(VeM&iom Herdenking van den Wapenstilstandsdag WEEK-ABONNEMENTEN Avond-Toiletten VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STADSNIEUWS. Aan het dooden Dan één soldaat wordt f30.000.verdiend! Bijeenkomst van den Vredesraad. ,.Het is de taak van de Vredesvereenigingen om ae feiten uit <ie particuliere wapenindus trie tot de massa te doen doordringen, opdat men goed begrijpt, wat er inderdaad gebeurt" zei de heer R. Peereboom in zijn openings woord tot de bijeenkomst in het Gem. Con certgebouw Donderdagavond, georganiseerd door den Vredesraad Haarlem. ..Helpt ons want onze taak is een zeer belangrijke!" Hij sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst in die vergadering, die samengeroe pen was door samenwerking van vier ver- eenigingen in Haarlem ter herdenking van den Waoenstilstandsdag. Als woordvoerden waren uitgenoodigd ir. K. J. Hondius. die over „Na 16 jaar" zou spreken, dr. E. van Raalte die het ..Verweer tegen den Internationalen vijand" als onderwerp gekozen bad. en ós N. Padt. die de Moree'e beteekenis van dif alles" zou uiteenzetten. Er waren ongeveer 900 aanwezigen. Ir. Hondius riep enkele feiten en stem mingen in de herinnering terug van 1918. Ir de oorlogsliteratuur zijn de stemmingen te vinden van hen, die aan het front waren, in Der Weg Zurück de vreugde van de zekerheid op 11 November 1918. dat de dreiging van den dood ophield te bestaan Dolzinnige vreugde heerschte in de wereldsteden. Ook in ons land was iets te merken van dit historisch moment, al was de stemming ook matig enthousiast, omdat men zich afvroeg, wat er nu moest ge beuren. Ongeduld maakte zich van de men schen meester, toen bij de vredesonderhan delingen. die een eind moesten maken aar dien vreeselüken tijd. getalmd werd. Na 1918 groeide geleidelijk de vredes- en ontwaoe- ningswensch der volken, die steeds duidelijker tot uitine kwam in de programma's der poli tieke partijen. Maar er groeide ook een andere stemmine r° Maritieme Conferentie van Washington in 1921 verbood volkomen het gebruik van de duikboot. Doch in de conferentie van Londen in. 1G30 werd dit verbod vergeten. Slechts en kele regels werden opgenomen over het ge- bruik van dat wapen. Het verloop van de groote ontwapeningsconferentie van 1932 V een zeer srronte teleurstelling geworden. Men geeft er de dip1omaten. en de wapenindustrie de schuld van, Maar men vergeet aan zichzelf te denken. Wil ziin de hoofdschuldigen, zei sor. Op de noodkreet aan allen mee te doen ikwam a^ antwoord lauwheid van verreweg de meesten. „Wii ziin achteruitgegaan en blijven ach- teruiteaah. tenzij de nood zoo hoog gestegen r dF wi.i het nut van meedoen inzien". De nood is hoog. Sor. ging de overeenkomsten na sinds 18nQ, waarin verboden wordt het gebruik van gïfvn.ssen. Maar men voelt zich daarmee niet vePicr want steeds weer opnieuw verschijnen verfden, zooals biiv. in 1922 in Washington w<""ten eemaakt. Maar lang niet alle staten hebben d*-* laatste overeenkomst eeratifi- cepvd. Schatten kost de beantwoording de' vele vreten in chemische vakbladen voor ver- h"*°rino- pn uitbreiding der bestaande gasmen Fn dan ziin er menschen. die het gruweUlk" k---."Vter van de nieuwe oorlogvoering verdoe- 7door te zeggen, dat het zoo erg niet is.... F 1 woord oorlog moet geschrapt worden en vm-^nderd in: massamoord on burgers. Hef woord oorlog wordt nog steeds omeevp" dom- een nvmbus van valsche romantiek, die de gr~ote ma s«a meesleept. Snr. gaf een citaat uit Erasmus* Klage de° F'ie^ens, waarin deze wees on het gruwzam* in den oorlog. „Niet door politieke verbondm- of vor.stenhuweH.tken of re van chenolitiev w>rdt iets bereikt Vergeving echte'* wekt. ver- a-pvint?. weldaad roept weldaad on". Het boe1" had thans geschreven kunnen ziin. t aat ons vooral niet vergeten, wat ge- be"rd is", eind'^de «nr. ir. Hondius. Dr. E, van Raalte begon met te zeggen dat. in de legerkampen van tegenstanders dr wanen en liggen van één en dezelfde firm° Wapenfabrikanten ^ün eaorgar>i?