Het bestuur voor Britsch-Indië. DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen". De heer Schuil over Samuel Falkland. In den foyer van het Gem. Concertgebouw trad Maandagavond voor de leden van het Departement Haarlem der Mij tot Nut van !t Algemeen de heer J. B. Schuil als spreker op. In deze dagen van Heyermansherdenking had de heer Schuil een zeer gelukkige keuze gedaan met het onderwerp: „Samuel Falk land". Men weet het en de spreker vestigde er in zijn inleiding, die vol was van gevoelens van waardeering en bewondering voor de groote figuur, die Heyermans in onze letter kunde is nog eens de aandacht op: Samuel Falkland, de onovertroffen auteur van korte schetsen en Herman Heyermans. de groote dramaturg, zijn tweelingbroeders en in het werk van den een komt de ander telkens even om den hoek kijken. Samuel Falkland is de Hollandsche Guy de Maupassant. Meester lijk wist hij menschen en toestanden te be schrijven. Enkele van zijn schetsen zijn door één gezegde historisch geworden. Men denke aan: „Excellentie, ik word begapt", of aan: „Henri, keer terug Falkland stond midden in het volle leven. Hij zocht en vond zijn stof in de kringen der eenvoucjigen (andere kringen „liggen"' hem niet zoo) en hij behandelt die stof altijd even sober, maar vaak diep ontroerend. Ontroerend als in „Donkere Kamer", waar aan de voordacht van den heer Schuil alle recht deed wedervaren of in die andere ge- voeligen schets van het kleine meisje, dat in het ziekenhuis niet „gesneje" werd. om dat „snije" toch niet meer zou helpen. Als Samuel Falkland, die een open oog had voor de deugden en de fouten van het Jood- sche volk, er zijn rasgenooten eens „tusschen nam", deed hij dat altijd op een goedmoedige, milde wijze, zooals bleek uit de door den heer Schuil voorgedragen schets: ,.De Pang" en hoe fijn en knap is dat andere korte ver haal van het eenvoudige Joodsche gezin, dat zich het hoofd breekt over de vraag: „Waar aan moeten wij, met z'n drieën of vieren f 50 besteden?" een vraag, die zoo goed als onop losbaar blijkt! Met veel succes droeg de heer Schuil, op de van hem bekende wijze, verschillende schetsen voor, na de pauze uitsluitend werk van humo- ristischen aard; de aanwezigen dankten hem met luid applaus en de waarnemende voor zitter van het Departement, de heer Van der Velde, bracht dien dank onder woorden en wenschte den spreker een „tot weerziens!" toe. Het weren van inbreuken op natuurschoon. Wijziging der verordening in Noord-Holland. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING 2G NOV.—2 DEC. 1934. Het laatste tijdstip voor terpostbezorging van gewone stukken is: Ned.-Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Marnix van St. Aldegonde, 28 Nov., 3.25 u.; mail via Napels per m.s. Kota Tjandi. 29 Nov., 3.25 u.; mail via Napels-Alexandrië, 30 Nov., 19.10 u.; vliegdienst Amsterdam-Bandoeng, 29 Nov., 3.25 u. Suriname, vliegdienst New-York-Paxamaribo 27 Nov., 19.10 u. Aruba, Curacao, Bonaire, zeepost via Am sterdam, 27 Nov., 3.25 u.; idem idem 30 Nov., 3.25 u.; mail via Amsterdam, 27, 30 Nov., 3.25 u.; mail via Southampton, 29 Nov., 8.55 u.; vliegdienst vanaf New-York, 29 Nov.. 19.10 u. Vereenigde Staten van Amerika en Mexico, via Cherbourg. 27, 29 Nov. 19.10 u.; via Sout hampton, 28, 30 Nov., 8.55 U. Canada, via Cherbourg, 27 Nov., 19.10 u.; via Glasgow, 29 Nov. 16.45 u.; via Southampton, 30 Nov., 8.55 u. Argentinië, Chili, Uruguay, via Londen, 30 Nov., 5.45 u. Brazilië (alleen Bahia) via Lissabon, 2 Dec., 2.15 u.; vliegdienst Duitschl.