WOENSDAG 21 NOVEMBER "1934 HASRtEM'S ÜSGBCSB T5 De burgemeester van Haarlemmermeer, Mr. Slob, in gesprek met politie en legerautoriteiten betreffende de verkeersregeling op Schiphol. LETTEREN EN KUNST Willem van Capellen en De Trekvogels voor de V. A. R. A. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Arbeiders-Ra dio-Amateurs heeft gisteravond in den Schouwburg aan den Jansweg een feestelijke vergadering voor vrouwen belegd ter gelegenheid van de inschrijving van het 700ste vrouwelijke lid. De schouwburg was tot de laatste plaats bezet en het publiek ver keerde in een ontvankelijke stemming zoo wel ten opzichte van de humoristische als van de meer ernstige nummers van het program ma. De heer A. Pleysier, secretaris van de V.A.R.A. was wegens ambtsbezigheden ver hinderd de feestrede te houden en werd ver vangen door den heer Meijer, die een propa gandistisch woord ten bate van de feestvieren de afdeeling sprak, waarbij hij vooral den na druk legde op de tegenkanting, welke de V.A.R.A. sinds de laatste anderhalf jaar van burgerlijke zijde ondervindt, nadat men deze instelling de eerste acht jaar van haar be staan met rust had gelaten. Bovendien heefs de V.A.R.A. tengevolge van de werkloosheid leden moeten verliezen en hierdoor zijn ook de financieele zorgen vergroot. Spreker deed een beroep op de vrouwen om als lid toe te treden en sprak in zijn slot woord zijn vertrouwen uit in de arbeiders beweging, welke de moeilijkheden van het oogenblik ook wel weer te boven zal komen, zoodat ook de V.A.R.A. als een harer cultu- reele onderdeelen zal kunnen blijven func- tionneeren. Willem van Cappellen droeg ter gelegen heid van de Heijermansherdenking een frag ment uit Schakels voor, en wel het gesprek tusschen de broeders Hein en Pancras Duif over de trouwplannen van laatstgenoemde. Hij deed zich daarbij kennen als een rustig, be schaafd en duidelijk karakteriseerend acteur, met een prettig verstaanbaar stemgeluid en een sobere doch suggereerende dictie. In zijn tweede bijdrage, Poppenkast getiteld, gaf hij iets uit het lichtere en vroolijke genre ten beste. Het klein-cabaret „De Trekvogels", even als Van Cappellen den luisteraars door de radio reeds bekend, bestaat uit de actrice en reclamatrice Anny Prins, den pianist en zan ger Kees Bormans, en den conferencier en chansonnier Jos. Heydens, die bij afwisseling solo-nummers en samenzangen ten ge'noore brachten, welke voornamelijk ten doel had den, in deze drukkende tijden wat vroolijk- heid onder de menschen te brengen Gezamenlijk zongen zij „Optimisten", een opwekking om er ondanks alles den moed in te houden, „De tijden zijn slecht", een reeks coupletten met dezelfde strekking, waarbij het publiek de gelegenheid kreeg het refrein mee te zingen en een vroolijk gelegenheids liedje tot lof van de Uiver. Kees Bormans had een variatie vervaardigd op een liedje van Louis Davids en verheer lijkte daarin de vrouw, die niet langer op maatschappelijk terrein de mannen concur rentie aandoet, doch zich weer tot haar na- tuui-lijke plicht, de huishouding en het moe derschap gaat bepalen. Ondanks de in dit milieu niet bepaald passende strekking viel dit aardigheidje bij het publiek zeer in den smaak. Anny Prins oogstte ook veel bijval met „O jé, wat zijn die mannen dom", dat zij op guitige wijze lanceerde. Deze zangeres be schikt over een welluidende stem, een char mant uiterlijk en een innemende vrijpostig heid in haar voordracht. Zij moet zich ooe- den