De moord in Koog aan de Zaan. Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STADSNIEUWS. Tegen dader 10 jaar geëischt. Vrijdagmiddag 21 September omstreeks half zes is op het Sluispad te Koog aan de Zaan de 23-jarige mej. Drieman uit Amsterdam in koelen bloede doodgestoken door een 32-jari- gen werkloozen metaalbewerker eveneens uit Amsterdam.. De dader, die uit wraak gehan deld heeft, omdat het meisje de verbroken liefdesbetrekkingen met hem niet wilde her nieuwen, had reeds eenigen tijd met ait plan rondgeloopen. Toen het meisje, dat betrokken was bij de staking aan de bonbonfabriek „de Lelie" in Koog aan de Zaan, Vrijdagmiddag naar die plaats vertrokken was om haar taak als postster op te vatten, is de man haar na gereisd, zooals hij reeds eenige malen eerder had gedaan, en heeft een langdurig onder houd met haar gehad. Aan het eind hiervan trok hij een dolkmes en stak het meisje ter hoogte van het hart. Kort nadat het slacht offer in een nabijgelegen woning was binnen gedragen, is het overleden. De dader bracht zich onmiddellijk na den aanslag een steek in de zijde toe, waarop hij eenigen tijd bewuste loos lag. Zijn wonde was echter niet van ernstigen aard. zoodat hij des avonds nog ver hoord kon worden. De metaalarbeider had zich Dinsdagmid dag voor de Haarlemsche rechtbank te ver antwoorden wegens moord subs, doodslag. Hij is gedetineerd. Dr. J. P. L. Hulst, als deskundige gehoord, verklaarde dat de steekwond doodelijk was en dat aan den hals van het slachtoffer ver schijnselen zichtbaar geweest waren, die we zen op worgpoging eenige dagen voor den doodelijken aanslag. De politieman, die gewaarschuwd was, dat de aanslag had plaats gehad, vond bij zijn komst ter plaatse de verdachte op den grond liggen, bloedend, met een dolkmes naast zich. Het meisje lag op een divan in een woning en was reeds overleden. De verdachte is eerst naar een ziekenhuis gebracht en vandaar en kele uren daarna naar het politiebureau. Een buurvrouw zat dien namiddag voor het raam in haar woning en zag de beide men- schen met elkaar spreken. Ze hoorde een paar maal het meisje: „Nee. nee!" zeggen, als wilde ze niets weten van de voorstellen van den man. Het gesprek verliep kalm. Op een zeker oogenblik werd geroepen uit een wo ning: „Dina!", waarop het meisje antwoordde „Ja, ik kom", en van den bagagedrager van de fiets, waar ze half op zat, opstond om weg te gaan. Toen greep de man haar bij de schouders, haalde een mes te voorschijn en stak haar. Het meisje gaf een doordringenden gil, liep eenige passen weg en zakte toen xn elkaar Verdachte en het slachtoffer hadden twee- en-eenhalf jaar verkeering met elkaar gehad, doch dc laatste weken was er oneenigheid ontstaan. De man wilde niet, dat het meisje zich zooveel bemoeide met de staking, waar door hii zich achteraf gesteld voelde. De moeder van het meisje verklaarde, dat eenige dagen vóór den aanslag vera, het meisje bij den keel gegrepen had. Get. vond, dat verdachte den laatsten tijd vreemd deed. Eer.igen tijd voor den aanslag had get. ver dachte hooren zeggen tegen het meisje: „Je gaat er an!" Ook de vader deelde mee, dat de staking de verwijdering teweeg gebracht had en dat verd. in zijn opgewondenheid een week te vo ren geroepen had, dat hij het meisje zou ver moorden. Getuige voelde zelf weinig voor de staking en de politiek daarbij en had tegen zijn dochter gezegd: „Als je mee doet aan den Rooden Dinsdag in den Haag, heb ik veel lie ver. da' je maar het huis uitgaat!" Tegen de moeder heeft verdachte gezegd, toen hij dien Vrijdag het huis uitging: „Ik zal dat rvpziehtie wel verminken!" Getuige heeft verd. bij den arm gegrepen en gewaarschuwd: „Doe geen gekke dingen! Denk aan mij!" Verdachte verklaarde, dat het meisje haar geluk in de communistische partij gevonden had, volgens haar verklaringen, en dat zij wilde, dat ook hij voor de partij zou werken. Ook heeft zij