°erd om zoo veel mogeli'k af7Dt2eb'°d te vilden en winc' te maken. Ze tetten niet op de nat.lonalite" der afnemers. Men staat tegenover deze zake** we] eens se°ntisch. omdat er geen bewh'zen zon- d3n ziin. Het onderzoek door de commissi*- n'.'e in Amerika gphouden levert die bewHzen de belanghebbenden zelf hebben verklaard aan beide partijen wapens geleverd te heb ben. De Internationale Vijand nr. 1 is het oor logsgevaar. De spanning tusschen de landen, meet ontspannen worden en dan denkt men het eerst aan het middel van den oorlog, eer gevaarlijke en vreemde ontspanning. Men be schikt immers over 't apparaat bij uitnemend heid als verdediging tegen het oorlogsgevaar, nl. de Volkenbond. In die spanning is de wa penindustrie een groote factor. Er zijn geer bewijzen, dat de pers en de staatsambtenaren in Amerika zijn omgekocht. Maar men is nog maar in het beginstadium van het onderzoek en sterke vermoedens bestaan reeds. De praktijken der wapenindustrie komen, neer op scherpe concurrentie eenerziids en samenwerking anderzijds. De afnemende lan der worden onderling verdeeld, maar de fa brikanten mogen niet in het rayon van elkaar komen. Spr. haalde uit door fabrikanten gevoerde briefwisseling sprekende voorbeelden aan van de mentaliteit dier heeren. Zoo schreef een hunner, dat zijn munitiezaak weer overeind gezet was door groote orders voor bommen Bommen, die verderf brengen! Zoo schreef een ander: ..Ongelukkig voor ons echter is. dat de ruzies, 'die ergens bestonden) op vreed zame wijze beslecht worden". De wapen industrieel is bovenal zakenman: zooveel mogelijk wapenen moet hij aan den man brengen Hij is geen man. die oorlog wenscht Hij verafschuwt den oorlog ook. als hij er direct bij betrokken is. maar hij is op winst uit. De eisch moet gesteld worden, dat aan de vrijheid in den particulieren wapen handel eer. einde gemaakt wordt. Het eind deel moet zijn afschaffing van die industrie Zoolang dat niet bereikt is. hoort scherpe controle toegepast te worden. Een les uit dit beginstadium is de dringende noodzaak om als c- geen bewaneningsvermindering komt ee- aan banden leggen van den particulieren wanen hand el. Men moet nóg meer openbaar maken van deze industrie, ook bij ons. De voornaamste les is deze. dat de staten moeten ophouden met te denken den vijand het beste te kunnen weren door bewapening tot de tanden. Slechts met hulp van den Volken bond kan men de spanning tusschen de vol- kere" verminderen, zoodat geweld achterwege kan blijven. Het is misdadig defaitisme te smalen op der. Volkenbond. Het ls misdadig defaitisme om te beweren, dat het pacifisme een ontzielend iets zou zijn. Er is één ding te doen, nl. den strijd te voeren voor het pacifisme. Dan zijn we goe de Hollanders en nationaal in den besten zin des woords. Spr. eindigde met den naam van prof. van Vollenhove te noemen, die zal blijven klinken in de wereld Hij heeft gestreden tot het einde van zijn leven voor de gedachte aan recht tus schen de volken. Ds N. Padt citeerde de driftentegenstel ling van Freud. de drift tot het leven en die tot den dood. Wie rondkijkt komt tot de con clusie dat er een huiveringwekkende massale drift tot den dood bestaat, die hoe langer hoe meer allesbeheerschend dreigt te worden. De massa cirkelt huiverend rondom haar eigen ondergang en komt het moment, dat de massa zelfmoord plegen zal. dat men een nieuwen oorlog voorsDelt. dan zal het de zelf moord zijn van heel de moderne cultuur. Vele laren na 1918, toen een Fransch officier zei: welken weg gij ook neemt, elke weg leidt tot den dood veel jaren daarna leeft onze ge neratie onder den gezichtshoek van den dood. 'eeft de kunst onder dien gezichtshoek houdt in de groote steden de architectuur zich niet bezig met het bouwen van gaskelders? 