DE MELBOURNE-RACE IN LIJNEN. De aankomst van de,, Uiver". WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 11 Wereldvluchten krijgen practische beteekenis. Concurrentie op den langen afstand.... Zoowel in binnen- als buitenland schijnt men over het verloop en den uitslag van de Melbourne race niet uitgepraat te geraken, en als straks de „Uiver" weer veilig is neergestre ken in haar oude en toch zoo intieme nest te Schiphol, zullen duizenden en nog eens dui zenden van hun nationalen trots over de ge leverde prestatie doen blijken. Na alle feeste lijkheden zal tenslotte alleen nog maar de her innering aan een groot nationaal succes in een internationale krachts- en betrouwbaar heidsmeting op aviatiek gebied zijn overge bleven. Het succes van de „Uiver" reikt evenwel ver der dan een simpele bekroning van een avia- tische prestatie. Met een zeer te rechtvaardi gen trots kan de K. L. M met het succes van de „Uiver" toonen, wat een goede organisatie en vooral training van de vliegers, vermag. Uit de Melbourne-race zou men diverse ge volgtrekkingen kunnen maken, die voor het oogenblik als niet ter zake moeten worden be schouwd. Doch wel komen enkele punten naar voren- die voor een bespreking in aanmerking kun nen komen. Onze aandacht wordt dan al direct geves tigd opj de typen vliegtuigen die in de snel heidsrace de eerste plaatsen hebben bezet. Wij komen dan tot een vergelijking van de vlieg tuigen. De Havilland „Cornet'' voorzien van twee speciale Gipsy-Six motoren van pl.m. 225 P.K. elk, de Douglas DC 2 met twee Wright „Cyclone" motoren van elk 700 P.K. en de Boeing met twee Pratt en Whitney „Wasp" motoren van 500 P.K. In de eerste plaats wil ik er op wijzen dat een sportieve vergelijking tusschen de „Co- met" en de „Uiver" mar den uitslag niet ge maakt kan en mag worden. Wij zouden hier als 't ware twee ongelijksoortige eenheden met elkander vergelijken wat niet mogelijk is. Wij moeten bekennen dat de vliegers Scott en Campbell van de „Cornet" een grootere licha melijke prestatie hebben geleverd dan onze bestuurders van de „Uiver", aangezien de eer sten gedurende de geheele tocht zich opgeslo ten hebben gevoeld in een soort kast, terwijl de bemanning van de „Uiver" zich in een vlie gend hotel bevond, waarin zij zich op ieder gewild oogenblik heeft kunnen vertreden. Het „Boeing" vliegtuig van den beroemden Ame- rikaanschen vlieger, kolonel Roscoe Turner, kan gevoegelijk gerangschikt worden onder dezelfde categorie als de „Douglas". Beginnen wij met de Havilland „Cornet". Dan valt ons direct op dat dit type vliegtuig speciaal voor de Melbourne race is gebouwd en de daarvoor beschikbare tijd werkelijk niet te ruim is geweest. De berichten voor den wedstrijd luidden niet al te gunstig en velen gaven dit type weinig of geen kans. De aëro dynamische bouw was wel zeer fijn en doet ons veel denken aan bouwmethoden die in Amerika, op grond van aldaar gehouden wind tunneiproeven, veel succes opleverden. Dat de „Cornet" voorzien zou worden van Gipsy-mo toren was wel te verwachten, aangezien men met deze motoren op velerlei gebied reeds groote successen had geboekt. Toch kreeg men met de constructie van deze motoren nog eenige onverwachte bezwaren.1 De constructeur had n.l. gerekend het vlieg tuig in staat te stellen, den afstand Milden- hall-Bagdad (pl.m. 5.R00 K.M.) in één vlucht te laten volbrengen. Daarvoor moest natuur lijk in de eerste plaats voldoende benzine aan boord aanwezig zijn en de beide motoren