Het 3eimt§ë$lide BERICHT. Versch broodvers. 52e Jaargang No. 15770 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 20 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Dweetie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per po3t ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724,14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 November. De Macht der Mode. In een artikel onder den ietwat ironischen titel „Economie der Mode" zegt het Engel- sche tijdschrift „Time and Tide": „De mode-branche, met haar kolossale reeks bijbehoorende artikelen, vormt, als men öe kleeding insluit, bijna den grootsten bedrijfstak in elk industrieel land. In Groot- Brittannië en Amerika staat zij, zoowel wat ruimte als wat waarde aangaat, bovenaan de lijst van reclamemakende branches; zij over treft de auto- en de patentgeneesmiddelen- branches. Als de mode er niet' was, die het koopen aanmoedigt en er zelfs toe dwingt, zou het bedrag, dat voor kleeding wordt uit gegeven, slechts een fractie zijn van wat het thans is. De kleeren zouden ook niet zoo goed koop en aantrekkelijk zijn, als er niet zoo veel werd gekocht, waardoor de prijzen voort durend moeten dalen. Want hoe meer ge van een artikel kunt verkoopen, hoe goedkooper het kan worden geproduceerd, en hoe meer geld en energie er kan worden besteed, om weer nieuwe machines en methodes te be denken, teneinde nog goedkooper te produ- ceeren, waardoor de markt weer wordt uit gebreid. Men heeft berekend dat er thans 7000 ver schillende soorten schoonheidspreparaten op de markt zijn en dat er in Groot-Brittannië elk jaar voor 50 millioen pond aan die artike len wordt verkocht. De 13 millioen vrouwen in Engeland tusschen de 15 en 60 jaar gebruiken jaarlijks 60 millioen lippenstiften. De Ameri- kaansche cijfers zijn naar verhouding nog hooger. Men raamt, dat daar ruim een mil liard pakjes schoonheidspreparaten per jaar worden verkocht en dat Amerika's 30 millioen vrouwen boven de 21 jaar, dagelijks 5 mil lioen dollar uitgeven alleen aan schoonheids middelen; de zorg voor het haar der vrouwen brengt naar schatting jaarlijks 90 millioen pond op. Ook al zijn deze cijfers slechts bij bena dering juist, toch zullen zij niet vreemd zijn aan de beslissing der Sovjets om een mode- propaganda in de Sovjet-Unie te beginnen; zij zullen de Sovjet, die hun industrieel appa raat opbouwen naar Amerikaansch model, een kijk hebben gegeven op de groote mogelijk heden, welke de mode-industrie in al haar uitingen biedt, ten aanzien van machines, ar beid, nieuwe binnenlandsche markten en ook van export; de Britsche fabrieken immers ex porteeren jaarlijks voor bijna 10 millioen pond aan schoonheidspreparaten". Het is wel eens aardig dergelijke cijfers te bekijken en te bepeinzen. Ze herinneren aan het feit dat er andere, en wel zeer grillig - beïnvloede, economische machten in de wereld zijn dan de New Deal van president Roosevelt, het Raadsel-systeem van mijnheer Schacht en de plannetjes van Sir Henry Deterding. Mussolini, de kampioen-dictator, die oogen- blikken van bescheidenheid kent en zich daarin waarschijnlijk op zijn grootst toont, heeft na vele trieste ervaringen met de Mode ronduit moeten toegeven dat zij machtiger is dan een dictator. Zijn pogingen om een Italiaansche mode te scheppen en de Fransche er uit te drin gen waren voordien zielig mislukt; zijn offi cieel goedgekeurde jurken werden door de fascistische meisjes afschuwelijk gevonden en zijn eigen dochter kleedde zich veel beter. Toen gaf hij het op en capituleerde. Zijn Russische collega-dictator blijkt dergelijk inzicht ook al bereikt te hebben. Zijn Duit- sche confrère worstelt blijkbaar nog met het probleem, maar weldra zal ook hij een stra- tegischen terugtocht moeten maken en bak zeil halen. De bovengenoemde enkele cijfers bewijzen intusschen welk een geweldige industrieele macht de Mode belichaamt. Zij behelzen, in de kolossale productie van schoonheidsmid delen, meteen een uitbreiding van belang. En iedereen begrijpt dat als er nu al zevendui zend verschillende schoonheidsmiddelen be staan er geen enkele reden is waarom er over tien of twintig jaar niet tienduizend