Nieuwe Uitgaven WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Woningstichting „Patrimonium". Huurdersvcreeniging opgericht. Gisteravond werd een geanimeerde verga dering gehouden van bewoners van huizen der woningstichting „Patrimonium" te Haar lem, bijeengeroepen door het in April ji. uit de huurders gevormde comité. Evenals de eerste bijeenkomst, mocht ook deze zich in een goed bezoek verheugen.- Nadat verslag was gegeven van de verrichte werkzaam heden. verschillende vragen waren beant woord en door enkele aanwezigen de aandacht erop gevestigd was dat de gedane pogingen, blijkens de dezer dagen toegepaste huurver- laging, in zekeren zin succes hebben gehad, werd met algemeene stemmen besloten de band. welke thans bestaat te verstevigen door oprichting eener vereeniging met lage contri butie, die o.m de belangen der huurders zal behartigen. Vele aanwezigen traden als lid toe. De leden van het Comité werden gekozen tot bestuursleden der vereeniging (secr. de heer H. Kruyt. Joh. de Breukstraat 8). terwijl statuten werden vastgesteld. Er werd op ge wezen, dat een sterke vereeniging in het belang is van alle huurders. Daarom zal ter stond een krachtige actie tot ledenwerving worden begonnen. Uit de vergadering werd den Comité-leden dank gebracht voor den tot nu toe gedanen arbeid en werd de verwachting uitgesproken, dat zij het werk tot een goed einde zullen brengen. Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen". Ledenvergadering in gebouw Lange Veerstraat. Het departement Haarlem van de Maat schappij „tot Nut van 't Algemeen" hield Dins dagavond zijn ledenvergadering, onder leiding van Mr. Julius Hoog. Het volgend punt van de agenda was het uitbrengen van het verslag van de commissie tot nazien der rekening en verantwoording van Departement, de Bibliotheek en de Kweekschool. De commissie had de rekening van het De partement volkomen in orde bevonden. Aan beveling verdiende. naar de meening van de commissie, het instellen van afschrijving op den post verwarming en het wederom in ge bruik nemen van het grootboek. Een woord van dank kwam toe aan den heer C. van de Velde, penningmeester, voor de moeite, die hij aan het opmaken van deze rekening had be steed. De rekening van het departement werd door de vergadering goedgekeurd. Vervolgens kwam de vacature Ir. C. Beets in het Hoofdbestuur in bespreking. Met vrijwel algemeene stemmen werd beslo ten de Candida .uur te steunen van den heer J. P. Kruyt, socioloog en leeraar aan de H.B.S. te Arnhem. Hierna had de verkiezing plaats van vijf commissarissen voor de Nutsspaarbank. Geko- zen werden de heeren: J. D. D. Pruissen. J. de Breuk, Mr. Dr. J. J. M. Noback, P. W. Peere- boom en G. van Tienhoven. De- penningmeester, de heer van de Velde bracht bij de rondvraag de kwestie ter spr'aké. hoe het gebouw van de maatschappij meer productief gebruikt kan worden. Naar hij mededeelde zijn de zalen voor de meeste avonduren bezet, doch tijdens de middaguren wordt er vrijwel geen gebruik van gemaakt. Wellicht zou het gebouw door verhuren of vaker gebruiken productiever gemaakt kun nen worden, De voorzitter meende naar aanleiding van deze vraag, dat de zalen zich er niet bijzonder toe leenen om tijdens de middaguren voor andere doeleinden dan heerenvergad erin gen te worden gebruikt. En dit soort vergaderin gen wordt in het algemeen niet 's middags ge houden. Niettemin zal dit onderwerp nader worden besproken. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. Venten met gedrukte stukken. Zaterdagmiddag- en avond in de binnenstad verboden. B. en W. van Haarlem hebben, met intrek king van hun besluit van 14 Juli 1933 bepaald dat het in het belang van de openbare orde en veiligheid, ingaande 17 November 1934 on geoorloofd is om op de navolgende openbare wegen in de gemeente Haarlem op de na te noemen dagen en uren te venten met gedruk te stukken; a. op alle dagen van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 6 uur vóór en nabij de gebouwen, waarin de stempellokalen voor werkloozen gevestigd zijn. te weten op: le. het Proveniershof, het gedeelte van de Groote Houstraat, gelegen tusschen de Groote Houtbrug en Corneiissteeg. de Gierstraat en Doelstraat tot op een afstand van 50 Meter van den hoek GierstrataDoelstraat. 2e de Gedempte Oude Gracht van Kleine Houtstraat tot Spaarne, het Spaarne van Gedempte Oude Gracht tot Korte Veerstraat, alsmede de Turfsteeg. Helmbrekersteeg en Gravinnesteeg en de Kleine Houtstraat tus schen Gdempte Oude Gracht 'Zuidelijke hoek Ged. Oude Gracht-Kleine Houtstraat) en de Korte Veerstraat; 3e. de Smedestraat, Schoutensteeg en Mo- rinnesteeg 4e de Bakenessergracht (beide zijden), de Korte Begijnestraat, alsmede de Vrouwe- steeg; 5e. de Delistraat, Transvaalstraat, Dr. Leijds straat en Spaansche Vaartstraat, de beide laatste straten van de Delistraat tot de Atjehstraat, de Atlijestraat, Floresstraat van Atjehstraat tot Delistrat en de tusschen lig gende straten Bankastraat, Billitonstraat, Riouwstraat en Madoerastraat; 5e de Teddng van Berkhoutstraat en Dr. Schaepmanstraat tot op een afstand van 200 Meter van het gebouw aan de Teding van Berkhoutstraat 72; 7e. den Zijlweg van viaduct tot Anslijn- straat, Anslijnstraat, Brouwerskade van Ans- lijnstraat tot Hoofmanstraat, Hoofmanstraat, Kopsstraat en Merkmanstraat: b. onverminderd het bepaalde sub. a. des Zaterdags van 12 uur dés middags tot 11 uur des namiddags op de straten en wegen, ge legen in de binnenstad, namelijk tusschen Zuider Buiten Spaarne, Heerensingel. Oost- vest, Papen toren vest, Harmenjansweg, Spaarne. Kloppersingel. Schotersingel. Kinder huissingel, Leidschevaart, Raamsingel, Gast huissingel en Kampersingel, benevens het Plein, Frans Halsplein, Schoterweg, Generaal Cronjéstraat, Soendapl^in en Rijksstraatweg, FAILLISSEMENTEN M. J. Molenaar, kaashandelaar, wonende te Haarlemmermeer, Sloterweg 148. Curator Mr. G. J. Bettink, alhier. A. J. Tervoert, schilder, wonende te Haar lem, Oranjeboomstraat 145. Curator Mr. Jhr. W. A. Baud, alhier. H. Teeuwen, melkhandelaar, wonende te Haarlem Begijnenhof 4. Curatrice Mej. Mr. C H. Deknatel. alhier. De nalatenschap van H. Bakker, in leven aannemer, gewoond hebbende te Haarlem, Leidschestraat 56. Curator Mr. H. J. van Gel deren, alhier. F. Kroes, expediteur en handelaar in groen ten, wonende te Haarlemmermeer, Schiphol 269. Curatrice Mevr. J. H. G. Schutte-Struick. alhier. W. B. L. Hoolboom. handelaar in automobie len, wonende te Haarlem, Kamperstraat 15rd. Curatrice Mevr. Mr. C. L. Vis-Sanders, alhier. C. J. J. de Wit, schilder en koopman, wo nende te Purmerend, Willem Eegertstraat 42. Curator Mr. H. II. Riepma te Edam. G. H. J. Immink, koperslager, wonende te Haarlem, Breestraat 30. Curator Mr. A Klein, alhier. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: P. Kleyn, melkventer, wonende te Haarlem, van Wickevoort Crommelinstraat 2. Curator Mr. K. van Giffen, alhier. G. Oostrom, chauffeur, wonende te Haar lem, eerst Voorduinstraat 46, thans Nic. van der Laanstraat 3 zw. Curator Mr. C. Blanke voort, alhier. J. Dalmeyer, koopman, wonende te Haarlem, Kruisweg 28 rd. Curatrice Mej. Mr. M. J. Kluit man, alhier. F. Gijzelaar, bloembollenhandelaar, wonen de te Hillegom, Weeresteynstraat 65 Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. Gehomologeerd werd het accoord in het faillissement van: Dr. A. G. C. de Vries, boek- en kunsthan delaar, wonende destijds te Heemstede, doch zaak drijvende te Amsterdam. Curator Mr. Bunker te Amsterdam. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van: Chr. van Oeveren, smid, wonende te Half weg. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sic- cama, alhier. S. de Ridder Gzn., voorheen veehouder, ge woond hebbende te Purmerland, thans te Am sterdam. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Kunnen, Rolland straat 79, broche; J. Stal, Thorbeckestraat 79. dameshandschoen; J. Dijkstra, Bolwerkslaan 1. hond; De Graaf, Thorbeckestraat 76, hond; H. de Kinderen, Klerkstraat 122. dameshand schoen; Bureau van Politie, Smedestraat. kin derhandschoen; cape;; heerenhandschoen; actetasch m. i.: bal: handbeschermer; C. A. Kramer, Statenbolwerk 40, heerenhandschoen; H. Welgenes, Marnixstraat 37. hond: Kennel Haerlem, hond; Compiet, Meidoornplein 35. heerenhandschoen; G. Wattekens. Tuipen- straat 30 rd. jongensjas; E. Kruijt, Berkenrode straat 26, kastlijst: L. Veenstra. Kamperstraat 24. muts: D. van Veen. Pladellastraat 46, me daillon; W. Tillia. Amsterdamstraat 29, kin dermuts; C. Caland, Spaarnoogstraat 2, kin dermuts; A. Quu. Zwaardstraat 24, nagelgar- vrfituyr;. M. Keldeman. Twijnderslaan 23, por- ''tèmohnaïé' m i.; B. Westerburger, Zomerkade 195, portemonnaie m. i.; M. van Santen, Leid- schevaartweg 51, Heemstede, rijwielbelasting- plaatje; R. Hoefsmid, De Genestetstraat 22, rijwielbelastingplaatje; J. Langendonk. Kle verlaan 33. Bloemendaal, rijwielbelastingplaat je; J. van Amstel, Spaarnoogstraat 21, rozen krans; N. Havenkanton. Koudenhorn, schoen; H. Teeuwen. Trompstraat 22, sleutel; M. van der Kroft, Slachthuisstraat 38, bos sleutels; Zevenbergen, Sumatrastraat 3. taschje; H. Zwier, Duvenvoordestraat 5, armbandhorloge; N. Kruit, Berkenrodestraat 26, bagageriem: N. v. Deutekom, Koninginneweg 3T0, bril; C. A. Nieman, Gasthuissingel 10, ceintuur; J. de Vries, Ged. Oude Gracht 128, gewicht; K. Sligt, KI. Houtstraat 89, hond; G. van Dam, Nassaulaan 20, paar heerenhandschoenen; W. Fraksel, Kleverlaan 3 rd., horloge: N. Kruit, Berkenrodestraat 26. muts; M. Planting, Leid sche Plein 39 rd., kindermuts; Portier V. D„ Groote Houtstraat 51, regenpijpen; W. Schou ten. Frans Halsstraat 37 rd., rijwielband; J. Spijker, Steer.bokstraat 20, rijwielpomp; H. Lenselink, Keizer Karelstraat 16, rijwielbelas tingplaatje; W. Biemert, Oranjestraat 90, gym nastiekschoenen: J. ten Breems, Vredenhof- straat 14, wandelstok; J. Groot. Bredero- straat 15, reserve autoband met binnenband; P. v. Zijl. Amsterdamsche vaart 2. ceintuur; J. Groot, Resedastraat 15. handwarmer; J. de Nobel. Pieter Kiesstraat 65. gouden dames horloge: J. v. d. Stad, Kleverlaan 3, heeren handschoen; Roosjen, Marnixstraat 12, hee renhandschoen; Asyl, Ridderstraat 11, honden, katten; M. Horiek, Westerstraat 8. paar da meshandschoenen: H. Sikman, Marnixplein 6. handbeschermer; K. Keukelaar. Mentawistr. 