w, - Tec De Londen-Melbourne-Race. U kiesf Een kranig jubileum. November 1934 52e Jaargang No. 15760 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden if 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14S25 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onz« Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HAARLEM, NOVEMBER. Doumergue's Val. Zooeven is het korte bericht van 't aftreden van het kabinet-Doumergue binnengekomen. Het werd al sinds eenige dagen verwacht. On- noodig schijnt het, de heele historie van deze laatste mislukking nog eens te gaan ophalen. Na negen maanden met zijn kabinet van na tionale eenheid (althans wat de burgerlijke partijen betreft) te hebben geregeerd is de oude heer Doumergue gevallen over zijn po ging tot grondwetsherziening. Hij had den rechtsehen leider Tardieu en den linkschen (radicaal-socialistischen) leider Herriot als plechtankers, der samenwerking in zijn kabi net opgenomen. Zijn grondwetsherziening heeft, speciaal wat de ontbindingskwestie van den Senaat betreft, geen genade kunnen vinden in de oogen der machtige radicaal- socialistische zoo ongeveer onze vrijzinnig democratische) partij, en haar leider Herriot is er niet in geslaagd de samenwerking te red den. Thans kan de oude heer Doumergue tot zijn rust op zijn landgoed Tournefeuille te- rugkeeren. Zijn missie is mislukt. Hij heeft eerst met zeer voorzichtig beleid, daarna met doorzettend ingrijpen getracht, haar tot een goed einde te brengen. Vergeefs. Zijn persoon lijke populariteit heeft in de ure der zware beproeving geen voldoende gewicht in de schaal kunnen leggen. En op dit oogenblik schijnt het volkomen duister, hoe een krach tig bewind onder een algemeen-vertrouwden leider in Frankrijk zal kunnen worden ge vormd. Dat het Herriot gelukken zou een doeltreffende samenwerking met rechts te vinden acht men uitgesloten. Er wordt gespro ken over een mogelijk nieuw premier-schap van Laval, maar de namen doen er betrekke lijk weinig toe. Van veel meer belang is dat niet valt te ontkennen, dat de Fransche parlementaire democratie in haar voegen is geschokt. De volksvertegenwoordiging is steeds meer ont aard in een groep combinaties van belangen groepen, er wordt verschrikkelijk geïntri geerd en het schijnt zeer twijfelachtig, of de elkaar-snel-opeenvolgende Fransche regee ringen in staat zijn hun gezag te handhaven tegenover het machtige verbond van de staal- en wapenindustrie: het Comité des Forges. Een groot' deel van de Parijsche pers is in het bezit van deze magnaten geraakt en wordt gebruikt ter behartiging van hun be langen. Een der voornaamste programpunten van het kabinet-Doumergue, dat na de Februari- onlusten gevormd werd, was de afwikkeling- van de zaak-Stavisky en de saneering van de daarbij gebleken misstanden. Dat doel is niet bereikt. De affaire-Stavisky is zich gaan ver liezen in de complicaties van een eindeloos onderzoek; de moord op den rechter Prince heeft haar op ontstellende wijze verergerd. Er zijn van sommige zijden hoogst ernstige beschuldigingen tegen de politie geuit. De minister van Buitenlandsche Zaken Bar- thou is vermoord; de minister van Binnen- landsche Zaxen Sarraut heeft moeten aftre den als gevolg van de onvoldoende voorzorgs maatregelen, genomen bij het bezoek van ko ning Alexander van Joego-Slaviëdat den koning en den Franschen minister beiden het leven kostte. Het negenmaandsche bewind van 't kabinet Doumergue is een tragedie ge weest. Toch moet men erkennen dat de be jaarde leider van dit bewind grooten moed heeft getoond. Maar in dergelijke omstandig heden heeft men het is opnieuw gebleken een leider van grooter formaat noodig. Niet alleen een eerlijk, ijverig, populair en bemin nelijk mensch, maar een geniaal staatsman bovendien. De huidige toestand in Frankrijk is zeer ze ker ernstig, en welken kant de zaken nu uit gaan is niet te voorzien. Een fascistische be weging van eenige beteekenis bestaat in Frankrijk niet, en het communisme heeft er geen kans. De royalisten kan men niet au sérieux nemen. De „bourgeoisie" regeert nog steeds. Maar hoe lang zal dat nog duren, als zij doorgaat met deze series mislukkingen? Als