De Zesdaagsche te Amsterdam. Probeer Kruschen voor onze rekening VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 V. S. V—XERXES. V.S.V. komt uit met: Michel, Broek, Van Zutfen, Den Boer. De Vries, Hlllekamp, H. de Wolf, De Koning, Van der Lugt, Sterk Kruiswijk. U. de Wolf is dus niet opgesteld. SPARTA—STORMVOGELS. Stormvogels vertrekt met het volgende elf tal: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Tol. Prins, Fijen, Geerts, Van der Steen, Ketting, Schipper, v. d. Kuyl. STORMVOGELS 2—E. D. O. 2 Stormvogels beschikt over: De Vries, Jongsma, Jongsma. Bravenboer, C. Wey, Rijkeboer, Van Pel Jr., Van Pel Sr., de Back. Effern, Schipper. ALCMARIA VICTRIX 2—V. S. V. 2, De V.S.V.'ers vertrekken met Van der Wint, v. d. Linde, Kok. De Haas, Glas, Kossen, Karrebelt, Michel, Wey, Rosier, Hamers. T. H. B WILHELMINA VOORUIT. T.H.B. verschijnt met: Van den Berg. Van Straten, Spierdijk, Van der Horst, Kluën, Ruiter, Aalpol, v. d. Ham, Veltmijer, v. d. Meij. Vel- linga BLOEMENDAAL—E. D. O. Het E.D.O.-elftal is als volgt: De Waard, K, Zandstra, Boeree. Perukel SrKoppen, Oomen, J. W. Koene, Van Geemen, Goemaat, Peru kel Jr., Kelder. STORMVOGELS 2—E.D.O. 2 E.D.0 2 komt als volgt uit Van Roon, G. Zandstra, H. v. Weeren, Jansen, Kloos, Jac. Bos, Kollerie, J. Steffens, Th. v. d. Putten. H Koene, P. Spek. BLOEMENDAAL—E.D.O. De Bloemendalers verschijnen in de vol gende opstelling: De Haas, Kohier, Immer. Röbken, Beyk, Leemhuis. Kammeijer, De Bock. De Wilde. Van Gelder. Van Leuven. OVERMAAS—R. C. H Voor dezen belangrijken wedstrijd bleef het R. C. H.-elftal ongewijzigd; het speelt dus in de volgende opstelling: Kos, Krom, Pre vost Sr.. Berg .Ruis. Prevost Jr., Van der Meulen. Houkes. Van der Horst. Kedde, Hartendorp. R. C. H. 2—HILVERSUM 2. De blauw-zwarte reserves komen als volgt uit: Van Gendt, Van Thiel, Kaestner, Waalewiin, Van Eek, Kok, Paape, Slot, Ruygrok, Martin, Meyer. FEESTAVOND V. D. S. De door V. D. S. georganiseerde feestavond in de Kroonzaal van Café-Restaurant Brink- mann heeft veel succes gehad. Vooral de door de leden opgevoerde revue (ontwerp en regie Lou Schermer) sloeg in. Ook traden nog op eenige balletdanseressen, alsmede een jazz- sjnger. Als conférencier-balleider trad op de heer Vreeswijk, die mede door zijn aardige liedjes den geheelen avond een geanimeerde sfeer wist te scheppen. Het was een groote voldoe ning voor het bestuur der nog zoo jonge ver- eeniging. zoovele donateurs, donatrices en genocdigden aanwezig te zien. Tijdens de pauze werden vele fraaie prijzen verloot. De avond werd besloten met een gezellig bal. ZATERDAGMIDDAG- COMPET1TIE Voor Zaterdag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld, die te half drie aanvangen: Af deeling A: V. V. IJ. I—V. V. IJ. 2 KennemerlandTweede Jeugd. ZeevogelsIJ. F. C. SizoTelefonia Afdeeling B: V. V. R. A.Zeevogels 2 Z. S. V—Kennemerland 3 Kennemerland 2Floralia Afdeeling C: Kennemerland 6Kennemerland 4 V. V. B.