Rooskleurig. MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Rundvleesch in blik wordt goedkooper. Beduidende verlaging. Meerderen komen er voor in aanmerking. Met ingang van Maandag 26 November zal de prijs van de blikken rundvleesch. welke door de Nederlandsche veehouderij centrale beschikbaar worden gesteld aan daartoe aan gewezen groepen, worden verlaagd van 35 cent tot 25 per k.g. blik. Proeven worden genomen om voor den ko menden winter naast de blikken rundvleesch een nieuw product voor dezelfde groepen be schikbaar te stellen gehakt in blik, be staande uit rund- en varkensvleesch en be vattende een belangrijke hoeveelheid vet. De prijs hiervan zal 35 cent per k.g.-blik bedra gen. Tot nu toe kon het vleesch in blik verkre gen wordem door de navolgende groepen van personen: steuntrekkenden en armlastigen, personen, die naar het oordeel van het be stuur der gemeente, waarbinnen zij woon achtig zijn, een inkomen genieten, hetwelk in het algemeen ten hoogste gelijk te stellen is met dat, hetwelk door steuntrekkenden wordt genoten, personen, die als mijnwerker in de steenkolenmijnen werkzaam zijn; gestichten, waar uitsluitend of nagenoeg uitsluitend arm lastigen voor rekening van openbare kassen of instellingen van weldadigheid worden ver pleegd, vereenigingen of andere lichamen met een liefdadige doelstelling voor gebruik bij de gratis of tegen zeer lage vergoeding verkrijgbaar te stellen warme maaltijden en diaconieën en instellingen met liefdadige doelstelling ten behoeve van door deze licha men ondersteunden. Deze categorieën kunnen blikvleesch blijven betrekken. Voorts zal er toe worden overge gaan het vleesch in blik beschikbaar te stel len voor do in werkverschaffing tewerkge- stelden en voor de landarbeiders en tevens in ruimere mate voor grootere gezinnen. NOODTOESTAND IN DE MIJNINDUSTRIE Door den Algemeenen Nederlandschen Mijn- werkersbona is opnieuw een adres aan de re geering gezonden, waarin op den toenemen- den noodtoestand in de mijnindustrie wordt gewezen. Zelfs in de wintermaanden neemt het aantal ingelegde verzuimdiensten nog sterk toe en zijn bovendien tegen 1 December weer honderden arbeiders ontslagen. In het adres wordt er op gewezen, dat de bespreking met de contingenteeringseommis- sie teleurstellend is geweest, omdat de be langhebbenden bij voortzetting en uitbreiding der contingenteering van steenkool onvol doende gelegenheid is geboden hun inzicht kenbaar te maken ten aanzien van deze aan gelegenheid. In dit verband wordt thans door adressant verwezen naar een reeks artikelen in „De Werker" verschenen, waarin bezwaren tegen verdere contingenteering worden weerlegd en de noodzakelijkheid van uitgebreider contin genteering wordt aangetoond. De adressant dringt er, gegeven den toe- nemenden nood in de mijnindustrie, krachtig bij de regeering op aan om afdoende maatre gelen te willen treffen ter bescherming van de mijnindustrie en bij de herziening van het met. Duitschland gesloten handelsverdrag de belangen vair den Nederlandschen mijnbouw op den voorgrond te plaatsen. De Ordebroeder nog niet gevonden. Aangehoudene weer op vrije voeten gesteld. Naar wij vernemen is de 28-jarige J. A. uit Wijnandsrade, die was aangehouden in ver band met de oplichtingen in Noord- en Mid den-Limburg, weer op vrije voeten gesteld. Bij de confrontatie met verschillende per sonen te Horst verklaarden sommige gedupeer den n.l. niet met zekerheid te kunnen vast stellen of A. en de Ordebroeder een en de zelfde persoon waren. Enkelen verklaarden echter pertinent dat een anderen persoon bij hen was geweest om gelden voor H. Missen in te zamelen. Het onderzoek naar den pseudo-broeder wordt voortgezet. ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER PLESMAN Het Bestuur van de Kon .Ver. Oost en West, vertegenwoordigd door de heeren R. Zuyder- hoff, F. van Peski, F. A. H. v. d. Brugh en F. H. W. J. R. Logeman heeft Zaterdagmorgen op het kantoor der K. L. M de gouden me daille van de Kon. Ver. Oost en West aan den directeur der K. L. M. aangeboden. met het volgende opschrift: „De menschelijke geest kent geen gebondenheid" aan A. Plesman. roemrijk baanbreker en bevestiger van Ne- derland's luchtvaart". Dr. W. Mengelberg weer te Amsterdam. Hartelijke verwelkoming. Na de jongste successen, die hij te Weenen en Boedapest heeft mogen boeken, is Dr. Willem Mengelberg Zaterdagavond, vergezeld van den heer S. Bottenheim, te 8 uur 54 aan het Weesperpoortstation in de hoofdstad teruggekeerd. Behalve zijn echtgenoote waren namens het Concertgebouw ter verwelkoming aanwezig de heeren De Marez Oyens, M. Boissevain, Edu- ard van Beinum en Dr. Rudolf Mengelberg, bij welk gezelschap, waaronder zich tevens enkele vrienden en vereerders bevonden, Ir. J. A. Josephus Jitta zich namens de Ned. Ver. „Concertgebouwen", waarvan hij voorzitter is, mede had aangesloten. De heer Mengel berg was over het feit, dat hij weer Amster- damschen grond onder de voeten had, onder hield zich opgewekt met den kleinen kring van belangstellenden. In het Amstelhotel gekomen, begaf de meester zich, met het oog op de vermoeienis sen, die hij achter den rug had, weldra naar zijn vertrekken. Rotterdamsche Tramweg Mij. kan geen rente betalen. Commissarissen nemen een besluit tot opschorting. Tengevolge van den toestand, waarin de N.V. Rotterdamsche Tramweg Mij. verkeert, niet alleen door de huidige tijdsomstandighe den, maar vooral door de ongebreidelde con currentie van autodiensten en de lasten door de concessievoorwaarden o.a. opgelegd, heb ben Commissarissen moeten besluiten de ren tebetalingen van alle obligatieleeningen dier onderneming op te schorten. De Directie heeft zich in verband met art 1 der Wet van 31 Mei 1934 tot den President der Arrondissementsrechtbank te Rotterdam gewend, met verzoek haar te machtigen een vergadering te beleggen van de houders dier obligatiën, ten einde tot een vergelijk te ko men. Vóór dat deze vergadering zal worden ge houden. zal door de Directie een schriftelijke uiteenzetting worden gegeven, welke op een nader te bepalen datum ten kantore der Ven nootschap. van de heeren Mees «Sc Zonen te Rotterdam en der Rotterdamsche Bankver- eeniging te Amsterdam voor belanghebben den verkrijgbaar zal worden gesteld. Het vuur spatte uit den band. Te Apeldoorn is Zondagmiddag het schoe nenmagazijn van den heer W. L. Verbeek, gevestigd aan den Arnhemschen weg 137 ge deeltelijk uiigebrand. de brand is waarschijn lijk ontstaan door het omvallen van een bran dende petroleumkachel. De vrijwillige brand weer uit Apeldoorn en uit het buurtschap Een dracht hebben het blusschingswerk verricht. De schade wordt door verzekering gedekt. Dubbele arbeiderswoning afgebrand Zondagavond omstreeks zeven uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de dubbele arbeiderswoning, bewoond door de gezinnen Van Hal en Zeffer te Winschoten. De brandweer kon niets uitrichten. Het huis brandde tot den grond toe af. Niets kon wor den gered. WEEKGELD VAN ARBEIDERS GESTOLEN In de directie-keet van de Nederlandsche Heide Mij. op den Duckenberg te Nijmegen is ingebroken. Gestolen is het weekgeld van de arbeiders, die daar in werkverschaffing werk zaam zijn. Een bedrag van bijna duizend gul den wordt vermist. 