'eeft de opvoeding onder dien gezichtshoek kinderen met gasmaskers voor! een doods driftcultuur. Waar de doodsdrift overheer- schend wordt, komt decadentie tot openbaring. Aan den dood wordt verdiend. Het dooden van één Duitsch soldaat kostte f 80.000. en de wm«t. die daarmee gemaakt wordt, bedraagt f 30 <100! ..Dat bedrag wordt verdiend aan het dooden van het leven van een mensch, van uw man. uw zoon De oarticuhere wapenindustrie is een zaak. en zaken ziin zaken: die doe je zonder mo- raaloverwegineer. Maar waar uit de cultuur de ethiek verdwiint. daar js het einde van de cultuur aanwezig. En a^een als uit het bin nenste der men«chen alle krachten worden gemobiliseerd, alleen dan kan de cultuur ge red worden van ondergane. De enkelingen doen het niet. want in enkelingen komt tof uiting wat leeft in de massa. Men moet zich wenden tot de massa. Dit is dp hP^-denking'dag van den wapen stilstand. W'i herinneren ons. wat aan de "ornme en bil Yneren en elders geleden is. hoe **ar het lever is geschonden .Gii. menschen -He door den J*>ver«drift, wordt voortgestuwd Viorinnert u 19141918 en zweert, dat ge met e'le machten van uw ziel zidt staan voor he*- heih'g ideaal van een menschheH. die eerbied voor het v>n God ^«choriVen leven t.eef er voor. sterf pr voor Maar heb het le ven hef en niet, d» doodsdrift. Nu zestien jaar na den wapenstilstandsdag: Oorlog aan den oorlog!" De cnl'ftcte van het Roodle Kruis. Het ParkhersteUingsoord moet blijven bestaan! Morgen wordt de jaarlijksche collecte van het Roode Kruis gehouden voor het Haar- lemsche Parkherstellingsoord. Ook dit maakt een moeilijken tijd door, maar het moet blij ven bestaan, het heeft zijn plaats veroverd onder de Haarlemsche verplegingsinrichtin- gen; het kan niet meer worden gemist. Laat daarom ieder Haarlemmer zich mor gen tooien met het Roode Kruisvlaggetje Teeltbeperking; van bloem bollen. Inlevering van bollen voor vernietiging. In verband met het bepaalde in het Bloem- bollensaneeringsplan Teeltbeschikking 1934. Art. 8 slot. wordt aan belanghebbenden in Noord-Holland, benoorden het Noordzeekanaal medegedeeld, dat op 14 en 15 November a.s. voor de laatste maal gelegenheid wordt ge geven om bloembollen ter vernietiging in te everen: a. voor hen. die in 1933 niet geheel aan de in'everingsvoorschriften hebben voldaan; b. voor hen. die in het plant jaar 19331934 teveel beplant hadden. De inleveringsdepots, die geopend ziin van 812 uur v.m. en van 15 uur n.m., zijn ge vestigd te: Berkhout: terrein tusschen Berkhout en Bobeldijk. Broek op Langendijk: terrein bij Corn. Tim merman. Heemskerk: slot Assemburg. Den Helder: langs het Noordholl. Kanaal. Hoog karspel: achter het station Hoogkar- spel Eveneens in de gemeenten Hillegom (Zilk), Lisse, Voorhout, Katwijk. Roelofarendsveen en Naaldwijk: aan de bekende depots. On 14 No vember te De Kwakel f gemeente Uithoorn) en Brielïe: op 15 November op het eiland Texel, te Goudswaard en op het eiland Rozen burg; eveneens aan de bekende depots. Die aangeslotenen, die nog op afdoening van hun ingediende klacht wachten, zullen vóór bovengenoemde inleveringsdata een uit- noodiging ontvangen om namens de Neder- andsche Sierteeltcentrale door een commissie te worden gehoord. Voor de goede orde wordt nog op het vol gende speciaal de aandacht gevestigd: 1. Bloembollen, aangevoerd wegens In 193? te weinig ingeleverd en wegens In 19331934 te veel geplant moeten op afzonderlijke aan- voernota's worden vermeld. 2. Op elke aanvoernota moet het nummer worden aangegeven, waaronder de kweeker was aangesloten bii de Nederlandsche Bloem bollenkweekers Centrale. 3. Op elke aanvoernota vooral duidelijk ver melden of de bloembollen worden aangevoerd wegens: a. te weinig Ingeleverd in 1933: h te veel eerilant in ipsa1934. Wat kwaliteit enz. betreft, wordt naar voor gaande circulaires der Nederlandsche Sier teeltcentrale verwezen. Barteljorisstraat 26—28 (Adv. Ingez. Med.) R.