Hónderd jaar. n. z. h. t. m. Hei Be&euqtijkste 52e Jaargang No. 15769 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 19 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Grooie Houtstraat 93 o Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos*: Directie 13^2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend k contan* Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Ernstige botsing te Hoofddorp 76-jarige man gedood. V Hedenmorgen omstreeks 11 uur werd op den Hoofdweg nabij den Fortweg te Hoofd dorp de met een paard bespannen, rechts van den weg staande waterwagen van den polder aangereden door een vrachtauto. Door de ge weldige zwenk die de auto, door den schok maakte, kwam de 76-jarige tuinman C. Rood- zand die zich met zijn rijwiel in de onmid dellijke nabijheid bevond met deze auto in botsing waardoor hij tegen den grond sloeg. Dr. P. was direct ter plaatse. De oude man werd zwaar inwendig gekneusd en in hoogst zorgwekkenden toestand naar zijn vlakbij gelegen woning gebracht, waar hij kort daar op overleed. De politie stelde naar het gebeur de een onderzoek in. Smokkelaffaire ontdekt. Dank zij een defecte handrem .Omstreeks 11.50 uur Zaterdagmorgen heeft motorbrigade in de Jansstraat een auto aangehouden, die bestuurd werd door een koopman uit Den Haag. Bij onderzoek bleek, dat de handrem onvoldoende werkte. In de auto lagen twee koffers, die de aan dacht van de politiemannen trokken. Op een vraag aan den bestuurder gesteld, antwoordde de chauffeur, dat in de koffers boeken zaten, die m Velsen verkocht zouden moeten worden. De koffers werden geopend en... bevatten ruim 3500 pakjes sigarettenpapier waarvan de be stuurder geen geleidebiljet kon toon en. De chauffeur en zijn passagier, een 25-jarig man uit Den Haag. zijn daarop als verdacht van smokkelhandel naar het politiebureau ge bracht. In samenwerking met een belasting ambtenaar zijn de koffers, het papier en de auto in beslag genomen. Proces-verbaal is op gemaakt. Volksuniversiteit. Lezing door Dr. J. A. W. den Hollander. Voor de leden van de Volksuniversiteit hield Dr. J. A. W. den Hollander Zaterdagavond een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Zwart en blank in het Zuiden van Noord- Amerika." De heer Den Hollander besprak het ont staan en verdwijnen van de slavernij en het daarop ontstane niet minder groote probleam van de rassenkwestie, die den omgang in de maatschappij, zoo moeilijk maakt in verband met het „meerderwaardigheidscomplex" der blanken. De negers leven in hun eigen wijken, zij werden en worden in elk opzicht veracht en komen nergens in contact met het leven der blanken. De scheiding wordt in deze Zuidelijke sta ten overal doorgevoerd in de trams, in de trei nen, bioscopen, op straat, in de postkantoren enz. Een liberale houding van een blanke wordt er niet door mede-blanken getolereerd en men neemt den neger nimmer au serieux, hij is vóór alles een komisch wezen. De verklaring, die men in de Ver. Staten van dit verschijnsel geeft in de Ver. Staten vaak beweerden physieken afkeer, doch op de vrees voor rasmenging, die als onaanvaard baar wordt beschouwd. De neger, die van deze opvatting steeds de nadeelige gevolgen onder vindt, schikt zich er echter met groote diplo matie in. Hij is er zich van bewust wat hij mist („nobody knows the troubles I've seen" zoo- als een spiritualrefrein luidt) doch door zijn minderwaardigheidsgevoel verzet hij zich niet tegen zijn positie. Naarmate men in de blanke wereld in lagere trappen van beschaving komt neemt de Negerhaat, of zachter gezegd:afkeer toe. De neger zoekt ook zijn toevlucht tot den beter gesitueerden