De positie van het kabinet-Colijn. DINSDAG 20 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Soms werd 293% rente berekend. Geldschieter staat terecht. Tevens verdacht van valschheid in geschrifte. Het gerechtshof te 'sGravenhage behan delde in hooger beroep twee zaken tegen den 46-jarigen A. C.. wonende te 'sGravenhage, beheerder van de deposito- en credietbank, société anonyme Legused, die door de recht bank te Rotterdam wegens overtreding van de Geldschieterswet is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en ter zake van valschheid in geschrifte tot een geldboete van f 500.subs. 100 dagen. In de zaak betreffende overtreding van de Geldschieterswet waren door den advocaat- generaal mr. J. A. de Visser 18 getuigen ge dagvaard, onder wie de directeur van de ge meentelijke leen- en voorschotbank en als deskundige het voormalige Kamerlid mr. dr. G. van den Bergh, voorsteller van genoemde wet. De president ondervroeg den verdachte, die toegaf dat hij van 1 Maart 1933 tot 17 Januari 1934 zonder toelating van de gemeentelijke overheid bovengenoemde instelling heeft be heerd. De president wees er op, dat blijkens door verdachte geplaatste advertenties, de voor schotten tegen een rente van 5 tot 7 1/2 pet. zouden worden verstrekt, doch uit de conclu sie van het rapport blijkt, dat de rente die berekend werd, varieerde van 14 tot 293 pet. De president noemde het geen wijze van zakendoen oip tegen een dusdanig schomme lenden rentevoet gelden ter leen te ver strekken. De advocaat gen. kwam tot de conclusie, dat 74 pet. van de posten wijzen op voorschot ten beneden de f 500. Spr. verzocht ten slotte het vonnis van de Rechtbank te vernietigen en verdachte te veroordeelen tot vier maan den gevangenisstraf. Valschheid in geschrifte. Vervolgens werd de tweede zaak tegen C. behandeld, waarbij bleek, dat deze aan zeke ren B. uit Dordrecht een geldleening van f 350 had verstrekt, waarvoor een acte van geld leening was opgemaakt, met cessie van sala ris. Daarnaast heeft verdachte ook als zeker heid een koopacte van den inboedel van B. door dezen laten onderteekenen, waarin o.m. stond, dat verdachte den inboedel voor f 500 had gekocht. De advocaat-generaal vroeg vernietiging van het vonnis, omdat daarin niet is opgeno men dat de akte is onderteekend. Verdachte heeft naar spr.'s meening valschheid in ge schrifte gepleegd, door in de akte op te ne men. dat hij een bedrag van f500 voor het meubilair had betaald, terwijl hij voorgaf deze goederen slechts als zekerheid te willen vastleggen. Gezien den eisch in de andere zaak, kon spr. zich met de opgelegde straf vereenigen. JONG PAARD SLOEG OP HOL. Landbouwer ernstig gewond De landbouwer van A. te Kerkdriel, had Maandagmiddag een jong paard voor den wa gen gespannen. Plotseling werd het dier schichtig en sloeg' op hol. De knecht van den landbouwer, van J., slaagde er in door van den wagen te springen, zich in veiligheid te brengen. Van A. echter, trachtte uit alle macht het paard te kalmeeren, struikelde daarbij en viel van den wagen, die den man over het li chaam reed. met het gevolg, dat zijn linker elleboog versplinterd werd en hij verwondin gen aan hoofd en knie bekwam. De man is vervoerd naar het ziekenhuis te 's-Hertogen- bosch. Auto in een sloot gereden. Eén persoon ernstig, vier anderen licht gewond. Maandag heeft in den Harensche steeg on der de gemeente Berghem iN.