-K. Oratorium-Vereeniging. De solisten op haar a.s. uitvoering. De solo-partijen in de op 16 November a.s. door de R.K. Oratorium-vereeniging uit te voeren de „C Dur-Mis" van Beethoven en het ,.Te Deum Laudamus" van Anton Bruckner, zullen vervuld worden door de dames Ankie van Wickevoort Crommelin. sopraan en Jo van de MeentWalter, alt en de heeren Evert Miedema, tenor en Bas de Groot. bas. Deze vocalisten, oud-leerlingen van de be roemde Nederlandsche zangpaedagoge Cor nelia van Zanten, vormen een vaststaand solo-quartet en zijn reeds meermalen aldus met succes opgetreden. Had Haarlem nog niet het voorrecht deze artisten als solo-quartet te hooren, toch zijn ze voor velen geen onbekenden meer. In de groote dagbladpers heeft men reeds talrij ke malen van hun optreden hier ter lande, alsmede van buitenlandsche successen kunnen lezen. Van Ankie van Wickevoort Crommelin zal een ieder destijds met belangstelling hebben kennis genomen, dat zij op het te Weenen ge houden Internationaal Concours voor Solisten met 700 deelnemers uit alle oorden der wereld, één der vijf di ploma's, die voor zang waren beschikbaar gesteld, behaalde. Hierna zong deze zangeres op vele plaatsen in ons land bij groote koorvereenigingen en or kesten. O.a. bij de H. O. V. De critieken luid den toen unaniem zeer gunstig. Jos. de Klerk schreef in de Oprechte Haar lemsche Courant: De bekroonde zange res bleek een coloratuurzangeres van bijzon dere kwaliteiten. Al direct, met het heerlijke „Et incarnatus est" uit de C Moll-Mis van Mo zart, frappeerde het timbre der stem door warme expressiviteit.... Dat in alles het ge voelig muzikale domineerde boven het tech nische berekende, mocht bovenal sympathiek stemmen". K. de Jong in Haarlem's Dagblad: .Dat was de incarnatie van de lentestem zelve (zij droeg (Frühlingsstemmen voor), leeuwerik en nachtegaal vereenigid in 'n zoo jong en frisch en glashelder en zuiver geluid en zoo mooi van timbre, als we niet vaak te hooren krijgen". J. S. in de Nieuwe Haarlemsche Courant: .Een stevig aansprekend helder en aange naam geluid, gepaard met een uitstekend ge schoolde techniek, een prettige, losse voor dracht en goede muzikale smaakGoede coloratuur-zangeressen bezit Nederland slechts weinig. Hier hebben wij er nu een van bijzondere kwaliteiten. Laten we haar in.eere houden De alt-zangeres trad o. m. op bij de uit voering der Negende Symphonie van Beetho ven te Rotterdam. In de Maasbode lezen we daaromtrent: „De alt heeft een groote zeker heid in haar optreden en een mooi timbre in de stem Bij haar optreden in „Saul" van Handel te Arnhem behaalde zij eveneens veel succes. De „Arnhemsche Courant" vermeldde: „....De alt maakte indruk. De stem is krachtig en vol. Haar dictie viel te loven, aan zeggings kracht ontbreekt het haar niet." Aangaande Miedema's optreden te Londen lezen we; „Hij is een tenor, die dank zijn tech nische ontwikkeling, zijn machtig geluid met distinctie en bevalligheid beheerscht." En over dat te Antwerpende stem heeft een prachtvolume en geschooldheid, het timbre is 'bijzonder aangenaam. Zijn dictie is voorbeeldig, geen woord, dat voor den toe schouwer verloren ging." Verder vermeldt De Maasbode in verband met zijn medewerking in „Das Paradies und die Perie"; „Na Jo Vincent noem ik den tenor Evert Miedema. die van veel artistiek begrip blijk gaf, zoowel in stem als in voordracht." De Groot's vertolking van de veeleischende baspartij in de Negende Symphonie bleek een ware verrassing' te zijn. Willem Landre schreef in de N. R. C.: „....hoe kernachtig flink klonk de stem van Bas de Groot: zijn eerste solo is door dictie, muzikaliteit en techniek uitstekend geweest." En ook De Maasbode roemt ziin ..groote tech nische