Minister Steenberghe verdedigt zijn politiek. 3 Extra-steun voor werkloozen. VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Wenschen door kamerleden kenbaar gemaakt. Sfeun aan H. A. L. en Kon. Holl. Lloyd? C. Smeenk (A.-I Minister Steenberghe is een vlot spreker. In prettigen vorm wist hij de vele uiteenloopen- de vraagstukken, die bij het algemeen debat over zijn begrooting, te behandelen. Het was een vlotte rede. waarin gelukkig breedsprakig heid mankeerde. Als goed hoofd van zijn de partement begon hij met zijn ambtenaren, d.w.z. met hun salariee- ring te verdedigen. On getwijfeld moeten de kopstukken van Econo mische Zaken meer dan ooit menschen van bij- Jé zondere ervaring en bij wWgBi ..zonder kunnen zijn. Veelal genoten dan ook Hm - de leidende krachten, op wie zij beslag wist te ..leggen heel wat grooter inkomen vóór zij op het Bezuidenhout kwamen te zetelen. Intusschen was den Minister ge bleken, dat hij den a.s. Directeur-Generaal van den Landbouw ook nog wel kan krijgen tegen een lager salaris. Dit was voldoende voor den heer Smeenk (a.r.) om de Kamer er toe te brengen zonder hoofdelijke stemming een amendement goed te keuren ter schrap ping van f 2000 extra voor den heer Roebroek en f 175 voor een commies: de andere eerst ook bedreigde toelagen liet men thans na 's Minister uiteenzetting passeeren. a Wat nu het werk van den nieuwen Direc teur-Generaal van den Landbouw aangaat over Landbouwaangelegenheden zal de Minis ter pas uitvoeriger bij de begrooting van het Landbouwcrisisfonds spreken het is vol gens Mr Steenberghe eenvoudig ondoenlijk om dezen functionaris, zooals sommige sprekers wel gewild hadden, ook nog met de leiding van den landbouwcrisisdienst te belasten. Want hoe 'n waardevol man de nieuw gewon nen kracht ook moge zijn, een Übermensch is zelfs hij niet. Maar men behoeft anderzijds niet te vreezen. dat hij geheel en al vreemde ling in het crïsis-Jeruzalem zal blijven. De Kamer kan gerust zijn: de heer Roebroek zal over werkloosheid, althans wat hem zelf betreft, niet bepaald te klagen hebben! Achtereenvolgens verklaarde de Minister hierop, dat hij Jwat dus den heer Lovink goed moet hebben gedaan) de instelling van eer- Landbouwraad zal overwegen, dat hij met den heer Kampschöer van meening Is, dat men al het mogelijke moet doen om voor land- en tuinbouw de exportmogelijkheden te behou den, dat het zaak is bij teeltbeperking en productieregeling met den aard èn den om vang der bedrijven rekening te houden. Aantasting der vaste lasten: dit punt heeft de aandacht der Regeering, doch momenteel kon zij hierover nog geen concrete mededee- lingen doen. Dit gold ook voor de pachtwet en voor opschorting van executies, kwesties waaromtrent het interdepartementaal overleg nog gaande is. Een teer onderwerp is natuurlijk dat der handelspolitiek. In de praktijk blijkt het niet zoo makkelijk als sommige stuurlui aan den wal wel eens meenen, om onzerzijds concessies in het belang van onzen export te doen. Aan gezien herstel van den uitvoer in zijn vroe- geren omvang uitgesloten is, acht de Minister het zeker gewenscht vooral ook aandacht aan de binnenlandsehe markt te schenken. In dit verband nu erkende Mr. Steenberghe, dat hoezeer in tal van gevallen contingenteerings- maatregelen nut kunnen opleveren, hiervan toch niet alle heil te verwachten is. Conclusie: wijziging in onze handelspolitiek zal wel niet geheel achterwege kunnen blij ven. De Premier had toegezegd, dat de Regee ring het roer onzer tariefwetgeving niet ge heel zal omwenden, zonder een voorafgaand zg.n. full-dress-debat in de zich overigens nooit door fraaie kleedij uitmuntende volksver tegenwoordiging (de dames laat ik hier be leefdheidshalve buiten beschouwing!). Dit be- teekent echter