zouden wezen. Deze industrie bezit blijkbaar een onbe grensde elasticiteit, en haar velden blijven steeds „wit om te oogsten" voor uitvinders van velerlei soort, wier ontdekkingen het aanzijn zullen schenken aan fabrieken van den meest verschillenden aard. Het blijve verre van mij een oordeel te willen vellen over de waarde van schoonheidsmiddelen in het algemeen, zelfs over diegene die niet volko men „kiss-proof" zijn. Als een Mussolini te genover deze machten capituleert doen nede riger stervelingen maar beter, er het zwijgen toe te doen. Wel vraag ik mij met een huivering af wat er zou moeten gebeuren als de grillige Godin plotseling mocht besluiten, al die schoon heidsmiddelen weer los te laten en tot het on- gepoederde, ongeverfde gezichtje, met lichte- lijk-glimmend neusje incluis, terug te keeren. Het zou zooiets als een nieuwe wereldramp wordenMogen we ervoor bewaard blijven. Beter is nog maar de gedachte, dat althans op dit gebied de wereld nog lang niet aan overproductie toe is, en dat zeffs tallooze nieuwe mogelijkheden zich blijven voordoen. R. P. MYSTERIE OM DE LIJKEN OP MARCHENA. LOS ANGELES. 20 Nov. (Reuter.) Vol gens een hier ontvangen radiobericht zijn de oup het eiland Marchena gevonden lijken nog niet herkend. Zij verkeeren reeds in verregaande staat van ontbinding. De mogelijkheid wordt geopperd, dat men te doen heeft met den Duitschen onderzoeker Arthur Wittman en diens vrouw. In de nabijheid van de lijken werd een bundel kinderkleeren gevonden en naar ver luidt zou mevrouw Wittmann in het bezit van kinderkleeren zijn geweest.. Het radiobericht laat evenwel de mogelijk heid open dat men te doen heeft met de lij ken van twee mannen. Voorbereidingen vi Uiver-dag. den Bakkerijen mogen vroeger versch brood leveren. Het program voor de ontvangst van de be manning van de Uiver vangt Woensdagmor gen om 11 uur aan. Tot twee uur zullen ver schillende demonstraties worden gegeven. 14 u. Aankomst van de „Uiver". die na een paar eererondjes boven het terrein met inge trokken landingsgestel, landt en langs het pu bliek zal taxiën naar het ontvangstplatform. 14.15 De bemanning wordt begeleid naar het podium op het platform. 14,2514.50 Toespraken door autoriteiten. 14.5015.20 Ontvangst van de bemanning in het stationsgebouw. 15,2015.30 Bereronde van de bemanning per auto langs het publiek.. 15.30 Vertrek der bemanning met begelei dende auto's naar de huldiging in Amster dam. Het vliegveld Schiphol zal van 13 tot 15.30 uur voor alle burgerlijke luchtvaartuigen met uitsluiting van enkele speciaal genoemde gesloten zijn, Arbeid in broodbakkerijen. De minister van sociale zaken heeft ver gund, dat in verband met de aankomst van het vliegtuig de Uiver op Schiphol in brood bakkerij in de gemeenten Amsterdam, Haar lem, Bloemepdaal, Heemstede en Haarlem mermeer door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen morgen, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 35, tweede lid, en 36, derde lid, der Arbeidswet 1919, om 3 uur ces voormiddags met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke een ver gunning. als bedoeld in artikel 37. eerste lid, der Arbeidswet 1919 is verleend op c.ien dag reeds te 1 uur des voormiddags met ar beid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen. Voorts is vergund aan hoofden of bestuur ders van broodbakkerijen in de vorengenoem de gemeenten, dat. in afwijking van het be paalde bij artikel 35 zesde lid, der Arbeids wet 1919, morgen deeg of brood, dat na 3 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: lo. van 7.30 uur des voov- middags af uit het gebouw met aanhoorighe- den, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; 2o. van 8 uur des voormid dags af wordt verkocht of afgeleverd. Nog plaatsen beschikbaar. In tegenstelling met de geruchten, dat de toegangsbewijzen voor Schiphol, ter gelegen heid van de huldiging van de Uiver-beman- ning zouden zijn uitverkocht, kunnen wij mededeelen, dat nog een beperkt aantal tri bune plaatsen zoowel van drie gulden als van driegulden vijftig, beschikbaar is, evenals plaatsen voor den eersten, tweeden, en der den rang. De toegangsbewijzen zijn thans nog