ASTELLA 7lop s&cMs clapm WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 k SBB* Kamer van Koophandel. Hoofdinspecteur G. A. Draijer over het verkeer. Dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hield Dinsdag avond in haar gebouw aan het Nassauplein een openbare vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer G. J. Droste Jr. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het verzenden van de volgende brieven werd goedgekeurd: aan B. en W. van Zand- voort betreffende verruiming van de ver- kooouren op Zondag; aan de Directie der Nederiandsche Spoorwegen betreffende trein- aansluiting Amsterdam—Haarlem; aan den Directeur van het Postkantoor te Haarlem betreffende de beperking der openstelling van den telegraafdienst op Zondag; aan den minister van Economische Zaken betreffende het clearirgverdrag met Duitschland: aan den Directeur der Posterijen betreffende de splitsing van net telefoonnet te Santpoort. Voorgesteld werd vast te stellen de perio dieke subsidies voor 1935 en het verleenen van een subsidie aan: Intern. Esperanto Instituut te 's-Graven- hage: Nederl. Landbouw Handelskamer te 's-Graverhage: Ital.-Nederiandsche Kamer van Koophandel te Amsterdam; Holland-Huis te Brussel: Prot. Christ Nijverheidsschool te Haarlem: Algemeene Vereenigirg van Bloem bollencultuur te Haarlem «Tentoonstelling Flora 19351 en aan de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland te Alkmaar. De heer Hooy stelt mede namens eenige andere leden var. het kleinbedrijf voor. de be handeling van dit voorstel tot de volgende vergadering aan te houden. De Voorzitter ontraadt dit. omdat het de gewoonte is. dat dit in deze vergadering altijd behandeld wordt. De volgende vergade ring wordt pas in Januari gehouden. De heer Burgers dijk vraagt waarom aanhouding verzocht wordt. De heer Hooy antwoordt, dat deze leden van het kleinbedrijf eerst nog eens de kwestie der subsidies willen bekijken. Tot aanhouding wordt besloten. Het voorstel van het Bureau inzake de ijs- bestrüding ror.dom Haarlem, dat reeds in ons blad is gepubliceerd, werd goedgekeurd. Tunnelvraagstuk Noordzeekanaal. Medegedeeld werd, dat de heer J. L. B. van der Lee te Zeist aan het Bureau een uitge werkt project ter hand heeft gesteld voor een tunnel onder het Noordzeekanaal. In overleg met den heer v. d. Lee is dit project met een begeleidenden brief gezonden aan den heer Gellnck, Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem. Het Bureau zal een onderzoek instellen naar de belangstel ling. welke in Beverwijk en Velsen bestaat voor het tunnelvraagstuk. Het resultaat van dit onderzoek zal ter zijner tijd worden me degedeeld. De heer Klein Schiphorst uit er zijn ontevredenheid over, dat de Kamer nooit initiatief toont. Het is alleen het Bureau dat het werk doet. Hij vraagt zich af, waartoe hij eigenlijk lid van dè Kamer is. Spreker meent, dat het op den weg der Kamer ligt om de tunnelplannen krachtig ter hand te nemen desnoods met medewerking van de Amster- damsche Kamer. De Voorzitter zou dit niet verstandig vinden, omdat de plannen bij den minister van Waterstaat in behandeling zijn. De heer Klein Schiphorst wil in ieder geval naar buiten uit laten blijken, dat de Kamer de grootste interesse voor deze plan nen toont. De Voorzitter antwoordt, dat het Bureau zich voor alle mogelijke adviezen uit de Kamer aanbevolen houdt. De heer A. H. baron Van Hardenbroek van Ammerstol is van meening, dat dit niets voor de Kamer is. Het is een aange legenheid voor het Rijk. De heer Burgersdijk zegt dat het ver wijt van den heer Klein Schiphorst aan de Kamer ongegrond is. De Kamer heeft reeds meermalen initiatief getoond. De heer H ooij merkt op, dat wel goed on derzocht mag worden wat de consequentie van het initiatief nemen der Kamer is. De heer D u f o u r wil er ook in ieder geval de aandacht sterk op vestigen. Een enquête over de tunnelplannen is niet noodig. Iedereen is overtuigd van het nut van een tunnel. Hij geeft in overweging om