N.O.T. en N.U.M. WEEK-ABONNEMENTEN VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 HAARDE M'S DSGBES D 6 Liberalen bespreken den economischen toestand. "Uiteenzetting van den heer W. Lubberink. De nood in het kappersbedryf. Openbare vergaderingen. In de Nijverheid in de Jansstraat sprak de heer W. Lubberink voor de Haarlemsche af- deeling van de Liberale Staatspartij ..De Vrij heidsbond", ingeleid door den voorzitter. Mr. C. Blankevoort, die in 't kort de veelheid der economische theoriën noemde. waarmee men de wereld denkt te redden. Het is de taak der liberalen, aldus zei de inleider, na rustig overleg, den juisten weg te vinden. De heer Lubberink zei o.m. 't volgende: In het economische kerngebied van Europa wonen plm. tweehonderd millioen zielen, dat is het tiende deel van de bevolking van de ge- heele aarde. De ontwrichting van het maat schappelijke leven wordt uiteraard het sterkst gevoeld in dit gebied. Spreker bestreed de be- wering, dat die ontwrichting het gevolg was van de heerschappij van 'hot liberalisme door aan te toonen. dat het liberalisme tot nog toe zijn heerschappij niet volkomen heeft kunnen vestigen. En hij sprak als zijn mee ning uit. dat juist de heerschappij van anti liberale beginselen voor een groot deel ver antwoordelijk moet worden gesteld voor de ellende, die thans over de wereld heerscht. Kern-Europa kan alleen bestaan, wanneer het deelneemt aan een vrij volkenverkeer. Met cijfers toonde hij aan de beteekenis van der. wereldhandel en het aandeel van kerr.-Euro- pa hierin. De verstoring van het wereldver keer door den oorlog en door de internatio nale politiek na 1919 heeft een werkloosheid verwekt van zulk een grooten omvang, dat er op dit oogenblik geen ander maatschappelijk vraagstuk bestaat dan dat van den arbeid. Hoe komen de millioenen die thans buiten fabriek en werkplaats worden gehouden weer aan het werk? Alleen in kern-Europa is het aantal werk- loozen en hunne gezinsleden ongeveer dertig millioen Voor Nederland kwam spreker tot een aantal van iets minder dan negenhon derdduizend slachtoffers. Er is behoefte aan tal van bevredigings middelen voor millioenen menschen. De grond stofbronnen zijn er, de machines ziin in tact en de menschen hunkeren naar werk. Wat staat nu herstel van het wereldverkeer in den weg? Spreker meende in de nationa listische politiek van de staten een der hoofd- ooi-zaken te zien van de bestendiging der cri sistoestanden. Het na-oor!ogsche nationalisme uit zich in de fascistische en nationaal-socialistische stroomingen in enkele van de Europeesche staten. Deze stroomingen staan het herstel van een vrij wereldverkeer in den weg. Spreker wilde niet treden in de vraag in hoeverre door gezagsverslapning in Italië en in Duitschland in deze landen behoefte be stond aan een krachtig ingrijpen van een per soonlijkheid. Ook wilde hij niet onderzoeken in hoeverre de bepalingen van het verdrag van Versailles geleld hebben tot toestanden in Duitschland.' die moesten uitloopen op een catastrophe. H" wilde slechts vaststellen, dat op het oogenblik Europa beheerscht wordt door de^ geest van het anti-liberalisme. Het nationalisme van dien geest is niet het natio nalisme van soreker. Een gezond nationalisme vraagt inschakeling van het volksleven in een internationaal verkeer, dat bloeien kan in vrede. Maar dit is het juist wat het andere na tionalisme niet wil. Het wil oorlog, omdat het niet tevreden ls met de politieke machtsver houdingen van het oogenblik. Tal van uit spraken van Mussolini en van Duitsche na tionaal socialisten bewijzen ons, dat in de fascistische en nationaal-socialistische wereld beschouwing de vrede tusschen de volken wordt beschouwd als een riet steeds te hand haven toestand Spreker, die geen ontwape- naar is. evenmin ons volk zou willen overleve ren aan de machtswellust van vreemden, schaart