JONGEREN VREDES-ACTIE. ENGLISH Openbare Aanbesteding IhVfliSCIIlifeisiï JUFFROUW Tijdel. Hulp MASSEUR Hmtim's dap&iad adverteert MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD II J De kerken in gebreke gesteld. „Werkloos blijven en berustend afwachten is moorddadig". „De oorlog zij vervloekt". de kelders niet worden toegelaten. Zoo jaagt men menschen, die nog gered hadden kunnen worden, misschien tóch den dood in. Tenslotte is het ongeoorloofd mee te doen aan de officieele gasbescherming, omdat men daarmede den oorlog aanvaardt als een na tuurlijk verschijnsel. Tegenover de officieele gasbescherming, die niets anders is dan een verkapt militairisme, neme men daarom de houding aan van boycot en weigering van medewerking. Na de pauze was eerst het woord aan Dr. Garmt Stuiveling, die het onderwerp „Het verraad van de Jeugd" behandelde. Spr. zeide o.m. dat men de methoden van vóór 1914 in den Volkenbond heeft voortgezet. De gene ratie van vóór 1914 heeft het werk van vóór 1914 voortgezet. Maar een jongere generatie is aan het opgroeien, die geen herinneringen heeft aan den oorlog, die er alleen den roman- tischen kant van ziet en geneigd is, de gene ratie van vóór 1914 te steunen. Het is door de tijdsomstandigheden ver klaarbaar dat deze jeugd neigt naar het recht- sche extremisme. Zij sluit zich zelfgenoegzaam op in een nationale autarchie. Zij vraagt er als 't ware om, gedrild te mogen worden en langs de wegen te mogen marcheeren. Deze jeugd speelt met het geweld en laat haar agressieve instincten blindelings los. Dit is eigenlijk een erbarmelijke lafheid en een vlucht voor de verantwoordelijkheid van de daad. Zij wil de vuist en de wapenen gebrui ken, in plaats van de hersens en de gedachte; zij wil den tegenstander aftuigen, in plaats van hem te overtuigen. Deze jeugd oefent haar politiek met frazen en optochten uit in plaats van met de gedachte en met het logisch overleg. De situatie in Europa wordt kritiek. Het ge- weldapparaat nadert in de verschillende lan den de perfectie. Ook in ons land doet men daaraan mede. Men bezuinigt op het onder wijs, maar voor gifgassen is tweemaal zooveel uitgetrokken als vorige jaren. Er is indertijd de leuze uitgesproken: „Geen man en geen cent!" Naar die leuze is nooit ge leefd. Maar zij moet heden gelden. Het meest radicale pacifisme is noodig; daarvoor moeten we leven, daarvoor moeten wij als 't noodig is sterven Laatste spr. was Ds. N. Padt, die een zeer korte maar felle rede hield. De predikers van den dood worden heden door vele jonge men schen bewonderd, aldus spr. Maar wij moeten zeggen: In naam van het leven, schouder aan schouder en positie genomen tegen die predi kers van den dood. Op Wapenstilstandsdag den wil gestaald, de belofte afgelegd: nooit doen wij mee; noch ter wille van vaderland, noch ter wille van staat, doen wij meer mee: wij weigeren(applaus) Aan het graf van den onbekenden soldaat staat de menigte in aanbidding voor eigen natie, in plaats van bij dit graf te zweren: „Nooit meer!" Op Wapenstilstandsdag gedenken wij de millioenen die gesneuveld zijn. Uit de herin nering moet geboren worden de nieuwe wer kelijkheid van menschen die willen leven voor hun idealen, maar die er ook voor willen ster ven. De oorlog zij vervloekt! (applaus). Met een opwekkend wóórd-sloot de voorzit ter de vergadering. Een motie. In den loop der vergadering werd de volgen de motie aangenomen: De demonstratieve bijeenkomst der Jongeren Vredes Actie, gehouden te Haarlem en bezocht door 1200 personen, kennis genomen hebben de van het lot van Carl von Ossietzky en vele andere vredesstrijders in Duitschland; spreekt haar verontwaardiging uit over deze schennis der rechtsidee en dringt er ten sterk ste op aan, dat het Ossietzky-comité al die