1 Het gemeentebestuur en de rijkssteun. ZATERDAG 24 NOVEMBER T934 PASRCEM'S DAGBLAD UIT DE OMSTREKEN. VELSEN. Een vergelijking die niet opgaat. B.en W. hechten thans weinig waarde aan het aangeboden renteloos voorschot. Wat vooral geleid heeft tot het conflict tus- schen het gemeentebestuur en den rijksaccoun tant, is het verschil van meening over in te voeren bezuinigingen bij den reinigingsdienst. Naar aanleiding van de aoor het gemeen tebestuur te berde gebrachte bezwaren tegen de wijze, waarop de accountant de kosten van dezen dienst heeft beoordeeld, heeft deze o.a. aan den minister het volgende gerapporteerd „Ik heb Velsen eerst vergeleken met de ge meenten, genoemd in Gemeenteblad no. 50, daarna met Edam, daarbij in aanmerking ne mende „dat in grootere gemeenten meer van de reiniging gevergd wordt"." „Het aantal inwoners van 8496 voor Edam is officieel vaststaande. Indien Velsen op 43073 inwoners gerekend wordt, doelt dat toch ook niet alleen op het dorp Velsen, maar op de ge- heele gemeente. De kosten ad f 9377 bevatten alle reinigingskosten voor de geheele gemeen te Edam, waarom dan de door mij gegeven voorstelling volkomen onjuist is ontgaat mij." „Dat men in Edam minder aan de reiniging doet, komt juist in de cijfers tot uitdrukking. Ik heb dan ook op de mogelijkheid van bespa ring door inkrimping werkzaamheden ge wezen." „Indien het ophalen van huis- en straatvuu in Edam voor f 5000 uitbesteed is, is deze ge meente voor dat bedrag van alles af. Daar tegenover wordt een bedrag van f 18.000 ge steld voor Velsen. Daarbij wordt echter ver zuimd rekening te houden met de verdere kosten." Post 192 van de begrooting gaf tijdens het onderzoek immers aan: voor ophalen huisvuil f 18.400 wegvoeren van vuil van de belt 19.000 f 37.400 opslag indirecte kosten pl.m. 45 pet. 16.830 pl.m. 1/2 kosten van beheer ad f 10.134.88 Post 481 5.000 pl.m. 12 kosten mestbereiding en ver brandbaar vuil f 2340 1.100 f 60.330 „Waar men tot de conclusie komt. „dat er Inderdaad niets, maar dan ook niets meer valt te bezuinigen" verwondert het mij. dat de pos ten van meer en minder uitgaven zelfs nog boven de door mij voorgestelde bezuinigingen ad f 7591. die niet geheel aanvaard zijn. een overschot toonen op post 192 van f 3447.75." De minister zal nog gaarne van het gemeen tebestuur vernemen, of aan de door den ac countant geconstateerde mindere reëele be sparingen. welke derhalve ook voor 1934 en volgende jaren van beteekenis zijn, ten grond slag liggen. Het antwoord van B. en W. Burgemeester en Wethouders wil het voor komen, dat de minister onvoldoende is inge licht. Het College acht het daarom beter, een uitvoerige uiteenzetting te geven. Een lid van het College heeft zich met, den directeur van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst naar Edam begeven, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Hoe onjuist elke vergelijking op zichzelf reeds is (Velsen met Edam) moge blijken, aldus het College, uit de omstandig heid, dat in Edam de gemeente Warmenhoven ten voorbeeld werd gesteld. Zoo doorgaande had men Velsen ook direct met Warmenhoven kunnen vergelijken. In Edam werd inzage gekregen van een contract, waarin vermeld stond, welke werkzaamheden de aannemer had te verrichten. Hoewel verschillende werk zaamheden, de reiniging betreffende, volgens dit contract moeten worden verricht, wordt door den aannemer vrijwel niets gedaan dan het huisvuil van de bewoners opgehaald, zoo dat van een eigenlijke