blanke, voor den blanke, die hetzelfde werk doet als hij heeft hij geen respect. Bij de armere blanken komen in som mige gevallen tegen den concurreerenden ne ger excessen voor. De neger weet ook goed onderscheid te ma ken tusschen de verschillende standen dei- blanken. Zijn nederige houding neemt niet weg, dat hij zich van tijd tot, tijd over den blanke, die zich naar zijn meening vreemd gedraagt, zeer vroolijk maakt. De neger is politiek onmondig. In het Zui den heeft men het door de grondwet voorge schreven kiesrecht weten op te heffen door kunstgrepen. De Neger is ook uitgeschakeld doordat de democratische partij, in het Zui den de eenige, hem niet in de partij wenscht op te nemen. Economisch, zoowel als juridisch is de Ne ger onafhankelijk. Vele negers bijv. werden bij den wegenbouw gebruikt nadat een boete, die hem expres wegens nietige vergrijpen was opgelegd, met toestemming van het gerechts hof door een werkgever was betaald. Aan den anderen kant zorgt de werkgever ook vrij goed voor den Neger, vooral op het platte land. Toch dringt langzamerhand een andere geest door. Dit komt ook doordat tijdens den oorlog veel arbeidskracht naar het Noorden verdwenen is. De verschillende kunstuitingen worden met grootere sympathie bekeken. Toch zijn dit nog zwakke teekenen vergele ken bij de bestaande tendenz tot machtsbe houd. Met lichtbeelden lichtte de heer Den Hol lander zijn lezing toe. (De oud-redder van schipbreuke lingen J. E. de Vries te Hollum Ameland) heeft onder enorme belangstelling zijn honderdsten verjaardag gevierd.) De Vries, ik voeg mijn zeer oprechte wenschen, Bij de zeer vele. die u reeds ontving, Een eeuw te worden, dat is voor ons menschen, Toch altijd nog een heel bijzondei- ding. De meesten onzer zullen dat niet halen, Want onze kracht neemt meestal eerder af, En al te dikwijls dwingen booze kwalen Ons nog ontijdig in het kille graf. Dat geldt voor menschen, die zich naarstig sparen Die binnen schuilen, als de stormwind woedt, Die 't risico ontwijken van gevaren, Zooals g' op uw weg dikwijls hebt ontmoet. Gij hebt zoo vaak, niet achtend eigen leven, Als plicht van naastenliefde u gebood, Uw heele kracht aan 't nobel werk gegeven, Om anderen te redden van den dood, Terwijl wij rustten 's nachts in onze bedden En als gij nu, een eeuw oud, zeggen kunt: 'k Heb bovendien mijzelf ook kunnen redden, Dan wordt dat u wel zeer speciaal gegund. TRAGISCHE VONDST OP HET EILANDJE MACHENA. LOS ANGELES. 19 November (Reuter) Op het strand van het eilandje Machena is een kleine zeilboot gevonden met de lijken van een man en een vrouw, blijkbaar door dorst om het leven gekomen. Vermoedelijk zij het de Duitsche barones Wagner—Wehrborn en haar begeleider Alfred Lorenz. TOONEELVEREENIGING „DOOR INSPANNING UITSPANNING" Bovengenoemde .vereniging geeft op Don derdag 22 November haar tweeden tooneel- avond in dit seizoen. Opgevoerd wordt .,De Dorpsdokter", tooneelspel in 3 bedrijven van Jan Fabricius een nieuwe bewerking van het bekende „De Koekoek" van denzelfden auteur. Regie mevrouw Johanna Opdam. Tevens geeft zij Zaterdag 15 December in „Monopole" te Zandvoort voor de Z. V. V. „De Zeemeeuwen" een opvoering van „Blanke Bal last", spel van de Westkust in 3 bedrijven door Leon Gordon. Regie Ed. Plantenga. AUTOBUSDIENST SANTPOORT—FORD FABRIEKEN? De N.V. Mij. Alkmaar Packet te Alkmaar heeft bij Gedeputeerde Staten een aanvraag ingediend om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Santpoort over Spaarndam en Buitenhuizen naar de Fordfabrieken en terug. Voor een commissie uit Gedeputeerde on der presidium van mr J. B. Bomans konden Maandagmorgen