I DE BILT HM de Heeuwet'é. NIEUWE REGELEN TOT AFWEER. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Ziekenfonds Ziekenzorg. Verschenen is het jaarverslag 1933—'34 Van het Ziekenfonds Ziekenzorg. We ontlee- men er het volgende aan: De economische crisis en de voortdurende werkloosheid heb ben ook dit jaar het werken van het fonds bemoeilijkt. In totaal telde het fonds op 30 Juni 1934 vair Haarlem afd. A en B. met de afdeeling Zandvoort te zamen 17.284. Het totaal aantal recepten bedroeg 143.519. De samenstelling van het bestuur is als volgt: P. Bruyn, le voorzitter; H. J. Breddels, le secretaris; J. J. Schneiders, Fin. commis saris; J. de Haas, 2e voorzitter; H. van Don kelaar 2e secretaris; W. Hoogerbeets, A. Scholten, J. Adelaar, W. Sterk Jzn., J. H. Niemöller en A. Eizema, leden. Dank zij de gewaardeerde medewerking van artsen en apothekers, werd het mogelijk ge maakt, voor een belangrijke groep werk- looze leden een aanmerkelijke verlaging in de contributie toe te passen. De gemeente Haarlem verleende bij deze regeling haar ad ministratieve medewerking. In onderling overleg met andere alhier 'werkende zieken fondsen kon veel goeds tot stand worden ge bracht. De ziekenhuisverzekering met de ge meente Haarlem is bij contract voor drie jaar geregeld. De overeenkomst eindigt 31 Decem ber 1934. Deze zal echter wel al dan niet gewijzigd, weer worden gecontinueerd. Het aantal verzekerden van het fonds ging van 12790 met 334 vooruit en kwam derhalve op 13124. In totaal werd aan de gemeente Haar lem voor de. ontvangen contributie afgedragen f 53824.56. Aan den administrateur wordt dank ge bracht voor diens leiding en medewerking. De jaarvergadering wordt gehouden Maan dagavond 26 November in het gebouw ,St. Bavo". VOOR BEROEP BEDANKT Ds. W. Bijleveld te Haarlem Centrum, heeft bedankt voor het beroep door de Chr. Geref. kerk te Rotterdam-Zuid op hean uitgebracht. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN J. A. Martens, Molukkenstr. 52, metaaiboor, Bur. van Politie, Smedestr., ceintuur, Sohaf- felmeer, Delftstraat 26rd., idem, B. v. 't Hof, Junoplantsoen 74, idem, Roosloot, Nieuwe Groenmarkt 25. autodop, Lammens, J. Israels- plein 10 te Heemstede, hond, Riemens, J. Geelstr. 16, dameshandschoen, Bur. van Poli tie, Smedestr., handbeschermer. Rood, Schee- perstr. 56, handschoen, J. v. d. Spek, v. Zegge- lenstraat 50, handwarmer, S. Kok, Lekstraat 34, dameshandschoen, C. Dijkman, Ged. Schalk burgergracht 61, colbertjas, Versteeg, Oost- Indiëstr. 27, 2 mutsen, Duins, Tuinlaantje 26b, muts, Hoenderdos, W. Geldeloozepad 2, idem, Wils, Twijnderslaan 14, muziekboekje, J. Hamburg, Vergierdeweg 202, nummerplaat auto, Hoffies, P. Maritzstr. 23, riem, Boerree, Harmenjansstraat 40, rijwielbelastingplaatje, Hoefsmid, de Genestetstr. 26, idem, Kemp, Teylerstraat 23, regenjas, Mokkenstam, Wal deck Pyrmontstr. 12, slot, N. Beringen, Wil- genstr. 69, schort, Sieriks, Aelbertsbergstr. 8 rood, teekening, Hein, Harmenjansweg 12, taschje, Roukamp, Prinsessekade 26, vulpen, Delhes, Aelbertsbergstr. 