reinigingsdienst geen sprake is. De onhoudbaarheid van dezen toe stand is in Edam al vele malen aan de orde geweest. In Edam wordt voor het door den accountant opgegeven bedrag van f 9377 vrij wel niets anders gedaan dan huisvuil ophalen In dit bedrag zijn echter niet begrepen de bij komende kosten, opgegeven met f 735. Het totaal bedrag voor het ophalen van huisvuil komt dus op f 10 112. Dit is voor Edam en Vo- lendam samen (volgens opgaaf van den ac countant 8496 inwoners), dus per inwoner per jaar ongeveer f 1.19. Door den aannemer worden bij grooten blad- val 1 of 2 maal per jaar de hoofdstraten ge veegd. Voor het weghalen der faecaliëntonnen krijgt de aannemer f 0.25 van de inwoners per week. Verder wijzen B. en W. er o.a. op, dat men in Edam minder aan reiniging doet. Er be staat geen veeg dienst (dat doen de inwoners zelf), het schoonhouden der riolen geschiedt door Openbare Werken, zandstrooien en sneeuwruimen idem, gesproeid wordt er niet. het schoonhouden van 100 straat-kolken (Vel sen heeft er ongeveer 4000!) geschiedt zoo nu en dan door den aannemer enz. De ophaaldienst kost in Edam meer dan in Velsen n 1. per inwoner f 1.19 en f 1.055. De door den accountant gegeven becijfering is volgens B. en W. onjuist. Het College becij fert het totaal bedrag op rond f 46000 per jaar hetgeen een verschil van f 14.330 geeft met het door den accountant berekende bedrag van f 60.330. Een groot deel van dit verschil komt vermoedelijk door een verkeerde bere- kening van de indirecte kosten voor het weg' voeren van het vuil. Wat de bezuiniging bij Bouw- en Woning toezicht betreft, merken B. en W. op, dat de minister niet reageert op de door hen inge brachte bezwaren. Ook op deze aangelegenheid gaan B. en W. nog uitvoerig in. Uit het stil zwijgen van den minister over deze aangele genheid concludeert het College, dat de minis ter onderschrijft, dat bezuiniging hier niet verder mogelijk is. B. en W. ontkennen, dat het feit. dat een opzichter le klasse belast is met administratief werk er op zou wijzen, dat de technische dienst wellicht te sterk is bezet. In tegendeel zeggen B. en W.. voor dit werk is behoefte aan een nieuwe kracht. De groote drang tot bezuiniging is echter oorzaak, dat ook dit werk door het aanwezige personeel noodgedwongen moet worden verricht. Ontslag van bedoelden opzichter zou zeer zeker tengevolge hebben, dat van een regel matige controle op de in uitvoering zijnde werken geen sprake meer zou zijn en dus niet meer zou kunnen worden voldaan aan het be paalde in art. 13 der Woningwet en art. 18 der Hinderwet Moet de steunverleening onder de gestelde voorwaarden worden aanvaard? Thans komende tot de beantwoording van de vraag of de steunverleening onder de ge stelde voorwaarden al dan niet kan worden aanvaard, willen B. en W. op den voorgrond stellen, dat men dien steun niet moet over schatten. Deze bestaat n.l. alleen ïn het ver strekken van een renteloos voorschot. Het voordeel zit dus alleen in ..renteloos". Andere beteekenis heeft het voorschot in geen enkel opzicht omdat de gemeente zelf zeer wel in staat is het bedrag elders te leenen. Stelt men het totaalbedrag door het Rijk renteloos aan de gemeente te verstrekken op f 104181.11 en neemt men aan, dat de gemeente dit bedrag elders kan leenen tegen een rente van b.v. 4 1/4 pet., dan beteekent, dit, dat het voordeel voor de gemeente het eerste jaar bedraagt f 4427.69. Wanneer de leening in 10 jaar moet worden afgelost, daalt dit voordeel