25, dameshandschoen: R. v. Rumpt. Eiken straat 17, heerenhandschoen: Fauna, katten; J. Derks, Harmenjansstraat 39, muts; Politie post-huis III. oliedop; M. v. Léerdam, Timor- straat 13. damesportemonnaie m. i.; A. Zon neveld, Dr. Schaepmanstraat 131, rijwielbelas tingplaatje; M. Rijn, Leidschevaart 32. kin der handtaschje; A. v. Berloo, Leeuwerikstraat 8, werkpak en handdoek. Voorbeurs te Amsterdam. VASTE STEMMING GERINGE HANDEL. Ondanks de ongeanimeerde stemming in Wallstreet, waardoor de koersen in tegenstel ling tot de verwachtingen, die men daarvan op de Amsterdamsche beurs koesterde, iets terugliepen, bleef de tendenz op de ochtend- beurs te Amsterdam vast. De nieuwe maatregelen van de Amerikaan- sche redering wat betreft de staatcredietver- leening aan het particuliere bedrijfsleven en de krachtige regeer in gsverklaring van Flan- din gaven de markt steun. De handel was echter van weinig omvang.. Kon. Olie trokken 1 pet. aan, terwijl Unile ver een overeenkomstige koerswinst konden boeken. Philips wai'en prijshoudend evenals Aku. Amst. Rubbers handhaafden zich omstreeks de slotkoersen van gisteren. H. V. A. waren een fractie beter. De Youngleening onderging weinig ver andering. Op de wisselmarkt waren ponden eerder iets luier. De dollars bleven op peil. Fransche francs en Belga's evenzoo. De Zwitsersche fr. was flauw en daalde tot onder f 48. Deze ligt reeds eenige dagen gedrukt ten gevolge van het besluit der hotelhouders om de koers van de franc ten opzichte van het pond vast te stellen op 16. SPORT EN SPEL VOETBAL. ENGELAND—ITALIË. Uit Londen wordt aan het Alg. Hbld. ge meld: De elftallen, die hedenmiddag op het Arsenal-veld tegen elkaar zouden spelen, wer den als volgt samengesteld: Italië: Doel: Ceresoli. Achter: Monzeglio en Allemandi. Midden: Ferraris. Monti en Bertolini. Vóór: Guaita, Serrantoni, Meazza, Ferrari en Orsi. Engeland: Doel: Moss (Arsenal). Achter: Male en Hapgood (beiden Arsenal). Midden: Britton (Everton), Barker (Derby County) en Copping iArsenal). Vóór: Matthews (Stoke City), Bowden, Drake, Bastin (alle drie Arsenal) en Brook (Manchester City). HET VOETBALTERREIN VAN ZEEMEEUWEN Het bestuur van „Zeemeeuwen" verzoekt ons nader mede te deelen, dat deze vereeni ging nimmer om steun aan het gemeentebe stuur verzocht heeft. Voor de Vereeniging „Zandvoort" wordt in Rijkswerkverschaffing een voetbalterrein in orde gemaakt, terwijl de Vereeniging „De Zeemeeuwen" bij den Raad een verzoek heeft ingediend om haar een leening van 1000. toe te staan uit de gemeentekas voor het verder in orde brengen van het tweede speel veld, dat reeds'geheel geëgaliseerd en om rasterd is. Van deze leening zou dan jaarlijks aan aflossing 100.worden betaald plus de rente zoo noodig. Het bestuur is van oordeel, dat in dezen niet van steun gesproken kan worden KINHEIM HEEFT WEER EEN TRAINER Naar wij vernemen is met ingang van deze week door het bestuur van Kinheim als trai ner aangesteld de heer W. Addicks. A.s. Donderdagavond zal onder leiding van den.heer Addicks in het gymnastieklokaal van de Da Costaschool de training beginnen n.l. van 78 uur voor het eerste elftal en van 67 uur voor de overige elftallen. BEKERWEDSTRIJD D. O. S.KINHEDI A.s. Zondag zal Kinheim op het D. O. S. ter rein te Utrecht de volgende ploeg in het veld brengen. C. Druyven. Rozemeyer, Sials, Schoo,, P. Druijven, W. Groeneveld, H. Groeneveld, Raaymakers, Nieman, V. D. S. HAARLEM—V. D. S. DEN HAAG (2-4) Deze wedstrijd werd door de Haarlemmers met 42 verloren. Voornamelijk door het feit, dat zij met zes