vaardigheid, rijke Muzikaliteit en uit stekende opvatting". Verder luidt het: .Zoo wel in de hoogte als in de laagte voldeed zijn materiaal volkomen". Men ziet het. De solopartijen worden vervuld door een viertal jonge, cp den voorgrond tre dende artisten, die reeds in korten tijd veel hebben genresteerd. Hun fraai stemmateriaal, muzikaliteit en technische beheersching zijn ons een borg voor een uitstekende vertolking der Solo's in genoemde werken van Beet hoven en Bruckner. „Kunst aan het Volk" De Indische danser „ïndra Ramosay". In verband met den tweeden avond van de Vereeniging „Kunst aan het Volk" op 21 No vember, waarbij de Indische danser „Indra Ramosay" zal optreden, meldt men ons het volgende: De bewegingen van dezen danser zijn van een schier volmaakte plastische schooheid, die mede gedragen wordt door de kleur van zijn kleeding, dat bij eiken dans passend is en het geheel tot een harmonische eenheid brengt. Bij zijn dansen is iedere spierbeweging van beteekenis. elk gebaar heeft plastischen inhoud. Daarenboven krijgt de toeschouwer sterk den indruk, dat deze danser uitgaat van de traditie, van cultuur, zooals dat op zijn wijzen Jodjana doet, maar daarop dan met intuitieve articiteit zijn kunst in eigen regionen weet te zetten. Deze traditie is ons, Westerlingen, natuurlijk vreemd. Het is niet noodig er op te wijzen, dat men Hindoesche en (de daarmede in nauw verband staande Javaansche) dansen ziende, geheel en al vrij moet zijn van alle Westersche dansopvattin- gen. De danskunst der oude Hindoes ontstond niet uit lichamelijke amusementsdrang, maar uit vrome inspiratie, en de dans werd geacht van goddelijken oorsprong te zijn. Zelfs staat Hindoesche danskunst in verband met beoefening van .Yoga". Dans en tooneel stonden in onverbrekelijk verband, en de eer ste Hindoesche dansen waren mythologische tooneeldansen. De Hindoesche (en Javaansche) dansen zijn oorspronkelijk niet zoo maar lichaamsbe wegingen, maar zijn geïnspireerd door den geest, die er het rhythme van vormt. Het in nerlijke bestemt hier het uiterlijke. Zij zijn daardoor eigenlijk magische bewegingen, en het is niet het pleizier, het amusement, zoo als in Europa, maar de z.g. ..bhakti" (slechts zeer gebrekkig vertaald door: devotie en ge loof), die er de heilig levengevende bezieling van ls. De Indische danser ..Indra Ramosay" ont werpt zijn dansen naar traditioneele overleve ringen van den ouden tijd: in sommige, die tot de volksdansen behooren, zooals b.v. „de Zwaarddans", lijkt hij er zelfs nu en dan wel wat buiten te gaan. Het mooiste, want zuiverste in den ouden stijl vond men hem in dansen als „Invocation", die een heiligen ritus lijken, maar dan wat wij in het Westen gewoonlijk onder dansen verstaan. Een jong en charmant Britsch-Indisch dan seresje „Devaki" staat Ramosay ter zijde. Alles en alles belooft een avond van won dere schoonheid. VEREENIGING .DE HAARLEMSCHE MANèGE. Voor Zaterdagmiddag heeft bovengenoemde vereeniging een jachtrit met middel-hinder nissen uitgeschreven. Deze hindernissen wor den geplaatst in de Van Haemstedelaan en op het Zandvoortsche strand. NUT VAN T ALGEMEEN. Het departement Haarlem van de Maat schappij ..Tot Nut van 't Algemeen" houdt Dinsdagavond 13 November a.s. een leden vergadering in het gebouw Lange Veer- straat. SONATEN-AVOND JAN HOEBEN EN JACOB BIJSTER. De heeren Jan Hoeben en Jacob Bijster geven Maandagavond 12 November een sona- tenavond in de muziekzaal van Café-restau rant Brinkmann aan de Groote Markt. HANDELSBLAD GRATIS Zij. die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en t 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam -erhoogd met 20 cent per maand voor •erzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSENG'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 102U9 {Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Overtreding