voor een te sterke nadrukkelijkheid, welke licht in gekunsteldheid en opdringerig heid zou kunnen ontaarden. Jos Heydens is een geboren jcomiek, die te vens de gave bezit om fr'sch van de lever te zingen. Zijn gemoedelijke toespraakjes en zijn liedje waarin hij het verschil in optreden aangaf van een autohandelaar, die achter eenvolgens de geheimen van zijn wagen leert kennen aan een bekoorlijk leerlingetje, aan zijn echtgenoote en aan den klant die een auto koopt, troffen den juisten toon. Aan het slot trad het gezelschap als een stel straatzangers op, waarbij het zijn reper toire ontleende aan de bekende bundels van Wouters en Moorman. H G. CANNEGIETER DANSAVOND van het Studio Yvonne Ceorgi. Hoe is het mogelijk, dat een danseres als Yvonne Georgi, die toch al eenige jaren in ons land woont, pas gister voor het eerst te Haar lem is opgetreden en dat voor dezen dans avond zoo weinig belangstelling was bij het Haarlemscli publiek. Want men kon toch we ten, dat deze danseres, die o.a. in het vorige seizoen bij de opvoering van Tannhauser door de Wagnervereeniging te Amsterdam het bal let in de Venusgrot tot een der hoogtepunten van deze artistieke gebeurtenis had weten te maken, een kunstenares van niet gewone beteekenis is. Misschien, dat een der Haarlemsche kunstorganisaties ik denk hier aan de Ver. Kunst aan het Volk Yvonne Georgi het volgend jaar wil uitnoodigen en zij dan hier een volle zaal zal vinden, zooals haar kunst zoo volkomen verdient. Yvonne Georgi trad hier op met haar en semble. Hierdoor kregen wij het voordeel van afwisseling in het programma, maar er bleek toch ook een gevaar aan verbonden te zijn. Bij een waarachtige kunstenares zij moge tooneelspeelster, musicienne of danseres zijn voelt men onmiddellijk of zij de „vonk" al of niet bezit. Bij Yvonne Georgi waren wij dan ook geen oogenblik in twijfel. Zoodra zij voor ons verscheen en de Corelli-suite danste, had zij ons gewonnen en wisten wij het, dat daar een kunstenares pur sang danste, een kunste nares met zeer bijzondere gaven en vooral met brandend temperament. Met een volkomen overgave danste zij deze dans, die trof door de prachtige, golvende arm bewegingen en de krachtige plastiek van het lichaam. Maar het was vooral de verterende gloed, de laaiende hartstocht, die meesleepte en tot bewondering dwong. Die gloed, dat branden dtemperament, wij voelden ze ook in het toch steeds beheerscht dansen na de pauze, toen zij als solodanseres te midden van haar studio optrad in Sandades Do Brazil, een cyclus van 12 dansen op de mu ziek van Darwin Milhaud. Zij gaf aan deze dansen het Zuidelijk karakter dat zij behoef den. Maar.... zij danste haar partners feite lijk weg. Wij voelden telkens, daar danst een bezield kunstenares met vaart, met karakter en Zuidelijken gloed tusschennu ja, heel lieve, bevallige vrouwen, charmante danse ressen, maar geen kunstenaressen, die de vonk bezitten, zooals Yvonne George. Toch hebben ook deze andere leden van het ensemble zoowel gezamenlijk als ieder af zonderlijk ons doen genieten van zeer goe den dans, als vermochten zij ons dan ook niet tot de hoogere regionen der danskunst te voe ren. Zoo behoorde Rita Nauta door haar gees tige, luchtige en pretentielooze Iersche dans en toonde Rita Hopman zich vooral in haar ranke, breede armbewegingen en haar plas tiek een z-eer knappe leerlinge van de aan- voerdster van dit ballet. Mascha Pereboom vond ik het best in de guitig gedanste „dame met