DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Erfpacht te Haarlem. B. en W. zijn tegen verlaging van den canon. Het adres van E. A. van Bilderbeek ea waarin deze verzoeken den canon van hun erfpachtsgronden te verlagen, werd in de raadsvergadering van 10 October jl. in han den van B. en W. gesteld om prae-advies. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. aan der. raad mede, dat zij reeds enkele van dergelijke tot hun college gerichte ver zoeken hebben afgewezen, omdat de Alge- meene Voorwaarden, waaronder de gemeen te gronden in erfpacht uitgeeft, eene tus- schentijdsche verlaging van den canon niet toelaten en er overigens geen redenen aanwe zig zijn om in de eenmaal met de erfpachters gesloten overeenkomsten thans, nu de tijds omstandigheden dit de gemeente allerminst toestaan, wijziging te brengen. B. en W stellen daarom aan den raad voor afwijzend op het verzoek te beschikken. VERHOOGIXG VOORSCHOT WONINGBOUW Bij raadsbesluit van 14 Mei en 24 September 1930 werd aan de R.K. Coöperatieve Woning- bouwvereenigir.g .Bt. Jozef' G.A. een voor schot verleend, groot hoogstens f 270.000, voor den bouw van 61 woningen voor groote gezin nen. op gronden ten noorden van de Jan Gij zen vaart, Bij de eindafrekening van den bouw blijkt, dat niet aiie bouwkosten uit genoemd voor schot kunnen worden bestreden. B. en W. stellen den raad derhalve voor het voorschot met het nog benoodigd bedrag ad pl.m. f 6000 te verhoogen en alzoo te brengen op f 276.000, zulks onder voorwaarde, dat het aan de gemeente toegekende voorschot uit 's Rijks kas met'hetzelfde bedrag zal worden verhoogd. LIEFDADIGHEIDSAVOND VOOR LEGER DES HEILS. Woensdag 28 November zal in de Nieuwe Kerk onder leiding van luit.-kolonel J. P. Ra- wie een liefdadigheidsavond worden gegeven ten bate der nationale aanvrage van het Le ger des Heils. Sphoter.'s Christelijk Gemengd Koor (dir. Jac. Zwaan) en het Gereformeerd Evangelisa tie-koor (dir. D. Hogenbirk) met medewerking van het. strijkorkest zullen verschillende wer ken uitvoeren. Luit.-kolonel Rawie zal een toespraak houden. VERGADERING VAN KAMPEERDERS. Woensdagavond 28. November a.s. heeft er een openbare vergadering van kampeerders plaats in het gebouw de Centrale aan het Spaarne. Deze vergadering is bedoeld als protest tegen de door B. en W. van Zandvoort ge dane voorstellen tot verhooging der kampeer- gelden en is dus belangrijk voor 'alle kam peerders. zoowel voor de vaste kampeerders als de da-kampeerders, onverschillig of dezen staan aan den Zeeweg i Zandvoort-Noord) of in de richting oord wijk i Zand voort-Zuid). LEZING DR. J. C. A. FETTER. De derde van de serie voordrachten over de huidige politieke stroomingen in de gezins opvoeding voor ouders van leerlingen van het Kehnemer Lyceum, zal a.s. Woensdag plaats vinden. Dr. J. C. A. Fetter, Remonstrants predikant te Den Haag zal Woensdag 28 November a.s. te 3.15 in de aula van het Kennemer Lyceum spreken over de Nederlandsche Democratie en de Nederlandsche jeugd. BOEKENCLUB VOOR DAMES. Het voornemen bestaat, met Januari a.s. een boekenclub op te richten voor dames Deze club beoogt' hei in circulatie brengen van romans, Nederlandsche en buitenlandsche speciaal voor dames geschikt. Als leidsters hebben zich voorloopig beschikbaar gesteld mevr. J. SterckProot en mevr. L. Vander- veldenVijgh. Het geheel staat onder auspiciën van de R.K. Leeszaal en Bibliotheek Bij voldoende deelneming zuilen de dames in December worden opgeroepen vor het na der vaststellen der plannen. ZILVEREN AAIBTSJUBILEUM HOOFDAGENT J. HOES. i Op den eersten De cember a.s., hoopt de heer J. Hoes den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden als agent van politie bij 