zich onder de vaan van het libera lisme. juist omdat dit predikt vrede onder de volken, die door de ontwikkeling van de tech niek steeds meer op elkander worden aange wezen. De waanzin van de autarkie is gebo ren in de sfeer van haat en wantrouwen die nu reeds zoo vele Jaren het maatschappelijk leven voor millioenen van onze medemenschen tot een marteling maakt. Tegen het bekrompen na-oorlogsche na tionalisme strijdt de liberaal niet" als verde diger van de een of andere klasse, maar als mensch. Over ons land zei spreker, dat er geen be hoefte is aan na-aperij van Duitschland. Zoo lang de Nederlandsche nationaal-socialisten buiten de reegerina staan kunnen zij gemak kelijk critiseeren. Zouden zij tot de verant woordelijkheid worden geroepen, dan was het ook voor hen de werkelijkheid, die dwingen zou tot het treffen van maatregelen als thans getroffen worden. Zii beweren wel, dat zij an ders zijn dan hun Duitsche naameenooter. maar wanneer wij de principes bestudeerer die door de N.S.B. verkondigd worden, erva ren wij de verwantschap met het Duitsche en Italiaansche fascisme En wie op dit oogenblik het regeeren onmogeh'k zou maken, zou eer groote verar.twoordeliikheid op zich laden. Spreker kan ook niet aannemen, dat ons volk zich zou neerleggen bij een dwang sys teem als dat in Duitschland en Italië. Gezag is noodig. maar geen gezag, dat rusten moet op spionnage, bajonet, ploertendooder en handbijl. Het zou kunnen zijn dat het wantrouwen in de wereld blijft. De consequentie hiervan zal dan zijn armoe en ellende. In zoo'n atmosfeer werpt propaganda voor den oorlog vruchten af. maar de beer Lubberink hoopte dat de jonge menschen, eens hun bnood zullen kun nen verdienen in een wereld, waarin Engelsch man, Duitscher en Franscbman elkander heb ben leeren verstaan als kinderen van het groote gezin Europa. Een oorlog in Europa zou niet alleen millioenen en millioen men schen kosten, maar zou ook, wellicht voor goed. de welvaartsbronnen voor de oude we re^d vernietigen. Men moet blijven opkomen voor het hoog ste goed. dat onze beschaving bezit: de vrij heid des geestes. die de vriibeid van arbeid en handel insluit en een wereld maakt waar met arbeid voor allen een levensonderhoud is In verband met den steeds toenemenden nood en treurige toestanden heerschende in het kappersbedrijf, heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kappersbond overal in het land openbare vergaderingen uitge schreven. Op Dinsdagavond 27 November wordt te Haarlem een bijeenkomst gehouden in hotel ..De Leeuwerik" aan de Kruisstraat. Gepoogd zal worden overeenstemming te be reiken er op aan te dringen, het kappersbe drijf te beschermen tegen invloeden welke het bedrijf schaden. Als spreker zal optreden de heer Ch. Th. J. Meijer uit Amsterdam. WELDADIGHEIDSFONDS „H ET SCHEMERLAMPJE" In de huishoudelijke vergadering van de Vereeniging van Makelaars in Haarlem en omstreken werd f 32 gecollecteerd ten bate van het weldadigheidsfonds „Het Schemer lampje". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug t-e bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat. actetaseh 2 boorden; H. J, Zoch. Drappenierstraac 6. autoped, Mol, Berkenstraat 30, bril; Van de Eijnden, Vosmaerstraat 23. ceintuur; Boot man, Rozenprieelstraat 34, das; B. J. M. Roo- sloot, Frankestraat 19 rood. insigne; J Bak ker. Potgieterstraat 40, kinderhandschoen; J Kiekens, Bakenessergracht 32 a, hond. Kennel Kerswold. Van 't Hoffstraat 93. idem; W. Mosten, Poellaan 38. handschoen; Hundling. Junoplantsoen, hand: Swen. Schoterweg. 