via ir. Gelinck een brief aan den minister te schrijven waarin verzocht wordt, den meest mogelijken spoed te betrachten. De Voorzitter wil dit gaarne met het Bureau overwegen. Dit kan het beste in han den van 'de Commissie van vervoer en verkeer gegeven worden. D heer Philips ondersteunt het betoog van den heer Dufour. De heer Te ding van Berkhout be strijdt ook de woorden van den heer Klein Schiphorst. Als de Kamer te weinig initiatief toont, dan is dat niet de schuld van de Kamer maar van de wettelijke bepalingen, die de Kamer tot machteloosheid doemen. Spreker meent, dat in ieder geval het Bureau een pluim verdient voor wat het in deze aange legenheid reeds gedaan heeft. De heer Kruymel is van oordeel, dat het slechts verwarring zou stichten, als men hier de plannen in détails gaat bespreken. Wel wil ook hij op grooten spoed aandringen. De Secretaris zet uiteen, wat het Bureau in dezen reeds gedaan heeft. Het is »oodig, eerst op den uitslag van de enquête t-c wachten, alvorens verder gehandeld kan worden. Hij deelt ook mede. dat door 33 Kamers van Koophandel een adres tot de ge meenteraden is gericht om meer aandacht aan de adviezen van de Kamer te wijden. Rondvraag. De heer Brinkman vraagt, pogingen bij den raad aan te wenden, teneinde te verkrij gen, dat de tarieven der electriciteit niet al leen voor winkel en huishouden verlaagd wor den, maar ook van den stroom over den ge wonen meter. De Voorzitter: Dat is al gebeurd. De Secretaris zegt, dat aan alle raden gevraagd is. de tarieven in het algemeen te verlagen, in het belang van handel en in dustrie. Rede van hoofdinspecteur G. A. Draijer over het verkeer. De heer G. A. Draijer, hoofdinspecteur van politie, krijgt hierna het woord voor het uit spreken van een rede over het verkeer in het algemeen, te Haarlem In 't bijzonder en de p:.'. —Tioeiing daarmee. Het verkeer heeft zich door alle eeuwen heen gewijzigd, aldus spreker. Men wil nu het verkeer in steeds sneller tempo. De motortractie op den weg is ook toegenomen. Wie het vlugge tempo niet volgt, blijft achter. Het einde van het snelle tempo is nog niet te zien. De Uiver vloog snel naar Melbourne. Maar er is nu weer een vlieg tuig. dat met een snelheid van meer dan 700 K.M. per uur vloog. Toch moet men mee met het tempo, anders wordt men vergeten. Terug kan men niet. Laat men dus de voordeelen van de grootere snelheid zoeken. Het zou wenschelijk zijn, dat ook hier een verkeers- ministerie komt. zooals bijvoorbeeld in België. In ons land ressorteert het verkeer nog al tijd bii het ministerie van Waterstaat. Spreker wee in de moeilijkheden, die de drtewielige tr- nortfietsen teweeg hebben gebracht, Eerr* moesten die op de rijwielpa den rijden, tot vreugde van de automobilis ten. Nu zijn die driewielers weer op den rijweg aangewezen, tot blijdschap van de wielrijders. Het had beter geweest, als men maximum grenzen voor rijwielpaden had gemaakt en minimum grenzen aan de breedte van de drie wielige transportfietsen. Ook Haarlem heeft haar verkeersprobleem. De bouw der stad is niet goed geweest. De straten zijn te nauw entworpen. Het verkeer is daardoor bemoei lijkt. Ingrijpende maatregelen moeten dan ook door de overheid genomen worden. Het is echter in het belang van de bevolking, dat het verkeer niet om de stad heen. geleid wordt. De oolitie heeft ook veel met het verkeer van de omstreken naar onze stad te maken. Op drukke bollendagen bijvoorbeeld komen alleen van de Amsterdamscbe Vaart 12.090 a 15.000 wielrijders en 3000 a 40C9 auto's. Vele voetgan gers werken ook niet mee. door naast, in- olaats op trottoirs en vluchtheuvels te loopen. Het belang van den handeldrijvenden mid denstand brengt mee. dat de overlast van alle oartiien tot een minimum teruggebracht wordt. Het is bijvoorbeeld niet toelaatbaar, dat iemand die per auto naar de bioscoop gaat, zijn, wagen doodkalm in de hoofdstraat faat staan, hoewel een eindje verder een gra tis verkeerplaats is. Binnenkort zal wel wor den uitgemaakt, welke