Hel Vlilitair accoord tusschen Schuschnigg en Mussolini? Zonlicht. 52e Jaargang No. 15773 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- ën Feestdagen Vrijdag 23 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Direotie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13G82 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ;'0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 November. De Koningsmoord. 1 Joego-Slavië heeft zich tot den Raad van den Volkenbond gewend met het verzoek, een onderzoek in te stellen naar de voorberei ding van» den moord op koning Alexander I. Het is een zeer scherp gestelde nota. De Joe- go-Slawische uit er directe beschuldigingen tegen Hongarije in. Niet zoozeer omdat Hon garije gastvrijheid zou hebben verleend aan de Kroatische terroristen, die den moord zou den hebben voorbereid in hun kamp te Janka Poeszta, op Hongaarsch grondgebied, maar vooral omdat de Joego-Slavische regeering meent te kunnen bewijzen, dat deze terroris ten bij hun voorbereiding door zekere Hon gaarsche autoriteiten zijn gesteund. Daarom beroepen de Zuid-Slaven zich op art. 11 al. 2 van het Volkenbondspact. dat luidt: „Elk lid van den Bond heeft het recht, op vriendschap pelijke wijze de aandacht van de Assemblée of den Raad te vestigen op elke omstandig heid, welke van invloed zou kunnen zijn op de internationale betrekkingen en die bijge volg den vrede of de goede verstandhouding tusschen de volken, waarvan de vrede afhangt, dreigt te verstoren". Roemenië en Tsjecho-Slowakije hebben het Joego-Slavische verlangen naar een onder zoek met nota's ondersteund. Het is wel een uiterst ernstige beschuldi ging die hier is ingebracht. De manier waar op zij geformuleerd is lijkt ook niet bepaald „vriendschappelijk". Van de pogingen van den Franschen minister van Buitenlandsche Za ken Laval, om zijn Joego-Slavischen collega Jeftistj tot ..een milden vorm" te brengen, is bliikrbaar niets terecht gekomen. Het is dan ook wel zeker dat men in Genève geschrokken is, en tegen deze historie nogal opziet. Hoe scherper zoo'n aanklacht gesteld is, hoe moeilijker het wordt het ontstane conflict op te lossen. Daar staat natuurlijk tegenover dat vage bewoordingen tot een ietwat summiere afhandeling van het ge val hadden kunnen leiden, en dat de Joego- Slaven daar kennelijk niets van weten wil len. Zij wenschen dat „het volle licht op deze zaak zal schijnen". Enfin, de Volkenbond is er niet om gemakkelijke raadseltjes op te lossen, maar juist de moeilijkste puzzles die de wereld kent En als de Joego-Slavische regeering inder daad overtuigd is tot zulke ernstige beschul digingen gerechtigd te zijn, staat in elk ge val vast dat Joego-Slavië als Volkenbondslid volkomen correct handelt. Laten wij er on middellijk aan toevoegen dat het, zelfs als Hongaarsche ambtenaren in de zaak betrok ken mochten zijn geweest, ons volkomen uit gesloten lijkt, dat de Hongaarsche regeering daar iets mee te maken heeft gehad. Ware dat wèl zoo, dan zou men moeten aannemen dat de Europeesche beschaving nog veel verder terug'is gezakt dan in het algemeen aange nomen wordt, dat middeleeuwsche toestan den beginnen in te tredenZóo erg kan het onmogelijk zijn en dat is van de regeering van een volk dat op een zoo hoog peil staat als het Hongaarsche zeker niet aan te nemen. Het verloop van deze zaak, de indiening van deze aanklacht bij den Volkenbond, geeft mij aanleiding tot een heel andere opmerking. Een opmerking, die met den meesten nadruk gemaakt dient te worden. Als deze koningsmoord vóór de oprichting van den Volkenbond was gepleegd was oorlog allang uitgebroken. Er zou geen onderzoek zijn geweest, geen openbaarheid, geen bewijs of tegenbewijs, de Hetze van weerszijden zou ge triomfeerd hebben, massa's onschuldigen zou den alweer bezweken zijn in een nutteloos en afschuwelijk bloedbad. Dit mogen diegenen ter harte nemen, die op zoo'n goedkoope, onnadenkende en lichtzin nige manier op