Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VERGADERING VAN WOENSDAG 14 NOVEMBER. (Vervolg.) Na de revue van hamerstukken werd aller eerst de gemeenterekening over 1933 vastge steld. Naar aanleiding van een vraag van den heer B ij v o e t (r.k.) zegden B. en W. toe dat zij alsnog een berekening zullen overleggen hoe het met de cijfers van den Stadsschouwburg staat. Overdracht van grond aan de gemeente De heeren B ij v o e t (r.k.)Klein (r.k.) en van Dam (v.d.) stelden voor de verordening inzake de voorwaarden voor de overdracht van voor straat bestemden grond aan de gemeente in een latere vergadering te bekijken, omdat het een belangrijke quaestie betreft die nog in de fracties bekeken moet worden. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder, dat de verordening thans zoo is, dat de eige naars van gronden die in exploitatie komen, alleen een bijdrage moeten betalen in de kos ten van de uit te voeren openbare werken. Het nadeel is evenwel dat particulieren nu alleen in exploitattie brengen de gronden waarop weinig openbare werken behoeven uitgevoerd te worden. Terreinen waarop veel openbare werken zullen moeten worden uitgevoerd blij ven liggen. Er verd zelf gespeculeerd in gron den die als .nistukken aangemerkt kunnen worden voor terreinen die op exploitatie wach ten. B. en W hebben nu richtlijnen ontworpen voor een billijker en juister regeling van deze materie. Om die evenwel vast te leggen in een nieuwe verordening moet eenige ervaring op gedaan worden wat die nieuwe richtlijnen aangaat. In dezen tijd wan overgangstoestand hebben B. en W. de bestaande verordening willen in trekken en de bedoelde nieuwe richtlijnen laten gelden. De raad kan nu elk geval op zich zelf bekijken. B. en W. willen dien overgangs toestand niet lang laten duren. De heer Klein tr.k.) bleef op uitstel aan dringen. desnoods tot de volgende vergadering. De heer Bijvoet ir.k.) beaamde dit. Het is niet juist om een tijd te hebben, dat er geen verordening bestaat. Laten B. en W. met hun nieuwe verordening in den raad komen. Als dan in de praktijk wijziging wenschelijk blijkt dan kunnen B. en W. spoedig met zoo'n wijzi gingsvoorstel komen. Het gaat over de quaestie of eigenaars van gronden verplicht kunnen worden bij te dragen in de kosten die de ge meente moet uitgeven voor openbare werken in terreinen die in de nabijheid gelegen zijn. De heer Wolzak (a.r.) pleitte ook voor uitstel. B. en W. hebben over deze materie een jaar gestudeerd. Nu zou de raad eenige dagen nadat B. en W. hun voorstel ingediend hebben een beslissing moeten nemen. Dat gaat niet. Laten B. en W. bovendien hun studie materiaal voor den raad ter inzage leggen. De heer Klein Schiphorst <r.k.) kon zich vereenigen met het voorstel van B. en W. Het is te verklaren dat raadsleden die niet in de zaak zitten zoo spreken als nu gedaan is. Als wij de oude verordening nog langer zou den laten werken wordt de gemeente finan- cieeel benadeeld. Dat mag niet. Er moet eeni- gen tijd gewerkt worden naar een schema dat B. en W. zich hebben gesteld. Als daarover eenige ervaring is opgedaan, kunnen B. en W. met hun voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening komen. De heer Reinalda (s.d.a.p) zei, dat het hier geen verordening maar een raadsbesluit van 1904 betreft.