elk jaar met f 442.76. Met de aflossing moet worden begonnen in 1935, omdat de gemeente over 1934 niet noodlijdend was en dit, bij aanne ming der door B. en W. opgemaakte ontwerp begroting, ook niet in 1935 is. Hoewel elk f:- nancieel voordeel voor de gemeente zoo mo gelijk moet worden aanvaard, zoo goed als elke toelaatbare bezuiniging is ingevoerd, moet ernstig de vraag worden gesteld, of nakoming der door de Regeering gestelde voorwaarden mogelijk is. De omstandigheden waren op 11 Juli 1933, toen de bijdrage werd aangevraagd, geheel anders dan thans. Toen verkeerde men. o.i. volkomen terecht, in de veronderstelling, dat het Rijk de gelden als onderstand en niet bij wijze van voorschot zou verstrekken, ter wijl het tekort op den dienst 1933 werd ge raamd op f 466 984.67. Er was geen uitzicht, dat de omstandigheden zich in de komende jaren zouden wijzigen. Door invoering van vele bezuinigingen en het verstrekken der In komsten blijkt, na afsluiting der rekening over 1933, het werkelijk tekort te zijn f 226.164.71. Door „uitstooting" van een deel der uitgaven in 1934 en door de voorgenomen instelling van een werkloosheids-subsidiefonds, hebben de omstandigheden voor deze gemeente zich zoo danig gewijzigd, dat zij in geheel andere om standigheden is komen te verkeeren. Wanneer men deze ontwikkeling van zaken had kunnen voorzien, zou het zeer de vraag geweest zijn.of van B. en W. een voorstel was gekomen tot het vragen van een bijdrage. In hoeverre het mogelijk is de door den Mi nister gestelde voorwaarden na te komen, hebben B. en W. in gemeenteblad no. 43 van 1934 en hiervoren uiteengezet. In verband daarmede stellen B. en W. den Raad voor, het voorschot alleen aan te nemen wanneer de Ministers van Binnenlandscbe Zaken en Financiën bereid zijn ten opzichte van zekere punten het door hen weergegeven standpunt van de gemeente te aanvaarden, VERWACHTE YISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Christina IJM. 2 vangst: 110 M. schelvisch, 200 m. braadschelvisch, 160 m. makreel, 15 m. koolvisch. 130 m. wijting. 15 m. rog, 80 m. gul, en kabeljauw, totaal 710 manden. Amsterdam, IJM. 58, vangst: 120 m. schel visch, 175 m. braadschelvisch, 450 m. makreel 40 m. wijting, 60 m. gul en kabeljauw, 80 m. koolvisch, 75 m. poon en rog, totaal 970 man den. Timor DM. 391, vangst: 600 m. schelvisch, gul enz. Claesje R. 46, vangst: 95 m. schelvisch, 115 m. braadschelvisch. 70 m. wijting, 90 m. ma kreel, 80 m. koolvisch, 20 m. haring, 20 m. varia, totaal 490 manden. BESOMMINGEN Trawlers: manden Elie Chenevière IJM 161 120 f 1100 Loggers: KW 74 f660; KW 154 f480; KW 108 f180. Versche haring: KW 22 f410; KW 140 f340; KW 169 f270; KW 14 f280; KW 70 f190; KW 58 f 100 58 f 100; SCH 324 f 110; SCH 280 f120; SCH 402 f 150; SCH 284 f 140 DE INBRAKEN IN HET VILLAPARK VELSERBEEK. Aangaande de inbraken in het Villapark Velserbeek vernemen wij nader, dat de da ders een nachtelijk bezoek aan een viertal villa's hebben gebracht. In twee daarvan zijr. zij binnengedrongen door het tuimelraam in de keukendeur in de twee andere door ver breking van een glasruit. Er wordt slechts weinig vermist, nl. slechts een klein bedrag aan geld en een hoeveelheid sigaren. De politie heeft direct een uitgebreid on derzoek ingesteld, waarbij gebruik gemaakt werd van den politiehond van den rijksveld wachter Misbeek. VERKOOP VAN GROND. Bij den gemeenteraad zijn ingekomen de volgende verzoeken a. van Dr. F. J. Kuyer te Velsen, om aan hem te