zelfs de tragische waarschuwing van de Februari-onlusten niet genoeg blijkt te zijn? Napoleon placht zich onder alle omstandig heden af te vragen: „Wat denkt Parijs?" Dat geldt nog steeds. En Parijs denkt soms zeer onverwacht-ontstellend. Het denkt soms fu rieus. Vaak is het oogenblik aangebroken dat het niet meer dacht en zich wild door zijn gevoelens liet meeslepen: dat in een enkelen dag ,of in een enkelen nacht over het lot van een régime beslist werd. Het schijnt thans dat weer een tijd is aangebroken, waarin de ge dachten van Parijs tot het uiterste worden geprikkeld en getart. Een zeer gevaarlijke zaak: als niet, als door een wonder, op dit oogenblik een krachtig parlementair bewind mocht ontstaan. Deze Fransche politieke crisis is voor het geheele in-spanning-verkeerende, uiterst la biele Europa een ernstige zaak. Ook voor ons, vooral in economisch opzicht, omdat Frank rijk het voornaamste der goudlanden is, en de stabiliteit van zijn financiën van groot belang is bij de pogingen tot handhaving van den gouden standaard in ons land. Daarom ook 'dienen wij de Fransche gebeurtenissen wel met groote aandacht en bezorgdheid te volgen. R. P. in een winkel het beste, dat U voor den prijs krijgen kunt. Bepaal daarom ook op HAARLEM'S DAGBLAD de keuze van uw courant. ij bieden U hierbij een nummer van HAARLEM's DAGBLAD aan, dat een zeer speciaal karakter heeft. Het is een propagandanummer, bedoeld om U als abonné op ons blad te winnen. Wij hebben hierin verzameld een aantal redactioneele bijdragen, door leden van den vasten redactiestaf en door medewerkers van ons blad, voor in de laatste dagen verschenen gewone nummers van HAARLEM's DAGBLAD geschreven. Deze bijdragen zijn dus reeds eerder gepubliceerd en wij bieden ze U aan als een bloemlezing van wat HAARLEM's DAGBLAD zijn abonnés van dag tot dag zooal te lezen biedt. Het is natuurlijk slechts een greep uit het vele. Wij vragen U slechts het met aandacht door te zien en dan hopen wij, dat U tot de conclusie zult komen, dat het meer en interessanter is, dan U tot heden ontving. Dit propagandanummer bevat geen advertenties. De gewone dage- lijksche nummers van Haarlem's Dagblad bevatten er echter meer, die voor U van belang zijn, dan eenig ander blad in Haarlem en Omstreken. Dit meerdere bedraagt per jaar honderden paginas. De dagen zijn weder kort en worden nog korter, de avonden zijn lang en zullen nog langer worden, nu is het dus de gelegenheid om U, hetzij per week, maand of kwartaal op HAARLEM's DAGBLAD te abonneeren. Wij hebben er al onze krachten voor over om er voor te zorgen, dat dit besluit U niet zal berouwen en U te overtuigen, dat HAARLEM's DAGBLAD vollediger, frisscher, levendiger, sneller met het nieuws, kortom beter is. Daarbij, louter op kosten beschouwd, niet duurder, in verhouding tot zijn waarde goedkooper. Wij hopen U welkom te mogen heeten. DIRECTIE HAARLEM's DAGBLAD. J. B. Schuil, onze medewerker voor tooneel. (Rotterdam herdenkt het feit dat het 40 jaar geleden de eerste electrische kranen in zijn havens kreeg). Rotterdam is zwaar gehavend Door het duchtig crisisspook, Maar, al ging 't er vroeger beter, Zwaar ge„haven"d was 't toen ook. En, nu veertig jaar geleden, Brak een heel nieuw tijdperk aan, Voor de Maasstad met haar eersten Door den stroom gedreven kraan Uit de zee kwam men wei-varend, Naar 't welvarend Rotterdam, Dat, al zij 't met Waalhaven, Toen zijn groote vlucht reeds nam. Dat. al had het dan geen Uiver, En zelfs nog geen Pelikaan, Welbekend was in de wereld, En kon bogen op een kraan. Kranen zijn het sterkst in loopen, Zelfs van de kraan-vogel soort, Maar zij loopen dan ook kranig, Zelfs na veertig jaar nog voort. Rotterdam hoeft niet versagen, Hoe 't ook in een crisis leeft, Als 't zijn kranen, voortgedreven Dor hun energie nog heeft. P. GASUS. Amy Mollisson vertelt op Schiphol. yyParmentier en Moll? - Wonderbaarlijk! (Van een onzer redacteuren). Amy Mollison zal komen. Amy, arme Amy. Zij vertrok met zooveel hoop naar Mel bourne, met goeden hoop, want had zij niet al heel veel volbracht? Zelfs zooveel, dat zij er een oogenblik aan gedacht schijnt te hebben, de film over den moord te Marseille