Bernard J. van Liemt- Onze etalage's WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934 HAARLE M'S DAGBLAD 12 IJMUIDEN VERGADERING VREDESGROEP IJMUIDEN Gisteravond heeft in „de Griffioen" een openbare vergadering van de Vredesgroep IJmuiden plaats gehad waarin als spreker op trad de heer Ir. K. J. Hondius uit Rotterdam met het onderwerp: „Luchtbescherming". MARKTPRIJZEN. Van Woensdag 21 November: Tarbot per K.G. f 0.70—0.35. Griet per 50 K.G. f 26—10. Tongen per K.G. f 0.800-52. Zetschol per 50 K.G. f 15. Kleine schol per 50 K.G. f 154.20. Schar per 50 K.G. f 16.50—0.90. Rog per 20 stuks f 9—7. Vleet per stuk f 2.50—1.90. Kleine poon per 50 K.G. f 8—4.50. Groote schelvisch per 50 K.G. f 22,50—16. Middelschelvisch per 50 K.G. f 23—8,50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 23. f 9.— Kleine schelsvïsch per 50 K.G. 12—3.40. Kabeljauw per 125 K.G. f 36—13. Groote gullen per 50 K.G. f 9.505.50 Kleine gullen per 50 K.G. f 71,75. Wijting per 50 K.G. f 3—2. Makreel per 50 K.G. f 5,20—3. Heilbot per KG. f 1—0.70. Leng per stuk f 0.800.40. Koolvisch per stuk f 0.600.15. Versche haring per kist f 2.751.75. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 35. Kleine hake per 50 K.G. f 241. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Ewald IJM 48, vangst 50 manden schelvisch, 170 manden braadschelvisch, 110 manden gul leng en koolvisch. 130 manden wijting, 250 manden makreel, 14 manden kleine makreel 40 manden haring, 50 manden rog, totaal 810 manden benevens 20 stuks stijve kabeljauw. De visscherij-contracten. Besprekingen gaande? Naar wij vernemen, zijn er tusschen het be stuur der Reedersvereeniging en de hoofdbe sturen der betrokken organisaties reeds be sprekingen gehouden over nieuwe contracten. Alhoewel dienaangaande nog geen mededee- lingen zijn verstrekt, kunnen wij mededeelen dat door de Reedersvereeniging reeds voorstel len zijn gedaan. Deze voorstellen gaan in de richting van loonsverlagingen over de geheele linie. Zoo wenscht de Reedersvereeniging ten opzichte van de gages de bepaling in te voe ren, dat het percenïengeld wordt berekend van de besomming, verminderd niet alleen met de losloonen, maar ook met de gages Verder ligt het in de bedoeling, de minimum- loonen voor lossers en pakkers te verlagen met f 1 resp. f 1.50. Voor de kustbooten, wenschen de reeders een losregeling in te voeren, die heel afwijkt van de thans bestaande. ZANDVOORT LUCHTVAARTPROP AGANDA ONDER DE JEUGD. Men schrijft ons: De Luchtvaart, in welken vorm ook, is nog allerminst volmaakt. Zij staat, in verhouding met wat er te bereiken valt, pas in het begin van haar ontwikkeling. Nieuwe mogelijkheden rijzen op, nieuwe problemen vragen de aan dacht. Zoo is dus de luchtvaart een zaak van de toekomst en in de eerste plaats de zaak van de jeugd, de draagster der toekomst. Het is ongetwijfeld bekend hoe groot de belang stelling is, die tegenwoordig bij de Nederland- sche jeugd voor de Luchtvaart leeft. Zij, die thans helpen de Nederlandsche Luchtvaart te ontwikkelen, zullen later hun plaatsen aan jongeren moeten afstaan. De jeugd legt nu reeds verlangens ten opzichte van al dat nieuwe aan den dag; het is plicht, haar daar bij leiding te geven en haar weetgierigheid en belangstelling te bevredigen en te stimuleeren. Men vraagt verder: wat voor opleiding moet aan de jeugd gegeven worden om de zooveel omvatlende taak van de Luchtvaart in al haar onderdeelen op haar schouders te kunnen ne men en mede te werken, aan wat men. zonder overdrijving, onze nationale zaak zou