willen verkoopen, tegen den prijs van f 6.per M2., een perceel grond aan de Ver Loren van Themaatlaan aldaar, -ter grootte van ongeveer 97 M2.; b. van H. Rutgers te IJmuiden, om aan hem te willen verkoopen, tegen den prijs van f 6 per M2., een perceel bouwterrein aan de Ver Loren van Themaatlaan te Velsen, ter grootte van ongeveer 425 M2„ c. van A. J. van Leusen te Velsen, om hem te willen verkoopen tegen den pi'ijs van f 6 per M2., een perceel grond aan de Ver Loren van Themaatlaan aldaar, ter grootte van on geveer 8 M2. d. van M. J. Bus te IJmuiden, om aan hem of zijn nader te noemen meester of lastgever te willen verkoopen, tegen den prijs van f 6 per M2., een perceel bouwterrein aan de Ver Loren van Themaatlaan te Velsen, ter grootte van ongeveer 746 M2.; e. van H. Kaspers te Santpoort, om aan hem of zijn nader te noemen meester of lastgever te willen verkoopen. tegen den prijs van f 5500 in totaal, een perceel bouwterrein aan de Wijnoldy Daniëlslaan aldaar, ter grootte van ongeveer 1580 M2., f. van J. J. Wulfers te Amsterdam, om aan hem of zijn nader te noemen meester of last gever te willen verkoopen. tegen prijzen van respectievelijk f 4.50 per M2. en f 55Ö0 in to taal, perceelen bouwterrein aan de Uijtendaal- straat en de Wijnoldy Daniëlslaan te Sant poort. ter grootte van onderscheidenlijk onge veer 608 en ongeveer 1310 M2. Tegen inwilliging van deze verzoeken be staat bij B. en W. geen bezwaar. In overeen stemming met de adviezen der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen zij voor, tot den verkoop van de boven bedoelde perceelsgedeelten over te gaan en daartoe te nemen het besluit, dat in concept bij de stukken is gevoegd. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN van Zaterdag 24 November. Tarbot per KG. f 0.70—0.60. Griet per 50 K.G. f 20—8.—. Tongen per K.G. f 0.73—0.44. Middelschol per 50 K.G. f 21. Kleine schol per 50 K.G. 12.50—4.10. Kabeljauw per 125 K.G. 26.5021. ■Groote gullen per 50 K.G. f 12,50. Kleine gullen per 50 K.G. f 83,50. Wijting per 50 K.G. f 4.50—2,20. Versohe haring per kist f 2,70—1.10. (Adv. Ingez. Med.) ZANDVOORT Werkverschaffing. Waar aan gewerkt wordt. HEEMSTEDE BRAND IN EEN SCHUUR. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te omstreeks 3 ure, werd brand ontdekt in een schuur staande achter perceel Camplaan 16a van slager v. d. Zijden. Onmiddellijk werd en politie en brandweer hiermede in kennis ge steld, die spoedig ter plaatse waren. De vlammen sloegen reeds uit het dale. In een aangrenzende schuur stonden twee auto's, welke door de brandweer in veiligheid werden gebracht, waarna zij den brand spoedig met 2 slangen op de waterleiding had gebluscht. De aangerichte schade bleef tot de schuur beperkt. In bedoelde schuur had v. d. Zijden een rockkast, waaronder een vuur was aangelegd. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een zijde spek in het vuur is gevallen, waar door het vuur is aangewakkerd. Een hoeveel heid spek dat zich in de rookkast bevond, ging verloren Een en ander wordt door de verzeke ring gedekt. SANTPOORT VERKEERSONGEVAL. Omwonenden schrokken gistermiddag op van een hevige klap, die bij nader onderzoek afkomstig' bleek te zijn van twee auto's, die met elkaar op het gevaarlijke punt Hagelin- gerwegOverbiltweg in botsing waren ge komen. Gelukkig echter bleek al gauw, dat persoonlijke ongelukken niet te betreuren waren. Wel moest materiëele schade genoteerd worden. De meest beschadigde wagen behoor de aan een