—V. E. W. Ook morgen zal V. V. IJ. 2 er nog niet in slagen, haar eerste overwinning te behalen daar haar clubgenooten met hun schotvaar- dige voorhoede de fraaie kans op het kam pioenschap wel niet door een nederlaag te gen de spelers van het tweede zullen laten be derven. Kennemerland ontvangt Tweede Jeugd. Dat wordt een wedstrijd tusschen twee elftallen, die zich tot het uiterste zullen inspannen. Sinas jaren bestaat er n.l. een groote rivali teit tusschen deze teams. Tot nog toe heeft Kennemerland bijna steeds aan het langste eind getrokken, doch of dit morgen weer het geval zal zijn, meenen we te moeten betwij felen. Het zou ons geenszins verwonderen in dien Tweede Jeugd, dat zoo wisselvallig speelt, in dezen wedstrijd haar beste spel vertoonde en Lodder c.s. twee punten afhandig maakte. De ontmoeting tusschen Zeevogels en IJ. F. C. lijkt ons interessant. Zeevogels is een jonge, opkomende vereeniging, die overwin ning op overwinning boekte, terwijl IJ. F C. tot het vorige seizoen op het kampioenschap der Zaterdagmiddagcompetitie geabonneerd was. Zal in deze ontmoeting weer iets van de oude glorie der IJ. F. C.'ers schitteren of zul len ook zij voor de jeugd moeten buigen? De uitslag benieuwt ons. Het Hillegomsche Sizo heeft het nog niet tot een overwinning weten te brengen, maar aangezien het spel van deze ploeg elke week beter wordt, gelooven we, dat Telefonia met leege handen naar de Spaarne- stad zal moeten terugkeeren Z. S. V., dat de leiding heeft in afdeeling B. ontvangt de Kennemerland-veteranen. Ge dachtig aan de onverwachte nederlaag, die de Zwanenburgers het vorige seizoen op eigen terrein tegen dezelfde tegenstanders moesten slikken, zal de thuisclub ongetwijfeld flink aanpakken, waardoor de punten wel in Half weg zullen blijven. Floralia uit Hillegom debuteert tegen het sterke Kennemerland 2. Weten de Floralianen deze vuurproef te doorstaan, dan zullen zij hun weg in deze omgeving wel weten te vinden. V. V. R. A. lijkt ons sterker dan Zeevogels 2. In de laatste afdeeling zal V. E. W. haar ze getocht o.i. voortzetten door ook V. V. B. te kloppen. GYMNASTIEK Op de wedstrijden voor den K.T.K. behaalde mej. C. v. d. Mije een len prijs in den len graad en mej. J. Keur een len prijs in den 2en graad, zoodat de dames-afd. van O.S.S twee kampioenen K.T.K. en wel in den len en 2en graad. telt. Verder behaalde O.S.S. het hoogste aantal ounten als vereeniging en daarmede den len vereenigingsprijs. Er is nu geen enkele reden meer om niet eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Emmers ge ontvangt een gratis proeflacon verpakt bij de groote flesch a 1 60, dus ook meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. Kruschen Salts zuivert Uw bloed, het zal U verfrisschen en verjongen. Het wordt tevens over de geheele wereld erkend als het beste middel tegen rheumatiek, ischias etc. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenland- sche verpakking, doch uitsluitend in onge schonden Hollandsche verpakking met den naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket der flacon gedrukt (Adv. Ingez. Med.) HOCKEY. BLOEMEND AAL-COMB.—ZANDVOORT. Zaterdagmiddag 2.30 uur speelt het le elf tal van Zandvoort tegen een combinatie uit de Bloemendaalsche hockeyclub op het ter rein te Bloemendaal. SCHAKEN WEDSTRIJD TE ZANDVOORT. Woensdag 28 November komt de schaakclub Watergraafsmeer haar krachten meten met de Z.S.C. in lunchroom Rinkel Er zal aan 38 borden gespeeld worden. HANDBAL HET PROGRAMMA. Het volgedne K. N. G. V.