25, zakmes. VOORDRACHTEN. B. en W. hebben de volgende voordrachten opgemaakt: Voor een vakonderwijzer in het teekenen bij het OL. Onderwijs: de heeren D. de Leeuw, te Amersfoort, C. H. Hoogenboom te Heile- voetsluis en D. J. Korf, te Zaandam. Voor hoofden van scholen: School no. 3, Tuchthuisstraat: 1. A. de Bruijn, te Amsterdam; 2. P. Krabbendam te Wognum, 3. C. v. d. Mei. te Purmerend. School no. 32, Noormannenstraat: 1. C. F. Ootes, te Wassenaar, 2. J. Voorwinden te Spijkernisse, 3. G. van Beek, te Bennebroek. School no. 37, Soendastraat, 1. M. J. F. Ehrbecker, te Beverwijk, 2. C. Kikkert te \ais- meer, 3. M. de Klerk te Kapelle n. b. Goes. (B. en W. zijn niet geslaagd in hun pogingen in afwijking van de wettelijke bepalingen Haarlemsche onderwijzers voor deze vacatures te mogen voordragen). In verband met de onzekerheid omtrent het voortbestaan van eenige incomplete scho len wenschen B. en W. nog niet te voorzien in de vacaturen aan de scholen nrs. 14 (Haar- lemmerliedestraat) en 44 (Weltevredenplein), ten einde bij eventueele opheffing van scholen de gelegenheid te behouden door overplaat sing op wachtgeldstelling van hoofden te voor komen. Voor onderwijzeres aan de school voor ge woon L. O. met Montessorileermethode (Bak kerstraat 11); de dames H. J. du Buij, M. S. de Boer en J. R. Bruijnsteen. Voor onderwijzeres aan de Van Zeggelen- school (school 41), Allard Piersonstraat 25: mevr', wed. G. RoestMooij, mej. J. E. C. Ver- nout en mej. J. J. Schouten. De laatste twee voordrachten bevatten al leen namen van alhier wonende wchtgelders) STRAATNAMEN B. en W. stellen voor aan straten in het te bebouwen terrein ten Oosten van de Ramp laan de volgende namen te geven: Denys van Hullelaan, Hospeslaan, Lambrecht van Dale laan en Gerrit Etirtholomeusln Deze namen herinneren aan bleekers, die ter plaatse in de tweede helft van de 16e eeuw het bleekersbedrijf hebben uitgeoefend. J. SELIER Alhier is overleden de heer Jan Selier, die reeds geruimen tijd ziek was. De heer Selier was in de vroegere moderne ai'beidersbewe- ging in onze stad een bekende figuur. Hij heeft in 1903 deelgenomen aan de spoor wegstaking en was een der slachtoffers daar van. Hij werd toen concierge van het toenmalige Volksgebouw in de Sm edestraat en was daar na nog eenige jaren concierge van het gebouw „De Centrale" aan het Spaarne. De teraardebestelling is bepaald op Dinsdag 13 NovemJber a.s. te 2 uur op de Alg. Begraaf- pjlaats aan de Kleverlaan. DE TOONEELSPIEGEL VAN DEN STADS SCHOUWBURG. De speciale uitgave voor den Stadsschouw burg alhier van het maandschrift De Tooneel- spiegel, wil een poging zijn van de directie van den Schouwburg om hen, die belangstelling hebben voor tooneel, daarmee op de hoogte te houden. Het blad zal elke maand de agenda der voorstellingen geven, benevens bijdragen over acteurs, regisseurs, tooneelstukken enz. en is fraai geïllustreerd. Verkoop van gemeente- perceelen. Voor een hulppostkantoor aan den Schoterweg. B. en W. stellen den Raad voor, aan den Staat der Nederlanden ten behoeve van het Staatsbedrijf der P. T. T. in koop af te staan, tegen den prijs van f 20.000, de perceelen aan den Schoterweg, nos. 92 en 94, behoudens enkele gedeelten van die perceelen, die zullen moeten dienen om aan de eveneens aan de gemeentet toehcorende perceelen Gen. Cronjé- straat 19 en 21 voldoende bouwblokdiepte te kunnen geven. Zooals bekend, ligt het in de bedoeling, eer lang het hulppostkantcor in de Frans Hals straat op teheffen en in de genoemde percee len aan den Schoterweg (die daarvoor een ver bouwing zullen moeten ondergaan) een hulp postkantoor te vestigen. HAARLEM'S SYMPHOXIE-ORKEST „EUTERPE" CONCERTEERT IN PROV. ZIEKENHUIS. Vrijdagavond gaf „Euterpe" in het Prov Ziekenhuis te Santpoort een concert voor ver pleegden en verplegers. De verschillende nummers die ten gehoore gebracht werden, werden zeer goed