November. Het Betou^eijkste 52e Jaargang No. 15766 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 15 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13032 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14325 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 15 November. Uit den Raad. De „verordening inzake de voorwaarden voor de overdracht van voor straat bestemden grond aan de gemeente" is geen onderwerp dat groote populaire belangstelling geniet. Ofschoon de Stadswijzen er gisteren gerui- anen tijd over georeerd hebben en de dagbla den er vandaag derhalve alle over schrijven, geloof ik niet dat het ding vanavond in vele gezinnen de conversatie zal beheerschen. Maar behoort het niet tot de nobelste eigen schappen van een gemeenteraad, dat zij ook aan de saaiste onderwerpen met de langste en droogste benamingen haar volle aandacht schenkt? De leider der rechtsche raadsfractie, mr. Bijvoet, aarzelde niet het ding nog minder aantrekkelijk voor de menigte te maken, dooi er juridische beschouwingen aan te gaan ■wijden. B. en W.. die er een jaar op gestu deerd hadden het gansche college zag er nog een beetje bleek van stelden voor het in te trekken. Eigenaars van gronden, die in exploitatie komen, moeten nu alleeA maar een bijdrage betalen in de kosten van de uit te voeren openbare werken. Het nadeel in de pxactijk is, dat zij nu alleen de gronden in exploitatie brengen, waarop weinig open bare werken uitgevoerd moeten worden. De rest laten de listigaards liggen. Zelfs wordt er nu gespeculeerd in gronden, die als „sluitstukken" aangemerkt kunnen worden voor terreinen die op exploitatie wachten, eei wethouder mr. Gerritsz. En daarom wou {hij de verordening intrekken, want B. en W. hadden als gevolg van hun jaar studie nieuwe richtlijnen uitgestippeld ik wijs u op het ingrijpende verschil tusschen stippels en lij nen en wilden nu eerst eens een beetje daarmee experimenteeren eer zij met een nieuwe verordening zouden komen. Dit oolijke plan scheen, welbeschouwd, de souvereiniteit van den Raad dewelke aan het hoofd der gemeente staat een tikje aan te tasten. Mr. Bijvoet, die er niet aan won. had kunnen zeggen: „jullie zetten onze be sluiten op zij om het zelf eens een poosje te gaan probeeren, en dat is niet democratisch" maar hij versmaadde deze meer directe aanvalsmethode en begaf zich in de hoogere regionen van het advocatenvaik, om daar B.'s en W.'s recht op dusdanig handelen te be twisten. Conclusie nemend, stelde hij voor het voorstel van B. en W. aan te houden en het college te verzoeken, eerst met een nieuwe verordening in den Raad te komen eer men öe oude ophief. Maar zijn partijgenoot Klein Schiphorst dacht er anders over. Die zei dat de gemeente nadeelen zou lijden als zij doorwerkte met de oude verordening, zoodat de beste manier in derdaad zou zijn, B. en W. met hun stippel lijnen te laten werken tot afdoende bleek, dat het vaste lijnen konden worden. De heer Reinalda onthulde daarop plotse ling dat de verordening heelemaal geen ver ordening was, maar slechts een raadsbesluit (anno 1904) waarop het, respect voor het im populaire maar zwaarwichtige Ding plotseling erg zakte. „What's in a name?" Een boel! Het kostte mr. Bijvoet ongetwijfeld stemmen. En ofschoon het spreekwoord verzekert dat de aanhouder wint werd hij geklopt met 2610 stemmen, zoodat B. en W. nu via hun stippel lijnen op de particuliere grondbezitters kun nen losrukken. Het was een hoffelijk debat Als men de laagten der populariteit verlaat doet de oude courtoisie, die in de sfeer ten hove leeft, haar invloed nog immer gelden. Ik wil dit getuigen omdat de menschen vaak zoo onaardig praten over gemeenteraden. Mr. Bij voet begon b.v. een zin met: „Mijnheer de Voorzitter! Ofschoon ik vol eerbied ben voor dit Hcoge Lichaam"en de leider der 8. D A. P.. de heer Reinalda. niet onderdoend voor zijn Dolitieken tegenstander, ving aan met: „Mijnheer de Voorzitter! Na de geharnaste be- toogen van de heeren Bijvoet en Wolzak is het slechts met schroom dat ik Het