waaier". In haar Slavischen dans miste ik de vaart en de technische zekerheid, waardoor de Russen zich steeds in zulke dansen onder scheiden. Het ensemble-nummer Rococo op muziek van Mozart was van een betooverende charme, licht en bevallig, choreografisch van groote distinctie en een aldoor^levendige fantasie. De twaalf dansen in Zuidelijken Stijl werden het hoogtepunt van den avond, dank zij voor al het prachtige, bezielde dansen van Yvonne George. Het slotnummer Rosen aus dem Süden werd puur, zonnig dansen dank zij ook de mu ziek van Johann Strauss. Toch had deze dans nog niet de vaart van het oud-Weensch Ballet, dat wij verleden jaar van Kurt Jooss zagen en ook niet de ijle lichtheid van het „ballet blanc" van het Russisch ensemble van Monte Carlo. Het was voor zoo lichte, verrukkelijke dans muziek nog wat te zwaar en te Hollandsch. De bijzonder mooie costumes, telkens vol komen in het karakter der uitgevoerde dansen, dienen afzonderlijk geprezen. Prachtig vooral, warm van kleur en sterk suggestief, waren de gewaden, die gedragen werden bij de Zuide lijke dansen op de muziek van Milhaud. Het jubliek heeft Yvonne Georgi en haar medewerksters warm gehuldigd. In deze huldi ging deelde ook de begeleider, de heer Wolf gang Wydeveld. Mogen zij spoedig naar Haar lem terugkeeren en hier dan een stampvollen schouwburg vinden. J. B. SCHUIL. MAJOOR D'ENGELBRONNEJR OVERLEDEN. Dinsdag overleed alhier de gep. Majoor bij de artillerie C. C. E. d'Engelbronner. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 24 November a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats „De Biezen" te Santpoort. DIEFSTAL VAN EEN BAAL VODDEN. Door de politie alhier zijn in bewaring ge steld een 24-jarige timmerman en een 29- jarige koopman, verdacht van diefstal van een baal vodden ten nadeele van het Leger des Heils aan het Spaarne. DE OOSTHOEK. De Oosthoek. Overijselsche-Geldersche- Drentsche vereeniging zal Zaterdag 24 Novem ber in de tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw ter gelegenheid van het zevenja rig bestaan een feestavond geven. Het programma vermeldt o.a. het optreden avn het Shylock-Revuegezelschap van Gel- dersche Jan. Voor de balmuziek zorgen „The Musical Lunatics". TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde hield Dins dagavond een vergadering in Hotel Lion dOr. De voorzitter, de heer J. L. Bouwer, deelde mede, dat de aafd. Haarlem was aangevraagd voor het verzorgen van één der vier tusschen- tijdsche tentoonstellingen op de groote bloe mententoonstelling „Flora" in Heemstede. Eenige leden deden mededeelingen over ver schillende planten. De secretaris, de heer H. M. v. d. Hart, gaf een verslag van de alge meene vergadering, dat allerlei wetenswaar digs op tuinbouwgebied inhield. Inzake het eventueel gezamenlijk met Bloemendaal ontvangen van verschillende af- deelingen op een vriendschappelijke bijeen komst in het volgende voorjaar, gaf de ver gadering het bestuur volmacht hierover be. sluiten te nemen. Vervolgens werden de planten van eenige inzenders beoordeeld. De heer C. Sipkes hield tenslotte een cause rie met lichtbeelden over: „Gezichtspunten over nieuwe vaste planten en bolgewassen in borders". Hij liet vele interessante 'lichtbeelden zien, waarmee hij zijn technische lezing toe lichtte. VEREENIGING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Dinsdag 27 November zal voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging' „Nederlandsch Fabrikaat" in