HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT/35 V.D.B. zal tegen de defensiebegrooting stemmen. INSTITUUT MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BINNENLAND Algemeene vergadering der partij te Rotterdam. Verbod van particulieren Wapenhandel en -fabricage. De algemeene jaarvergadering van den Vrijz. Dem. Bond is Zaterdag te Rotterdam be gonnen. Prof. mr. R. Kranenbuife, de voorzit ter, hield de openingsrede. Hij zeide o.m.: „Onze partij heeft begrepen, dat in de uiterst zorgvolle omstandigheden, waarin ons vader land verkeert, aan samenwerking van verschil lende staatkundige partijen behoefte was. Eerste eisch was en is: te komen tot een slui tend. budget, omdat dit een voorwaarde is voor het bestaan van den staat zelf, voor het ongestoord kunnen blijven functioneeren van de publieke diensten, waarvan het welzijn van ons volk in al zijn geledingen afhankelijk is." Een voorts: „Onze partij heeft natuurlijk geen vrijzinnig democratische politiek van dit kabinet verwacht. Maar het ligt voor de hand, dat wij een afwijking van het evenwicht, dat moet worden bewaard tusschen de staatkun dige strevingen der verschillende partijen, niet voor onze rekening kunnen nemen." Nadat eenige punten van huishoudeiijken aard waren afgehandeld, nam de vergadering met 107 tegen 55 stemmen het door de afdee- lingen Haarlem, Leeuwarden en Leiden ge amendeerde voorstel van het Hoofdbestuur aan, om in het middenstandsprogram der partij op te nemen: belemmering van onge breidelde oprichting van nieuwe middenstands ondernemingen en warenhuizen, door het stellen van eischen, waaraan door onderne ming en ondernemer moet worden voldaan voor vestiging in bepaalde takken van handel en nijverheid. Na eenige discussie werd aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om aan para graaf 4 van het werkprogram toe te voegen: waarbij de overheid zich echter heeft te ont houden van maatregelen, die de coöperatie kunstmatig steunen in de concurrentie met andere bedrijfsvormen. De voorstellen, welke in verband met het rapport over de jeugdwerkloosheid en den vrouwenarbeid waren ingediend, werden in getrokken. Tot hoofdbestuursleden werden benoemd de heeren mr. L. G. v. Dam te Haarlem. D. Veld huis. te Winschoten. C. Ouwehand, te Vlissin- gen en mr. M. S- Kalma, te Assen. Ook bezuiniging op Defensie noodig. Een belangrijk punt op de agenda was het voorstel van het hoofdbestuur, waarvan de strekking was, dat de partij moet aandringen op krachtige bezuiniging op de begrooting van defensie. Tal van amendementen waren daar op ingediend. Het meest ingrijpende was het amendement van de federatie Zuid-Holland, dat ondersteund werd door de federatie Gel derland en tal van afdeelingen waarin voor gesteld werd de houding van de Vrijz. Democr. Kamerfractie volkomen identiek te doen zijn aan die, welke zij vóór medio 1933 aannamen. Een groot aantal sprekers voerde hierover het woord. De amendementen werden bestre den door mr. Joekes en prof. Kranenburi waarna zij bij zitten en opstaan werden ver worpen. Tenslotte werd het voorstel van het hoofd- bestuur aangenomen. De vergadering zegt hierin van oordeel te zijn dat de ingrijpende maatregelen tot bezui niging, die moeten worden voorgesteld om het budget in evenwicht te brengen ook op het hoofdstuk Defensie krachtig zullen behooren te worden toegepast; betreurt, dat zulks noch in voldoende mate is geschied, noch in vooruitzicht is gesteld; spreekt uit, dat de partij zal voortgaan met alle kracht te bevorderen de opbouw eener in ternationale rechtsorde en te strijden tegen alles wat het oorlogsgevaar kan vergrooten en dat zij mitsdien als doelstelling zoowel de na tionale als de internationale