Van de M. T. S. ontvingen wij deze grafiek, die de Melbourne-race in lijnen uitbeeldt. Een nauwkeurige bestudeering brengt veel interes sants aan het licht. Bij een nadere beschouwing valt uit dit tijd- weg-diagram af te leiden, dat Scott met de Cornet bij de in het vliegtuig beschikbare snel heid een prachtige vlucht heeft gemaakt. Behoudens de door het weer veroorzaakte rust te Albury streeft de Uiver de eerste prijs winnaar in regelmaat voorbij. De laatste twee langere rustperioden van Scott zijn te wijten aan motorstoring. In vergelijking met Jones en Mollison heef'. Scott met de motoren toch nog veel geluk gehad. In de curve van Turner komt tusschen Ka- moesten gedurende hun arbeid een zoo laag mogelijk benzineverbruik hebben. Wat den benzinevoorraad aangaat werden voor dit doel drie tanks gemonteerd en wel één voor in den neus met een inhoud van 570 L., éen in het zVaartepunt van het toestel met een inhoud van 500 L., en tenslotte werd een derde reser voir met een inhoud van 90 L. geheel achter in het toestel geplaatst dat dienen moest voor compensatie van de gewichtsverdeeling gedu rende de lange vlucht. Voor deze race werden nu tien speciale Gipsy Six motoren gebouwd, die alle afgeleid waren van de normaal bestaande motoren van 185 P.K. De speciale motoren moesten evenwel een verhoogd vermogen leveren, te gen een geringer benzineverbruik en tevens een minderen weerstand hebben. Een van de middelen om 't vermogen te vermeerderen was het toerental te verhoogen. Verder werd de compressieverhouding vergroot, terwijl voor het verkrijgen van den geringeren weer stand de zuigbuizen meer tegen den cyl. wer den aangebracht. De algemeene toepassing van „superehar- ging", waarmede verkregen wordt dat het vermogen op groote hoogten (pl.m. 4.000 M.) nog bewaard blijft, moest bij deze speciale motoren achterwege blijven. De constructeurs waren n.l. tot de conclusie gekoniftn dat met de toepassing van deze methode bij het vlie gen met de kruissnelheid, het benzinever bruik tevens verhoogd zou worden, wat weer ten koste zou gaan van den af te leggen af stand. Om nu toch, zij het in bescheiden mate, de wijze van „supercharging" te verkrijgen, werden, in verband met de groote snelheid van het vliegtuig, de inlaatopeningen voor den luchttoevoer een weinig naar voren aange bracht. Op deze wijze werd gedurende de vlucht het vermogen van de motoren toch nog vrij aanzienlijk verhoogd. Evenwel ben ik er van overtuigd dat met de veranderingen aan deze motoren, geen voldoende tijd is geweest voor experimenteeren op ruime schaal. De oorzaak der storingen die gedurende de Mel bourne race bij alle deelnemende „Cornets" zijn opgetreden, kunnen zoo goed als zeker in deze richting worden opgezocht. Het neemt intusschen niet weg dat dit type vliegtuig ge toond heeft de volle aandacht waard te zijn. De wijze'waarop Cathcart Jones en Kenneth Waller met hun „Comet"-vliegtuig den af stand Engeland-Australië-Engeland hebben afgelegd in den recordtijd van 13 dagen, 6 uren en 43 min., geeft hiervoor al voldoende aanleiding Is, Engeland zijn stemmen opge gaan om de proeven met dit vliegtuig verder voort te zetten, teneinde hiermee te bereiken dat in de toekomst dergelijke toestellen uit sluitend voor postvervoer zouden kunnen wor den gebezigd. Door het geringere volume dat door de postgoederen wordt ingenomen, is de mogelijkheid zelfs groot dat de post op deze wijze wordt vervoerd. De groote snelheid van het vliegtuig, verbonden met