restaurant Brinkmann de heer Meijer de Vries, referen daris aan het Departement van Sociale Zaken een lezing houden over het onderwerp: „Het werkloosheidsvraagstuk in verband met Ne derlandsch Fabrikaat". Na de pauze zal de heer H. F. R. Snoek met het silhouettenspel vertoonen: De ontwikke ling van de Nederlandsche industrie vanaf den tijd der Batavieren. Reeds in de vroege morgenuren bevonden zich de belangstellenden op Schiphol, om zich van een goed plaatsje te verzekeren. Prinses Juliana naar Engeland vertrokken. Dinsdagavond is Prinses Juliana met de Batavier II van Rotterdam naar Engeland vertrokken, ten einde het huwelijk van Prins George bij te wonen. De prinses kwam per auto uit Den Haag naar de Jobskade, de legplatas der „Batavier- bootdienst". Op het afgezette „Jobs-terrein" waren een honderdtal belangstellenden aanwezig, die de prinses met een hartelijk hoera begroetten. Op de kade merkten wij o.m. op den hoofd commissaris van politie, mr. L. Enthoven en den heer Waller, een der directeuren van de Batavierlijn. Aan boord van den steiger werd de Prinses verwelkomd door den kapitein, den heer Zwar-t, die dezen avond juist zijn laatste reis Rotterdam—Engeland v.v. aanving. Kort voor het vertrek verscheen de prinses op het promenadedek, waarna de belangstel lenden op de kade het Wilhelmus inzetten. Om vijf minuten over zeven voer de Bata vier II af. Op de rivier was het vrij mistig. Het gevolg van de Prinses bestaat uit freule Bentinck, hofdame, E. D. Junkema van Bur- mania. Baron Rengers, dienstdoend groot meester. TOT HOOGLEERAAR TE BATAVIA BENOEMD. Dr. A. Siegenbeek van Heukelom, sinds zeven jaar als geneesheer verbonden aan het Wil- helminaziekenhuis te Nijmegen, is benoemd tot hoogleeraar aan de Geneeskundige Hooge- school te Batavia. ETUI VOOR EMMAZEGELS. Zooals onzen lezers bekend zal zijn, wordt op het oogenblik uitgegeven een postzegel ten bate van de tuberculose-bestrijding, de z.g Emmazegel, met een frankeerwaarde van 6 cent en kostende 8 cent. Deze zegels, die nog slechts enkele dagen, tot eind November, ver krijgbaar zijn, mogen nog gedurende het ge- heele jaar 1935 voor frankeering worden ge bruikt. Teneinde het bewaren der zegels ge makkelijk te maken, wordt door de Ned. Centr. Vereen, tot bestrijding der tuberculose een handig nikkel postzegel-étui beschikbaar ge steld. Dit etui ontvangt men gratis bij bestelling van 100 Emmazegels, doch er is ook nog een andere manier om in het bezit te komen van zoo'n étui. Wanneer men 100 gebruikte Indi sche of Nederlandsche Emmazegels inzendt aan het Consultatiebureau ontvangt men gra tis een étui als belooning voor de verleende medewerking. Ieder zal begrijpen dat de ge bruikte zegels weer verkocht worden ten bate der tuberculose-bestrijding. Laat ieder dit postzegel-étui als een eereteeken beschouwen en trachten er een in zijn bezit te krijgen. De slachtoffers der tuberculose, die van de winst der postzegels in de gelegenheid worden ge stold gezondheid en arbeidskracht terug te winnen, zullen u dankbaar zijn voor de ver leende huln. Bereidt Uw jus met H 0 NI G's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent (Adv. Ingez. Med.) GEREFORMEERDE EVANGELISATIE. Op morgen (Donderdag) avond te 8.15 uur zal er in de Kloppersingelkerk een zang-uit voering gehouden worden met orkestbege leiding. KRACHTSPORT JUBILEUM P. MOLLEMA SR. De Haarlemsche Krachtsport Vereeniging „Haarlem" zal Zaterdagavond 24 November het feit herdenken, dat