't Haarlemsche Politie corps werd aangesteld. Ruim zes jaar ge- leden werd hij benoemd tot hoofdagent. In deze functie is hij zeer zeker op zijn plaats. Hij is speciaal belast met I liet verkeer waarbij hij een zeer ruim arbeids- veldt vindt Zoowel bij zijn supe rieuren als bij zijn collega's staat hij in hoog aanzien. Het zal hem op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. J. HOES. STRIJDBpND TEGEN FASCISME. De Strijdhond tegen Fascisme afd. Haarlem, belegt op Dinsdag 27 November een openbare vergadering in het Volksgebouw Zuiderstraat met als onderwerp „Wat biedt het Fascisme voor de Jeugd?" Spreker is H. Gortzak. ST. NICOLAAS IN DE GEN. CRONJéSTRAAT. Het bestuur der winkeliersvereeniging „Gen. Cronjëstraat" ontving bericht, dat St. Nico- laas de Gen. Cronjëstraat met zijn bezoek wil vereeren. Dit bezoek zal plaats vinden op Woensdag 28 November. De Sint komt van drie tot vijf uur in die straat, waar hij de kinderen, zal tracteeren op verpakte lekkernijen. De aankomst heeft plaats op het stations plein. Het bestuur zal bij den uitgang van het station aanwezig zijn om den Sint te verwel komen. Dan gaat hij per koets getrokken door vier paarden naar de Gen Cronjëstraat, waar de uitdeeling aan d e kinderen zal geschieden. Wij gelooven dat het evenals het vorige jaar weer erg druk zal zijn. Iedere 100ste bezoeker die een klein bedrag besteedt ontvangt een prijs. Elke 1000ste een gratis vliegtocht per K. L. M. Jubileum Mgr. H. T. J. van Vlfjmen. De plechtige kerkelijke viering. Zooals wij meldden viert Mgr. H. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem van het Kerk genootschap der Oud-Bisschoppelijke Clerezy, zijn veertigjarig jubileum. In het vriendelijke oude kerkgebouw der Oud-Katholieke Gemeente, dat wegschuilt achter de huizen en zijn ingang heeft in de Kokst^eg en dat tot de laatste plaats bezet was, had Zondagmorgen de plechtige, kerke lijke viering van dit jubileum plaats. Terzijde van het altaar had plaats genomen de ambtgenoot en vriend van den jubilaris, Mgr. J. H. Berends, bisschop van Deventer, die 40 jaar geleden gelijk met Mgr. van Vlij men zijn kerkelijke loopbaan begon. Voorts waren aanwezig Prof. C. Wijker, Hoogleeraar aan het Seminarie te Amersfoort en pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, pastoor der Haarlem sche Gemeente. De jubilaris verrichtte zelf den dienst; de predikatie werd gehouden door pastoor Nieu wenhuyzen. Deze sprak naar aanleiding van Joh. XV, vers 26 en 27: ,.De Geest der waar heid die zal getuigenis van mij geven. En gij zult ook getuigenis geven". Spr. wees de gemeente op de universeele taak van iedere Chr. Kerk, om niet de eigen getuigenis maar die van Christus te geven. Na zijn toespraak wendde spr. zich tot Mgr. van Vlijmen, er de aandacht op vestigende, dat deze dag meer een dag was van herinne ring en dankbaarheid dan van hulde. Pastoor Nieuwenhuyzen memoreerde, hoe de jubilaris na zijn wijding in 1894 gedurende 22 jaar werkzaam was in de groote visschersgemeen*- te te Egmond aan Zee. Behalve zijn arbeid op godsdienstig en kerkelijk terrein, maakte hij zich te Egmond vooral verdienstelijk op maat schappelijk gebied. In 1916 werd Mgr. van Vlijmen benoemd tot Bisschop van Haarlem, vestigde zich in onze stad en nam gedurende de eerste jaren bij zijn bisschopsambt ook het pastoraat der Haarlemsche gemeente waar. Het karakter van den jubilaris kenmerk# zich, zoo vervolgde spr. ongeveer, door groo- t-en eenvoud en beminnelijkheid, vooral ook door zijn sober en zakelijk optreden. In het openbare leven treedt hij niet naar voren, hij wijdt zich geheel aan het besturen van zijn bisdom en de Oud-Katholieke Kerk in 't al gemeen en neemt vooral ook een