het instituut Volkenbond ple gen af te geven. Het is nog verre van vol maakt, het is meermalen gefaald in zijn pogingen, maar het heeft al minstens een half dozijn oorlogen voorkomen en het blijft voortdurend de groote, overwegende kans openen op minnelijke oplossingen. De lieden die er zoo graag op schamperen mogen dit eindelijk eens beseffen. Als men hen vraagt wat zij inplaats van den Volkenbond zouden wenschen blijven zij altijd het antwoord schuldig. Ze weten het niet. Goed! Hier hebben zij een antwoord: In dit geval, in dit geval opnieuw, zouden wij een oorlog gehad hebben, met al de onberekenbare ge volgen van dien, Als de Volkenbond er niet was! Dat wou ik „maar weer eens even" zeggen R. P. Simon nogmaals over de wapencontröle. ,Mijn rede moet al heel ongelukkig geweest zijn" bekent de minister. In het Lagerhuis heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken Si rJohn Simon, behalve over de vlootbesprekingen, ook de aandacht gewijd aan de kwestie van den han del in wapenen. Hij gaf toe, dat zijn desbe treffende rede, te oordeelen naar den indruk, welken zij heeft gemaakt, wel heel ongeluk kig moet zijn geweest. Hij noemde Groot-Brit- tannië als voorbeeld voor het prompt ratifi- ceeren van de conventie van 1925 in zake den wapenhandel. Zonder hen te willen laken, al dus zeide de minister, kan ik vijf of zes van de voornaamste wapenen fabriceerende sta ten noemen, die de conventie niet hebben ge ratificeerd. nl. België, Tsjecho-Slovakije. Italië, Japan, Duitschland en de Vereenigde Staten. Iedereen zal moeten toegeven, dat dit teleur stellend is. Simon gaf vervolgens uiting aan de hoop, dat de pogingen van Groot-Britfcannië en van andere landen zullen leiden tot een interna tionale conventie, welke zou moeten omvat ten: lo. een doeltreffende controle op den wapenhandel met een verbod van regeerings- subsidies en van uitvoercredieten; 2o. een doel treffende nationale controle op de interna tionale verbindingen tusschen de wapenfa brieken in alle landen waarnaar Engeland zal trachten door middel van een licentie systeem en 3o. een redelijke publiciteit. (Reuter) Oostenrijk zou op steun van het Italiaansche leger kunnen rekenen. LONDEN, 23 November (Reuter) De Daily Herald bericht, dat Mussolini en Schuschnigg een zonderling militair accoord hebben ge sloten, waarbij is overeengekomen, dat Itali aansche troepen Oostenrijk binnen zullen rukken ingeval van een aanval van Duitsch land of van een staatsgreep van de Oosten- rijksche Nationaal-Socialisten. Kardinaal Gasparri's bij zetting. Paus leidde den uitvaartdienst. (Vervolg van pag. 4.) Met groote praal en plechtigheid heeft gis- steren de bijzetting plaats gevonden van het stoffelijk overschot van kardinaal Pietro Gas- parri, voormalig staats-secretaris van het Vaticaan, aldus meldt V.D. nader. De plechtige uitvaartdienst die door alle hooge kerkelijke dignitarissen, de leden van het Corps Diplomatique en vele Italiaansche autoriteiten werd bijgewoond, werd persoon lijk door Paus Pius XI geleid, die hulde bracht aan de nagedachtenis van den man, die ge durende de 82 jaar van zijn leven een der grootste figuren werd van de Kerk in deze dagen. De overbrenging van het stoffelijk overschot naar de St. Ignatius Kerk geschiedde met groote plechtigheid. Voor de kerk stonden twee duizend grenadiers en fascistische militie opgesteld, die de wapens presenteerde toen de plechtige stoet naderde. Een kapel met omfloerste trommels speelde de treurmarsch van Chopin. De H. Hostie was omringd door 20 kardinalen en overal waar deze passeerde, knielden de duizenden, die zich achter de afzetting verdrongen, neer. In de kerk was het stoffelijk overschot van den kardinaal opgebaard op een met zwart fluweel bekleede catafalk. De kardinaal was in zijn pontificale wit en gouden gewaad ;ekleed. Het stoffelijk overschot is na afloop over gebracht naar de geboorteplaats van den kar dinaal Ussita, waar heden de bijzetting zal