volgens den Minister niet, dat de heer v. Kempen (lib.) er nu ook op kon rekenen, dat er nooit eenige verandering t.a.v. onderdeelen van het tarief zou worden tot stand gebracht, wanneer niet eerst daarvoor nog eens de goedkeuring van het parlement, zou worden gevraagd. Tot 's Ministers zorgen-kin deren behoort o.m ook de industrie. Nu. voor economische industrialisatie voelt hij alles, maar dat wil nog niet zeggen, dat hij tegen een bepaalde industrie niet eens afwijzend zou mogen staan. Het Werkfonds zou te langzaam function- neeren. zoo klaagde gisteren speciaal de heer Hermans (R.K.) De Minister wees er echter op. hoe aan vele projecten zoovele verschillen de problemen vast zitten, dat dikwijls een grondig onderzoek absoluut geboden is en daarmee gaat natuurlijk heel wat tijd mee. De zooeven genoemde afgevaardigde uit het Limburgsche kreeg nog te hooren. dat de op richting eener soda-industrïe (geëntameerd door het economisch-technologisch instituut in Limburg) in volle bewerking is met de be langhebbenden, en dat, sinds zijn voorganger t.a.v. een aluminiumindustrie een voorloopige toezegging deed, de heeren in kwestie zwegen als aluminium. Met krachtige argumenten bestreed de Mi nister van Economische Zaken de aantijging van gebrek aan activiteit van de zijde der re geering op het stuk van de clearing. Waarop tot besluit der rede een uiteenzetting over coördinatie volgde. Alweer vernam men, dat de Regeering hiermee niet een van boven af op gelegde regeling i.z, outillage, afzet en inrich ting der bedrijven bedoelt, maar wel naast steunverleening allereerst een harmonische behartiging van alle belangen van het be- drijfsleven en samenhangende met het be drijfsleven, waarvoor dan aldus vrijwel woordelijk Mr. Steenberghe hetgeen uit den economischen nood der tijden is gegroeid, door de overheid moet worden gesanctioneerd en zoo noodig ook door wettelijke maatregelen gestimuleerd. De beraadslagingen over de afdeeling „Han del en Nijverheid" gaven o.m. aanleiding tot beschouwingen zoowel over den nood der bin nenschippers (ae heeren Drop (s.d.) en Duy- maer van Twist (a.r.) kwamen vooral voor hen op en ontmoetten elkaar ook in hun teleur stelling over de resultaten der evenredige vrachtverdeeling) als over de koopvaardij. Daarvan noemde de heer Brautigam (s.d.) tien toestand bedroevend slecht. En dit heusch J. Brautigam (S. D. A. P.) niet alleen omdat deze goede Hollandsche uit drukking in de Regeeringsstukken ten behoeve van „groote scheepvaart" blijkbaar wegge- Marchandeerd is! Neen, het wegmarchandee- ren onzer schepen aan de groote sloopers van het buitenland, de hier gevolgde monetaire politiek, de wereldcrisis, ziet daar een aantal factoren, welke volgens dezen spreker onze koopvaardij in een trieste situatie hebben ge bracht. Internationale beperking van sche pental en tonnage zou hem toelachen. Onder de leuze „het Nederlandsche schip op de we reldzee" beval de heer Brautigam allerlei maat regelen in het belang' van onze koopvaardij aan Speciaal trad hij op al- kampioen voor de Hol landAmerikalijn, die aan een tweeden „Sta tendam", op een Neder landsche werf te bouwen, geholpen moet worden denkbeeld ook door zijn stadgenoot, den Rotter- damschen vrijzinnig-de mocraat Schilthuis be pleit. die als goede Maas stedeling tegen den steun aan de te Amster dam gevestigde Koninklijke Hollandsche Lloyd ageerde. Daardoor toch zou men te veel schade berokkenen aan de RotterdamZuid-Amerika lijn, die zich thans zelf kan bedruipen, wat echter in geval van te groote concurrentie door de met Regeeringshulp op de been gehouden Hollandsche Lloyd misschien op den duur niet meer het geval zou zijn. Ook de heer v. Kem pen (lib.) bleek voor steun ten behoeve dei H.A.L. te voelen, evenals