belangrijk aandeel in de werkzaamheden op het gebied der onderlinge samenwerklngs- en toenade ringspogingen der onderscheiden Christelijke kerken. Mgr. van Vlijmen vertoeft dan ook veel buitenslands voor het verrichten van re presentatief werk en ter deelneming aan con ferenties en congressen. Door het zangkoor werden hierna toepas selijke liederen gezongen. Verschillende bloemstukken sierden het kerkgebouw, o.a. van de geestelijkheid van het bisdom Haarlem, het kerkbestuur der Haarlemsche gemeente en van de leden der gemeente, Na afloop van den dienst werd de jubilaris in de kerk toegesproken door den heer P. van Thiel. namens het kerkbestuur van Haarlem en door den heer R. J. Botman namens een huldigingscomité, dat uit de gemeenteleden was gevormd en dat den bisschop een ge schenk onder couvert, vergezeld van een fraaie oorkonde, aanbood. Mgr. Van Vlijmen sprak in een korte toe spraak zijn dank uit en deelde tevens mede dat hij het geschenk bestemde voor het Kerkbouwfonds der Haarlemsche gemeente, waardoor de Bisschop wilde doen blijken, dat de plannen, die de gemeente in dit opzicht heeft, zijn volle belangstelling hebben. Zooals reeds gemeld zal Mgr. Van Vlijmen hedenmdidag van 34 uur receptie houden in Hotel Lion d'Or. LEDENCONCERT H. O. V. Dinsdagavond zal een zeer belangrijk con cert der H. O. V. plaats vinden, waaraan als soliste de zangeres Berthe Seroen medewerkt. Behalve de vijf Spaansche volksmelodieën van Frits Schuurman, de dirigent van de H. O. V.. zullen uitsluitend werken van Fransche componisten ten gehoore worden gebracht. Voor de pauze is het programma geheel ge wijd aan Claude Debussy en vooral de eerste uitvoeringen verdienen hier zeer zeker ver* meld tc worden. De drie liederen van Debussy, die door Ber the Seroen gezongen zullen worden, zijn wel reeds in Haarlem uitgevoerd met piano, doch met orkestbegeleiding geschiedt die Dinsdag voor de eerste maal. Voor orkest staat op het programma als eerste uitvoering twee van de drie Nocturnes van Debussy en voorts demeer bekende „Pré lude a 1' après-midi d' un Faune" en de „Ber ceuse héroique". Na de pauze worden de Vijf Spaansche volksmelodieën van Schuurman utigevoerd (die het vorige jaar reeds een keer voorkwa men op het programma) en „Ma Mère 1'Oye" de spx'ookjes van Moeder de Gans) van Ravel. Daar de zangeres Berthe Seroen als soliste haar medewerking verleent behoeft het geen nader betoog, dat deze avond ons een zeer be langrijk concert zal brengen. Dinsdag en Woensdag 2728 Nov. 's middags 2Yi uur 's avonds 8 uur VEILING van een keur collectie PERZISCHE TAPIJTEN waarvan verkooper de echtheid garandeei1 in den Haart. Kegelbond, Tempeliersstr. 35, ten overstaan van de Notarissen Mr. M. SLINGENBERG en J. VAN MUNSTER VAN KEUVEN (Aclv. lngez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 777.8 m.m. te Rennes en Dyon. Laagste barometerstand 738.6 m.M. te Isafjord. en voorspelt: Meest matigen, later wellicht afnemenden Zuidwestelijken tot Noordwestelijken wind. Nevelig tot zwaar of half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Weinig verandering te tem peratuur in het Westen. In het Oosten iets warmer. Uit het Buitenland NEVELIG EN BEWOLKT WEER VERWACHT. De hooge druk blijft zich nog steeds over ons land, Frankrijk, Zuid-Engeland en Zuid- Duitschland handhaven en nams zelfs sinds Zaterdag in zijn kern nog een weinig toe. De depressie nam in diepte af, doch ging haar invloed over Scandinavië uitbreiden, alwaar zij vooral aan de Noorsche kust vrij veel neerslag bracht. Hier en daar waait het op de grens van hoogen en lagen druk vrij krachtig. Over Frankrijk is het nog rustig en mistig weer. In Midden-Frankrijk en Zuid-Duitschland komt nog