-Br.) een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vijf personen werden gewond, waarvan één ern stig. Een auto, bestuurd door den heer Tacken uit Ledeacker. reed bij een bocht van den weg. door een defect aan de stuurinrichting, in een sloot. Behalve de chauffeur waren nog vier landbouwers in den wagen gezeten. De 51-iarïge M van den Oever bekwam een ern stige schedelbreuk, en is in het Sint Anna- ziekenhuis te Oss ter verpleaing opgenomen De overige inzittenden werden door glasscher ven licht gewond en konden na in genoemd ziekenhuis te zijn verbonden, huns weegs gaan. De auto is geheel vernield. Reisvereen-ering maakt nog geen reisgezelschap. Busexploitant veroordeeld. Twee agenten maakten op 31 Juli j.l. pro ces-verbaal op op den Hoofdweg te Amster dam tegen den eigenaar van een touringcar, den heer v. d. Z. Hij werd ervan verdacht een dienst op Den Haag en Rotterdam te onder houden, zonder daartoe vergunning te hebben De bus was geheel bezet en de prijzen welke werden berekend waren zeer matig; de eigenaar had een reisvereeniging georgani seerd en slechts leden hiervan konden van de bussen gebruik maken; pas wanneer ze als lid waren ingeschreven konden ze instappen. De ondernemer was van meening, dat hij geen autobus onderhield, maar zijn wagen aan een reisgezelschap verhuurde. Maandag stond genoemde v. d. Z. voor den Amsterdamschen kantonrechter terecht. De ambtenaar van het O.M. achtte het feit bewezen. Het aanmelden en vormen van een reisgezelschap noemde spr. een schijnver- tooning, waarmee geen rekening kan worden gehouden. Verd. is reeds driemaal wegens een soortgelijk feit veroordeeld. Spr. requireerde f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. De kantonrechter wees onmiddellijk von nis; verd. heeft z-i. gehandeld in strijd met de wet op de openbare vervoermiddelen. De strafmaat was de kantonrechter niet eens net het O.M., spr. veroordeelde ver. tot twee geld boeten van f 10 subs. 10 dagen hechtenis. Bevolking vlucht van den Merapi weg. Afstortingen en stoom, explosies. Maandag was de vulkaan vrij rustig. Het rapport van Dr. Stehn, hoofd van den Vulkanologischen Dienst vermeldt omtrent de werking van den Merapi. dat men Zaterdag avond constateerde, hoe een groote vurige spleet zich op den top van den Merapi opende. Zondagochtend bleek de geheele Noordelijke helft van de lava van 1934 en van de lava van 1931 weggestooten. Deze lava was als een gloedwolk omlaag gekomen en tot op een af stand van zeven kilometer in het Senowo- ravijn doordrongen. Voortdurend hebben stoomexplosies plaats. De geheele omtrek van Babahan is met een witte asch-laag bedekt; het water is bedor ven. Aan het Binnenlandsch Bestuur is reeds het sein tot alarm doorgegeven. Maandagochtend rapporteerde Dr. Stehn: Ook het Zuidelijke deel van den lava van 1934 is weggedrukt, zoodat slechts een betrekkelijk smalle strook is overgebleven. De resident van Kedoe en de Wedono van Moentilan hebben de bevolking gealarmeerd. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De bewaking van de toegangswegen tot den Merapi is verscherpt, Herhaaldelijk kan men gloedwolken constateeren en hebben afstortingen plaats, ook aan de Zuidzijde van den lavastroom 1934. Maandagmorgen was de Merapi betrekke lijk rustig DR. A. J. H. HINTZEN OVERLEDEN. Op 51-jarigen leeftijd is te Maastricht over leden. de directeur geneesheer van het zieken huis „Calvarieberg", dr. A. J. H. Hintzen. De overledene werd geboren in 1863 te Hil versum. studeerde aan de Universiteit te Am sterdam, was assistent aan het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam en werd later be noemd tot directeur-geneesheer van het St.