DIAMANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S D A G B L A D 6 „Waarom fascisme?" De heer C. van Geelkerken spreekt voor de Haarlemsche N. S. B. De heer C. van Geelkerken sprak Maandag avond in de Gemeentelijke Concertzaal voor den Haarlemschen kring der N.S.B. Toepasse lijk werd in het muziekprogramma dat den spr. vooraf ging, 't bekende lied opgenomen, getiteld: ,,'t Is alweer de K.L.M.!" Het. nieuwe eigen orkest, dat door den kringleider, den heer J. Steenbeek aan de leden werd voorge steld .speelde o.m. Sarie Marijs. De heer Van Geelkerken had als onder werp: „Waarom fascisme?" In 't kort besprak hij 't fascisme zooals 't in Italië, Duitschland en Nederland ontstond. Ook bij ons werd 't fascisme als „iets geks" beschouwd. Men ap plaudisseerde toen de spreker de hoop uit sprak dat de zwarte hemden eens uit de kam- ferballen zouden worden gehaald en op straat gedragen zouden mogen worden. „In Nederland zal een Nederlandsch fas cisme moeten komen". Daarover weidde de heer Van Geelkerken uit: wat wij van 't Duit- sche nat. socialisme weten ds onvoldoende, en wat we weten, weten we vaak verkeerd. Het Nederlandsche nat. soc. zal zich bij den Ne- derlandschen volksaard aanpassen. Voor 't nationaal-socialisme moet gewerkt worden en men moet in 't fascisme niet als eerste het middel zien om „er beter van te worden, want (zoo zei de spreker) tot nog toe is geen enkele nat.-socialist in Nederland er beter op geworden. Het tegendeel is eerder waar!" Het Nederlandsche nat.-soc. spreekt zich niet uit tegen 't een of ander ras, het arbeidt alleen voor Nederland als staat. De bloeds- kwestie is uitsluitend van belang voor zoover 't ons bindt aan onze historie en ons herin nert aan onze voorvaderen, in wier geest wij hebben te werken. ..Wij Nederlanders doen nog wel groote din gen", zei de heer Van Geelkerken, .en noemde als voorbeeld den afsluitdijk. „Maar als volk leefden wij al lang niet meer en we bouwden niet meer aan onze toekomst". Indien het nat.-soc. blijk geeft van een an deren geest, is dat niet de geest van de haat. maar van den bundelenden geest, die de vrij heid en de eenheid van allen wil bevorderen, door eerst de vrijheid van enkelen aan te tas ten. De verscheurdheid van nu is 't gevolg van 't liberalisme dat aan de individu de vol ledige vrijheid verleende. Aldus is de overtui ging van de N.S.B. ,'t Liberalisme maakte ordening, niet in den staat, maar in de verhouding tusschen de politieke partijen. De grondwet is prachtig in orde voor de regeling van het partijwezen en daardoor zal de N.S.B. veel moeite heb ben in de vertegenwoordigende lichamen te komen. Met de Provinciale Staten zal 't nog wel lukken, maar de Eerste Kamer.... dat is moeilijker". In tegenstelling tot de andere partijen, die onderlinge afspraken maken, zullen de fas cistische Statenleden voor de Eerste Kamerver kiezingen op zichzelf stemmen. „Anders komen we er nooit!" zei de heer Van Geelkerken, die 't een schande vond dat partijen als de S. D A. P. en C. P. H. in de regeering zitting mo gen hebben en als bewijs noemde hij de be- leediging van de Koningin, zooals kort ge leden bij de troonrede is geschied. De fascis ten zouden wel anders met de communisten hebben afgerekend, gaf de heer Van Geelker ken te kennen, en hij oogstte een luid ap plaus. In aansluiting hierop zei de spreker dat communisme armoede en verderf brengt en dat er dominé's zijn die bidden om gespaard te blijven voor communisme en de N.S.B.. waarop men uit de zaal „foei!" en „schande!" riep. „Ja", zei