Amsterdam, o.l.v. Daaf Kartogs. 1.45 Gra mofoonmuziek. 2.00 Causerie door Johan Brands: „De blokfluit". Muzikale demonstratie door leerlingen. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.40 Causerie door Amy Groskamp—Ten Have: „Vrouwen en de uitverkoop". 3.00 Gramofoon muziek. 4.00 VARA. Knipcursus door mevr. A. Blankenvan Kuyk. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Na schooltijd. Oorne Keesje beleeft nieu we .vonturen. 5.30 Het Radio Select trio o.l.v. Willem Drukker. 6.00 Bram Blez, hobo en Joh. Jong, piano. 6.15 Het Radio Select trio. 6.45 Jo Huy, saxofoon en Joh. Jong, plano. 7.00 Orgelspel door Cor Steyn. 7.28 Overgang naar den versterkten zender. 7.30 Geordende productie en distributie. Lezing door Dr. F. M. Wibaut. 7.50 Gramofoonmuziek. 7.57 Herha ling S.O.S.-berichten. 8.00 Sluiting. 8.00 VPRO. Lurtrum van den Vrijzinnig Christelijken Jongeren Bond. Een vraaggesprek door Henk Kater. 8.30 Pianorecital door Ccba Swaan. 9.00 „Eros en Agape" lezing door Dr. E. B. A. Poort man. 9.30 Concert. 10.00 Vaz Dias en Vrijzin nig Godsdienstig Persbureau. 10.15 Serie frag menten en verhalen. „Het gebroken licht" Anth. Denker. Spreker; Ds. E. D. Snelberg. 11.00 VARA Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN. 1875 M. 8.00 NCRV. Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst dcor Ds. Joh. J. van Petegem. 11.00 Besneling van het studio-orgel door S. P. Visser. ~1V.40 Gra mofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Leger des Heilskwartiertje. 12.30 Concert uit de Pieterskerk te Leiden door Leon Mens. or gel m. m. v. Henriette Sala, sopraan £n Char les van Isterdael. cello. 1.45 Gramofoonmu ziek. 2.00 Ensemble van der Horst. 2.30 Le^en van Chr. Lectuur. 3.00 Ensemble van der Horst. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Duetten door Ka rin Maria Kwan, sopraan Albert in der Mauer. tenor. A. d. vleugel Lilie Bouman. 5.00 Declamatie door Jeger. 5.45 Gramofoonmu ziek. 6.30 „Behandeling van de cvclamen in de huiskamer" door A. J. Herwig. 7,00 Politiebe richten en Ned Chr. Persbureau. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.30 Literair halfuurtje. 8.00 Gra mofoonmuziek. 8.15 Liederenrecital door Lau rens Bogtmann, bas. A, d. vleugel Jeanne de Lange—Koovman. 8.35 Gramofoonmuziek. 8 45 Vervolg liederen recital door Laurens Bogt mann. 9 00 F. J. Jens: De opvoeding var. \se Indo-Europeesche jeugd". 9.30 Het NORV- kleinorkest o.l.v. Piet v. d. Hurk. 11.15 Gramo foonmuziek. 11.30 Sluiting

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6