een gering benzineverbruik zijn belangrijke factoren voor de exploitatie- en onderhoudskosten. De post gaat hoe langer hoe sneller. In Frankrijk schijnt men zich eveneens het toekomstig postvervoer op deze wijze in te denken. In zooverre heeft de Mac Robertson race tenminste zijn nut opgeleverd voor de verdere ontwikkeling van het burger lucht verkeer, en zijn degenen die in dezen wedstrijd slechts een persoonlijke reclame hebben ge- rachi en Allahabad tot voordeel van de Uiver een onregelmatigheid voor, Het tijdverlies is echter door sneller vliegen bij Alorstar onge veer ingehaald. De vlucht verloopt overigens zeer regelmatig zoodat Turner als goede derde aankomt. Tusschen dit groepje van drie neemt de Pan derjager met Geysendorffer gedurende de eer ste dagen een goede plaats in. Juist uit dit diagram blijkt hoe zwaar de tegenslag dezen vliegers moet hebben getroffen. Bijzondere aandacht moet echter besteed worden aan Melrose met een Puss Moth en Hansen met een Koolhoven F.K. 41. Deze solo vliegers moesten natuurlijk na de volbrachte dagtaak een goede nachtrust nemen om weer N.V. „GR AN ITO" - Tel 14028 N. BOER KOEL AELBER TSBLRGS 7 R. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak v n l ij n, s o e p e i van p r ij s (Adv., Ingez. Med.) zien van den ontwerper van deze vlucht, zon der eenige praktische gevolgen voor de lucht vaart, in het ongelijk gesteld. De prestatie van de „Uiver" moet als lo gisch gevolg van de gestadige ontwikkeling en oefening van de K. L. M.-örganisatie wor den aangemerkt. De ondervinding, opgedaan bij de wekelijksche vluchten naar Indië, zijn langzamerhand van dien aard dat een ver lenging ervan naar Australië haast zonder eenig bezwaar kon worden ondernomen. De K. L. M. heeft hiermede de wereld getoond, dat het groote luchtverkeer-niet meer in zijn kinderschoenen staat, en zeer zeker met gunstige resultaten kan worden onderhouden. Dat de verrichting van de „Uiver" in 't bui tenland grooten indruk heeft gemaakt, blijkt wel allerwegen. Vooral Engeland schijnt een gevoelige les te hebben gehad. Vooraanstaan de mannen in de Engelsche civiele luchtvaart hebben reeds hun waarschuwende stem doen hooren, om ten spoedigste over te gaan tot het bouwen van snellere verkeersvliegtuigen. Reeds eenigen tijd geleden schreef ik dat het groote luchtverkeer begon baan te breken en op het oogenblik laat het zich aanzien dat wij werkelijk niet ver meer af zijn van de organisatie er van. Ten eerste hebben wij de luchtverbinding van Duitschland naar Z.-Amerika die in Fe bruari van dit jaar werd geopend. Op 2 Fe bruari startte nl. een Hemkel, He-70 postvlieg tuig uit Stuttgart met pl.m. 200 K.G. post met bestemming Sevilla; van hier werd de post met een Junkers eendekker naar Las Palmas overgebracht, waar een Dornier-Wal vlieg- boot zorgde voor doorzending naar Bathurst in Engelsch Gambia. Van Bathurst werd koers gezet naar het „catapult"-schip „Westphalen", dat door de Duitschers in den Atlantischen Oceaan als tusschenstation werd geplaatst. Van hier ging de tocht verder met een andere Domier-Wal naar Natal in Brazilië. Om ten slotte een vliegtuig van het Condor Syndicaat aan te treffen voor verdere doorzending naar Rio de Janeiro. Buenos Aires en verder gele gen Z.