Componist en componist-dirigent Tuinbouwsteun wordt verhoogd. gratis gefotografeerd! VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Rede van Mr. Aalberse, waar muziek in zat. Nieuwe clearingwet z.h.st. aangenomen. Algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voortgezet. Het eerste uur van den middag ging heen met behandeling der nieuwe clearingwet. Hier bij werd onzen ministerieelen baby, Mr. Steen- berghe, van meer dan een kant een staats rechtelijk standje toegediend, omdat hij aan vankelijk had voorgesteld der Regeering de bevoegdheid toe te kennen, door middel van algemeenen bestuursmaatregel, wettelijke voorschriften buiten werking te stellen. Over deze staatsrechtelijke „doodzonde" (Mr. Gose- ling's woord) kreeg hij het noodige te hooren. Niettemin bekende hij, ondanks het feit, dat zijn zooeven genoemde R.K. vriend hem had toegevoegd, dat hij berouw over dit vergrijp aan den dag moest leggen, zich nog altijd de blanke on schuld zelf te voelen. In- tusschen. de zondaar was toch gezwicht en nu de betreffende bepaling niet meer in het ontwerp voor kwam, ging het er zonder hoofdelijke stemming Mr. Aalberse. door. Waarop het algemeen debat weer kon voort gaan. Welk een totaal andere regie echter dan die van gisteren. Thans immers kwam het hoofdnummer pas aan het slot van den mid dag aan de orde. Niettemin vond het een aan dachtig luisterend gehoor. In het nummer door Mr, Aalberse (R.K.) ten beste gegeven, zat bepaald muziek. Met zeer veel takt gaf de leider der R.K. fractie uiting aan veel, dat in zijn partij met betrekking tot het financieel- economisch beleid der Regeering leeft. De Kamer was dan ook een en al oor, terwijl deze afgevaardigde sprak. Zelf vergeleek hij zijn eigen werk en dat van den Premier bij een compositie. In menig opzicht bestond er volgens hem tusschen bei- tier „opus" overeenstemming; al mocht dan de Minister-President hier en daar geneigd zijn een mol te zetten, waar hij, de R.K. lei der, een kruis prefereerde! Het voornaamste verschil was hem echter gelegen in de tempi, door de twee componisten aangegeven. Want die van Mr. Aalberse hadden bijkans alle een vlugger, levendiger karakter. Onderscheid, door onzen dirigent Dr. Colijn bij interruptie terecht toegeschreven aan de omstandigheid, dat hij tot taak had zelf de uitvoering zijner compositie te leiden, in tegenstelling met com- ponist-Aalberse! Deze laatste verklaarde nog het begrijpelijk te vinden, dat bij het slot- accoord „Seit umschlungen Millionen", de Premier, oud-Minister van Financiën, eer dacht aan de uit te geven milloenen, die hem omringen, de oud-Minister van Arbeid (de spreker) daarentegen aan de millioenen, die direct belanghebbenden zijn bij een zoo goed mogelijke regeling der werkloosheids-kwesties. Nauwkeurige beluistering der rede van den R.K. fractie-voorzitter leidde tot de conclusie, dat bij zijn bespreking van het crisis-beleid der Regeering voor hem en zijn vrienden, met betrekking tot de verder tegenover het Kabinet aan te nemen houding, van het allergrootste belang zal zijn het antwoord, dat zij straks zullen krijgen, op wat zij speciaal t.a.v. dit punt hebben gevraagd en verlangd. Voor het grootste deel bleek Mr. Aalberse de wenschen van het R.K. Werkliedenverbond te onderschrijven. Zoo valt te vermelden, dat hij o.m. op meer voortvarendheid bij de uitvoe ring van het 60 millioen-plan aandrong (wensch door bijkans alle sprekers geuit), ter wijl hij met bijzondere warmte voor een aan tal desiderata betreffende den werkloozen- steun opkwam. In belastingverhooging om meer steun te kunnen betalen zag