uitgevoerd vooral de solisten verdienen lof. De directeur de heer J. A. Meng en de or kestleden werden na ieder nummer met een hartelijk applaus beloond. VEKEENIGING VOOR WAARDEVAST GELD Naar aanleiding van de Memorie van Ant woord der regeering op het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer over de rijksbegroo- ting heeft de vereeniging voor waardevast geld aan den voorzitter van den Ministerraad een brief gezonden, waarin zij de hoop uit spreekt, dat de regeering mede haar aandacht zal schenken aan enkele'in dezen brief naar voren gebrachte argumenten. Deze argumen ten wijken niet af van datgene wat reeds op de oprichtingsvergadering der vereeniging is te berde gebracht en gaan uit van de mee ning, dat de prijsverhoogende werking van een devaluatie in de sfeer van het levenson derhoud zeer gering zal zijn. DE KUNST IN NOOD-TENTOONSTELLING BLIJFT GEOPEND. Wegens den zeer grooten toeloop tot de tentoonstelling „De Kunst in Nood" in de Troonzaal van het Koninklijk Paleis te Am sterdam, heeft het Comité toestemming ge vraagd, de expositie aldaar nog met een week tijds te mogen verlengen. Dit verzoek is toe gestaan, zoodat de tentoonstelling thans tot en met 16 November a.s. dagelijks geopend blijft. BOEKHOUDER TE PALEMBANG VERDUISTERT f 30.000 PALEMBANG, 9 Nov. (Aneta). De boekhou der die aanvankelijk bekende 9000.te hebben verduisterd, ten nadeele van de In- dustrieele Mij. Palembang, verklaarde thans 30.000 ten eigen bate te hebben aangewend. Het onderzoek wordt voortgezet. Meer dan schrikaanjagerij? Andere lezing van de Amsterdamsche schietpartij. De schietpartij te Amsterdam welke in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft plaats gehad, blijkt na het verhoor van den verdachte door de politie een ernstiger aan zien te hebben dan aanvankelijk is gedacht. De verdachte heeft verklaard, dat hij, te ongeveer kwart over vier op de brug van den O.Z. Achterburgwal bij de Oude Kennissteeg staande, aangesproken was door een bewoner van deze donkere buurt, die met enkele an dere lieden reeds eenigen tijd in de nabijheid had opgehouden. Verdachte was toen weg gegaan en had via de Oude Kennissteeg het Oudekerksplein bereikt. Volgens de lezing van verd. de aangever ontkent zulks zou laatstgenoemde hem op sluipende wijze gevolgd zijn. Verd. had zich toen plotseling omgedraaid en zijn achtervolger gesommeerd zich te verwijderen. Toen deze dit niet deed, loste hij een schot in de lucht. Naar de aangever verklaarde, heeft verd. dit schot onmiadelijk door drie andere schoten, welke in zijn richting werden afgevuurd, doen volgen. De aangevallene had zich onmiddel lijk na het eerste schot op den grond gewor pen, als gevolg waarvan hij niet is geraakt. De op verdachte gevonden revolver droeg een cylinder'voor zes schoten. Vier daarvan ble ken te zijn afgevuurd. De verdachte heeft verklaard dat hij uit zelfverdediging heeft gehandeld, met welke lezing de politie het allerminst eens was. De arrestant is in het bureau opgesloten; e! is proces-verbaal tegen hem opgemaakt, wegens poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling. Inbraak bij Lissone opgehelderd. Man en twee vrouwen in arrest. In den nacht van 18 op 19 Augustus is in gebroken in het kantoor van de firma Lissone in de Leidschestraat te Amsterdam. Een bedrag van niet minder dan f 17000 was verdwenen. Thans heeft de politie van het bureau Singel drie personen gearresteerd, onder wie twee vrouwen. Wij vernemen