invallers in het veld versche nen, waren de Hagenaars in de meerderheid. De rust kwam met 21 voor Haarlem. Spoe dig hierna werd de stand gelijk. De aanvallen der Hagenaars werden steeds menigvuldiger. Dat de Haarlemmers niet met een grooter ne derlaag uit den strijd kwamen, dankten zij in hoofdzaak aan het feit, dat zij over een zeer goeden keeper beschikten. Het einde kwam met 42 voor Den Haag. V.D.S. n HAARLEMV.D.S. DEN HAAG Deze wedstrijd eindigde met een 42 over winning voor Haarlem. MOTORWIELRIJDEN Kampioensrit Motorclub Haarlem. C. Hardenbelt wint het kampioenschap 1934. Door bovengenoemde vereeniging werd de kampioensrit 1934 verreden, die zich ondanks het minder gunstige weer in een groote be langstelling mocht verheugen. Deze rit. die ongeveer 400 K.M. lang was, werd verdeeld in twee trajecten van 200 K.M. Het traject, dat verreden werd in Noord-Holland, bezorgde den deelnemers mede door den aanhouden den reggn, reeds vele moeilijkheden. Velen misten dan ook de listig opgestelde controles, wat hun veel strafpunten kostte. Na dit ge deelte kregen de deelnemers anderhalf uur rust. Na deze welverdiende rust werd nogmaals gestart voor 200 K.M., ditmaal uitsluitend over grind, gras enz. De rijders Hardenbelt, Hogerhuis en Hoogeveen Jr. lieten hier staal tjes van goed motorrijden zien. Vooral laast- genoemde, die ondanks twee lekke banden toch nog den 3en prijs in de wacht wist te sleepen. Omstreeks twee uur waren de deel nemers weer bij het clubhuis Hotel Roozen- daal te Overveen terug, waar des avonds de uitslag bekend werd gemaakt. Deze was als volgt: le prijs tevens kampioen C. Harden belt 75 strafp., 2e prijs S. Hogerhuis 98 strafp,. 3. H. Hoogeveen Jr. 123. 4. H. Timmerman 131 5. H. Zieger 137, 6. J. Holweg 150, 7. H. Maar schalk 156, 8. J. Roozenkrans 173. 9. A. Belli- fante 216, 10. Th. v. Looy 243, 11. L. Itterson 255. De heer De Ridder was de organisator van dezen rit. SCHAKEN ZANDVOORTSCHE SCHAAKCLUB. Heden Woensdagavond speelt het eerste tiental van de Zandvoortsche Schaakclub te gen Bloemendaal I. Daar de partijen vrij wel tegen elkaar opgewassen zijn, zal de strijd zeker spannend worden. DAMMEN. HOOFDKLAASE COMPETITIE NED. DAMBOND. De mogelijkheid bestaat dat de 119 neder laag der Haarlemsche Damclub tegen „G. S." wordt geannuleerd wegens 't ten onrechte verloren verklaren (wegens tijdnood) van een der partijen uit den wedstrijd „G.S." II Haarlemsche Damclub I. Maandagavond a.s. spelen in hotel .Royal" te Haarlem de leiders („Jozef Blankenaar" Haarlemsche Damclub) tegen elkander. Deze wedstrijd is voor de Haarlemmers van het grootste belang; immers alleen door eer} over winning behoudt de Haarlemsche Damclub een kans op het clubkampioenschap. SCHAATSENRIJDEN. Ter gelegenheid van de feestelijke opening van de eerste Nederlandsche kunstijsbaan te Amsterdam op 24 en 25 November a s. zullen ook wedstrijden in hardrijden over 500 en 1000 meter gehouden worden, waaraan zullen deel nemen A. F. van der Scheer (kampioen van Nederland), Simon Heiden. St. de Boer, J. 'Langdijk, L. Dijkstra en B. Blaisse. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Oproep van de stichting Nationaal Luchtvaartfonds. Landgenooten, Natuurlijk leeft in alle Nederlanders, man of vrouw, jongens of meisje, oud of jong, arm of rijk, de wensch om de „Uiver"-bemanning bij hare terugkomst op 21 November te hul digen. Het zijn niet alleen de door hen geleverde bewijzen van persoonlijken moed. doorzet- tingsvermorgen en verstandig beleid, die ons zoo dankbaar tegenover de kranige Nederlan ders stemmen, maar het is niet minder de wijze waarop zij tegenover de geheele wereld den naam van Nederland en de kleuren van de Nederlandsche vlag hebben hoog gehouden die maken, dat wij Parmentler en zijn man nen van onze groote waardeering willen en moeten doen blijken. Ongetwijfeld is het de wensch van die be manning dat hun groote daad gevolgd zal kunnen worden door andere dergelijke daden, om daardoor de schitterende reputatie der Nederlandsche luchtvaart in de toekomst te blijven handhaven en te versterken. Hoe zouden wij hen beter kunnen huldigen dan door dit mogelijk te maken? De weg daartoe ligt in de versterking van het „Nationaal Luchtvaartfonds", dat na den gedenkwaardigen nacht van de „Pelikaan" werd gesticht om ook in de toekomst onze^ Luchtvaart haar vooraanstaande plaats in de wereldluchtvaart te helpen behouden. De „Uiver"-speld is het middel, dat ons brengen zal tot dit doel. De „Uiver"-speld heeft als embleem den gevleugelden Nederlandsche leeuw, waarmede ieder. die. zich goed Nederlander voelt, zich op 21 November tooien moet. De ..Uiver"-speld wordt gemaakt door 's Rijks Munt en kost slechts 25 cent. Bij de distributie verleenen de Bataafsche Import maatschappij en de Ned. Bond van Sigaren- winkeliersvereenigingen welwillend de mede werking van hun over het geheele land ver tegenwoordigde organisatie's De „Uiver"-speld op de borst van alle Nederlandsche mannen, vrouwen en kinderen zal op 21 November aan de „Uiver"-beman- ning het bewijs leveren, dat geheel onze be volking niet alleen in gedachten heeft mede geleefd tijdens hun vlucht en de schitterend overwonnen moeilijkheden bij Aibury, maar dat het ook zonder uitzondering hun wensch wil helpen vervullen de ..Pelikaan"- en ,.Uiver"-vluchten door tal van dergelijke da den te doen volgen. De Eere-Voorzitter: C. J. SNIJDERS. Het Dagelijksch Bestuur: Ir J. F. DE VOGEL. Voorzitter. H. WALAARDT SACRé. Secretaris. Jhr. P. O. GEVAERTS VAN SIMONSHAVEN. Penningm. H. C. E. VAN EDE VAN DER PALS. Lid Ir. J. E. F. DE KOK. Lid. De ontvangst der Uiver- bemanning op 21 Nov. 1934. Van Melbourne tot Batavia is de lucht be zwangerd geweest met lofuitingen over de enorme prestatie van onze Nationale lucht- helden. Ook Schiphol bereidt zich voor op een grootsche ontvangst. Waar deze daad verricht werd door 4 ras-echte Hollandsche jongens en een Nationale daad is geweest ten voordeele onzer geheele natie. rust. op ieder warmvoe lend Nederlander de plicht, mede te werken om den 21en November 1934 tot een Nationa- len feestdag uit te roepen. Laat het Nederlandsche volk nu ook eens toonen. hoe zij deze nationale luchthelden willen ontvangen. Iedere Nederlander heeft met. trotsch gevoel den Uiver-tocht gevolgd, wij hebben dag en nacht met de bemanning medegeleefd met hunne verrichtingen, alleen hebben wi.i helaas moeten missen aanwezig te zijn bij de landing te Melbourne. Vol verlangen zien wij de aankomst 00 Schiphol tegemoet en hooot een ieder getuige te kunnen zïin. wanneer de Uiver weer veili? 