-Amerikaanschen steden. Het voorne men was toen om dezen dienst voorloopig eens in de 14 dagen te onderhouden. Op 21 Juli hervatte het Duitsche luchtschip de „Graf Zeppelin" weer de regelmatige vluch ten voor passagiers- en postvervoer tusschen Friedrichshaven en Rio de Janeiro en het lag in de bedoeling dezen dienst te laten loopen tot 27 October. Bijna ongemerkt wist de ..Graf Zeppelin" alle diensten volgens schema te- verrichten en dit met een feillooze regelma tigheid. Een tusschenlanding werd steeds ge maakt te Fernambuco. Een vliegtuig van het Condor Syndicaat zorgde voor het verdere vervoer van de post van Rio naar Buenos Aires. Het passagiers- en postvervoer was be vredigend. 11 September was het luchtschip aan het einde van zijn 7e reis te Friederichs- haven en bracht uit Brazilië mee 23 passa giers en 150 K.G. post. En als straks de nieuwe Zeppelin. ,.L. Z.-129" met 4 Diesel-motorer. van 1.100 a 12.00 P.K. zijn intrede doet. kan bet niet anders dan de reeds verkregen gun stige resultaten ten goede komen. De Franschen koesteren groote vrees voor concurrentie van de Duitschers op deze ver binding. Met koortsachtigen ijver wordt thans gewerkt om aan deze concurrentie het hoofd te bieden. De Fransche minister voor Lucht vaart. Denain besloot intideze kwestie grondige proeven te nemen met ^verschillende typen vliegtuigen teneinde te kunnen nagaan welk vliegtuig, als het geschiktst voor dezen Oceaan dienst kon worden aangemerkt Hij wees hier voor aan een watervliegtuig en een landvlieg- fuig. nl. de Latecoère, Lat. 300 voorzien van 4 Hispano Suiza-motoren van 6'0 P.K., die den naam droeg van „Croix du Sud" en de Conzi- frisch te kunnen verder trekken. Uit het dia-' gram blijkt dat ze in den regel op tijd op staan en dan vaak half op den middag aan komen. De machine kon toen rustig klaar ge maakt worden voor den volgenden dag. Ook bij tamelijk vroege aankomst nemen zij geen risico, door nog tegen den avond een etappe te vliegen, waarbij een moeilijke oriën tatie en gevaarlijke landing niet te vermijden zouden zijn. Zij hebben beiden de tocht met groote bekwaamheid en zelfbeheersching ge vlogen. In vergelijking met de tocht van de Uiver die van groote waarde is voor de handels luchtvaart, kan gezegd worden dat Melrose en Hansen met hun „sportkistjes" het groote net-70 met drie Hispano Suiza-motoren van hetzelfde vermogen. Dit vliegtuig is bekend onder den naam „Are en Ciel". Een bepaald programma werd opgemaakt. De „Croix du Sud" was reeds op 4 Januari 1934 van St. Sonis naar Natal gevlogen en den terugtocht was op 30 Januari ondernomen, die 21 uren en 29 min. duurde. De „Are. en Ciel" deed de eer ste vlucht in Mei van dit jaar, waarbij de af stand ParijsBrazilië (plan. 3.170.K.M.) in 2 dagen werd afgelegd. Sindsdien deden beide vliegtuigen verscheidene vluchten die aan re gelmatigheid piet veel te wenschen overlieten. Bij de achtste Oceaanvlucht van de .Are. en Ciel" werd de post in 97 uren overgebracht van Buenos Aires naar Parijs. De tocht ving aan te Buenos Aires op 21 October en de aan komst te Villa-Cisneros was om 3.55 in den morgen van 24 October. Van hier vertrok toen om 4,05 uur een vlieg tuig van den geregelaen dienst met de post naar Toulouse waar het om 20 uur aankwam en te Parijs om 8 uur van den 25sten October. Behalve deze beide vliegtuigtypen, waarvan reeds een zeker aantal werd aangekocht, ko men voor de verbinding met Z.-Amerika tevens in aanmerking de Sioré et Olivier 270, voor zien van 4 Hispano Suiza motoren, de 4-moto- rige Farman F 220 en de 4-motorige Blériot 5190, genaamd „Santos Dumont". Wij zien dus dat binnen zeer korten tijd een druk lucht verkeer met Z.