Ir. Bongaerts (r.k.) en Mr. Westerman (n.h.). De heeren Ebels (v.d.) en Stumpel (r.k. zochten het niet op het water, maar op het land, d.w.z. bij den handeldrijvenden midden stand. Er zijn dikwerf in één en hetzelfde be drijf te veel winkels: vandaar de wensch om hierin beperking tot stand te brengen o.m. met behulp van het voorschrijven van bepaalde eischen. waaraan men moet voldoen om zich als winkelier te vestigen. In afwachting van een dergelijke nadere wettelijke regeling, scheen de heer Stumpel thans reeds via een noodwetje aan het verrijzen van nieuwe win kels paal en perk te willen stellen Morgen over de slechts met een enkele ;insnede aangevangen rede van den Minister, die in het begin van den middag het ontwerp tot verlaging van den druk der jachtrechten z.h.st. zag aannemen. Avondvergadering. Defensie. In tegenstelling met Buitenlandsche Zaken trok Defensie, zelfs al kwam dit hoofdstuk, gelijk naar gewoonte in een avondvergadering aan de orde, groote belangstelling op de gere serveerde tribunes en in de loges. Voorop marcheerde Mr. v. Rappard (lib.) Ons land, zoo verklaarde hij, heeft een klein maar goed uitgerust leger noodig voor de handhaving onzer onzijdigheid. De Neder landsche weermacht moet sterk genoeg zijn om den aspirant-schender onzer neutraliteit er van af te schrikken ons tot bondgenoot van zijn tegenstander te maken. De opheffing van het vooroefeningsinsti tuut en de daarmee gepaard gaande bezuini ging ontmoetten instemming bij dezen spre ker. Zeker, vroeger was hij voorstander van dit instituut geweest, op voorwaarde echter dat dan ook de voorgeoefenden langer dan de geldende zes weken in de kazerne zouden moeten verblijven en dit nu is niet het geval. Minder gunstig dacht Mr. v. Rappard over wat de Minister met het capitulantenstelsel wil Eerst dient z.i. een proefneming op klei ne schaal plaats te vinden. De vervanging der burgercorveeërs mocht hem niet bijster toelachen, de uitbreiding van het jaarlijksch contingent van 18500 op 20500 man en de verlenging van den eersten oefentijd voor de onbereden corpsen van 5 1/2 op 6 maanden juichte de liberale spreker toe. Met een verkorting van den duur der herha lingsoefeningen van 17 tot 13 dagen daaren tegen kon hij geen vrede hebben, aangezien hieronder de geoefendheid zal moeten lijden. Mr. v. Rappard's belangstelling ging niet slechts naar de soldaten, maar ook naar de niet-dienstplichtigen uit: hun wil hij, in na volging van Zwitserland, een weerbelasting opleggen, Tenslotte vroeg deze afgevaardigde met be trekking tot de Marine of er wel voldoende aandacht wordt geschonken aan het mate rieel, terwijl hij voorts bezwaar bleek te heb ben tegen de lange reis van de K XVIII. Gansch ander geluid liet de heer ter Laan ts.d.) hooren. Behalve het beleid van den Mi nister moesten het ook dienst v.d. ambtgenoo- ten ontgelden aan wier adres hij de vraag richtte hoe zij toch konden meegaan met de door den Minister van Defensie voorgestelde opvoering der militaire lasten, waardoor onze weermacht zal uitgaan boven het peil, noodig in verband met de Volkenbondsverplich tingen. Om de schaal weer ten gunste van een ster ke weermacht te doen overslaan, trok nu de heer Duymaer v. Twist (a.r.) van leer. Hij achtte de tot dusverre toegepaste besparing te groot en zou derhalve den hierdoor ont- stanen achterstand zoo spoedig mogelijk inge haald willen zien. Dit gold vooral voor aan bouw van schepen en voor de legeruitrusting. Na een kleinen uitval tegen de S. D. A. P„ volgde kritiek op de opheffing van het voor oefeningsinstituut. Bezuiniging van beteeke- nis zal dit niet opleveren, wel echter de popu lariteit van onze weermacht aantasten. Ver der sprak de heer Duymaer v. Twist zich o.m. tegen de afschaffing