de heer Van Geelkerken, „zij zullen het zelf moeten gaan inzien!" Spreker trok een vergelijking tusschen de behandeling die de S.D.A.P. en de N.S.B. on dervinden. De eerste mag volgens Dr. H. Colijn de macht verkrijgen als 't langs den legalen weg zou kunnen geschieden, maar de N.S.B. idle door de regeering wordt behandeld als bestond zij uit gedegradeerde derde-klas burgers, de N.S.B. mag geen leden in militaire organisaties hebben, en zij moet de vaandels oprollen. Dat was volgens den heer Van Geel kerken meten met twee maten, „Zonder tndië zou Nederland niets zijn, zou den wij Nederlanders als een tweede Joodsch volk over de wereld moeten zwerven". Als we Nederl.-Indië verliezen zijn we niets meer en arm „Wij moeten Indië niet houden om er uit te halen wat er te halen valt, neen, om er onze roeping te vervullen. Dat is de reden waarom we Indië niet mogen verliezen!" Spreker hekelde de omstandigheid dat Ne derlanders in Duitschland woonachtig aan onze regeering moeten vragen of zij zich in de Wieringermeer mogen vestigen, en dus moeten verzoeken gelijk behandeld te worden als „en nu moet ik voorzichtig zijn" (zei de heer Van Geelkerken) als „langneuzige Duit- schers." (Gelach). „Laten we even goed vaststellen," ging de heer Van Geelkei'ken voort, „ik ben geen anti semiet, maarik wil ook geen last van ze hebben! Zijn ze oprechte Nederlanders goed, zijn zij echte Zionisten.... goed, maar wij willen niet onder Joodschen invloed staan en zij kunnen geen aanspraak maken op een langdurige, Nederlandsche historie. Wij mo gen de goede Joden, natuurlijk niet naar de slechte beoordeelen!" zei de heer Van Geel kerken nog over deze kwestie. Over de legaliteit van de NAB. deelde de spreker mede dat de beweging aan de verkie zingen deel zal nemen, om te toonen dat zij er langs den wettigen weg zal kunnen komen en over het programma van de N.S.B. zei hij dat het inderdaad niet uit te voeren was, zoo lang een omzetting van den geest nog niet was geschied. Wanneer komt 't nat. socialisme? vroeg de heer Van Geelkerken, en hij beantwoordde zich zelf dat 't komen zal als 't volk zijn bal- con-houding, de houding van 't rustig toezien laat varen. „Want. deze toestand leidt onver mijdelijk naar 't communisme" eindigde de secretaris van de N.S.B., die na de pauze vra gen beantwoordde. INVOER VAN SIERGEWASSEN UIT BELGIë. De staatscourant van hedenavond zal een ministerieele beschikking bevatten in verband met den invoer uit België van niet houtvor- mende siergewassen, Azalea Indica en Hor tensia. Deze producten mogen slechts over de vol gende grensstations worden vrijgemaakt: Sas van Gent voor den aanvoer per schip, Roosen daal voor den aanvoer per spoor, Wernhout voor de aanvoer met andere middelen van vervoer. CN.H.C. Bur.) Voor Haarlem's Politierechter. DE GEBROKEN RUIT Mr. Roeters van Lennep, de officier van ustitie, zag in de omstandigheid, dat een man iet voor zijn vrouw opneemt, nog een over blijfsel van de oude ridderlijkheid, dus tot op zekere hoogte iets lofwaardigs, maar het gaat er mee, zooals het rijmpje zegt: „Misbruik verkeert het zoetste zoet In walgelijk en bitter roet". En zoo had de man, die ter hulp was ge sneld, toen zijn vrouw het met een buurvrouw aan den stok had en waarbij klappen geval len waren, ofschoon deze buiten beschouwing bleven, zich er mee tevreden moeten stellen, zoo noodig de meerdere klappen op te vangen, door zich als een schutsengel tusschen de strijdende partijen te plaatsen. Nu kon hij dit weliswaar niet