hem jaloersch gemaakt, doordat er een ander in de partij was. waarvoor zij zei sympathie te voelen. Zij maakte toen de verkeering af. Hij heeft het mes gekocht en voortdurend bij zich gedragen, met het doel het gezicht van het, meisje te schenden. „Als i k haar niet mag hebben, zal die ander haar ook niet hebben", dacht hij. Hij dorst echter niet, en hij zou weggegaan zijn na het gesprek zonder gestoken te heb ben. als niet de communist genaderd was. Het meisje zei: „Daar heb je mijn commu nist". Ze liet hierop een bekentenis volgen, die verd. buiten zich zelf bracht. Requisitoir De Officier, mr. W M. Paardekooper Over man. deelde mee. dat verdachte bij de politie verklaard heeft het mes gekocht te hebben om te doodèn. De Officier achtte moord bewezen, mede door do verklaringen van den verdachte, die eigenlijk een bekentenis zijn. Hij ging de dri'f"feren tot deze daad na, die in de politiek liggen. Het meisje hield zich met communis ten op en met de communistische beweging, wax l"gen verd. zich kantte. De verhouding van het meisje en den communist gaf reden tot jalousie aan verdachte. De jalousie, ge koppeld aan een niets ontziend egoïsme zijn de oorzaken geweest. De schrijver van het rapport gebruikt het woord: crime passionnel. Maar te ver doorgevoerde clementie moet daar niet aan vast zitten. De Officier zeide, dat alles weten niet is „alles vergeven", doch „veel begrijpen en daardoor wat vergeven". Er is sprake van moord en een menschenleven is ontijdig af gesneden. En het volk moet weten, dat hier een zware straf op haar plaats is. Later kan er misschien aanleiding zijn voor voorwaar delijke invrijheidstelling. Hij eisclxte een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Pleidooi. De verdediger, mr. Th. J. Eskens. sprak over de slechte opvoeding van verdachte en het vreeselijke leven van hem en zijn broers en zusje, die volkomen mishanderd werden door een aan drank verslaafden stiefvader. Het eenige goede, wat hij vond, kwam van buiten, maar niet uit het gezin. Verd. klampte zich aan het meisje vast, omdat dat het eenige was wat hij had, zooals hij zich ook vastge klampt had aan het vorige. Toen die het af gemaakt had, heeft hij de gaskraan open ge zet. PI. ziet geen politieke drijfveeren in dit misdrijf. Ook de jalousie was in den beginne niet aanwezig. Die kwam pas, toen de commu nist het meisje van hem wegnam. En toen het meisje hem afzegde, zag verdachte die groote eenzaamheid van vroeger weer voor zich, te meer waar de verhouding zoo gelukkig ge weest was. Hij heeft pas gestoken in een reactietoestand, die kwam aan het eind van het gesprek. Gezien den psychologischen toe stand van verdachtte achtte pi. geen moord aanwezig. Uitspraak 22 November. „Jan Gijzen" vraagt den raad om huurverlaging. De stichting Kennemer Jeugdherberg heeft den gemeentei'aad een verzoekschrift gezon den om huurverlaging van het perceel waarin de jeugdherberg Jaix Gijzen is gevestigd. Het luidt: De door onze stichting geëxploiteerde jeugd herberg „Jan Gijzen" die gevestigd is in een aan Uw gemeente toebehoorend perceel aan de Jan Gijzenvaart te Haarlem-Noord, wordt geheel uit egen baten in stand gehouden zon der eenigerlei vorm van subsidie. Reeds eenige jaren achtereen richtte ons be stuur zich tot Uw college om een subsidie, die echter niet kon worden toegestaan in ver band met de moeilijke tijdsomstandigheden, ook voor de gemeente Haarlem. Daar ook ons jeugdherberg-bestuur den druk der tijden voelt, loopt het aantal over nachtingen iets achteruit, tgeen zich natuur lijk onmiddellijk af teekent op onze exploita tierekening, Echter zou deze achteruitgang niet direct dwingend genoemd mogen worden, ware het niet dat wij, behalve de inrichtings- schuld (die van ruim f 6000 reeds werd terug gebracht tot pl.m. f 1350) in de naaste toe komst naar een ander verblijf moeten omzien daar het huidige gebouw door Uw college