Tabakswet. Voor de Haarlemsche rechtbank stond een kleinhandelaar uit IJmuiden terecht wegens overtreding van de Tabakswet. De man had een partij sigarettendoosjes voorradig gehad, die niet voorzien waren van de vereischte aan vullingszegels, terwijl andere geschonden waren of voorzien van gebruikte zegels. Toen de ambtenaren in den winkel waren voor het onderzoek, bracht verd. een aantal doosjes in de kamer achter den winkel, waarheen de ambtenaren hem wilden volgen. Verd. heeft een hunner bij de borst gegrepen en hem ver hinderd verder te gaan. Eenige vrouwen kwa men er bij en men wilde hem uit het huis duwen. Pres.: „Er ontstond dus verzet tegen een ambtenaar." 4 Verd.: „Mijn vrouw en schoonzuster waren wat opgewonden. Ik heb nog nooit last gehad met dergelijke zegelkwesties." Rijksadvocaat: „Behalve dan dat U in Sept. 32 bent aangehouden in een auto, die frau duleus sigarettenpapier vervoerde. U was be trokken bij een smokkelaffaire". Verd.: „Hoe komt U er bij?" De Rijksadvocaat oordeelde hier te doen te hebben met ernstige fraude. Hij vroeg drie geldboetes van f 100 (voor de oude, gebruikte zegels, voor de verkeerde zegels en voor het verzet tegen den ambtenaar). De Officier vroeg twee boetes van f100 of vervangende hechtenis van 10 dagen en voor het verzet een gevangenisstraf van 8 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Overtredingen Tabaksioet. Een 32-jarig grossier-winkelier uit Wormer- veer heeft de Tabakswe'. overtreden. Op som mige sigarettendoosjes heeft hij toeslagzegels van 30 cent geplakt in plaats van zegels van 50 cent. Van zeven doosjes waren de zegels verbroken. De kommies der belastingen heeft 97 doosjes in beslag genomen. Verdachte antwoordde op een vraag van den president, waarom hij er niet voor had gezorgd de goede zegels er op te plakken, dat hij „er zooveel werk mee had en misschien wat in de war geraakt was." De verbroken doosjes waren bedoeld als monsters. Verd. is in de gelegen heid gesteld de zaak met betaling van f 5 af te doen, doch hiervan heeft hij geen gebruik gemaakt. De Rijksadvocaat mr. Ascher eischte de mi nimumboete op dit feit gesteld, n.l. f 100 waar mee de Officier accoord ging. Uitspraak over 14 dagen. Een andere overtreder van de Tabakswet, een 51-jarig bakker uit Haarlem, had zich te verantwoorden wegens het feit dat hij in huis gehad had een voorraad sigarettenpapier, waarvoor geen belasting was betaald. Verdachte beweerde eerst niet te weten hoe het papier in zijn huis gekomen was. Nu wist hij het wel. Een kennis van hem wat die man voor zaken dreef, was hem on bekend die w* eens een kopje thee bij hem dronk en 'n uurtje op zijn divan rustte, scheen het papier achtergelaten te hebben. Pres.; „Waar werd het papier gevonden?" Getuige-kommies: „Op zolder onder 'n waschtafel!" Pres „Dan heeft die kennis dat papier niet verloren! Of loopen Uw theegasten zoo maar eens naar den zolder?" De Rijksadvocaat verklaarde, dat die kennis een smokkelaar is, die eenige dagen vóór de huiszoeking bij den bakker is aangehouden in Alkmaar met veel van dat papier. Een ambtenaar van de belastingen zei den indruk te hebben, dat de verdachte van deze zaak niets wist. De dochter van verd. zou vol gens hen wel kennis gedragen hebben van deze kwestie. De kennis beweerde zelf slachtoffer te zijn geweest. Iemand had hem een paar doosjes gegeven ter verzending; wat er in zat wist hij niet. Hij heeft de pakken zoolang bij den bak ker gebracht, toen deze met z'n familie ter ruste lag. De bakker wist niets van het verblijf van de hoeveelheid papier, dat hij in zijn huis heeft achtergelaten. De Rijksadvocaat achtte in elk geval groote zorgeloosheid aanwezig bij den verdachte. Er is voor een bedrag van f 119.23 aan accijnzen ontdoken. Hij vroeg een boete van f 50 subs. 5 dagen, waarmee de Officier het eens was. Uitspraak over 14 