kunnen noemen? Hierin voorziet de Nederlandsche Jeugd- luchtvaartbeweging en wel door: het zoeken naar wegen, die naar het actief deelnemen aan de Luchtvaart leiden: het bouwen van en ex perimenteeren met vliegtuigmodellen: het or- ganiseeren van lezingen, filmvoorstellingen, excursies, cursusvergaderingen en het deel nemen aan tentoonstellingen; het in omloop brengen.van luchtvaartlectuur De leden hebben de vrije beschikking over de zeer -uitgebreide Bibliotheek van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Zij, die interesse hebben voor de oprichting van een Jeugd Luchtvaartclub te Zandvoort, kunnen zich opgeven by F. Zorn, Kerkplein 8 A, aldaar. R.K. VOLKSBOND. Dinsdagavond sprak de heer Angenent uit Haarlem in het Patronaatsgebouw aan de Gr. Krocht over: „De taak der organisatie inzake het gezinsleven". De rede van den heer Angenent, hoofd zakelijk betrekking hebbend op het huwelijks-, gezins- en familieleven werd door de aan wezigen met aandacht gevolgd en met een dankbaar applaus beloond. EVANGELISATIE. Dinsdagavond werd in de Oude Bewaar school een herdenkingsavond gehouden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Evangelisatie te Zand%'oort. De heer Van Zeyl gaf een terugblik over de afgeloopen 15 jaren. Op 19 Nov. 1919 werd de eerste Evangelisatiebijeenkomst te Zandvoort gehouden in „Ons Huis" onder leiding van broeder Barteling. In den zomer van 1920 werd begonnen met de strandsamenkomsten. Ook werd een knapen- en meisjesvereen. opgericht, een bibliotheek gesticht en een boekhandel be gonnen. Later heeft men den boekverkoop ge staakt en heeft de vereen, zich beperkt tot het verspreiden van de .Blijde Boodschap". Nog herinnerde hij aan het werk der vereen, in het Oude mannen- en vrouwenhuis en herdacht hij de overleden broeders Barteling en Schalk wijk. Hierna kreeg Ds. Tromp het woord, die de geer.gelisatie gelukwenscht met het feit, dat zij zoovele jaren mochten samenkomen om naar het Evangelie te luisteren en het door te geven. Spr. prees zich zelf gelukkig dat in zijn gemeente een evangelist als de heer Van Zeyl werkzaam was, want terwijl spr. zich richtte tot de menschen. die in de kerk kwamen, wendde de Evangelisatie zich tot de menschen die de kerk voorbij gaan. Spr. besloot met den wensch, dat de heer Van Zeyl tot in lengte van dagen zijn zending zou mogen vervullen. Verscheidene personen kwamen ten slotte nog getuigenis afleggen van de zegeningen, die zij van de Evangelisatie hadden onder vonden. VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente gehouden op Dinsdag 27 November 1934, des namiddags 7 uur, ten ge meentehuize. BLOEMENDAAL VERGADERING TUINBOUW. De afd. Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdag een ledenvergadering in Rust hoek onder leiding van den heer E. A. W. Hirschfeld. Mr. J. D van der Plaats bracht een humoris tisch verslag uit over de gehouden alg. verga dering der Maatschappij te Leiden op 25 Oc tober. Voor het puntenstelsel werden de volgende waardeeringen toegekend. Sanchesia nobile 10 p. Kropsla broei geel 9 p. Groep Cotyledon arbiculata 8 p. Groep Roode Cyclamen 9 p. Groep orchideeën 10 p. Pandanus Baptisteï 9 p. Dracaena deremensis Warn. 10 p. Ai deze inzendingen waren van den heer H Bcegschoten. Hierop hield de heer W. Beunder een voor dracht over begroeiing van landhuizen. Door middel van plaatjes liet spr. zien hoe landhuizen moeten worden begroeid. De begroeiing is in het algemeen zeer een tonig, zij beperkt zich meestal tot klimop, wilde wingerd, rozen en een enkele keer cle