-Amerika kan worden tegemoet gezien. Doch niet alleen deze -twee landen zullen wedijveren naar een geregelden luchtdienst over den oceaanReeds zijn zoowel Engeland als Amerika in deze richting aan het experi menteeren, en zeer zeker zal in de toekomst ook ons land niet achterblijven bij 't onder houden van deze belangrijke verbinding. Ik herinner slechts aan de eerste stap in deze richting van de K.L.M., die ervoor zorg ge dragen heeft dat de volgende maand een vlieg tuig met de Kerstpost naar onze West-Indische bezittingen worclt gestuurd. Dat Amerika onder geen enkel voorwendsel slechts als toe schouwers wil worden aangemerkt, blijkt uit het feit dat de Pan-America Airways enkele 32-persoons watervliegtuigen heeft besteld voor 't nemen van proeven voor een verbin ding over den Stillen Oceaan naar het verre Oosten. De voorgenomen verbinding zou dan loopen van San Francisco over Honolulu, Guan, de Philippijnen naar Manilla en Hong kong. Wellicht dat aan deze proeven strategi sche overwegingen ten grondslag liggen, doch hoe het ook zij, op deze wijze zou ten slotte een volkomen regelmatigen luchtdienst om de aarde kunnen worden onderhouden. De motor- en vliegtuigbouw hebben reeds bewezen dat zij tegen een dergelijken dienst niet behoeven op te zien. De px-estatie van den be kenden Australischen vlieger Kingsford Smith die op 9 October met een Sockheed Altair" vliegtuig voorzien van slechts een motor. n.l. de Pratt and Whitney S-l. D-l van Sydney vertrok voor een vlucht naar Amerika over den Stillen Oceaan via de Fidji eilanden en de Hawai eilanden heeft dit bewezen. Na aan komst te Oakland in Californië deelde de be roemde vlieger mee dat een geregelde dienst over den Stillen Oceaan zeer wel mogelijk was. Eén vraagt blijft tenslotte of de snelheid van de verkeersvliegtuigen nog aanzienlijk kan worden verhoogd. M i. is bij den huidigen stand van de techniek de aërodynamische vorm van het vliegtuig reeds zoo hoog opgevoerd dat be zwaarlijk een belangrijke verbetering nog kan worden tegemoet gezien. Wellicht dat het ge bruik van Dieselmotoren in het brandpunt van de belangstelling zal komen en dat tevens het stratosfeervliegtuig de volle aandacht op zich zal vestigen. De huidige gemiddelde snel heid van 320 K.M. voor verkeersvliegtuigen zal m.i. niet meer aanzienlijk verhoogd kun nen worden. Het medevoeren van zeer groote 'hoeveelheden benzine zal niet ten allen tijde mogelijk zijn. Daarom meen ik dat de toekomst nog steeds voor de Dieselmotor en het stratos- feervliegtuig is weggelegd. Het kan tevens een interessante wedstrijd worden tusschen lichter en zwaarder dan lucht. A. STEUP, Kapt. vlieger. luchttoerisme een nieuwe mogelijkheid ge toond hebben. De eenigen, die binnen den voor de heen- vlucht bestemden tijd de reis heen en weer gemaakt hebben, zijn Jones en Waller met de groene Cornet. Deze vliegers zijn echte door zetters, wat wel blijkt uit de gebeurtenissen op de heenreis te Allahabad en verder. Eerst pech en dan toch den nacht in over de Golf van Bengalen naar Singapore. Op de terugreis hebben zij met slecht weer te kampen in de buurt van Korfoe en boven de Adriati- sche Zee. De overige deelnemers geven een vrij droe vig beeld van pech of misschien wel te weinig voorbereiding, waardoor eenigen bij het begin van de race strandden, terwijl bij Mc. Gregor, De „Uiver" te Parijs. Slechts weinigen waren bij de landing aanwezig. De „Uiver" is uit Marseille vertrokken en te 14.50 uur (Amst. tijd) Dinsdagmiddag in Parijs geland. Op Le Bourget