maatregelen neme. welke voor de in vrijheids stelling van Ossietzky e.a. oirbaar en wensche- lijk zijn; verklaart hiermede haar sympathie met het streven van genoemd comité; besluit deze motie ter kennis te brengen van het Duitsche Gezantschap te 's-Gravenhage en het Duitsche Consulaat-Generaal te Am sterdam. AANBESTEDING HOOGSPANNINGS GEBOUWTJE. Openbare Werken van Haarlem heeft heden aanbesteed den bouw van een hoogspannings gebouwtje, betonfundeeringen voor een gas- drooginstallatie op 't fabrieksterrein van het gemeentegasbedrijf aan den Harmenjansweg. De inschrijvingen waren: G. Kreuning, Heemstede f6375; G. Metse laar en Zn.. Haarlem f6685; S. v d. Velde en D. Oddens, Haarlem f7795; M. Ebbing, Haar lem f6185; R. Bijker, Haarlem f6985; N.V. Jonker's Betonbouw, Haarlem f 6200; N.V. Aannemersmij Noord Holland, Heemstede f6543; T. Lub. Rotterdam f 6920; v. Hof ten, Haarlem f5990; N. Cobelens en Zn., Haarlem f6400; W. A. Sanders, IJmuiden f6385. BEGRAFENIS JAN SELIER Zooals gemeld, zal de begrafenis van Jan Selier plaats hebben Dinsdag 13 November a.s„ des middags te 2 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. De stoet vertrekt van de Kinderhuisvest 15 te 1.30 uur. De organisaties en corporaties, die zich met omfloerste vaandels of vlaggen laten vertegenwoordigen, zullen zich te 1.30 uur opstellen op het Spaarne van het gebouw de Centrale tot en met de Ged. Oude Gracht, waarna zij zich zullen aansluiten bij den stoet. Zondagmiddag, op Wapenstilstandsdag, had in de groote Gem. Concertzaal de aangekon digde openbare demonstratieve bijeenkomst van de Jongeren Vredes-actie plaats. De belangstelling was buitengewoon groot. Doel der bijeenkomst was het gemeen schappelijk getuigen van de ongewijzigde trouw aan het anti-oorlogsbeginsel en van den wil naar vrede. De voorzitter, de heer H. v a n W ij k, deelde in zijn openingswoord mede, dat er velen aanwezig waren, die van ver kwamen, zelfs uit Maastricht en Groningen. Mevr. Henriëtte Roland Holst, als spreekster aangekondigd, was als gevolg van een medisch advies niet aanweizg. Eerste Spreker was Dr. H. Brugmans, die zeide te zullen spreken als S.D.A.P.-er en als Marxist. De oorlog is een zonde, aldus spr., tegen den Heiligen Geest en tegen het inter nationalisme. Komt er een oorlog dan zal die tegen Hitler-Duitschland zijn. Maar de billijk heid eischt, in Duitschland te zien een groot volk, dat zich heeft laten meesleepen in den grooten fascistischen maalstroom. Wij moeten trouw blijven aan dat Duitsche volk, dat in Versailles op een onverantwoordelijke wijze is behandeld. Zoo heeft zich een angst-psychose van het Duitsche volk meester gemaakt. Alles moet gedaan worden wat dat misleide volk kan bevrijden, maar met de wapenen moet het niet bestreden worden. Wanneer er revolutie uit breekt in Duitschland en er komen groepen over onze grens, waartegen de arbeidersklasse zich zal willen verzetten, dan moet gepredikt worden een afweer, een socialistische afweer, niet met de wapenen der barbaren, maar met de wapenen van den heiligen geest van het socialisme. De voorzitter las daarna de rede voor. die mevr. Roland Holst had willen uitspre ken en waarin deze zeide dat de socialistische partijen langzamerhand het geweld als middel in den strijd tegen den oorlog hebben moeten opgeven en zich tevreden hebben moeten stel len met het parlementaire spiegelgevecht. De revolutionnairen willen den oorlog bestrijden door de middelen, die in den krijg worden ge bruikt, met nog grooter vreeselijkheid toe te passen. Er is echter nog een derde vraag, nl die van het ongewelddadig verzet, de burger lijke ongehoorzaamheid. Reeds helpen eenzame dienstweigeraars een spoor banen naar om hoog. Deze methode vindt nog geen algemeene toepassing, maar het systeem