ATERDAGAVOND Van Tunis en Kairouan9 Bluft Fit! BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD De LZ 129, het reuzenluchtschip voor den dienst Europa—Amerika. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 13 Het leven aan den rand van de woestijn trots zijn twee vrouwen en drie dochters, druk aan het werk met deze nuttige bezig heid. Als Christen mocht ik ze ongesluierd zien en zelfs fotografeeren, behalve de jong ste, een heel mooi meisje. Maar er was nog iets veel griezeligers voor mij weggelegd; de dans der Aissaouas, der dansende derwischen. Dat die lui dansen, daar heb ik niets op te gen; dat ze hun bovenlijf ontblooten vind ik ook niet erg. Maar dat ze lange puntige ijzeren staven op hals. buik of borst zetten er dan door een ander met een houten hamer op la ten slaan, is een ongezellig gezicht. Dan wor den ze wild, draven rond, terwijl ze cactussen met stekels en al opeten, ze kauwen glas, ver orberen schorpioenen en toonen al dergelijke staaltjes van onkwetsbaarheid, die zij door zang, dans gebed en vast geloof meenen te hebben verkregen. Menigeen ademt vrij op als de trommel zwijgt en de fanatiekelingen weer gewone menschen worden. Onbegrijpe lijk is, dat ze bij dit schouwspel kinderen en jonge meisjes toelaten, die echter blijken beter tegen zulke gruwelen bestand te zijn dan menig reizend Europeaan; en bloed heb ik niet zien vloeien hoor! Nomadententen rondom de stad, vrouwen aan het wol-kaarden, spinnen en weven, zwaar getatoueerd, vol kralen en sieraden, meest oud en afgeleefd, maar ook van die echte beautués du diable. Prachtige oogen heeft dat volk. Tk besluit maar met; Gaat dat zien! De oogen en het volk en de stad ook! Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. Greta Garbo als koningin Christina van Zweden in gesprek met den kanselier Oxenstierna, een beeld uit de in het Luxor Theater geprolongeerde film Queen Christina. Bestemd voor 50 passagiers. Helium-vulling en ruw oliemotoren. (Bijzondere correspondentie) Friedrichshafen, November In den zomer 1935 zal ,,LZ 129" de naam van den nieuwen reusachtigen luchtkruiser staat nog niet vast zoo ver zijn, dat hij zijn eerste vaart-naar New York kan begin nen. De termijnen, die tot nu toe voor deze reis zijn genoemd, zooals 15 April 1935 zijn niet juist, daar tengevolge van de enorme afmetingen van het luchtschip en de noodza kelijke talrijke proefvluchten, op het oogen- blik nog geen vast tijdstip voor de „Jungfern- fahrt" van den „LZ 129" kan worden opge geven. Maar zooveel schijnt toch vast te staan, dat er van het najaar 1935 af een geregelde luchtdienst naar de Vereenigde Staten zal worden geopend, tenminste, als de bespre kingen, welke de Zeppelin-commandant Dr. Eckener in de Vereenigde Staten heeft inge leid, en die o.a. ook de levering van helium door Amerika voor de vulling van het lucht schip bevatten, gunstig verloopen. Het nieuwe reuzen-luchtschip zal voor 50 passagiers buitengewone gemakken bieden; men zal voor het eerst in een luchtschip mo gen rooken. De prijs voor de overvaart zal slechts ongeveer 10 percent meer bedragen dan in de eerste klasse van een stoomboot en is voorloopig op vier honderd dollar be raamd. We zijn in Friedrichshafen gekomen, om het nieuwe luchtschip in zijn tegenwoordige ge daante te bezichtigen. Zes honderd vakarbei ders zijn aan het werk, om den „LZ 129" te voltooien. De werkzaamheden staan onder lei ding van dr. D»rr, den chef-constructeur van den „Luftschiffbau Zeppelin", den man. die nog met den ouden graaf Zeppelin den „LZ I" gebouwd heeft en die dus de heele geschiede nis van den Duitschen luchtschipbouw heeft meegemaakt. In de hal staat het reuzen-ge raamte. In net kobalt-blauw lazuur-lak schit tert het bijzonder geheimzinnig in de late herfstzon. De romp van het schip bestaat weer uit hardaluminium. dat met het schitte rende blauwe lak wordt overtrokken. De commandobrug met de stuur- en navigatie- kajuit hang onder den boeg van het schip, dat 248 m. lang is en naar welks ondersten loop gang een trap leidt. Op lange reizen zal men deze 243 m. graag