straat w e 1 en welke niet voor parkeeren geschikt geacht wordt. De taak van de politie spitst zich tegenwoor dig toe op de verkeersovertreders. Vergeleken met eenige tientallen jaren geleden is de taak van den politieagent geheel veranderd. Van hem wordt nu meer algemeene ontwik keling ver-wacht. Het zal in de toekomst aan automobilisten ook wel verboden worden bij het postkantoor te parkeeren. wegens den overlast, die daardoor veroorzaakt wordt; Uit voerig schetste spreker, welk eer veel-omvat- tend werk de tegenwoordige politie-agent op straat moet verrichten. Dit. jaar zijn door de oolitie bijvoorbeeld reeds 550 auto's in besla? genomen. Toch treedt de politie soepel op, als het blijkt dat de overtreder ter goeder trouw is De heer Draiier herinnerde er ook aan, dat het verkeersonderricht aan de onderwijzers veel goede resultaten heeft opgeleverd, want de schoolkinderen, die daarin onderwezen worden, houden zich heel goed aan de eischen van het verkeer. Aan het slot tan zijn met groote aandacht gevolgde rede deelde de heer Draijer mede. dat het. in het voornemen ligt om in de toe komst bij het Verwulft licht-verkeerssignalen in te voeren. Gehoopt wordt, dat het nubllek in dezen zal willen meewerken, om zich te la te" oovoeden tot goede weggebruikers. De heer Draijer mocht een luid applaus en woorden van dank van den Voorzitter in ont vangst nemen. Eenige vragen werden door den inleider naar genoegen beantwoord. NOG TOT 30 NOVEMBER A.S. ONTVANGT U TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK (Adv. Ingez. Med.) De H. O. V. Belangrijke concerten. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgespro ken van: H. W. Duin, timmerman en aannemer, wo nende te Beverwijk, Peperstraat 24. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Mevr. E. Romijn. weduwe M. Hartz. zonder beroep, wonende te Zandvoort. Tramstraat 9 Curator Mr. J. G. Bettink, Haarlem. R. de Jong. ovenbouwer, wonende te Haar lem, Oosterstraat 48. Curator Mr. F. M. Hagemeijer, Haarlem. S. Duis, garagehouder en koopman, wonen de te Zaandijk. Karei Marxstraat 39. Curator Mr. F. A. Davidson Haarlem. F. Kuik, rijwielhandelaar, wonende te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer.Curatrice Mej, M. D. 't Hooft te Aalsmeer. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: J. N. Ramaker, reiziger, wonende te H?ar- lem, Aelbertsbergstraat 23 rood. Curator Mr. W. de Rijke, Haarlem. P. Houniet, vischhandelaar. wonende te Haarlem, Zoetestraat 40 rood. Curator Mr. B E. van Tijn, Haarlem. J. H. van Dam, los werkman, wonende te Haarlem, Siriusstraat 18. Curator Mr. K, A F. J. Pliester, Haarlem. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van: W. F. M. de Waal, woninginrichter, wonende te Haarlem. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven Haarlem. L. Medema, koopman, wonende te Veenen- daal vroeger te Oude Wetering. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven. Haarlem J. N. Broekhuizen, melkslijter, wonende te Lisse. Curator Mr. F. A. Davidson, Haarlem. P. van Tongeren, garagehouder, wonende te Haarlem. Curatrice mevr. L. M. I. L. van Taalingen Dols, Haarlem. MARKTNIEUWS PURMEREND. 20 November. Kaas. Aanvoer 33 stapels kleine f 19 a f 21 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 962 K.G., prijs f 1,50 a f 1, per K.G. Vee. 695 runderen, waaronder zijn 390 vette en 30 stieren. 7 paarden f 60 a f 120 per stuk. 112 vette kalveren f 0,30 a f 50 per K.G. 239 nuchtere dito, f3 a f 20 per stuk. 282 vette varkens f 0,30 a f 0,32 per K.G. 40 magere dito, f 12 a f 18,50 per stuk. 175 biggen f7 a f 10 per stuk. 1036 schapen f 7 a f 21 per stuk. Kuikens f 0,40 a f 1,50 per stuk. 410 ganzen f 2,25 a f 2,90 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 5 a f 5,50. Vette koeien, prijshoudend, f 0,52 a f 0.60 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend f 80 a f 130 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend f 110 a f 120 p. st. Het eerstvolgende ledenconcert van