58 muts; De Geevers, Slamatstraat 23, idem: W. Ooiden, Ben Viljoenstraat 27, portemonnaie met inhoud; E. Bouw, Trompstraat 13, idem. A. Tenzen, Amsterdamstraat 29, ring; Bost- man, Lorenzplein 34, sportdas; J. Hosper, Gaelstraat 1 a zw., schoen; Bureau van politie Smedestraat, sleutel; J. Kottinger, Gen. de la Reystraat 88, vulpen. Flink, Kanariestraat 100, actetaseh m.i.; Bureau van Politie, Smedestraat, bril, linnen motorpijp; v. d. Staag, Koolsteeg, idem; Van Marsbergen. Berkeheydestraat 12 rd., étui voor verrekijker; Van Oort, Wagenweg 2 fazant; Antonissen, Korte Hofstraat 13 handbeschermer; Hosper, Gaelstraat la zw.. idem; v. Nienen. Sc'neldestraat 9, idem; v. d. Sluis. Spiegelstraat 10. een paar handschoe nen; G. Scholte. Preangerstraat 31. idem; W. Schulzehove. Olmnestraat 58, jas; Fauna, katten: Van Gastelen, Regulierstraat 34. lo terijbriefje; W. Duineveld, Leeuwerikstraat 2. wol, sajet, etc.; R. H. Berg, Raadhuisplein 10, portemonnaie m.i.: Simmer, Pr. Steynstraat 12, rijwielbagagehouder; Bureau van Politie, Smedestraat. rijwielbelastingplaatje; Rip, Brouwersstraat 15, kinderschoen; J. v. d. Pol der, Brouwersstraat 40 e, sleutel; Sluik, Ka nariestraat 100, tasch m.i.; Van Nimwegen, Klarenbeekstraat 42, zakdoekje. OAGEIIJKSCH WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) Alliance Francaise. De moderne Fransche poëzie. Prov. Statenverkiezing. Candidaten van den Vrüzinnig-Democrati- schen Bond. De Kieskringfederatie Haarlem van den Vrijzinnig-Democratische Bond heeft het vol gende advies vastgesteld voor de candidatenlijst in de Kieskringen Haarlem. Velsen en Weesp voor de a.s. Provinciale Statenverkiezing; 1. Mr. M. Slingenberg. Haarlem: 2. Dr. A J. van Leusen. arts, Velsen; 3. C. J. Kruisweg Bussum; 4. A. Fibbe. Haarlem: 5. Mevrouw MeijersKehrer, Bussum: 6.K. Stein, Bever wijk; 7. J. Dullaert. Hilversum; 8. A. Cassée. Bloemendaal; 9. Mr. B- W. Stomps. Heem stede; 10. S. J. van Limburg Stirum. Nieuwer- Amstel: 11. P. Hazenberg, Aalsmeer; 12 R. Veen, Hilversum; 13. H. C- v. d. Colk.'Wijk aan Duin; 14. Mr. G. P. Nijbakker. Hilversum; 15. Mr. L. G. van Dam, Haarlem; 16. J. Over Azn., Haarlem. Een schriftelijk geheim referendum onder alle leden van den Vrijzinnig-Democratischen Bond in de genoemde kieskringen zal de de finitieve volgorde bepalen. Voor de leden der afdeeling Haarlem van de Alliance Francaise hield M. Fernand Gregh dichter en professor aan de Sorborne, Donder dagavond in een der zalen van café-restau rant Brinkmann een causerie over het on derwerp: „LaPoésie francaise d' aujourd' hui". Het was een uitgebreid beschouwingsveld dat de conférencier zich gekozen had en het was dan ook niet mogelijk de stof anders dan zeer overzichtelijk te behandelen. Na kort Paul Claudel, den „uitvinder" van le vers biblique, besproken te hebben en Paul Valéry, die zooveel moois aan de Fran sche letterkunde heeft geschonken maar ook vele strophen, die absoluut onbegrijpelijk zijn. behandelde de inleider achtereenvolgens ver tegenwoordigers van de école romane, van het naturisme, het humanisme, het unanimisme en nog zeer kort het cubisme en het surna- turalisme. Maurras, behoorend tot de eerstgenoemden, heeft prachtige, zuivere gevoelige poëzie ge schreven. Prof. Gregh las fragmenten van een zijner meesterwerken „Nuage", voor. Tot de naturisten behooren slechts weinigen (men kan, zoo merkte spr. ondeugend op. trouwens met twee personen zelfs met één, een „school" vormen). Francis Jammes maakte bewonderens waardige dingen. Kenmerkend voor hem is het door den conférencier voorgelezen gedicht „Prière pour aller au paradis avec les anes". Hij oefende grooten invloed op madame de Noailles, die zelfs tomaten en dergelijke in ons oog grozaische zaken bezingt. Paul Géraldy is een war dichter, maar hij schrijft een onverzorgd vers, alsof hij steeds improviseert; Paul Faure bezingt alles, vroolijk en met verve. Voor de dichters van het humanisme is er niet belangrijks dan de mensch; zij leggen •_neer het accent op de ziel van den mensch dan op de natuur. Het is weinig bekend dat Henri Barbusse begonnen is als dichter; hij schreef toen verzen die kleine meesterstukken