even naar Amerika te kunnen brengen, eer zij naar Melbourne zou overwippen Amy zal komen, hier op Schiphol. Wat moet er eigenlijk wel in haar omgaan, op den bodem te landen, waar Pelikanen en Uivers op en af vliegen naar Rotterdam en Haamstede en als het toevallig te pas komt, naar Melbourne ook. Van hier, van dit Schiphol, vertrok die groote Uiver die rustig de handicaprace won, van hier vertrok haar groote concurrent, al deden Mol lison en echtgenoote ook niet mee aan de han dicaprace. Want het publiek keek niet naar handicap of geen-handicap, het publiek, althans bij ons, keek naar de kaart en vroeg: waar is die en waar is die? En het ongeluk, het kleine ongeluk dat in zijn kleinheid toch zoo ontzettend groot kan zijn, heeft Amy getroffen en daarom moet zij nu met haar concurrent in den strijd en collega in de sport, de luchtsport, terugkomen, moet de K.L.M. haar brengen naar Schiphol, waar de lucht vol is van Uivers. Het is nog geen jaar geleden dat een don kere mistavoud de groote verrassing van het jaar bracht. Uit een nevelbevlokte lucht daalde de Pelikaan, en oorverdoovend gejuich loste de doodsche angst-stilte af. Weer wachten we hier op de Pelikaan, maar het laat ons kleine groepje betrekkelijk onver schillig. Want achter de Pelikaan komt de Uiver, die wonderbaarlijk snelle Uiver, die de Pelikaan belachelijk maakte met zijn vier dagen, die hij voor AmsterdamBatavia noo dig had. De ontvangst, de grootsche ontvangst met veel gejuich en warmte en vriendschap en echte trots, die bewaren wij voor de Uiver en de Pelikaan begroeten we heden met de be leefdheid die tegenover ouderen past. Oude ren, die wij dankbaar zijn, maarvergeten. De Pelikaan, goede oude sjokker, we zijn je heusch erg erkentelijk, maar popelen van ver langen de Uiver te zien. Edoch, we komen hier voor Amy Mollison en de Pelikaan bewijst ons den dienst, de wereld- vliegster even in onze nabijheid te brengen, opdat wij haar een oogenblikje kunnen zien, en misschien nog wel wat vragen ook. We turen naar boven, we kijken in de lucht en we wachten het goede van daar. We hooren niets en de verbeelding speelt ons parten. Een heer naast me ziet een vogeltje voor de Peli kaan aan en bewijst daarmee dat dit gezichts bedrog niet alleen bij groote gebeurtenissen als de aankomst van de Uiver in Indië ge schiedt, maar ook op een doodgewoon, nuchter Hollanasch vliegveld. Maar er zit toch iets in de lucht en dat zal spoedig komen En het komt om precies kwart over twaalf. Drie korte stooten op de hoorn van den sein- toren: het Indië-vliegtuig en even later landt de Pelikaan. Het blijft rustig in de cabine van het vliegtuig, er is bijna geen beweging te zien. Smirnoff, die zijn eigen, oude kist weer heeft thuisgebracht, kijkt uit zijn verheven stand plaats op het groepje voor de machine neer. Fotografen hollen, zooals gewoonlijk. Dan komt, heel gewoontjes, een dame in een bruinen mantel, een das om den hals. zonder hoed of zelfs een petje, met enkele Engelsche tijdschriften in de hand: Amy. Haar süc \u5-t bijgelsleürd, ma-ar van verderen opmaak ziet men niets. Amy Mollis son stapt op Hollandschen grond en wordt verwelkomd dooreigenlijk door niemand. De havenmeester, de heer Thomson begroet haar, maar het is een vormelijke verwelko ming. En de anderen die er om heen staan zijn menschen van de krant, die toch niet uit har telijkheid komen, waaraan Amy nu een bijna zichtbare behoefte heeft. Amy spreekt voor de microfoon van de film. Zij heeft het al lang voorzien en ondergaat de kwelling gelaten. Zij kan immers niet anders, zij is toch de koene, vermaarde vliegenierster en niet de vrouw die het recht heeft in stille huiselijkheid zonder veel woorden en drukte ontvangen te worden. Zij heeft het misschien zelf wel zoo gewild, natuurlijk, maar toch gaat er iets weemoedigs van uit: Amy Mollisson op een vreemd vliegveld, tusschen vreemde menschen, die vreemde dingen vragen. Formeel moet zij naar de douane, want dat is nu eenmaal zoo. Maar ze heeft niets anders dan de tijdschriften en een mantel, een das, een jurk, die geleend zijn, zooals zei zij, van vrienden in Athene of Rome of misschien nog ergens anders, want voor haar