matis. De oorzaak van deze eenzijdigheid is vaak, dat er geen hekwerk aanwezig is, om de plan ten op te binden. Spr. wenscht een alzijdiger begroeiing, ir overeenstemming met huis en tuin, dus met de omgeving. De begroeiing is bij den bouw van een land huis als regel het stiefkind en ook bestaat er weinig lectuur over. Toch is een doelmatige begroeiing noodig, want zonder klimplanten staat een huis als een klomp steen te midden van den tuin. Hierbij moeten wij rekening houden met den aard van het gebouw. De architectonische waarde van het huis mag niet verdwijnen door de planten, welke anderzijds deze niet kunnen ontberen. Als zeer recent voorbeeld noemde spr. het nieuwe P.E.N.-gebouw. Zonder begroeiing zul len de omringende huizen in het niet zinken. Spr. acht samenwerking met den bouwarchi- tect noodzakelijk, mede om het noodzakelijke hekmateriaal tijdig aan de muren aan te brengen. Spr. noemde een groot aantal mogelijkheden o.a. clematis montana. polygonum, vuurdoorn, Amerikaansche braam enz. Veel materiaal was ter vergadering aanwe zig, terwijl op fraaie lantaarnplaatjes op goede en minder geslaagde beplanting werd gewezen. De voorzitter bedankte met een hartelijk woord, nadat op de voordracht een geanimeer de samenspreking was gevolgd. PROPAGANDA-AVOND VOLKSONDERWIJS. De afd. Bloemendaal van Volksonderwijs houdt een propaganda-avond op Vrijdag 23 Nov. in Rusthoek. De heer J. P. Strijbos houdt een voordracht met lichtbeelden over: „Met tent en camera naar de Shetlands". I Complete meubileering Cr. Houtstraat 62-67 Verwulft 9 vragen thans Uw speciale aandacht voor het nieuwste op het gebied van stalen Zit- en Eetkamer Meubelen. Telefoon 12839. (Adv. Ingez. Med.) SANTPOORT OVERVEEN J. Th. Bornwater 50 jaar arts. A.s.Zaterdag herdenkt dokter J. Th. Born water te Overveen den dag. waarop hij voor 50 jaren tot arts werd bevorderd. Hoewel het de wensch van den jubilaris is dezen dag in stilte te laten voorbijgaan, ge- looven wij toch, dat de vele vrienden van den dokter een rustig middel zullen vinden, om van hunne vriendschap te doen getuigen. Sedert een paar jaren heeft dokter Bornwa ter het grootste gedeelte van zijn practijk neergelegd. Jarenlang is hij lid van den Raad geweest en de laatste jaren wethouder. Verder heeft dokter Bornwater steeds groote belangstelling gekoesterd voor het vereni gingswezen op maatschappelijk en ander ter rein. Zoo is hij jarenlang de geziene voorzit ter van de afd. Bloemendaal van het Witte Kruis: bestuurslid van BI. Bloei, in welke functie hij een belangrijke rol heeft gespeeld in de annexatie jaren; bestuurslid van de afd. Bloemendaal van Vacantiekolonies enz. Dokter Bornwater behoort tot die geluk kige figuren, die hoogen ouderdom aan een jeugdig uiterlijk en levendigen geest paren. Wie hem door onze gemeente ziet loopen, zou niet zeggen, dat het 50 jaar geleden was, dat Dr. Bornwater het arteexamen aflegde. LEZING JAN STRIJBOS. Gisteravond hield de bekende Jan P. Strij bos voor de vereeniging „Santpoort's Bloei" een lezing met als onderwerp „Met tent en camera naar de Shetlands". De zaal van „De Weyman" was door ongeveer 200 belangstel lenden bezet. Na ingeleid te zijn door „Santpoort's Bloei"s voorzitter, den heer Van Beem, vertelde de heer Strijbos allereerst op zeer humoristische en onderhoudende wijze zijn wedervaren cp de heenreis. Deze geschiedde op de loggei KW. 176. Buitengewoon amusant was zijn beschrijving van het leven aan boord van zoo'n logger. Na nog iets over de haringvangst verteld te hebben, kwam de spr. tot zijn