plaats vinden. MELBOURNE VLIEGER OP DEN TERUGWEG KOEPANG, 23 November (Aneta) Luitenant Hansen, die uit Melbourne op den terugweg naar Denemarken is, is heden om 6.45 plaat selijken tijd naar Rembang vertrokken. GOOISCHE INBREKERS STAAN TERECHT. Voor de Amsterdamsche rechtbank stoci- gisteren een jeugdig granietweivker den een schilder terecht, verdacht van zich aan een tweetal inbraken in het Gooi schuldig te hebben gemaakt. De verdachten bekenden De officier van justitie eischte tegen hen een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een derde persoon, de zeer jeugdige T. W., die aan een der beide inbraken had meege daan. hoorde een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden tegen zich eischen. Vervolgens hadden zich vier personen te verantwoorden, die een groot aantal inbra ken hadden gepleegd. De officier van justitie eischte tegen hen resp. een jaar en tien maanden, een jaar en acht maanden, een jaar en zes maanden en een jaar gevangenisstraf. Paraguay meldt „succes'! „Verder opgerukt", „forten bezet" enz. ASUNCION, 23 November (V. D.) Het Pa- raguaansche ministerie van oorlog deelt me de. dat de Paraguaansche troepen verder op Boliviaansch grondgebied zijn opgerukt en gisteren fort Canada in den Gran Chaco heb ben bezet, terwijl veertig mijl ten Noorden van Guachalla een fort aan de Pilcomayo- rivier bezet werd. Ook het fort Beatriz, dat de geheele streek beheerscht zou in handen der Paraguanen zijn. Voor 12000 dollar aan goud erts geroofd. Bandieten overvallen een gouddelvers onderneming. SAN FRANCISCO. 23 November (V. D.) Uit Maryville in Californlë wordt gemeld, dat drie bandieten een gouddelversonderneming wisten te overvallen en te ontvluchten met een hoeveelheid gouderts ter waarde van 12.000 dollar. De politie der omliggende plaatsen is gewaarschuwd en tracht de ban dieten />p te sporen. Goering roept oud-oorlogs vliegers op. Nieuw luchtvaartcorps wordt geïnstalleerd. BERLIJN. 23 November iV. D.) De minis ter voor de luchtvaart, generaal Hermann Goering heeft gisteren aangekondigd, dat hij binnenkort zijn nieuw luchtvaartcorps zou in- stalleeren, waarvoor hij een oproep heeft ge richt tot alle voormaijge oorlogsvliegers en mecaniciens om zich te melden feneinde dienst te doen als instructeur. Een speciale oproep is gericht tot alle oud-luchtvaartmen- schen, die nog geen deel uitmaken van de na- tionaal-socialistische luchtvaartcorpsen. On geveer 70 pet. van de persoonlijk aangeschre venen heeft bevestigend geantwoord. Binnenkort betalingen op geblokkeerde vorderingen. Minister Steenberghe heeft Donderdagmid dag tijdens de rede, door hem in de Tweede Kamer gehouden, meegedeeld, dat binnen en kele dagen de eerste betalingen op de geblok keerde vorderingen zullen geschieden. Voorts zal binnenkort een crisisuitvoerbu reau in werking treden. Indisch Albury-comité verzamelde 5618. K. P. M.-vertegenwoordiger naar Australië vertrokken. BATAVIA. 23 November (Aneta) De heer H. Sluiter, oud-gezagvoerder van de K.P.M. is heden met souvenirs naar Albury vertrok ken. De wijze waarop deze zullen worden aan geboden. zal worden vastgesteld in overleg met den vertegenwoordiger der K. P. M. in Melbourne. In totaal is ingezameld 5618 gulden. Hier van is voor circa 2516 gulden aan geschen ken besteed. Het restant zal aan den heer Newman, den omroeper van Albury, worden overhandigd. (Te Chicago wordt een groot waren huis geheel zonder ramen gebouiod, omdat deze overbodig worden ge acht.) Het licht der zon is overbodig, Dat 's in Chicago uitgedacht, Men heeft daar deze hulp niet noodig, Voelt zich „een licht" op eigen kracht. Een huis, een warenhuis met name, Kan heel goed buiten zonnelicht, Men bouwt het dus maar zonder ramen, De muren als een steenklomp dicht. U zult misschien verwonderd vragen: Gebeuren dingen in dat huis. Die 't zonlicht niet zoo best verdragen, Is het daarbinnen soms niet pluis? Ach neen, zoo zal het wel niet wezen, Lichtschuwheid