mondelings bezwaren daar tegen ingebracht worden. De Stormvogels vroegen een vervoervexhod van Soa ar n dam naar Santpoort. De heer Bosman, namens de Alkmaar Pac ket sprekend, zei. dat de oassagïers van de booten gaarne gebracht willen worden op de plaats van hun bestemming. De combinatie boot en bus zou aan dit verlangen tegemoet kunnen komen, en op die mainer bosch en duin in Santpoort toegankelijk stellen voor die passagiers. De mogelijkheid wordt ge opend om gemakkelijk een bezoek te kunnen maken aan de Fordfabrieken. Velen die aan de Hembrug werken wonen bovendien in Santpoort. Op de internationale luchtvaarttentoonstel ling te Parijs is de Stratosfeerballon te zien, waarmede de Rus Protokieff een hoogte van 19000 meter bereikte. Goedkoope biljetten op den „Uiverdag". Het ligt in de bedoeling van de directie der N.Z.H.T.M. op Woensdag a.s.. den „Uiverdag". goedkoope retours verkrijgbaar te stellen, n.L retours a f 0.50, voor het traject Soendaplein (of Blauwe brug)HaarlemAmsterdam en van f 0.75 voor retours Lisse (of Zandvoort) Amsterdam. Aan de haltestations te Haarlem en Amsterdam zijn speciale retours a f 0.60 verkrijgbaar, waarmede de reizigers ook ge bruik kunnen maken van de tram te Amster dam en de boot naar Schiphol. AANBESTEDING. Bij de op Zaterdag 17 November gehouden aanbesteding voor het bouwen van een dub bele villa a. d. Heemsteedsche Dreef te Heem- tede, onder architectuur van den heer B. B. Dolstra te Haarlem, werd als volgt inge schreven: Jac. Klerk te Haarlem f 19500; Ph. H. Ro- meijn (A. Ph. Romeijn) Haarlem f 19485; Fa. M. Joustra, Haarlem f 19190; H. Klaassen, Heemstede f 18793; E. van Woudenberg. Haar lemmermeer f 18089; E. Bellaart, Haarlem f 17970; G. en J. Broertjes, Heemstede en Bloemendaal f 17490. Het werk zal aan de laagste inschrijvers worden opgedragen. Vrijz. Jongeren Organisatie. Japansch stoomschip verging. 60 man verdronk. SEOEL, 19 Nov. (V.D.) De havendienst te Wolnsan deelt mede, dat het 3440 ton me tende Japansche stoomschip Eiro Maru met een bemanning van 60 koppen aan boord in den golf van Korea dicht bij de kust is gezon ken. Propaganda-feestavond. Zooals het een waar soldaat past." Ds. Maller wil niet wijken. BERLIJN. 18 Nov. (V.D.) Rijksbisschop Mueller verklaarde gisteren, dat het zijn be doeling was in functie te blijven als hoofd van de Duitsch-Evangelische Kerk, tot de kerk in werkelijkheid een eenheid zou zijn gewor den. Op een vergadering van Duitsche Chris tenen in Berlijn verklaarde Dr. Mueller: „Men mag mij aanvallen, doch zoolang ik op deze post sta zal ik er op blijven, zooals het een waar soldaat past". „Wij hebben een een heidsstaat, waarom zouden wij ook geen een- heidskerk hebben?" Door de afdeeling Haarlem van bovenge noemde organisatie werd Zaterdagavond een drukbezochte propaganda-feestavond geor ganiseerd m de bovenzalen van Café-Restau rant Brinkmann op de Groote Markt, onder leiding van den voorzitter der afdeeling, den heer D. J. A. Geluk. De heer J. L. A. Pfundt, vice-voorzitter der afdeeling, sprak een propagandarede uit over de beginselen der V.D.J.O. en haar streven. Als allereerste beginsel vermeldde de heer Pfundt het vrijheidsbeginsel. In het bijzonder bedoelt hij daarmee de geestelijke vrijheid. Slechts onder een democratisch bestuur is de geestelijke vrijheid mogelijk. Elke dictatuur heeft als noodzakelijke voorwaarde beperking of berooving van de vrijheid er een eigen over tuiging op na te houden, meestal van de vrijheid van godsdienst en het recht om mede te werken aan het bestuur van het land. Indien men aan een volk deze geestelijke vrijheid ontneemt, beteekent dit een misdaad