der burgercorveeërs en tegen de verkorting van den duur der herha lingsoefeningen uit. Na een betoog van Ir. Albarda (s.d.), die aantoonde hoe een aantal voor militairen gel dende verbodsbepalingen met betrekking tot het lezen van socialistische litteratuur en het lidmaatschap van s.d. organisaties op beden kelijke wijze toepassing vinden, zette de heer Zandt (St. Ger.) o.m. uiteen op welke manier volgens hem soldaten tot behoorlijke Christe nen kunnen worden opgevoed. De heer Amelink (a.r.) hield een vredelie vend betoog, was n.l. voor alle maatregelen, die kunnen bijdragen tot beteugeling van den oorlog en tot internationale vermindering van bewapening. Maarmet de Regeering is hij het eens, dat wij in de gegeven omstandiL heid, nu elders bewapeningsopvoering valt waar te nemen, niet verder kunnen bezuini gen op defensie. Neen, een zoo goed mogelijk uitgeruste weermacht is thans noodig. De heer Amelink wenschte voorts opheldering t.a.v. de houding der soc. dem. en vrijz. tegen over defensie vroeger en nu. E. v. R. Regeering wil twee millioen beschikbaar stellen. Verhooging van kersttoeslag en subsidie aan Crisis-comité. In een schrijven aan de Tweede Kamer deelt minister Slotemaker de Bruine mede, dat de regeering voor nemens is een bedrag van ongeveer twee millioen gulden, dat geheel ten laste van het Rijk zal komen, be schikbaar te stellen als extra-steun voor de werkloozen. Een deel van dit bedrag zal gebruikt worden ter ver hooging van den Kersttoeslag, de rest om het Nationaal Crisis-Comité in staat te stellen, meer z.g, B-steun te verschaffen. In het schrijven wordt herinnerd aan de .oezegging van minister Colijn in de zitting /an 9 November j.l., dat de regeering bereid zou zijn, nu de organisatie van een doel treffende particuliere „WSnterhilfe" nog niet voorbereid is, een tegemoetkoming te ver schaffen om die particuliere hulp te steunen. Daarbij werd gezegd, dat over den vorm daar van beter zou kunnen gesproken worden bij de behandeling van hofdstuk X A. Een bijzondere reden noopt den minister reeds thans het resultaat van de overleggingen der regeering inzake die tegemoetkoming ter kennis van de Kamer te brengen. Het is hem namelijk bekend, dat van particuliere zijde overwogen wordt met het oog op dezen win ter een bijzondere poging te wagen tot het bijeenbrengen van gelden voor hen, die niet onder de steunregeling voor werklooze arbei ders vallen. Indien dit voornemen zal worden uitgevoerd, zal het wenschelijk zijn, dat met die uitvoering binnenkort een aanvang ge maakt wordt. Daar de regeering bereid is, voor ditmaal een bij zonderen steun ten be hoeven van de werklooze valide arbeiders te verstrekken en daar de eene actie alsdan de andere steunen kan, was het wenschelijk reeds thans van het voornemen der regeering te blijken. De minister brengt daarom ter kennis van de Kamer, dat de regeering bereid is te be vorderen, dat voor eenmaal een bedrag be- schikbaarf wordt gesteld, dat omtrent 2 mil lioen zal bedragen en dat ten deele strek ken zal tot verhooging van den Kersttoeslag, jelijk deze reeds enkele jaren wordt ver strekt en grootendeels tot vergrooting van het bedrag, dat het Nationaal Crisis-Comité ter beschikking zal hebben voor den z.g. B-steun. De bedoeling is, dat deze verhooging en ver- jrooting geheel voor rekening komt van de rijkskas en niet mede door de gemeenten wordt gedragen. Een daartoe strekkende sup- pletoire begrooting is in voorbereiding. Besprekingen over zenderbouw Tusschen minister en omroepvereenigingen. Een bespreking tusschen den Minister van Binnenlandsehe Zaken en de Omroepvereeni gingen over het vraagstuk van den zender- bouw. welke naar de Msb meldt, Donderdag jl. zou plaats hebben, is uitgesteld tot de vol gende week