de H.O.V. op Vrijdagavond 23 November a.s. brengt vooral op solistisch gebied veel be langrijks. De solocellist van de H. O. V.. Louis van Maanen. zal het cello-concert van Saint-Saëns ten gehoore brengen en de vio liste Berthe Kalff het bekende, romantische vioolconcert in G keine terts, van Max Bruch. Voor de pauze is het programma gewijd aan Fransche muziek. Behalve het genoemde cello-concert zullen door het orkest de Oos- tersch-getinte ouverture „La princesse jaune" eveneens van Saint-Saëns en het symphonisch gedicht „Viviane" van E. Chausson uitge voerd worden. Na de pauze wordt behalve het vioolconcert nog de bekende Casse noisette suite van Tschaïkowsky gegeven. Ook het ledenconcert op Dinsdag 27 Novem ber belooft zeer belangrijk te worden. Op het programma zullen dan oa. twee eerste uit voeringen staan. EEN WERELDREIZIGER PER FIETS. Het is een heel ding om te besluiten per fiets een wereldreis te ondei-nemen. Het is een nog grooter ding, dat per fiets te willen doen, en het is tenslotte een héél groot ding om die reis werkelijk te maken. W. L. Plut, een Ame rikaan, is reeds een jaar of drie bezig aan zulk een reis. Eerst had hij een makker, die hem echter ontvallen is, en nu fietst hij al leen verder. Gestart op 25 November in Kopen hagen heeft hij Scandinavië al bezocht, ver volgens Duitschland, Zwitserland. Italië, Frankrijk, Luxemburg, België en Nederland. Reeds legde hij ruim 32.000 K.M. af. Het is zijn bedoeling naar Kopenhagen terug te gaan en dan vervolgens de reis via Polen, Hongarije en de Balkanstaten voort te zetten, waarna hij over Britsch-Indië naar Batavia wil gaan. Met den verkoop van kaarten voorziet hij in zijn onderhoud. Hij denkt nog een jaar of vijf noo dig te hebben om zijn einddoel te bereiken. deze soort romans want zij vonden gretig af trek. Dan ondervond de roman van de 20e eeuw in groote mate den invloed varn Freud en van de Fransche naturalisten, waardoor het realisme zijn intrede deed in de Engelsche letterkunde. Galsworthy en Wells hebben het terrein waarop die letterkunde zich bewoog, belang rijk uitgebreid. De eerste beschrijft ook men- chen, die „down and out" zijn, maar hij naakt geen „schurken" van hen, behandelt en ook niet op een grappige manier, maar .naakt hen tot voorname figuren in zijn boeken. En Wells bracht nieuwe onderwerpen behandelde politiek en economie in zijn romans, dingen, die de romans der vorige eeuw niet kenden. De moderne schrijver kan ieder onderwerp behandelen en niemand zal daar aanmerking op maken. Hij gaat uit van het denkbeeld: „What God allows to happen is allowed to be written about". De stof blijft ook niet beperkt tot Enge land; vele Britsche schrijvers halen hun stof uit ver-verwijderde deelen van de wereld. Volgens de inleidster kan men op het oogen blik drie soorten van schrijvers onderschei den: de eerste soort wijdt in 't bijzonder aan dacht aan het onderwerp; de tweede soort beschrijft het leven zooals het werkelijk in al zijn geledingen en de derde hecht in 't bijzonder waarde aan de techniek van de romankunst. Deze drie moeten elkaar nader komen en Miss Bentley eindigde met den wensch. dat er spoedig een schrijver zal op staan, die de genoemde drie eigenschappen in zich vereenigt en het volle leven naar waar heid en op schoone wijze zal beschrijven. De voorzitter, Dr. F. P. van der Voorde, die de spreekster met een kort woord had in geleid. dankte Miss Bentley voor haar belang wekkende causerie, waaruit men had kunnen leeren, hoe moeilijk het schrijven van een goeden roman is. OP GOEDE ZEEP STAAT! D^BBE-LM^N (Adv. Ingez. Med.) English Association. De hedendaagsche Engelsche roman. Voor de leden der afd. Haarlem van de English Association in Holland behandelde Miss Phyllis Bentley Dinsdagavond, in de bovenzalen van De Kroon, het onderwerp. „The Novel of To-day". Over den hedendaagschen Engelschen roman en in welk een verbijsterende hoeveelheid komen in de laatste jaren in Engeland romans aan de markt! zeide de inleidster, zelve