voor afbraak is bestemd. Het bovenstaande in aanmerking nemende, verzoekt ons bestuur uw College de mogelijk heid te willen onderzoeken om bij de komende begrooting een lager huurbedrag voor het perceel te willen uittrekken, dan heden door ons wordt betaald (f 550). Onze Jeugdherberg, die zich in een zeer behoorlijke belangstelling mag verheugen, werd sinds haar opening zomer 1931 door ruim (Adv. Ingez. Med.) 11.000 trekkers bezocht. Hieronder bevinden zich behalve een overwegend aantal Nederlan ders, vreemdelingen van zeer uiteenloopende nationaliteit. Wij mogen dus gerust zeggen, dat „Jan Gijzen" voor het vreemdelingenver keer van onze stad een buitengewone betee- kenis heeft, terwijl het welhaast onnoodig lijkt, op het groote cultureele belang van het Jeugdherberg wezen in ons land te wijzen. LEZINGEN MET MUZIEK OVER BACH Vrijdagavond zal de Haarlemsche violoncel list, de heer Eduard Biele onder auspiciën der Volksuniversiteit een serie van drie lezingen met muziek openen over het onderwerp: „Bach en de Violoncello". Op deze drie avonden (Vrijdag 16, 23 en 30 November) zal de heer Biele o.a, behandelen de actueele onderwerpen betreffende de Bach- stijl, Bach-bewerking, en de „klavierstrijd" (clavecimbel of hedendaagsche vleugel). Het grootste gedeelte der avonden echter zal in genomen worden door de te spelen composities van Bach. De heer Biele zal drie Suites voor violoncel-solo ten gehoore brengen, en drie So nates met klavier. Medewerking verleent de pianiste Suze Wintershoven. De avonden zullen zijn in de aula der H.B.S. A, Zijlvest. DAMCLUB „MEER EN BOSCH". Onder 't verplegend personeel en verpleeg den der stichting „Meer en Bosch" te Heem stede is een damvereeniging opgericht met ruim 40 leden. Binnenkort zal door onzen dam- redacteur voor deze nieuwe vereeniging een simultaanséance worden gegeven. N.V. „GRANITO" - Tel 14028 N. BOER KOEL AELBER TSBERGS 7 R. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van l ij n, soepel van p r ij s (Adv. Ingez. Med.) Teraardebestelling J. Selier. Indrukwekkende plechtigheid. De begrafenisstoet vertrekt van het gebouw „De Centrale". De middelste van de drie heeren vooraan is de voorzitter van het hoofd bestuur der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, de heer P. Moltmaker. Er bestond Dinsdagmiddag een bijzonder groote belangstelling voor de teraardebestel- ling van het stoffelijk overschot van den heer J. Selier, vroeger concierge van het toen malige Volksgebouw aan de Smedestraat en daarna nog eenige jaren concierge van het gebouw De Centrale aan het Spaarne. De heer Selier was vroeger ook een bekende figuur in i de moderne arbeidei-sbeweging. Hij behoorde in 1903 tot de slachtoffers van de spoorweg staking. De begrafenisstoet vertrok te half twee van de woning van zijn dochter aan de Kin- dei'huisvest 15, waarna naar het gebouw „De Centrale" werd gereden, waar tal van ver tegenwoordigers van organisaties en corpora ties met omfloerste vaaixdels of vlaggen ge reed stonden om zich achter den stoet aan VRAAG: Is een alleenwonend vrijgezel pers. bel, verschuldigd als hij een dienstbode of huis houdster in dienst heeft? ANTWOORD: Ja, evengoed als voor het huis dat hij bewoont. PLANTEN. VRAAG: Op mijn Vingerplant zijn allemaal kleine witte beestjes. Hoe kan ik die verwijde ren? ANTWOORD: Eerst stevig afwasschen; dan bespuiten met zeepwater en naspuiten met schoon water. Deze behandeling eenige keeren herhalen. VRAAG: Hoe moeten een palm en een cocos- palmpje in den winter behandeld worden? Moe ten zij kamerwarmte hebben en veel of weinig water? ANTWOORD: De beste plaats voor een palm (Kentia) is een serre, waar veel licht komt en de temperatuur ongeveer 50 graden F. is. De cocospalm eischt ook veel licht, maar meer warmte. De hoeveelheid water hangt af van de voch tigheidsgraad van de standplaats. Dit kunt gij bemerken aan den klank van de pot, als gij er tegen klopt. Is de klank dof, dan heeft de plant water genoeg; is de klank hol. dan is water noodig. Het is hoogst gewenscht de plant zoo nu en dan eens af te spuiten. VRAAG: 1. Mijn Clivia staat in een kleine pot. Er komt nu een stek bij, maar de pot gaat scheuren. Kan ik haar nu verplanten, of moet ik wachten tot het voorjaar? Wanneer kan ik de jonge plant stekken? 