waren slechts weinigen aan wezig, daar het bericht van de landing niet bekend gemaakt was. In blakenden weistand trof de N R Ct de bemanning aan in een opperbest humeur. Aan waardeering en enthousiasme had het op den terugweg niet ontbroken Overal waar de Uiver neergestreken was. heerschte een on verdeelde bewondering Parmentifer en zijn mannen waren de hulde wel gewoon geraakt: dit was dus niet de reden van hun vreugde stemming. Deze was begrijpelijk gebaseerd op het blijde vooruitzicht, dat zij Woensdag weer in het oude land terug zouden zijn. Parijs be- teekende voor hen de laatste pleisterplaats. Het liefst hadden ze in één ruk doorgevlo gen en den nacht in den familiekring doorge bracht. doch dat kon niet wegens den groot- schen onzet van de hul^e. welke hen heden in Nederland bij aankomst wacht Wat had het traject RomeAmsterdam in één dag voor hen ingehouden? Ze .waren Dinsdagmorgen 5 minuten over 9 uit de eeuwige -stad opgestegen en na precies 3 uren bevonden ztf zich reeds te Marseille. Van daar uit hebben ze te 12.12 den tocht naar Parijs vooi'tgezet. Op het vliegveld was ook. de heer Fokker aanwezig, die de bemanning van de Uiver ge- lukwenschte. „WIJ" IX DE MELBOURNE-RACE. Spannende Octoberdagen van 1934 is ae on dertitel van het boek „Wij" in de Melbourne- race", dat door mr.P. J. Myksenaar geschreven is. Het zijn spannende Octoberdagen geweest inderdaad. Oók voor ons, die voor de bulletins en aan den luidspreker de race hebben ge volgd, meegemaakt zelfs. De schrijver heeft de voorbereidingen beschreven, hij heeft op Mildenhall vertoefd en daar zijn bevindin gen van weergegeven, hij voert ons mee in de machines naar het verre doel, kortom hij heeft in het boek ernaar gestreefd zoo uit voerig mogelijk de heele race te behandelen. Talrijke foto's uit de vlucht zijn opgeno men evenals kaartjes van de route. Andries Blitz in Amsterdam gaf het boek uit. Onze foto-montage-pagina. Als laatste pagina van ons Uiver- nummer geven wij een fotomontage. Ter verduidelijking diene het volgende: Op den rug van de ooievaar, die op Schiphol daalt, zit de bemanning, van links naar rechts van Bruggen, Moll, Parmentier en Prins. Parmentier be stuurt de vogel, die de „Uiver" in den bek draagt. Rechts onderaan staan denier dames die hun echtgenooten en verloofde ver welkomen, van links naar rechtsmej. Geudeker, mevr. Moll, mevr. Parmentier met haar 2 dochtertjes en mevr. Prins. Links op de pagina de Nedcrlandsche Leeuw (den Nederlandschen Staat sym- boliseerend)die in de klauwen de 4 ridderkruisen der orde vdn Oranje- Nassau draagt, ivelke onderscheidingen aan de bemanning na hun aankomst zullen worden aangeboden, j Hewett en Stodart na een meer of minder re gelmatige tocht het fouten-duiveltje zich voor het einde nog eens geducht laat gelden. In vergelijking met wat deze vliegers meemaken aan oponthoud is de Uiver-landing te Albury maar een kleinigheid. Ieder lezer, die belang stelt in records kan bepalen, hoe snel de Uiver thuis had kunnen zijn, wanneer de vliegers na een dag rust voor de terugreis gestart waren. Bij een zelfde •■empo als op de heenreis, wat voor de Uiver vermoedelijk als eenige der deelnemers door goede behandeling van vliegtuig en motoren, door comfort voor ae opvarenden en door de goede grondorganlsatie, wel mogelijk geweest was. hadden we het feest van aankomst reeds op Zondagmorgen 28 October kunnen vieren. Wat een grafiek kan vertellen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11