-Na de annexatie zijn er veel maagdelijke terreinen binnen de grenzen der gemeente gekomen die nu in exploitatie zul len komen. Voorkomen moet worden dat een eigenaar van een schadelijk gelegen terrein extra zwaar belast zou worden, terwijl eige naars van gunstig gelegen gronden met de baten zouden gaan strijken. B. en W. willen nu tijdens een overgangstijd zonder raadsbe sluit werken en elk geval aan den raad voor leggen. Het is dan evenwel zaak dat oude raadsbesluit van 1904 in te trekken, anders zou er wel eens een grondeigenaar kunnen zijn die zich op dat oude raadsbesluit beroept. Als het raadsbesluit van 1904 zou blijven bestaan kunnen geen gronden meer door de gemeente verkocht worden voor de nieuwe richtlijnen door den raad zijn vastgesteld. De heer van Dam (v.d.): waarom is nu de zaak ineens urgent geworden? Mr. Gerritsz (s.d.a.p.)wethouder, ver dedigde het voorstel van B..en W. om het vast leggen van nieuwe richtlijnen door den raad in een besluit nog even uit te stellen tot eenige ervaring over de werking van die nieuwe richt lijnen is opgedaan. Het voorstel Bijvoet c.s. om tot aanhouding van het voorstel van B. en W. te besluiten werd verworpen met 6 tegen 10 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Flatgebouw in het krijgen. B. en W. hadden reeds opdracht ge geven om de ruine van de Drinkhal op te rui men en in plantsoen te veranderen. Als de raad nu het flatgebouw toestaat dan is er kans, dat er nog meer In het Frederikspark gebouwd zal worden. Openbare Werken heb ben zonder dat B. en W. het wisten onderhan deld over den verkoop van het terrein- Het voorstel van B en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek den grond te ver- koopen werd verworpen met 19 tegen 17 stemmen. Benoemingen. Benoemd wordt: tot gemeente-geneeskundige: de heer O. Deggeller, arts te v.m. Spaarndam; tot leeraar Wiskunde aan het Gymnasium: ir. W. Zwaan, te Haarlem; tot tijdelijk leeraar Handelswetenschappen 2e H.B.S. b met 5-j. c.: de heer R. Prosee; tot tijdelijk leeraar H.B.S. a met 5-j. c.: de heer R. Prosee; tot tijdelijk leeraar Gemeentelijke Avond school Nijverheidsonderwijs: ir. H. J. Struijk, te Haarlem; tot hoofden der scholen voor gewoon lager onderwijs: A. de Bruyn, C. F. Ootjes en M. J. F. Ehrbecker. tot onderwijzeres aan de Centrale school No 1 (Weltevredenplein): mej. J. M. E. Boer. tot onderwijzer aan School No. 38 (Rijks- straatwegi de heer W. J. de Konink; tot onderwijzeres aan de school No. 41 (Al- lard Piersonstraat Mevr. de Wed G. Roest-Mooij; tot onderwijzeres aan de school voor lager onderwijs (Montessori-leermethode) aan de Bakkerstraat: mej. H. J. du Buij, te Haarlem tot leerares EngeLsch aan het Gymnasium mej. S. C. Land. Frederikspark? Voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken op een verzoekschrift van Mr. J. de Vries tot aankoop van grond aan het Frede rikspark. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) be greep in een opzicht het voorstel van B. en W. Het college beseft nu blijkbaar dat het Sport - fondsenbad nooit in het Frederikspark had moeten komen. Maar nu komt het er een maal. Rekening houdend met dit feit is er geen reden meer om het plekje waar de oude drinkhal staat als natuurschoon te bewaren Openbare Werken heeft eerst gezegd dat het bedoelde terrein te koop was. Het gevolg daarvan is geweest, dat de gegadigde kosten heeft gemaakt. Daarom wilde spreker tot den verkoop besluiten. De heer van Dam (V.D.) vond ook geen bezwaar het terrein voor dit flatgebouw te bestemmen. De heer Blankevoort (V.B.) wilde het terrein voor de gemeente behouden. Misschien is van den overblijvenden tuin van het Bron gebouw aangevuld met den tuin van het Gou vernementsgebouw een mooi park te maken. De heer Visser (C.H.) zei, dat het Frede rikspark toch al bedorven is door het Sport- fondsenbad. Vreezen B. en W. soms voor de a s. bewoners overlast van het zonnebad van het Sportfondsenbad? (Gelach). De heer VanKessel (r.