begint te werken. Zoo kan het nieuwe radicale pacifisme en anti-militairisme een kracht worden tot bevrijding der menschheid. Mevr.B.Bulsi ngv anBeso.cn sprak over: „Christus' onvoorwaardelijke eisch". De allergrootste zonde, zoo zeide zij o.m., die ooit tegen de menschheid werd bedreven, is. de oorlog. Hij is een duivelsch spel, verdragen, ja in de hand gewerkt door de kerken, die baden, in alle oorlogvoerende landen, om de over winning. De oorlog is de bijtendste ironie op het Evangelie der liefde. De Katholieke kerk die zoo'n geweldigen invloed heeft, sanction- neerde den oorlog, evenals trouwens alle an dere kerken deden. Militaire dictators, de oor logspers, wapenfabrikanten, werden met rust gelaten en konden hun gang gaan, ook na 1918. De kerken, die duizenden in haar macht hebben, zwegen of lieten slechts een zwak pro test hooren. En nu nog, nu weer de wereldbrand dreigt, trachten de kerken den oorlog goed te praten, uit aardsche doeleinden. Het is voor spr. als Katholieke vrouw, ver schrikkelijk de Katholieke kerk en haar gees telijkheid, die het voorbeeld aan alle andere kerken behoorde te geven, schromelijke tekort koming te moeten verwijten. Elke medeplich tigheid aan oorlog behoort de Katholieke kerk te verbieden. Men blijft maar praten over groote en kleine zonden en menschelijke zwakheden. Maar de hand aan den ploeg slaan tegen den oorlog, dat laat men achterwege. Met de spitsvondigste uitleggingen komt men aandragen. Men zegt dat Christus den oorlog geen kwaad hart toedroeg, ja, hem in sommige omstandigheden gebood. De enkele priester, die tegen den oorlog durft in te gaan. wordt het spreken door de kerkelijke overheid verboden! Het land van den Vredespaus wordt gemilitairiseerd en de jeugd wordt daar met oorlogsgif ingeënt, maar de kerk zwijgt! Voor den Christen mag geen wikken er wegen tegenover den oorlog gelden, geen ge- virni i jcppvst vnnw nv wfrk leerde theologische vertoogen behoeven over ST.-NICOLAASFEEST VOOR DE WERK den oorlog te worden opgezet. Voor den Chris- ten is eenvoudig de vredesdaad de belichaam- Door het bestuur van den Centralen Bond tie Christelijke liefde, de radicale vredespoli- van Transportarbeiders is besloten om even- tiek van het Kruis. als het vorig jaar, ook ditmaal voor de kinde- Wij wachten op het verlossende woord van ren der werklooze leden een Sint-Nicolaas- de Kerk, waarnaar de Katholieke massa luis- I feest te organiseeren. Het vorig jaar werd tert. De Kerk kan met straffen dreigen, kan op deze wijze niet minder dan ruim 400 kin hun die aan een oorlog deelnemen, de genade j deren een mooien middag bezorgd, omda* OVER DE WAARDE VAN DE WICHELROEDE. Voor de Ned. Natuurhistorische Vereeniging afd. Haarlem en omstreken) hield Dr. J. F. Steenhuis een causerie over het wichelroede- vraagstuk. In tegenstelling tot de lezingen, die in het algemeen voor de afdeeling worden gehouden, ■eerde de spreker zijn hoorders op het ter rein der occulte wetenschappen. Met een serie lantaarnplaatjes gaf hij een indruk van de verschillende vormen, die de wichelroede in den loop der eeuwen had aan genomen, n.l. van een vorkvormige, eenjarige twijg van een hazelaar of een wilg, die al of niet met een godsdienstig ritueel was af gesneden, tot de meest geperfectioneerde ap paraten van de twintigste eeuw. Zijn overtui ging was, dat de vorm, de bouw. de interpre tatie der wichelroede bijkomstigheden zijn en dat het wezenlijke bij hetgeen gebeurt, een gevolg is van een bijzondere geaardheid van den drager, die reageert op krachten, terwijl de wichelroede als de wijzer van een physisch toestel een afspiegeling van deze reacties geeft. De toepassing doet zich daar voor, waar het gaat o mhet vinden van onbekende zaken, vooral van concreten, doch ook van abstrac- ten