00 vaderlandschen bodem neerstrijkt en wij allen spontaan onze nationale luchthelden kunnen huldigen en blijk geven van onzen na tional en trots. Laten alle werkgevers dien dag hunne fa brieken en kantoren, werkplaatsen sluiten en hun personeel vrii af geven. Laten alle openbare gebouwen en particu liere woningen voorzien zijn van onze natio nale vlag. Geeft de gelegenheid Schiphol te bezoeken of de ontvangst te Amsterdam bij te wonen Laat ons kleine land eens toonen, dat alle harten nog nationaal kloppen voor onze na tionale helden. Wij hopen, dat allen spontaan zullen mede werken, dezen dag tot een onvergetelijken te maken. Onze Pers welke een machtige arm bezit en die vele malen heeft getoond grootsche din- o-en tot stand te kunnen brengen, zal zeker m staat zim hare medewerking te verleenen tot een nationale oproep. Een klein volk kan groot zyn in daden. EEN TROTSCH VADERLANDER. Graafschapsche Geschiedenis door Kertst Zwart. Kertst Zwart heeft in dit werk geen volle dige geschiedenis van de Graafschap, maar wel een bizonder goeden kijk gegeven op ty pisch Graafschapsche gebruiken. Eerst behan delt hij het leven der Graafschapsche bevol king. de boerderijen, oude namen en gebrui ken. Een dertigtal schetsen uit de Graaf schapsche geschiedenis laat hij daarop volgen, van den tijd van Karei den Grooten af tot de vorige eeuw toe. Het werk is vlot en boeiend geschreven en de schrijver geeft blijk het. Achterhoeksch dialect volkomen onder de knie te hebben. Voor hen, die banden onder houden met. dat gedeelte van ons land is dit werk een aardig bezit. W. J. Thieme en Cie. in Zutphen gaven het boek uit. Demonen, door Nico van Suchtelen. De Wereldbibliotheek te Amsterdam gaf de zesde druk. 16e duizendtal, uit, van den ro man von Nico van Suchtelen: Demonen, bandontwerp van D. van Luyn. - Rapaille, door Tatiana Tchernavin „Rapaille, hoe ik den Sowjetgreep ontkwam", heet het boek, dat door een Russische is ge schreven, die na vele omzwervingen door Rusland tenslotte in het voor haar en haar gezin veilige Finland terecht kwam. ..Dit boek handelt over mezelf", deelt de schrijfster in het voorbericht mee, „want ik kan niet over anderen schrijven zonder hen aan het ge vaar voor gevangenschap bloot te stellen; maar mijn leven is het typische voorbeeld van dat van duizenden intellectueele vrouwen in Sovjet-Rusland". De N.V. Noord-Hollandsche Uitgeversmaat schappij te Amsterdam gaf het werk uit, dat vertaald is door R. H. G. Nahuys. Vaar wel, door J. W. J. baron van Haersolte. De schrijver van Het Gulden Boek der Zee heeft thans een boek geschreven, dat een beeld geeft van de zeevaart, en een antwoord is op de vele vragen, die rijzen bij wie voor eenigen tijd zijn leven aan het zilte nat heeft toevertrouwd. Voorts zijn eenige merkwaar dige historische feiten vermeld. Een rondgang door een schip wordt gemaakt, men vaart, seint, peilt, bezoekt vuurtorens en lichtsche pen. Men krijgt de beschrijving van rampen op onze kust. ziet het werk van de redding maatschappijen. Dit alles ls door den schrijver die directeur is van het Scheepvaartkundig Instituut te Rotterdam, met liefde en kennis van zaken tot een boeiend boek verwerkt. Het boek, dat 127 foto illustraties en vele teekeningen bevat, is uitgegeven bij Andriea Blitz te Amsterdam. Wij vliegen om de wereld, door H. F. Geerke. Het is een alleraardigst, vlot geschreven, werk, dat H. P. Geerke ons voorzet in dezen bundel van groote vliegtochten over werelcl- deelen, bergen en zeeën. Het eerste hoofd stuk handelt over de eerste vliegers, over de oudste denkers over het vliegvragstuk. over de pioniers. En dan komt de schrijver op zijn eigenlijke onderwerp, te beginnen met de vlucht van Post en Gatty, te vervolgen met Balbo's tochten, met die van Eliy Bemhorn, van Lindbergh, de reizen van Udet met Fanck en Rasmussen naar de Pool