-k.) wilde het flat gebouw^ weren en het terrein bestemmen voor een idvllisch hoekje. (Opnieuw gelach). Mr. Gerritsz isd.a.p.' wethouder, erken de. dat het indertijd verkeerd is geweest, da* het Brongebouw op de plaats van den vroe- geren Koekamp is gesticht. Toen de gemeente met. de Brongebouw-ruïne bleef zitten, is goed gevonden, teneinde van het financieele na deel af te komen, ter plaatse 't Soortfondsen- bad te laten bouwen. B. en W. hebben er toen op gestaan, dat het Sportfondsenbad zoo noor delijk mogelijk gezet zou worden. Daardoor bleef de tuin behouden. Nu moet men niet het zuidelijk deel van het Frederikspark be derven door er dit flatgebouw te latpn zetter B. en W. willen gaarne het denkbeeld van der heer Blankevoort overnemen om te trachten in samenwerking met het rijk. dat eigenaar L van den tuin van het Gouvernementsgebouw, in die omgeving een goeden toestand te ver- Steun aan werkloozen. De heer Mars (s.d.a.p.) besprak het adres door den Haarlemschen Bestuurdersbond aan den raad gezonden. Spreker gaf een overzicht wat er in den loop der jaren in ons land gedaan is op het gebied van den werkloozensteun. In 1921 was de steun te Haarlem bepaald op f 16.50, plus f 1.50 voor elk kind. In 1922 werd toen een verlaging ingevoerd tot f 13.50 Sindsdien zijn af en toe kleine veranderingen ingevoerd. Daarna kwam in 1930 de crisis. Thans zijn er ruim 400.000 werkloozen. Te Haarlem zijn er meer dan 5000. In de gezinnen der werkloozen komt steeds meer gebrek. Verscheidene arbeiders zijn reeds meer dan twee jaar werkloos. Nu is de steun- norm na 1 Juli van dit jaar verlaagd tot f 11, f 11.50 en f 12.50. Drie kwart krijgt niet meer dan f 11. omdat zij dubbel uitgetrokken zijn. De kindertoeslag is verlaagd tot f 1.35 per kind. Natuurlijk is er In de gezinnen der werk loozen ondervoeding. Als men in aanmerking neemt dat gemiddeld f 5 aan huur betaald moet worden en het gezin nog vele andere vaste lasten heeft, blijft er voor voeding niet meer dan 20 a 22 cent per dag per gezinslid over. Voor een militair wordt door het rijk 35 cent per dag gerekend. Nu openbaren zich de gevolgen van de ver laging van den steun De steunnormen van 1 Juli kunnen niet langer gehandhaafd wor den. Vele werkloozen vragen op Donderdag a: een voorschot aan de penningmeester om een voorschot op den steun var. Zaterdag omdat er geen eten meei; in huis is. Zaterdag wordt de steun uitbetaald. Velen trachten den steun voor 9 uur 's morgen te krijgen, om nog wat eten te kunnen koopen voor 'de kinderen naar school gaan. Gelukkig wordt aan de werkloozen die meer dan 2 maanden steun hebben, een brandstof- fentoeslag gegeven. Maar er is veel meer noodig. Ér is in de gezinnen ook groote be hoefte aan kleeding en beddegoed. In dit tekort moet zoo spoedig mogelijk worden voorzien. Met belangstelling is uit de pers vernomen dat de regeering maatregelen treft om de werkloozen van goedkoopere levensmiddelen te voorzien. Spreker hoopt, dat dit bericht juist zal blijken te zijn. In het adres van den H.B.B, wordt ook aangedrongen op meerdere hulp van de jeug dige werkloozen. Het petitionnement door de S.D.A.P. en de moderne vakbeweging, om aan te dringen op betere werkloozenzorg is geteekend door 1.200.000 in ons land. Te Haarlem is het adres al geteekend door 36.000. Bovendien zijn alle lijsten nog niet binnen zoodat de-getallen nog grooter zullen worden. Allen die dit adres geteekend hebben zijn overtuigd, dat er een verbetering moet komen. Het heeft spreker verblijd, dat de burge meester van Haarlem, bij de aanbieding van het petitionnement, gezegd heeft, dat hij met het lot der werkloozen zeer begaan is. Maar het moet blijken, dat de geheele gemeente het den burgemeester eens is, dat er iets gedaan moet worden om tot verbetering te komen. Het is van zelf sprekend, dat de raad het niet bij woorden zal laten, maar ook iets wil doen om tot verbetering