aard. Evenmin nu als een onjuiste diagnose van :n geoloog of een medicus als bewijs mag worden aangehaald van de onbetrouwbaar heid van de geologie of de geneeskunde in het algemeen, noch ook van den betrokken geo loog of geneeskundige in het bijzonder, zoo min mag een verkeerd advies van een roede- looper op grond van een onjuist beeld ee nmotief zijn tot de veroordeeling van de rhabdomantie ('t wichelroede loopen) in het algemeen en van den raadgever in het bijzon der. Voor de beoefenaren der wetenschap blijft het derhalve een interessant probleem, na te jaan, hoe bepaalde menschen op bepaalde trachten, stralingen of verschijnselen reagee- ren en op welke wijze deze gevoeligheid prac- tisch bruikbaar is. terwijl de dragers van deze gevoeligheidgedwongen zijn zich rekenschap te geven van de natuurlijke werkelijkheid, indien zij dienaangaande door deze gevoelig heid iets willen zeggen. De spreker eindigde met er op te wijzen, dat van den kant der parapsychologen ook de roedegevoeligheid wetenschappelijk sinds en kele jaren wordt bestudeerd. Aan de funda menten van de brug, die van de exacte we tenschap naar de occulte zal gaan voeren, wordt derhalve vooral op de zijde der eerste reeds hard gewerkt. ontzeggen. Wanneer alle priesters in alle Kath. kerken het deelnemen aan den oorlog verbieden, zal de Katholieke massa gehoorzamen. De Kerk moet haar stem luide en onvervaard laten klinken en de onvoorwaardelijke eisch van Christus aanvaarden. Werkloos blijven en berustend afwachten is moorddadig! Luid en lang applaus klonk na deze rede. Dr s. J. R u tt i n k had als onderwerp: „gas bescherming en oorlogsbestrijding". Aan de officieele gasbescherming door deskundige krachten mag geen medewerking worden ver leend. Want een der argumenten voor die be scherming is, dat men de arbeiders sparen wil voor de munitiefabrieken en de soldaten wil sparen, die naar het front moeten trekken. Het is ook verboden mee te doen aan de officieele gasbescherming omdat er een paniek ontstaan kan als de maatregelen niet blijken te helpen. De maatregelen die men neemt om de be volking te beschermen tegen gasaanvallen uit de lucht, zijn overal onvoldoende. Dat is her haaldelijk gebleken. De mogelijkheid tot sys tematische vernieling blijft. De praatjes, dat de burgerbevolking wél te beschermen is, is slechts een deel van de leugencampagne, die al 10, 20 jaar vóór een oorlog wordt gevoerd om de menschen er langzaam „rijp" voor te maken. In materieel opzicht is deze gasbescherming een verspilling, en uit moreel oogpunt mag er niet aan worden meegedaan, want kinderen en volwassenen, wier kieeding reeds besmet is met b.v. mosterdgas, mogen in de beschermen- werkloosheid nu grooter is. wordt verwacht dat de aanmelding nog grooter zal zijn. NED. VER, VOOR DEN VOLKSZANG AFD. HAARLEM. Steeds meer gaat Volkszang in Haarlem de belangstelling trekken. Gedachtig aan de woorden: „Kun je nog zingen, zing dan mee heeft het bestuur zooveel mogelijk gedaan om een ieder te kunnen laten meezingen. Vereischt wordt natuurlijk spontaan mee zingen onder de bekwame leiding van den heer R. Sixma. Wie eens heeft meegezongen blijft meezingen. Het bestuur heeft daarom naar grootere ruimte moeten omzien en be slag kunnen leggen op een zaal van Brink man, Groote Markt, waar Dinsdagavond 13 November weer gezongen wordt. HET HULPPOSTKANTOOR AAN DEN SCHOTERWEG. Naar wij vernemen heeft de makelaar, de heer J. W. Th. Fibbe alhier, voor het Rijk van de gemeente de twee perceelen aan den Soho- terweg gekocht, waarin het hulppostkantoor, dat nu in de Frans Halsstraat is, zal worden gevestigd. In het eene perceel is nu een brandspuit on- dergebraoht en het andere was verhuurd aan een granietwerker, die met December het per ceel reeds zal moeten