zijn. Charles Guérin's werk vertoont dikwijls zooveel overeenkomst met dat van Prof. Gregh zelf, dat de conférencier zich vaak heeft afgevraagd: „Heeft hij dit nu geschre ven of ik?" De vrouw in de hedendaagsche Fransche poëzie! Het lijkt er op, dat de Schoone Slaap ster gaat ontwaken. Madame de Noailles (die geen druppel Fïansch bloed in de aderen heeft: zij is een Roemeensche) beschikt over een grooten woordenschat en schreef geestige verzen, waarvan Prof. Gregh er eenige voor droeg. En vele andere vrouwen brengen de teederheid, de sensualiteit, ook de moederlijk heid, in de hedendaagsche Fransche poëzie. De conférencier betreurde de uitwassen, waartoe subsime en surnaturalisme aanleiding hebben gegeven en die het gevolg zijn van den dwazen wensch om vóór alles anders te zijn dan anderen. De voorzitter, de heer J. H. Sauveur, had aan zijn inleidend woord het voordragen van een gedicht van den dichter Fernand Gregh doen aansluiten, welke voordracht maakte dat de aanwezigen den voorzitter gaarne gelijk gaven toen de heer Sauveur in zijn dankwoord deze milde critiek deed hooren: dat Prof Gregh den dichter Fernand Gregh in zijn causerie vergeten had! Ned. Kantvereeniging „Het Molenwiekje". Men schrijft ons: Bovengenoemde ver eeniging houdt een tentoonstelling met ver koop van kantwerken in restaurant Brink mann aan de Groote Markt. „Het. Molenwiekje" wil in Haarlem weer gaan draaien en wel op Woensdag 28 en Don derdag 29 November. Het wil gaan draaien, omdat het niet anders kan: het moet draaien nu nog meer en harder, dan het ooit gedaan heeft. Zij, die nog niet op de hoogte zijn van den aard en het streven van „Het Molen wiekje". moeten even met aandacht lezen wat hier volgt, dan zullen ze er ook sym pathie voor krijgen, zoodat ze mede willen helpen om „Het Molenwiekje" te laten draaien. Deze vereeniging heeft zich tot doel gesteld te helpen in den nood. Het wil den nood helpen lenigen van die gezinnen, waar de vrouw, door werkloosheid van den man, zich genoodzaakt ziet de inkomsten van net huishouden aan te vullen. Het wil die vrou wen in staat stellen dit te doen, zonder haar hulsgezin, waar haar tegenwoordigheid meest al zoo noodig is, te verlaten. Door „Het Mo lenwiekje" nu kunnen zij gratis lessen in het kantklossen krijgen, waardoor zij al heel spoedig in staat zijn. fraaie werkstukken als kraagjes, kleedjes enz. af te leveren, die zij, geheel naar eigen smaak en kunstgevoel kun nen bewerken. Doch nu komt het er op aan, dat die mooie werkstukken van kant ook wor den verkocht, want op deze wijze moet de mooie kunstarbeid aan de gezinnen ten goe de komen. Daar/iee kunnen de lezeressen hel pen. Laat ze eens komen kijken, wat door deze vrouwen is tot stand gebracht. Door iets te koopen brengt men een mooi sieraad in huis, dat blijvende waarde heeft, zoowel door de schoonheid van het werkstuk als door de liefde, waarmede het gekocht is. En „Het Molenwiekje" kan zoodoende blijven draaien en men houdt bovendien een mooie volkskunst in stand. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. PERSONALIA. Bij Kon. besluit is. op hun verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend: met in gang van 1 Januari aan J. H. A. Evers, inspec teur der registratie en domeinen te Haarlem en A P. Versluys. ontvanger der registratie en domeinen te Haarlem. SYNAGOGEDIENSTEN Ned. Isr. Gemeente Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang van den Sabbath te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.48 uur. Zondag: Ta'anïeth Kabraniem: Ochtend dienst te 7.30 uur. Middagdienst te 2.30 uur. (De dienst wordt besloten door het uitspre ken van het Avondgebed). Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 u. Avond diensten te 7.15 uur. Talmoed Thora: Sabbath te 12 uur. Zondag niet. Werkdagen te 7.15 uur. De diensten op Sabbath en de middagdienst op Ta'anieth Kabraniem vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. De overige diensten worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. Werkloozensteun. Dc uitkeeringen aan kostwinners. Door den minister van Sociale Zaken goedgekeurd, dat voortaan op den steun van een kostwinner van een gezin, waarvan een of meer inwonende leden uitkeeringen uit een werkloozenkas ontvangen, niet meer de volle kas uitkeeringen over de betrokken week. doch de kasuitkeeringen verminderd met een bedrag van f 0.50 per week worden gekort. Om practische redenen is de bijdrage voor de werkloozenkas voor alle gevallen op f 0.50 per week per persoon gesteld. Uiteraart dient bij de berekening van het steunbedrag het bedrag der uitkeeringen uit de werkloozenkas niet met f 0.50 te worden verminderd, indien de verzekerde over de week waarin hij die uitkeeringen ontvangt, vrijgesteld is van de betaling der bijdrage voor de werkloozenkas. De St. Nicolaasdrukte. Ai-beid in winkels. Voor het tijdvak 26 November tot en met 5 December a.s. gelden naar de hoofdinspec teur van den arbeid ons mededeelt voor winkels de volgende werk- en sluitingsuren: Opening en sluiting op werkdagen: Tusschen voorm. 5 en nam. 10 uur. (door het gemeentebestuur kan een later sluitings uur worden vastgesteld. Opening en sluiting op Zondagen (25 No vember en 2 December: gedurende de uren welke in gewone omstandigheden voor den Zondag gelden. Werktijden: Personeel van 18 jaar en ouder: Hoogstens 11 uur per dag en 66 uur per week i zoodanig te regelen, dat in het tijdvak van 18 November tot en met 8 December a.s. in totaal hoogstens 172 uur wordt gewerkt). Personeel van 16 en 17 jaar: 10 uur per dag en 60 uur per week. uitslui tend op werkdagen tusschen v.m. 8 en nam. 8 uur (zoodanig te regelen, dat in het tijdvak van 18 November tot en met 8 December in totaal hoogstens 166 uren wordt ge werkt.) Deze personen mogen geen arbeid verrich ten op Zondag. Jeugdige personen van 14 en 15 jaar mo- en geen overwerk verrichten. Vrije ochtend of middag: Deze mag voor alle personen in winkels één maal vervallen, echter voor personen van 14 en 15 jaar met behoud van het weekmaximum van 53 uur. Deze ontheffing geldt bijvoorbeeld niet voor kappers, indien bij Gemeentelijke Verorde ning een verplichte ocht-md- of middagslui ting is vastgesteld, tenzij deze verplichting voor een of meer dagen in bovengenoemd tijdvak door het gemeentebestuur buiten werking is gesteld. suiker- en chocoladewin- Brood-, banket-, kels: In winkels, waar deze artikelen uitsluitend of in hoofdzaak worden verkocht, mag door mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder op 3, 4 en 5 December a.s. ten hoogste 14 uur per dag worden gewerkt. Afwijking Arbeidslijst: In alle winkels moet de afwijkende werk en rusttijdindeeling op een naast de arbeids- iijst op te hangen stuk papier nauwxeurig zijn aangegeven. Bij niet stipt opvolgen van deze voorwaarde gelden de toegestane uitzonderingen niet. Afhelpen van klanten: Personen van 18 jaar en ouder mogen de op het sluitingsuur in den winkel aanwezige klanten nog afhelpen gedurende ten hoogste een half uur na dit sluitingsuur. KERK EN VREDE. Donderdag 13 December zal op initiatief van. hét hoofdbestuur van Kerk en Vrede een ge tuigenisavond worden gehouden in het ge bouw van den Protestantenbond met als on derwerp „Caesar of Christus". De heer F. Schurer zal spreken over: „Evan gelie en Staat", de heer H. Bosma, ove:r „Evangelie en Oorlog", terwijl Ds. J. J. Bus- kes Jr. zal spreken over: „Christus, de Heer". UITGAAN. Zondag 25 November zal de Amsterdamse!?