hieromtrent de volgende bij zonderheden: De laatste weken had de politie argwaan gekregen tegen een vrouw die als werkster bij Lissone werkzaam is. Deze bleek meermalen bezoeken af te leggen bij een be woner in Amsterdam-west, die minder goed bekend staat. Deze woning in West heeft de politie bewaakt, alsmede nog een tweede adres. Bij een huiszoeking In West, een bakker, werd het een en ander aangetroffen, voldoen de om den bakker en zijn vrouw voorloopig in arrest te stellen. De werkster is in een café- tje in de binnenstad aangetroffen en daar gearresteerd. Deze drie menschen zijn op het bureau Sin gel aan een streng verhoor onderworpen, Daar spraken zij elkander steeds tegen, ontkenden alles, doch de politie kreeg wel den indruk, de dieven te pakken te hebben. Na tenslotte alleen gehoord te zijn heeft de man bekend de diefstal te hebben gepleegd. UW RECEPTIE VOOR UW HUWELIJKSDINER f ALLE FEESTMAALTIJDEN (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 763.3 m.M. te Warschau. Laagste barometerstand 736.3 m.M. te Calshot. en voorspelt: Matigen tijdelijk nog krachtigen Zuidooste lijken tot Zuidelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk nog regen buien. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland VOORUITZICHTEN ONZEKER. Uiterst langzaam beweegt zich de depressie bij het Kanaal in Noord-Oostelijke richting, waarbij nog in diepte toenemend. Ofschoon in Ierland en Schotland en Noor wegen de barometer stijgt maakt een nieuwe daling op IJsland het niet waarschijnlijk, dat hier uit hooge drukking zal ontstaan, zoodat de voorzichten onzeker blijven. In Engeland viel zware regen. Ook de on diepe depressie bij de Oostzee, die verder Noordoostwaarts trekt bracht in Zweden zwaren regen. In het binnenland nam de vorst weer toe. Lr Oost-Duitschland klaarde de lucht op en kwam lichte vorst in het Noorden voor- In Frankrijk en op de Britsche Eilanden is de temperatuur gestegen. Aan de Iersche en Schotsche kust waaien stormachtige Noorde lijke winden. In de Golf van Biscaye Noord westelijke. Barometer Heden morgen 10 uur 747 m.M. Stand van gister 750 m.M. Neiging: Achteruit Opgave van; CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 10 November: Hoogste gisteren 47 F, Laagste heden nacht 44 F. Hoogste heden tot 10 uur 47 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 November. Bevallen 8 November: C. G. W. Vrijstein Wallbrink, z.; M. E. J. Alders—Backers, d.; H. G. Jansen—v. Baekel, z.,; J. E. Zoon—Schack- man, z.; 9 November: C. Ram-^Feijen, z. Overleden 7 November: J. A. Miseri, 65 j., Bakenessergracht; 8 November: F. A., 8 mnd., d. v. H. Wijgerse, Gasthuisvest; C. Steeman, 59 j., Casteleynstraat; D. C. M. Vreenegoor, 20 j:.. Middentuindorplaan; C. T., 4 d., d. v. A. C. J. Kok; L. H. P. SmitsVester, 72 j., Parklaan; E. van 't Kruijs, 21 j., Haze- oaterslaan; 9 November; H. M. Jacques— Kerkvliet, 56 j., Parklaan. UIT DE OMSTREKEN LISSE STICHTING VAN EEN OPERATIEFONDS? Lr een buitengewone ledenvergadering op Woensdag 14 Nov. van het Protestantsch Zie- kenhuisverplegingsfonds zal' aan de orde wor den gesteld de stichting van een „operatie fonds", geheel naast het bestaande fonds voor Ziekenhuisverpleging. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. C. Leuvende Hey, z.; C. C. ObdamGrimbergen z.; H. P. v. d. Zan Heemskerk, z.; A. v. Zeist—Steur, d.; J. P. Beelenvan Leeuwen, z.; C. P. Ruigrok v. Rooyen, z. Ondertrouwd: J. Ch. C. Nieuwveen en A. v. d. Zwet. H. A. v. d. Werf en E. Peetoom. W. v. d. Berg en M. C. v. d. Meer. Gehuwd: A. van Eik en A. Steinmeier. BLOEMENDAAL Wijziging Politieverordening. Voor woonschepen en motorrijtuigen. B. en W. stellen den Raad voor, art. 23 der Alg. Politieverordening voortaan zal luiden: „Het is verboden zonder vergunning buiten de aangewezen plaats met een woonwagen of een woonschip een verblijfplaats binnen de gemeente in te nemen. Als de eenige verblijf plaats in deze gemeente wordt aangewezen: voor woonwagens het verbreede gedeelte van den westelijken berg van den Zilkerweg, voor woonschepen de oostelijke oever van de Leid- schevaart". Voorts stellen B. en W. voor, na art. 34 in te voegen een nieuw artikel 34a, luidende: „B. en W. kunnen wegen of gedeelten van wegen binnen de bebouwde kommen aanwij zen, waarop zich motorrijtuigen op meer dan twee wielen, waarin zich geen personen be vinden, tusschen een half uur na zonsonder gang en een half uur vóór zonsopgang geheel onverlicht mogen bevinden. Op de door B. en W. ingevolge de bepaling in de vorige alinea aangewezen plaatsen wor den borden aangebracht met duidelijk lees baar opschrift: „In de alhier geplaatste mo torrijtuigen mogen zich geen personen op houden". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijM. Smid. Noordlaan 19 Bloemendaal, een vulpotlood; Siecker, Vo- gelenzangscheweg 348 Vogelenzang, een huis sleutel aan ring; Mej. Langeveld. Bloemen- daalscheweg 31 Bloemendaal, een Lipssleutel 283; van den Broek, Raephorststraat 30 Haar lem, een bagageriem; J. Fonteijne, Boschlaan 25 Bloemendaal, 4 wollen heerensjaals; Klas horst, Prins Hendriklaan 17 Overveen, herders hond; Hendriksen, Teding van Berkhoutlaan 41 Aerdenhout, een bankbiljet; Berkenbosch, Langelaan 8 Aerdenhout, een zilveren dames- armbandhorloge; M. H. Holthuijsen, Decker- straat 22 Haarlem, een gouden broche; J. Ro sier, Vogelenzangscheweg 354 Vogelenzang, een bonbonschaaltje; G. Holwerda, Middentuin dorplaan 4 Haarlem, een kinderhandschoen; Kok, Hotel Van Ouds het Raadhuis Overveen, een damesrijwiel; aan het bureau van politie Overveen, een dameshandschoen; een me daille aan rood lintje; een portemonnaie met inhoud; een graalvlaggetje; een dop van ben zinetank, een handschoen; een huissleutel met label; een bos sleutels; een regenhoedje; een kindermutsje; een rijwielbelastingmerk. „Autogiro kan vallen zonder gevaar voor passagiers!" Lezing van den heer H. J. v. d. Velden in het Kennemer Lyceum. Wegens de daling en opstijging van het autogirovliegtuig van den heer Jacob Mees te Rotterdam op het sportveld van het Kennemer Lyceum op Zaterdagmiddag hield de heer H. J. v. d. Velden, directeur van de autogiro- import maatschappij Vrijdagmiddag een lezing in de aula. De heer Van der Velden zei, dat er reeds 14 gebrevetteerde vrouwelijke pi loten waren voor de maximaal veilige autogiro. De inleider vertelde de geschiedenis van het autogirovliegtuig, ontworpen en geperfec- tionneerd door den Spanjaard De la Cierva, die van zijn veertiende jaar af zich voor de vliegtuigbouw heeft geïnteresseerd. Van 1922 af heeft De la Cierva zich speciaal toegelegd op den bouw van autogirovliegtuigen, die scherp onderscheiden* moeten worden van de heliocoptèren, wier rotor- of wiekinstallatie als bewegend draagvlak dienst doen. De geschiedenis van De la Cierva's proef nemingen is voor de ontwikkeling van het „vliegtuig der toekomst" uiterst leerzaam. De la Cierva wenscht voor zijn vliegtuigen de