ontwapening handhaaft; en verzoekt de Kamerfractie: a. bij de regeering aan te dringen op krach tige bezuiniging op de defensie-uitgaven; b. alles te doen wat kan strekken tot een verstrekt toezicht op en een verbod van par ticuliere wapenhandel en wapenfabricage. Mr. Joekes deelde mede, dat de Kamerfrac tie tegen de defensiebegrooting zal stemmen. Andere voorstellen. Van de andere voorstellen noemen wij dat, waarin de meening wordt uitgesproken, dat verdere bezuinigingen op het openbaar lager onderwijs achterwege behooren te blijven, zoo lang de bij-het openbaar l.o. aangebrachte be zuinigingen niet op gelijksoortige wijze even eens bij het bijzonder l.o. zijn toegepast. Het beleid van de kamerfractie werd ge waardeerd. Een voorstel, om tegen cumulatie van inkomens en pensioenen stelling te nemen werd aangenomen. Het hoofdbestuur wenschte aan het midden standsprogram toe te voegen een bepaling, neerkomende op belemmering van ongebrei delde oprichting van nieuwe middenstandson dernemingen en warenhuizen, door het stellen van eischen, waaraan de onderneming en de ondernemer moeten voldoen voor vestiging in bepaalde takken van handel en nijverheid, opdat het getal ondernemingen aan de be hoefte kan worden aangepast. Namens het hoofdbestuur verdedigde mr. van Dam het voorstel, dat ten slotte werd aangenomen met 107 tegen 55 stemmen. Rede van mr. Marchant De ministers Marchant en Oud en Mr. Joe kes hebben redevoeringen gehouden, waarvan wij het voornaamste hieronder laten volgen. Mr. Marchant zeide, dat één van de hoofd punten der critiek op het kabinet is, dat het homogeniteit mist. De zoogenaamde homoge niteit die alleen mogelijk is in een kabinet van dezen tijd, is crisis-homogeniteit. Als men de leiding aanvaardt om het volk door de crisis-ellende heen te helpen, moet men dit doen in een combinatie die politiek gesproken niet homogeen is. Het thans regeerende kabi net kwam tot een gelijkgericht crisisbeleid, het is eensgezind in de vraag, wat mogelijk en wat niet. Het geeft zich rekenschap van het feit, dat het probleem van de inkorting van het rijksbudget is het probleem van de be perking van ambtelijke organen over de ge- heele lijn. Spr. wees er vervolgens op dat men zich niet dood moet staren op homogeniteit in het kabinet. Men vindt ze niet tusschen ver schillende partijen, men vindt ze evenmin binnen de grenzen van elke partij afzonder lijk. Behalve de fascisten en de communisten zijn de partijen homogeen in hun wensch om de parlementaire democratie te handhaven. Maar als men strijd voert voor de democratie tegen liet fascisme dan moet men voor twee mogelijkheden den weg gesloten houden; de eene is dat men. in zijn voldoening over het laten springen van het kabinet-Colijn, omdat het zoo hinderlijk was, wordt gestoord door het optreden van een ander, dat of zelf de band met de volksvertegenwoordiging heeft doorgesneden of tot zoodanig kabinet de overgang zal vormen, want de parlementaire democratie kan niet veel zwakke parlemen taire kabinetten meer verdragen. In de Vrijz. Dem. partij is vooral over twee punten veel te doen geweest: de opheffing van openbare scholen en de militaire uitga ven. Men zegt, dat de concentratie van scho len bij beide takken van onderwijs tegelijk had moeten plaats hebben; ik zou het ook liever hebben gedaan, maar het was niet mo gelijk. Van de 350 millioen waarop kan wor den bezuinigd kwam honderdvijftig millioen voor onderwijs; spr. is gerantsoeneerd. Tot een volgend onderwerp overgaand, zei de spr.: Er is veel te doen geweest over de vraag of de bedrijfsorganisatie door een krachtige uitvoering van de wet had moeten worden bevorderd. Een bevestigend antwoord op deze vraag ligt geheel in de