verlaten en daarvoor vergoeding van zijn kosten ontvangen heeft Met de verbouwing der perceelen zal spoedig begonnen worden. Nieuwe vinding op motor- gebied. Brandstofbesparing van 70 procent. De geruchten over de uitvinding van den jongeman uit Wolvega zijn nog niet verstomd, of er wordt weer een nieuwe vinding gemeld. De eerste indrukken hiervan zijn echter beter dan die van de Wolvegasche ontdekking. Naar het Volk meldt, is de Vlaamsche werk tuigkundige Jules de Ceuster erin geslaagd een installatie te construeeren, waardoor een ge wone benzinemotor met ruwe olie igasolie. die selolie) kan worden gestookt. Met de installa tie zijn langdurige proeven genomen Zoo hebben verschillende firma s er een jaar mee gewerkt en zij zijn tot de conclusie gekomen, dat de besparing ongeveer 70 procent be draagt. De installatie is in een fabriek te Breda vervaardigd. Het departement van Wa terstaat zou 37 tractors, van deze installatie voorzien, besteld hebben. Ze zijn voor den Wie- ringermeerpolder bestemd. Nederlandsche Trekkersbond. Instuif in de jeugdherberg „Jan Gijzen". Zaterdagavond hield de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Trekkersbond een instuifavond in de jeugdherberg „Jan Gij zen". De afdeeling zelf was sterk vertegen woordigd en van verschillende andere plaat sen. zooals Amsterdam. Leiden, Den Haag Schiedam, Utrecht en Zaandam waren leden naar Haarlem-Noord gekomen om den avond bij te wonen en den nacht in de jeugdherberg door te brengen. Noarmaals de kwestie der militaire vliegvelden. De uitlating van minister Baldwin sloeg niet op ons land Geen besprekingen met Britsche vloot- autoriteiten. Aan de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1935 is het. volgende ontleend: De regeering heeft kennis genomen van de in het voorloopig verslag bedoelde uiting van minister Baldwin in het Britsche Lagerhuis op 30 Juli 1934. Dat uit de woorden van dien mi nister zou zijn op te maken, dat de Britsche regeering haar gedachten heeft laten gaan over den aanleg van militaire vliegvelden in Nederland komt den minister niet juist voor. Het bericht, dat de Britsche regeering zou overwegen de beschikking te trachten te ver krijgen over vliegvelden aan Nederland's Oost grens, is te beschouwen als een van de vele geruchten, welke naar aanleiding van het bezoek van den chef van den Franschen ge- neralen staf aan Loden, omstreeks het einde der maand Juni 1934 in de pers tot uiting zijn gekomen en later weer zijn tegengesproken. De minister kan er overigens slechts op wijzen, dat de onderstelling, dat over Neder- landsch grondgebied beschikt zou kunnen worden voor de verdediging van een anderen staat, in die mate in strijd komt met de ook in Engeland voldoend bekende traditioneele zelfstandigheidspolitiek der Nederlandsche re geering, dat zij moeilijk au serieux kan wor den genomen. Met het oog hierop heeft de Nederlandsche regeering het dan ook niet noodig of nuttig geacht, de Britsche regeering te verzoeken, eenige opheldering ter zake van de verklaring van den heer Baldwin te ver schaffen. Naar aanleiding van de vraag of het juist is dat van Nederlandsche zijde met Britsche vlootautoriteiten besprekingen. Nederlandsch- Indië betreffende zijn gehouden, deelt de minister van buitenlandsche zaken mede, dat hij uitdrukkelijk verklaart, dat zoodanige be sprekingen niet hebben plaats gevonden. De groote zaai van dit gebouw was dan ook reeds lang vóór het begin van de diverse voor stellingen vrijwel geheel gevuld en verschei dene banken moesten nog worden binnenge bracht om allen enthousiasten voor dezen avond een zitplaats te bezorgen De stemming onder de aanwezigen was buitengewoon op gewekt. De avond werd ingezet met een korte t-oo- neelscène, spelende in een laboratorium, waar