was keurig-keurig. Volgde het flatgebouw in het Frederikspark. Er was een verzoekschrift van mr. J. de Vries te Amsterdam om het te mogen stichten. De architect Hartog te Haarlem zou het bouwen en de gemeente zou twaalf mille aan den grondverkoop verdienen Maar B. en W. wil den dat niet, vanwege het hun zeer dierbare natuurschoon op dit punt (de ex-Drinkhal en omgeving) Het is wellicht troostend te ontdekken, on danks veelal-droeve herinneringen op het ge bied der Kunst, dat de poëzie inderdaad leeft in het college van B. en W„ al uit zij zich dan slechts zelden, en schuchterlijk. Maar dit ge val leek mij geen erg gelukkige gelegenheid om die teedere gevoelens te uiten. Ik zou zelfs willen verklaren dat mij f 12000 in deze tij den een begeerlijker zaaJk voor Haarlem lijkt dan het behoud van het natuurschoon om trent de Drinkhal, dat mij en 'k ben toch een geboren Haarlemmer nog nooit als op vallend heeft getroffen. De heer Johan Visser, 's Raads Kunstbe- schermer bij uitnemendheid, viel ditmaal uit zijn rol. Hij zocht er wat anders achter en dacht dat B. en W. eigenlijk bang waren dat de flatbewoners last zouden hebben van de zonnebaders van het Sportfondsenbad. De Raad lachte en bloosde. De heer Van Kessel wou het flatgebouw weren en van het terrein een idyllisch hoekje maken. De Raad lachte nog harder en bloosde nog dieper. Het slot was dat het praeadvies van B. en W. met 19— 17 stemmen verworpen werd, ofschoon de wet houder het ongeboren bouwwerk had zitten sarren door het een „flatjesgebouw" te noe men. Daarop vroeg iedereen: Komt er nu een flatgebouw? En het antwoord is: Dat moeten Wanneer het nu niet ronduit regent, Dan gaan wij door een mistgordijn, November heeft dit jaar besloten. Om weer eens echt zichzelf te zijn. De kille klammigheid doordringt je. De sfeer is triestig grauw en grijs. Het menschdom wapent zich er tegen En ieder op zijn eigen wijs. Hier gaat er een in bont gedoken, Ginds een in dunne regenjas, Maar in een wollen vest gestoken Een ander draagt een wollen das. Je kunt er zonder hoed ontmoeten Maar met een slobbekouste schoen, Die vreezen 't ergste voor hun voeten In dit verraderlijk seizoen. Veel zoeken het in zelfverwennen, Bij kachels in een rooden gloed, En anderen in kou-trotseer en, Met een Spartaanschen heldenmoed. Onzichtbaar kan November lachen, Achter haar mistdek. grauw en vaal, Zij zal ze toch per slot wel krijgen, Verkouden worden z' allemaal. P. GASUS. we nog afwachten, want de Raad heeft wel een negatief voorstel verworpen maar geen positief voorstel aangenomen. Zoodat de grond nog niet verkocht is, en mr. de Vries ziclx opnieuw zal moeten gaan uitsloven. Er volgden een lange geheime zitting en een debat over den werkloosheids-steun, waar voor ik naar ons verslag verwijs. R. P. A. C. R. Dreesmann. t BUSSUM, 15 Nov. (V.D.) Hedenochtend is in den ouderdom van 80 jaar in zijn wo ning overleden de bekend zakenman en phi- lantroop A. C. R. Dreesmann. De overledene was oprichter van de firma Vroom en Dreesmann. Hij woonde sedert 30 jaar te Bussum waar hij veel philantropischen arbeid verrichtte. Hij had zitting in verschillende besturen en was gedurende geruimen tijd lid van den ge meenteraad als fractielid van de katholieke volkspair tij. Nederlanders door Duitsch- land in vrijheid gesteld. Dank zij de bemiddeling van den burge meester van Nijmegen en den Duitschen ad vocaat mr. Hoefnagel te Kleef is door de justitie te Kleef een mildere houding aan genomen tegenover de 5 Nijmegenaars, die te Kleef gevangen zaten in verband met de be kende deviezensmokkelarij, op 29 Sept. j.l. te Wijlen gepleegd. De beklaagden waren veroordeeld tot eeni- ge maanden gevangenisstraf en het betalen van een paar duizend mark boete. Reeds eer der waren eenige veroordeelden uit Nijmegen en Arnhem door bemiddeling en onder borg stelling op vrije voeten gesteld. De laatste vijf, de dames B., P. en R. en de heeren B. en D. zijn Woensdag op vrije voeten gesteld, nadat zij boeten hadden be taald van resp. 300, 400, 400, 200 en 500 mark, en