is de wereld zoo klein. En daarom heeft zij het innerlijk zoo benauwd in het restaurant van Schiphol, waar haar thee wordt aangeboden, terwijl vragenstellers om haar heen dringen en vra gen naar haar man, naar haar machine, naar haar meening over onze prestatie. Over haar man spreekt zij graag, als het eenigszins kan heeft ze het over hem. Hij komt waarschijnlijk ook, maar vliegers kun nen dat nooit zoo precies afspreken, er kan altijd zoo makkelijk iets tusschen komen. Neen, zij heeft de Uiver niet gezien, die lag altijd achter haar en heeft haar, zoolang vloog, niet ingehaald. Zij zegt het zachtjes, maar toch dringend, want het is haar een voldoening dit hier te kunnen zeggen. Maar wat Parmentier en Moll hebben gedaan het was „marvellous", het was wonderbaar lijk. en ze meent het even oprecht als haar onderdrukte spijt van de woorden die er aan vooraf gingen. 'k Heb haar niet durven vragen of zij het nog eens over zou doen, die vlucht van Lon den naar Melbourne, 't zou ongepast zijn ge weest, zooals elke vraag die haar werd gedaan teveel was. Een zachte, afwezige handdruk tot afscheid duidde er op dat zij de rozen niet zag. die voor haar werden neergelegd, evenmin als de fototoestellen en de menschen met potlood en papier. Zij zag een Cornet-vliegtuig, dat haar in den steek had gelaten, waarover zij bijna ver wijtend sprak alsof zij zoom misdaad niet be greep. En ik begrijp niet hoe een echte vrouw als Amy Mollisson zulke krachttoeren zou kunnen verrichten, als waartoe zij zich zelf in staat acht. Wij moeten de vliegerij niet meer als iets hü zanders zien! Inhoudsopgave. R. P.: Doumerque's val. pag. I Bekende Haarlemmers door onze lens ge snapt. Mr. A. Bruch. pag. 1 De LondenMelbourne-race. Amy Mollison vertelt op Schiphol. pag. 1 Dr. Meta Helen Jacobs: Artis gaat den win ter tegemoet. pag. 2 Van onzen Londenschen correspondent: En gland's 2 millioen werkloozen. pag. 2 Kerst Zwart: Herfstbeeld. pag. 2 Dr. E. van Raalte, onze parlementaire mede werker, schrijft over het bcgrootingsdebat in de Tweede Kamer. pag. 1 Voor de Vrouw. pag. 3 R. P.: Het raadsel van Wolvega. pag. 4 Moderne Engelsche voetbaltraining. pag. 4 A. J. C. V.; de Stadsopschepper doet zijn werk. pag. 4 Mr. E. Elias: Menschen en dingen in mijn buurt. Deftige taartjes. pag. 4 Door onze lens gesnapt. Mr. A. Bruch. Een van onze bekendste stadgenooten is Mr. A. Bruch, oud-wethouder van onderwijs in deze gemeente en sedert een zestal jaren lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Toen hij zitting nam in het College van Ge deputeerden verloor Haarlem een bekwaam bestuurder, wiens groote onpartijdigheid bij de leiding van het Haarlemsch onderwijs ook door politieke tegenstanders steeds is erkend. Voor de wijze, waarop Mr. Bruch aan beide richtingen van het onderwijs, openbaar en bijzonder, het haar toekomende wist te geven, is hem bij zijn aftreden als wethouder van verschillende zijden, zoowel uit het lager als uit het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, warme hulde gebracht. Toen hij, op 27-jarigen leeftijd reeds, in 1913 lid was geworden van den Haarlemschen Raad, weerde hij zich dadelijk geducht. Spoe dig won hij het vertrouwen en de sympathie van zijn medeleden, die dit vertrouwen uit spraken door hem in 1917 een plaats te berei den in het college van B. en W.. waar hij zich den man bleef toonen van breeden blik en democratische opvattingen. Mr. Bruch had door zijn boeienden, logischen betoogtrant zijn levendige en sterke argumen tatie, waarbij hij den humor als „specerij" niet versmaadde, altijd het oor van den Raad, zoo als nu ook weer het geval is in de vergaderin gen der Prov. Staten. Hem is thans het beheer der Provinciale be drijven opgedragen; hij heeft zich spoedig in deze voor hem nieuwe materie weten in te werken en geeft ook in zijn tegenwoordige functie blijk van practisch inzicht, bekwaam heid en tact. Sedert vele jaren is Mr. Bruch voorzitter der A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en verder vervult hij. bij een drukke advoca tenpraktijk, nog verschillende functies in de A.R. partij en daarbuiten.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1