uitsluitend verkrijgbaar bij het passageburaau der K.L.M-, Leidscheplein te Amsterdam en op den dag der huldiging zelf aan de loketten cp Schiphol. Om 5.30 zal de Uiverbemanning op een bal kon van 't Carltonhotel in de Vijzelstraat te Amsterdam de huldiging van het publiek nog maals in ontvangst nemen. De aankomst van de „Uiver". Stempeling door werkloozen. Door B. en W .van Haarlem is bepaald, dat, in afwijking van de reeds vastgestelde tijd stippen der controle voor de werkloozen aan de verschillende stempellokalen. Woensdag de controle algemeen gesteld kan worden op 9 uur 's morgens in verband met de aankomst van „de Uiver". Voor hen die anders twee maal per dag moeten stempelen, zal Woens dag volstaan kunnen worden met eenmaal stempelen en wel des morgens van 9 tot 9.30. De Uiver nadert! Thans op weg naar Marseille. ATHENE, 20 Nov. (V.D.) De Uiver is hedenmorgen om tien uur uit Athene vertrok ken om via Rome, waar een tusschenlanding zal worden gemaakt, naar Marseille te vliegen. Matoesjka ter dood veroordeeld. BOEDAPEST. 20 Nov. (V.D.) De recht- bank te Boedapest heeft heden Matuschka, den pleger van den spoorwegaanslag bij Bia Torbagy en van vele andere spoorwegaan slagen ter dood veroordeeld. fZooals elders in dit nummer gemeld, kan het doodvonnis echter niet voltrokken wor den.) TREINPOETSER TE AMSTERDAM TUSSCHEN WAGONS BEKNELD GERAAKT. AMSTERDAM, 20 Nov. (V.D.) In den af- geloopen nacht is een treinpoetser op het Centraal Station tusschen de buffers van twee wagons bekneld geraakt. Ernstig gewond moest hij naar het ziekenhuis worden overge bracht. GIFT VAN PRISES JULIANA. HiK.H. Prinses Juliana heeft alsnog een belangrijke gift gezonden voor de bazar van de yereeniging TesscheLschade. Teneinde onze lezers zoo uitvoerig mogelijk over de aankomst van de Uiver op Schiphol te kunnen inlichten, hebben wij besloten Haar lem's Dagblad, morgen, Woensdag, iets later te doen verschijnen. DIRECTIE HAARLEM S DAGBLAD Overeenstemming tusschen Schuschnigg en Mussolini. Omtrent de beëindiging der onderhande lingen van bondskanselier Schuschnigg met Mussolini, waaraan ook werd deelgeno men door den minister van buitenlandsche zaken. BergerWaldenegg en onderstaats secretaris Suvich, wordt officieel, volgens het Oostenrijksche Correspondentie-Bureau mede gedeeld, dat daarbij de politiek van groote overeenstemming stusschen Italië en Oos tenrijk in den geest van de reeds naar aan leiding van vroegere ontmoetingen met Doll- fuss vastgelegde richtlijnen, wederom be krachtigd werd. Er werden voorwaarden besproken om een politiek en economisch verstevigd Oostenrijk, ondersteund door de vriendschap van Italië en Hongarije, zoo spoedig mogelijk in staat te stellen „in den vollen omvang weer zijn eigen historische taak te kunnen vervullen" n.l. het in evenwicht brengen van de in het Bonaugebied elkander ontmoetende krachten. Ook met het oog op Oostenrijk werd een be vredigende ontwikkeling geconstateerd in den zin van deItaliaansch-Oostenrijksch-Hon- gaarsche protocollen van Maart, welke aan een niet te betwijfelen verbetering van den economischen toestand van Oostenrijk hebben bijgedragen. Verder werd bevestigd, dat de overeenkom sten tusschen de drie staten geen exclusief karakter droegen en konden worden uitge breid tot andere staten, welke de principieele voorwaarden van deze overeenkomsten aan vaarden. Tenslotte werd het nuttig geacht de cultureele betrekkingen tusschen beide staten te verdiepen door afsluiting van nieuwe overeenkomsten betreffende het in het leven roepen van wederzijdsche cultuurinstellingen te Rome. PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN. Aan de Memorie van Antwoord op het alge meen verslag der afdeelingen van de Prov. Staten van Noordholland betreffende de ba lansen en rekeningen over 1933 en de begroo tingen voor 1935 der Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, te Bakkum en te Medem- blik is het volgende ontleend. De vraag, of op de verpleegkosten, behalve door verlaging der salarissen, ook op andere wijze voldoende wordt bezuinigd, meenen Ged. Staten bevestigend te moeten beantwoorden. Met betrekking tot de gereleveerde daling van de