bekend romanschrijfster, vele interessante dingen. Zij begon met de aandacht te vestigen op eenige kenmerkende verschillen tusschen den roman van de 19e en die van de 20ste eeuw. In den eersten worden de karakters altijd geteekend, gezien uit het standpunt van den schrijver; er komt zéker een held of een heldin of er komen beiden in voor, behoorend tot den zéér „deffcigen stand" en een mannelijke of een vrouwelijke schurk met wie(n) het zeer slecht afloopt, terwijl de braafheid constant wordt beloond; over sexueele dingen wordt angstvallig gezwegen: de intrigue ontbreekt nooit (sioms zijn er zelfs twee hoofd-intrigues en nog eenige bij- intrigues) en de roman telt meestal eenige eigenaardige figuren (denk aan Dickens' Mrs. Gamp), die met de intrigue niets te maken hebben. De schrijvers van de Victoriaansche romans bekommerden zich niet in de eerste plaats om den stijl, zij vertelden verhalen maar waren geen bewuste kunstenaars. Verschillende oorzaken hebben den heden daagschen roman doen ontstaan. In de eerste plaats: de oorlog. Tusschen >1914 en 1919 werden er in Engeland weinig romans ge schreven. Het was of de ouderen verlamd waren en de jongeren „hadden iets anders te doen dan romans schrijven". Maar na 1920 komen er weer romans; zij zijn kort en zeer verzorgd wat den vorm betreft (een reactie van de ruwheid die in den oorlog heerschte) en er blijkt vermoeidheid en cynisme uit. Na 1928 valt er plotseling een verandering te con- stateeren. De romans tekenen nu gewone, normale menschen, niet uit de steden, maar „uit de provincie", die het leven ten volle leven. En blijkbaar wachtte het publiek op ,De S taten van Noord-Holland noodigen Ged. Staten uit: le. zoo spoedig mogelijk in te stellen een commissie, welke van voorlichting zal kun nen dienen voor de gemeentebesturen, om te komen tot uitvoering van bepaalde wer ken en welke Commissie ook activeerend én stimuleerend zal kunnen optreden. 2e. het initiatief te nemen tot oprichting van een Economisch Technologisch Instituut voor de provincie en de mogelijkheid te on derzoeken van het oprichten van een indus- triebank voor Noord-Holland". Ged. Staten achten deze voorstellen van te diep ingrijpenden aard en van te wijde strekking om daarover reeds thans eene de finitieve uitspraak tegenover de Staten te doen en geven daarom in overweging bedoel de voorstellen om praeadvies in hunne han den te stellen. De vraag of er aanleiding bestaat voor krachtiger werkzaamheid van de Provincie op het gebied van werkverschaffing en ont wikkeling van Jonge werkloozen zal mede bij het bovenbedoelde praeadvies onder het oog worden gezien. Ten aanzien van de spelling stellen Ged. Staten zich op het standpunt, dat zoolang van regeeringswege in ambtelijke stukken de tot nu toe gebruikelijke wordt gehandhaafd, deze ook in de van de Provincie of van pro vinciale diensten uitgaande stukken behoort te worden gevolgd. Voor verhooging van de bijdragen aan de Noord-Hollandsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose met f 5000 bestaat naar c ruing van Gedeputeerde Staten geen- enkele reden. Het verslag der Vereeniging over 1933 toont aan, dat het uitgetrokken be drag ruim voldoende is. PERSONALIA. Provinciale Begrooting. De Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord op het al gemeen verslag der afdeelingen van de Pro vinciale Staten van Noordholland omtrent de Begrooting der Provinciale inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1935 ontleenen wij het volgende: Ged. Staten moeten bezwaar maken tegen een gedachtenwisseling over de wijze, waar op zij het hun door de wet opgedragen toe zicht op de Gemeentebesturen in het gewest uitgeoefend hebben. We hebben zij geen bezwaar, ditmaal mede te deelen, welk algemeen inzicht hen daarbij geleid heeft, en op welke wijze zij zich in het ïjlaemeen daarvan hebben gekweten. Zij hebben in de eerste plaats overwogen, dat de gemeenten in dit gewest, evenals het gewest zelf sedert 1931 én door den economi- schen