RIJMEN van P. CASUS Jacht niette lang met uw st. nicolaas INKOOPEN wat gij het mooist vindt, bevalt mis schien ook velen anderen het best. ■mm Sonja. Het Betokftifiste uitgave haarlem's dagblad 25 CENT 52e Jaargang No. 15775 Verschijnt dagelijks, beKalve op Zon- en Feestdagen Maandag 26 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOGM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13882 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ2 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Vei Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vo 50.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. lies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger 30.-. lorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Rechtsverhouding agenten en reizigers. Economisch zwakkere partij moet gesteund worden. Verschenen* is de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp houdende wette lijke bepalingen omtrent de rechtsverhouding- van agenten en reizigers Hieraan is het vol gende ontleend: Uit den opzet van het ontwerp blijkt reeds, dat de ambtsvoorganger van den minister van oordeel was dat aan een uitvoerige regeling- van de rechtsverhouding van agenten en rei zigers, zooals die in verschillende buitenland- sche wetten te vinden is, te onzent geen be hoefte bestaat. De minister onderschrijft dit oordeel. In de Memorie van Toelichting wor den verschillende punten genoemd, welker regeling in de wet daarentegen wel gewenscht is. Onder de punten, die voor wettelijke rege ling in aanmerking komen, zijn, naast de vraag over loonaanspraken van agenten en reizigers, te noemen de regeling van de beëin diging der overeenkomst en het recht op in zage van de boeken. Het mag zeker gewenscht heeten. dat over de oplossing van deze vra gen geen onzekerheid bestaat. De reiziger, en zij het in mindere mate. de agent, is veelal en zeker in de tegenwoor dige crisisomstandigheden de economisch zwakkere partij: op dien grond heeft hij er aanspraak op. dat de werkgever hem den steun geeft, dien hij zichzelf bij en door het con tract niet heeft kunnen verschaffen. Molenaars richten zich tot de regeering. „Bevoorrechting der coöperaties moet verdwijnen". De Algemeene Nederlandsche Molenaarsbond gevestigd te Amsterdam heeft een adres doen toekomen aan de Ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken, waarin wordt verklaard, dat het bestuur in den laatsten tijd heeft vernomen, dat molenaars, die vorderin gen hebben op landbouwers, geen enkele be taling op hun vordering ontvangen, indien deze landbouwers failliet worden verklaard op aanvrage van andere schuldeischers. Deze si tuatie, aldus het adres, wordt voor de mole naars met den dag onhoudbaarder, nu an derzijds ook door het opdringen der coöpera ties de bruto-opbrengst der molenaarsbedrij ven zeer is verminerd. De omstandigheden hebben deze coöperaties in staat gesteld ook nog een maalderijbedrijf te beginnen, waar door de molenaars nog meer schade lijden. De verwachting wordt uitgesproken, dat de ministers maatregelen zullen treffen dat deze eenzijdige bevoorrechting van coöperaties zal verdwijnen. Nu gebleken is aldus vervolgt het adres, dat coöperatieve landbouwondernemingen zeer vele millioenen' aan reserves, kas en bezittin gen hebben, welke uit den steun van het ge- heele volk den boerenstand toevloeien, rijst de vraag, of op deze vereenigingen van boe ren niet een beroep dient te worden gedaan om of de vroegere schulden der boeren te be talen. of den consument van een deel van den landbouwsteun te ontlasten. Indien de ministers daartoe geen termen aanwezig ach ten. wordt hun verzocht uit de crisiszuivel- bijdrage, de noodige millioenen ter beschik king te willen stellen om de schulden der boe ren aan de molenaars te willen voldoen. Tenslotte wordt er in het adres op aange drongen, dat de mogelijkheid wordt overwo gen om een gedeelte van den graansteun in te houden en ter beschikking te stellen van de veehouders. GEMEENTE- ONTVANGER VERDUISTERDE f 20.000. Een klerk van den Gemeente-ontvanger te Heerenveen heeft onlangs een bedrag van f 3000 verduisterd. Thans is uit een onderzoek gebleken, dat de gearresteerde, die voor de bekende samenvoeging van gemeenten, en kele jaren ontvanger van Schoterland is ge weest. in die functie een bedrag van ongeveer f 20.000 