hij geen heil. Goed zoo, knikte de Premier. Maar wel be pleitte hij eenige verlichtende maatregelen, waaronder hij extra-hulp gedurende dezen winter voor kleeding, schoeisel en dekking aanbeval. Met de meeste klem dringt de ge- heele R.K. fractie hierop speciaal aan; vooral op dit punt verwacht zij van de Regeering een gunstig antwoord." Na deze woorden van den leider der grootste fractie, die voorts nog met schrijnende voor beelden uit de praktijk de noodzakelijkheid eener soepeler regeling met betrekking tot bij komenden particulieren steun aantoonde, weet de Premier tenminste hoe hij de R.K. fractie te vriend zal kunnen houden! „Wij verlangen niets onredelijks", doch wat wij in gematigden vorm, maar tevens met grooten aandrang en ernst vragen, is -zeer wel uitvoerbaar, terwijl inwilliging daarvan in het waarachtig belang van ons volk is. Hoe wij ons verder tegenover dit kabinet zullen gedragen zal afhangen van het antwoord, dat wij krij gen". Aldus het rustig, tevens echter toch ook eenige waarschuwing inhoudende slotwoord van Mr. Aalberse, die overigens niet naliet de Regeering in allerlei opzichten tegen z.i. on gerechtvaardigde verwijten in bescherming te nemen. Zoo bestreed hij b.v. dat de overheid afdoende in het werkloosheidsprobleem kan voorzien, noemde hij de voorstelling van za ken als kon de Regeering in dezen heel wat meer doen „gruwelijk sociaal-misdadig" en wees hij er op, dat geen bewind, hoe bekwaam ook. tenslotte kan tooveren. Uit Mr. Aalberse's belangwekkend betoog, dat voor de verdere politieke situatie onge twijfeld van belang kan zijn, zij nog,aange stipt, dat deze spreker tegen te vergaande bu reaucratische centralisatie-neigingen (ten koste van de autonomie van lagere organen) waarschuwde, en dat hij verder breedvoerig de aanpassingspolitiek van het kabinet be sprak. Mr. Aalberse scheen op devaluatie niet bijster gesteld te zijn, zag er met anderen een onbillijke bevoordeeling aan de eene, bena deeling van de andere groep in. Maar, zoo ging hij voort, dergelijke eenzijdigheid is ten deele ook eigen aan de tegenwoordige aanpassings politiek en dus moest de Regeering ook het noodige gaan doen om de vaste lasten te ver lagen. In tegenstelling met Mr. de Geer ver kiest deze afgevaardigde een dergelijk beleid boven devaluatie. Niet te lang aarzelen, dient z.i. hier, en tevens in andere opzichten, zooals b.v. ordening van het bedrijfsleven de leuze j te zijn. Wees vooral niet te voorzichtig, be paal u niet al te veel tot afwachten, en bega J. Schouten niet de fout van u door uw verantwoordelijk heidsgevoel tenslotte te laten neerdrukken: aldus de welgemeende raad, dien Mr. Aal berse den Premier bovenal gaf Na alleen te hebben vermeld, dat de revo lutionaire socialist met groote welsprekendheid fulmineerde tegen het Regeeringsbeleid en verklaarde niet, gelijk anderen, ooit door de waan bevangen geweest te zijn, dat de heer Colijn „die oude en sterke toovenaar van den stam der Bataven" de crisis tot een oplossing- zou brengen, dien ik nog even het belang rijkste uit de redevoeringen van Dr. Bierema en den heer Schouten te vermelden De liberaal en de an- ti-revolutionnair waren het roerend eens wat hun sombere visie op den financieelen toe stand aangaat en ble ken geen van beiden op de herclassificatie plannen gesteld te zijn. Dat was trouwens nie mand, zoodat er wel niets van zal komen. Een tegenstelling tus schen dit tweetal open baarde zich t.a.v. de vraag of eventueel met ..behulp van een wette- lijken maatregel nadere bezuiniging op de uitgaven voor het bijzonder onderwijs be reikt moet worden. Ja