lichte vorst voor evenals in Zweden. Over het algemeen is echter de temperatuur flink gestegen. Vooral in de bovenlucht is het vrij warm. Het is te voorzien, dat de aanvoer van Westelijke lucht het weer ten onzent nog nevelig en zwaar of half bewolkt zal houden met wellicht eenige temperatuurstijging in het Oosten. Barometer Stand heden morgen Stand van gister Neiging: Achteruit. Opgave van: 771 m.M. 773 m.M. CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 26 November: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 48 F. 45 F. 50 F. o. a. f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HAR MENJAN SWEQ 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND 27STE ST. NICOLAASFEEST. De bond van Nederlandsche onderwijzers heeft ook voor dit jaar een St. Nicolaasfeest georganiseerd. Eenige scholen zullen dit feest op school vieren, andere scholen vieren het in de Gem. Concertzaal. Verschillende filmpjes zullen worden ver toond. Natuurlijk zal de oude Heilige met zijn knecht diverse scholen bezoeken, terwijl opge voerd zal worden „Pas op den draad" een klucht van J. Panman. ..Dokter Alwetend" door J. de Groot en ..O' Tayo, Het gestolen kind", door F. Berens. Tevens zal de film „Ta feltje dek je" vertoond worden. De verschillende feesten zullen op 29 en 30 November, 1, 3, 4, 5, 7 en 8 December gehouden worden. HAARLEM, 26 November. Bevallen 21 November: C. v. d. Eijnde—Bec ker, z.; E. J. C. Rohling—Burgerman, z.; 22 November: C. A. W. A. LoerakkerKetelaar, d.; 23 November: E. A, Heeremans—van Roo- den, d.; K. v. d. Water—Rump, d.; J. Sieders Teeuw, d.; H. RomeinVan Leeuwen, d. Overleden 23 November: M. C. van Zanten, 56 j., Brouwersvaartpad. De Bond van Barmhartigheid Openingsplechtigheid te Haarlem. De openingsplichtigheid van den arbeid van den Bond van Barmhartigheid zal te Haarlem plaats hebben op Dinsdag 27 November des voormiddags ten 11 ure in de Janskerk, Jans straat. De opening zal plaats hebben door den bur gemeester van Haarlem. INF ORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.37 5 8—7.38 1,8 Berlijn 59.43—59.47 Parijs 9.74 5:8—9.75 1/8 Brussel 34.51—34.53 Zurich 47.92—47.96 Rome 12.6012.64 New-York 1.47 13/161.48 Moeilijkheden bij Het Schouw spel. CONTACT COMMISSIE VOOR PRACTISCH ECONOMISCH ONDERZOEK. Dezer dagen is door een aantal vereenlgin- gen een contact commissie voor practisc.h economisch onderzoek opgericht. Men is van meening, dat gestreefd moet worden naar een orde van zaken ln de maatschapij, waarbij het evenwicht tuschen productie en consump tie moet worden hersteld in dier voege, dat het proces van toenemende productieve kracht ongehinderd voortgang kan hebben door ge lijktijdige opvoering van het doorsnee levens peil. Daaraan behoort een diepgaand objec tief onderzoek naar de verhoudingen, die de structuur der maatschappij bepalen, vooraf te gaan. Het doel der contact commissie is een plan te ontwerpen, waarbij de samenwerking tusschen de vereenigingen en groepen zooda nig wordt geregeld, dat aan dit onderzoek door alle leden der vereenigingen kan worden deel genomen. Secretaris Is de heer E. Loeb te Aerdenhout. Onder de namen van hen, die adhaesie betuigen met het instellen der com missie komt die van den heer C. Verwey te Santpoort voor. Voorstellingen gaan door. De heer J. C. Mets. secretaris van Het Schouwspel afd Haarlem, heeft Vrijdag aan de leden van dien kunstkring de volgende cir culaire toegezonden: Kunstkring „Het Schouwspel" Haarlem. 