eigenlijke, on derwerp: De Shetlands. Van deze archipel werd vooral het eiland Noss besproken, waar de vogelstand beschermd wordt. Zooals op alle eilanden van dezen archipel wordt, aldus de heer Strijbos. geen boom- groei en slechts een schaarsche plantengroei aangetroffen. De humuslaag gaat over in veen. Dit levert den bewoners turf, de heide-vege- tatie zorgt voor de schapen en de rotsen le veren steenen voor de huizen, de dorpjes zijn zeer klein; het grootste de Town!! be staat uit 23 huisjes. Bij ons aldus spr. treft men onbewoonbaar verklaarde woningen aan, doch op de Shetlands onverklaarbaar bewoonde woningen. Er leven vrijwel alleen oude menschen die zeer sober leven. De jongemannen emigreeren naar Australië. New-Zeeland enz. terwijl de meisjes op de Schotsche fabrieken werken. Niet alleen so ber leeft men, maar ook primitief. Het schoei sel bestaat uit koehuiden; de kleeding uit zelf bewerkte wol, die verkregen wordt van de prachtige schapen (o.a. het black face schaap) Stormen kan het geducht op de Shetlands. Als voorbeeld noemde spr. het geval, dat de bewoners soms in dagen hun huis niet kun nen verlaten. Met behulp van prachtige lanfaarnplaten heeft de heer Strijbos de aanwezigen voorts doen kennis nemen van de rijke vogelwereld o.a. zeekoeten, Jan van Gent Noorsche Stormvogels, franje-poot, goud klavier enz. van den 200 M. hoogen steüen rotswand, waar nochtans soms het schuim van het opgezweepte water overheen slaa' van de flora van de eilanden, enz. 't Was een buitengewoon leerzame avond, die bij de talrijke aanwezigen zeer insloeg. De tolk dezer aanwezigen was de heer Bremer kamp, voorzitter van de propaganda-com- missie van „Santpoort's Bloei" die den heer Strijbos hartelijk dank zei. ZENDINGSCOLLECTE. De opbrengst van de offerweek voor de zen ding heeft bedragen f 435.24. Nog enkele nagiften moeten binnenkomen. BL1NDENFILM. In het Bondsgebouw zal Woensdagavond de blindenfilm worden vertoond. Een rede zal worden gehouden door rector Van Zon. vroeger kapelaan te Lisse. PREDIKBEURTEN DONDERDAG 22 NOV. Chr. Geref. Kerk 7 uur: Ds. Ponstein. Geref. Gem. 7 uur: Ds. Ligtenberg. HILLECOM HEEMSTEDE WIJDINGSMIDDAG. De afd. Heemstede-Bermebroek van den Ned. Protestantenbond houdt Zondag 25 Nov. des namiddags te 2 u. 30 een wijdingsmiddag, waaraan zullen medewerken: het dameskoor der afdeeling, de heer Jac. van Kempen, fluit, de heer P. Zwaanswijk Jr. orgel. De heer Kom mer Klein zal voordragen: Opstand en berus ting. De toegang is voor alle belangstellenden vrij. VERGADERING R.K. VOLKSBOND. Hedenavond houdt de afdeeling Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond een leden vergadering. De agenda bevat o.m. een inleiding dooi den heer W. J. de Bruin over het onderwerp: ..Geen ordening van Staat en Maatschappij zonder goedgeordend gezinsleven". OVERDRUKTE TE HEEMSTEDE. Ook te Heemstede vandaag Uiverdrukte. Op den weg enorm veel auto's en fietsen. In groote touringcars gaan de reisgezelschap pen in de richting Schiphol. Uit de Zuidelijke richting gaat het verkeer over de van Merlenlaan, naar den Provincia len weg. Het drukste punt is het Wipperplein, waar de auto's uit de verschillende richtingen den Provincialen weg bereiken. Hier en ook aan den hoek Heerenweg—van Merlenlaan staan den geheelen morgen vaste verkeersposten, evenals aan de Zandvoortsche laan bij den spooroverweg. Van enkele open bare gebouwen en particuliere woningen wap pert de nationale driekleur. LISSE „GOUDMUILTJE". Donderdagavond zal in de groote zaal van hotel „De Witte Zwaan" de