2. Ik heb mijn Geraniums van de onderste bladeren ontdaan en de potten binnen gezet. Nu komen er weer jonge blaadjes en spruitjes aan. Moet ik die wegnemen? Ik geef eens per week koud water. ANTWOORD: 1. Indien het watergeven moei lijk wordt door de scheur in de pot. kunt gij de plant eens of tweemaal per week in een emmer water zetten. Gij kunt dan met verpotten en het afnemen van de stek wachten tot half April, of Indien er bloemknop is tot na den bloei. 2. Gij behoeft maar heel weinig water te ge ven; soms is het zelfs beter dit in de winter maanden geheel achterwege te laten, want de jonge scheutjes, die nu gevormd worden, zijn te zwak. In begin Februari kunt gij weer met water geven beginnen. Laat de jonge scheutjes nu maar zitten. Mochten zij echter schimmel gaan vertoonen dan ze zoo spoedig'mogelijk ver- wijdoren. RECHTZAKEN VRAAG: Bij aanvraag van hypotheek van een bank zendt deze een taxateur om de waarde van het huis te schatten. De kosten van deze schatting worden volgens plaatselijk tarief don aanvrager in rekening gebracht. Kunt u mij ook zeggen, hoe hoog die kosten hier zijn? ANTWOORD: 1— per 1000.— geschatte waarde, met een minimum van 7.50. VRAAG: 1. Is een stiefzoon, die bij zijn werk loozen stiefvader inwoont en kostgeld betaalt, verplicht zijn geheele verdienste af te staan? 2. Wanneer hij dit niet doet en naar een ander kosthuis gaat, is hij dan toch verplicht om te steunen? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Neen. VRAAG: In 1932 heb ik aan een familielid 500.geleend, waarvoor geen schuldbekente nis is geteekend. Ik wil die alsnog hebben en de schuldenaar is daartoe bereid. 1. Is een door mij opgemaakt stuk, voorzien van de handteekening van den schuldenaar vol doende? 2. O.p welk zegel moet dit geschieden? ANTWOORD: 1. Neen hij er moet er bovendien eigenhandig onder schrijven: Goed voor Vijfhon derd gulden (af of niet met rente). 2. Op 0.30. te sluiten. Uit het gebouw woei de roode vlag halfstok. We zagen er o.a. de leden van den plaatse- lijken raad der S.D.AP. en van den Haarl. Bestuurdersbond met den voorzitter, den heer H. H. Luijken, aan het hoofd; verder deputaties van den Centralen Ned Ambte- naarsbond; van den Alg. Ned. Bond van bakkers, suiker- en chocoladebewerkers; van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond: van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksar beiders; van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden; van den Ned. Bond van meubelmakers en aanverwante vakken; van den Alg. Ned. Typogravenbond; van den Alg. Ned. Bond van Litho-, Foto- en Chemi- grafen; van den Alg. Ned. Bond van arbei- ders(sters) in de Kledingindustrie; van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond; van den Alg. Ned. Schildersgezellenbond: van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel; van den Centralen Bond van Transport arbeiders; van den Bond van Technisch- en opzichthoudend personeel; van den Ned. Bond van arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf; van den Alg. Ned. Sigaren- en Tabaks-bewerkersbond; van den Alg. Ned. Stucadoorsbond; van den Ned. Arbeiders Sportbond: van de Sociaal-Democratische Vrouwenclub: van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, enz. Ook waren eenige leden van de sociaal democratische raadsfractie aanwezig. De stoet, die overal langs den weg veel be langstelling ondervond, trok van het gebouw „De Centrale" langs Damstraat, Jansstraat en Schoterweg naar de algemeene begraaf plaats aan