Donderdag. Genees het huidje van de kleine met en houdt het droog met PUROLPOEDER (Adv. Ingez. Med.) Dr. H. C. Prinsen Geerligs 70 jaar. Een bekend suikerexpert. De bekende Suikerexpert, de heer H. C. Prin sen Geerligs herdenkt heden zijn 70sten ver jaardag. De heer Prinsen Geerligs heeft zich reeds uit verschillende functies, die hij met betrekking tot de suikerindustrie en wat daar mede in verband staat, jarenlang heeft waar genomen, teruggetrokken, maar toch wordt nog herhaaldelijk door bevoegde instanties van zijn adviezen een dankbaar gebruik ge maakt. De heer Prinsen Geerligs werd 23 November 1864 te Haarlem geboren. Na het doorloopen van de lagere school, H. B. S. en openbare handelsschool werd hij leider van een In disch bureau, waarna hij in 1891 naar Java vertrok en daar als scheikundige en na eeni- je jaren als directeur van het proefstation Kagok werkzaam was. In die functie heeft de heer Prinsen Geerligs aan de suikerindustrie groote diensten bewezen, daar hij tal van pro blemen tot een gelukkige oplossing wist te brengen. Het is ongetwijfeld voor een niet onbelang rijk deel aan hem te danken dat de Javasui- ker-industrie op technisch gebied zulk een groote vlucht kon nemen, waardoor deze in dustrie ook uit een oeconomisch oogpunt krachtigen steun ondervond. In 1908 keerde de heer Prinsen Geerligs naar Europa terug, waar hij toen optrad als directeur van het filiaal in Nederland van het proefstation voor de Javasuikerindustrie. De jubilaris heeft 58 boeken geschreven, terwijl honderden publicaties van zijn hand het licht hebben gezien. Zaterdag zal hem in het Carltonhotel een diner worden aangebo den. Nieuwe clearingonderhande lingen met Duitschland. Donderdag te 's-Gravenhage begonnen. Donderdag zijn aan het Departement van Economische Zaken in Den Haag. besprekingen tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie aangevangen, die voor- Ioopig over een wijziging van het onlangs op gezegde Clearing-Verdrag zullen handelen. De Nederlandsche delegatie, die onder lei ding staat van dr H. M: Hirschfeld, directeur- generaal van Handel en Nijverheid, bestaat verder uit de heeren Ries. Schaepman. Rut gers. Bonthuis, Posthuma. Kor ten horst. Val star en Philipse, secretaris. Leider van de Duitsche delegatie is dr. R. Koehler. Ministerial Direktor aan het Reichs Wirtschafts Ministerium te Berlijn. De Duitsche delegatie bestaat verder uit de heeren Flach, Walter. Bentzler. Hartenstein, Scherer en von Spintier Brieven, welke met de „Snip" meegaan. Moeten uiterlijk 13 December gepost worden. Zij, die gewone of aangeteekende brieven briefkaarten en andere stukken met de „Snip naar Nederlandsch West-Indië wenschen te verzenden, kunnen dit op de. volgende wijze doen. Het voor de verzending van deze vlucht bo ven de gewone porti en rechten verschuldigde extrarecht, het luchtrecht, bedraagt f 1 per 3 gram. Dit moet voldaan worden door gebruik making' van minstens één driehoekszegel voor bijzondere vluchten van f 0.30. Brieven voor Nederl. West-Indië Surina me, Curacao en de andere eilanden welke niet meer dan 5 gram wegen, moeten dus ge frankeerd worden met f 1.06. Zij, die hun brieven door bemiddeling van de Posterijen wenschen terug te ontvangen, dienen deze te adresseeren aan den Postdirec teur te Paramaribo, Suriname of te Willem stad. Curacao. Het adres van dengene, aan wien de brief moet worden teruggezonden, moet in den lin ker benedenhoek van de enveloppe vermeld worden. Het gebruik van één enveloppe is dus voldoende en zelfs zeer gewenscht. De frankeeringskosten voor de terugzending per gewone mail neemt de K. L. M. voor haar rekening, derhalve behoeven geen antwoord coupons te worden ingesloten. De K. L. M. stelt gratis, speciaal voor deze vlucht gedrukte Kerstenveloppes ter beschik king. De enveloppen, niet van de K. L. M. afkom stig, moeten worden voorzien van een lucht postetiket: per luchtpost, par avion. De door de K L. M. beschikbaar gestelde enveloppen zijn daarvan reeds voorzien. Alle brieven moeten vóór of uiterlijk op 13 December worden gepost. Vervoer van waardezendingen en postpak ketten is uitgesloten. Het ligt in het voornemen Maandag a.s. met de uitgifte der K. L. M.