tegen de menschelijke beschaving. Het opgroeiende geslacht zal moeten strij den voor het behoud van de geestelijke vrij heid als een der hoogste goederen van ons volk, want ook in ons land zijn reeds ver dwaasden, die het zijn rechten wil ontne men. Het tweede groote beginsel voor de V. D. J. O.'ers is dat van de eerbied voor de men schelijke persoonlijkheid. Deze eerbied eischt sociale rechtvaardigheid. Een rechtvaardiger maatschappij zal slechts bereikbaar zijn door evenwicht te brengen in de verschillende maatschappelijke groepen. Door samenwer king van de bij de productie betrokken groe pen zal dit te bereiken zijn. De eerbied voor de menschelijke persoon lijkheid vindt men in dezen tijd weinig in de wereld. Overal staat het ruwe geweld op den voorgrond en wordt het recht vertrapt. Waar het nog niet is, wordt het voorbereid. In de geheele wereld bereidt men een nieuwe mas samoord voor, overal bewapent men of men niets van 19141918 geleerd heeft, de wapen fabrikanten leveren aan vriend en vijand en maken goede winsten. Terwijl de wereld naar den afgrond snelt. Te weinig verzet komt hiertegen, men ziet het zelfs als een soort- noodlot. Fel becrititseert spr. het Nationaal Jongeren Verbond, dat de versterking van leger en vloot, de bewapening dus, als hoogste ideaal stelt aan de jeugd. Spr. wenscht de jongeren tegen een dergelijk streven te waar schuwen en wekt hen op te strijden tegen oorlog en oorlogsvoorbereiding, voor vrede en internationale samenwerking. Als de jeugd van dezen tijd één taak heeft, dan is 't, niet mee te werken aan het verderf, maar aan den opbouw eener internationale rechtsorde waarin het recht gaat boven het geweld. Dat is in het bijzonder wel de traditioneele taak van de Nederlandsche jongeren. Zij zijn het aan hun voorvaderen verplicht de dragers te blijven van rechtvaardigheid, verdraagzaam heid en bovenal van de geestelijke vrijheid. Na deze met groote aandacht gevolgde rede werd het verdere programma afgewerkt, waar uitstekende krachten aan meewerkten. Zoo trad mej. Nel Keijser. begeleid aan den vleugel door den heer Jan Rozenkrans, op met een paar vioolsoli, die een begaafd violiste verrieden Ook de cabaretière mevrouw Edith Kla verweide van Soeterwoude had met enkele ernstige en vele vroolijke liedjes veel succes. Beide dames werden door den voorzitter ge huldigd met een ruiker bloemen. Een tweetal groepen jongelui zongen res pectievelijk kampliedjes en enkele moderne „Schlagers", die evenzeer in den smaak vielen terwijl een tweetal leden een zelfgemaakt propaganda-liedje voordroeg dat even eens een hartelijk onthaal had. De avond werd besloten met een geani meerd bal op de muziek van de „Rocko Bam ba's" onder leiding van den heer J. Bobel- dijk. Medegedeeld werd nog, dat de eerste van de wekelijksche clubavonden na dezen feest avond gehouden zal worden op Woensdag 28 November in het clublokaal bij Restaurant Köhlinger in de Jansstraat. De clubavond van a.s. Woensdag is uitgesteld in verband met de aankomst van de Uiver. JAPANSCHE VISSCHERSBOOT NA AANVARING GEZONKEN TOKIO, 19 Nov. (V.D) Het Britsche vracht schip Balveen van de United Steam Naviga tion Company te Newcastle, dat met een la ding tarwe op weg was van Australië naar Yokohama heeft hedenmorgen vroeg dicht bij de kust een 18 ton metend Japansch vis- schersvaartuig geramd. Het vrachtschip liep geen averij op. doch de visschersboot zonk. De bemanning van de Balveen slaagde er in de-.i schipper van de visschersboot te redden. De overige opvarenden van de visschersboot zijn waarschijnlijk verdronken. VOORDRACHT VOOR DE HAARLEMSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. De