doen, omdat op zijn komst de tegenpartij het veld ruimde en zich in haar woning terugtrok, maar hij had geen ruit van die woning moeten inslaan. Maar zelfs hiervoor had de officier een ver goelijkend, zij het geen verschoonend woord, want de officier zag in die handeling een uit barsting van opgekropte energie, omdat de man zijn ridderlijkheid niet krachtdadig had kunnen toonen door zich tusschen de strijden de partijen te plaatsen. Wat echter de goedkeuring van den officier niet kon wegdragen was, dat de man nu met een flauw smoesje aankwam, dat hij bij zijn ?oging om de vrouwen te bereiken, zijn voet iad verstuikt, daardoor was gaan wankelen en zoo met de elleboog tegen de ruit was ge vallen. Hier verdween alle ridderlijkheid, want twee getuigen, buiten de ruzie staande, Had den verklaard, dat de man niet was gevalt en dat hij opzettelijk de ruit had ingedrukt. ,Ja", zei een der dames, ..alvorens dit te doen riep hij uit: Eén, twee, drie! En met ..drie" viel de stoot". Het zou zoo iets ongewoons zijn, dat iemand die zijn voet verstuikte, daar op zou reageeren met „één, twee drie", te roe pen. dat het heele verweer daarmee als een kaartenhuis ineenzakte. 't Was dus hoofdzakelijk dat verweer, het welk een eisch van zeven dagen gevangenis straf tengevolge had. De man bleek echter ziekelijk te zijn, zonder werk en gezegend met 8 kinderen, wat voor den politierechter om standigheden waren, die de 7 dagen in 4 gul den boete veranderden. Laat niet iedere werklooze vader van 8 kin deren daaruit echter de conclusie trekken, dat hij voor 4 gulden bij een ander de ruiten kan intimmeren. Vaste tarieven kent de po litierechter niet. ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL. Er was een man. die met een motorrijtuig had gereden, terwijl de kantonrechter te Hoorn hem de bevoegdheid daartoe had ont- gd. Hiermee spot de justitie niet, want waar zou het ontzag voor de wet blijven, als met zulke dingen de hand werd gelicht? De officier eischte dan ook een maand ge vangenisstraf, aangezien de overtreding was bewezen. De man stak wanhopig de armen op en smeekte om een mildere straf, welke hij zeer waarschijnlijk toch niet gekregen zou hebben als hij geen boffer was geweest, want wat bleek? Er zat een fout in de dagvaarding en de rechter, die de wet handhaaft, doet dit ook. als de justitie een fout heeft gemaakt, waar door geen veroordeelend vonnis kan volgen. Dus werd de man ontslagen van rechtsver volging. Er was er nog een, die door de mazen van het net glipte, terwijl er ook hier geen sprake van was, dat er geen strafbaar feit zou zijn ge pleegd. Deurwaarder Hollenberg had op verzoek van een huiseigenaar voor huurschuld pandbeslag gelegd op de in het gehuurde perceel aanwe zige goederen. Dat was een eenigszins eigenaardige ge schiedenis. waar leering uit te trekken is. Een slager had een perceel gehuurd daarin zijn zaak gevestigd. Tot de noodzake lijke bestanddeelen van een slagerij behooren: een vleeschmachine, een hakblok, een ijskast een kasregister en zoo meer. Nu had die slager blijkbaar geen geld om die artikelen te koopen en daarom nam hij ze, 't zij in huur, 't zij in huurkoop. Hij betaalde echter de huur niet, denkende van mij is toch niets te halen. Dat was mis schien ook wel zoo, maar de wet geeft den verhuurder het recht om de huur te verhalen op alles, wat zich in het verhuurde perceel bevindt en vraagt er niet naar van wien dat is. Deze bepaling is natuurlijk getroffen om knoeierij tegen te gaan en zoodoende legt de deurwaarder beslag op