de Kleverlaan. Ook hier stonden de menschen in vele rijen te wachten. Toen de kist in de groeve was neergelaten en het zwarte doodskleed er nog niet over heen was gespreid, trad de heer P. Molt maker, voorzitter van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, naar vorexx. „Namens het hoofdbestuur", aldus sprak hij, „namens het bestuur der afdeeling Haarlem, ja, ik mag wel zeggen namens alle leden der afdeeling, wensch ik over onzen diep betx-eurde Jan Selier een ernstig woord te zeggen. Er is weer één van de oudstrijders van 1903, het jaar dat van zulk een groote beteekenis voor de arbei dersbeweging geweest is, van ons heengegaan. Nog niet lang geleden hebben we onzen ka meraad Reinalda naar zijn laatste rustplaats geleid en nu Jan Selier. Men heeft hem door zijn daad in 1903 wel financieel getroffen, maar moreel is hij nooit gebroken. De modei'ne ar beidersbeweging heeft genoten van je levens lust, energie, doorzicht en vast geloof in de beweging. J€ hebt je taak voor de Haarlem sche arbeiders vervuld tot aan het bitter einde en je deed dat met liefde. Het was voor jou, die zulk een hooge opvatting van solida riteit had een daarvan de bewijzen gaf, een groote vreugde te mogen ervaren, dat de Haarlemsche arbeidei'S zich jegens jou soli dair toonden. De toenmalige directie van de H.IJ.S.M. gaf je geen pensioen, maar je Haai;- lemsche arbeiders heb je op je 65e jaar niet in den steek gelaten. Dat was de solidariteit zooals jij die altijd wilde. We hadden je nog zoo gi-aag wat langer van je pensioen zien genieten. Aan dit graf brengen we je onzen diepgevoelden dank, jij, zoon van ons volk, vleesch van ons vleesch, voor je arbeid voor de beweging, die nog een toekomst heeft, ook al zijn de tijdens nu somber. Eens zal de ont voogding van het proletariaat, van de ar beidersklasse komen. Dat was je rotsvaste vertrouwen. Het is eervol, zoo geleefd te heb ben. We zullen je voetstappen volgen. Je na gedachtenis zal lang in diepe en dankbai-é herinnering blijven voortleven. Jan Selier, rust zacht!" Nadat het rouwkleed en de talrijke kran sen over de groeve waren gelegd, nam de heer H. H. L u ij k e n het woord om namens den Haarl. Bestuurdersbond een afscheids woord te spreken. „Deze massale opkomst bij dit graf bewijst, hoe groot de sympathie is geweest voor „Oome Jan", zooals hij door ons genoemd werd. -Die sympathie heeft hij te recht verworven. Het is niet aan velen ge geven, om op zulk ëen eigenaardige en ge moedelijke manier met de menschen om té gaan. zooals hij dat deed. Hij was altijd vroolijk in de debatten en men ging nooit ongetroost bij hem vandaan. Wij. Haarlem sche arbeiders, betreuren met de familie diep je heengaan. Oom Jan, rust zacht!" De heer S. Doek sprak namens de Fede ratie Haarlem der S.D.A.P. „Jan Selier offerde alles op voor de solidariteit en voor het ideaal van de twintigste eeuw: de bevrijding der arbeidersklasse. Wij huldigen hem daarvoor. Wij hebben in dezen tijd meer van zulke mannen noodig. Ik weet zeker in Selier's geest te spreken als ik de aanwezigen opwek om zijn voorbeeld te volgen, want alleen strijd kan de arbeidersklasse opheffen". Een mede-strijder van 1903, de heer L. F. H a 1 e w ij n, sprak als vriend een weemoedig persoonlijk woord. „Men heeft je hier in Haarlem „Oom Jan" genoemd, maar wij, die vroeger zoo gezellig en vriendschappelijk met elkaar in de Rietlanden omgingen, noemden je eenvoudig Jan. Je was daar de vriend van iedereen, van den machinist af tot aan den miy.st-bezoldigden arbeider toe". Zich tot den zoon van den heer Selier richtende, zei de heer Halewijn: „Je mag den naam van je vader met eere dragen!" Spreker eindigde met de woorden: .