is hier niet de grond, In een verlichten tijd als dezen, Acht men zich zonder zon ge-zond. De zon als bron van alle leven, Heeft voor die menschen afgedaan, Hun kunstlicht kan hun beter geven, Zoo denken zij in lichten waan. Maar 't warenhuis dat ginds zal komen, Is niet geslaagd in onzen zin. Het ware huis. waarvan wij droomen, Laat overal het zonlicht in. P. GASUS. Tuberculose onder het rundvee. Een vergadering op 27 November. De afdeeling Haarlem en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de Bond van Melkveehouders te Haarlem overtuigd, dat bestrijding van de tuberculose onder het melkvee ook voor de stad Haarlem en omgeving een zaak van groot belang is. zullen op Dinsdag 27 November, des morgens te 10 uur een voor alle belanghebbende melk veehouders toegankelijke vergadering houden in café Brinkmann op de Groote Markt te Haarlem, waarin de heer E. Koster Dz., se cretaris van de Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het Rundvee en van andere veeziekten in Noord-Holland, een in leiding zal houden en waarin vooral in het licht zal worden gesteld, welke financieele steun van Overheidswege wordt verleend aan melkveehouders, die de bestrijding van deze veeziekte onder hun veestapel ter hand wil len nemen. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. SITTARD, 23 Nov. (V. D.) Nabij Sittard bij het viaduct te Overhoven is hedenmorgen de 50-jarige "Van der Loo werkzaam bij de werk verschaffing door een auto aangereden. De man is naar het ziekenhuis te Sittard ver voerd, waar hij is overleden. Er zou een militair accoord tusschen Schusch nigg en Mussolini zijn gesloten. pag. 1 Joego Slavic heeft naar aanleiding van den moord op koning Alexander bij het Volken bondssecretariaat een scherpe aanklacht tegen Hongarije ingediend. nnrr, 4 Over de steenkoolmijnenkwestie in het Saar- gebied zou tusschen Frankrijk en Duitsch land overeenstemming zijn bereikt. pag. 4 Philippe Berthclot, oud-secretaris-generaal aan het Fransche ministerie van buitenland sche zaken, is overleden. pag. 4 Regeering wil twee millioen beschikbaar stel len voor extra steun aan werkloozen. pag. 3 Nieuwe clearingonderhandeüngen met Duitsch land zijn Donderdag in den Haag begonnen. pag. 3 Minister Steenberghe verdedigt zijn politiek. pag. 3 Krijgen de Holland Amerika Lijn en de Kon. Hollandsche Lloyd steun? pag. '3 Werkloozenuitkeeringen aan kostwinners. pag Bekende Haarlemmers: Dr. C- Laatste berichten. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Koningsmoord. Spoelder. pag. pag. 7 pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Stran ger Lewis klopt Henri Delange. pag 8 Van onzen Weenschen correspondent: De Oos- tenrijksche kunstschaatsenrijders naar de ijsbaan te Amsterdam. pag 8 jhr. dr. J. C. Mollerus: N. O. T. en N. U. M. De N. O- T. van 1914 pag 6 H. G. Cannegieter over: De dorpsdokter. pag. 9 K. de Jong: Koninklijke Licdertafel „Zang en Vriendschap". pag. 9 J. B. Schuil over ..De Wijze Kater" door too- neelgrocp „Het Masker". pag. 9 J. H. de Bois: De zware vracht van Zwarte Piet Weer een dronken auto- bestuurder. De Nederlandsch-Duitsche besprekingen. Behalve over het clearingverdrag ook over het goederenvervoer. Het Haagsch Corr. Bureau meldt: Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat de besprekingen over een Nederlandsch- Duitsche clearingovereenkomst. welke zooals gemeld is. in Den Haag zijn aangevangen, ge volgd zullen worden door onderhandelingen inzake het goederenverkeer tusschen beide landen. Naar men weet loopt het handelsverdrag met 1 Januari a.s. af en het ligt in de be doeling de besprekingen over een nieuw ver drag te koppelen aan die betreffende de clea ring. Christelijke Orator ium- vereeniging. Een hnldigingsconcert voor G. H. G. von Brucken Fock. Voetgangster ernstig gewond. De 50-jarige heer A. de H, wilde zich per auto van Gouda naar den Haag begeven en koos daartoe den Tiendeweg. In verband met de doorgraving