en dikwijls heen en terug afleggen, om beweging te hebben. Boven de stuur-ruimte bevindt zich de hut der marco nisten aan bakboordzij. Aan stuurboord liggen de slaaphutten van de officieren en man schappen. Eén der vele nieuwe inrichtingen van den ..LZ 129" is. dat de passagiers in het middenschip „onder dak" worden gebracht, aan het eind van het voorste derde deel van het luchtschip. De passagiershutten liggen boven elkaar op het eerste en tweede dek. De „LZ 129" kan vijftig passagiers opne men. Ze vinden alle gerieflijkheden, die men billijkerwijze kan verlangen; er is ook een rooksalon. De inrichting van de hutten en vertrekken der passagiers is door professor Breuhaus (Berlijn) ontworpen, van wien ook de binnen-architectuur van de Lloyd-booten „Bremen" en „Europa" afkomstig is. De reizigers zullen op den „LZ 129" precies vier maal zooveel oppervlakte voor zich kunnen gebruiken, als op den „Graf Zeppelin", die op het oogenblik den geregelden luchtdienst op Zuid-Amerika volvoert. De slaaphutten zijn van centrale verwarming, koude en warme waterleiding voorzien; de meubileering ervan laat wel niets te wenschen over. Boven den ondersten loopgang strekt zich. als lengte-as door het heele. schip, de bedrijfsgang voor de „Zellenpfleger" uit. Deze gang wordt door de diagonale verspanningen der hoofdringen ge steund. Achter de passagiers-kajuiten is het vracht- ruim ingebouwd, dat ook goederen zooals automobielen of piano's kan opnemen. Aan beide kanten van den ondersten kiel-loopgang bevindt zich de plaats voor de opneming der olie- en watervaten. 60.000 kilogram zware olie heeft de „LZ 129" aan boord. Duidelijk teekenen zich in het doorzichtige geraamte de loodrechte gas- en ladder-schachten af, die tot 41 m. naar boven leiden. Dit is totale doorsnede in het midden van het stroomlijn- vormige lichaam van het schip. Het is ge vormd uit 36-hoekige hoofd- en hulpringen. Tusschen de hoofdringen, waarvan de hoeken versterkt zijn, zijn telkens op vijf meter af stand twee hulpringen ingeschoven. De ringen dragen op roode en zwarte platen hun aantal meters, van het achterdek uit gemeten, de hulpringen zijn onverspannen. Enkele dagen geleden is men met de stof- bespanning van het voltooide geraamte van den „LZ 129" begonnen, en wel aan den boeg op het punt waar men de inrichting voor de bevestiging van den luchtreus aan den anker- mast duidelijk kan waarnemen. Terwijl het hard-aluminium uit Duren werd geleverd, stamt het omhulsel van den „LZ 129" van een firma in St. Gallen. De „LZ 129" heeft onge veer 35.000 vierkante meter omhulsel noodig, terwijl voor den „Graf Zeppelin" nog een op pervlakte van 20.000 vierkante meter voldeed. De geweldige hoeveelheid stof ligt in de kleer makerswerkplaats van den „Luftschiffbau Zeppelin" en wordt daar in den vorm ge knipt. Bij het gewaad van den „LZ 129" gaat het volstrekt om werk op maat! De onderdee- len van het omhulsel hebben aan de vier kan ten banden met lussen. Hiermee worden ze tusschen de afzonderlijke velden van het ge raamte ingetrokken en dan met behulp van span-toesteilen nog meerdere malen vaster aangetrokken. Men verklaart ons, dat de hooge verspanning van ongeveer 200 kilogram meter noodig is. opdat het omhulsel geduren de de vaart bij elke weersgesteldheid strak blijft. Het grootste van het omhulsel bestaat uit katoen, dat niet te veel rekt en voldoen de bestand is tegen het weer. Voor die gedeel ten, welke meer hebben uit te houden, wordt linnen toegepast, omdat op die plaatsen groo- tere weerstand tegen inscheuren moet be staan: dus vooral aan de vinnen 'zij-stuur), de afdekking van den nok en aan de toe gangen tot de vier machine-gondels, die ook bij den „LZ 129" buiten den romp van het schip liggen.. De katoen- en linnenstoffen zijn van een bepaalde hoedanigheid, wat gewicht, aantal draden, waarborg tegen breuk en rekking aangaat. Soort en structuur van het weefsel zijn gekozen volgens het gezichtspunt: groot ste stevigheid bij het kleinste gewicht en grootste dichtheid der draden. Is het omhul sel gespannen, dan wordt het vijfmaal