opvoering plaats hebben van de kinder-operette „Goudmuiltje" van M. A. Brandts Buys Jr., mevr. J. van der Wouden zal op de piano begeleiden; de heeren Hardenbroek en dr. ten Hoopen zullen de vioolpartijen spelen KUNSTAVOND. Woensdagavond zal in gebouw „RehobOfch" een kunstavond worden gehouden, georgani seerd door de dames van het comité voor de Hervormde Kleuterschool. Een rijk gevarieerd programma zal worden uitgevoerd. VERGADERING N. S. B. Dinsdagavond hield de N. S. B, in Hotel Flora een druk bezochte vergadering. Als spreker trad op Ds. G. van Duyl uit Hilver sum. die zijn rede getiteld had „Licht aan de Kim" terwijl hij tevens een antwoord zou ge ven op de vraag of een Christen N. S. B.-er kan zijn. Spr. schetste in groote lijnen het ontstaan der democratie na de Fransche revolutie, hoe deze uitgaat van den enkeling en de rechten van den mensch. Hieruit zijn weder voortge komen de partijen die niet trachten de natie te dienen maar slechts het egoisme van eigen partij trachten te bevoordeelen. Dit nu is het einde der democratie en zij is bijna ten grave gedragen in het zelf gedolven graf. Zie de 53 Nederlandsche partijen, waar van er 14 in de Tweede Kamer vertegenwoor digd zijn. Geen der groote partijen zal ooit in staat zijn een absolute meerderheid in de Kamer te krijgen en daardoor haar beginse len kunnen omzetten in daden; daarom is hun doodvonnis geveld. Het volk mag niet zijn een massa losse en kelingen, maar één heerlijke eenheid besef fend de onverdeeldheid. Daarom begint de N. S. B. niet bij den enkeling maar bij den staat als hecht fundament. En deze N. S. B. is verboden als staatsge vaarlijk, beter en juister zou gezegd zijn partij gevaarlijk. Hij critiseert het ontslag aan den heer Mussert wiens geniaal plan van ontwate ring der Geldersche Vallei zal worden uitge voerd. De W. A. is alleen het opkweeken van jonge lieden tot zelfbeheersching, zelftucht en op voeding tot ware fascisten. Uitdrukkelijk wordt vastgesteld dat de N. S.-Staat, georganiseerd in de corporatieve gedachte niet gebouwd is op de volkssouverei- niteit, maar op ons Christelijk volkskarakter, op de heiige levensordonnantie die in ons aanwezig is en die uit de eeuwigheid is, dus van de Gods souvereiniteit. De vraag: ben ik mijns broeders hoeder? moet volmondig met ja worden beantwoord. De klassenstrijd zal in den tegenwoordigen staat blijven bestaan omdat belangen tegen belangen staan. De Christelijke partijen heb ben tegen deze bespotting van het elemn- tairste begrip van Christendom niets gedaan; onder alle onze Christelijke regeeringen is deze strijd zelfs grooter geworden. De N. S. B. kent dezen strijd niet omdat kapitaal en ar beid beide de natie moeten dienen en beide elkander noodig hebben. Daarom is deze verzoeningsgedachte natio- naal-socïalistisch. De N. S. B. wenscht scheiding tusschen Kerk en Staat; ieder arbeide op zijn terrein. Voor een kerkstrijd als in Duitschland is hier geen vrees, omdat hier de gronden ontbreken. De N. S. B. heeft allen eerbied voor de Kerk, maar zal zij zich met kracht verweren tegen de verpolitiekte ambtsdragers daarvan. Na de pauze werden de gebruikelijke vragen beantwoord, waarvan wij het volgende aan stippen. De N. S. B. stelt zich niet op het rassen- standpunt, en kan dit ook niet doen met het oog op Indië. Het is sprekers indruk dat Duitschland spijt genoeg heeft over de opge worpen Jodenkwestie. De plaats van de Koningin in den N. S. staat zal zijn boven den leider met het recht hem weg te zenden indien hij het vertrouwen mist. RAADSVERGADERING. Dinsdag