zei Dr. Bierema, neen zoo riep de heer Schouten, met een stentor stem uit, dienende om kracht bij te zetten aan zijn dreigement, dat het kabinet, zoo het dezen weg mocht inslaan, de an ti-r evolution nairen tegen zich zou krijgen. Dr. Bierema ziet met nieuwsgierigheid uit naar de bezuinigingen, die het aangekondigde groote saneerings-ontwerp zal moeten bren gen en drong ten dezen op spoed aan, wat na hem ook de a-r. woordvoerder deed. Een af schaffing wegens ons stemmen tegen Rus- land's toetreding, instemming met wat de Re geering op Defensie-gebied voorstaat, pleidooi voor sneller aanpassen bij de gewijzigde struc tuur, hierop kwam voorts in hoofdzaak de rede van den liberalen spreker neer. Van den heer Schouten, wiens stem klinkt als een klok, kregen we een geluidsfilm te ge nieten, waarin vooral de sociaal-democraten het moesten ontgelden op grond hunner fi- nancleele denkbeelden, En daarnaast ging deze afgevaardigde speciaal te keer tegen de voorstanders van devaluatie. „Er zijn al ge noeg dansende valuta's", zoo riep hij uit om vervolgens een zeer sterk, aan vele argumen ten rijk pleidooi tegen devaluatie te houden. Telkenmale hief hij, als droeg hij v. Deyssel's ,ik houd van het proza" vooi*, de woorden aan ,ik ben tegen devaluatie" en dan kwamen zijn diverse bezwaren los. Met beschaamde kaken woonde het bonte trio v. d. Weyde (R.-K.). Kupers (s.-d.), Brautigam (s.rd.), die als de valuatie-kampioenen arm in arm door 't leven gaan, maar overigens juist tegen elkaar in werken (aldus de heer Schouten) de opvoering van deze, zeker hun niet prettig aandoende, geluidsfilm bij! E. v. R. Rumoerige diamant, handelaren. Bestuur van de „Beurs voor den Diamant handel" afgetreden. In een door een vierhonderdtal leden be zochte buitengewone- algemeene vergadering van de „Beurs voor den Diamanthandel" te Amsterdam, welke aangevraagd was door ruim 50 leden, stelde de eerste onderteekenaar, de heer S. H. Okker Sr. een motie van wan trouwen voor tegen het beleid van het be stuur. Na een zeer rumoerig en heftig debat, bleek, dat de motie niet ondersteund werd, zoodat de voorzitter, de heer A. de Paauw, constateerdee dat de motie was verworpen. Het bestuur verlangde nu een votum van ver trouwen van de leden. Het tumult was toen echter zoo groot, dat men niet tot een stemming kon komen. Het bestuur diende daarop collectief zijn ontslag in. De verkiezing van een nieuw bestuur zal ten spoedigste worden gehouden. Autobussen in beslag genomen Van een wilden dienst tusschen de hoofdstad en Rotterdam. Zij worden niet weer vrijgegeven. Donderdag hebben ambtenaren van den dienst „Toezicht op de Spoorwegen" in sa menwerking met de Rotterdamsche politie, op de grens van Rotterdam enkele autobussen aangehouden, die op weg ..waren naar Am sterdam. Het betreft hier een actie tegen exploitan ten van busdiensten tusschen Rotterdam en de hoofdstad, waarvoor deze exploitanten geen vergunning hebben. Reeds vroeger is tegen deze busdiensten opgetreden. In een nieuwen vorm werden zij echter toch weer voortgezet. Er werden n.l. vereenigingen opgericht en de leden van die vereenigingen, die 10 of 25 cent contributie moesten betalen, konden voor prijzen van circa 50 cent een rit Rotterdam- Amsterdam of terug maken. Tegen vereenigingen, die hun leden met een bus een reis laten maken, kan natuurlijk niet worden opgetreden. Anders wordt de zaak wanneer de vereenigingen dit regelmatig gaan doen, waardoor zij dus exploitanten van ge regelde buslijnen worden, wat zonder vergun ning niet geoorloofd is. De autoriteiten hebben het optreden van de vereenigingen