heer A. P. W. van Dalsum, de nieuwe voorzitter van de Ned. Amateur Fotografen Vereeniging sprak voor de leden der Haarl. Amateur Fotografen Vereeniging over „Foto grafisch Allerlei". Hij behandelde de vraag scherp of onscherp. Met talrijke diapositieven liet hij zien waar- het soft-focus effect gewenscht en toelaatbaar- is en waar niet en daarna de kleur waarin men zijn onderwerp moet houden. Vervolgens ging hij in op het gebruik van het filter. Hij besloot dit onderwerp met een demonstratie over de voordeelen van het werken met een tele-lens. Als tweede toonde de heer v. Dalsum wat door een ervaren fotograaf van het leven der dieren bereikt kan worden. De Belgische kabinetsformateur Theunis heeft een voorloopige ministerlijst gepubliceerd. pag. 4 Kardinaal Gasparri is op 82-jarigen leeftijd overleden. nog. 4 De Amerikaansche Federal Reserve Bank geeft een crediet van 25 millioen dollar aan België tot steun van den gouden standaard. pag. 4 Admiraal Byrd heeft belangrijke ontdekkingen in het Zuidpoolgebied gedaan. pag. 4 Rundvleesch in blik wordt beduidend goed- koopcr. pag. 3 Rotterdamsche Tramweg Maatschappij kan geen rente meer betalen. pag. 3 Vier straatmakers zijn door een auto aange reden. pag. 3 Stand der Nederlandsch-Duitsche clearing. pag. 3 Bij een botsing te Hoofddorp is een 76-jarig man gedood. pag. 1 Het Nederiandsch Elftal wint den wedstrijd om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker tegen -het Rotterdamsche elftal. pag. 6 Bekende Haarlemmers: Ir. M. Voorzanger. pag. 3 Laatste berichten. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. J. H. de Bois: Oude Kunst tot 18 December in het Frans Halsmuseum. pag 11 J. B. Schuil: Haarlemsche Tooneelclub „Ho- kusPokus" pag. 11 K. de Jong: Die Fledermaus. pag. 11 K. de Jong: Joliez-Harmonie. pag 11 K. de Jong: Namiddagconcert der H. O. V. pag. 11 G. J. Kalt: Haarlemsche Fanfare-Vereeniging „Voor ons Genoegen". pag. 11 SPIEGELRUIT INGEWORPEN. Zaterdagavond omstreeks 9 uur 20 werd de politie gewaarschuwd door de firma Kremborg aan de Groote Markt, een spie gelruit van 2 1/2 bij 2 1/2 M. in haar zaak met een steen was ingeworpen. De politie heeft den werper niet kunnen opsporen. De politie verzoekt hun. die getuige zijn geweest van deze baldadigheid, zich aan het bureau te willen vervoegen voor het geven van inlichtingen. DE PROVINCIALE BEDRIJVEN. Aan de Memorie van Antwoord op het alge meen verslag der afdeelingen van de Provin ciale Staten van Noordholland omtrent de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1933 en de begrootingen voor 1935 der Provin ciale Bedrijven is het volgende ontleend: Ged. Staten hebben met genoegen gezien, dat van verschillende zijden voldoening werd uitgesproken over het beheer der Provinciale Bedrijven. Zij sluiten zich gaaarne aan bij de aan den directeur terzake gebrachte hulde en oordeelen, dat de toestand der provinciale bedrijven tot een gematigd optimisme aanlei ding geeft. Voor het P.E.N. kunnen de tijdelijk ingevoerde tariefsverlagingen nog voor 1935 worden verlengd; voor het P.W.N. kon tegen 1 Januari a.s. een tariefsverlaging worden aan gekondigd. Hiertegenover staat, dat aan de vooral voor het P.E.N.mede in verband met mogelijke wijzigingen in de techniek, zoo dringend noodzakelijke reserve, slechts een in feite te gering bedrag zal kunnen worden toegevoegd. Ook de Raad van Toezicht op de Prov. Be drijven vindt een toevoeging aan de reserve van slechts f 278.434 feitelijk te gering. De crisis gaat niet ongemerkt aan het PE.N. voorbij; zij doet zich het meest gevoelen in de stroomlevering aan de grootindustrie. Ging