-programma tot en met 16 December is vastgesteld. Dames. 11 November: Rapiditas '31 IR. A. P. H 9 uur TurnoHeracles 3.15 18 November: Rapiditas '31 IConcordia n 10.30 Concordia IAalsmeer 10.30 HerculesSpartacus 3 25 November: AalsmeerRapiditas '31 I 1 Rapiditas '31IIConcordia II 11 9 December: Rapiditas '31 IIAalsmeer 10.30 OdinConcordia n 12.30 16 December: Concordia IIConcordia I 11 Rapiditas '31 IIOdin Heeren. 11 November: Niloc IIKr. en Vlugheid 3 Rapiditas IAmstels Gd 10.30 18 November: Odin IConcordia 11 Olympia—Rapiditas '31 I 2 Lijnden ITurno 2 25 November: AalsmeerOlympia 2 Rapiditas IConcordia I 9.30 Lijnden nRapiditas n 2 December: Rapiditas '31 IAalsmeer 10.30 OlympiaRapiditas II 9 December: OlympiaLijnden l'l OdinRapiditas I 11 16 December: ConcordiaOlympia 9.30 Lijnden IIOdin 10.30 HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Zondag worden twee spannende wedstrijden gespeeld, n.l. RapiditasAmstels Gd. die mo menteel beide nog ongeslagen zijn. Het zal dus a.s. Zondag aan de Van Oosten de Bruynstraat wel spannen. De Niloc en Kr. en Vlugheid reserves spelen eveneens een spannenden wedstrijd. De Rapiditas-dames zullen over de reserves wel weten te zegevieren evenals de Turmo-dames over die van Heracles. Wielrijden Het Fransche koppel BroccardoGuimbretière int met een ronde voorsprong In totaal afgelegd: 3192.685 K.M. Het vorig jaar 3141.603 K.M Broccardo. Guimbretière. DONDERDAGMIDDAG. De middag bood weer het gewone schouw spel. Vooral op het middenterrein is het wel dra goed vol. Ook de overige plaatsen begin nen zich langzamerhand weer wat te vullen. Te twaalf uur Donderdagmiddag waren na 133 uur rijden in totaal afgelegd 2898.800 K.M. Er zijn nog 9 koppels overgebleven; Jazet is nog steeds reserve. Er gebeurt vóór half drie. het begin van de klassementsprints, niets bijzonders. De sprints van half drie. De renners beginnen rustig. De eerste sprint wordt gewonnen door Pijnenburg, 2 Bogaert, 3 Buysse, 4 v. d. Heiden. De tweede sprint is voor Van Kempen, ge volgd door De Wolff, Pellenaars en Deneef. De derde sprint is weer voor Pijnenburg, 2 v d. Heiden. 3 Huertgen, 4 Buysse. Nu is Jan van Kempen weer die de volgende sprint wint, gevolgd door Pellenaars, De Wolff en Deneef. De vijfde sprint neemt dan Pijnenburg weer voor zijn rekening, 2 Huertgen, 3 Brescianl, 4 Bogaert. De zesde en laatste sprint is dan weer voor Van Kempen, 2 Deneef, 3 Guimbretière, 4 Pellenaars. Pijnenburg en Van Kempen hebben dus sa men alle sprints gewonnen, waarmede zij dus boven hun reeds hoog aantal punten er niet minder dan 30 bij haalden. De stand was toen als volgt: Aan den kop: Pijnenburg-Van Kempen met 353 punten. 