toestand, én als gevolg van Regee- ringsmaatregelen in voortdurend moeilijker fina-ncieele omstandigheden zijn gaan ver- keeren; aanvankelijk in een langzaaam, later In een versneld en in de laatste maanden in een hollend tempo. Zij hebben voorts overwogen, dat de finan- cieele draagkracht der ingezetenen dier ge- T:pp"ten belaneriik gedaald is. en dat de laatste reserves van bijna alle gemeenten en van nagenoeg alle contribualen verbruikt ziin. Zij hebben er zich eindelijk rekenschap van gegeven, dat primaire eisch voor eene gezon de democratische ontwikkeling van alle pu bliekrechtelijke lichamen is evenwicht in de uitgaven en inkomsten, waaruit volgt, dat uit dalende inkomsten dalen-de uitgaven nood wendig moeten voortvloeien. Ged St. deeie«n geheel de meening van de leden, die van oordeel zijn dat energiek ge- ooogd moet worden, de werkloosheid sterk te doen verminderen en het bedrijfsleven steun te bieden. Dat de Overheid daarbij krachtig advlseerend en stimuleerend dient op te tre den. staat ook voor hen buiten twijfel. Evenzeer echter meenpn Ged. Staten, dat de verschillende overheidslichamen daarbij hun eigen taak hebben en dat de Provincie Teen leidende ro1 moet vervullen bii de be hartiging van belangen, welke uit hun aard voor verzorging door Rijk of gemeenten in aanmerkine komen. Zoo büiven Ged. Staten nog steeds het standpunt innemen, dat bestrijding van de werkloosheid in de eerste plaats de zaak is van Riik en gemeenten, en dat de Provinei> op dit terrein slechts een aanvullende taak heeft. Dat Gedeputeerde Staten de medewerking van de Provincie aan de bestrijding van de werkloosheid niettemin van groot belans achten, toonen zii duidelijk d-oor. ondanks de dalende inkomsten, aan de Staten voor te stellen ook voor het jaar 1935 weer een be dra? van f 200.000 voor de bestrijding van de werkloosheid te besteden: noe steeds is deze "rovincie de eeniee. welke voor dit doel gel den beschikbaar stelt. Doortrekking verder noordwaarts van den weg Zandvoort.Bloemendaal (Noord-boute va rd) achten Ged. Staten niet aanbevelings waardig: het natuurschoon zou daardoor ern stig worden geschaad. Ged Staten hebben een beroep gedaan op het Werkfonds 1934 voor de uitvoering van het kanaal HoornMedemblik en voor in het provinciaal duinterrein uit te voeren werken ate bebo^oMng. aanleg van wee-en. enz. Ged. Stoten moeten voorts ontkennen, dat van een trage uitvoering van bet kanalen- plan zou kunnen worden gesproken. De natuurlijke gesteldheid van Noord-Hof land maakt het voor de gemeenten in deze provincie dikwijls zeer moeilijk geschikte ob jecten voor werkverschaffing te vinden. Aan activiteit op het terrein van de werk verschaffing ontbreekt het naar de ervaring van Ged .Staten aan de gemeentebesturen in de provincie echter allerminst. Het wil hun dan ook voorkomen, dat de gemeentebesturen in deze provincie in hef algemeen geen opwekking behoeven om gele- -rprihp-ten tot werkverruiming en werkver schaffing op te sporen Ged. Staten meenen thans echter niet ver der op deze aangelegenheid te moeten in gaan, daar zij voornemens zijn ook deze zaak nader onder het oog te 2ien bij de behande- Hng van de onder dagteekenin? 17 Octo ber i'.. ingekomen voorstellen van e?" vijf tiental leden der Staten «F. van der Walle ea), welke voorstellen luiden als volgt: Voor het Staatsexamen voor handel en ad ministratie slaagden de heeren J. T. M. Braam, te Heemstede en J. Kok en A. J. Slijkhuis te Haarlem. Verpleging van geesteszieken in de provincie. De vragen van den heer Heyermans. Van het lid der Prov. Staten L. Heijermans zijn de navolgende vragen bij Ged. Staten in gekomen. lo. Is het Ged. Staten bekend, dat in som mige gestichten, waar geesteszieken verpleegd worden, en waarmede de Provincie Noord Hol land een contract heeft aangegaan, voor de patiënten komende uit de provincie Noord- Holland een hoogere verpleegprijs betaald wordt dan voor de patiënten komende uit Zuid Holland, terwijl zij op volkomen analoge wijze verpleegd worden? (Een voorbeeld: te St. Bavo te Noordwijker- hout, wordt voor patiënten komende uit Noord Holland 730.voor Zuid Hollandsche pa tiënten 685.betaald). 