lijn van onze beginselen. Minister Marchant eindigde zijn rede al dus- van net kabinet wordt steeds gezegd: „als het maar wilde en als het maar homo geen was'1. Deze verwijtenmethode kan slechts uitloopen op den dood van de democratie en het is koren op den molen van de fascisten. Wij zu,llen onze taak als verantwoordelijke bewindslieden naar eer en geweten vol brengen. In deze dagen van angstwekkend gevaar is rust noodig. alzijdige overweging met kennis van zaken, politiek doorzicht er vertrouwen in hen, bij wie men deze voor waarden het best vervuld kan achten. De partij stelt terecht eischen aan ons. Omge keerd mogen wij eischen stellen aan de par tij. Zoo zullen wij elkaar terug vinden, en zoo zal ons volk eenmaal moeten erkennen, dat het werk van den V. D. B. het tot dank baarheid heeft gestemd". Finaneicele toestand zeer moeilijk Minister Oud verklaarde, dat de economi sche en financieele toestand veel moeilijker en veel ernstiger is dan het vorig jaar en het is wel zeker dat het 't volgend jaar weer moei lijker zal zijn. Het bedrijfsleven krijgt met telkens grooter zorgen te kampen. De werk loosheid stijgt en de middelen om den nood te lenigen worden minder. Spr. gaf voorts een overzicht van de ont wikkeling van het economisch leven in de vorige eeuw. Sprekende over den ernst van den toestand zeide de Minister o.m.: wie thans is geroepen om in Nederland de schatkist te beheeren. vindt niets dat aanleiding zal geven tot eenig optimisme en het zal ook in de toekomst zoo zijn dat er opofferingen zullen worden ge vergd en er afbraak zal zijn. Er is gevraagd: Is dat dan wel in overeen stemming met de vrijzinnig democratische beginselen? Het deed spr. leed dergelijke uit latingen uit de partij te hebben vernomen. De minister geloofde echter, dat de „muiten de" afdeeling van de partij zal terugkeeren van de dwalingen haars weegs. Wantrouwen en verdachtmakingen moeten verdwijnen. Mr. Joekes wees erop, dat wantrouwen, verdachtmaking en beschimping moeten ver dwijnen, anders worden de grondslagen van het volksleven ondermijnd. Evenals op on derwijs, zal ook op defensie bezuinigd moe ten worden. Tot welk een omvang de onderlinge samen werking van de wapen-industrie in verschil lende landen is gegroeid, welke fabelachtige sommen worden verdiend door afzet-agenten, heeft het dit jaar gehouden onderzoek dooi de Amerikaansche Senaatscommissie bewezen. Ook een Nederlander, oprichter van de Ver- eeniging „Onze Vloot", behoort tot hen, die met deze bezigheid zijn geld verdient. Tegen deze haard van besmetting met de oorlogs koortsbacil, voortkomend uit onverantwoor delijk winstbejag, moet door de landen geza menlijk zoo spoedig mogelijk worden opge treden. Toen mr. Joekes in zijn rede hulde bracht aan de Duitsche protestanten, kwam er pro test van in de zaal aanwezige nationaal so cialisten. Er ontstond rumoer en op vrij hard handige wijze werden een 6-tal N. S. B.'ers uit de zaal verwijderd. RAAD VAN TOEZICHT P. V. N. GEÏNSTALLEERD. In een der zalen van de Industr. Club te Am sterdam heeft de installatie plaats gehad van den Raad van Toezicht op de Padvindersver- eenïging „Nederland". Hierin hebben zit ting genomen C W. Bodaihausen, A. B. N. Da vids, opperrabijn, C. Eiout, dr. J. Eykman, prof. dr. J. H. Gunning, dr. H. G. Hamaker, prof. dr. G. v. d. Leeuw, A. Plerson, G. L. Te gelberg, en mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwij k, commissaris der Koningin Drente (voorz.) De voorzitter der vereeniging, ir. C. Beets, installeerde dezen Raad met een rede. Baron de Vos van Steen wijk dankte met een enkel woord voor zijn verkiezing tot voorzitter, waarna men tot de meer intieme plechtigheid overging. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Zaterdagmiddag is door de Marechaussee van Zuidhorn, bij zekeren K. te Oosterzand, gemeente Lutjegast een inval gedaan, daar het vermoeden bestond dat zich aldaar een geheime distilleerderij bevond. Dit bleek waar te zijn en er werd een compleet toestel, een groote hoeveelheid drank en gist in beslag ge nomen. Tegen K. is proces-verbaal opge maakt. Dit is in 14 dagen tijds reeds de tweede in val van de marechaussee van Zuidhom welke succes heeft gehad. Noord, TEL. 16716 Berekent tbans nog voor een geheel mot garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand. I 3. Iedere Tand meer I 1.75 Porcelein of Zilve,-vulling f 3- Goudvulling vanaf. f 9 Ooudkroon vanaf f15 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies I 1.80 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9-12 van 1-4 nnr Zaterdags van 9-12 aar AVOND SPREEKUUR DiowJag. Woeoadag en Donderdag 7-9 aar. BESLIST PIJHLOQZE BEHANDELING doorMed.rl.„d.chT8n(Jarts (Adv. Ingez. Med.) Huldigingen duren voort. Uiver-bemanning in Rotterdam, Den Haag en Hilversum. De Uiverbemanning heeft Zaterdag en Zon dag weer eenige huldigingen moeten onder- g?^m. Zaterdagmiddag stond een bezoek aan Rotterdam en Den Haag op het program. Voor de huldiging te Rotterdam was een soortgelijk* protocol opgesteld als voor den grooten dag op Schiphol. De vliegers werden op Waalhaven door een geweldige menigte begroet, waarna zij verschillende speeches moesten aanhooren, welke door Parmentier werden beantwoord. Vervolgens werd een tocht door de stad gemaakt naar de burger zaal waar de burgemeester van Rotterdam de vier vliegers toesprak. Ook in Den Haag hebben de vliegers een grootsche zegetocht gemaakt. Het enthousi asme van het publiek was overweldigend. De tocht eindigde bij den Dierentuin, waar de vier van de Uiver in de groote zaal op nieuw lang en luide werden toegejuicht. De voor zitter van de Kamer van Koophandel hield een rede en bood den vier leden der beman ning een zilveren gedenkpenning aan. Toen daarop minister Marchant met de elf school kinderen op het podium kwamen, brak een oorverdoovend applaus en gejuich los. De minister hield een geestige rede. waarin hij zeide het woord te voeren namens bijna 312.000 Nederlandsche kinderen van alle ge zindten. De burgemeester van 's-Gravenhage bood een dasppeld aan. „die den gekroonden ooievaar van het Haagsche wapen voert, doch tevens het symbool is van uw, met zulk een schitterend succes bekroonde „Uivervlucht" Zondagavond, na een onderhoud voor de K.R.O. microfoon, huldigde Hilversum Par mentier, Moll, Van Bruggen en Prins. DRONKEMANSGEDOE. In een café in de Warmoesstraat te Am sterdam ontstond in den nacht van Zaterdag op Zondag kort voor het sluitingsuur ruzie tusschen twee personen Een der bezoekers, die evenals de meeste overige gasten, onder den invloed was van sterken drank, begon .moord" te roepen, hetgeen voor een der an dere gasten aanleiding was. om in zijn schrik dwars door de ruit het café te verlaten. Het gerinkel der glasscherven bracht met vele nieuwsgierigen ook de politie ter plaatse, die tenslotte ook het laatste woord in dit dron- kemansgedoe heeft gesproken. Zelfs „De Tweeling" brandde. Te Zaandam is de houtzaagmolen „De Twee ling", staande in het Westvijverveld aan het water De Gouw en toebehoorend aan de firma Wed. F. G. Gras te Zaandam door onbekende oorzaak afgebrand. De molen, die meer dan 100 jaar oud was. was verbouwd tot een electrische zagerij. Als vermoedelijke oorzaak denkt men aan kort sluiting. Verzekering dekt de schade. Dappere jongen. In een groote hofstede te Heesch brak Za terdagavond brand uit. Met groot gevaar voor eigen leven snelde een 15-jarige