kwam de voltallige raad bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Deze richt woorden van welkom tot wethouder Vermeer die voor het eerst na zijn ernstige ziekte weder aanwezig is. Wethouder Vermeer dankt allen voor het betoonde medeleven. Wethouder Klaver richt dan namens het College het woord tot den burgemeester, om het feit te herdenken van zijn herbenoeming. Het was Dinsdag juist 6 jaren geleden dat hij feestelijk ingehaald en geïnstalleerd werd als burgemeester. Spr. memoreert wat tot stand gekomen is in die zes jaar. De heer Loerakker als oudste raadslid wenschte den burgemeester geluk namens de bevolking. In deze zes jaren heeft men elkan der leeren begrijpen en de heftige debatten die er geweest zijn konden gemakkelijk wor den vergeten en daarom blijft de verhouding goed. De burgemeester brengt den raad hartelijk dank voor de tot hem gerichte woorden. Een periode van zes jaar is kort en voor hem zeker kort omdat er zooveel te doen was. Wat bij bereikt heeft is voor een gx-oot deel te danken aan de beide secretarissen en de ambtenaren aan wie hij steeds groote eischen heeft ge steld, waaraan steeds zonder klagen is vol daan. Hij zal steeds voor oogen houden het goede te doen. De punten 1 tot 5 worden zonder hoofde- ijke stemming goedgekeurd. De wijziging voor de leges der bouwvergun ningen wordt met een kleine verandering aangenomen. Bouwvergunningen van f 100 tot 500 kosten voortaan f 1.50, van f 500 tot f 1000 f 2.50. Het ontslag van een onderwijzer aan de openbare lagere school wordt aangehouden totdat nadere mededeelingen van de regeerin- gen zullen zijn ontvangen. Richard Tauber als „Schubert" in het En- gelsche filmwerk „Blossom Time", waarvan de Nederlandsche première Vrijdag 23 Nov. zal plaats vinden in het Rembrandt-theater te Haarlem. (Adv.) (Adv. Ingez. Med.) Gasprijsverlaging. In de ter visie gelegen hebbende stukken wordt voorgesteld den gasprïjs te behouden op 10 ct. per M3. doch voor tarief A het vast recht te verlagen van f 3.50 op f 1.50 per maand en voor tarief B van f 7.50 op f 5. per maand, alles voor het tijdperk van één jaar. De burgemeester deelt mede dat in het college stemmen zijn opgegaan om den prijs terug te brengen op 8 cent per M3. doch de gascommissie heeft aangetoond dat dan de inkomsten terug loopen van f 92000 op f 76000. In deze omstandigheden is het uiterst moei lijk een besluit te nemen en indien de raad met het voorstel accoord gaat kan men over een jaar zien hoe het resultaat is. De gascom missie verwacht van deze bepaling reeds een toename van het gasverbruik met meer dere inkomsten van f 3000, hoewel spreker daarvan nog niet zoo overtuigd is. De heeren Loerakker en De Wreede betui gen hun spijt de stukken niet thuis te hebben gehad; het is ondoenlijk het dossier, dik als een boek, in een paar uren te bestudeeren. Rekening moet worden gehouden met de groote concurrent petroleum die ongeveer 4 cent per Liter kost. De heer Fijma wenscht weglating van den proeftijd van een jaar. De heer Spilker wenscht deze te behouden, doch 20 M3. gas gratis en de rest tegen 5 cent per M3. met afschaffing van vast recht. De burgemeester deelt mede dat het dossier niet tijdig gereed kon worden gemaakt ter rondzending door ziekte en door drukke werk zaamheden der begrooting. Hij raadt aan neming van het voorstel aan; men kan dan in het proefjaar eventueel maatregelen nemen tot verlaging over te gaan. Aldus wordt be sloten. Mededeelingen. De huur van het perceel der voormalige ge meentewerken is van den heer M. Schouten