allergrootste veiligheid. Toch gebeurden er nog wel eens ongelukken, die dan steeds tot leering strekten. Toen een vierwiekige auto giro eens een der wieken brak en iedereen een neerstorting waarschijnlijk achtte, waggel de de machine als een aangeschoten eend door de lucht verder en bleef „luchtwaardig", zelfs toen ook de tegenoverliggende wiek bezweek. Een der Engelsche instructeurs wilde nagaan, wat de machine zou doen, als de rotor, het wiekenstel, kwam stil te liggen, wat bij de ge wone machine niet mogelijk is. Hij steeg tot 5000 M.. zette de rotor vast en had de tegen woordigheid van geest om stopwatch en hoog temeter te raadplegen tijdens den val: deze geschiedde in steeds nauwer wordende spira len, tot het toestel eindelijk als een tol omlaag schoot, echter met niet grooter snelheid (zoo wezen de waarnemingen uit) dan van 24 K.M. per uur. Een parachute heeft een snelheid van 15 K.M. per uur. Wederom was de veilig heid van de autogiro aangetoond, want piloot en passagier zouden ongedeerd uit het toestel gekomen zijn, ook al ware dit gedurende de laatste 2000 M. (op die hoogte maakte de waaghalzige Engelschman de rotor weer los) blijven vallen", verzekerde de heer v. d. Velden. Behalve allerlei technische uiteenzettingen gaf de spreker bizonderheden over de moeite voor ervaren piloten, (die met normale toe stellen automatisch vliegen) wanneer zij met de autogiro vliegen, waarbij in plaats van „snelheid, snelheid, snelheid" de leuze is „voor zichtigheid, langzaamheid, veiligheid". De Snelheid, die de autogiro bereiken kan, is grooter dan van menig „gewoon" vliegtuig, nml. tot 430 K.M. per uur. Zij zijn dus zeer bruikbaar in het burgerluchtverkeer. Een typisch voorbeeld van bruikbaarheid is de postbezorging te Londen: vroeger werd de luchtpost van het vliegveld Croydon per auto naar het Londensche hoofdpostkantoor ge bracht in een uur en 15 minuten. Nu vindt de overbrenging per autogiro plaats in 15 of 20 minuten; het toestel kan niet dalen op het spitse dak van het postkantoor, maar blijft daarboven hangen om de zakken met post langs een touw met haak naar beneden te laten. Er is een groote belangstelling voor het De la Ciervatoestel, dat landen kan op een wei land, op een binnenplein, op een sportveld, en dus als expediteur en bezorger groote diensten kan bewijzen. De heer Van der Velden zei in het voorjaar op het sportveld van het lyceum te willen landen met een dan ingevlogen driemotorige autogiro, passagiertoestel voor tien personen. BEROEP TEGEN AANSLAG OMZET BELASTING VOOR GAS. Daar aan de gemeente (het gasbedrijf al hier) voorloopige aanslagen zijn opgelegd in de omzetbelasting stellen B. en W. den Raad voor, ingevolge art. 14 van de Omzetbelasting 1933 hen te machtigen, daartegen een be zwaarschrift in te dienen, zoodra een defini tieve aanslag zal zijn ontvangen. B. en W. overwegen o.m. dat ingevolge art. 8 der wet de belasting moet worden geheven van den fabrikant van het gas, in casu het gasbedrijf der gemeente Haarlem. Wijziging van den gasprijs. Vastrecht van 1 of 2 per maand. B. en W. stellen den Raad voor, te beslui ten: met ingang van na de in December 1934/ Januari 1935 gedane opneming van den gas meter den gasprijs nader vast te stellen als volgt: a. l'O cent per M3.; b. indien de afneming meer is dan 25 M3 in één maand: 6 cent per M3. plus f 1 vastrecht per maand; c. indien de afneming meer is dan 100 M3. in één maand: 5 cent per M3. plus f 2 vast recht per maand, en de