te komen. Het crisiscomité moet veel aanvragen om den B-steun (kleeding en schoeisel) afwijzen omdat de geldmiddelen onvoldoende zijn. Spreker stelde de volgende motie voor: De Raad der Gemeente Haarlem gehoord de besprekingen inzake het adres van den Haarlemschen Bestuurdersbond besluit. de Regeering te verzoeken dat, meerdere maatregelen worden getroffen tot verlichting van den nood worden getroffen tot verlichting menteel verkeeren. De heer Castrlcum (r.k.) was ook over tuigd van den nood der werkloozen. Maar een gemeenteraad is niet de plaats om in deze spijkers met koppen te slaan. Spreker meent, dat het adres van het R.K. Werk liedenverbond aan de Regeering om verbete ring te brengen in den wekloozenzorg, beter op zijn plaats is. Spreker heeft juist heden gelezen, dat de Regeering 3 objecten voor Haarlem voor het 60-millioenplan heeft goedgekeurd. Er moet vooral getracht worden om tot werkverruiming voor de werkloozen te komen. Spreker voelde geen behoefte om de motie van den heer Mars te steunen De heer Kuiper 'r.k.) onderschreef vol komen wat de heer Mars gezegd heeft over den nood der werkloozen. In honderdtallen gezinnen te Haarlem wordt ellende door staan. Het spijt spreker evenwel voor de werk loozen, da*, deze zaak nu op deze wijze in den Raad komt. De heer Kupers heeft in de Strijd, het orgaan van het N.V.V., geschreven dat het petitionnement gebruikt moet wor den om een wig te drijven in het R.K. Werk liedenverbond. Als men een goed petitionne ment had willen houden, had men moeten trachten om samenwerking met het R.K. Werkliedenverbond te zoeken en de andere vakcentrales. Men had den nood der werk- Heeft U al met Uw win kelier gesproken over Dobbel man's schoon heids-pakket? OP GOEDE ZEEP STAAT D.èjSBE-LM^N (Adv. Ingez. Med.) loozen niet moeten gebruken om propaganda voor de eigen partij te maken. In vele gemeenten gaan de s.d.-wethoudcrs op de vlucht voor de verantwoordelijkheid. Te Haarlem is de toestand gelukkig anders Maar nu het eerste feit eenmaal zoo is. kan niet verwacht worden dat aan een petition nement van de S.D.A.P. en het N.V.V. vee aandacht besteed zal worden. Het adres van het R.K. Werkliedenverbond is in de Kamer reeds ter sprake gekomen. Prof. Aalberse heeft namens de geheele R.K. Kamerfractie verklaard, dat van de regeering verwacht wordt, dat de verlangens van dit verbond worden ingewilligd. Wat het R.K. Werkliedenverbond gevraagd heeft, komt veel overeen met hetgeen door de S.D.A.P. en N.V.V. in het petitionnement is omschre ven. In het partement behoort deze zaak. De actie van den H.B.B. is niet meer dan een gebaar, bovendien een gebaar waarop iets aan te merken is op stafcsrechterlijken grond. Een motie aannemen is geen daad stellen, dat kan mijn kleine broertje ook. Een daad is dat zal bij de begrooting aan de orde komen om in den raad te be sluiten gas, electriciteit en water voor den kostenden prijs aan de werkloozen te leve ren. Dat is bovendien billijk, omdat de bedrij ven onbillijke winsten maken. Spreker wil zich evenwel niet laten span nen voor het karretje van de S.D.A.P. ei N.V.V. De heer Peper (communist) zal voor de motie Mars stemmen, maar een daad wordt in de motie niet voorgesteld. Een motie van Haarlem zal de regeering niet tot andere da den brengen. Er is alleen heil te verwachten als door de arbeiders een anderen weg wordt ingeslagen. Parlementaire middelen helpen niet. Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem keeri in vele gevallen nog niet eens den steun uit die de Regeering neeft toegestaan. Het zou te Haarlem al een verbetering voor vele werk loozen zijn, als de regeling van de regee ring juist werd toegepast. Te Haarlem wordt bij het berekenen van gezinsinkomens be dragen in aanmerking genomen die met de regeeringsbepalingen in de hand buiten be schouwing konden blijven. Ook wordt te Haarlem soms vijf weken ge wacht eer steun aan werkloozen wordt uit gekeerd door een spoedige beslissing, kan die Als ten onrechte eens steun zou worden uit gekeerd door e,n spoedige beslissing, kan die altijd weer verhaald worden. Spreker stelde een motie voor om uit te spreken: dat de maximum-steun moet wor den uitgekeerd, dat niet meer gezinsinkomen in aanmerking genomen moet worden dan voorgeschreven is, dat het onderzoek bij aan vragen zoo kort mogelijk moet duren en dat in dien onderzoektijd een voorioopige steun moet worden uitgekeerd. De motie werd niet voldoende gesteund. Verder diende spreker een motie in om uit te spreken, dat de gemeente gas en electrici teit tegen verlaagden prijs aan werkloozen moet leveren, terwijl water geheel gratis moet worden geleverd. Ook deze motie werd niet voldoende ge steund. De heer V i s s e r (C.H.) verzekerde den heer Mars, dat de minister Slotenmaker de Bruïne wel den nood der werkloozen kent maar hij moest tot verlaging overgaan om andere nóg ongewenschter dingen te voorko men. In de Kamer wordt de zaak besproken door mannen die terdege bekend zijn met de r.ooden van de werkloozen. Wat zal het dan baten of één of dertig gemeenten een mo tie aannemen zooals nu door den heer Mars is voorgesteld. De zaak behoort niet in den raad thuis, zij moet in het parlement beslist worden. Het Haarlemsche gemeentebestuur heeft steeds getracht om zooveel mogelijk voor de werkloozen te kunnen doen. Spreker kan niet aannemen, dat te Haarlem minder gedaan wordt voor de werkloozen dan de regeering toestaat. Er is maar een geneesmiddel tegen werk loosheid. Werk. Spieker verheugt er zich over dat de re geering drie werkobjecten voor Haarlem heeft goedgekeurd. Met de begrooting moet bekeken worden of wij te Haarlem in dit opzicht nog meer kunnen doen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) achtte het een gelukkig verschijnsel dat de zaak van den werkloozensteun in vele gemeenterader, aan de orde is, terwijl de quaestie nog niet in het parlement afgehandeld is. Het is geen staats rechterlijke fout, dat het volk en de gemeen te raden zich over deze quaestie uitspreken. Gemeenteraden kunnen zich met een advies tot de regeering wenden. De gemeenten staan het dichtst- bij de regeering der werkloozen. Meermalen heeft de regeering dit zelf er kend. Met terzijdestelling van politieke overwe gingen moet de gemeenteraad zich uitspre ker. voor een verbetering van het lot der werkloozen. De motie Mars bedoelt niet an ders. Men behoeft niet te denken, dat het mogelijk zal zijn voor de werkloozen een el dorado te scheppen. Men moet rekening hou den met de groote verlaging van het volks vermogen en het volksinkomen. Daatom is het aan te nemen, dat ook op den werkloozen steun bezuinigd wordt. Het is evenwel onjuist om de grootste crisislasten te leggen op de schouders der kleineren. Ondanks het sterke pleiten van prof. Aal berse in de Kamer heeft de regeering gezegd dat de steunverlaging een afgedane zaak is. Maar dat is niet jinst.Die zaak mag niet afge daan zijn. De regeering moet overtuigd wor den van de noodzakelijkheid om het lot der werkloozen te verzachten.. Spreker betreurt dat in dezen raad de po litieke quaestie in het gedrang gebracht wordt. Sociaal-democratische wethouders zijn niet op de vlucht gegaan omdat zij de verantwoor delijkheid niet willen aanvaarden, maar om dat van hen geëischt wordt dat zij dingen uit voeren, die zij niet voor zich zelf kunnen verantwoorden. Er zal helaas in de komende jaren veel werkloosheid blijven. Men kan die opheffen door het maken