-Zd. Amerika, 30 Nov., 18.15 u.; vliegdienst Marseille-Zd. Ame rika, 1 Dec., 2.15 u. China, Hongkong. Philippijnen, via Napels, 30 Nov.. 19.10 u.; vliegdienst Amsterdam-Ban doeng, 29 Nov., 3.25 u. Japan, Mantsjoerije, Jehol, via Siberië, 26, 29 Nov., 18.15 u. Britsch-Indië, via Napels, 30 Nov., 19.10 u.; vliegdienst Amsterdam-Bandoeng, 29 Nov., 3.25 u.: vliegdienst Londen-Singapore, 1 Dec., 2.15 u. Irak (Mesopotamië), via Instanbul, 30 Nov. з.25 u via Brindisi, 27 Nov., 10.40 u.: via Na pels. 30 Nov., 16.05 u.: via Istanbul, 3 Dec., 2.— «rtegdienst als Britsch-Indië. Ceylon, via Napels, 30 Nov., 19.10 u.; vlieg dienst als Britsch-Indië. Singapore, via Napels. 29 Nov., 3.25 u.; via Napels. 30 Nov., 19.10 u.: vliegdienst als Britsch-Indië, Penang en Siam. via Napels, 28 Nov., 22.10 u.: via Napels. 30 Nov., 19.10 u.; vliegdienst als Britsch-Indië. Egypte, via Napels, 29 Nov., 3.25 u.; via Na pels. 30 Nov., 19.10 u.; vla Brindisi. 1 Dec., 3.55 u.: via Piraeus, 2 Dec., 22.u.; vliegdienst als Britsch-Indië. Oost-Afrika, via Napels, 30 Nov., 19.10 u.; vliegdienst Londen-Kaapstad, 28 Nov., 2.15 u. Zuid-Afrikaansche Uule, via Southampton, 29 Nov., 16.45 u.: vliegdienst als Oost-Afrika. Nieuw-Zeeland. via Southampton, 29 Nov., 8.55 u.: via Napels. 30 Nov., 19.10 u. Australische Statenbond, via Napels, 30 Nov., 19.10 u. EUROPEESCHE LUCHTDIENSTEN; Denemarken, Zweden, Noorwegen, alle werk dagen, 7.25 u. Duitschland (Hamburg. Bremen), idem, 7.25 u. Duitschland, Noord- en Oost-, idem, 9.25 en 15 u. Duitschland (Müchen), idem, 15.u. Engeland, idem, 3.25. 9.25 en 15.u. Frankrijk, idem. 2.15, 9.25 u. Finland en Estland, idem, 7.25 u. (Zaterdags 18.15 u.). Italië, idem, 15.— u. Oostenrijk, idem, 15. Polen, idem, 9.25 u. Sovjet Republieken, idem, 15.a. Spanje, dagelijks. 2.15 u. Zwitserland, alle werkdagen, 2.15 u. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor de Verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon (vastgesteld bij besluit der Prov. Staten van 16 Juli 1912) te wijzigen. De aanleiding tot dit voorstel is gelegen in het feit, dat de bedoelde verordening op steeds grooter schaal wordt ontdoken. De mogelijk heid voor deze ontduiking wordt gevonden in artikel 2, lo., bepalende, dat het verbod, ver vat in artikel 1, niet van toepassing is, in zoover het geldt reclame voor zaken, die wor den vervaardigd of verhandeld of voor bedrij ven, die worden uitgeoefend op of in het on roerend goed. Van deze bepaling wordt nu meer en meer gebruik gemaakt om reclames aan te brengen op plaatsen, waar zij naar de strekking der verordening niet behooren voor te komen. Dit geschiedt, doordat aan de ge bruikers van de onroerende goederen, waar op of waaraan men reclames wenscht aan te brengen een dikwijls zeer geringe hoe veelheid van de zaken, waarvoor reclame ge maakt wordt, in voorraad geeft en -hen als verkooper aanstelt, dan wel doordat men hen aanstelt als agent of subagent van eenig be drijf. Daarbij is het geenszins de bedoeling, dat de gebruiker van het onroerend goed in derdaad in de in voorraad gegeven goederen zal handel drijven of als agent of subagent zal optreden; de eenige bedoeling is, dat de uitzondering van artikel 2, lo der verordening van toepassing zal zijn en een reclame kan worden aangebracht daar, waar dit anders niet mogelijk zou zijn. Op deze wijze verrijzen op tal van plaatsen reclames voor verschillen de soorten van motorolie, voor verzekerings maatschappijen enz., zonder dat ter plaatse van eenigen werkelijken handel of van eenig werkelijk agentschap sprake is. Het verbod wordt aldus illusoir gemaakt, aangezien de belanghebbenden, indien tegen hen op grond der verordening wordt