24 Nov. 1934, Aan de leden van bovengenoemden Kunstkring. Dames en Heeren, Gisteren ontving ik van de NV. Int. Thea terbureau Holland Nachtegaalstraat 52 bis Utrecht, dit is de Instelling, die in verschei dende plaatsen Kunstkringen als Het Schouw spel oprichtte en leidde geheel onvoorzien de telefonische mededeeling dat de voorstel ling van Sonna op Zondag 25 November niet kan doorgaan, wegens gebrek aan geldmidde len ter betaling van artisten. gage en zaal- huur Daar alle ontvangsten en uitgaven door mij zonder fout verantwoord en de saldi re gelmatig aan voormeld bureau overgemaakt zijn. werd ik door de mededeeling te erger getroffen Ik had vertrouwen in de instelling. Ook de colporteurs-incasseerders hebben vol komen te goeder trouwe voor de afdeeling Haarlem geijverd. Jè C. METS, Secretaris. Marnixstraat 124 rood. De Kunstkring het Schouwspel is een insti tuut, dat in het winterseizoen'door het. heele land tooneelvoorstellingen door bekende too- neelgezelschappen laat geven, waarvoor be langstellenden zich kunnen abonneeren voor 12 cent per week Twee jaar is dit goed gegaan en ook dit jaar zijn de aangekondigde voor stellingen tot nu toe gegeven. Er schijnen zich echter financieele moeilijkheden voorgedaan te hebben, want de heer Mets, vertegenwoor diger van Het Schouwspel, ontving Vrijdag de mededeeling uit Utrecht, dat de voorstelling op Zondag 25 November niet kon doorgaan, omdat het Schouwspel niet meer bestond. Hij heeft toen bovenstaande circulaire aan de leden van den Kunstkring toegezonden, met het gevolg, dat slechts een honderdtal leden, die nader geïnformeerd hadden. Zondagavond in den Schouwburg Jansweg aanwezig was De voorstelling ging wel door. want noch de heer Kaart, noch de heer Mols directeur van het gezelschau. dat Zondag ..Sonna" zou spe len hadden uit Utrecht bericht ontvangen, dat niet gespeeld hoefde te worden. Voordat Zondagavond met Sonna begonnen werd trad de heer Kaart, directeur van den Jansschouwburg, voor het voetlicht en deelde de aanwezigen mee. dat deze kwestie geheel buiten hem om gaat. Hij heeft slechts den schouwburg verhuurd aan het Schouwspel, Dp huur voor den Zondagavond heeft hij niet gekregen, doch om het Haarlemsche publiek niet teleur te stellen heeft hij de zaal toch beschikbaar gesteld. De heer Pierre Mols merkte ot>, dat. de heer Mets w»t voorbarig geweest is met zijn circu laire Het was beter geweest zich eerst met het vezelschan in verbinding te stellen. De -lirectie van het Schouwsoel heeft niet, aan haar verplichtingen voldaan en geen betaling opzonden, doch de heer Mols zal zich wel i zho contract houden en toch optreden. De heer Mets verdedigde zijn houding. Het Schouwsuel bestaat niet meer. zei hij. en daar om heeft hij zich gere'M.igd geacht de circu laire rond te zenden. Hij heeft nog voorge steld aan Utrecht de geinde gelden onder zijn berusting te houden, doch dit werd geweigerd. Hij moest de gelden afdragen en kreeg eeni- gen tiid later bericht, dat hii van wat hij nog had. 2/3 moest betalen aan het gezelschap en 1/3 aan den zaalverhuurder. Hij had toen slechts f 65 in kas. Van den heer Kaart vernamen wij, dat voor het Schouwspel in den Jansweg- schouwburg geen voorstellingen meer zullen plaats hebben. Geduoeerd ziin dus de volgende gezelschap oen: Schouwtooneel. Pierre Mols. De Eoer-van Rijk-ensemble. Groot. Nederlandsch Tooneel en het Masker, die in den loop van de vol gende maanden hun voorstellingen zouden geven. En na deze toespraken werd begonnen met ..Sonna", voor honderd menschen, omdat de overige driehonderdvilftie. die in de zaal had den moeten zitten, ln de meening gebracht waren, dat de voorstelling niet door zou gaan Nader vernemen wij. dat de heeren A. Ei kerbout en H. Rauwerda wonende Burg. Sand- bergstraat en Olmenstraat besloten hebben voor Haarlem althans de zaken voort te zet ten. Er zijn hier 800 leden bij betrokken. De heer Kaart heeft de welwillendheid zich even