voor de film S.OjS. Ijsberg (de naam is niet, zooals de schrijver meent: Franck. maar Fanck) en de Mount Everest-toch ten. Tenslotte is een hoofdstuk gewijd aan de wijze, waarop Neder land de lucht veroverde, van den eersten tocht van Van der Hoop af tot. nee niet tot den Uiver toe. Maar de kooper van het boek krijgt ter completeering van zijn werk er een geïllustreerde beschrijving van den Uivertocht los bij, omdat het boek reeds was uitgekomen toen de reis in 3 1 2 dag plaats had. Maar ze hoort er in elk geval in thuis! Talrijke fraaie foto's zijn opgenomen, de heer Plesman gaf een voorrede en het boek is uitgegeven door J. M. Meulenhoff in Am sterdam Zelf bakken. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij Kosmos in Amsterdam is verschenen een „Practisch receptenboek voor het zelf „Bakken van taarten, cake, koek en ander gebak en voor het bereiden van soufflés en warme pud dingen" naar de Zwitsersche uitgave van Mad. F. Nietlispach voor Nederland bewerkt door M. J. Krabbe, leerares aan de Amster damsche Huishoudschool. Veel foto's, waarbij talrijk^ in natuurlijke kleuren zijn opge nomen ter illustratie. Het goedverzorgde boek zal ongetwijfeld vele dames, die familie en gasten een smakelijk zelfgebakken taart,, cake e.d. wil voorzetten, van nut kunnen zijn. Alfred Kerr: Die Diktatur des Hausknechts. Les Associés, Brussel. Van den uitgeweken Duitschen journalist Alfred Kerr eens kunstcriticus aan het Berliner Tagebiatt is bij de Brusselsche uit geverij Les Associés een boekje verschenen, dat een bloemlezing uit zijn werk van de laatste jaren inhoudt Het zijn grootendeels felle aanvallen op het Hitler-regime in den bekenden „Alfred-Kerr stijl". Behalve tegen de politieke leiders trekt de schrijver o.m. ook van leer tegen den dramaturg Gerhart Haupt- mann, wiens houding ten opzichte van het Derde Rijk hem aanleiding tot heftige ver wijten geeft. Aan de ..Glossen in apokalyptlscher Zeit" ontleenen wij een der zestien paragrafen: „Is er thans, zooals de Nazi's zoo komisch beweren, een Renaissance in Duitschland? De Zwitsersche historicus Burokardt zegt: in de Renaissance had de gemiddelde mensch twee wenschen een pak te bezitten en niet neer gestoken te worden. In dat geval is er een Renaissance in Duitschland". Over den toestand van het tooneel in het Derde Rijk: De kritiek zal zakelijk over de toegelaten drama's oordeelen. Zij kent er totnogtie slechts weinige. Van één staat nu al vast. dat het niet ver boden. maar in Duitsche schouwburgen opge voerd zal worden: „Der Wanderer De schrij ver heet Joseph Goebbels. Dit werkje werd sinds 1927 nergens aangenomen. Dus. drama turgen. wanneer je soms nog stukken hebt liggen, die bij geen enkele gelegenheid ge speeld worden: de beste vooruitzichten biedt de dictatuur nog". Heden overleed zacht en I kalm. in den ouderdom I van 88 jaar. onze Innig ge- I liefde echtgenoot en vader 3 Engele Hilarius Wed. J. HILARIUS— PERDOK en Kinderen Helmond. 13 Xov. 1934 Bijsterveld 4 CHEMISCHE WASSCHERIJ Haverschmidt Klajé VLUGGE AFWERKINC De Griffier der Arróndlsse- ments-Rechtbank te Tlaarlcm maakt bekend dat bij vonnis dier Rechtbank van 30 October 1934 aan JACOB SIETSES, aannemer, wonende te Haarlem Korte Hotit- - tra ut -. SimWTB V.W BE TALING ls vr-.a-end voor den tijd van acht maanden, ingaande 24 Juli 1934. met benoeming van Mr. 1*. Tlilenum, i ocaal en pro cureur te Haarlem, tot bewind voerder.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3