in episoden uit het trekkersleven werden op gevoerd, hetgeen meermalen tot groote hila riteit aanleiding gaf. Een paar zang- en leekendansnummers volgden Hierna werd een stukje opgevoerd, getiteld „M"n boer uit Zwitserland". Vóór de pauze volgden nog eenige dansen en een tweespraak tusschen twee trekkers. Na de pauze, die vol attracties was. gaf het programma nog twee nummers: „The jolly Hikers", een muzieknummer en „Als dat eens waar was!!!" een revue, die de wederwaardig heden op een wereldreis schetst, welke een miliionair met trekkers maakt. Voor den Zondagmorgen waren eveneens plannen gemaakt. Zooals gezegd bleven velen in de jeugdherberg overnachten. Deze leden van den Trekkersbond en die van de afdeeling Haarlem hielden Zondagmorgen een spelmor- gen, geheel gewijd aan kring- en team- spelen. Uit de leden der verschillende afdeelingen waren teams gevormd, die elkaar in diverse nummers als: gewone estafette. Zweedsche estafette, voorwerpen estafette, aardappel- en leoelestafette en ringrace bestreden. Aan het afdeelingsteam. dat de meeste punten haalden werd een huldeblijk aangeboden. DE BURGERWACHT De lezing, die hedenavond gehouden wordt in „Dreefzicht" voor de leden der Indische Vereeniging door den heer Epkema, uit Rot terdam over „Luchtbeschermingsdienst" is voor leden van de Haarlemsche Burgerwacht gratis toegankelijk. De heer en mevrouw C. J. VAN TILBURG— VAN DER HEYDB seven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon JAN WILLEM Heemstede, Molenlaan 11 0 November Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondige ziekte, onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder Margaretha Elisabeth Meijer-Franken in den ouderdom van bijna 55 jaar. Haarlem, 10 Nov. 1934 Eendrachtstraat 13 Uit aller naam; J. H, MEIJER De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 14 November a.s. te 11.45 uur, op de Algemee ne Begraafplaats ingang Kleverlaan. In plaats van kaarten Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader Antonius Storp in den ouderdom van 75 jaar. Spaarndam, 10 Nov, 1934 Havenplein 26. Mede namens de kinderen, L. J. STORP— B OU WENS De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 14 Nov. a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Spaarndam. Centrale Tandheelkundige Kliniek kenaupark 26 a Haarlem tei. i2«44 SPREEKUREN Jederen werk dag 9-11 en 1-2; Dinsdags- avonds 6.30-8.30 uur. Zater dagsmiddags geen spreekuur. LEARN ENGLISH FROM R. A. G. l) WTT>SO\ M.O. (Englishman) Conv.opl.. M.O.. L.O.. alle TInndelscorresp. examens Clubles 4.per maand hoogstens 3 personen 69 KONINGINNEWEG Tel. 11596 NAAR DE UIVER 21 Nov. a 1.p. p. retour. Toegangskaarten verkrijgbaar Garage Econoom, Telef. 15074 G. BLOM, M.O - Mr. Cornelisstr. 20 CLUBS for BEGINNERS f 4.per maand Woensdag 28 November 1934 's namiddags 3.15 uur zal door de Woningstichting „Ons Belang" in Restaurant Brlnkmann te Haar lem worden Aanbesteed Het bouwen van 68 Eengezin- woningen en 2 werkplaatsen op een terrein aan de Bastiaans- en Dunklerstraat te Haariem. Bestek met 7 teokenincen ver krijgbaar bij den Architect J. Poot. Anslljnstraat 8, Haarlem, n betaling vain 7.50. per past 7.90. Restitutie voor onge schonden stel 4.mits voor 15 December 1934 ingeleverd. Schriftverbetering Speciaal voor volwassenen Privé- en Clublessen MEVR. REIBER-NAN Iveerares M.O, KI. Houtweg 8 Leidster Radiocursussen U1TSTOOMEN en wateiproof maken van Regenjassen en Mantels UITBREIDING ZAAK H. EN J. LAMP. De firma H. en J. Lamgp, Bartel jorisstraat 18, heeft haar magazijn in luxe- en huishou delijke artikelen uitbreiding doen ondergaan, die in elk opzicht geslaagd kan worden ge- heeten. Achter het reeds bestaande gedeelte is na een bouwtijd van vier maanden een roote nieuwe verkoopruimte