alles wat hij in het huis aantreft. Dat wil natuurlijk nog niet zeg gen dat iemand, die vijf minuten voor de be slaglegging toevallig in dat huis komt en zijn fiets in de gang zet. daarmee onherroepelijk zijn fiets kwijt is, maar als de deurwaarder er beslag op wil leggen, zou hij hierin moeten berusten en als de deurwaarder beslag heeft gelegd, mag men het beslagene niet weghalen. Wat was nu gebeurd? De man die hakblok, ijskast en andere artikelen aan den slager had verhuurd en de firma die een machine in huurkoop had geleverd, hadden gedacht „Dap loopt verkeerd: we raken ons goed kwijt", en ze hadden de met beslag belegde goederen weggehaald. Nu moest de man van het hakblok c.a. te recht staan, omdat hij zich aan de wet had vergrepen en hoorde een maand gevangenis straf tegen zich eischen. Doch uit het verhoor bleek, dat hij zelf de goederen niet had weggehaald, maar dat een kennis dit in overleg met hem had gedaan, hetgeen die kennis bevestigde en tevens, dat deze wist, toen hij ze weghaalde, dat er pand beslag op gelegd was. De politierechter was daarom van oordeel dat de kennis en niet verdachte terecht had moeten staan, waarom verdachte werd vrij gesproken De kennis ging, althans voorloopig, ook vrij uit. want die was getuige en geen verdachte. Hoe dat nu verder zal gaan weten we nog niet. JANSWEGSCHOUWBURG. HEIJERMANS' „OP HOOP VAN ZEGEN' Bij de vertooning van „Op Hoop van Zegen" door het De BoerVan Rijk Ensemble a.s. Woensdagavond in den Schouwburg aan den Jansweg zullen medewerken: Esther de Boer- van Rijk, Mieke FlinkVerstraete, Hein Harms, Marie HarmsHaspels, Adolphe Ham burger, Willem Hunsche, Henny Kemler, Is. Monnikendam, Mientje v. d. Lugt Melsert, Jaap van der Poll, Lize v. d. Poll—Hamakers Hesje Rijkenvan Rijk, I-Ienk Schaer, Fie de Vries—de Boer, en Willem van der Veer. Vooraf zal ten gehoore worden gebracht het „Ecce quomodo moritur" van F. Handel Wegens de uitgebreidheid der voorstelling nu het stuk in zijn geheel gegeven wordt, be gint de voorstelling precies op tijd. De heer E. v. d. Wall (Christ. Hist.), die in de vacature-Niemöller tot lid van den Haar lemschen gemeenteraad gekozen is, maar die zich nog eenige dagen wenschte te beraden of hij deze benoeming kon aanvaarden, heeft thans medegedeeld dat hij den zetel aanvaardt. In één onzer vorige nummers hebben we de loopbaan van den heer v. d. Wall gepubliceerd. VRAAGT DE PUZZLE! HOOFDPRIJS 250.- (Adv. Ingez. Med.) Het nieuwe raadslid E. v. d. Wall. BRIDGE DRIVE NED. BRIDGE BOND. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bridge-Bond hield Zaterdagavond in Café-Restaurant Hildebrand haar maande- lijksche drive volgens systeem Howell. De vaste deelnemers gaven blijk reeds ge heel met dit nieuwe systeem vertrouwd te zijn, wat aan den wedstrijd een vlot verloop if. Daar bij dit systeem de uitslag berekend wordt volgens matchpunten per spel, is iedere bied- of speelfout een direct nadeel, wat niet het geval is bij het oude Scheveningsch systeem, daar dan altijd de mogelijkheid be staat een fout, aan een tafel gemaakt, door de overige spellen aan die zelfde tafel eenigszins te nivelleeren. Dit geeft aan den leider aanmerkelijk meer \yerk, wat voor den heer J. Krouwels echter geen bezwaar was, den uitslag zeer spoedig te kunnen mededeelen. Die was als volgt: 1. Mevr. Balbian Versterde heer J. Cohen 2. de heer en mevr. Kooperberg; 3. de heeren SchalkenBosse; 4. de heer en mevr. Veniet. PERSONALIA. Het personeel van Noord- Holland. Ontslag aan huwende of in concubinaat- levende