100STE VERJAARDAG VAN OUD-REDDER- Zaterdag vierde de oud-redder J. E. de Vries te Hollum, zijn 100ste geboortedag. Geheel het dorp was in feesttooi en van alle kanten kwam men den oud-redder gelukwenschen. Te half 11 werd de jarige gecomplimenteerd door B. en W. van Ameland die hem een leunstoel aan boden. De burgemeester overhandigde den oud-redder namens het Carnegie Heldenfonds een enveloppe met- inhoud. Ook de secretaris van de Noord- en Zuidhollandsche redding- maatschappij gaf van zijn belangstelling blijk en bood namens deze maatschappij een bloem stuk aan, terwijl de voorzitter van het Dorus Rijkersfonds, die eveneens aanwezig was, een envelop met inhoud aanbood. A. ROBERTSON W.AZN. OVERLEDEN. Te Rotterdam is op 75-jarigen leeftijd over leden de heer A. Robertson W.Azn. voorzitter van de Rotterdamsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, vice-voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en lid van den Spoor- wegraad. Ledental van 't Nut loopt terug Financiëele toestand gunstig. Onder leiding van Mr. G. J. Salm werd Za terdag in het gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam de 148ste algemeene vergade ring gehouden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In zijn kort openingswoord werd door Mr. Salm gewezen op den achteruitgang van het ledental, een teruggang als nooit tevoren. Men vindt dat jammer: maar vraagt spr., doet men niet iets om hen die gingen, te behouden. Is men gaan praten over tijdelijke vermindering van contributie, of over kwijtschelding daar van. Heeft men getracht in elk geval de leden te behouden? Voorziet men zich wel, vraagt spr. van den steun der jongeren? De meening dat zij geen belang stellen in ons werk, kan spr. niet onderschrijven. Spr. wekt op dat in de departementen wordt gewerkt tot behou den der leden. Het jaarverslag dat daarna aan de orde kwam, werd goedgekeurd. Dat verslag ver meldt o.m. dat het aantal leden me tl400 achteruitging en thans bedraagt 25700. De maatschappij telt thans 12 districten. Ruim 75 pet. van het aantal departementen is in districtverband vereenigd, tellende te zamen 76% van het aantal leden. De financieele toe stand van de Maatschappij, zegt het verslag, geeft ondanks mindere opbrengst van quo tum. effecten en onroerende goederen geen reden tot zorg. Gelijk men weet was haar po sitie sedert den oorlog het zwakst in het jaar 1922 toen het kapitaal der Maatschappij was gedaald tot 134.775.24. waarbij was te voegen het Nieuwenhuyzenfonds ad 233.415.84, teza men ƒ368.191.08, per 30 Juiii 1933 beloopen deze bedragen 282.564.17 1 2 en 272.929.88 1 2 tezamen f555.494.06. Een voorstel tot continueering van steun aan het werk der Bakkeveensche Kampen werd goedgekeurd na een toelichting door Dr. van der Wielen. Bij de behandeling der begxooting gaf het hoofdbestuur een toelichting. Terwijl men in 1933 nog 27.500 kon ramen aan contributie, dwingen de feiten dit bedrag thans 2170 lager te ramen. Om dit bedrag te compenseeren zijn verschillende posten van de uitgaven verlaagd met een bedrag van 2398 De begrooting, die werd goedgekeurd heeft een eindbedrag van 60524. Aan het slot van de vergadering hield de secretaris van de Maatschappij de heer J. Ho- vens Greve, een inleiding over Problemen van Vrijen Tijd. Stand der Nederlandsch- Duitsche clearing. Zeer belangrijke stortingen in Duitschland. Naar het Nederlandsc'n Clearing-instituut mededeelt is de stand der clearingrekening tusschen Nederland en Duitschland per 15 No vember 1.1. in vergelijking met den stand per 31 October 1.1. als volgt: Stortingen op rekening Duitschland van het Nederlandseh Clearing-instituut bij De Ne derlandsche bank f 26.886.789 (18.905.134). waarvan oa. bestemd voor: a. achterstallige vorderingen f 2.688.678 (1.890.513), b. rente- dienst Dawes en Young-leening f 1.050.000 (250.000), c. nieuwe onder de clearing vallen de vorderingen f 21.266.035 (15.441.261). 