dagen. Clandestiene distilleerderij. Een 28-jarige arbeider uit Hillegom stond terecht wegens het voorhanden hebben van een distilleertoestel en alcohol, zonder dat hij vergunning had die toestellen te hebben en te stoken. Verd. bekende en vertelde, dat een hem onbekend persoon aan hem het toestel ge geven heeft, omdat die man het kwijt wilde. Die onbekende heeft luttele aanwijzingen voor de stokerij gegeven en voor de rest heeft verdachte zelf maar eens geprobeerd te sto ken. hetgeen mislukte. De onbekende zou het brouwsel verkoopen en verd. zou er een be drag voor krijgen. De president, mr. Th. Maassen vond dit vertelsel over den onbekende vreemd. De Rijksadvocaat vroeg voorwaardelijke ge vangenisstraffen die door den Officier op twee maal twee maanden werden gesteld met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over 14 dagen dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING EN A.J.C. Zondagmorgen 11 November organiseeren bovengenoemde vereenigingen een filmvoor stelling in de groote zaal van het concertge bouw. De hoofdfilm is de bekende geluidsfilm A nous la liberté, „Leve de vrijheid", van den bekenden regisseur René Clair. Een rolprent, die een uitstekende pers had, waarin de echte fijne Fransche geest is bewaard gebleven. Ook het bijprogramma is goed, o.a. een zang en muziekfilm van „Die schóne blaue Donau", van een groot Weensch mannenkoor met orkest. TIP-TOP GESCHENKENHUIS. De St. Nicolaastijd is in aantocht. Iedereen begint langzamerhand zijn voorbereidingen te treffen. Hij of zij nu, die voorwerpen van ver schillenden aard tegen billijke prijzen zoekt, zal zeker bij Tip-Top Geschenkenhuis Paar- laarsteeg 7 iets van zijn gading vinden. Deze zaak, een filiaal van Tip-Top parfu- merieënzaak, werd Donderdagmiddag 3 uur geopend. In de onder bloemen bedolven zaak getuigde een groote hoeveelheid goederen, dat het den eigenaar ernst is, een ruime geschen kenkeuze te bieden. Wij zijn er van overtuigd dat men in dit geschenkenhuis veel naar zijn zin zal vinden. AANBEVELING. B. en W. hebben voor de benoeming van een leeraar in de handelswetenschappen aan de H.B.S. A met 5-j. cursus de volgende aanbeve ling opgemaakt: 1. de heer G. Velds, te Enschedé. 2. de heer J. van Manen, te 's-Gravenhage. GEEN FLATGEBOUW IN HET FREDERIKS- PARK. B. en W. stellen den Raad voor, afwijzend te beschikken op een verzoekschrift van Mr. J. de Vries te Amsterdam, om van de gemeente Haarlem in koop te mogen ontvangen een per ceel grond aan het Frederikspark, ter grootte van 1000 M2. met de bestemming, daarop een flatgebouw te doen bouwen. B. en W. meenen dat een dergelijk gebouw in deze omgeving niet op zijn plaats is. Het ge deelte dat men nu wenscht te koopen en de tuin van het voormalige Brongebouw dienen een aaneengesloten open geheel te blijven. 1918 11 November 1934 De vergadering met VREDESRAAD HAARLEM is een groot succes geworden. Maakt 11 NOVEMBER goed! De part. wapenindustrie moet weg! Wordt lid van een Vredesvereniging! Minimum contributie 1.per jaar. Algemene Vereniging „Nooit Meer Oorlog". BERKENSTRAAT 22 HAARLEM. (Adv. ingez. Med.) ACENDA Heden: VRIJDAG 9 NOVEMBER H. O. V. Bach-Haendel-Herdenking. 8.15 u. Luxor Sound Theater: „Koningin Chris tina" (geprol.) 7 en 9.15 uur. Palace, Cinema-Variété: „Carnaval en Liefde". Op het tooneel: Mc. Rac and Leport: The Flying Scotchmen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Tsarina van Rus landOp het tooneel: Mac Wynn Foursome, revuette in rhythm. 7 en 9.15 uur. Ned. Protestantenbond: Lezing Ds. W. Mackenzie. 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereeniging: lezing mej. Van Wijngaarden. 8.10 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 10 NOVEMBER Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker „Vorstelijke Emigranten". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14