verpleegkosten voor het Ziekenhuis te Bakkum wat betreft 1934 en de raming voor 1935, wordt er op gewezen, dat deze daling ongunstig wordt beinvloed door de onzeker heid omtrent de uitkomsten der exploitatie in verband met de openstelling van het nieu we vrouwenpaviljoen. Voor Santpoort worden de verpleegkosten in de 3e klasse geraamd op f 973,hetgeen in vergelijking met de werke lijke kosten over 1933 f 1023.een vermin dering beteekent van f 50,Als gevolg van de met 1 September j.l. ingevoerde salarisverla ging zal voor het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort het totaal der salarissen en loonen nog met ruim f 20.000,worden verlaagd. Een en ander komt neer op een verlaging van de geraamde verpleegkosten voor de 3de klasse met ongeveer f 14.per patient en per jaar, waardoor deze, in vergelijking tot de werkelij ke kosten over 1933, zullen dalen met f 64, Als gevolg van het relatief groote aantal on bezette plaatsen in de hoogere klassen te Santpoort, zijn de verpleegkosten, vergeleken bij die van het jaar 1932, aanmerkelijk ge stegen. Verwacht mag worden, dat bij inge bruikneming van de thans in uitvoering zijn de verbouwing der B-afdeelingen dezer klas sen, in de bezetting dier hoogere klassen ver betering zal intreden, waarna eene herziening der klasse-tarieven kan worden ter hand ge nomen. (Te Rotterdam heeft een bakkers firma Maandagochtend vroeg versch brood kunnen verkoopen, zonder de arbeidswet te overtreden, door brood, dat den vorigen dag gebakken en tijdelijk kunstmatig bevroren was, weder te ontdooienj Er is reeds lang een arbeidswet. Maar ook reeds jaren lang een streven, Om ons. niettegenstaande die. Versch brood aan het ontbijt te geven. Uit Rotterdam komt het bericht. Dat men er eindlijk in mocht slagen, Het brood te leevren, knappend versch, Waarom zoo vele monden vragen. Een broodheer vatte 't vraagstuk aan. Zonder de wet te overtreden. Hij heeft het ijskoud opgelost, Is nu 't oudbakken leed geleden? Gaan wij naar een nieuw tijdperk toe, Komt er een verscher tijd na dezen? Zal voor den bakker en voor ons, De toekomst voor den bakker-wezen? Het dagelij ksche brood is iets, Dat 's nachts en in den vroegen morgen. Voor velen in ons vaderland Het voorwerp is van zware zorgen. Figuurlijk levert deze tijd, Zelfs geen droog brood in vele zaken. Dus letterlijk moge ons brood, Ons wel zoo goed als mooglijk smaken. P. GASUS. Politie grijpt bij herdenkings bijeenkomst in. Zanger en cellist mogen niet optreden. Publiek neemt een protestmotie aan. Door het Ossietzky-Comité was Maandag avond in de Bach-zaal van het Amsterdamsch Conservatorium een bijeenkomst georgani seerd ter herdenking van den in het Concen tratiekamp Oranienburg overleden Duitschen dichter Erich Mtihsam.. Verschillende te Amsterdam gevestigde kun stenaars hadden hun medewerking aan dezen avond, die geen politiek karakter droeg en waarop een kunstzinnig programma zou wor den uitgevoerd, toegezegd. Een klein half uur na den aangekondigden openingstijd werd namens het Comité door den heer Van Praag medegedeeld, dat de vreemdelingenpolitie te Amsterdam het op treden van den Duitschen zanger Ernst Busch en van den cellist Thomas Canifez had ver boden, op straffe van ontruiming van de zaal en uitzetting der beide betrokken kunstenaars. Deze politiemaatregel werkte des te meer bevreemding, waar Ernst Busch reeds ge- ruimen tijd in Nederland in het open baar zijn kunst ten gehoore kan bren gen en de cellist Thomas Canifez die welis waar van Belgische nationaliteit is, reeds 25 jaar onafgebroken in Nederland en te Amster dam woonachtig is en een plaats in het Ne- derlandsche muziekleven inneemt. Aangezien het Comité de betrokkenen niet aan uitleve ring wilde blootstellen, werd van hun mede werking afgezien. Een door iemand uit het publiek voorgestel de protestmotie tegen het politie-optreden werd bij acclamatie aangenomen Zoo goed mogelijk trachtte men toch het oorspronkelijke programma af te werken. Men slaagde erin een gramofoonversterker- installatie op het podium te monteeren zoodat de avond besloten kon worden met de liederen welke door Ernst Busch gezongen zouden wor den, die thans