haar eerelid P. Mol- lema 25 jaar aan de krachtsport verbonden is. De jubilaris behoort tot één der oprichters van de krachtsportvereeniging te Haarlem; hij bekleedde jarenlang verschillende be stuursfuncties en was in zijn tijd een gezien althleet. Belangrijke wedstrijden en vergade ringen worden nog steeds door hem bezocht; vele malen vergezelde hij den heer A. G. Scheffer op buitenlandsche wedstrijden. Vooral in moeilijke jaren stond hij het be stuur terzijde want vele krachtsport-athleten zijn financieel niet meer in staat, wedstrijden te bezoeken. Het is dan ook aan goede samen werking te danken, dat men hun deze ge noegens niet behoefde te ontzeggen. Te half negen zal de jubilaris worden inge haald in het gebouw „Olympia" waar hij zal - worden gehuldigd. Daarna zullen de Neder landsche kampioenen J. Seggelink en Y. Bo terbloem worden gehuldigd. Door leden van de vereeniging zal een revue worden opge voerd; een jazzband en een humorist zullen hun medewerking verleenen. SCHAKEN ZANDVOORT—HEEMSTEDE. Hedenavond speelt het derde tiental van de Z.S.C. in lunchroom Rinkel tegen het derde tiental van de Schaakclub Heemstede. BILJARTEN. OM DEN „NOORD-BEK ER. De jaarlijksche nederlaagwedstrijden om den zilveren wisselprijs den „Noord-Beker", zijn begonnen. De openingswedstrijd werd gespeeld door de Haarlemsche biljarclub „Vriendenkring". Het eerste viertal kwam den strijd aanbin den tegen dat van „Haarlem-Noord". De uit slag was als volgt: (De spelers van Vrienden kring staan vooraan). G. TerrehorstJ. v. d. Bos, 10097; G. v. d. GevelTimmermans 10078; H. Roefs—P. Groot 10093; M. v. d. PavertJ. v. Vliet 87—125. Het resultaat was dus: „Vriendenkring" 387 en „Haarlem-Noord" 397 caramboles, zoodat „Haarlem-Noord" een voorsprong heeft van 6 punten. De laatste parade van de politie-manschappen, veldwachters en marechaussées op het vliegveld Schiphol SCHAATSENRIJDEN HET INTERNATIONAAL IJSFEEST TE AMSTERDAM. De Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond heeft vastgesteld, dat voor het hardrijden van het Zaterdag en Zondag a.s. op de kunstijsbaan te Amsterdam te houden internationaal ijsfeest zullen deelnemen A. F. van der Scheer te Wageningen, S. Heiden, Rouerdam, J. Lan- gendijk te Oud-Karspel, Stelling de Boer te Edam, B. Blaisse te Amsterdam, L. Dijkstra te Amsterdam, T. Hooftman to Rotterdam en T. Boot te Purmerend. Aan het schoonrijden zullen o.a. deelnemen mevr. T. de Boer^Blaauwboer uit Heemstede mevr. F. van Duysberg—Crooswijck te Den Haag, mevr. KraakKroon te Amsterdam en de heeren E. Lautehbach te Rotterdam, F. G. van Balen te Den Haag en Jac. de Waal te Amsterdam. Naar wij nog vernemen zullen de oud- rijders C. C. J. de Koning uit Princenhage, die op 21 Januari 1905 te Groningen wereld kampioen in het hardrijden werd en J. Greve uit Amsterdam, een bekend rijder, die vroeger aan buitenlandsche wedstrijden deelnam, een eereronde rijden. SCHERMEN EEN NIEUWE SCHERMCLUB. Op initiatief van den heer V. J. Brassinne, schermleeraar alhier, is onder het personeel van de N.V. Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken, een schermclub opgericht onder den naam van „Droste Scherm Club". De leden zijn in twee groepen verdeeld, n.L een afdeeling voor het sabelschermen en een afdeeling voor het floretschermen. Het bestuur is samengesteld als volgt: voor zitter p. J. Krispijn, secretaris P. Piepers eq penningmeester Van Riet.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7