opgetreden, een beroep kunnen doen op meergenoemde uitzonderings bepaling. Een dergelijke ontduiking kan niet lijdelijk worden aangezien. Het is om deze reden, dat Ged. Staten voor stellen uit art. 2, lo. de uitzondering voor za ken, die worden verhandeld of voor bedrijven die worden uitgeoefend op of in het onroerend goed, te schrappen. Het is intusschen geenszins de bedoeling, dat de reclame voor zaken of voor bedrijven, die te goeder trouw en niet om de verordening te ontduiken op of in het onroerend goed worden verhandeld, resp. uitgeoefend, onmo gelijk zal worden gemaakt. Zij stellen daarom voor het eerste lid van art. 3 aan te vullen in dien zin, dat voor de hier bedoelde reclame door Ged. Staten vrijstelling verleend zal kunnen worden. Het ligt in het voornemen, indien het voorstel aanvaard worden, deze vrijstelling te verleenen in alle gevallen, waar in van werkelijken handel of van werkelijke bedrijfsuitoefening ter plaatse te goeder trouw sprake is. Handel en bedrijf zullen dus door deze wijziging van de verordening niet worden getroffen; slechts ontduiking zal wor den gekeerd. Van de gelegenheid maken Ged. Staten ge bruik nog eenige andere wijzigingen voor te stellen. Tegen de bestaande verordening kan als bezwaar worden aangevoerd, dat zij, naar de letter gelezen, ook treft reclames binnenshuis, bijvoorbeeld de reclames die zijn te vinden in café's. Dit is uit den aard der zaak niet de be doeling. Door de invoeging van punt i van ar tikel 2 wordt aan dit bezwaar tegemoet ge komen en komt onomstootelijk vast te staan, dat de verordening slechts treft de reclames, bij welker verbod het openbaar belang be trokken is. Zooals artikel 2 der verordening thans luidt, staat het, indien geschil ontstaat, aan den rechter te beoordeelen. of het gebied, al waar zich 'n bepaalde reclame bevindt, al dan niet als landelijk beschouwd kan worden. Dit kan, nu de grens tusschen het landelijke en het niet-landelijke gebied niet altijd scherp Alleenspraak van een „MAN" Nu ik al 'n heele kerel begin te worden, stap ik elke avond met •ttyU plezierin m'n bad.Moeder zegt, dat 2 ik als man van bijna vier-en-twintig cent _maanden best mezelf kan red- Castella gebruik ik,-goed oor m'n velletje- zegt Moeder. En, Moeder weet wel wat daar goed voor is... haar eigen gezicht is ik-weet- niet-hoe-heerlijk zacht. OP Q GOEDE ZEEP STAAT DéBBELM^N (Adv. Ingez. Med.) te trekken is, voor de Provincie tot moeilijk heden leiden, in geval maatregel worden genomen tot opruiming van de reclame en de rechter daarna zou blijken over de bedoelde grens een ander oordeel te hebben dan het College van Ged. Staten. Voorgesteld wordt allen twijfel op te heffen door voortaan van de toepassing der Verorde ning slechts uit te zonderen de reclames, wel ke voorkomen binnen de door Ged. Staten ingevolge art. 27 der Wegenwet vastgestelde grenzen van de bebouwde kom of kommen der gemeente. Intusschen heeft deze vaststelling nog niet voor alle gemeenten plaats gehad. Vandaar dat art. 2, eerste lid, 3o. is gehandhaafd en daarnaast in een tweede lid het nieuwe cri terium is opgenomen, dat zal gaan gelden naar gelang de grenzen der bebouwde kom men zullen worden vastgesteld. In het derde lid is het geval voorzien dat Ged. Staten ten aanzien van eenige gemeente zullen bepalen, dat er geen aanleiding bestaat de grenzen der bebouwde kom of kommen in gevolge art. 27 der Wegenwet vast te stellen. In dat geval zal de Verordening in de geheele gemeente toepassing dienen te vinden, aange zien de vaststelling van de bebouwde kom of kommen slechts zal achterwege blijven voor die gemeenten, welke