onder de voorwaarde, dat zij het ais een eereschuld zouden beschouwen, de restee- rende boeten later nog bij gedeelten te vol doen. Deze mildere houding der justitie is voor een deel ook te danken aan den Oberstaatsanwalt en aan Landrat Eich te Kleef. Zuurstofcylinders ontploften. Gevaarlijke uren te Alblasserdam. Te Alblasserdam is Woensdagavond om streeks tien uur brand uitgebroken in de ga rage van de zuurstof fabriek ..De Alblas". De brand is waarschijnlijk ontstaan door kort sluiting in een auto. Op deze auto bevonden zich 30 a 35 flesschen gevuld met zuurstof, waarvan in het geheel 4 a 5 zijn ontploft. De eerste explosie vond plaats te tien minuten over tien terwijl de andere drie of vier cylin- drs een kwartier later in de lucht vlogen. De ontploffingen waren zoo hevig, dat aanzien lijke materleele schade is aangericht. Van de omliggende huizen zijn vele ruiten vernield De garage waarin de auto stond is uitgebrand terwijl van de auto zoo goed als niets over bleef. De arbeiders die In de onmiddellijke nabij heid aan het werk waren, stelden alles in het werk om uitbreiding te voorkomen in verband met de directe nabijheid van de fabriek ,J)e Graafstroom", waar gassen worden vervaar digd voor autogenisch lasschen. Indien de brand tot deze fabriek zou zijn overgeslagen, ware de ramp niet te overzien geweest. De politie heeft den omtrek afgezet, terwijl het scheepvaartverkeer op den Noord gedu rende eenigen tijd, in verband met mogelijk 'gevaar, werd stil gelegd. De vrijwillige brand weer o.l.v. den loco-burgemeester heeft het vuur gebluscht. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De burgemeester van Alblasserdam. was evenals tal van andere autoriteiten spoedig op het terrein van den brand aanwezig. Het be- drijf ondervindt geen stagnatie. Haarlem en het 60 millioen plan. Nu de 3 objecten zijn goedgekeurd, moet nog overeenstemming verkregen worden over de loonen. In ons vorig nummer deelden wij mede. dat de autoriteiten in Den Haag hun goedkeu- ring gehecht hebben aan de Haarlemsche plannen om als werken voor het Werkfonds ;e doen plaatsvinden: le. het maken van een brug over het Zuider Buiten Spaarne. 2e. het maken van een electrische instal latie aan de Catharijnenbrug. 3e. de verbreeding van het Verwulft. Deze mededeeling werd door verschillende sprekers in den Haarlemschen gemeenteraad bij het debat over den werkloozensteun aan gehaald. Mr. j. Gerritsz, wethouder, erkende de juist heid van deze mededeelingen. Hij voegde er aan toe dan nog niet verwacht kan wor den, dat morgen met deze werken begonnen kan worden. Er moet nu nog overeenstem ming vex-kregen worden met de organisaties over de loonen die bij deze werken betaald zullen worden. Een flatgebouw in het Frederikspark? Tot heden viel alleen een negatieve beslissing in den raad. Na eenig debat heeft de gemeenteraad van Haarlem Woensdagmiddag het voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken op de aanvraag tot verkoop van grond in het Fre- derikspai-k voor het plaatsen van een flat gebouw, (op de plek waar de oude drinkhal staat) met 19 tegen 17 stemmen verworpen. Daarmede is evenwel nog niet uitgemaakt of het flatgebouw op die plaats zal komen. De raad nam immers alleen een negatieve beslissing. Er zal nu nog door den raad beslist moeten worden op een voorstel om den grond te ver- koopen, Afgewacht zal moeten worden of B. en W. na de uitspraak van den Raad. dit voorstel alsnog zullen ontwerpen, of dat de gegadigde zich tot den raad zal wenden. COLLECTE EN PLANNEN VAN MEERLEBOSCH. B. en W. hebben als voorgaande jaren aan de Speeltuinvereeniging Meerlebosch vergun ning verleend te collecteeren voor het St. Nicolaasfeest. Hoewel het bestuur overtuigd is van de slechte tijdsomstandigheden, hoopt het toch dat een ieder voor bovengenoemd doel naar draagkracht zal bijdragen en aan pl.m. 600 kinderen een prettig feest zal be zorgen. De heer Loohuizen van den H.K.B. zal Dins- dagavond in het Clubgebouw, een uiteenzet, ting geven over de spelregels van het Korf bal. 24 November is er 's middags voor de kin deren een feest, een korfbalwedstrijd tus schen Meerlebosch-Adsp. en 't Westerkwar tier-Adsp. en 's avonds wordt er voor de leden een gezelligen avond gehouden. DE AMSTERDAMSCHE SCHOLEN EN „UIVERDAG". AMSTERDAM. 