heeft verduisterd. Daar deze gemeen te een borgstelling van f 15.000 had, bedraagt voor haar de schade f 5000. Portefeuille met 20.000 verloren. Zaterdagmorgen heeft een bouwondernemer uit Heemskerk bij de politie in Haarlem aan gifte gedaan, dat hij Vrijdagmiddag tusschen half vijf en zes uur een oude bruinlederen zakportefeuille inhoudende bijna f 20.000, eenige naamkaartjes en andere papieren ver loren had. Het geld had hij van eenige men- schen uit Heemskerk ontvangen, met wie hij gezamenlijk grond gekocht had voor bouw doeleinden. Hij is per taxi naar de pont ge gaan en vandaar met een autobus naar Haar lem, waar hij in de Floresstraat f 10.000 moest betalen. Hier merkte hij de portefeuille ver loren te hebben. Onmiddellijk is hij toen terug gegaan naar Heemskerk, omdat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat hij de portefeuille in andere kleeding had laten zitten. Hij vond het geld echter niet. Pas Zaterdagmorgen heeft hij aangifte gedaan. Om half tien Zaterdagmorgen heeft een bewoner van de Floresstraat de vermiste por tefeuille zonder geld bij de politie gedeponeerd. De naamkaartjes zaten er nog in. De man had de portefeuille des morgens acht uur in zijn voortuintje gevonden. I 1111113 Auto botst tegen een huis op. Een doode en vier gewonden. Nachtelijke ramp te Goirle. GOIRLE, 26 Nov. Hedenmorgen omstreeks drie uur kwam de heer A. de Jong uit Goirle met zijn auto, waarin een gezelschap van zes personen uit Tilburg was gezeten, uit Ant werpen. In de Bergstraat te Goirle reed de auto, ver moedelijk door het te ruim nemen van een bocht, met het achterwiel tegen het huis van den slager van Erven, waardoor de linker zij wand van den wagen werd ingedrukt. De ach terwand werd als 't ware weggescheurd. Door den harden slag werden de bewoners van de in de buurt liggende huizen gewekt. Men vond een zestal personen verspreid over de straat liggen. Direct werden dr. Daniels, een geestelijke en de politie gewaarschuwd. Bij onderzoek bleek, dat de heer Oerlemans uit Tilburg op slag was gedood. Zijn vrouw was ernstig gewond. De chauffeur, de heer A. de Jong, hing nog achter het stuur. Toen hij met veel moeite er achter vandaan was gehaald, bleek dat hij zware inwendige kneuzingen had opgeloopen. De heer Bezems had een gebroken arm, terwijl zijn echtgenoote met den schrik vrijkwam. Van de verder inzittenden bekwam de weduwe Smit-Van Rooy geen letsel, terwijl haar broer, de heer van Rooy verwondingen opliep. Het voörve deel van de auto werd door den slag nog een eind meegesleurd en kwam tegen een huis aan, waardoor ook dit deel van de wagen deerlijk beschadigd werd. Alleen de motorkap bleef heel. De lich ten van de auto brandden nog. De gewonden zijn per auto van de G. G. D. naar t St. Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg ver voerd. Staatsmonopolie voor de wapenproductie in Engeland? Onderzoek door commissie van onafhankelijke personen. De enquête inzake de particuliere fabricatie van wapenen zal. naar de Daily Tel. meldt, niet worden opgedragen aan een parlementaire commissie, noch aan een koninklijke commis sie, doch aan enkele onafhankelijke personen ten getale van vijf. De enquête zal zich slechts uitstrekken over de mogelijkheid van een staatsmonopolie voor de fabricatie. (Reuter.) De Jaarlijksche Tentoon stelling van Onze Jeugd- Rubriek. Dinsdag 27 November van 29 uur en Woensdag 28 November van 10—9 uur zal deze tentoonstelling te bezichtigen zijn in onze Tijdingzaal. Alles, wat u daar ziet, zal op 5 December worden uitgedeeld aan alle kinderen, die dan vertoeven in één onzer Ziekenhuizen, of ver zorgd worden in de Kinder-Tehuizen. Ook zij, die onder toezicht staan van de Zusters van 't Maatschappelijk Werk hopen wij mee te laten deelen. U komt toch zeker een kijkje nemen? Kleine handen hebben zooveel gepresteerd. En het doet zoo goed in dezen tijd te ervaren, hoeveel opofferingsgezindheid er leeft in jonge harten. Entree is minimum 10 cents, welke gelden geheel afgedragen worden aan de Ver. ter Bestr. der Tuberculose, alhier. W. B.