-enveloppen te be ginnen. WISSELTRUC SLAAGT TE AMSTERDAM. Twee vreemdelingen gesignaleerd. Twee Arabieren het kunnen ook Italianen of Spanjaarden zijn maken Amsterdam op het oogenblik onveilig door het toepassen van de wisseltruc. Een boekhouder van een hotel aan het Damrak bij wien beiden een kamer wilden bestellen, doch die hen niet helpen kon wisselde op hun verzoek een bankbiljet van honderd gulden. Eenigen tijd later kwam de man tot de ontdekking dat hij voor vijftig gulden was opgelicht. Hij deed aangifte bij de politie van het bureau Warmoesstraat. Dit laatste is ook geschied door een casslère van een lunchroom aan den Nieuwendijk. die naar wel vaststaat door dezelfde vreemde lingen was opgelicht voor een bedrag van veertig gulden, In Rotterdam vier Armeniërs aangehouden. Op aanwijzing van een caféhouder heeft de Rotterdamsche politie Donderdagmiddag vier Armeniërs aangehouden, die ervan worden verdacht met gebruikmaking van de zooge naamde frommeltruc enkele firma's geld af handig te hebben gemaakt. Relletjes na afloop van N. S. B.-vergadering. Inwoners van Lopik in hooger beroep. In den laten avond van den 15den Februari van dit jaar was het te Lopik Kapel, gemeen te Lopik zeer rumoerig. In een café was een N. S. B -vergadering ge houden. Na afloop wilden de sprekers per^auto vertrekken, doch er moest worden gewacht tot het rustiger in het dorp was. Eindelijk meende men dat het juiste oogen blik gekomen was, het was stil geworden, on der leiding van den dorpsveldwachter toog het gezelschap naar de schuur, waar de auto ge stald stond. De deuren van de garage stonden open en.,,, plotseling daalde een regen van steenen neer op het schuurtje, de auto en de personen welke zich daar bevonden, ook viel er een i'evolverschot. De steenenregen werd gevolgd door een aanval van uit het duister door met stokken gewapende mannen. Het was zeer moeilijk iemand te herkennen, daar het stikdonker was. Tegen zeven personen werd later proces verbaal opgemaakt wegens geweldpleging met vereenigde krachten en mishandelingen. Drie verdachten zijn dooi den politierechter te Utrecht veroordeeld tot- zes maanden gevangenisstraf, vier werden er vrijgesproken. Van de drie verdachten berustte er een in, zijn straf, twee kwamen in hooger beroep, ter wijl de Officier appel aanteekende tegen de vrijsprekende vonnissen. Donderdag namen zes inwoners van Lopik plaats in de verdachtenbank om in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof terecht te staan. Unaniem ontkenden de verdachten zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig ge maakt; de veldwachter zegt daarentegen alle verdachten te herkennen. De advocaat-generaal elschte bevestiging van de vonnissen van den politierechter. De verdediger pleitte vrijspraak. Door onze lens gesnapt. DR. C. SPOELDER. Dr. C. Spoelder. de rector van het Haarlem- sche Gymnasium, is niet alleen een bekend, maar ook een geboren Haarlemmer: in 1885 aanschouwde hij in onze stad het levenslicht. Hij bezocht hier het gymnasium. Onder dr. A. H. Garrer als rector, deed hij zijn eindexa men. In het jaar 1909 was zijn studie te Leiden voltooid en trad hij als leeraar in functie. Hij doceerde aan het gymnasium te Zwolle van 1911 tot 1913 en keerde toen naar Haarlem terug als leeraar aan het gymnasium. In 1919 viel hem de