- Jozef Ziekenhuis te Heerlen. In 1919 vera hij in dezelfde functie te Maastricht benoemd aan het ziekenhuis „Calvarieberg". De „Uiver" te Athene. Hartelijke ontvangst op het vliegveld. wijl ook vele autorieteiten en belangstellenden Atheensche vliegveld Tatoi aangekomen. Op het vliegveld hadden zich de leden der Ne- derlandsche kolonie te Athene verzameld, ter wijl ook vele atuoriteiten en belangstellenden aanwezig waren. De bemanning werd harte lijk verwelkomd en door de aanwezigen luide toegejuicht DE REIS VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana is heden van Het Loo naar 's-Gravenhage vertrokken en zal zich van daar 's avonds naar Rotterdam begeven om zich naar Engeland in te schepen. HET FAILLISSEMENT VAN DEN HEER ONNES, Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat de heer O. van Nijenrode hooger beroep heeft aangeteekend tegen het vonnis van de Utrechtsche rechtbank, waarbij hij in staat van faillissement werd verklaard, welk beroep hij steunde op de overweging, dat hij door zijn verblijf in Duitschland niet in staat was, in verband met de internationale deviezen- bepalingen, zijn geldelijke verplichtingen tegenover zijn eerste echtgenoote (die zijn faillissement heeft aangevraagd) na te komen. Men maakt er ons op attent, dat een be roep op deze omstandigheden niet kan op gaan, aangezien deze eerste echtgenoote van den heer Onnes ook haar woonplaats in Duitschland heeft, zoodat er geen moeilijk heden, ontleend aan de deviezenbepalingen kunnen bestaan DE MOORD TE KERKRADE. In hooger beroep behandelde het Gerechts hof te Den Bosch de strafzaak tegen den mijnwerker E. B. te Kerkrade, die wegens doodslag op mej. Vloetel-Kurz, de vrouw van een taxi-chauffeur te Amsterdam, door de rechtbank te Maastricht tot vijf jaar gevan genisstraf was veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 29 op 30 April 1934 te Kerkrade de vrouw met een revolverschot zoodanig had zewond. dat zij op 5 Mei overleed. De vrouw, die voor de achtste maal haar man had ver- 'aten. had in het ziekenhuis verklaard, dat verdachte haar had neergeschoten. Verdachte echter zeide, dat de vrouw zelfmoord had ge pleegd. De advocaat-generaal eischte bevesti ging van het vonnis der rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. Raad van Arbeid geeft het niet op. In verzet tegen vernietiging faillissements verklaring N.V. Atalanta. Naar wij vernemen zal de Raad van Arbeid te Amsterdam, waarvoor optreedt mr. Ste- neker in cassatie gaan van het onlangs ge wezen arrest van het gerechtshof, waarbij de faillissementsverklaring van de N.V. Ata lanta, de drukkerij van de Tribune, werd ver nietigd. Reeds Vrijdag zal de Hooge Raad deze cassatiezaak behandelen. Vergunning voor autobus diensten. Ook vereischt voor rondritten. Voor een commissie uit Gedeputeerde Sta ten van N.-Holland werd Maandagmorgen behandeld de aanvraag van den heer v. d. Graaf uit Rotterdam om vergunning voor een autobusdienst Rotterdam—Amsterdam—Rot terdam, met dien verstande, dat alléén Rot terdammers daarmee vervoerd zullen worden, die derhalve een rondrit zullen maken, zoo als de heer Kraak Steemann, secretaris van den Ned. Bond van Autobusdienstonder- nemers, verklaarde. De bedoeling van den aanvrager is, dat geen passagiers onderweg kunnen in- of uitstappen, dus dat het een zuivere rondrit wordt. Rotterdammers wor den naar Amsterdam gebracht en eenigen tijd later teruggevoerd. De Kroon heeft gezegd bij een dergelijke aanvraag in Gelderland, dat het hier een speciaal soort autobusdiensten betreft, doch de wet maakt geen onderscheid tusschen deze speciale toeristenlijnen en geregelde diensten, zoodat een vergunning noodig is. De heer Kraak Steemann vestigde vooral de aandacht op de speciale voorwaarde, dat het vervoer beperkt blijft tot hen, die bij het beginpunt zijn ingestapt. Er komen thans veel „wilde ritten" voor op het traject Amsterdam—Rotterdam, die uit den booze zijn. Volgens de meening van plei ter. zullen de snorders weggaan zoodra er vergunning