afrekening van het verbruikte gas en de meterhuur om de twee maanden te doen plaats hebben. INTREKKING VERGUNNINGEN N.Z.H.T.M. B. en W. stellen den Raad voor. in te trek ken het raadsbesluit van 25 Mei 1900, waarbij aan de Eerste Nederlandsche Electrische Tram Maatschappij vergunning verleend is om in een aan de gemeente toebehoorende strook grond aan de Korte Kleverlaam tramrails te leggen en te hebben en het raadsbesluit van 19 April 192-8, waai'bij aan de N. Z. H. T. M. een strookje grond aan de Julianalaan in ge bruik is gegeven voor plaatsing van een wachthuisje. GEEN MOTIES BIJ DE RONDVRAAG? Het raadslid, de heer Cassée, heeft voorge steld, moties uit de rondvraag te verbieden. B. en W merken naar aanleiding hiervan het volgende op: Over het algemeen zijn B. en W. van mee ning, dat de praktijk niet heeft uitgewezen, dat aanvulling van het reglement van orde I11 de middagvergadering van Donderdag j.l. is door de Tweede Kamer der Staten Generaal het wetsontwerp: Nieuwe Regelen tot afweer van nadeelige gevolgen van beperkende bepa lingen inzake het internationale betalingsver keer, zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Nieuwe bevoegdheden worden daardoor aan de Regeering verleend, die zulks noodig achtte nu de uitvoering van één der drie tot dusverre gesloten clearingverdragen, nl. dat met Duitschland, tot ernstige moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. De gevraagde uit breiding der bevoegdheid beoogt slechts om het effect der clearing, wanneer deze eenmal noodzakelijk is gebleken, zooveel mogelijk ze ker te stellen en ontduikingen tegen te gaan. Die landen, welke ons betalingsverkeer be moeilijken, zullen door het nieuwe clearing- ontwerp misschien tot andere inzichten ge bracht kunnen worden. Toch zal bij het han- teeren van dit nieuwe wapen de uiterste voorzichtigheid betracht moeten worden. Niet alleen uit een oogpunt van mogelijke repres- sailles, maar ook, omdat het gebruik van dit wapen ten gevolge kan hebben, dat de belan gen van individueele ondernemingen in het gedrang komen. De clearing, welke zich thans beperkt tot vorderingen voortspruitend uit het goederenverkeer, zal zoo meteen uitgebreid kunnen worden tot alle vorderingen. De nieu we regeling is niet aan een bepaalden termijn gebonden, maar van regeeringswege is uit drukkelijk verklaard, dat van dit nieuwe ver dedigingsmiddel geen langer gebruik ge/maakt zal worden dan in 's lands belang strikt nood zakelijk Is. Bij de openbare behandeling van het ontwerp is nog eens duidelijk gebleken, dat de Regeering vóór alles beoogt de zekerheid te krijgen, dat uitgevoerde goederen, in den meest uitgebreiden zin van het woord, inder daad betaald worden. De ervaring heeft daar bij geleerd, dat een dergelijke zekerheid alleen aanwezig is. als het totaal van onzen export blijft berieden de bedragen, voorkomende op de clearingrekening. Onnoodïge beperking van den uitvoer ligt niet in de bedoeling, maar algeheele vrijheid zal evenmin kunnen worden toegestaan. In schakeling van het particuliere bedrijfsleven bij de te treffen maatregelen is van regeerings zijde onvoorwaardelijk toegezegd. Daarnaast is in voorbereiding de oprichting van een technisch orgaan om Regeering en bedrijfsle ven behulpzaam te zijn. Bij de komende on derhandelingen zullen aan vertegenwoordigers van dit bedrijfsleven plaatsen worden inge ruimd. Wat staat ons nu te wachten? Niemand weet het. Maar zeker is, dat wij een massa ervarin