over trokken met cellulose-lak, dat nog verbeterd is kunnen worden; er zijn ongeveer drie per cent aluminium-pigment bijgevoegd. Hierdoor verkrijgt het luchtschip zijn metaalachtig zil veren uiterlijk en is ondoordringbaar voor water. Tegelijk worden de 16 ballons voor het draaggas ingebouwd, de heele binnen-inrich- ting en de vier ruwolie-motoren, die de firma Mercedes-Benz levert. Deze firma is overwin naar geweest bij den wedstrijd onder de drie beste Duitsehe Diesel-motoren-fabrieken. Wanneer de leveranties vo.or het voorgeno men tijdstip kunnen plaats hebben, dan zal de „LZ 129" misschien in April 1935 zijn eerste reis ondernemen. Deze luchtkruiser symboli seert de bekroning van een 35-jarigen arbeid, waarvoor het Duitsehe volk en de luchtschip- bouw Zeppelin groote offers heeft gebracht. Het nieuwe schip is bijna tweemaal zoo groot als de „Graf Zeppelin" en iets grooter dan het Amerikaansche marineluchtschip „Macon". De „LZ 129" kan een gewicht van bijna 190.000 kilo dragen, waarvan bijna 30.000 kilo zijn bestemd voor de betalende vracht. De nieuwe reuzen-kruiser zal het eerste Duitsehe lucht schip zijn dat met helium gevuld is. Hierdoor is ook de grootte van het schip verklaard want helium vereischt een aanmerkelijk grooteren inhoud dan waterstofgas, dat dezelfde draag kracht moet ontwikkelen. Deze vergrooting is wel duurder, maar brengt daarvoor een aan merkelijke verhooging der bedrijfsveiligheid mee. De „LZ 129" is het allereerste luchtschip dat met ruwolie-motoren wordt aangedreven, die een hoogste prestatie van 5000 P.K. kun nen ontwikkelen. Het nieuwe luchtschip over wint zonder tusschenlanding ruim een derde van de oppervlakte der aarde, zonder dat de normale nut-ladir.g behoeft te worden ver minderd. Gezicht over Kairouan, van de minaret der Groote Moskee. Het was en het bleef noodweer. Den gehee- len nacht rukte de storm aan deuren en ven sters en stroomde het water overal binnen, want hotels in Tunis zijn niet op regen en wind tegelijk gebouwd. Toch luwde het tegen den morgen zooveel, dat iedereen dacht dat het ergste voorbij was, maar even later plenste de regen weer neer en vormden zich nieuwe zanddammetjes langs de goten naast den weg. Echt weer om een dikken Griekschen koop man eens al zijn tapijten te laten uitspreiden en aanprijzen onder het lebberen van peper munt-thee in zoo'n echt Oostersch naar wie rook en sandelhout ruikend winkeltje in den Soukh. Of eens te smullen van het mooie, antieke zilverwerk, dat in die streken zoo in teressant en zoo goedkoop is. En 's avonds naar de bioscoop, waar een aardig verkoop stertje mij, zonder te weten dat ik Hollander was, aU et nieuwste en beste Hollandsche drop wow aansmeren. Dond*- -agmorgen. Nog steeds regen en- windvlagen, maar er moet toch eens een eind komen en dus klauter ik tegen zevenen in een vigelante (taxichauffeurs zijn zoo vroeg niet wakker in Tunis) en laat mij naar het bu reau van de S-A-M. brengen, de Italiaansche Maatschappij, die een prachtig net van lucht- liïnen over de Zuid-oostelijke Middellandsche Zee exploiteert. Men keek een beetje ernstig (vreemd ding voor een Italiaan!) en de auto bus vertrok een half uur te laat. O- de lucht haven nog langer gezichten, bij elkaar gestoken koppen, af en aan loooende telegramiongens, maar in plaats van om acht uur zaten wij toch om negen in het toestel, klaar om te ver trekken, Dan komt een bericht, dat Rome opklarend weer meldt en daar gaat ie. Eerst gliidend, dan snijdend, daarna roffelend. Wat krügt de buik van die cabine een klanoen van de frissche golfjes, die in de Golf staan. Maar binnen anderhalve kilometer zijn wij van den grond, o neen van het water. Een stevige machine hoor en hij ligt vast in de lucht, ten minste zoolang als wij recht tegen wind in hoogte nemen. Maar zoodra wordt het toestel niet In de linker bocht gegooid, of daar be gint het lieve leventje. Slingeren, stampen schokken en als wij den wind goed en wel achter hebben telkens pardoes een eindje val len en even later weer omhoog gestooten wor den. Bij het verlaten van de kust