gebouwd. Deze ruimte is practisch ingericht, zeer licht en modern. Men verkoopt hier allerlei huishoudelijke artikelen van serviezen tot borstels toe. Bovendien is een afdeeling ingericht voor den verkoop van Nedevlandsch fabrikaat: er zijn daar vuurvaste schotels (iets nieuws, als Nederlandsch fabrikaat) emaille artikelen, die tegenwoordig ook in Nederland in groote hoeveelheid worden geproduceerd en een groote afdeeling voor de Geroproducten, waar vele nieuwe fabricaten te zien zijn, zooals pannen en andere huishoudelijke voorwerpen Een speciale attractie bij de opening van dit nieuwe gedeelte vormt de „show" van ge dekte tafels, die werkelijk zeer goed verzorgd is. De zaak heeft dus een belangrijke ver betering ondergaan, die is gekomen op een wel zeer gunstig oogenblik. PERSONALIA. Voor het examen radiotechnicus slaagde de heer M. C. Visser, te Haarlem. te zijn een groote lastmaar. er bestaat af do e n d e hulp Mid dels de AC0USTIC0N met beengeleiding (dus zonder gebruik van het oor) kan de meest gevoelige slechthoorende bijna altijd weer schitterend hooren. Schrijft nog heden aan Acousticon N.V. - Nieuwe Plein 34 ARNHEM STENO-GROOTE B I in Nederlandsch en de moderne talen. Privaatles f 6,50 - Clubles f 3,50 p.m. Boeken vrij. Oplei ding voor alle Examens. Machi naschrijven volgens de nieuwste methode op eerste klas machines. Geheele cursus, inclusief boeken, formulieren en papier flO,— Engelsch - Duitsch Conversatie en Handelscorrespon dentie. Privaatles f7,50. Clubles f 4,p. maand, inclusief boeken. Vraagt gratis prospectus. Moore's School of Commerce FRANS HALSSTRAAT 1 ■■iTeleloon 14624 Piano- en theorie-lessen voor vakstudecrcndeu cn dilettanten A. PRINS Dipl. Conservatorium A'dam Tempeliersstraat 20 Telefoon 11221 Gezocht te Overveen van 9 uur tot 20 uur gedurend- 3 dagen per week, voor hulp bij kindje van anderhalf jaar ei voor verstelwerk, strijken en lich te huishoudelijke bezigheden. Br met opgaaf van verlangde ver goeding no. 1300 bur. van dit blad Voor terstond gevr. net DAGMEISJE .anm. P. Potterlaan 1. Voor direct gevr. v. lichte verpleging en huis houding. Extern. Br. no. 1302 bu reau van dit blad Gevr. te Heemstede (Groenen- daal) een Flinke Dienstbode v. d. en n., netjes kunn. werkei en koken. Br. no. 1301 bur. van dit blad GEVRAAGD "keukenmeisjes, alleen, 2de dagmeisjes. Zonder goede getut- gen on noodig zich aan te melden, Boognard's Plaatslngbureau Jan&struat 56. Telcf. 14170 AANBESTEDING Ondergeteekende z;ii Vrijdag 16 Nov. aanbesteden: het bouwen een garage met bovenwoning de Wiistiaat te Haarlem. Be stek met 2 tcekoningen a 2.50 stel vanaf Dinsdag as, ver krijgbaar bij Bern. Ooms, Arch., Gracht 32, Tel. 16791 Haarlemscht Tooneelclub Plaatsbespreking op Dinsdag 13 van 10-1 koffiekamer Stads schouwburg. HET BESTUUR Bazaar „Arbeid Adelt" In de bovenzalen van „De Kroon" Groote Markt, Woensdag 14 No- ember a.s. 25 uur. Donderdag 5 November a.s. 1112.30 en an 25 uur. Aank. Bediende gevr. bij A. E. SPRUYT. Slagerij en Fijne Vleeschwaren, Hout plein 20. Boekh. J. M. STAP. Gr. Hout straat 63, vraagt voor Nov. en Dec. een Nette Loopjongen Loon 4 p. w. Aanm. hedenav. na 8 uur Jaarima Haard f 45.- te koop in prima staat 45. B. en B. haard z. g. a. n. 50. Haard kachel z. g. a. n. 20. Vulkachel f 8. Kampersingel 42. PuillPS RADIO vooruitbetaling SITTERSUKAR KRUI5WEG 60 Ta.16659 2de Binketbakkersbediende voor direct gevr., v. g. g. v. Adres W. BOSMAN Jr., Zijlstraat 82. vraagt Volontair voor 3 dagen p. week, Br. no. 1304 bur. van dit blad is de Courans waarin gij met het meeste succes BAKHUIS' echte GELDERSCHE ROOKWORST heeft al meer dan 100 jaar het vertrouwen van de huis vrouw. Vraagt dus alleen: BAKHUIS' ROOKWORST.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3