—Z. Scheepsbotsing op de Theems. Nederlandsch schip gezonken; de opvarenden gered. LONDEN, 26 Nov. (V.D.) Op de Theems nabij Silvertown heeft hedenmorgen een bot sing plaats gehad tusschen het Nederland sche motorschip Pinguin en het DuitsChe vaartuig Vadderherris. De Pinguin is direct na de botsing gezonken. De kapitein en de vier leden der bemanning sprongen over boord. Zij konden worden gered, en zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De Vadderher ris moest in zinkenden toestand aan den grond worden gezet. De Pinguin is een sinds kort in de vaart zijnd motorvaartuig van een paar honderd ton en behoort thuis te Hoogezand. Eige naar-kapitein is de heer Mees Cramer. LONDEN, 26 November (V. D.) Het op de Theems tengevolge van een aanvarnig met een Duitsch schip gezonken Nederlandsche hotorschip Pinguin, was op weg naar Ant werpen. De schipper is A. Beek. wiens vrouw zooals reeds behield, kon worden gered. De bemanning weigerde zich in het ziekenhuis te laten verplegen doch maakte wel gebruik van de medische hulp. Shaw heeft een hartaanval gehad. Thans weer herstellende. LONDEN. 26 Nov. (V. D.) De 78-jarige too- neelschrijver G. B. Shaw heeft eergisteren een hartaanval gehad en in verband met zijn hoogen leeftijd maakte men zich ernstig on gerust. Gisteren evenwel konden zijn dokto ren mededeelen, dat Shaw weer herstellende en dat zijn toestand in het geheel niet ernstig was. Onderwijzers protesteeren. Tegen voorgenomen klassificatie. Zaterdag hield de Onderwijs Centrale voor de provincie Noord-Holland een vergadering in de Harmonie te Alkmaar over de her classificatie. De voorzitter wees er op, dat her classificatie voor alle onder wij smenschen en rijksambtenaren 4 of 8 procent salariskorting beteekent. De menschen uit de kleinste plaatsen zullen dit het beste voelen; zij toch hebben voor de opvoeding hunner kinderen de meeste kosten te maken, om v.an al het andere niet te spreken. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den heer De Bruyn van de Unie van Christelijke onderwijzers, die er op wees, dat bfijkers een brief aan het. Georganiseerd overleg de korting 1 Januari zal ingaan, hoe noodlottig dat is en dat de onderwijzers en Rijksambtenaren toch moeten vasthouden aan een levenspeil. Spr. zette de geschiedenis der classificatie uiteen, die vóór den oorlog niet in de admini stratie bestond. De betreffende staatscommis sie kwam toen met een hoogste korting van 20 procent. In 1919 kwamen er voor de salari- eering der ambtenaren 3 klassen. De duurste gemeente voor inwoning was toen Zandvoort en St-edum de laagste. Toen kwam met zekere willekeur de classificatie in verband met de dieptepunten, waarbij soms met 1 punt ver schil een gemeente in een lagere Klas kwam. Een zegening hiervan was, dat er geleidelijk een opschuiving naar hooger klas kwam. Van ons wordt, weer het grootste bedrag gevraagd, terwijl wij b.v. door minder gunstig ziekte verlof, toch al bij andere ambtenaren achter staan. Die kortingen door classificatie lGopen niet evenwijdig met de duurte. Van de eerste klas gemeenten degradeeren er 8, van de 2e 14, terwijl 697 gemeenten in de vierde komen. Vele van de 2e komen nu in de vierde, maar in 2 etappes nJ. met l Januari 4 procent en met 1 Juli weer 4 procent. Noord-Holland komt er nog het beste af. De le klas blijft zoo, maar wij moeten opkomen voor onzen stand. Wij willen geen degradatie, maar unificatie. Daarna hield de heer van Goetkens. be stuurder der Hoofdenvereeniging een causerie. Hij vond die herclassificatie een onverkwikke lijke zaak. Het mooie is echter dat 7 organi saties op onderwijsgebied eendrachtig samen komen, omdat 't geldt het belang van allen. ?t Dringt toch wel als er 5 a 600 menschen ter meeting komen om de classificatie te bestrij den. Elke classificatie mist voldoenden grond. Men kent de nooden van het platte land en het tobben van den jongen onderwijzer met 15 gld. per week. Dat nu weer minder dreigt te worden. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen waarin de vergadering als haar oordeel uitspreekt: dat de reeds bestaande classificatie een on recht is voor de onderwijzers en door de mu tatie van personeel, welke er een gevolg van is, schade berokkent aan het onderwijs, dat de verscherping der classificatie een ver grooting van 't onrecht voor de betrokken leerkrachten beteekent en voor het onderwijs ten plattenlande nog grootere schade met zich mee zal brengen, dat de salariëerlng van de onderwijzers dooi de voortdurende kortingen op een peil is ge bracht, dat niet in overeenstemming is met de maatschappelijke positie van den onder wijzer, dat bovendien de voorgenomen regeerings- maatregel een nieuwe salarisverlaging inhoudt, die een groot deel van 't onderwijzerscorps, met name de laagst bezoldigden betreft. Zij doet met klem een beroep op de regee ring de voorgenomen plannen tot herclassifi catie terug te nemen. i (De wereldkampioene kunstrijden op schaatsen heeft Zaterdag en Zondag te Amsterdam gedemon streerd.) Als Sonja rijdt Vol luchtig teere gratie, In schoonheidsadoratie, Wanneer zij zweeft op 't gladde vlak, Met onbegrijpelijk gemak. Pirouetteert en balanceert, En scheert en pijlsnel draait en keert, Volmaakt van zekerheid; En glijdt en danst zooals zij wil. Dan wordt de massa roerloos stil, Dan raakt zij in een ban en staart, Dan wordt haar iets geopenbaard, Dan trilt in het gemoed een snaar En wordt een tee der sprookje waar In dezen harden tijd; Een kleine vederlichte fee Neemt haar naar andre oorden mee, Waar ranke sierlijkheid van lijn En jeugd de hoogste normen zijn, Waar d' allerknapste vaardigheid, Voor 't oog tot kinderspel herleid. Bewijst hoe op 't gebied der sport. Ook gave kunst gevonden wordt Als Sonja rijdt GROOTE BRAND TE LUIK. Een zware brand is Zondag uitgebroken in de afdeeling stoffen en weefsels van de so cialistische coöperatie te Luik. aldus meldt V. D. Toen voorbijgangers het vuur bemerkten had dit reeds een groote uitbreiding genomen. De geheele brandweer van Luik kwam met volledig materiaal ter plaatse. Gezien het dreigend gevaar voor uitbreiding liet de poli tie de belendende woningen ontruimen. De schode bedraagt verscheidene millïoen franken bedraagt verscheidene millioenen franken. Hongarije heeft in een nota aan den Volken bond onmiddellijke behandelijk van de Joe- go-Slavische aanklacht geëischt. pag. 4 De Amerikaansche financier Samuel Insull, zijn broer en de andere beklaagden zijn vrij gesproken. pag. 4 Bij een mijnramp in Japan zijn naar alle waarschijnlijkheid 53 arbeiders omgekomen. pag. 4 De regeering heeft een crisisuitvoerbureau in het leven geroepen. pag. 3 De Vrijz. Dem. Kamerfractie zal tegen de De- fensiebegrooting stemmen. pag. 3 De algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond. pag. 3 Te Koog aan de Zaan is een cacaofabriek af gebrand. pag. 3 Nieuwe loonsverlaging bij de Spoorwegen met ingang van 1 Januari 1935. pag. 3 Te Goirle botste een auto tegen een huis. Een persoon werd gedood, vier anderen gewond. pag. 1 Van de vijf eerste klassers uit Haarlem en Omstreken winnen alleen Stormvogels en V. S. V. pag. 6 Rie Mastenbroek vestigt een nieuw wereldre cord op den 100 meter rugslag. pag. 10 Groote successen van Sonja Henie op de kunst ijsbaan te Amsterdam. pag. 10 Bekende Haarlemmers: Ds. C. J- Paassen. pag. *3 Laatste berichten. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. Jhr. dr. J. C. Mollerus: De omzetbelastingwet. pag. 4 J. B. Schuil: Onderling Genoegen. pag. 13 J. B. Schuil over Hans en Grietje. pag. 13 G. J. Kalt: Haarl. Harmoniemuziekverccniging „Voorwaarts". pag. 13 K. de Jong: Buitengewoon Concert der H.O.V. pag. 13 Postraket vliegt over het Kanaal. Duitsch ingenieur krijgt toestemming voor het experiment. PARIJS, 26 November (V. D.) De Fran- sche minister voor de luchtvaart, heeft giste ren den Duitschen ingenieur Gerard Zucker toestemming verleend tot het verrichten van een proefneming met een raket, die voorzien van een zak met poststukken over het Kanaal zal worden geschoten. De raket zal van Dover naar Calais worden geschoten. Hij is gevuld met een explosieve vloeistof, die electrisch ontstoken wordt. Na een van te voren vastge steld aantal minuten, als de raket door de explosies voldoende ver zal zijn verwijderd, gaat een parachute open, waaraan de postzak be vestigd is, die aldus op de van te voren be rekende plaats zal neerkomen. Een boekje, bevattende juist die rijmen van onzen dagelijkschen dichter, die U gaarne nog eens zoudt herlezen. Die gelegenheid is er nu. Bijna honderd rijmen, vereenigd in een boekje van 128 bladzijden, met geestige penteekeningen van WLADIMIR BIELKINE. Koopt het spoedig, want de oplaag is beperkt. Thans verkrijgbaar ten kantore van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, dagelijks 8 v.m. 6 n.m. Ook te verkrijgen door bestelling bij den bezorger. Het boekje kost

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1