verdubbelen al deze bewegingen in heftigheid; de fna- chine steigert en springt en zweeft en valt en vriend Macaroni heeft alle moeite om uit zijn zwabberende en overal tegen aan slaande an tenne de laatste berichten op te zuiaen. En die zijn niet mooi. Sardinië meldt stormach ti<ren wind en regenvlagen. Rome loopt weer dicht en meldt rukwinden van steeds toene mende kracht. Palermo zwijgt als een pot en als eindelijk onverstaanbare geluiden uit dien hoek doorkomen hooren wij even later via Rome, dat Sicilië in den staart van den cy cloon zit., die ons in Tunis al zulk slecht weer heeft bezorgd en nu in Noordwestelijke nch- tin°' voort ijlt. Die moet net onze baan kruisen als"wij van Sardinië naar Rome oversteken. Deze boodschap bezegelt ons lot. Daar is geen beraad meer voor noodig. maar gelukkig stijgt onze piloot eerst nog ettelijke honderden me ters voor hij zijn zwaai neemt, want net m de bocht krijgen wij een paar tikken aie het toestel even doen afglijden, voor het steige rend en stampend met wind schuin tegen oe terugreis naar Tunis aanvaardt. Om halt elt botsen wij weer over de witte golfkonoen van de groote Syrte Nog een venijnige tik, die een vleugeltop even het water doet raken en ons dus twintig graden uit de koers brengt, maar dan ver mindert de snelheid al spoedig en om goed elf uur sta ikaan het station in Tunis, want als ik toch niet op tijd in Holland kan zijn knoop ik er liever hier nog een paar dagen aan vast. Ik kan nog net den snel trein pakken naar Sousse en als ik daar een uur of vier later uitstap giert de wind nog door het want van de schepen in de haven, maar de wolkenmassa is vaneen gescheurd zoodat hier en daar prachtige windveeren. helwit afsteken tegen het hemelblauw dooi de gaten in de jagende, lager hangende wol ken zichtbaar zijn. Als mijn autobus Kairouan begint te naderen, is alle bewolking ver dwenen en schrijden de bruine kameelen dooi de bruingebrande steppen alsof het nooit ge regend heeft. Een penitentie is dat, zoo'n rit ineen autobus, die alleen stopt op plaatsen waar niets te fotografeeren is en de mooiste groeoeeringen van bedouinen, kameelen, no madententen enz. voorbij suist. Sousse lag nog in een uiterst vruchtbare streek, met korenvelden, veel wijnbouw en olijven. Kai rouan ligt kort voor den rand der heuvels in de vlakte, die hier reeds een bruingebrande steppe is en uit die onafzienbare vlakte Bedouinenvrouw met kind, Kaurouan. rijzen muren omhoog met kanteelen en hoek torens en poorten, die niet meer van dezen tijd zijn, een versterkte veste, daar in 666 gesticht door Okba Ben Nafi en die binnen zijn muren ruimte biedt aan een twintig duizend inwoners. Een der meest strijdbare figuren uit den eersten tijd van den Islam was het, die hier een stad bouwde, die voor bestemd was om de heilige stad bij uit nemendheid voor heel Noord-Afrika te wor den. Ook thans wonen er slechts enkele hon derden Europeanen en deze nog vrijwel alle buiten de stadsmuren, zoodat het Oostersch karakter hield wel bijzonder goed is bewaard gebleven. Heel pleizierig is, dat alle Moskees, zij het dan slechts onder geleide van een of- ficieelen gids, door vreemdelingen mogen worden bezocht en wanneer wij dan den vol genden morgen meteen maar met de groote Moskee, de Djama Sidi Okba beginnen, vin den wij hier reeds een prachtig bouwwerk, waarvan echter dadelijk opvalt, dat de mooie marmeren vloerplaten en vooral de zuilen, die de colonnades rondom het groote plein schragen en die ook in de groote zaal te vinden zijn, bijna allemaal afkomstig zijn van ruïnen van oud Cartago en andere Ro- meinsche steden in deze streek. Van den vijf- en dertig meter hoogen minarettoren heeft men een prachtig gezicht over de blinkend witte stad, waarboven talrijke Moskeekoepels oprijzen. Bijzonder mooi ligt de Moskee van den Barbier, even buiten de stad, schitterend wit afstekend tegen de vlakte. Daar rust een strijdgenoot van Okbar Ben Nafi, die steeds in zijn tulband drie haren van Mahomed den Profeet bij zich voerde. De Moskee zelve is ruim gebouwd, maar trekt vooral de aan