verleend wordt op hun trajecten PI. deelde nog mee op een vraag van Ge deputeerde, dat de Hooge Raad onlangs heeft uitgemaakt, dat autobussen wegens een over treding inbeslaggenomtn kunnen worden en vernietigd. Gedeputeerde Staten zullen later een be slissing nemen. Het sein der regeering nog niet op veilig. Toch reeds toenadering tot mr. Aalberse. Dezer dagen liep ik een goede kennis tegen net lijf, die met groote objectiviteit het tref fen Aalberse-Colijn gevolgd had en daarna ook nog de noodige aandacht had besteed aan wat hieromtrent zoo in verschillende R.-K. bladen tot uiting was gekomen. Boven dien bleek mijn vriend zoowel in politieken als in anderen kring zijn oor te luisteren ge legd te hebben. Alles te zamen dus ruim schoots voldoende om waarde te hechten aan zijn oordeel betreffende den huidigen stand van zaken. Op mijn vraag nu, hoe hij de si tuatie thans zag. kreeg ik ten antwoord: „Het optreden van Mr. Aalberse als leider van de R.-K. Kamerfractie vertoonde merkwaardig veel overeenkomst met het zeer zeldzame, misschien wettelijk niet eens als geoorloofd erkende procédé van den na een herexamen voorwaardehik naar een hoogere klas bevor derden scholier. Voor het herexamen de beantwoording van het vragenlijstje van den R-K. leider kreeg Colijn niet onvoldoende. Maar dat zijn praestaties voldoende waren kon ook nog niet gezegd worden En zoo werd hem dan toegevoegd, dat in de eerstvolgende weken in de hoogere klas (d.w.z. bij de be handeling der afzonderliike begrotingshoofd stukken) zou blijken, of hij tenslottetoch in de oogen der leeraren <Mr. Aalberse c.s.) een te zwakke leerling zou zijn. in welk geval men hem alsnog het verder volgen van de hoogere klas het bliiven voeren van het bewind zou ontzeggen!" Inderdaad, de positie waarin zich het Ka binet en waarin zich ten ziinen opzichte de R.-K. Kamerclub bevindt, doet sterk denken aan de door mijn vriend geschetste situatie die zich wel eens een hoogst enkelen keer bij het onderwijs voordoet. Zie ik het wel. dan moet men. naar ook mijn zegsman te kennen gaf, als verklaring voor dit alles vooral niet uit het oog verlie zen. dat er binnen de R.K. Staatspartij, ster ker nog dan trouwens ook wel hier en daar el ders het, geval is. vrij groote ontevredenheid heerscht t.o.v. wat het huidige bewind doet en last not least, nalaat. De nood der tijden dwingt tot het nemen van tal van harde maatregelen. Nu zou men daar misschien eerder over heen kunnen komen als men niet ongeduldig werd en meer het gevoel had. dat het Kabinet met frisschen moed nieuwe we gen durft inslaan, die het besef kunnen bij brengen, dat de aanpassingspolitiek minstens evenzeer bestaat uit positieve als uit nega tieve daden (zooals verlaging der uitgaven, het treffen van hen die van salarissen, loon. steunuitkeeringen enz. moeten bestaan). Van den beginne af. dat mag wel eens in herinnering gebracht, heeft men in het R.K. kamp, laat het wezen speciaal onder invloed van den linkervleugel dier partij, de vrees ge koesterd, dat Dr. Colijn te veel in het oud- liberale schuitje zou gaan varen. Daaraan hebben de Roomsch-Katholieken nu eenmaal een broertje dood. Om die reden was 't dan ook. 'bovenal, dat de Katholieken als partij in Mei '33 niet bereid waren hun zegen te ge ven aan een parlementaire Kabinetsformatie Daarop wierp de heer Colijn het over de extra parlementaire boeg. Dit beteekende terstond dat nu de R.K. fractie voor het optreden van een aldus in het leven geroepen bewind geen verantwoordelijkheid behoefde te dragen en dat zij daartegenover een veel onafhankelijke'- positie kon innemen al maakte zij er geen be zwaar tegen, dat een drietal van haar eigen mannen ook in het Ministerie zitting namen. De aanwezigheid van dit trio heeft er in de praktijk natuurlijk toch toe geleid, dat het gemeenlijk aan daadwerkelijken steun in de Kamer van de zijde der R.