plaatsgenoot toe, n.l. de heer Klaarhamer. De politie onderzoekt de zaak. dit gebied, dat meer in t binnenland ligt en waar het nimmer regent. Toch leeft hier op duizenden meters hoogte de chinchilla, welks huid zooveel waard is. Vervolgens trok spr. hooger op naar het Noorden, naar het droge en koude Bolivia, 14.000 M. hoog gelegen, waar slechts Indianen wonen, wier kleurige kleedij den vreemdeling direct opvalt. Op den door vulkanische asch vruchtbaren bodem wordt wat aan landbouw en veeteelt gedaan. Mist, nevel en motregen tegen de hooge bergen zorgen voor een ka rige watervoorziening. In dit oeroude land vindt men resten van de Incacultuur, o.a. een Zonnepoort met kon- dorreliefs in Tiohoanaco en aardewerk. Hierna vervolgde Dr. v. d. Sleen zijn reis over het groote Titicacameer naer Peru, uit welk land hij van verschillende steden licht beelden van groote kerken en van de bevol king liet zien. Ook toonde hij plaatjes van de resten van gigantische Inca-forten door sla ven aangelegd. Daarna ging hij naar de kust en schetste de uitgebreidheid van de havens voor een schijnbaar dor land. Achter de eerste hooge bergketen ligt echter een vruchtbare hoog vlakte, waar suikerriet en katoen groeit. Spr. begaf zich hierop in gedachte naar Lima. de hoofdstad van het oude goudland der Inca-vorsten. Daarna maakte hij den tocht per schip naar Ecuador en wel eerst naar de ruime havenstad Guayaquil en ver volgens naar de hoofdstad Quito, temidden van een vruchtbaar land, dat zich van de crisis niets aantrekt. In de kleeding der Ecua- dodianen vinden we weer reminiscenties aan den ïncatijd. Met een reisje door het Panamakanaal be sloot Dr. v. d. Sleen zijn interessante lezing die door de geheel volle zaal met aandacht gevolgd was. Van de ruim 400 werkloozen te Zandvoort zijn er op het oogenblik bijna 140 in de werk verschaffing opgenomen: 6 zijn er bij de Cen trale werkverschaffing aan de Bolksbiek, 30 zijn er bezig met de opniiming van de belt, 53 werken er aan het bouwrijp maken van de terreinen langs den nieuwen weg en 46 zijn er bezig aan het nieuwe voetbalterrein. In dit laatste werk begint langzamerhand eenige teekening te komen. De Zuid-West hoek van het veld is reeds op de vereischte diepte uitgegraven en ook het talud aan de Westzijde is bijna geheel gèreed. Duidelijk is nu te zien hoe diep het veld komt te liggen en hoe hoog de toeschouwers boven het veld komen te staan. Ook de tribunes worden boven op en niet tegen de taluds gebouwd. Waarschijnlijk zal over een maand het noodige grondwerk gereed zijn. In het voor jaar worden dan het veld en de taluds be zaaid met graszaad, dat, als er maar geregeld gemaaid wordt bij den aanvang van het vol gend speelseizoen zeker een dicht grastapijt zal gevormd hebben. Het ligt in de bedoeling, de kleed-, wasch- en ververschingslokaïen, alsmede het noodige hekwerk te doen plaatsen in werkverschaf fing. In hoofdzaak "zullen hier de jeugdige werkloozen, onder leiding van de ouderen, aan het werk gezet worden. Voorloopig is dit echter nog toekomst muziek, daar noch de regeering, noch de Raad hierin eenige beslis sing heeft genomen. Het tweede groote werk, waaraan in werk verschaffing wordt gewerkt, is het bouwrijp maken van de terreinen langs den nieuwen weg. Het zand, dat hiervoor noodig is wordt gehaald van een terrein, dat ook aan dien weg is gelegen. In tegenstelling met andere plaat sen waar de hooge toppen worden weggegra- ven, en de terreinen worden genivilleerd, graaft