2. Stortingen op clearingrekening bij de Deutsche Verrechnungskasse f 19.760.79 (9.674.168). 3. Uitbetalingen door 'het Nederlandseh Clea ring-instituut in mindering komend van het bedi'ag onder 1 c. f 7.939.711 (2.915.003). De stortingen, welke in Duitschland ver keerdelijk op ..zwischenkonti" waren ge schied, zijn in de afgeloopen periode ten deele op clearingrekening overgebracht. In het algemeen waren de stortingen in Duitschland gedurende de laatste dagen zeer belangrijk. Nog steeds kan op een groot aan tal posten de plaats gehad hebbende storting niet dadelijk aan Berlijn worden geadviseerd, aangezien de desbetreffende stortingsformu lieren niet tijdig in het bezit van het Clearing- instituut zijn. Dit geldt met name ook voor de formulieren, die het Clearing-instituut bij in casso door banken van de betrokkenen moet ontvangen. Compensaties en sperrmarkbetalingen: In geval voor bepaalde compensatietransacties al dan niet in den vorm van een Auslanderonder- konto fuer Inlandszahlungen en voor gedeel telijke betaling met sperrmarken voor 24 Sep tember jl. van Duitsche zijde vergunning werd verleend, worden belanghebbenden die zulks niet reeds deden, verzocht zich tot het Clea ring-instituut te richten. Zonder toestemming van het Clearing-instituut is het verboden schulden aan Duitschland op andere wijze te delgen dan door storting op de rekening van het Clearing-instituut bij De Nederlandsche Bank. Voor nieuwe compensatietransacties waar van de verrekening buiten de clearing om zou geschieden, wordt in overleg met de regeering voorloopig in het algemeen geen toestemming gegeven. Compensatietransacties, waarvan de verrekening over de clearing geschiedt, kun nen zonder medewerking van het Clearing- instituut niet worden afgesloten. Volgens mededeeling van de regeering tre den de clearingovereenkomsten met Chili. Duitschland en Turkije op Dinsdag 20 No vember a.s. voor Nederlandsoh-Indië in wer king. Stortingen ter betaling van invoer etc in Nederlandsch-Indië alsmede uitbetalingen we gens uitvoer etc. uit Nederlandsch-Indië kun nen zoowel in Nederland als in Indië geschie den. In Indië heeft men zich te richten tot den agent van het Nederlandseh Clearing-in stituut per adres Departement van Economi sche Zaken te Batavia, terwijl de Javasche Bank als kassier optreedt. Stortingen in Nederland wegens in voer enz in Nederlandsch-Indië moeten aan het Clea ring-instituut worden geadviseerd met een speciaal formulier van storting, waarvan bin nen enkele dagen exemplaren op aanvraag bij het Clearing-instituut verkrijgbaar zullen zijn Op 14 dezer heeft de Deutsche verrech- nungsklasse de functie van de Rijksbank on der het clearingverdrag overgenomen Verlenging termijn coupon bladen Duitsche obligaties? Zooals bekend gemaakt moeten de coupon bladen van Duitsche obligaties met een ren tevoet van meer dan 4 1/2 pet. per jaar, in dien de houders boven de 4 1/2 pet. nog een extra bedrag in contanten wenschen te ont vangen (de amortisatie-uitkeering"), binnen een termijn van drie maanden na den verval dag van de in het tweede halfjaar 1934 ver vallende coupons worden ingeleverd. Deze termijn is zooals bekend voor de leeningen, welker coupons vervallen zijn in Juli en Augustus 1934, verlengd tot 1 December 1934. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel deelt thans mede. dat stapper, zijn ondernomen om bedoelden termijn ten aanzien van die leeningen, welker coupons vervallen zijn in Juli. Augustus en September 1934 alsnog te verlengen tot 1 Januari 1935. Hieromtrent is nog geen beslissing verkre gen. Herleeft de N. U. M.? Controleering van den uitvoer. Slechts voor enkele landen. Omtrent de voornemens der regeering om over te gaan tot maatregelen ter controle van den uitvoer verneemt de Tel, dat daarbij gebruik zal worden gemaakt van een reeds bestaande organisatie. Het crisis in- en uitvoerbureau zal worden gesplitst, en aan het crisis-uitvoerbureau zal dan de controle van den uitvoer worden opgedragen. Het zal echter niet komen tot een alge- heele centralisatie van den uitvoer. De con trole zal zich slechts uitstrekken tot den uit voer naar die landen, waarmede betalings moeilijkheden bestaan. In de practijk zal dit dus voornamelijk neerkomen op een regee- ringscontrole van den Nederlandschen export naar Duitschland. Het zou in de bedoeling liggen dezen export aldus te regelen, dat aan snel bederf onder hevige waren de voorkeur zullen krijgen, het geen dus voornamelijk het geval zal zijn met agrarische producten. Tot leider van het nieuwe Crisisuitvoer bureau, dat derhalve op beperkter schaal en met beperkte bevoegdheid de werkzaamheden zal verrichten zooals in oorlogstijd in alge meenen zin aan de N.U.M. waren opgedragen, zal. is het blad wel ingelicht, worden be noemd de heer Chr. Truyen uit Tilburg. ONGELUK BIJ DE JACHT De gemeentesecretaris van Ubbergen-Beek de heer G. is Zaterdagmiddag het slachtoffer van een jachtongeluk geworden. Hij had een haas geschoten op de weide De Ooy, en toen hij bij het dier kwam, bleek dit nog niet dood te zijn. De heer G. wilde de haas toen met den kolf van zijn geweer doodslaan, doch on gelukkigerwijze ging het geweer daarbij af. zoodat de hagel hem in het onderlijf drong. Hij werd ernstig gewond per brancard over gebracht naar het ziekenhuis te Beek, waar hij onmiddellijk word geopereerd. (Op het internationaal concours van nieuwe rozen te Barcelona heeft een nieuwe Nederlandsche roos van bruine kleur een gouden medaille verworven.) Al zij het. dat de weg der menschheid Nu niet bepaald op rozen gaat. De kweeker van die schoone bloemen Is thans, als steeds tevoor, paraat. Hij brengt nog geur en kleur in 't leven. Hij stelt ook nu ons niet teleur, Hij weet ons zelfs iets nieuws te geven, Zij 't niet in geur, dan toch in kleur. Een bruine roos wist hij te kweeken, En de gedachte is wat waard, Dat .onder Nederlandsche leiding, De tijd nog nieuwe rozen baart. En in een woelig land als Spanje Werd deze bloem het eerst vertoond, Ook daar wordt zooiets teer poëtisch Dus ook toch nog met goud bekroond. Dit feit mag ons wel doen beseffen: Hoe kwaad de toestand ook mag zijn, Men vindt ook thans in onze wereld Nog rozengeur en maneschijn. En als wij dreigen te versagen, Dan leert dit feit ons nog een les: Wie zuiver en standvastig aanlegt, Treft nog de roos van het succes. P. GASUS. Een halve eeuw geleden. Vier straatmakers door auto aangereden. Onder Marssum nabij Leeuwarden heeft Zaterdagmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. De vier gebroeders Wybe. Haye. Jolle en Pieter Cnossen wonende te Sneek. werden op dezen weg, waaraan zij reparaties ver richtten, door de auto van den handelsreizi ger H. V. uit Huizum overreden. De heer V. haalde met zijn auto de stoomtram, die te omstreeks 10 uur uit Leeuwarden was ver trokken op den weg LeeuwardenMarssum in. Tengevolge van de rook-ontwikkeling door de stoomtram zag de heer V. de vier werk lieden niet, met het noodlottig gevolg, dat de wagen de vier mannen