geruimen tijd gadegeslagen en Donderdag meenden zij over voldoende ma teriaal te kunnen beschikken, voor het in stellen van een nieuwe actie en werden de eerste bussen van deze z.g. vereenigingen aan gehouden. De reizigers moesten de bussen verlaten; de bussen werden in beslag genomen De inbeslagneming is thans geschied op grond van de wet op strafvordering, volgens welke voorwerpen met behulp waarvan over tredingen worden gepleegd in beslag kunnen worden genomen en vernietigd. De onderne mers zullen thans een uitspraak van den rechter moeten afwachten of zij hun bussen nog terug zullen krijgen. Drie millioen meer beschikbaar. Toch wordt nog slechts de helft van den richtprijs betaald. Uit een ingesteld onderzoek is den minister van economische zaken ge bleken, dat de economische moeilijk heden, waarin de tuinbouw op het oogenblik verkeert, van dien aard zijn, dat het nog voor 1934 beschikbaar be drag van f 4 1/2 millioen niet vol doende zal zijn om in den ergsten nood te voorzien. De minister heeft daarom aanlei ding gevonden den betrokken regee- rings-commissaris te machtigen den steun voorloopig met f 3 millioen te verhoogen. Daarmede ontvangen de tuinders nog slechts ongeveer de helft van den richtprijs. De maatregelen om tot uitbetaling van den steun te komen, zijn in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Engelsche en Nederlandsche luchtvaart. In het Lagerhuis besproken. Op een in het Lagerhuis gestelde vraag heeft de Britsche onderstaatssecretaris van Luchtvaart Sassoon verklaard, dat de kruis snelheid der Britsche vliegtuigen, welke thans worden gebruikt op het traject Engeland- Singapore,, varieert van 105 tot 120 mijlen per uur, tegen een kruissnelheid der Neder landsche vliegtuigen van 107 tot 119 mijl. Beide luchtdiensten, aldus spreker, hebben een zeer hoog peil van regelmaat bereikt. In antwoord op een andere vraag deelde Sassoon mede, dat het subsidie der Imperial Airways, uitgetrokken op de loopende lucht- vaartbegrooting (met inbegrip van de bijdra gen der regeeringen van de Dominions en de koloniën) ongeveer 560.000 bedraagt, welk bedrag voor alle luchtdiensten geldt. Het is niet mogelijk, zeide spreker, het overeen komstige bedrag voor de K.L.M. te noemen, of een nauwkeurige financieele vergelijking te maken met betrekking tot de luchtdiensten naar het Oosten, daar de financieele steun, welke aan de K.L.M. wordt gegeven, ge deeltelijk bestaat uit een garantie voor post vervoer en voor een ander deel uit een schade loosstelling voor verliezen op den luchtdienst PRINSES JULIANA OP FAMILIEBEZOEK. Naar aan het Corr. Bur. wordt gemeld, ligt het in de bedoeling van Prinses Juliana zich Maandag 12 dezer naar Burg Steinfurt te be geven, ten einde aldaar eenige dagen te ver toeven bij haar familie, den Vorst en de Vorstin van Bentheim en Steinfurt. Door onze lens gesnapt. De heer W. J. B. van Liemt. De heer W. J B. van Liemt, onze wethouder voor de bedrijven en de werkloosheidszorg, voorwaar geen sinecure, vooral niet in de zen tijd! heeft al sinds 1915 voor de R.-K. Staatspartij zitting in den Gemeenteraad, waar hij vooral steeds voor de middenstandsbelan- en op de bres stond. Hij was leidei- der R.-K. raadsgroep en na September 1927 ook voorzit ter van de rechtsche raadsfractie. Toen Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen in 1931 als raadslid en wethouder aftrad, werd de heer Van Liemt in zijn plaats tot wethou der gekozen. De heer Van Liemt is vele jaren lid van de Kamer van Koophandel geweest en tevens van April 1922 tot 1 Jam ari 1932 voorzitter der afd. Klein Bedrijf van die Kamer en on der-voorzitter der Kamer. Ook is de heer Van Liemt reeds sedert vele jaren voorzitter der R.