gen rijker zijn geworden en daarmede ons voordeel kunnen doen, Het vertrouwen van ons bedrijfsleven op het Sonder- en Zwisdhen- konti is beschaamd geworden. De Duitsohe re geering verzuimde maatregelen te treffen om haar eigen deviezenpolitiek veilig te stellen. Intusschen gingen wij door voor millioenera naar onze Oostelijke buren te leveren. Wij waren onvoldoende gewapend om ons te ver zetten tegen excessen. Nog moeilijker werd de positie door alle formaliteiten waaraan de Duitsche afnemers moesten voldoen. Met op zet zijn de Duitsche saldi opgevoerd. Het bui tenland is er de dupe van geworden. Handels kapitalen zijn geblokkeerd geworden. Geluk kig bestaat de mogelijkheid om de gedupeer den tegemoet te komen via de Nederlandsche' Bank, al zullen daarvoor ook de noodige waarborgen gevraagd worden. Intusschen! hebben wij een harde les gehad, die nog ge durende langen tijd zal nawerken. De ver nieuwde clearingregeling zal misschien, dé mogelijkheid scheppen ons te vrijwaren voo verdere verrassingen op dit gebied. Ons be drijfsleven is reeds zoo wankel, dat teleurstel lingen als deze feitelijk niet meer gedragen kunnen worden. In dat licht beschouwd moet men er zich over verheugen, dat onze Regee ring met bekwamen spoed haar arsenaal heeft uitgebreid. MOLLERUS. „noodig" is. Over de „wensohelij kheid" kan verschillend geoordeeld worden. Zou evenwel de raad het voorstel-Cassée aannemen, dan geven B. en W. in overweging aan artikel 12 een derde lid toe te voegen, luidende: „Over een onderwerp, dat niet op de agenda is vermeld, doch staande de vergadering is ter sprake gebracht en behandeld, wordt geen besluit genomen dan in de eerstvolgende ver gadering van den raad". HILLECOM DIRECTEUR „ASAF". In de plaats van den heer C. J. de Koning, .die naar Ermelo is vertrokken is tot direc teur der Chr. Gemengde Zangvereeniging. „Asaf" benoemd de heer J. Kruithof te Rot terdam. GELDINZAMELING. Aan de Speeltuinvereeniging „Goed Wo nen" is vergunning verleend tot het houden1 van een geldinzameling voor het organiseeren. van een St. Nicolaasfeest, VERGADERING N. S. B. Op 20 November organiseert de N. S. B. een openbare vergadering, waar als spreker zal optreden Ds. van Duyl, in Hotel „Flora". R.-K. VROUWENBOND. De Vrijdagavond in Hotel Sistermans ge houden vergadering, onder leiding van mej. A. L. v. d. Donk, was zeer druk bezocht. Het nieuwe huishoudelijk reglement werd na be spreking onveranderd goedgekeurd. Na de pauze sprak de heer W. N. Schalkwijk uit Haarlem over het onderwerp: „De Majesteit Gods in de Schepping", welke lezing werd ver duidelijkt door lichtbeelden. Hierna werd door den spreker nog eenige declamatie ten beste gegeven VERGADERING V. V. V. In de vergadering van Vreemdelingenver keer werd besloten een adres aan de Nederl. Spoorwegen te zenden, houdende verzoek tot instelling van buurtverkeer tusschen Hillegom en Leiden. Den Haag en Amsterdam, waar door het reizen goedkooper zal worden, bene vens het doen stoppen van meer treinen. Ook de onvoldoende verlichting van sommige dorpsgedeelten werd bespreken: medegedeeld werd dat daarin spoedig verandering zal ko men. Voor den wedstrijd voortuintjes hebben zich' reeds verscheidene ingezetenen aangemeld. CRISISPAKKETTEN. Door de Coöperatie „Onderling Belang" zal ook dit jaar weder aan haar werklooze leden- gebruikers een crisis-pakket worden uitgereikt evenals zulks verleden jaar geschiedde, 1

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2