2 Buysse-Deneef 197 pnt., 3 Broccardo-Guim- bretière 127 pnt. Op 1 ronde: Schön-Huertgen 105 pnt. Op 2 ronden: 5 De Wolff-v. d. Heiden, 250 punten. Op 3 ronden: 6 Braspenninx-Hill, 120 pnt. Op 4 ronden: Pellenaars-Bogaert 151 pnt. Op 6 ronden: Bresciani-Prièto 188 pnt. Op 11 ronden: Gebroeders Vroomen 164 pnt. Na afloop van deze sprints kwam er weer wat leven in de brouwerij. De gebroeders Vroo men gingen plotseling demarreeren en na men spoedig een ronde van hun achterstand terug. Dit werd weer het sein voor een jacht die tot ongeveer kwart over drie duui'de. Het hoofdpeloton volgde en weldra was het ge heele veld in beweging. Het resultaat was dat de gebroeders Vroomen drie gewonen ronden hadden en de overige koppels elk één. Van Kempen en Pijnenburg schenken 500 chocoladereepen aan de weeskinderen. Als het daarna weer rustig geworden is. wordt er om den gang er in te houden een 'premie uitgeloofd voor 300 chocoladereepen. Deze worden door Jan van Kempen in de wacht gesleept. Hij wilde ze echter niet zelf behouden en deelde mede dat hij ze beschik baar stelde voor de weeskinderen. Dit ont lokte vanzelfsprekend een groot applaus. Vlak daarna kwam er weer een sprintje, ditmaal voor 200 reepen. Het is nu Pijnenburg dit deze in de wacht sleept en weer zijn ze voor de weeskinderen. Slaats. die bij een val zijn sleutelbeen ge broken had. schijnt daarvan weer aardig her steld te zijn, want we zien hem in een loge plaats nemen. Hij wordt met een hartelijk applaus begroet. De sprints van half vijf. Het is nu weer tijd geworden voor het klas sement van half vijf. Direct na de klassementsprints worden er JAZET eenige premies verreden. Het zijn er twee die' gewonnen worden door Van Kempen en door Pijnenburg. Er gebeurt nu niets meer; weldra is het weer half zes; dan moet het gebouw weer ontruimd worden. De laatste avond. De laatste avond. Weer stroomt het RAI- gebouw vol, voor de laatste maal. En misschien ook voor de laatste maal in dit gebouw, im mers de plannen voor een sportpaleis moeten reeds in een vergevorderd stadium verkeeren. De spanning op het toppunt. De spanning is gebleven tot in de laatste uren. Te acht uur lagen nog aan den kop Pijnenburg-Van Kempen met 377 pjinten 2 Buysse-Deneef 219 punten. 3 Broccardo-Guimbretière 128 punten. Te ach' uur waren afgelegd 3054.164 KM. Jazet was te zes uur vanavond uit den strijd enomen. Er staan nogal wat pre nies op het programma. In de eerste plaats is er de groote duizendgul- denpremie van een film maatschappij voor het koppel, dat tusschen 11 en 12 uur, dus in het laat- .ste uur van den wed strijd, een ronde uitloopt. Alleen de zes leidende koppels kwamen er ech ter voor in aanmerking. Voorts werd er door een Rotterdamsch sportlichaam een premie ter waarde van f 700 uitgeloofd voor het Ne- derlandsche koppel, dat in het laatste uur de meeste punten verzamelde. Algemeen neemt men aan. dat het Fransche koppel Broccardo-Guimbretière de meeste kans op de overwinning heeft, want het kop pel Pijnenburg-Van Kempen draaide in de laatste 24 uur niet zoo goed. Maar Buysse-De neef zijn de zeer gevaarlijke renners, met een serieuse kans. Eén minuut over tien ging plotseling Broc cardo er tusschen uit, Guimbretière neemt over, maar dan gaan Pijnenburg en Van Kempen er achter aan. Direct daarop vliegt Buysse er van door, Deneef volgt, maar de strijd is enorm zwaar; het wordt een kwart baan, steeds duurt de strijd voort en na minuten langen strijd gelukte het den Belgen, de ronde te winnen. Maar de Franschen