tueel te belasten met bemiddeling tusschen de gezelschappen en de leden van den kring Haarlem. Er bestaat dus veel kans, dat de le den hun voorstellingen later dus op de gewone wijze zullen krijgen. DEFECTE AUTO. De motorbrigade heeft Zondag een perso nenauto in beslag genomen, die in zóódanigen toestand verkeerde, dat zij de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Tegen den be stuurder, een monteur uit Rotterdam, is pro ces-verbaal opgemaakt INBRAAK IN EEN KLEEDHUIS. Bij de politie is aangifte gedaan dat men tusschen verleden week Zondag en Zaterdag middag zich toegang heeft verschaft tot het kleedhuis van den N. A. S. B. aan een terrein tusschen Rijksstraatweg en Vergierdeweg. Ontvreemd zijn een kooktoestel, twee flesschen limonade en verbandmateriaal. VLUCHTHEUVELS VÓÓR DE RAAKSBRUG. Voor het ruime kruispunt van Raaks, Wil- helminastraat en Zijlvest, waar vroeger twee vluchtheuvels lagen naast de tramsporen zoo men weet zijn zoowel tramrails als vlucht heuvels onlangs weggenomen is een nieuwe verkeersregeling vastgesteld. Midden op het „plein" daar is een ronde vluchtheuvel ge plaatst, waar al het verkeer van de vijf bij elkaar komende wegen rechts langs moet cirkelen. Ter betere geleiding' van het verkeer liggen in de ingangen van Zijlveste Raaks en Wil- helminastraat lange, rechte vluchtheuvels. Heden (Maandag)morgen zijn deze verkeers hulpmiddelen voorloopig aangebracht. Zij zullen, deelde de hoofdinspecteur van den Gemeentelijken Dienst, de heer G. A. Drayer ons mede, waarschijnlijk wel definitief 2ijn. Wij hebben ons in elk geval hedenmorgen om 12 uur van het nut van deze vluchtheuvsl kunnen overtuigen. Een chaos, een verkeers- verwarring wordt door deze regeling hopelijk vermeden. De hofdinspecteur heeft Zaterdagmorgen in het gymnastieklokaal van de H.B.S A aan de Raaks voor 370 leerlingen een uiteenzetting gegeven van de nieuwe verkeersregeling, om dat die leerlingen er zeer veel mee te maken, hebben. De Koningin-Moeder van Albanië overleden. Uit Tirana, 26 Novemebr: De koningin-moe der van Albanië, Sadjo, is Zondagochtend ten gevolge van een longontsteking te Durazz» overleden. Haar stoffelijk overschot is naar Tirana overgebracht. LANGE ROKKEN BIJ DE BRUILOFT VAN PRINSES MARINA. LONDEN, 26 November Koningin Mary heeft den wensch te kennen gegeven, dat de dames, die de huwelijksplechtigheid van haar zoon, den hertog van Kent met prinses Ma rina van Griekenland Donderdag a.s. zullen bijwonen, gekleed zullen zijn in japonnen, die tot de enkels reiken. Deze instructie heeft bij de dames van de „society", die het voorecht hebben de plechtigheid te zullen bijwonen, groote beweging gewekt en de mode-huizen en eouturieres van Londen hadden plotseling een „rush" te doorstaan van dames, die hun be trekkelijk korte toiletten op het laatste oogen- blik verlengd moet hebben. Pseudo broeder te Trier gearresteerd. Hij „werkte" behalve in Limburg, ook in het Rijngebied. BLERIK, 26 Nov. (V.D.) De pseudo-broe- der Elegius, die gedurende eenige weken in Noord- en Midden-Limburg' verscheidene per sonen wist te bewegen hem geld te geven voor de missie is Zaterdagavond te Trier gearres teerd. De Lïmburgsche politieautoriteiten hadden zijn spoor naar Keulen gevolgd en vandaar hun nasporingen tot Trier uitgestrekt. De gearresteerde bleek te zijn de 25-jarige Franschman Lion Diverty, die gedurende eenigen tijd als postulant bij de barmhartige broeders te Trier in het klooster was geweest. Hij was als ongeschikt ontslagen doch had uit het klooster papieren meegenomen die hij bij zijn oplichterijen\ heeft gebruikt. Bij zijn verhoor heeft hij bekend zich aan vele oplichtingen te hebben schuldig gemaakt, ook in het Rijnland. Er werd nog een aanzienlijk bedrag in zijn bezit gevonden. De man is in Trier voorloopig opgesloten. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De vijf werelddeelentocht van de KXVIII. Een nationale oproep. De „Uiver" is op het nest teruggekeerd! Na een brillante vlucht, waarbij heel het Neder landsche volk meeleefde, heeft zij de eer van onze Nationale driekleur hooggehouden en de „thuisvaart" is grandioos geworden, zooals onze geschiedenis in geen jaren meer zal kunnen vermelden. Alles wat Iiollandsch voelt en denkt en spreekt heeft Parmentier en de zijnen hulde gebracht. En welverdiend! Holland heeft zijn strijd om de. „suprema tie van de lucht" glansrijk gewonnen. En terwijl het kleine Nederland als het ware in een nationale roes leeft, strijden ergens op den Oceaan enkele mannen op een klein stuk je Nederland om een record op langen afstand voor ongeconvoyeerde onderzeebooten. Een traject van 23000 mijl is onze K XVIII thans aan het verwerken. Een belangrijke tocht van een onderzeeër in dienst van de wetenschap. Hulde aan onze wakkere marinemannen, die zulk een tocht ondernemen, hulde aan die mannen, die toonen, dat er ln ons volk nog leeft de oude energie, die ons volk groot gemaakt heeft. Ongetwijfeld vylgt heel Nederland met be langstelling deze wereldreis. Maar daarbij mag het niet blijven. We moe ten deze belangstelling metterdaad toonen aan de bemanning zelve en blijk geven, dat wij in Nederland met hen meeleven. Daarom hebben ondergeteekenden, redactie en medewerkers van „Onze Marine" het ini tiatief genomen om door middel van de natio nale oproep medewerking te vinden voor haar streven. „Onze Marine" tracht het besef levendig te houden dat een goede Marine een kostbaar bezit is. omdat onze Marine een zeer belang rijke cultureele taak heeft. Zoolang de in standhouding van een weermacht ter zee geboden is. is het noodzakelijk dat de geeste lijke waarden van het personeel op den voor grond staan en dienovereenkomstig heeft „Onze Marine" tot taak bij het Nederlandsche volk belangstelling aan te kweeken voor onze Koninklijke Marine. „Onze Marine" nu wil trachten aan de wak kere bemanning van onze K-boot op haar vijf-werelddeelen-tocht in elke aanloophaven en na een, naar wij hopen, welgeslaagden tocht, bij aankomst te Soerabaia daadwerke lijke belangstelling van heel het Nederland sche volk te toonen. In eerste instantie is het de bedoeling het de bemanning mogelijk te maken de Kerst dagen en het Oude Jaar naar echt Vader- landsehen trant te vieren. Vervolgens zal getracht worden dat op de trajecten over den Oceaan de herinnering aan de belangstelling van het Nederlandsche volk aan boord levendig blijft. Het ligt tevens in ons voornemen om aan elk lid der bemanning een herinneringsalbum aan te bieden betreffende deze belangrijke reis, waarin ondermeer alle namen vermeld worden van hen, die hetzij in natura, hetzij financieel blijk van medeleven hebben be toond. „Onze Marine" doet daarom op het Neder landsche volk van eiken rang of stand, een beroep om haar in dit pogen tc steunen. Sympathiebetuigingen van vereenigingen, corporaties, Instellingen e.d. alsmede van personen gelieve men te zenden aan „Onze Marine" Postbus Den Helder, Gironummer 42883. De ondergeteekenden (alph. volgorde): P. ADRIANUS, Babberich bij Zevenaar. H. J. M. M. ALINK. oud-vlootaalm.. A'dam. J. C. v. AMERSFOORT, adm. Den Helder. A. W. P. ANGENENT, journalist Den Helder. E. v. EVERDINGEN, journalist, Hilversum. F. v. HASSELT, Roozendaal J. H M. KOOTKER, Gep. Oost-Ind. Ambt. A. W. MICHELS, Sergt.Tel. der K.M. J. C. MOLLEMA, oud-zeeofficier Dexr Haag JAN VANDERVAART, Den Helder

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2