„Dag, Jan; dag, jongeix! Hier staat een oude vriend van je!" De zoon van den overledene dankte allen voor de laatste eer. aan zijn vader bewezen. Diep onder den indruk verliet de massa den doodenakker. HET 10-JARIG BESTAAN VAN SCHOOL- EN WERKTUINEN De Vereeniging School- en Werktuinen heeft zooals algemeen bekend is, twee tuinen te Haarlem en eeix te Heemstede, waar zij op Woensdag- en Zaterdagmiddag honderden kinderen nuttig en prettig gedurende twee uur bezighoudt. Zaterdag viert de Vereeniging in den Schouwburg aan den Jansweg haar 10-jarig bestaan. Veel opvoedend werk is in die jaren, met steun van Gemeente. Provincie en par ticulieren, verricht en zij heeft alle recht dit 10-jarig bestaan eenigszins feestelijk te her denken. "s Middags en 's avonds heeft een voorstel ling aan den Jansweg plaats. De kinderen uit Heemstede voeren een operette: Hoe de Bloe men ons feest opluisterden; die uit Haarlem brengen een Lenterevue voor 't voetlicht met zang en dans en tooneelintermezzo. JEUGDWERK ONDER MEISJES. De Vereeniging voor Ned. Herv. Jeugdwerk te Haarlem-Nooi'd, afd. Meisjeswerk Marnix- school, hoopt op Vrijdagavond 23 November een uitvoering te geven in Gebouw St. Bavo Smedestraat. Deze bijeenkomst is tevens be doeld als propagarida-avond. Er zal o.a. wor den gezongen, de driehoek-club zal wat van haar werk laten zien en na de pauze zal een leekenspel „Om Blijdschap" worden onge voerd. (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van aUe Abonné's van Haarlem's Dagblad rvorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAGX. Hoe maakt men nierbroodjes? 2. Hoe dot glazuur? 3. Hoe glimmend glazuur? ANTWOORD: 1. Benoodigd: S a 10 sneedjes oud brood, zonder korsten, 6x4 c.M.; 1 kalfs- nie'r; 1 ei en 1 dooier: 1/2 eetlepel fijngehakte peterselie: een klein stukje ei, fijngehakt; 1/2 d.L. bouillon; peper, zout en nootmuscaat. Zet de nier rhet koud water op. giet het water weg zoodra het kookt en zet opnieuw met kouö water op. Kook de nier gaar met water en zout (ongeveer drie kwartier) en hak ze daarna heel fijn. Doe het dan met het ei. den dooier, een weinig fijngehakte ui en den bouillon in een pannetje en laat onder goed roeren 5 minuten koken. Maak het dan af met peper, 'geraspte noot en fijngehakte peterselie. Verdeel het dan over de stukjes brood, die in boter lichtbruin ge fruit zijn. Strijk het glad en presenteer ze warm. 2. Bcnoorjigd: 1 ons poedersuiker. 1 eiwit: een weinig citroensap of marasquin. Zeef de poeder suiker: roer 2e ongeveer 10 minuten met een on- gekiopt eiwit en het citroensap dooreen, tot het glazuur glimmend is geworden cn als een lint van den lepel afloopt. Voeg, als gij marasquin ge bruikt. dit pas toe. als het glazuur klaar is. Gla zuur moet de dikte hebben van zachte boter; voeg. als het te dun is geworden, een weinig poe dersuiker toe. Strijk het glazuur met een mes over het gebak. 3. Benoodigd: 1 ons poedersuiker; een paar theelepeltjes water; een weinig citroensap of ma rasquin. Behandeling als onder 3, maar in plaats van eiwit een paar theelepeltjes water, VRAAG: Hoe maakt men vruchtenbowl zon der alcohol? ANTWOORD: Benoodigd: 1 flesch meiwijn of bessenwijn; 1/2 fl. spuitwater; basterdsuiker naar smaak; vruchten (frambozen, kersen, aard beien, perziken, abrikozen, ananas, fijne tafel peren enz.) zooveel dat de Meiwijn voldoende ge vuld is. Wasch de vruchten, die goed rijp moeten zijn, laat ze uitlekken, snij de groote in aardige stuk jes en vermeng ze met den Meiwijn en de bas terdsuiker (de hoeveelheid suiker is afhankelijk van de gebruikte vruchten en van den smaak), Maak de bowl niet lang voor het gebruik klaar, want dan worden de vruchten leelijk van kleur. Voeg onmiddellijk voor het gebruik het halve fleschje spuitwater toe. VRAAG: 1. Hoe maakt men een wit bontjasje (vermoedelijk konijnenbont) schoon? 2. Hoe kan men een wit-zwarte kastoren- of viithoed schoonmaken? ANTWOORD: 1. Voeg bij 3 liter waschbenzine 3 flinke eetlepels magnesia. Bewerk het jasje daarin 10 min., goed kneden en wasschen. Daar na uitwringen en uitkloppen; buiten laten dro gen. Do geheele behandeling bulten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! 