15 Nov. B. en W. van Amsterdam hebben besloten op Woensdag 21 Nov. en ook gedurende den avond van dezen dag alle inrichtingen van openbaar onder wijs gesloten te houden met het oog op de aankomst van de ..Uiver", Ook personenauto's worden in beslag genomen. Actie tegen wilde busdiensten duurt voort. Woensdagavond zijn opnieuw twee autobus sen, die den dienst tusschen Rotterdam en de hoofdstad onderhielden, in beslag genomen. Het zijn een bus van de firma van Zetten te Rotterdam en een bus van de finna Knap te Rotterdam De bussen waren van Amsterdam op weg naar Rotterdam en wei-den in beslag genomen resp. bij Rijswijk en bij Delft. In het geheel zijn in Rotterdam nu in beslag geno men 11 bussen. De ondernemers zijn er in de laatste dagen toe overgegaan bussen te huren bij kleine exploitanten, die een of twee auto bussen in bezit hebben. Daax-bij wordt dan niet gezegd, dat de bus gebruikt wordt voor den dienst op Amsterdam en op deze wijze ra ken dan deze kleine exploitanten hun bezit voorloopig kwijt. Bovendien zijn Woensdagmorgen te Rotter dam op last van den ambtenaar van het OM. te Rotterdam in beslag genomen drie groote personenauto's eigendom van den heer Mou- rink. Deze onderhield met een aantel groote personenauto's een geregelden dienst tus schen Rotterdam en Poortugaal. De autori teiten beschouwen ook dezen dienst als een autobusdienst, waarvoor geen vergunning is verleend, wat de in beslagneming tengevolge heeft gehad. Er bestaan nog verscheidene van dergelijke diensten op de eilanden. Er is dus thans begonnen met een actie tegen het on derhouden van geregelde diensten tusschen Rotterdam en de vei-schillende dorpen op de Zuid-Hollandsche eilanden, voor welke dien sten groote personenauto s worden gebruikt. Twee teutobussen moeten teruggegeven worden. De Haagsche kantonrechter heeft Woens dagmiddag beslist, dat twee autobussen, waar op vorige week beslag was gelegd, aan de eigenaars behooren te worden teruggegeven. Van deze beslissing staat gedurende 3 da gen voor den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht beroep in cassatie bij den Hoogen Raad open. DE INBESLAGGENOMEN TOURINGCARS. Het Nederl. Corr .Bureau te Dén Haag meldt: Naar we vernemen heeft de ambtenaar van het openbaar ministerie van het kantonge recht in Den Haag gebruik gemaakt van het recht om cassatie bij den hoogen raad aan te vragen tegen de uitspraak van den kanton rechter Mr. Ferguson tot opheffing van het beslag, gelegd op de touringcars van het reis bureau Novar en van den heer Soinmeling, die zonder autobusvergunning passagiers diensten van Den Haag naar Amsterdam had den georganiseerd. Aantal werkzoekenden stijgt. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 22 t.m. 27 Oc tober 1934 het aantal leden van Ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg 568.500, waarvan 82.600 landarbeiders. In de maanden Mei t.m. No vember worden geen gegevens ontvangen aan gaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 485.900 verzekerden bedroeg in genoemde week 27.1 pet. tegen 26.2 pet. in de week van 8 t.m. 13 October. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 24.8 pet. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbe- middeling stonden op 27 October in totaal 343.190 wex-kzoekenden ingeschreven, waaron der 323.946 mannen. Hiervan waren werkloos 321.993 personen, waaronder 308.178 mannen Op 13 October 1934 bedroeg het aantal inge schrevenen bij een ongeveer gelijk aantal or ganen 335.106, Hiervan waren werkioos 313 personen, waaronder 300.008 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 13 October gestegen met 8084, het aantel werkioozen met 8067. In vergelijking met het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar wijst het aantal bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkzoe kenden een stijging aan van rond 20.000. Jaspar zal het nieuwe Belgische kabinet vormen, pag. 4 Talrijke Hongaren zijn uit Joego-Slavië uitge wezen. pag. 1 In Roemenië is een razzia op groote schaal or» der de vreemdelingen gehouden. pag. Araerikaansche bespreking met Mussolini over beperking der particuliere wapenfabricage. pag. 4 Dr. Colijn en mr. Aalberse zijn het nog niet eens. pag. 3 Er zullen nieuwe clearingonderhandehngen met Duitschland worden gevoerd. pag. 3 Minister de Wilde wil den Middel-Europeeschen tijd in ons land invoeren. pag. 3 Haarlemsche gemeenteraad Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op de aanvraag tot verkoop van grond voor een flatgebouw in het Frederiks park wordt verworpen met 19 tegen 17 stemmen. Na een breedvoerig debat wordt een motie Mars om zich tot de Tweede Kamer te rich ten met een verzoek om den werkloozen steun te verbeteren verworpen met 24 tegen 10 stemmen- pag 6 Schiphol slooft zich voor de Uiver uit. pag 2 Engeland wint van Italië met 32. pag. 10 Bekende Haarlemmers: Mr. G. Sluis. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P. Uit den Raad. pag. 1 Cathcart Jones en Kenneth Waller: Engeland- Australië vice-versa in dertien dagen. pag. 9 Mr. E. Elias: Menschen en dingen uit mijn buurt. pag. 3 J. B. Schuil: Kunstkring het Schouwspel: Sonna. pag. 13 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 13 K. de Jong: De Spaerne Sanghers. pag. 13 H. D. vertelling: Twee menschen, door Wilhel- mina Baltinester. pag. 10 Sport in 't kort. Fokker over zijn plannen in Engeland. Onderhandelingen over het boawen van Fokker- en Douglastoestellen. „Engeland is ten achter". AMSTERDAM, 15 November. De bekende vliegtuigbouwer Anthony Fokker is gister avond van een reis naar Engeland te Am sterdam teruggekeerd. In verband met deze reis zijn in de Engelsche bladen tal van be richten verschenen over plannen, die de heer Fokker koestert voor het stichten van een vliegtuigenfabriek in Engeland. Een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias heeft hedenochtend een onderhoud met den heer Fokker gehad en heeft hem ge vraagd in hoeverre deze berichten juist zijn. De heer Fokker verklaarde dat er ernstige ondex-handelingen gaande zijn voor den bouw van Fokker- en Douglas-vliegtuigen in Enge land. De plaats van vestiging van deze in. dustrie hangt van verschillende factoren af; groote Engelsche steden hebben reeds mede gedeeld, dat zij terreinen en fabrieksge bouwen ter beschikking hebben. Een keuze is echter nog niet gedaan. Alle berichten daar omtrent in de Engelsche pers kunt u aldus de heer Fokker tegen spreken. De heer Fokker voegde hieraan toe. dat men in Engeland voelt, dat men op het ge bied van vliegtuigindustrie ten achter is. Toe stellen zooals de F 22 en de F 36, die in Amsterdam gebouwd zijn, kent men in Enge land niet, noch wat capaciteit, noch wat uit voering betreft. Voor het doen van definitieve mededeelin gen is de tijd nog niet rijp. Groote belangen kunrxen hierdoor worden geschaad. Ook de politiek besloot de heer Fokker speelt in deze kwestie een rol. Er is een groep in Engeland die de vestiging van Fokker-fabrie ken in Engeland wil bevorderen, doch anderen zijn bezig te trachten dit te beletten. LONDEN IN DEN MIST. Een beeld van de Britsche hoofdstad uit de laatste 'agen: het plaatsen van fakkels op de hoeken der straten ten dienste van het verkeer, dat niettemin voor een groot deel stilgelegd werd. KOELAKKEN IN TURKESTAN IN VERZET. MOSKOU. 15 Nov. (V.D.). Uit Tasjkent wordt gemeld, dat in de katoengebieden van Turkestan individueele katoenverbouwers en koelakken in verzet zijn gekomen tegen de Sovjetregeering, zoodat de politieke politie verscheidene personen zal moeten arresteeren. Zij worden er van beschuldigd sabotage en diefstal te hebben gepleegd en af te leveren gedeelten van hun oogst te hebben achter gehouden. Een aantal hunner zal vermoedelijk ter dood worden veroordeeld.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1