men hier een vrij laag gelegen gedeelte nog wat uit, waardoor het van nature reeds heuvelachtige terrein nog sterker geacciden teerd wordt. Als de thans afgegraven ge deelten later eens mooi begroeid zijn, zal het hier een van de mooiste plekjes van Zand- voorts omgeving worden. Omgeven door een duinrug met een oppervlak van ongeveer 3/4 H.A., 120 M. lang en 70 M. breed. Indien over de natuurlijke vallei een brug wordt gelegd zzou dit „eiland" een ideaal plekje zijn om er een landhuisje, dat zich vol komen bij de omgeving aanpast, neer te zet ten. Ook voor het plaatsen van een thee huisje is deze mooi begroeide duintop een uitgezochte plaats. Nog mooier zou de omgeving hier worden als de vallei zoover werd uitgegraven, dat zij gedurende het geheele jaar vol water stond. Verleden jaar werd dit plan aan de regeering voorgelegd, doch het bleek niet mogelijk hier voor toestemming te krijgen, om dit in werk verschaffing uit te voeren, 't Zou anders in den winter een pracht-ijsbaan kunnen zijn met een totale lengte van ruim 400 M. en een breedte van ongeveer 30 M Wie weet wat er nog gebeurt. De mogelijk heid is zelfs niet uitgesloten, dat na een lange periode met betrekkelijk weinig regen, een periode volgt met veel regen. De grond waterstand kan dan gemakkelijk zooveel stij gen, dat de vallei toch onder water komt te staan! Misschien beleven we het dezen winter nog, dat zich hier zij het dan tijdelijk zoodanige plassen vormen, dat er bij vriezend weer, ideale ijsbaantjes voor jong-Zandvoort worden gevormd. Volgend jaar zien we dan wel weer verder. Met vereende krachten is er gauw een meter zand uitgegraven! Voorloopig, dat wil zeggen, gedurende dezen winter vinden een 50 tal werkloozen hier nog volop werk 't Is maar te hopen, dat de vorst niet te vroeg invalt, want dan zal al het werk, ook aan de belt weldra stilgelegd moeten wor den. BLOEMENDAAL Wijziging opcenten Pers. Belasting. 140 opcenten. B. en W. stellen den raad voor zooals reeds in het stuk over de begrooting in dit blad werd aangekondigd, vast te stellen een verordening tot wijziging verordening op de heffing van opcenten op de personeele belasting in de gemeente waarbij jaarlijksch ten behoeve de zer gemeente op de hoofdsom der „Personeele Belasting worden geheven 14%) opcenten". Deze wijzigingsverordening zal dan in wer king treden op 1 Januari 1935. OVERVEEN DOKTER J. TH. BORNWATER IN OVERVEEN'S BELANGSTELLING. Dokter J. Th. Bornwater, die vandaag 50 jaar arts is, heeft ree<Ls hedenmorgen in de vroegte ondervonden, dat vrienden en kennis sen den dag niet als een vergeten datum wil den laten voorbij gaan. Vooral bloemen ver tolkten de gezindheid der Overveners voor dok ter Bornwater en vanmiddag zal't wel storm loopen te zijnen huize! Onder d.e bloemstukken was een groote mand van de gemeenteambtenaren, 't kantoor van den gemeenteontvanger, den commissaris van politie, den dienst van publieke werken, het gemeente gas- en waterbedrijf. Ook waren er bloom en van de Noord Hollandsche Vereenigir.g Het Witte Kruis, den Volksbond tegen Drankmisbruik en de Zus ters Wijkverpleging iVitte Kruis, LAATSTE BERICHTEN Uiverbemanning te Rotterdam gehuldigd. Bij de talrijke huldigingen, welke de Uiver bemanning na de aankomst in het vaderland te wachten stonden, wilde Rotterdam niet achter blijven. En zoo zou dan hedenmiddag het dappere viertal op het vliegveld Waal haven door duizenden bejubeld kunnen wor den. Voor de ontvangst waren natuurlijk uit gebreide