van een gramofoonplaat wer den weergegeven. De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg (tweede van links) heeft tijdens zijn verblijf te Rome een krans gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. Naast den kanselier de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken baron Berger—Waldenegg. Theunis heeft de nieuwe Belgische regeering gevormd. pag. 4 Tegen Matoesjka is te Boedapest de doodstraf 3^. t,; een doodvonnis zal echter niet ten uitvoer kunnen worden gelegd. pa«r. Tusschen de Japansche en Engelsche vlootge- dclegecrden zullen nieuwe besprekingen plaats hebben. pag. 4 Amerika wil energieke doorzetting der wapen controle. pag. 1 Vergunning voor autobusdiensten is ook ver- eischt voor rondritten. pag. 3 Voorbereidingen voor den Uiverdag. pag. 1 Bestrijding van de voorgestelde verslechterin gen voor kampeerders te Zandvoort. pag 6 Voor Haarlem's Politierechter. pag 6 Bekende Haarlemmers: de heer G. D. Gratama. pag. 3 Damrubriek. pag 8 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De macht der mode. pag. 1 Van onzen Brusselschen correspondent: De ondergrond van de Belgische regeeringscrisis pag. 4 Dr. E. van Raalte: De positie van het kabinet Colijn. pag. 3 Van onzen correspondent te Parijs: Frankrijk en het Saar-vraagstuk. pag- 11 Jhr. dr. J. C. Mollerus: X. O. T. en N. U. M. pag. 9 J. B. Schuil: De Hagespelers: Zestien jaar. pag. 9 J. B. Schuil: Ver. Herman Heyermans: Aller zielen. pag. 9 G. J. Kalt: Sonatenavond door leeraren van Toonkunst. pag 9 H. D. Vertelling. H. K.: En toch draait ze. pag 9 Amerika wil energieke doorzetting der wapencontrole. Plan bereikt vandaag Genève. Lamont Dupont voor regeeringstoezicht op de wapenfabricage. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zei- de, dat de Amerikaansche regeering vast be sloten was haar nieuwe plan inzake controle over den internationalen handel, vervaardi ging en verzending van oorlogsmateriaal met energie door te zetten. De Amerikaansche ge zant, Wilson, zal het nieuwe plan Dinsdag voorleggen aan de Geneefsche commissie en aandringen op spoedige zakelijke bewerking. De Amerikaansche wapenfabrikant Lamont Dupont heeft naar Reuter uit Washington verneemt tot senator Nye, den voorzitter der Senaatscommissie van onderzoek naar de par ticuliere wapenfabricage een schrijven ge richt, waarin hij zich uitspreekt voor een uiterst strenge regeeringscontröle op den in ternationalen j wapenhandel, en wel bij voor keur op grond van een internationaal ac- coord. Uitvoer van wapens uit de Vereenlgde Sta ten, aldus Lamont Dupont, zou slechts toege staan mogen zijn na goedkeuring door de re geering. Dupont is echter van oordeel, dat een mono polie voor de wapenfabricage de nationale verdediging zou verzwakken en haar zelfs zou verlammen, wanneer zulk een monopolie te ver wordt gedreven. Ten slotte verklaarde Dupont gekant te zijn tegen overdreven oor logswinsten. Naar aanleiding van het bovenstaande ci- teeren wij een deel van het artikel, dat onze hoofdredacteur op 14 September over de Amerikaansche onthullingen schreef: „Merkwaardig is de openhartigheid van de Amerikaansche getuigen. De commissie heeft blijkbaar heel wat documentaire bewijzen in handen gekregen. Senator Bone, een der com missieleden, is niettemin zeer verbaasd over deze buitengewone openhartigheid, en hij heeft het volgende van de getuigen gezegd: „In gesprekken met mij hebben zij bijna allen toegegeven dat de waanzinnige bewapenings wedstrijd alle landen, die er thans aan deel nemen, zal ruïneeren. En toch zeggen zij dat, als zij deze zaken niet dreven, een ander het zou doen. Zij erkennen dat de wereld recht streeks op een ramp afstevent, maar zij pogen hun gedrag te rechtvaardigen met „zaken- ethiek". Dit is heel belangwekkend. Men moet eruit afleiden dat sommige leiders der wapen industrie zelf ongerust worden over den reu- naar-den-ondergang. Misschien zijn er wel bij die gaarne zouden zien dat er ingegrepen werd om hun onbegrensde handelsvrijheid aan banden te leggen. Als dan maar aan anderen ook de kans benomen werd, die vrijheid uit te oefenen....."

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1