2. Maak een papje van magnesia en benzine en borstel daarmee den hoed goed af. Laat drogen en schuier met schoonen borstel na. Ook deze be handeling buiten in do schaduw en geen vlam of vuur in de nabijheid! Ook de magnesia is uiterst licht ontvlambaar! VRAAG: Hoe kan men een pluche velvet kleedje schoonmaken of wasschen? ANTWOORD: Als de kleur echt is. neemt gij een pond houtzeep en laat dit een uur zacht ko ken (trekken) op 2 liter water. Giet het dan door een neteldoekje in een emmer, die gij daarna met warm water tot halfvol bijvult. Voeg er dan 1 eetlepel ammonia bij en wasch het kleedje daarin goed. Zonder wringen buiten glad op hangen. Is de kleur niet echt. dan kunt gij het goed in waschbenzine behandelen; een kwartier dicht gedekt laten staan: flink doorslaan en zonder wringen buiten glad ophangen. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlam in de nabijheid! VRAAG: In een lichtgrijze, gummi gevoerde regenjas ls een menievlek aan de buitenzijde. Hoe is die te verwijderen? ANTWOORD: Als de vlek reeds oud en hard ls, smeert gij haar in met boter. Den volgenden dag vlug behandelen met porchlootaethyleen of met benzolum. Flink er mee schuieren. Voordat de vloeistof vervlogen is de vochtige plek bedek ken met een laagje magnesia. Rustig laten lig gen tot de plek weer door en door droog is, dan buiten afschuieren. Deze behandeling buiten in de schaduw en geen vlam of vuur In de nabijheid! Ook het magnesia is uiterst licht ontvlambaar. VRAAG: Hoe verwijdert men een slaolievlek uit een rok van zware wollen bruine stof? ANTWOORD: Leg de rok enkel en gladuit over een schoonen in vieren gevouwen badhand doek en borstel de vlek stevig af met waschben zine. Dadelijk daarna, dus vóór de benzine ver dampt ls. de vochtige plek bedekken met een laagje talcum. Na een uur. als de plek weer goed droog is. afborstelen. Behandeling met benzine buiten in de scha duw en geen vlam of vuur in de nabijheid! VRAAG: Hoe kan men pletvlekken uit een zwart velours transparant japon verwijderen? Met stoom hadden wij geen resultaat. ANTWOORD: Maak de velours aan den ver keerden kant nat. Terwijl het door anderen, uit gespreid. aan weerskanten vastgehouden wordt, gaat gij met een heete bout over de natte plek. Voordat de plek droog en koud is met een bor steltje tegen de pool Snschuieren. Het is een zeer moeilijk en Riskant werkje, dat gij beter in een stoomerij kunt laten. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel bedraagt de pers. bel. te Heemstede bij een jaarhuur van 575? 3, Hoeveel bij een huur van 600. 3. Hoeveel bij 700.—? ANTWOORD: Aangenomen dat de verkoop waarde van het meubilair 1200.tot beneden 1400.bedraagt, is de belasting zonder kin deraftrek: 1. 95.37. 2. 99.75. 3. 117.25. VRAAG: Ik ben te Velsen aangeslagen naar een inkomen van 2063.terwijl ik maar 1883 heb verdiend. Er is dus 180.bijgeteld voor mijn huis, (waarvan het grootste deel hypotheek) terwijl van het verdiende loon nog verschillende posten, als pensioenbijdrage, bondsgeld, moeten worden afgetrokken. Ik heb 1 minderjarig kind. Is de aanslag van 96.72 goed en mag men f 180.— bijtrekken? ANTWOORD: Om het zuiver Inkomen uw huis te berekenen wordt de huurwaarde voor de pers. bel. genomen, na aftrek van hypotheek rente. grondbelasting en bosten van onderhoud. Ook pensioensbijdragen en contributie vakbond komen voor aftrek in aanmerking.Indien uw aan slag naar een inkomen van 2063.te hoog is, kunt gij een bezwaarschrift indienen, zooals aan de achterzijde van het aanslagbiljet staat ver meld. VRAAG: Kan een vrouw echtscheiding aan vragen .als haar man haar in het bijzijn van hun 3 kinderen, waarvan 2 meerderjarig, zonder mid delen van bestaan de deur heeft uitgejaagd? Zij is niet meer naar hem teruggegaan. ANTWOORD: Neen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10