van werkobjecten. Er zal gerekend moeten worden met de noodzake lijkheid, dat nog jaren werkloozensteun zal moeten worden uitgekeerd. Bovendien moet die steun dan zoo goed mogelijk geregeld worden, omdat daardoor verdere verarming, ook van de middenstand, voorkomen wordt. De heer Van Dam (V.D.) zei dat zijn fractie ook overtu'gd is van den grooten nood der werkloozen. De werkloosheid is voor vele gezinnen een groote ramp. Na de laatste steunverlaging is de nood in de gezinnen op schrikbarende wijze toegenomen. Er moet dan ook gedaan worden wat mogelijk is. Spr. hoopt dat het de regeering gelukken zal om verlichting te brengen. Dit is evenwel een zaak van het parlement. Het is onverantwoordelijk door het aan nemen van een motie in den raad verwach tingen te verwekken die niet vervuld kunnen worden. Men moet den nood der werkloozen niet uitbuiten voor politiek winstbejag. Het is niet juist, dat de crisislasten voor namelijk op de schouders der arbeiders wor den gelegd. De geheele bevolking lijdt er onder. Van de aanneming van een motie in dezen raad Is geen heil te verwachten. Daarom zal sprekers fractie niet voor deze motie stem men. De heer Wolzak (A. R.) erkende het recht van petitionnement. Het is alleen maar de vraag of het op den weg van den ge meenteraad ligt om zich tot de regeering te wepden door de aanneming van een motie. Men mag bij de werkloozen geen verwachtm gen wekken. Het is niet juist, wat de heer Rei nalda zei, dat de regeering hooghartig heeft gezegd, dat de steunverlaging een afgedane zaak is. Minister Oud heeft zich daarover in de Kamer geheel anders uitgelaten. Hij heeft verzekerd, dat de regeering zich liet leiden door het belang van de werkloozen. Als de raad van Haarlem een motie aan neemt voor steunverhooging, dan zou daarin ook gezegd moeten worden, waar het vandaan moet komen. De regeering is vol doende begaan met het lot der werkloozen. Zij doet wat mogelijk is. Mevrouw Sc hel te ma (V. B.) meende, dat deze discussie in de Tweede Kamer thuis- behoort. De heer Van L i e m t (R.K.) (wethouder) zei dat de grootst-mogelijke meerderheid van B. en W. meent, dat deze zaak in de Tweede Kamer thuishoort. Welk nut kan de aanneming van een motie hebben? De zaak is in de Kamer aan de orde, zij wordt daar van alle kanten bekeken. Het college van B. en W. van Haarlem be grijpt zeer goed de nood der werkloozen. De burgemeester heeft bij het in ontvangst ne men van het petitionnement van. zijn mede leven blijk gegeven. Het geheele college deelt die meening. B. en W. hebben steeds getracht in den Haag voor de werkloozen te bereiken wat mogelijk is. B. en W. zullen steeds zooveel mogelijk trachten werkobjecten voor de werkloozen te zoeken. In de laatste vergadering van B. en W. is besloten op de kapitaalsrekening van 1935 daarvoor een groot bedrag beschikbaar te stellen. De heer Roo denburg (C. H.) wethou der, sloot zich geheel aan bij de woorden van den heer Visser over den minister Slotenma ker de Brume. Spreker is overtuigd, dat de regeering doet wat zij kan. Als de raad de mo tie thans zou aannemen, is dat geen vriende lijk verzoek aan de regeering. De motie zou gekoppeld worden aan de actie van de S. D. A. P. en het N. V. V. Elders zou gezegd worden, dat de raad van Haarlem die actie zou steu nen. Niet de raadsleden maar de S. D. A. P. en het N. V. V. hebben de politiek in de zaak gehaald door het congres dat aan het peti tionnement vooraf gegaan is, dat begonnen is met verwijten aan de andere partijen, terwijl gezegd werd, dat de belangen van de werk loozen alleen veilig zijn bij de S- D. A. P. en het N. V. V. Het was een zuiver politiek con gres. Men kan nu niet meer zeggen, dat alle po litieke overwegingen op zij