ambtenares. Van Stuyvesantstraat 64, boodschappen- tasch: Goode, Schotersingel 39 rd., taschje; J. van Waarde, Zijlstraat 21, idem m. i.; Zwaag, Raadhuisplein 6, idem. Te Delft is geslaagd voor het candidaatsexa- men Bouwkundig ingenieur de heer H. J. Geijl, geb. te Haarlem. Voor het Staatspraktijkexamen voor handel en administratie slaagden de dames J. T. M. Braam, te Heemstede en J. Kok en A. J. Slijkhuis te Haarlem In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Den Haag is mej. A. W. Kersbergen te Haarlem, benoemd tot tijdelijk leerares in de klassieke talen aan het lyceum voor meisjes. In de op 16 October 1.1. gehouden vergade ring van den Prov. Staten van Noord-Holland werd door den voorzitter mededeeling gedaan van het Koninklijk besluit vjin 23 Augustus 1934. houdende aanmaning aan de Provinciale Staten om vóór 1 December 1934 het „Ambte narenreglement 1920" aan te vullen met een tweetal bepalingen, betreffende het ontslag der huwende ambtenares en der ambtenares die in ooncubinaat gaat leven. Tevens werd bij die gelegenheid ter kennis van de Prov. Staten gebracht dat bij het Col- ilege van Ged. Staten het voornemen bestond nog in de loopende zitting een voorstel dien aangaande bij de Prov. Staten in te dienen. Aan dat voornemen geven zij thans gevolg. In overeenstemming met het standpunt door Ged. Staten ingenomen bij het samenstellen der voordracht van 30 Mei 1934, tot wijziging van genoemd Reglement handhaven zij hun meening, dat de door de Regeering noodig ge achte voorschriften ongewijzigd in het Amb tenarenreglement behooren te worden opge nomen. Zij stellen daarom voor, terug te komen op het in de vergadering van 24 Juli 1934 bij meerderheid van stemmen genomen besluit, strekkende tot verwerping van de door Ged Staten ontworpen bepalingen no pens het verleenen van ontslag aan de huwende ambtenares en aan de ambtenares die in concubinaat gaat leven. Met herhaling in zooverre van hetgeen Ged. Staten bereids in hun meergenoemde voor dracht van 30 Mei 1934 mededeelden laten zij hieronder het advies der Centrale Commissie voor georganiseerd overleg, voor zoover hier van belang, volgen. Genoemde Commissie gaf bij meerderheidsadvies de volgende wijzigin gen in overweging: a. artikel 90ter, tweede lid, punt a te doen vervallen; b. artikel 90quater dusdanig te wijzigen, dat het bepaalde in artikel 90ter, lid 2, niet voor de concubine zal gelden; c. de verwijzing naar artikel 90quater niet op te nemen in artikel 92, eerste lid, maar in ar tikel 92, tweede lid. Van deze door de Centrale Commissie in over weging gegeven wijzigingen hebben Ged. Sta ten die sub. c overgenomen. Ten aanzien van de amendementen sub a en b hebben zij daar toe niet kunnen besluiten, aangezien het hun toescheen, dat hierdoor de kans op net ver krijgen der vereischte Koninklijke goedkeuring zou worden verzwakt. De artikelen zooals Ged. Staten die nu voor stellen: Artikel 90ter. 1. De vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, wordt met ingang van den dag van haar huwelijk eervol ontslagen. 