dacht doordat hier een druk gebruik is ge maakt van gekleurde tegels, rood en goud geschilderd houtsnijwerk en stucversieringen, terwijl'anders juist in de bedehuizen van den Islam meestal niets te vinden is, dat de aan dacht van de geloovigen van hun gebed zou kunnen afleiden. Een tweede aantrekkelijk heid van deze Moskee is. dat de waterputten, daar ze buiten de stad liggen, veel Nomaden vrouwen, die in hun lange blauwe gewaden, rinkelend van zilveren kettingen, sierspelden en oorringen, af en aan sjouwen met de groote waterkruiken, die daar nog steeds het oude amphoremodel hebben. De waterputten liggen steeds op het binnenplein van de Mos kee. Ze hebben een nauwe opening en fiink verhoogden rand. om verontreiniging tegen te gaan en zijn eigenlijk de toegang tot enorme vergaarbakken, die in al deze oude steden onder het binnenplein van de Moskee worden aangetroffen en waarheen ook al het water van de daken der omliggende scholen, eenvoudige hotels voor voorbijgangers enz. af stroomt. De gezellige drukte rondom deze putten wordt meestal nog verhoogd door goochelaars en slangenbezwaarders. die er hun kunststukken komen vertoonen. Een dezer laatste was in het bezit van twee prachtige groote brilslangen, een der gevaar lijkste schepsels, die de aarde draagt, maar die ze hun tanden natuurlijk wel hadden uit gebroken. Zoo kunt ge rondom Kairouan wel een goed idee krijgen van het leven aan den rand van Noord-Afrika's woestijn gordel. De markten van kameelen, zeis, schapen, geiten, wol. gras en hooi zijn druk bezocht en dan zijn er ook nog de tallooze tapijt-weverijen. Haast elk „tapis de Kairouan" is als huis vlijt gefabriceerd en mijn gids toonde vol Reeds vele dames en heeren zien het groote nut van lichaamsoefeningen in. Maar niet iedereen is in de gelegenheid regelmatig een of meer uren per week aan moderne gymnas tiek in clubverband te besteden. Voor hen vooral geldt deze nieuwe rubriek. Probeert u onderstaande oefeningen eens, en tracht het gymnastiek kwartiertje tot een dagelijksche gewoonte te maken! Het enorme nut van lichaamsoefeningen is over bekend: dagelijksche alzijdige beweging is minstens even noodzakelijk als lederen dag tanden poetsen Elke week zullen we eenige eenvoudige oefeningen zoo duidelijk mogelijk beschrij ven. en zoo noodig met teekeningetjes illus- treeren. Mochten sommige oefeningen u nog niet duidelijk zijn. dan kunnen abonné's van dit blad alle gewenschte inlichtingen gratis schriftelijk ontvangen Nog één raad: Knipt de serie's uit. zoodat u in korten tijd een ruime keus uit moderne oefenstof kunt maken. En nu aan den slag! Oefenin." 1. Strekt u zoo hoog mogelijk uit. met de armen hoog. Daarna alle spieren ontspan nen en soepel neer- veeren in gehurkte .houding. Deze oefening 10 maal achter elkaar, Eerst langzaam, maar daarna geleidelijk vlugger. Oefening 2. Een zwaaioefening voor de armen. Hierbij armen en schouders vooral niet stijf houden! Armen zijwaarts naar beneden zwaaien en kruisen voor de borst daarna terug zwaaien tot de armen weer zijwaarts zijn. Doet dit vooral losjes en ontspannen, dan zullen de armen vanzelf steeds meer door zijwaarts om hoog zwaaien. Oefening 3. Zittend met de beeneri gestrekt. Rug recht en voor loopig nog de ar men als steun ach ter den rug op den grond. Eén been zoo hoog mogelijk en goed gestrekt optillen (maar toch op den grond blijven zitten). Onhoorbaar, dus niet met een plof. weer neerleggen Daarna het andere been. In rustig, vlot tempo zoo 20 maal linker en rechter been afwissend optillen. Oefening 4. Een uitstekende le- .nig- en slankmaken- I .de oefening voor de .heupen! Zitten met opge- .trokken knieën. Nu x. beide knieën tege- - lijk naar links laten .dalen, t,ot linker knie den grond raakt. Daarna hetzelfde naar rechts, tot rechter knie den grond raakt. De voeten mogen hierbij niet verschuiven. Lastig is deze oefening niet, maar probeer het nu ook eens zónder met uw handen op den grond te steunen! Merkt u het verschil? JULES KAMMEIJER, Lich. Opv. M. O..

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 15