buurjongen de brandende boer derij binnen, en redde van de bovenverdieping drie jonge kinderen, die in hun bedjes lagen te slapen. De moedige knaap liep bij zijn reddingswerk brandwonden op in het gelaat, waarvoor hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De boerderij en de geheele inventaris gin gen verloren. Verzekering dekt de schade. COMITé VOOR ARBEID AAN WERKLOOZE INTELLECTUEELEN. Geeft een boek uit. Het secretariaat van het nationaal comité voor arbeid aan werklooze intellectueelen, heeft met succes in den korten tijd sinds de oprichting, reeds ruim 150 intellectueelen aan een hun passenden werkkring geholpen. Een eere-comité is gevormd, en thans is in voorbereiding de stichting van sub-comité's in Amsterdam en Rotterdam. Er is contact verkregen met het arbeidsbemiddelings-bu- reau der regeering, met welke instelling een vlotte samenwerking verkregen is. Ook de ge meentebesturen in de provincie steunen het maatschappelijke werk naar beste vermogen. De organisatie is thans reeds vertakt over het geheele land en met den dag worden de wachtkamers van het comité voller en voller. Dat het reeds mogelijk was aan 150 intellec tueelen een werkkring te verschaffen, moge hoopvol stemmen, het is nog weinig, of juis ter uitgedrukt niets, wanneer men het verge lijkt met het steeds groeiende getal van hen, die naar werk uitzien. Die 150 moeten 15000 worden. Teneinde in de eerste, en met den dag stij gende kosten voor het allernoodigste te kun nen voorzien, heeft het comité besloten een z.g. „Winterboek" uit te geven, waartoe vele der bekendste Hollandsche kunstenaars heb ben bijgedragen. Het comité heeft dringend geld noodig. om zijn nuttig maatschappelijk werk te kunnen voortzetten in den geest, zooals het is opa bouwd. De prijs van het werk, bedraagt slechts .vier gulden. Cacaofabriek afgebrand. Een halve eeuw geleden. Geweldige vuurzee te Koog a. d. Zaan. Uit Ha Brandweer stond machteloos. Zaterdagavond tegen negen uur is brand uitgebroken in het uitgebreide gebouwen complex van de cacaofabriek „Hollandia", toebehoorende aan de firma Kamphuys en Oly en staande aan de spoorlijn nabij het sta tion Koog a d. Zaan. Tegen de geweldige vuur zee, die door groote voorraden olie en cacao- producten werd gevoed, stond de brandweer te Koog a. d. Zaan. welke werd geassisteerd door die van Zaandam en Zaandijk, machte loos. De geweldige fabrieksgebouwen met het aangrenzende kantoorpand stonden spoedig aan alle zijden in lichter laaie. Te ongeveer tien uur stortte het bovenste jedeelte van het uit drie verdiepingen be staande gebouw reeds ineen. Naar wij verne men moet de oorzaak van den brand gezocht worden in het overkoken van een ketel olie Er werd in de fabriek nog door elf arbeiders werk verricht, welke ploeg te tien uur door de nachtafdeeling zou worden afgelost. Een van de elf arbeiders bemerkte plotseling dat m de branderij alles in lichter laaie stond. Met groote tegenwoordigheid van geest wisten de arbeiders de stoomleidingen en de electri sche leidingen buiten werking te stellen. Toen zij hiermee gereed waren was het de hoogste tijd om zich in veiligheid te stellen. De brand- weer was spoedig ter plaatse. Het vuur vond in het vele brandbare materiaal, zooals ca- eaodoppen en cacaoboter, gretig voedsel. Bo vendien bevonden zich in den stookkelder nog 20000 liter olie, welke voorraad ook weldra door het vuur was aangetast. Aan behoud van de fabriek was dan ook geen oogenblik te den ken. Te omstreeks twaalf uur was de brandweer den brand vrijwel meester en kon met het na- blusschen worden begonnen. Tot laat in den nacht is men hiermede bezig geweest. De schade, welke nog niet geraamd is, wordt door verzekering gedekt. Crisisuitvoerbureau