voorzorgsmaatregelen getroffen, ter wijl evenals op Schiphol een voorprogramma moest zorgen, dat de wachtenden zich niet ver veelden. Volgens het door het comiité van voorbereiding vastgestelde, zou de Uiver om kwart voor twaalf op Schiphol starten en om ongeveer kwart voor een op Waalhaven lan den. Ook hier zou een podium opgesteld zijn, waar de vliegers niet hun echtgenooten zouden worden ontvangen en toegesproken. Het eerst zou ir. van Dijk, directeur van gemeentewer ken van Rotterdam het woord tot hen rich ten en hun een welk-om toeroepen op Rotter- damschen bodem. Vervolgens zou een der leden van het K.L.M. personeel een krans overhandi gen, waarna de heer C. Kolff, voorzitter van de Rotterdamsche Aeroclub een rede zou hou den en de gehuldigden een globe in zakfor maat zou overhandigen, welke tevens als schemerlamp zou kunnen worden gebruikt. Namens de bemanning zou de heer Parmen- tier een kort woord van dank spreken. Na een rit door de stad zouden de vliegers zich naar de Burgerzaal begeven, waar zij zouden worden toegesproken door burgemees ter Drooglever Fortuyn, den heer A. van dei- Hoeven en den heer C. Kolff. ZUID-WEST AFRIKA ALS DE VIJFDE PRO VINCIE DER UNIE. WINDHOEK, 24 Nov. (Reuter). Kolonel Hamman van de United Party heeft bij het parlement het verzoek ingediend Zuidwest- Af rika te doen besturen als de vijfde provin cie van de Zuid-Afrikaansche Unie met in achtneming van de bepalingen van het Vol kenbondsmandaat en het gebied in beide ka mers van de Unie te doen vertegenwoordigen. De motie van Hamman zal Maandag in be handeling worden genomen Zwerftochten langs Zuid. Amerika's Westkust. Dr. W. G. N. v. d. Sleen voor „Geloof en Wetenschap", Voor de Vereenïgmg „Geloof en Weten schap" hield Vrijdagavond Dr. W. G. N. van der Sleen in den Jansschouwburg een voordracht met lichtbeelden over: „Zwerf tochten langs Zuid-Amerika's Westkust". De voorzitter Mr. F. Vorstman sprak enkele woorden, waarmee hij de lezing inleidde en gaf daarna het woord aan Dr. v. d. Sleen. Deze gaf een kort overzicht van de historie van het betrokken gebied, de val van het oor spronkelijke Incarijk na de komst der Span jaarden (Pizarro). Vervolgens maakte hij „per projectie en toelichting" een reis door Chili over de reusachtige ketens. Hij vertelde van de groote havenstad Valparaiso en van de hoofdstad Santiago, waar men reeds ge heel in de duizenden kilometers groote woestenij is, waar geen boom groeit, doch alleen maar cacteeën. De streek heeft tien maanden droogte en twee maanden regen. Slechts in het Zuiden is groote planten groei. In dit arme land zijn lange spoorwegen aangelegd voor het vervoer van de groote hoeveelheden salpeter uit het Noorden en graan uit het Zuiden. Ook komt hier ont zaglijk veel kopererts voor. Autowegen door het hooggebergte, uit twee betonnen wielensporen bestaande, leiden naar DAMES-HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Voor Zondag staan belangrijke wedstrijden op het programma. Voorloopig zal over de be zetting van de eerste plaats beslist worden in den wedstrijd H.O.C.B.D.H.C. Wij zijn ge neigd een kleine overwinning aan H.O.C. te voorspellen, dat immers landskampioene is. B.D.H.C. heeft echter in de laatste jaren juist tegen deze Haagsche club eenige malen voor een verrassing gezorgd. Lettende op het spel der kampioenen op den hockeydag, waar evenwel mej. Polano ontbrak, meenen wij dat H.O.C. wel aan kracht heeft ingeboet. Even goed zou dus Bloemendaal Zondag de geluk kige kunnen zijn; zij moet het echter zonder haar linksbinnen doen. Amsterdam trekt naar Bussum om Gooi te ontmoeten, dat mej. Meevers in de verde diging terdege mist. De hoofdstedelingen kunnen de overwinning van den vorigen Zondag nog eens bezegelen. H.H.IJ.C.