overreed. De auto moet met vrij flinke vaart hebben gereden, want zij reed eerst nog het waarschuwingsbord omver om daarna over een hoop steenen van onge veer een halve meter heen op de vier man nen in te rijden. Wybe Cnossen kreeg de ernstige verwondingen. Hij is per auto naar Sneek overgebracht waarbij hij begeleid werd door zijn broer Pieter, die zoo goed als niet gewond werd. Voor het leven van W. Cnossen .vordt gevreesd. Haye en Jolle Cnossen kre gen minder ernstige verwondingen. Beiden zijn per auto van de marechaussee naar hun woning in Sneek overgebracht. De auto, die de aanrijding veroorzaakte, werd niet ernstig beschadigd; de bestuurder tegen wien proces-verbaal is opgemaakt, kree; ;een letsel. Dronken bestuurder reed met 80 K.M. snelheid! Een dronken automobilist heeft Zonda; avond te ongeveer 8 uur de Overtoom en Am- stel veenscheweg te Amsterdam, onveilig ge maakt. Met groote snelheid volgens som mige ooggetuigen ongeveer 80 K.M. reed hij. terwijl hij het stuur niet meester was en de wagen hevig slingerde; langs de Overtoom Een dame, die niet spoedig genoeg voor dezen oekeloozen rijder kon uitwijkenT werd aan gereden. Zij kwam er nog betrekkelijk goed af; eenige ontvellingen en gescheurde kleeren waren het resultaat. De auto snelde intus- schen voort en reed den Amstelveenscheweg op, waar hij in aanrijding kwam met een anderen auto. Ook dit liep wonder boven wonder goed af. De dolle rijder kwam einde lijk tot staan op de Schinkelkade, waar hij tegen een boom reed. Dit redde hem waar. schijnlijk het leven, daar hij anders de Schin kelkade zou zijn ingereden. De auto werd ge heel vernield. De dronken bestuurder kwam er zonder verwondingen af. De motorpolitie die hem reeds achtervolgde, heeft hem veilig en wel opgeborgen in een der cellen van het bureau Overtoom. x Kind overreden en gedood. Het 10-jarig zoontje van den heer Wind werd door een auto te Exloermond overreden. Eenige uren later is het kind aan de verwon dingen overleden. Autobestuurder zag een bakfiets te laat. Op den Rijksstraatweg hoek Rust en Vreugd laan te Wassenaar heeft Zaterdagmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij één doode te betreuren was. Uit de richting Den Haag naderde een personen-auto bestuurd door den heer V. uit Alphen aan den Run. Plotseling zag dezen een bakfiets met hulp motor voor zich rijden, die waarschijnlijk uit een zijweg tevoorschijn was gekomen. Hij kon een aanrijding niet meer voorkomen; ae 'oakfietts bestuurd door den heer M. uit Den Haag werd gegrepen en sloeg over den kop. M. werd zwaar gewond opgenomen en over leed eenige oogenblikken na het ongeval. De auto werd zwaar beschadigd terwijl de bak fiets totaal vernield was. De politie maakte procesverbaal op en stelde een nauwkeurig onderzoek in. Nog denzelfden avond werden per politieradio-omroep getuigen opgeroepen. Aanrijding met doodelijken afloop. Op den Rijksweg MaastrichtVaals is in den kom van de gemeente Gulpen de 37- jarige huishoudster van de familie P. aldaar mej. Alice Cloubet door een auto. afkomstig uit de provincie Noord-Holland aangereden en ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Maastricht is het slacht offer overleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884 Opheffing van beslag op autobussen. Eenige Rotterdamsche exploiteurs van auto bussen. die een dienst van Rotterdam op Am sterdam onderhielden en vier wagens derhalve in beslag werden genomen, hebben zich met een request gewend tot. den kantonrechter mr. verkrijgen Bij beschikking van den kanton- verkrijgen. Bij beschikkink van den kanton rechter en op verzoek van de exploiteurs is de opheffing van het beslag Zaterdag inge gaan. BOTSING TUSSCHEN MOTOR- EN ROEIBOOTJE. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks vier uur kwam een roeibootje, waarin twee personen waren gezeten op de Amstel te Amsterdam, ter hoogte van Amstelr.ust, in botsing met een motorbootje. De inzittenden van het roeibootje vielen te water, doch kon den worden gered. 19 November: Mijne Heeren! Het is Mij hoogst aangenaam, de ver tegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder om Mijnen Troon vergaderd te zien. Nadat ter oorzake van de wijziging van één artikel der Grondwet de ontbin ding der beide Kamers van de Staten- Generaal noodig was geworden, hebben zoo spoedig mogelijk de verkiezingen voor de nieuwe Kamers plaats gehad. Bij die handehng werd een gróote mate van belangstelling waargenomen, maar tevens kenmerkte zij zich door de zeer ordelijke uitoefening van de rechten van den kiezer. Ik koester het vertrouwen, dat. dank zij de ijverige samenwerking der ge kozen afgevaardigden met Mijne Regee ring. 's lands belangen geen schade zullen lijden door de onvermijdelijke stoornis, die d«> gewone parlementaire arbeid heeft ondergaan. In de eerste olaats wordt U het voor stel onderworoen. d*> in de onlangs ge- slotene zitting sa^^nonpn verandering der Grondwet t.e bekrachtigen. Daarna zal de verzekering van den dienst van het volgend iaar voor Nederland en Oost,- en w^t-indië aanspraak op uwe maken. Vele van de onderweroen van wet geving. die in deze zitting zullen worden overwogen, zlin U reeds bekend of al thans in Uw vor!ge büeenkomst aan gekondigd Zij zullen nog met enkele worden vermeerderd, waaronder een voorstel van wet. door de Grondwet voore^ohreven. tot reeehng der voogdij van Miine beminde Dochter. Onder aanroeDine van Gods onmis- baren zegen on Mijne en Uwe werk zaamheden, verklaar ik deze buiten gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Slingerproeven verloopen naar wenscb. De reis van de K XVIII. Bij den Marinestaf te 's Gravenhage is van den commandant van de onderzeeboot K XVIII Zondag het volgende telegram bin nengekomen: „Op 18 November om 12 uur op 46 gr. 22' N.B. 10 gr. 14 W.L. Oceaan deining, voorluik open. Noordenwind, goed weer. slingerproeven ver» loopen naar wensch, alles wel. Door onze lens gesnapt. Ir. M. Voorzanger. Toen Ir. M Voorzanger in 1929 benoemd werd tot directeur der H.B.S.-A, was hij reeds 15 jaren als le er aar verbonden aan de school, waarvan het zilveren jubileum onlangs met zooveel opgewektheid is gevierd. De heer Voorzanger is 29 Juni 1882 te Roer mond geboren en bezocht aldaar de Rijks H.B.S.. In 1903 ging hij studeeren te Delft, waar hij o.a. de colleges bezocht van Prof. Hoogerwerff en Prof. Dr. W. Reinders. Na het verwerven van het diploma als scheikundig ingenieur, in 1908, werd hij bij laatstgenoem den hoogleeraar assistent voor anorganische en physische scheikunde. Een jaar later werd Ir. Voorzanger benoemd tot tijdelijk leeraar in schei-, natuur-, plant en dierkunde aan de Rijks H.B.S. te Heeren veen. Spoedig volgde zijn vaste aanstelling aldaar. November 1913 bracht hem naar Haarlem, waar hij leeraar werd aan de H B.S met o- jarigen cursus en Hoogere Handelsschool mot 2-jarigen cursus (tegenwoordig H.B'.S-Ai, die toen onder leiding stonden van Dr. A. Borg man. Aanvankelijk gaf hij les in wiskunde, natuurkunde en natuurlijke historie, later uit sluitend in scheikunde en technologie. Als directeur der H.B.S.-A treedt Ir. Voor zanger op waardige wijze in de voetsporen zij ner bekwame voorgangers, Dr. A. Borgman en Dr. S. Elzinga.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5