* Tooneelvereeniging met van Dalsum met „De comedie van het geluk" nogmaals in den Stadsschouwburg komen. Woensdag 28 November wordt door de Ver. Rotterdamsch-Hofstad Tooneel ln den Stads schouwburg opgevoerd het blijspel van Re main Coolus „Op het nippertje". De N. O. T. van 1914. De nieuwe maatregelen. GEHEELONTHOUDING. De Jongelieden Christen Geheel Onthou- dersbond hoopt morgen. Zaterdae, een propa- gandaavond te houden in het Noorder Wijk- geboaw Molenaarstraat. De oud-bondsvoorz. Theo Smits zal spreken over: „De Bildt seint, weest op uw hoede". Mej. van Delden zal eenige liederen zingen. Verder wordt er door de leden een samen- spra-k gedaan „De gestoorde reoetitie". Ook worden er verschillende jeugdliedjes gezon gen. De N. U. M. van September 1917 werd opge richt om een einde te maken aan den om vang der vele distributie- en uitvoercommis- sles en eenheid te brengen in de uitvoerrege lingen. Zij vervulde met betrekking tot den goederenuitvoer een eenigszins overeenkoms tige taak als haar zoo veel oudere zuster de N. O. T., die reeds van het najaar van 1914 haar aandacht besteedde aan den overzee- schen import en die tot stand kwam door het initiatief van de in September van dat jaar gevormde Commissie voor den Nederland schen Handel. De N. O. T. heeft het groote geluk gehad, dat zij zich een vertrouwenspo sitie heeft weten te verwerven bij de andere mogendheden. Vooral bij die landen, die de zeeën beheerschen en die door deze machts positie de goederenaanvoer van ons land in zoo belangrijke mate beheerschten. Dat Duitschland in dat verband een rol van meer ondergeschikte beteekenis speelde, is duide lijk en dat de goede verstandhouding tus schen de N. O. T. en de Engelsche Regeering den Duitschers niet aangenaam was, is vol komen begrijpelijk. De N. O. T. was een cri sisproduct, een gevolg van de blokkade-poli tiek der geallieerde landen. Haar taak was buitengewoon moeilijk te volvoeren. De om vang van haar werkzaamheden nam in korten tijd geweldige afmetingen aan. Kritiek is haar natuurlijk niet bespaard gebleven. De omstan digheden brachten met zich, dat de N. O. T. zich noodgedrongen moest richten naar de zijde van Groot Brittanië. Het wapen der handelsblokkade door de ge allieerde landen toegepast, werd een dusdanig strijdmiddel tegen de centrale rijken en zoo consequent toegepast, dat de neutrale rijken en daaronder in de eerste plaats: Neder land in hoe langer hoe moeilijker omstan digheden geraakten. Niet alleen de doorvoer, maar ook de Invoer kwam in het gedrang. De N. O. T. is zeker niet in staat geweest om de bestaande belemmeringen te verhelpen. Men zou zelfs kunnen zeggen: niettegenstaande het bestaan der N. O. T. ondervond de handel voortdurend meer belemmeringen. Al naar gelang de behoefte in ons land steeg aan be paalde goederen uit de centrale rijken, des te moeilijker werden de problemen, welke om oplossing vroegen. Uitvoer uit die landen werd evenwel alleen toegestaan tegen contra prestatie. Het is dan ook volkomen begrijpe lijk. dat er een gevoel van verluchting op ging, toen men in 1919 besloot de N. O. T. te liquideeren. Niettegenstaande alle kritiek is de algemeene opinie, dat de N. O. T. naast vele vijanden vele vrienden had, dat zij velen geholpen heeft en dat de geschiedenis meer goeds van haar zal vertellen dan van de N. U. M. De nieuwe maatregelen. Wij leven in 1934. De Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer der Staten Ge neraal over de begrooting van Economisch': Zaken, onderteekend door Minister Mr. van Steenberghe, heeft onze bijzondere aan dacht. Daaruit blijkt, dat ons maatregelen ter controle van den uitvoer te wachten staan. Zij zijn „in een vergevorderd stadium van voorbereiding". Een volstrekte centralisatie ligt niet in het voornemen. Wel is een con trole noodzakelijk, ten einde te voorkomen, dat een achterstand in de betalingen ont staat. Daaruit blijkt, dat het clearing-geval met Duitschland de directe aanleiding is voor de komende controle op onzen uitvoer. Maar tevens volgt daaruit, dat de oude N. U. M„ het centrale orgaan, als zoodanig niet weer ten