—Hil versum laat ons in het onzekere omtrent den uitslag en Rood, Wit is vrij. In de promotieklasse gaat het bij H.D.M. Kieviten ook al om de eerste plaats. Wellicht zullen hier de gastvrouwen de eer voor zich behouden. B.D.H.C. II, dat maar steeds als zwak wordt aangemerkt, ontvangt Hurley. Wat te voorspellen, nu de Bloemendaal- reserves op den hockeydag met 11 tegen Rood Wit gelijk speelden en zelfs bijna ge wonnen hadden? LarenAmsterdam II zal vermoedelijk voor de gasten zijn. In 2 A geven wij B.D.H.C. in een goede kans tegen Togo, dat dit jaar erg zwak speelt. R.W, n zal het waarschijnlijk in Rotterdam tegen Victoria afleggen en Te WerveO.K. wordt een spannende strijd tusschen gelijkwaardige tegenstanders- Klasse 3 B brengt den plaatselijken wedstrijd Rood Wit 3—B.D.H.C. 4. De krachten zullen elkaar niet veel ontloopen. H.B.S. gaat naar T.H.C. en Strawberries zal haar overwinnings reeks tegen Amsterdam 3 willen voortzetten. In 3 D moet H.B.S. 2 thuis van A.M.V.J, kunnen winnen, evenals B.D.H.C. 5 in Am sterdam van Famos. Verder staan op het programma de plaat selij k-Amsterdamsche wedstrijden O.K. 2 T.H.C. 2 en Hurley 2A'dam 4. In 4 A krijgt B.D.H.C. 6 een goede kans tegen Strawberries 2, terwiji H.B.S. 3 het moeilijker heeft tegen Leiden 3. In het Oosten zijn voor Zondag reeds proef wedstrijden vastgesteld, waarschijnlijk in verband met de op 9 December te Hilver sum te houden districtswedstrijden. HOLLAND—AMERIKALIJN. Beemsterdijk, Rottm. n. N.-Orleans 23 (v.m.y van Antwerpen. Dinteldijk Vancouver n. Rott. via Liverpool 21 (9.44 n.m.) 350 mijl ZW v. Valentia. Delftdijk 21 van Rotterdam te Vancouver. Blommersdijk, N.-Orleans n. Rottm. 23 (v.m.) te Londen. Drechtdijk 23 v. Vancouver te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKALIJN. Helder 22 (11 n.m.) v. Rotterdam te Hamb. Randfontein vertr. 23 v. Beira n. Rotterdam. Bloemfontein (uitr.) 3 te Kaapstad verw. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha 20 v. Singapore n. Dairen. Agnita 22 te Avonmouth verw., n. St. Kitts v.o. Aldegonda 21 te Pladjoe. Aletta 19 v. B. Papan n. Hongkong, Canton. Anastasia 16 v. Shanghai n. Singapore. Angelina 22 v. Singapore n. Penang. KON. HOLL. LLOYD Flandria (uitr.) 23 van Southampton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Baroe 23 van Batavia te Rotterdam Kota, Gede 23 van Rotterdam te Batavia Kotff Pinang (thuisreis) p. 22 (11 n.m.)l Kaap del Armi. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt (thuisreis) 23 te Suez Simaloer (uitr.) 23 te Antwerpen. Enggano (thuisreis) 23 van Port Said Tabian 21 van Batavia naar Amsterdam. Poelau Roebiah (thuisr.) 22 van Belawan. HOLLAND—WEST-AFRIKALIJN. Amstelkerk 23 v. Amsterdam naar Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Euterpe 23 van Artisterdam naar Bordeaux. Irene 23 van Amsterdam naar Odense. Orpheus 23 van Amsterdam naar Kopen hagen. Vesta 23 van Vigo te Lissabon. Tiberius 23 van Genua te Livomo. Nereus 23 van Bilbao naar Santander. Oberon 23 van Beyrouth te Izmir. Ca'vpso 23 van Catania te Licata. Ti-uWest-Indie naar Amsterdam p. 23 (2.50 n.m.) Lydd. Bodegraven 23 (4 n.m.) van Amsterdam te Hamburg,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10