2. De in het eerste lid gestelde regeling lijdt uitzondering: a. wanneer de betrokkene den 45-jarigen leeftijd heeft vervuld; b. wanneer de ambtelijke werkzaamheden worden verricht in de echtelijke woning of in een localiteit, welke binnenshuis gemeen schap heeft met die woning: c. wanneer zulks door het daartoe bevoegde gezag, voor een speciaal geval, hetzij voor een bepaalde categorie van ambten, wordt be paald; een dergelijke bepaling kan als regel slechts worden getroffen, indien het betrokken ambt als een bijbetrekking kan worden waar genomen. Artikel 90quatea\ Voor de toepassing van artikel 90ter wordt met de vrouwelijke ambtenaar, die in het hu welijk treedt, gelijkgesteld de vrouwelijke ambtenaar die in concubinaat gaat leven. INDISCHE AVOND LEGER DES HEILS. In het gebouw van het Leger des Heils in de Schagchelstraat heeft Donderdag 22 Novem ber een Indische avond plaats. Er zal een causerie over den medlschen en evangelischen kant van de Zending gehouden worden, ver duidelijkt door een aantal tableaux. Deze dienst wordt geleid door Brigadier en Me vrouw Bakker en Adjudante Kuh, die vele jaren in Indië gewerkt hebben. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor het Kerstfeest der armen. Het zij mij vergund even een misverstand op te helderen naar aanleiding van mijn in gezonden stukje van een dezer dagen. Het is mij n.l. gebleken dat Mevr. J. v. V.—S. geheel te goeder trouw was en dat het haar bedoe ling is ons te,helpen. Het misverstand bestond hierin, dat zij schreef „Verleden jaar heeft Maranatha een Kerstfeest aan de Pinda mannetjes gegeven." Dit was echter eerverleden jaar. De lijsten waarmede wordt gecollecteerd, zijn dus niet ten bate van hen, doch voor het Kerstfeest van vrouwen, meisjes en kinderen uit behoef tige gezinnen en uitdeeling aan die gezinnen. Met vriendelijken dank voor verleende plaats ruimte. Hoogachtend, Mej. P. SCHORNAGEL, Gaelstraat 7. BAKEN BRAADVET NU 40 CT. PER POND (Adv. Ingez. Med.) Het kampeeren te Zandvoort, Bestrijding der voorgestelde verslechteringen. Maandagavond werd in De Centrale alhier een vergadering gehouden van kampeerders te Zandvoort zoowel dag- als dag-en-nacht- kampeerders van den Zeeweg af tot Zand voortZuid, ter bespreking van de verslech teringen voor de kampeerders, die door B. en W. van Zandvoort in de begrooting zijn voor gesteld. De bijeenkomst was niet druk bezocht. De voorzitter van het voorloopig terzake ge vormd comité, de heer D. Lieshout, zeide in zijn openingswoord dat, wat nu te Zandvoort betaald wordt, f 0.50 per dag, al rijkelijk veel is. Achter de voorgestelde verslechteringen schuilt nog iets anders dan alleen redenen van financieelen aard, volgens spr., n.l. de geuite klachten over onzedelijkheid De meerderheid van B. en W. stelt nu voor f 1 per dag. f 1.50 voor dag en nacht en f 6 voor de heele week. De minderheid wil f 0.50 per dag en f 1 voor dag en nacht, met een reductie voor langer verblijf. Ook aan de Noord dus f 0.50. Dit was f 0.25. Dan wil men alleen kampeeren toestaan in gezinsverband. Waarom moeten nu de jonge lui uitgesloten worden? vroeg spr. Zandvoort denkt door deze maatregelen meer te ontvangen maar spr. geloofde niet, dat de resultaten zóó zullen zijn, want wor den de voorgestelde maatregelen ingevoerd, dan zal het aantal kampeerders veel minder worden. Personen, die met ververschingstenten aan het strand staan, worden benadeeld, als de kampeergelden verhoogd worden. Hierop volgden besprekingen. De heer van der Moolen, soc. dem. raadslid van Zandvoort, raadde ten sterkste het be trachten van spoed aan. Nadat nog eenigen het woord hadden ge voerd, werd een commissie benoemd, die de actie verder voeren zal. In de commissie wei den benoemd de heeren J. van As, C. Kelder, N. J. Vos, H. Linthorst, H. Cohen en H. Kloos. Deze commissie zal zich met de Amsterdam- sche kampeerders in verbinding stellen en daarna weer een vergadering beleggen. Ziekenfonds „Ziekenzorg". Stijgend ledental. De ve- 