benoeming tot rector ten deel. In 1924 dreigde het vertrek van Dr. Spoel der uit Haarlem, daar hij benoemd werd tot rector van het Amsterdamsche gymnasium. Het werd een zware strijd voor den rector, maar tenslotte won het Haarlemsch gymna sium het: Dr. Spoelder kon niet schelden "an de school aan het Prinsenhof. De huldiging, die hem bij deze gelegenheid werd bereid, ge tuigde van de groote waardeering. die cura toren. leeraren en leerlingen voor den rector gevoelden. Kindje van 8 maanden gestikt. In een perceel in de Kranestraat te 's-Gra- venhage. dat. bewoond wordt door het echt paar van Z., beiden 25 jaar oud. is Donder dagmiddag een droevig drama ontdekt, dat nog niet tot voldoende klaarheid is gebracht. Toen twee kostgangers in de woning' kwamen, vonden zij twee kindertjes, respectievelijk van 3 en 4 jaar, alleen thuis. Het derde kindje van het echtpaar, een jongetje van 8 maanden, vermisten zij. Zij gingen zoeken en troffen dat kind in zijn ledikantje als het ware begraven onder de dekens. Daar zij vermoedden, dat het jongetje, dat geen teekenen van leven meer gaf, gestikt was, waarschuwden zij een buur vrouw. Ook de geneeskundige dienst werd op de hoogte gesteld. Een dokter, die enkele oogenblikken later ter plaatse kwam, constateerde den dood van het kindje. De politie, welke inmiddels ook bij het per ceel was aangekomen, nam het lijkje in beslag en deed het naar het ziekenhuis vervoeren, waar sectie zou worden verricht. Door de zor gen van de kinderpolitie zijn de beide andere kinderen van het echtpaar van Z. elders on der gebracht. Korten tijd. nadat een en ander zich afge speeld had, kwam de vrouw thuis. Zij werd opgewacht door de politie, die haar arresteer de en naar het hoofdbureau van politie over bracht. Bij een eerste verhoor ontkende zij echter ten stelligste eenige schuld. Zij opperde de veronderstelling dat het kindje zich zelf onder de dekens had gewoeld en zoodoende gestikt was. Het gezin is een toonbeeld van armoede en vervuiling. Ook de kinderen waren zeer ver waarloosd. De man bevindt zich sinds eenige dagen in politiebewaring, verdacht van rijwiel diefstal. GOEDE VANGST DER ZWOLSCHE POLITIE. De laatste maanden nam te Zwolle het aan tal diefstallen van rijwielen, van goederen, tasschen en pakjes, welke op rijwielen waren bevestigd, en van goederen van open etalages, voor een plaats als Zwolle een zeer grooten omvang aan. Donderdagavond deed de politie een inval in het perceel Molenweg 72a. bewoond door den werklooze H. J. v. d. V. Op de zolderver dieping werd ontdekt een werkplaats, die vol ledig was ingericht voor het demonteeren en onherkenbaar maken van rijwielen. Twee rij wielen werden in beslag genomen, benevens een groot aantal onderdeelen. waaruit te con- stateeren viel. dat er nog veel meer rijwielen waren gesloopt. Voorts waren daar aanwezig een aantal nieuwe damesmantels, heerenj as sen, een volledige verpleegstersuitzet. schoe nen, wol, sajet, onderkleeding, enz., afkomstig van een groot aantal verduisteringen. De be woners, v. d. V. en zijn vrouw G. O., zijn in hechtenis genomen. AMSTERDAMSCHE RIJWIELDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Weer drie helers in arrest. Eeingen tijd geleden hebben wij gemeld, dat de Amsterdamsche politie zeven personen had gearresteerd, betrokken bij een groot aantal rijwieldiefstallen. Uit de verhooren bleek, dat nog anderen bij deze diefstallen waren betrokken."voornamelijk helers, die er hun werk van maakten, dat de ontvreemde karretjes onherkenbaar werden gemaakt. Regelmatig kwamen de helers op het hoofdbureau. Donderdag werden opnieuw drie van deze helers gegrepen en naar het hoofdbureau over gebracht om daar te worden gehoord.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5