gezet moeten worden. Wij stellen vertrouwen in de regeering en in onze politieke vertegenwoordigers in het parlement. Deze motie mogen wij niet steunen, zij komt de werkloozen niet ten goede, het oogpunt i: alleen een politiek succes. De heer Gerritsz (S. D. A. P.), wethou der, zei dat in de pers een bericht gepubli ceerd is dat het Werkfonds drie objecten voor Haarlem heeft goedgekeurd. Maar dat wil nog niet zeggen, dat morgen al met de uitvoering der werken begonnen kan worden. Eerst moet nog goedkeuring op de regeling der loonen verkregen worden. Het kan wel zijn, dat met die onderhandelingen eenige tijd zal verloo- pen, hoewel spreker hoopt, dat dit niet het geval zal zijn. De heer Mars (S, D. A. P.) zei, dat er wei nig verschil is in de verlangens van het N V. V. en het RK. Werkliedenverbond. Men moet alleen letten op den nood der werkloozen Spreker wil aan de bezwaren tegemoet ko men en uit de motie het verband met het adres van den H. B. B- geheel laten vallen. Dan vraagt de raad alleen verlichting van het lot der werkloozen. Mr. Gerritsz (wethouder) zei dat hij de minderheid in B. en W. vormt die voor de motie zal stemmen De motie Mars werd verworpen met 24 tegen 10 stemmen. Voor de S. D. A. P. en de heer Peper. Kwart voor zeven werd de vergadering ge sloten. Van 4.15 tot 5.30 uur werd door de raad in besloten zitting vergaderd. WERDEN ARMLASTIGEN NAAR HAARLEM AFGESCHOVEN? maakte echter misbruik van sterken drank, zoodat de ondersteuning ophield.. Hij heeft tenslotte f 5 gekregen om naar Haarlem te kunnen gaan. Haarlem heeft den man on dersteund en van Zaandam het geld terug gevraagd. omdat Zaandam zich schuldig ge maakt zou hebben aan afschuiving van een armlastige. De heer P. C. de Haas van Dorser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, zei. dat Zaandam eenigen invloed heeft uitgeoefend op het vertrek van den man. men wil nu principieel uitgemaakt zien hoe in het vervolg in dergelijke gevallen ge handeld moet worden, daar de wet geen on derscheid maakt tusschen woonwagenbewo ners en andere armlastigen. De heer W. Suyman, directeur van M.H. uit Zaandam verklaarde, dat geen afschuiving had plaats gehad, omdat het hier zwervers betrof, waarvan nooit van te voren te onder zoeken is of zij in de plaats van bestemming hun brood kunnen verdienen of niet. De tweede zaak ging over een fotograaf uit Hoorn, die met 7 kinderen in Heemstede was komen wonen, waar hij steun gekregen had. Na een kort verblijf te Lisse is de man weer teruggekeerd naar Heemstede en tenslotte naar Haarlem gegaan. Daar logeerde hij wegens gebrek aan een woning in een loge ment,, en Heemstede betaalde steun en logies. De man wilde toen weer een zaak beginnen, vroeg daarom aan Heemstede om zijn aldaar opgeslagen inboedel over te maken. Over het transport ontstond twtst, waardoor Heem stede den steun stopzette. Haarlem moest verder betalen en vroeg van Heemstede het geld terug. Dit beliep ruim f 1800. Thans is de man ziek en kan niet werken. De heer W. A. Klimbie, secretaris van Maatschappelijk Hulpbetoon uit Heemstede bleef erbij, dat dit geen geval afschuiving was. In beide gevallen zullen Gedeputeerden later een beslissing nemen. GROENTEMARKT TE HAARLEM. Tomaten f 0.C80.14 per K.G. Lof f 0.14—0.22 per K.G. Knakpeen f 0.05—0.07 per K.G. Spruiten f 1.752per zak. Sla f 0.082.per 100 krop. Spinazie f 0.350.60 per kist. Andijvie f 0.200.40 per kist. Boerkool f 0.120.30 per kist. Groene kool f 0.25—0.35 per kist. Gele kool f 0.400.60 per kist. Roode kool f 0.050.07 per stuk. Bloemkool f 0.050.13 per stuk. Knolselderij f 0.020.05 per stu'k. Wortelen f 0.050.09 per bos. Prei f 0,03—0,10 per bos. Pieterselie f 0.02—0.05 per bos. Selderij f 0.020.05 per bos. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN de Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet veranticoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Is internationale samenwerking mogelijk? Ja! De poovere resultaten van een lange reeks vredesconferenties hebben ons bijna alle illu sie ontnomen, dat een goede samenwerking tusschen personen van verschillende natio naliteit mogelijk zou blijken te zijn. Bijna, maar niet geheel! Wat toch zien wij als de politiek eens een oogenblik uitgeschakeld wordt en de men- schen spontaan doen, wat het hart hun in geeft? We hebben het allen kunnen eonsta- teeren bij de jongste noodlanding van. „onze"' Uiver te Albury. In een vreemd land doen vreemde menschen, die er zelf niet het minste belang bij hebben, alles om de Nederlandsche machine met haar kranige bemanning be hulpzaam te zijn! Zie, dat ontroert ons tot In het diepst van onze ziel. Het is dus mogelijk; we hebben het nu gezien zoo duidelijk als nog nimmer tevoren! Natuurlijk is ieder rechtge aard Nederlander hierover verheugd geweest, maar voor ons, als leden van een Vredebond, is het toch nog wel een zeer bijzondere reden tot blijdschap en dankbaarheid. Wij weten nu, dat ons streven niet tevergeefs is. dat het geen utopie, geen luchtkasteel is, maar een ideaal, dat zeer goed verwezenlijkt kan worden, als maar de afzonderlijke individuën van ieder volk het willen! We hebben niets anders te doen, dan dien wil te versterken en tot ont wikkeling te brengen, dan zal het eenmaal komen, ook op ander gebied. Waarom kon het hier wel en niet in poli- tieike vergaderingen? Omdat eigenlijk nie mand van de Heeren politici op het oogen blik nog werkelijk ernstig wil samenwerken. Ware dit het geval, dan zouden alle bezwaren wegvallen en zou men even spontaan tot een oplossing komen als daarginds in het verre Albury die eenvoudige menschen, die van po litiek niets afwisten, maar die alleen zuiver menschelijk dachten en hulp wilden ver- leenen. God geve, dat dit voor ons allen een les moge zijn en een aansporing om ons werk voort te zetten met meer kracht dan ooit to voren. Wij zullen overwinnen, de aanwijzingen zijn er reedsl Een lid van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben Woensdagmiddag een vergadering ge houden, waar vertegenwoordigers van Haar lem, Zaandam en Heemstede mondelinge toe lichtingen gaven bij de door genoemde plaat sen ingezonden stukken betreffende de toe passing van art. 40 van de Armenwet. Het eerste geval betrof een woonwagenbe woner, die gedomicilieerd is in Haarlem, maar gedurende een geruimen tijd in Zaandam vertoefde en daar ondersteuning genoot. Hij De busdiensten der N.Z.H.T.M. Geachte redactie, Vrijdagavond j.l. 19 u. 40 m. miste ik op het A. Stoopplein de bus N. Z. H. Tram die richting Station Haarlem reed. Gelukkig ging op datzelfde oogenblik een dito bus naar het station Overveen. Vol moed wachtte ik op de terugkomst van die bus. In dien tijd kwamen drie medewachtenden waarna ook nog een dame. We wachtten 10 minuten, maar zagen geen bus terugkomen, wel nog een tweede bus aankomen eveneens in de richting station Overveen. Ten 20 u. zagen we nog geen bus in de richting Haarlem. Drie wachtenden beslo ten maar heen te gaan en toen daarna nog geen bus in 't gezicht kwam. besloot ik maar een taxi, die juist passeerde, aan te roepen. De dame ging toen ook maar heen. Dus 5 oer- sonen verdwenen van die halte. Mijn waag is nu welk nut heeft zoo'n dienst voor de be volking? Wat is dat voor een systeem? Kan zoo'n dienst wel ooit winst opleveren? Met dank voor de plaatsing* Hoogachtend, Een ontevreden buspassagier. OVERVEEN, Nov. 1934.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10