'p. Ziekenfonds „Ziekenzorg" houdt 26 -mber haar jaarvergadering In het gebouw ,St. Bavo", in de Smedestraat. Voor de verkiezing van een bestuurslid (pe riodiek aftredend J. de Haas) zijn candidaten gesteld, de heeren M. H. Groenendaal en J, de Haas: voor een lid van den Raad van Toe zicht, de heeren J, A. Groos en F. M. Souwer (de laatste periodiek aftredend). De perio diek aftredende bestuursleden, de le secreta ris de heer H. J. Breddels en de heer J. Ade laar, zijn bij enkele candidaatstelling her kozen. In behandeling komt o.m. een voorstel van enkele leden om maatregelen te treffen tot verlaging van contributie met 2 cent per lid en per week. Aan het jaarverslag wordt nog ontleend, dat het ledental van de afdeeling A met 976 steeg en daardoor per 30 Juni j.l. was ge klommen tot 16247. De afdeeling B telde 35 verzekerden. In totaal telden de afdeelingen A en B met de afdeeling Zandvoort tezamen 17284 leden, Door de medewerking van huisartsen, apo thekers en specialisten, die daartoe een zeker percentage van hun honorarium afstonden, was het mogelijk, dat op 30 Juni j.l. 1153 le den ln de crisis-regeling (verlaagde contrbu- tie) waren afgenomen, tegen 991 het vorige jaar. Het aantal leden, dat in de met de gemeen te Haarlem getroffen Ziekenhuis-verzekering was opgenomen bedroeg 13124 en was met 334 leden vooruitgegaan. Aan de gemeente Haarlem werd hiervoor in totaal f 53.824,55 voor de ontvangen contribu ties afgedragen. Het aantal recepten, dit jaar afgegeven, be droeg 143.519 tegen 133.109 het vorige jaar. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Sweers. Bleeker- straat 30, autocrick; Sieraad, Lotterstraat 30, bril: M. Rutte, Bakkerstraat 43, gouden broche: Bureau van Politie, Smedestraat, ceintuur, motorhandschoen; H. de Lugt, Da maststraat 44, idem; L. Spronk, Rijnstraat 85, foto; Van der Vaart, L. Wijngaardstraat 31 rd., hond; Tielemans, Overtonweg 17, idem; J. Boucaar, Schouwtjeslaan 43, hand schoen: G. Koollaart, Oranjestraat 76, idem; Bloemzaad, Sperwerstraat 37, idem; Heine- meyer, Pieter Maritzstraat 26, paar kinder handschoenen; Van Baren, Balistraat 6, hond; Fauna. idem. katten; W. Wesselius, Die derikstraat 20, idem; G. A. Rent, Vooruit gangstraat 115 rd., idem; Klebon (Kennel Fauna), kat; Bureau van Politie, Smedestraat, nummerplaat motor; P. Boender, Halfweg, Zwanenburgerdijk 327, portemonnaie m. i.; R. Klein, Barendsestraat 6b. hondenpenning; Van de Vouwland, Leeuwerikstraat 39, rijwiel- belastingplaatje; Bureau van Politie, Smede straat, idem; H. Kranandonk, Gouwstraat 28, idem; B. Ruis, Dr. Schaepmanstraat 104, idem; Visser, Berkenrodestraat 1, bos sleu tels; Kollewijn, Marnixplein 8, sleutel; Van de Nagel, Hoogerwoerdstraat 11, idem; Meyerink, Oorzaak en bestrijding der werkloosheid. De vele uitvindingen die gedaan zijn op het gebied van mechanischen arbeid hebben de werkloosheid doen ontstaan. Zoodra de machine haar intrede deed wer den overtollige arbeiders ontslagen. Doo* mechaniseering wordt veel minder loon uitbetaald; dus hoe meer werkloosheid, hoe minder koopkracht. Laten we aannemen dat 100 arbeiders per week f 2500 aan arbeids loon ontvangen, dan komt dat geld weer in omloop. Menigeen verdient daar weer aan, maar wat zien we nu gebeuren? Machines doen nu het werk, deze ontvangen geen loon, wel de enkele arbeiders die de machines moe ten bedienen. Dus duizenden guldens komen jaarlijks minder aan arbeidsloon in circulatie. Gevolg: veel minder koopkracht nog meer werkloosheid. Kapitalen gaan het land uit