tooneele zal verschijnen. Maar er is nog een belangrijk verschil. In de oorlogsperiode werd de N. O. T. als het ware uit den grond ge stampt, binnen luttele dagen. Over ervaring op het gebied van de centralisatie van den in voer had men niet de beschikking. Thans is dat anders. Het overbekende Crisis In- en Uit voerbureau te 's Gravenhage zal waarschijn lijk gereorganiseerd worden en aan de Uit- voer-afdeeling zal de regeling van den export worden opgedragen. De totstandkoming van dit nieuwe instituut is een consequentie van het door de Regeering aanvaarde standpunt om het internationale betalingsverkeer te re gelen. Gaat men daartoe over, dan is een toe zicht op den uitvoer onontbeerlijk. Want juist het ontbreken dezer controle heeft ons reeds parten gespeeld. Het clearingsverdrag met Duitschland is er het meest sprekende voor beeld van. Deze soort van overeenkomsten noodzaken om nauwkeurig na te gaan, of het goederenverkeer, waarvoor men een beta lingsregeling heeft getroffen, in feite ook dat is, waarvoor van het betalingsaccoord wordt gebruik gemaakt. Alleen wanneer daarop af doende controle bestaat kunnen klachten weerlegd worden, dat voor doorvoer-artikelen, dus voor producten van vreemde herkomst, gebruik gemaakt wordt van de betalingsmo gelijkheid uitsluitend bedoeld voor Nederland sche goederen. Zoo meteen zal moeten blijken of de nieuwe N. U. M. zal voldoen. Onder de bestaande omstandigheden is haar oprich- t.ng niet te vermijden. De bonafide expor teurs zullen haar waarschijnlijk met gejuich ontvangen. Minder populair worden dan haar voorgangster i}it de oorlogsperiode is bijna niet mogelijk! MOLLERUS. INDIGESTIE VERDWEEN toen Kruschen verscheen. Hier is een eenvoudig maar waar getuige nis, dat velen zal overhalen ook eens Kru schen Salts te probeeren. „Jarenlang heb ik aan indigestie geleden. Tallooze middeltjes heb ik geprobeerd, maar zonder resultaat. Ik nam een kleine flacon Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen, dus ging ik er mee door. Nu heb ik 4 groote flacons Kruschen gehad en ik voel me weer uitstekend. Ik heb ook geen last meer van opgeblazenheid, wanneer ik iets gegeten heb, dus nu gebruik ik iederen morgen Kru schen Salts." Mevr. E. C. D. te L. Indigestie wordt veroorzaakt door een sto ring in het inwendige organisme. Uw voedsel, in plaats van in Uw lichaam te worden op genomen, hoopt zich op en gaat gisten, waar door schadelijke gassen en zuren ontstaan, wat pijnen en opgeblazenheid kan veroorza ken. De werking van de 6 zouten in Kruschen Salts is zoodanig, dat de spijsverteringsorga nen tot regelmatig werken worden aangezet. En dat beteekent een gezegend einde aan indi gestie en een vernieuwde eetlust, zonder de minste vrees voor pijnen of opgeblazenheid naderhand. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij. Amsterdam, voorkomt (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 23 NOVEMBER Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „Rub ber". 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H. O. V. 8 uur. Palace, Cinema Variété: „Tarzan's verdere avonturen". Op het tooneel: The Fellows, dans fantasieën. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Blossom Time", Schu- bertfilm. Op het tooneel: Chick Finks Trio, sensational roller scaters. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Koningin Chris tina" voor de vierde week geprolongeerd. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. ZATERDAG 24 NOVEMBER Stadsschouwburg, WilsonspleinKindervoor stelling van „Hans en Grietje". 2 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: .JHokus Pokus" door de Haarlemsche Tooneelclub. 8 uur. Cabaret La Gaité, Raaks 12: groot nacht feest van 8 tot 2 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve "s Maan dags Toegang vrij. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10