in het leven geroepen. Zal spoedig zijn werkzaam heden aanvangen. Controleering van een gedeelte van den uitvoer. Thans wordt officieel medegedeeld, dat een crisis-uitvoerbureau zal worden ingesteld, dat onder leiding zal staan van drs. Ch. Truijen. In het öetreffende communiqué wordt ge zegd, dat in verband met het toenemende be lang, dat de regeering krijgt bij de uitoefe ning van controle op den uitvoer, ten gevolge van de toenemende belemmerende maatrege len in het buitenland, is besloten tot het in stellen van een afzonderlijk bureau, hetwelk onder het ministerie van Economische Zaken essorteert. Ditv bureau zal zijn taak dezer dagen aanvangen. Het zal in de eerste plaats overnemen die bemoeiingen met de regeling van den uitvoer, welke het crisis- in- en uit voerbureau thans vervult krachtens de crisis uitvoerwet. Dit bureau zal ook belast worden met de uitvoering van die maatregelen, welke nood zakelijk kunnen zijn voor een doeltreffende regling van den uitvoer van Nederland naar landen, waarmede clearingsregelingen bestaan Het bureau zal gevestigd worden Maurits- kade 55 te 's Gravenhage. Nader zal worden aangekondigd wanneer het crisis-uitvoerbureau de werkzaamheden welke het crisis- ln- en uitvoerbureau, inge volge de crisisuitvoerwet verricht, zal overne men. Het crisis- in- en uitvoer-bureau zal voortaan heeten crisis.invoer-bureau en zal zich uitsluitend belasten met de uitvoering van de contingenteermgen. welke op het oogenblik practisch ook reeds de hoofdzaak van dit bureau vormde. Niet opletten oorzaak van ongevallen. Zaterdagavond kwam op den Rijksweg Gra ve-Den Bosch een personenauto, bestuurd door den heer Maessen uit Tilburg, in botsing met een boerenkar, welke geladen was me' chili-salpeter. De auto kantelde hierbij en bleef geheel vernield op den weg liggen. Een passeerend automobilist, de heer Fleu ren, die 't ongeluk zag gebeuren, bracht ziïn wagen tot* stilstand om hulp te bieden aan den heer Maessen. Inmiddels kwam van df tegenovergestelde richting een personenaut/- van den oliehandel Rijp uit Grave aanrijden die den stilstaanden auto van den heer Fleu ren niet zag. Met een hevige vaart botsten de auto's tegen elkaar. Van de drie personenauto's evenals van de boerenkar was niet veel meer overgebleven. De bij dit gecompliceerde auto-ongeval be trokken personen bekwamen slechts enkele ontvellingen. Eenige uren na dit ongeval had op denzelf den weg een auto-ongeluk plaats. Een auto, bestuurd door den caféhouder J. van Dinter uit Schaik. reed ter hoogte van Heesch tegen een boom. De heer van Dinter werd gewond; de auto werd totaal vernield. Ter hoogte van den vluchtheuvel voor de Nic. Maesstraat in de Van Baerlestraat te Amsterdam is Zaterdagmiddag te kwart over vier een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij drie personen gewond zijn geraakt. Een 50-jarige dame wilde ter plaatse in ge zelschap van haar 14-jarig dochtertje den rijweg oversteken, toen terzelfder tijd uit de richting Roelof Hartplein een motorrijder, die een passagier op de duo had. met vrije snelle vaart naderde. De bestuurder zag geen kans meer de beide menschen te ontwijken, met het gevolg dat een aanrijding plaats had. waardoor zoowel genoemd tweetal als de mo torrijder en zijn passagier een ernstigen val maakten. De dame en de motorrijder hebben beiden een herschenschudaing opgeloopen. de G. G. D. heeft hen met het meisje, dat schaaf wonden had en zeer overstuur was. naar het "-ncy-picpfcadè-'zïeVonhuis vervoerd De dvo-rh- die. hoewel niet gewond, hevie geschrok ken was, is per auto naar huis gebracht. Dagblad 1884 26 November: EEN NEDERLANDSCHE- EEN H A ARLFMSCHE IN Dl" STRIE. Dezer dagen en voornamelijk 