2o. Indien deze vraag door Uw College be vestigend beantwoord moet worden, zou het dan kunnen overleggen een vergelijkenden staat van wat door de Noord Hollandsche ge meenten en door de Zuid Hollandsche in de verschillende inrichtingen wordt betaald? 3o. Is het College van Gedeputeerde Sta niet van oordeel dat, indien vraag lo. beves tigend beantwoord .moet worden, aan dezen toestand zoo spoedig mogelijk een einde moét worden gemaakt, en is het ook niet van mee ning, dat het verschil in wijze van subsidiee ren van Zuid Holland en Noord Holland, waar bij Zuid Holland een bepaalde bijdrage geeft voor den verpleegdag, en dus zelve belang heeft bij de hoogte van den verpleegprijs, me de oorzaak is van de veronderstelde feiten? 4o. Zou het mede uit dien hoofde niet aan beveling verdienen de gevolgde wijze van subsidieeren door de provincie Noord Holland nogmaals critisCh te bekijken op de juistheid van de grondslagen? Onder overlegging van den gevraagden ver gelijkenden staat antwoorden Ged. Staten o.m.: In de meeste gevallen kan het verschil in de verpleegprijzen worden verklaard door de verplichtingen, waartoe de provinciën zich bij contract hebben verbonden, dan wel door de financieele medewerking, welke zij bij de toe standkoming of de uitbreiding van een gesticht hebben verleend. Om bij het onder de eerste vraag vermelde voorbeeld te blijven, wordt er op gewezen dat Zuidholland, welke provincie in de St. Bavo- stichting over 275 plaatsen beschikt, voor open plaatsen een rouwgeld verschuldigd is van 1/730 van het jaarlijksche verpleeggeld per dag. waartegenover staat, dat Noordhol land wegens rouwgeld slechts heeft te betalen naar 4.per kalendermaand of gedeelte daarvan. Het bestuur van de St. Bavosticbting heeft reeds mededeeling gedaan van het voornemen om. in afwijking van het tot 31 December 1935 geldende contract, tot verlaging van den ver pleegprijs voor Noordholland voor 1935 over te gaan. Ged. Staten zullen niet nalaten, afgezien van de vraag of aan de loopende contracten daarvoor rechten kunnen worden ontleend, zich met de andere daarvoor in aanmerking komende gestichten in verbinding te stellen, ten einde, voorzoover zulks mogelijk is. ook voor Noordholland tot een evenredige verla ging van de aan de gemeenten in rekening te brengen verpleegkosten te geraken. Dat het verschil in de wijze van subsidieeren gelden de in Zuidholland en in deze provincie daar bij een rol zou spelen, moeten zij evenwel ten stelligste tegenspreken. De voor Noordholland geldende regeling van de subsidieering vindt haar grondslag In de aanwezigheid van een drietal provinciale ge stichten. Zij gaat uit van de noodzakelijkheid om de verpleegkosten in de provinciale inrich tingen en in die, waarmede de provincie con tracten heeft afgesloten, voor de gemeenten zooveel mogelijk gelijk te doen zijn, omdat het voor de gemeenten geldelijk zoo min moge lijk verschil moet maken, in welke inrichting zij hare patiënten doen verplegen. Voor een herziening van de grondslagen dier regeling bestaan dan ook naar de mee ning van Ged. Staten geen termen. HAARL. WEER- EN STERREKUNDIGE KRING. Dinsdagavond trad voor dezen kring als spreker op de heer L. Plant, werkzaam aan de Leidsche Sterrewacht. met als onderwerp: Over de materie tusschen de sterren". Voor de pauze behandelde snr op uitvoerige wijze de materie, in ons zonnestelsel, zooals de ring van Saturnus, de kleine planetene waarbij te vens de eigenaardigheden van Hidalgo. Eros e.a. ter sprake kwamen, het radiakaallicht met de waarschijnlijk daarmede samenhan gende ..Gegenschein", meteoren, enz. Na de pauze ging spr. In op de materie in rvr~ M- ïkweg"-stelsel, waarbij hij sprak over de heldere en donkere nevels, en de bepaling van de algemeene en selectieve absorptie.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10