voor den aanleg van het nieuwe kanaal is deze weg echter- afgesloten en daartoe staat aan het begin over de volle wegbreedte een bord, dat den doorgang belet. De automobilist zag, doordat hij onder invloed verkeerde, de af sluiting blijkbaar niet, en reed in volle vaart tegen het bord, waardoor hij zijn stuur kwijt raakte en de auto in de langs den weg loopen- de wetering terecht kwam. Het voertuig zat aan den kant gedeeltelijk onder water. Op het oogenblik. dat de wagen het goede spoor verloor en zijwaarts reed. liep aan den kant van het water een 37-jarige gehuwde vrouw. Zij werd gegrepen en in de wetering gedrukt, waarbij haar hoofd naast de auto boven water bleef en 't verdere gedeelte van haar lichaam onder den wagen bekneld raak te. Gelukkig zagen enkele personen wat er ge beurde en op hun. geroep schoten ijlings in de nabijheid werkzame arbeiders toe. Met vereende krachten werd de auto op zij geduwd en. dank zij de flinke hulp, gelukte het spoedig, de vrouw uit haar zeer benarde oositie te bevrijden. Per auto van den G. G. D. werd zij naar de Wijkverpleging vervoerd, waar bleek, dat zij een ruggegraatsfractuur had. Hoewel de aanrijding leelijk is aange komen, worden de verwondingen niet levens gevaarlijk geacht. De dronken autobestuurder is gearresteerd. Het Engelsche stadje Eastbourne is een bekende badplaats Men is er echter niets op gesteld, dat de gelegenheid tot baden zich ook, na een zware onweersbui, in de straten voordoet. Naar wij vernemen zal de Christelijke Ora- toriumvereeniging te Haarlem op 20 Decem ber in de Gemeentelijke Concertzaal, onder leiding van haar directeur George Robert, de eerste uitvoering geven van een nieuw werk, een „Requiem" voor solisten, koor en orkest, van den bekenden Hollandschen com ponist G. H G. van Brucken Fock te Heem stede. Het ligt in de bedoeling deze eerste uit voering tot een eereavond te maken voor den grijzen componist, naar aanleiding van dien 75en verjaardag, welken hij in December hoopt te vieren. Hiertoe is een uitgebreid comité in wording, waarvan tal van bekende personen uit stad en land deel zullen uitmaken Binnenkort zal de samenstelling van dit comité kunnen wor den medegedeeld en zullen tevens nog nadere bijzonderheden omtrent dit belangrijke con cert worden gepubliceerd. PARMENTIER DANKTE AUSTRALIë. Parmentier heeft Donderdagmiddag in de studio van het hoofdbestuur der P. T. T. in het Engelsch een toespraak gehouden tot de Australische bevolking, die door den Austra- lischen omroep gerelayeerd werd. De vlieger zeide volgens de Tel. o.m.: Goedenavond, Australische luisteraars. Het is op het oogenblik in Nederland één uur in den middag en ik ben juist 24 uur in Neder land terug. Gisteren arriveerde ik onder prachtige weersomstandigheden in de Neder- landsche hoofdstad, Amsterdam, waar een enorme menigte ons opwachtte en ons een wonderbaarlijke ontvangst bereidde. Nu ik weer thuis ben is het mij een voor recht en een groote eer, de gelegenheid te hebben enkele woorden te richten tot het Australische publiek en tot alle vrienden die ik mij in mijn te kort verblijf in Australië heb mogen maken. Overal in Australië heb Ik tij dens mijn verblijf in uw land zooveel vriende lijkheid ondervonden, ik heb alle mogelijke assistentie en hulp ondervonden, en zal mij altijd de uitnemende samenwerking met de grond-organisatie de R. A. A. F. en de R. A. C. herinneren. Ik zal nooit de prachtige ontvangst verge ten. die ons te beurt viel in al de steden, waar wij met ons vliegtuig landden, en ik voel mij in het bijzonder verplicht jegens sir Mac Pherson Robertson, den burgemeester van Al bury, en alle autoriteiten, die wij de eer had den te ontmoeten, en die allen zeer gastvrij jegens ons waren. Ik vertouw dat ik. nadat men mij zooveel boomerangs als geschenk heeft gegeven, niet behoef te besluiten met „vaarwel", maar tot u allen kan zeggen „tot weerziens".

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1