voor aanschaf fing van machines. Ze zouden bij niet aan schaffing door handenarbeid in omloop zijn gebleven. Een oplossing om al die werkloozen weer aan werk te helpen heeft de regeering nog niet gevonden, dus steun moet worden uitge keerd. Om daaraan te kunnen voldoen heft men ten onrechte allerlei belastingen, bezuinigt op uitgaven door salarisverlagingen en ontslag aan personeel, maar aan den veroorzaker van de werkloosheid heeft de regeering niet ge dacht. Men moet zich afvragen wie de werkloosheid veroorzaakt en dan is het antwoord hierop: de mechanisatie. Dus de machines moeten be last worden. Daarom had er ter'compenseering direct een kortere werktijd moeten komen en een jaar lij ksche belasting geheven moeten worden op alle machines, motoren en elk voorwerp in meer of mindere mate naar gelang het han denarbeid verdringt. Te snelle invoering van mechanisatie was hierdoor tevens voorkomen. De producten worden door deze belasting duurder, maar daar staat tegenover dat de thans genomen maatregelen ter verkrijging en versterking van het werkloosheidsfonds zoomede ontslag aan personeel hierdoor komen te vervallen. Uit deze nieuwe werkloosheidsbelasting kan men dan uitkeering aan de werkloozen ver strekken. Tevens had tegelijkertijd ouderdomsverzeke- ring met een redelijk pensioen op 60 jarigen leeftijd ingevoerd moeten worden, dan hadden de jongeren nu werk gehad. Voorts hebben de vrouwen het hare er toe bijgedragen om de werkloosheid te vergrooten. Zij hebben zich niet beperkt tot specifieke vrouwenberoepen, maar zij hebben de mannen verdrongen uit kantoren, winkels, Rijks- en Gem. instellingen, enz. In het particuliere bedrijf wordt er van ge profiteerd vanwege het lage salaris waarvoor zij werken en waardoor menig huisvader werkloos is. Een man krijgt daardoor geen gelegenheid zich een bestaan te verzekeren, laat staan een gezin te vormen. Het gevolg hiervan is dat menig meisje dan ook gedwongen is steeds in haar eigen onderhoud te voorzien. Een verbod van vrouwenarbeid zou er moe ten komen in bedrijven en ambten waar man nen dit behooren te vervullen. Eveneens een verbod tot wering van vreemde arbeidsters. Het oprichten van cursussen ter opleiding van dienstboden zou daaraan vooraf moeten gaan. gaan. Door salarisverlagingen beneden het be staansminimum en te lage steunuitkeeringen ontstaat te weinig koopkracht, de winkeliers gaan hiermede te gronde en de werkloosheid neemt hierdoor steeds grooteren omvang. Onze uitvoer wordt belemmerd, daarom moe ten wij zoo weinig mogelijk invoeren. Dus we moeten zorgen voor oprichting van nieuwe in dustrieën. Om ouderdomsverzekering direct te kunnen doen ingaan op 60-jarigen leeftijd sluite de regeering een groote leening met een looptijd van b.v. 70 jaar. af te lossen in 40 jaar, dus te beginnen over 30 jaar, dan is er de eerste 30 jaar geen zorg voor aflossing, alleen rente. Juist doordat er te weinig geld in circulatie is ontstaat er minder koopkracht, meer werk loosheid. Hoe meer geld in circulatie komt, hoe meer koopkracht en des te minder werkloosheid, en een groot gedeelte vloeit toch weer in de schatkist terug door grootere opbrengst van directe en indirecte belastingen. Ik hoop dat het bovenstaande onder de aan dacht moge komen van diegenen die zich met het werkloosheidsvraagstuk bezighouden en dat zijn zienswijze een richtsnoer moge zijn tot oplossing der werkloosheid. U Mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, M. E. DROST.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10