1.1. Don derdag en Vrijdag, den 20sten en 21sten dezer, bood het Noorder-Buitensparen, in de nabijheid van het Kikkertje, een daar althans ongewoon tafereel van drukte en beweging aan. Daar toch had in tegenwoordigheid van vele belang stellenden en autoriteiten de beproeving plaats van een der baggerwerktulgen met wegperstoestel. die aan de werf „Conrad", van den heer Thomas Figee, vervaardigd zijn. ten behoeve van de havenwerken te Buenos-Ayres, in Zuid- Amerika: hoedanige werktuigen door denzelfden fabrikant ook voor verschil lende Eur-neesche havensteden zijn vervaardigd. Hun eenparig gevoelen was en daarop mogen we als Nederlanders trotsch zijn dat men hier te lande op het gebied van deze industrie, d. i. in het vervaardigen van werktuigen om groote massa's grond te verplaatsen, het buitenland verre vooruit is. Door onze lens gesnapt. Ds. C. J. VAN PAASSEN. Ds. C. J. van Paassen werd 13 Januari 1868 te Zaamslag in Zeeuwsch-Vlaanderen geboren. Hij bezocht de lagere school te Kapelle, bij Goes en daarna van 18811686 het gymnasium te Doetinchem. Vervolgens studeerde hij aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, waar hij in Mei 1891 het doctoraal examen in de theo logie cum laude aflegde. In September 1891 deed hij voor het Provinciaal Kerkbestuur te Groningen het proponents-examen en op 6 December van hetzelfde jaar deed hij zijn in trede als predikant te Langweer in Friesland. Vervolgens stond Ds. van Paassen te Meppel (van Juli 1894Juli 1901en op-7 Juli 1901 blv< predikant te Haarlem. werd hij door Ds. G. J. A. Jonker iftvestigd als En sedert is Ds van Paassen, al kreeg hij in dien tijd wel eenige beroepen. o.a. naar Am- =tp-da:n. Haarlem trouw gebleven. Hij is een man van groote werkkracht, die o.m. zijn krachten w'idt aan de bevordering van her Chr lager *v >-wiis (hij is voorzitter van de Vereen, tot .«»!»»-'en instandhouding van scholen met den B1Sbel) en heeft zich -^eeds zeer geïnteresseerd voor de arbeiders beweging Vele jaren is hij reeds eere-voorzit- ter van de afd. Haarlem van het Chr. Werk- •nansverbond Een van de dingen die Ds. van Paassen groote voldoening hebben gegeven, was de stichting -1Ti de O-^Le-'-e-'r Nieuwe loonsverlaging bij de Spoorwegen. Met 1 Januari a.s. korting van vijf procent. Eisch van de regeering. De directie van de Ned. Spoorwegen heeft zich met een schrijven tot den personeelraad gewend, waarin zij mededeelt, dat haar bij den minister van Waterstaat ingediend voorstel, dat een salarisverlaging beteekende van 3 a 4 pet. niet is goedgekeurd. Zooals men weet, had de directie dit voorstel nader geformuleerd in een op 31 Augustus j.l. aan den personeelraad gericht schrijven. De minister heeft thans beslist, dat met ingang van 1 Januari 1935 op de bezoldiging en emo lumenten te zamen van het personeel een be sparing verkregen moet worden, gelijkstaande met 5 pet. van het totaal loonbedrag. De hier bedoelde nieuwe loonregeling zal tot stand komen, zonder dat de directie nog eenigen invloed tot verdeeling van het totaal te bezuinigen bedrag zal kunnen uitoefenen. Ook het overleg dat bij toepassing van vorige loonsverlagingen steeds met den personeel raad plaats vond, is thans niet meer mogelijk. De minister had n.l. bepaald, dat de organisa ties van spoorwegpersoneel vereenigd in den personeelraad de door hem vastgestelde loon- korting hadden te aanvaarden. Gebeurde dit niet, dan zou minister Kalff de loonsverlaging eenvoudig opleggen. Bij aanvaarding zouden de loonen echter in de komende twee jaren niet meer gewijzigd worden, en de directie zou tevens gelegenheid hebben, de 5 pet. te ver doelen over het geheele personeel.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5