-K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. VOOR ONZEABONNES. Uw kinderenbeneden 6 jaar Zoudt gij gaarne een fotografisch portret van Uw kleuter hebben, die beneden den leeftijd van zes jaar is? Natuurlijk, nietwaar. Welnu, HAARLEM's DAGBLAD wil U dit ten koste van een belangrijk financiëel offer voor zichzelf, geheel gratis bezorgen. Ons blad heeft een overeenkomst aangegaan met FOTO HOLLANDIA, GROOTE HOUTSTRAAT 116, HAARLEM, waardoor onze abonnés één foto, geheel kosteloos kunnen laten maken, met inachtneming slechts van de hieronder volgende bepalingen: Er wordt één opname, en daarvan één afdruk, gratis gemaakt door Foto Hollandia, Groote Houtstraat 116, Haarlem, van het eigen kind of de eigen kinderen beneden den leeftijd van zes jaar, van eiken abonné van ons blad, die van deze aanbieding, onder inlevering bij het fotopersbureau van den hieronder afgedrukten bon, wenscht gebruik te maken. Wanneer er meerdere kinderen onder dezen leeftijd in het gezin zijn, kunnen dezen op één opname te zamen gefotografeerd worden. De fotos worden vervaardigd op een grootte als hierboven afgedrukt en, geplakt op een stevig karton, geleverd. Nabestellingen kunnen geschieden tegen betaling van 50 cent per stuk, te voldoen aan Foto Hollandia. Haarlem's Dagblad staat geheel buiten deze naleveringen. Haarlem's Dagblad blijft, behoudens het met „Hollandia" overeen gekomen formaat, verder geheel buiten de technische uitvoering der portretten. De hierboven afgedrukte foto moge als kwaliteits voorbeeld gelden. In verband met den te verwachten grooten toeloop is het volstrekt noodzakelijk, dat van tevoren een afspraak omtrent het tijdstip voor de opname met Hollandia wordt gemaakt. Tegen vertoon van den bon zal een volgnummer met tijdsaanduiding worden verstrekt. Kinderen, die den zesden verjaardag gepasseerd zijn, komen niet meer in aanmerking, ook niet in een groep met jongeren uit hetzelfde gezin. Afspraken omtrent het tijdstip voor de opname kunnen van Zaterdag 10 November af, dagelijks tusschen 9 v.m. en 8 n.m. worden gemaakt, echter niet telefonisch of schriftelijk, aangezien de bon bij deze afspraak moet worden getoond en door den abonné tot de levering van den afdruk behouden. Bij laatstgenoemde levering moet de bon aan het fotobureau worden afgegeven. Men wende zich ter zake van deze aanbieding uitsluitend tot Foto HOLLANDIA, Groote Houtstraat 116, Haarlem, en niet tot ons. Men dient zich, om van deze aanbieding te profiteeren, uiterlijk vier weken na heden bij Foto HOLLANDIA te hebben aangemeld voor de vorengemelde afspraak over het tijdstip van opnamevervaardiging. Daarna worden geen nieuwe verzoeken meer ten aanzien van deze aanbieding aanvaard. Zij, die thans niet op HAARLEM's DAGBLAD geabonneerd zijn en van deze aanbieding gebruik wenschen te maken, kunnen dit doen, wanneer zij zich uiterlijk 24 November als abonné op ons blad opgeven en het abonnementsgeld voor tenminste vier weken (één gulden) vooruit voldoen. Er zal hun daarop een bon worden uitgereikt. Deze nieuwe abonnés dienen zich dus ook uiterlijk 7 December bij Foto HOLLANDIA te hebben aangemeld. ADMINISTRATIE HAARLEM's DAGBLAD. van HAARLEM's DAGBLAD ter verkrijging van één gratis afdruk van één fotografische opname ter grootte van 12>/< bij 17 c.M. op karton geplakt, vervaardigd door Foto HOLLANDIA, Haarlem, van één kind of meerdere kinderen tezamen (allen beneden zes jaar) uit het gezin van den abonné.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9