en Van Kempen—Pijnenburg gaan er van door en halen hun ronde terug. De drie koppels liggen dus weer gelijk. De Wolff valt. Te 10.20 valt De Wolff tegen de balustrade van het middenterrein. Hij moet worden weg gedragen. Dan zijn de Franschen er al weer vandoor. Zij winnen hun ronde en liggen nu met een ronde voorsprong alleen aan den kop. De Belgen probeerden een ronde van hun achterstand in te loopen. Het lukt hun, zoo dat zij nog op een ronde achter de Franschen liggen en gelijk met PijnenburgVan Kem pen. De zenuwen zijn tot het uiterste gespannen. Van de laatste krachten wordt het maximum gevergd. Intusschen wordt bekend gemaakt, dat De Wolff een kwartier neutralisatie krijgt in verband met zijn val. Nog anderhalf uur. De koppels bewaken elkaar angstig. Dan wordt te ruim half 11 den stand be kend gemaakt: Aan den kop: BroccardoGuimbretière. Op 1 ronde achterstand: v. Kempen—Pijnenburg en BuysseDeneef. Bij deze jachten viel het op hoe slap Jan van Kempen reed. Er zal totaal geen kracht achter: aan de snelheid ontbrak alles. Het zou ons dan ook niets verwonderen, dat Broccardo-Guimbretière hun ronde voor- Sprong in het laatste uur wisten te behouden. Om kwart voor 11 kwam De Wolff weer in de baan. Het Belgische koppel Buysse—Deef wint de premie van 1000. HET LAATSTE UUR. 11 uur. De laatste étappe van den 145 uren- strijd begint. Het lichtje gaat aan, elke tien ronden een klassements met dubbele punten telling. Even een uitlooppoging van Pijnenburg, maar al weer hetzelfde liedje, Van Kempen kan niet vooruit komen; de Franschen halen in. Het wordt half 12. Pijnenburg trekt er tus schen uit, maar al weer gaan de Franschen er achter aan. Pijnenburg er tusschen uit! Van Kempen neemt over, maar de Franschen nemen prach tig over en halen in. De minuten verstrijken. Nog vijf minuten, nog vier, nog drie. 24ste sprint: l Hill, 2. Van Kempen, 3. De Wolff, 4. Buysse. Nog twee minuten, nog 1 minuut. De laat ste. De strijd is gestreden. BroccardoGuim bretière hebben gewonnen. De Marseillaise weerklinkt. Pijnenburg en Van Kempen tweede. Afgelegd zijn in totaal 3192.685 K.M. Het vorige jaar 3141.603 K.M. Het eindresultaat is: 1. BroccardoGuimbretière (Frankrijk) 176 punten. Op 1 ronde achterstand: 2. PijnenburgVan Kempen (Nederland) 443 punten. 3. Buysse-Deneef (België) 293 punten. 4. SchönHürtgen (Duitschland) 149 pnt. Op 2 ronden achterstand: 5. Van der HeydenDe Wolff (Nederland) 285 pnt. 6. BraspenninxHill (NederlandAmeri ka) 197 pnt. Op 5 ronden achterstand: 7. PellenaarsBogaert (Nederland) 283 p. Op 6 ronden achterstand: 8. BrescianiPietro (ItaliëSpanje) 249 punten. Op 9 ronden achterstand: 9. Gebr. Vroomen (Nederland) 205 pnt. Afgelegd totaal 3192.685 K.M. Direct na het einde werden de eererondjes gereden. De Franschen gingen het eerst on der de tonen der Marseillaise. Daarna Pijnen burg en Van Kempen en de andere koppels. Om 12.20 was de huldiging afgeloopen en ook deze Zesdaagsche ten einde. Wat aan premies is verdiend. Tijdens den derden Amsterdamschen Zes daagsche is voor de renners aan premies bin nengekomen een bedrag van 3500. Hiervan hebben de Belgen Buysse en Deneef het leeuwenaandeel in de