in de laatste jaren het aantal grootverbruikers regelmatig vooruit, het stroomverbruik bleef stationnair. Ook in de stroomlevering voor verlichting en huishoudelijke doeleinden is de crisis merkbaar, doch niet in die mate. Groote voorzichtigheid in de bedrijfsvoe ring zal geboden zijn en wordt dan ook be tracht. Voor onrendabiliteit van het bedrijf wordt niet gevreesd. Ged. Staten deelen de voldoening der Sta tenleden over het feit, dat de gang van zaken bij het P.W.N. het mogelijk heeft gemaakt, met ingang van 1 Januari 1935 een tariefsver laging, die terecht belangrijk genoemd wordt, toe te passen. Een tariefsverlagirfg, waarmede naar schat ting een bedrag van ongeveer f 400.000,ge moeid zal zijn, kunnen Ged. Staten bezwaar lijk met het eenige lid, dat zich in die rich ting uitsprak, onvoldoende vinden. Het offer, hetwelk het P.W.N. daarmede brengt, is, gelet op de exploitatieresultaten, ook naar het oor deel van den Raad van Toezicht, als de grens van het toelaatbare te beschouwen. De keizer nam een verkeerde straat. Japansch politieman vergist zich en tracht zelfmoord te plegen. TOKIO. 19 Nov. (Reuter). Tijdens een in spectiereis werd de auto van keizer Hirohito door een vergissing van een politieman in een verkeerde straat gereden. De politieman trachtte harakiri te plegen en verwondde zich ernstig met zijn sabel. De gouverneur van de provincie, waar dit -"-ban'-de en twee politiechefs ziin in verband met dit feit veroordeeld tot geldboeten van 10 pet. van hun jaarsalaris. Verder wordt gemeld, dat tijdens de ma noeuvres een saldaat harakiri heeft gepleegd omdat hij ziin bajonet had verloren, dat zoo als alle -.vapens in het Japansche leger als nersoonlük eigendom van den keizer wordt beschouwd. BANDIETEN BFROOVF.N DFRTIG RFT7TGF.RS VAN KÏEFRFN EN GELD. LONDEN. 19 Nov. (V. D.) Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat Zaterdagavond zes ver momde roovers op der. straatweg tusschen Hrüfa en Jeruzalem nabij het dal van Do than vijf auto's hebben aangehouden en dertig oersonen van nun geld en kleeren hebben be roofd. Drie reizigers, die geen gevolg gaven aan de bevelen van de bandieten werden neer geschoten doch niet levensgevaarlijk ge wond. NOG EEN MELBOURNEVLIEGER OP DE HEENREIS. SEMARANG. 19 Nov. (Aneta) De heer Da vjes, deelnemer aan de Melbournerace kwam 17 Novemberte Semarang aan. Hij overnachtte aldaar en vloog den volgenden dag door naar Rembang. Het Haarlemsche gas. De samenstelling is niet veranderd. Var. twee zijden bereikte ons de mededee- ling. dat de ervaring zou- zijn opgedaan, dat na de onlangs ingevoerde tariefsverlaging de samenstelling van het Haarlemsche eas zou ziin veranderd. Er zou namelijk bij de men ging een grooter gehalte waterstofgas ge bruikt worden waardoor de calorische waar de van het gas verminderd is. Een klager had geconstateerd, dat zijn gascomfoor van een gaspenning nu slechts 1 1/2 uur brandde, te- een vroeger 2 uur. De tweede klager gebruikt thans 8 penningen per week. terwijl hij in October met 6 penningen toekwam. Wij hebben inlichtingen ingewonnen bij den directeur der gasfabriek. Deze verzekerde ons. dat in de laatste jaren geen wijziging ge bracht is in de samenstelling van het gas: de calorische waarde is dan ook precies gelük af bleven. Blijkbaar heeft men in het geval der klagers met suggestie te doen. Als iemand meer gas gebruikt dan vroeger kan dit zijn oorzaak vinden in de gebruikte toestellen. Men kan zich in zoo'n geval In verbinding stellen met de gasfabriek opdat de zaak kan worden onderzocht en raad gegeven om het euvel verder tegen te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1