-K. fractie tot dus verre niet ontbrak. Maar.... de ontevreden stemming, het ongeduld was allengs gegroeid. De gedachte, dat het ook in verband met mis noegde groepen buiten de R.K. Staatspartij die anders op den duur misschien toch wel eens grootere aantrekkingskracht zouden kun nen uitoefenen dan wenschelijk ware. bepaald goed zou zijn thans een krachtig kritisch ge luid te doen hooren en op meer tegemoetko ming tegenover diverse R.K. wenschen aan- te dringen, schijnt zoo sterk naar voren te zijn gekomen, dat Mr. Aalberse als leider zij ner fractie hieraan uiting moest geven. Zoo spitste zich dan het algemeen debat vooral toe in een tegenstelling tusschen Aal berse c.s. en het Kabinet-Colijn. Nadat ach tereenvolgens de R.-K. leider en de Premier in tweede termijn gesproken hadden, viel er voor den objectieven waarnemer wel eenige verzachting in dien controverse waar te ne men. wat trouwens ook al bleek uit het feit- dat het thans niet tot opzegging van het ver trouwen in de Regeering kwam. Omtrent ver schillende door hem (t.o.v. mildere regeling op het gebied der steunuitkeeringen) genoem de verlangens, verklaarde Mr. Aalberse zelf een gunstig, zij het soms nog wat vaag ant woord te hebben gekregen. En wat er nog in ziin oogen vaag aan was, verduidelijkte de Minister-President daarop in ronde Holland- sche taal. Als de Regeering nu ook nog ge volg geeft aan het verlangen van den heer 4alberse om spoedig, dw.z. niet pas over 3 of 4 weken, haar beslissing te nemen i.z. ruime ren armslag aan de particuliere liefdadigheid wat betreft hulp ten behoeve van steuntrek kers. valt te verwachten, dat de R.-K. fractie op dit punt genoegzaam bevredigd zal blij ken te zijn Mij dunkt, het moet toch wel mogelijk wezen vóór 1 December deze zaak te regelen en het ware zeker gewenscht dit aldus met bekwamen spoed te doen. Doch wil het Kabinet het toch niet bij de Roomsch-Katholieken verkerven, dan dient het ook in andere opzichten met een sneller tempo te werk te gaan. nl. bij de uitvoering van het zestig-millióenplan en. last not least, bij het banen van den weg tot organiseerine van het bedrijfsleven. Of het nu wel zoo heel makkelijk zal ziin dezen spoedorder van Mr. Aalberse tot ziin volledige bevrediging en die zijner politiekp vrienden ten uitvoer te brengen, is nog de vraag. Volgens Minister Colijn bestaat er tusschen hem en den leider der R.K fractie met be trekking tot de waarschijnlijkheid, dat men naar een organische ordening van het bedrijf toegroeit en ook wat aangaat de erkenning, dat de Regeering die ordening behoort te be vorderen, eigenlijk geen enkel verschil. Maar, zoo gaf de Premier tevens terstond te kennen, ook hier geldt, dat voorzichtigheid de moe der der porceleinkast is. Voorzichtigheid is een deugd, ongetwijfeld, zoo had Mr. Aal berse zijnerzijds opgemerkt, om dan verder 1 te betoogen, dat als men eerst de organi satie van het bedrijfsleven tot stand brengt, ook vanzelf de deskundige mannen naar voren komen aan wie men de taak van de voorlichting en medewerking kan opdragen. „Dan zal ook vanzelf", aldus ging hij voort. ..de goed samengestelde en vertrouwenwek kende Economische Raad tot stand komen, aan wien de hoofdleiding, onder controle en goedkeuring der Regeering. kan worden toe vertrouwd. Dit. Mijnheer de Voorzitter, ver sta ik onder een goed en breed opgevatte aanpassingspolitiek. En deze te voeren is van de hoogste urgentie". Zijn de twee het nu eens of niet? Het is lastig dit thans reeds uit te maken. Slechts