wacht gesleept, n.l. 1125, terwijl Pijnenburg—Wals -Van Kem pen 1096 ontvingen. De rest was voor de .overige renners te zamen. WATERSPORT DERDE WATERSPORTTENTOONSTELLING. Naar wij vernemen zal de derde nationale watersportentoonstelling, de H. I. S. W. A. dit maal van 8 tot 17 Maart a.s. te Amsterdam worden gehouden in de nieuwe tentoonstel lingszaal „Apollo". SCHIETEN. UITSLAG EINDWEDSTRIJD VAN V. V. EN K. P. B. Prenen 144 punten (kampioen); 2. F. v. Pelt 142 pnt.; 3. H. P. Spoor 142 pnt.; 4. C. v. d. Beek 140 pnt.; 5. B. A. v. Ruyven 138 pnt.; 6. L. P. Thlery 132 pnt.; 7. H. Cramer 131 pnt. Personeel (max. 100 p.). le klasse: 1. P. B. Prenen 97 pnt.; 2. H. P. Spoor 94 pnt.; 3. B. A. v. Ruyven 93 pnt.; 4. H. v. d Laan 91' pnt.; 5. D. Teekens 90 pnt; 6. J. J. Jacobs 81 pnt. 2e klasse: 1. C. v. d. Beek 94 pnt.; 2. H. Fischer 91 pnt.; 3. L. P. Thiery 89 pnt.; 4. H. Cramer 87 pnt.; 5. C. Bennik 82 pnt.; 6. D. Hensen 72 pnt.; 7. A. Baart 54 pnt. De eereprijs, gouden ketting, is gewonnen door F. van Pelt met 142 punten. Strijdt tegen het lawaai. Veel lawaai bewijst gebrek aan beschaving. Het Donderdag te Delft gehouden anti- lawaai-congres beteekent weer een stap verder naar een wereld, waarin wat meer stilte zal heerschen. Het congres stond onder leiding van den voorzitter der K.N.A.C., mr. J. Linthorst Homan. Prof. Dr. A. D .Fokker hield een inleiding voor de asoecten van het geraasprobleem. De kwelling onze maatschappij door het ge raas aangedaan is, zeide spr., het gevolg van gebrek aan beschaving, aan tekortkoming der techniek: geluidsmisbruik en geluidshinder. Waarom dat somtijds zinloos hoorngebruik? Safety first! Zeer juist. Maar dat beteekent niet: Eerst lawaai en dan vanzelf veiligheid. Hier is een wijd verspreide sterk gewortelde misvatting. In Engeland begint men de hoorn signalen te verbieden, vooreerst 's nachts en men rijdt er wel bij. De onvolmaaktheid der techniek maakt, dat een sleeperskar met een gemiddeld gedruisch van 75 decibel voorbij komt een tramwagen met 73 decibel, een motorvrachtwagen even eens met 73 decibel, een personenauo met 65 decibel. Maar er zijn ook auto's, die niet meer dan 50 decibel en vrachtauto's die niet meer dan 55decibel teweegbrengen. Goede en goed onderhouden machines behoeven niet hinder lijk te zijn. De luchtvaart en de snelle treinen zijn echter wederom groote lawaaimakers. Men moet de tekortkomingen der techniek dus verbeteren. Er zullen wel wettelijke voor schriften moeten komen. Maar hoe die te handhaven, wanneer goede meetmethodes ontbreken. Er moet een laboratorium zijn om hier leiding te geven en rechtszekerheid mo gelijk te maken. Schadelijke werking van geraas bestaat in een automatische zenuw-spierwerking. Een onverwacht sterk geluid maakt ons aan het schrikken. De angst-emotie gepaard met een oogenblik van verstijving van den wil kan een voetganger slachtoffer doen worden van een ongeluk. In het British Medical Journal van 6 October j.l. verklaart dr. Mc. Kenzie, dat hij overtuigd is, dat het motorsignaal meer ongelukken gemaakt dan voorkomen heeft. Het vraagstuk van de stiltebevordering heeft inderdaad in de verschillende landen thans de