overgegaan op de firma Wijnen. Aangehouden wordt een voorstel om het gemeentelijk badhuis op Dinsdag en Woens dag tegen een lager tarief open te stellen. Dit komt de volgende maand bij de begrooting aan de orde. In handen van B. en W. om prae-advies worden gesteld eenige adressen van den Hil- legomschen Bestuurderbond, aandringende op steunverhooging, voorziening in dekking, hulp aan jonge werkloozen, goedkoope cokes en aardappelen, omdat de genoemde cijfers on juist zouden zijn. Rondvraag. De heer Loerakker vraagt hoe het staat met het inhouden van ziekenfondscontributie van de steunbedragen. Zou het niet beter zijn de contributie door de menschen te laten be talen? De burgemeester antwoordt dat de dok toren een en ander in hun jaarvergadering in December zullen behandelen. Het zieken fond-Haarlemmermeer heeft geantwoord. Uit alles blijkt dat de doktoren niet willen mee werken tot een verlaging. Zelf laten betalen is niet wenschelijk daar dan velen dit zouden nalaten en dan ten late der gemeente zouden komen. De heer Loerakker spreekt zijn afkeuring uit over deze houding der artsen. De heer Van Lierop klaagt over de verlich ting op Weerestein en Leidschestraat. over het aanplakken van pamfletten op palen, over colporteeren op Zondagavond en de nieuwe spelling die door den eenen onderwijzer wordt onderwezen, door den ander niet. De burgemeester antwoordt dat men wat de verlichting betreft geduld moet hebben tot de begrooting; men zal verrast zijn over de plannen die gereed liggen. Het aanplakken door de N.SB., die zegt orde te willen hand haven is ergerlijk, aan colportage en spelling is niets te doen, De heer Jansen wenscht termijnbetaling van watergebruik van hen die niet kunnen betalen. Dit kan niet en schept precedenten is het antwoord. De heer Van Deursen wenscht verlaging van het vastrechttarief voor water. Geant woord wordt dat de tarieven niet zoodanig zijn dae abnormale winsten worden behaald. De heer Spilker vraagt of de Uiver-dag geen aanleiding is om vrijaf te geven. Geantwoord wordt dat de noodzakelijkheid niet wordt in gez'en BEVERWIJK Winterlezing Vrijzinnig. Hervormden. De wereld is crisis. Woensdagavond werd in het kerkgebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig hervorm den de eerste winterlezing gehouden. Spreker was Ds. Dorgelo uit Naarden over het onder werp: „De wereld is crisis','. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer Blom ving ds. Dorgelo zijn rede aan met een citaat uit de „Anti-Christ" van Jo seph Roth, waarin deze Israëlietische schrijver het gevaar aanduidt, dat het anti-christen dom onder de menschheid kweekt. Spr. schetste de anti-christ als iemand, die van iets goeds iets slechts weet. te maken. Ds. Dorgelo wees in dit verband op het vliegtuig als verkeerswerktuig en als schrikbarend oorlogsmateriaal Voortgaande haalde spr. pen werk van Henriëtte Roland Holst aan, waar uit de ondermijning van het socialisme blijkt door het militairistisch apparaat. Tenslotte legde ds. Dorgelo den nadruk op de groote geestelijke armoede der mensch heid naast den economischen nood. Het anti Christendom voert naar de geestelijke armoe de? Ds. Dorgelo eindigde zijn rede met een vergelijking, waarin hij den wensch uitsprak, het zeker in de menschheid levende korreltje geloof een zelfde uitwerking zal hebben als 't korreltje zout dat in 'n oververzadigde vloeistof een kristal wordt. De heer Blom sprak een slotwoord, waarin hij ds. Dorgelo dank zegde voor zijn boeiend betoog.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12