kan erkend, dat de Minister-President den indruk verwekte toch niet zoo rotsvast als Mr. Aalberse de overtuiging te koesteren, dat het bovenal op de bedrijfsordening aankomt. Dit nu zou wel eens tengevolge kunnen heb ben, dat laatstgenoemde op een gegeven oogenblik op dit voor zijn partij wel heel be langrijke punt ongeduldig werd. Intusschen zal hij hierover dan speciaal een appeltje moeten schillen metzijn partijgenoot Minister Steenberghei Diens begrooting dreigt echter, als ik het goed begrepen heb, geen gevaar, evenmin als die van een der andere leden der Regeering. Want met zijn verwerping van den guerilla- oorlog en zijn aankondiging, indien tenslotte de bevredigende antwoorden bij de diverse begrootingen zouden uitblijven, alleen tegen het Kabinet in zijn geheel op een door de Kamer nader te bepalen datum in het open veld slag te zullen leveren, heeft de heer Aal berse bij voorbaat te kennen gegeven te zul len afzien van het omverwerpen van een der ministerieele kegels, als middel om zóó het heele stel ten val te brengen. Dit bracht dan ook de Volkskrant (een orgaan van demo cratisch R.K, huize) er al toe. spijtig te con stateeren, dat hierdoor Colijn nu reeds meester van het slagveld is gebleven en dat wijl men thans niet heeft toegelaten, de breuk niet heeft aangedurfd, men in de toekomst redelijkerwijs daartoe niet meer in in de gelegenheid zal komen. Daar komt trouwens nog heel wat anders bij. Het zou al heel raar moeten loopen als de heer Aalberse er toe over zou gaan dit kabinet, ten val te brengen, te samen met een groep, waarmee hij tch niet tsaat zou wezen het bewind te aanvaarden. Tusschen de sociaal-democraten en de R.K. Staatspartij is immers, naar het jongste algemeen debat ook liet zien. zulk een diepgaand verschil van opvatting omtrent het te voeren et" ^-be leid, met name wat den financieelen kant waarvan aan (Mr. Aalberse noemde de door de socialisten voorgestane verdere belasting- verhooging een utopie), dat de mogelijk van het optreden eener rood-zwarte combinatie vrijwel gelijk nul is. Herstel der samenwer king tusschen de drie christelijke groepen alleen? Ook dit is onder de huidige omstan digheden. zelfs al mochten zij nog pas tegen over Minister Marchant één lijn trekken, nauwelijks denkbaar, nadat de katholieken eerst, zonder anti-revolutionnairen en chris- telijk-historischen, doch mét de sociaal democraten. wegens ontevredenheid over de crisis- en aanpassingspolitiek van het Kabi net, aan het ministerieele leven van Dr. Colijn en zijn ambtgenooten een einde gemaakt zouden hebben Hoe stonden bovendien niet de woordvoerders der R.K. en die der C.H.- fractie juist volkomen tegenover elkaar met betrekking tot het waarlijk niet gering te schatten probleem der aantasting van de vaste lasten. Met dat al, heelemaal op veilig staat het sein voor de regeering nog niet. Tenslotte heeft Mr. Aalberse nog wel laten doorscheme ren, dat hij en zijn vrienden, al zijn ze dan geenszins belust om op eenig politiek avon tuur uit te gaan, toch ook niet bereid zijn, ten einde daaraan te ontkomen, eigen over tuiging geweld aan te doenn noch eenige ver antwoordelijkheid op hun schouders te nemen die zij meenen niet te kunnen dragen Er blijft dus altijd nog eens kans, laat het dan wezen een kleine kans, op zulk een poli tiek avontuur bestaan. Van het staatsmans inzicht, zoowel van Dr. Colijn als van Mr. Aal berse zal het afhangen of ons land, wat in elk geval te hopen is, noodeloos gevaarlijke oolitieke avonturen bespaard zullen blijven. Het is zeer goed mogelijk, dat Dr. Colijn en de zijnen zoo aanstonds in de hoogere klasse nog wel eens wat moeite zullen hebben, doch tenslotte geloof ik nog steeds, dat zij het door vlijt en aanleg wel zoover zullen brengen, dat op het dreigement van mogelijke verwijdering uit de klas, de daad niet zal volgen. DR. E. VAN RAALTE. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884 20 November: Gisteren heeft alhier plaats gehad de verkiezing voor 4 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor de vacaturen, die met 1 Jan. e.k. zullen ontstaan door gewone aftreding van de heeren C. J. Smits, E. J. Westerveld, Mr. R. H. J. Gallandat Huet en T. Figee. Er zijn ingeleverd 94 briefjes. Herbenoemd zijn de heeren T. Figee met 84 en E. J. Westerveld met 61 stemmen. Herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. R. H. J. Gallandat Huet met 46, C. J. Smits met 44, J. J. Beynes met 41 en H. T. Peltenburg met 25 stemmen. Door onze lens gesnapt. De heer G D. GRATAMA. Onze fotograaf snapte den heer G. D. Gra- tama vóór het Frans Hals Museum, waarvan hij xxu al sedert September 1912 directeur en dat hem lief is. Als Groningsche jongen kreeg de heer Gra- tarna teekenlessen van Egenberger, op de Academie Minerva" en toen zijn familie later naar Deventer verhuisde, van den daar ge- vestigden Liernur. Nog later volgde hij de lessen aan de Haag- sche Academie en behaalde de akte teekenen M.O.. In Antwepren verovlgde hij zijn studie onder leiding van De Vrlendt. Tal van beschouwingen over kunst van zijn hand verschenen in verschillende bladen en pei-iodieken. De heer Gratama schildei'de vele portretten, bloemstukken en stillevens. Zijn functie van directeur, die hij zeer ernstig cp- vat-, heeft hem op den duur geen tijd gelaten, zich aan de schilderkunst te blijven wijden. Bekend is, dat wi.i het aan de taaie vast houdendheid van den heer Gratama te dan ken hebben, dat de ..Haarlem>che H en" door den heer De Wild werden gerestaureerd. T eraardebestelling A. C. R. Dreesmann. Maandag heeft te Bussum onder enorme belangstelling de begrafenis piaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. C. R. Dreesmann, stichter der firma Vroom Drees mann. Om half elf werd in de St. Vituskerk to Bussum een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen. Het kerkgebouw, waarvan het priesterkoor in zwaren rouw gehuld was, was overvol. Het hoofdaltaar, zoowel als de geheele kerk was verlicht met honderden kaarsen. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.a. op, den heer H. Heijmeijer van Heemstede, eere-kamerheer van Z.H. den Paus namens het Pauselijk Hof, pastoor L. H. Perquin van den K.R.O.. burgemeester H. de Bordes en echtge noote, weth. P. Brand, directeuren, commis sarissen. chefs en onderchefs van de filialen van het geheele land van de firma Vroom en Dreesmann alsmede deputaties van het perso neel. Het zangkoor, dat versterkt was met het knapenkoor zong de Gregoriaansche mis van Requiem. Buiten de kerk had zich een zeer groote me nigte opgesteld, om het stoffelijk overschot de laatste eer te bewijzen. De directeuren en commissarissen en afge vaardigden van het personeel der firma Vroom en Dreesmann sloten zich achter de lijkbaar aan, welke gedekt was met eenige kruisen van bloemen. Zoowel langs den weg als op het kerkhof was de belaxxgstelling eveneens zeer groot. Hier waren o.m. nog aanwezig verschillende raadsleden, doctoren, de heer H. Cuijpers. de voorganger der Israëlitische gemeente, als mede de heer G v. d. Aa, consul van België, en vertegenwoordiger van kerkelijk en bur- gei'lijk armbestuur. Op het kerkhof werd de absoute verricht door pater M. Lathouwers C.ss.R uit Amster dam met assistentie van pastoor Alferink. Een zoon van den overledene de heer W. Dreesmann dankte voor de belangstelling.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5