volle belangstelling en het is dan ook wel waarschijnlijk, dat voor een volgende bijeenkomst afgevaardigden van veel meer landen zullen worden uitgenoodigd. Bestrijding van het lawaai van politioneel standpunt bezien. De heer C. Bakker, commissaris van de Ver keerspolitie te Amsterdam hield een inleiding over de bestrijding van het straatlawaai van politioneel standpunt bezien. Meer stilte op den weg beteekent een groo- tere veiligheid. Cijfers uit het buitenland wij zen dit uit. Jammer is het dat, terwijl men overal bezig is het straatgeluid te reduceeren, de automobielfabrikanten hoorn in den han del brengen, die van een inderdaad verbazing wekkende geluidsterkte zijn. De heer Bakker kwam tot de volgende con clusies 1. De bevordering van eenheid in het ver keer moet Rijkszorg zijn en niet worden over gelaten aan de meer of mindere samenwer king der gemeenten. 2. Deze rijksbemoeiing met het verkeer moet zich uitbreiden tot alle weggebruikers, de voetgangers incluis. 3. De gewijzigde considerans van het ont- werp-Motor- en Rijwielwet moge hiertoe de gelegenheid bieden. 4. Zoo dit laatste inderdaad mocht blijken, dan ware dit oogenblik aan te grijpen om ook die bepalingen in de Rijkswetgeving op te nemen die het verkrijgen van die stilte be vorderen. 5. Het is gewenscht, dat door den Minister van Waterstaat kan worden bepaald, welke geluidsignalen wel en welke niet op motorrij tuigen zullen worden toegelaten. 6. Hiertoe ware een instantie aan te wijzen welke den Minister o.m. ook in deze aange legenheid van advies dient. Mr. N. R. H. van Essen, juridisch adviseur van de K.N.A.C. hield een Inleiding over de wettelijke en juridische zijde van het anti- lawaai-vraagstuk. Hij besprak eenige wette lijke bepalingen, die tot het geven van sig nalen dwingen en in dit verband onjuist zijn. Hij kwam tot de volgende conclusies: le. Het ware wenschelijk, dat uiteraard de onzekere en vage aanduiding van het voorge schreven geluidssignaal uit de wet verdween en de beoordeeling van de vraag of een be paalde hoorn al dan niet ongeschikt moet worden geacht, gedelegeerd wordt aan een deskundige op het gebied der geluidstechniek. 2e. op uniforme wijze, d.w.z. door den rijkswetgever, wordt het verkeer in zijn vollen omvang geregeld, met dien verstande, dat ieder soort verkeersmiddel, eveneens den voetganger, wordt voorgeschreven welke baan behoort te worden gevolgd en welke de ge dragslijn zal moeten zijn in het verkeers- agglomoraat: 3e. artikel 5 van het Motor- en Rijwiel reglement worde gewijzigd. Dr. Ir. N. A. Halbertsma heeft gesproken over verkeerssighalen, die tot vermindering van het straatlawaai kunnen bijdragen. Ten slotte heeft prof. dr. C, Zwikker inge leid het onderwerp: De oorzaken der geluiden optredende bij automobielen. Spr. onder scheidt bij de geluiden optredende bij automo bielen 16 verschillende soorten, aangeaeven door de namen: ratelen, rammelen, signalee- ren, puffen, fluiten, tikken, pingelen, kloopen. bonken, gieren, joelen, huilen, knarsen, niezen en suizen, Achtereenvolgens behandelt spreker de oor zaken van de verschillende geluiden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 18