in haar geheel als lan delijk beschouwd kunnen worden. CREMATIE M. C. VAN ZANTEN. Maandagmiddag heeft in het crematorium op Westerveld onder zeer groote belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer M. C. van Zanten, di recteur van de Centrale Vereeniging van ge- distilleerdhandelaren; oud-secretaris van de Haarlemsche Orkest Vereeniging, penning meester en oud-secretaris der afd. Haarlem en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van landbouw, overleden te Overveen. Aanwezig waren Mr. C. Beets, voorzitter der H. O. V., de heeren P. Jongbloed. Smit en Steensma namens de Loge Vincit vim Virtis alhier, Th. C. J. Hooy, B. Th. Wassenaar, J. de Booy en J. Vermeulen namens de Centrale Vereeniging' van gedistilleerdhandelaren, H. F. T. de Wit namens de N. C. D. E. V. S. L. (Ned. Ver. van Distillateurs), C. Nobel, voor zitter der afd. Haarlem en O. van de Holl. Mij. van Landbouw, verder de heeren Nico Gerharz, oud-dirigent der H. O. V.. J. Th. Levert, E. Levert, E. Konig te Aerdenhout en tal van anderen. Allereerst sprak de heer P. Jongbloed na mens voorzittend meester, bestuur en leden der Vrijmetselaarsloge „Vincit vim virtis" alhier, om 'n laasten groet te brengen. Wij staan hier niet met droefheid, zeide spr., want we zijn met dankbaarheid vervuld voor alles, wat de overledene deed in dienst van het goede. Spr. legde drie witte rozen op de baar als symbolen van wijsheid, kracht en schoonheid. Mr. C. Beets zeide het zich als voorzitter der H. O. V. plicht te achten hier een enkel woord te spreken, dat een woord van dank moet zijn. In de jaren 1918—1922, onder voorzitter schap van den heer Koolhoven, was de heer van Zanten secretaris en hij heeft als zooda nig een zwaren tijd gehad, die veel moeilijk heden bracht. Met zijn geheele persoon heeft hij zich aan die taak gegeven en de moeilijk heden 't hoofd geboden. Zeker heeft hij te veel werk gedaan en tenslotte ging dit zijn krachten te boven en daarom moest hij. zeer tegen zijn zin, als secretaris bedanken. Om zijn groote verdiensten werd hij tot eerelid be noemd. Ook als musicus heeft hij zijn krach ten gegeven aan de H. O. V. en men zag hem steeds in het orkest zitten. De laatste jaren moest hij zich meer en meer terugtrekken, doch zijn belangsteling bleef en zijn hart ging steeds uit naar de H. O. V. Spr. dankte den overledene voor alles, wat hij voor de H. O. V. was geweast en zeide, dat men zijn persoon en zijn werk in aangename herinnering zou houden. Als voorzitter der afd. Haarlem en O. van de Holl. Mij van Landbouw richtte deheer C. No bel woorden van dank tot den te vroeg ont slapen penningmeester, die tevens 18 jaar se cretaris was geweest. Hij was bij de leden be- ■mind om zijn hartelijkheid. Hij diende den landbouw, waar zich een gelegenheid daartoe voordeed en men had steedj lof voor zijn voortvarendheid. Tenslotte sprak de heer Th. G. C. Hooy na mens de Centrale Vereeniging van Gedistil leerdhandelaren, waarvan de overledene sinds de oprichting directeur was. Zijn arbeid als zoodanig werd steeds op hoogen prijs gesteld. Spr. richtte woorden van deelneming tot de weduwe en de familie. Een neef van den overledene, de heer Wit top Koning, herdacht wat deze voor de fa milie was geweest. Nadat de kist was gedaald onder het spelen van het Adagio uit de Vierde Symphonie van Gustav Mahler, dankte een zwager, de heer Cool, voor de groote belangstelling. organisatie in Noord-Holland. Deze cumulatie van functies zou niet aanbevelenswaardig zijn De voorzitter zette uiteen, waarom het van groot belang is, dat de seretaris zitting heeft in de Prov. Landbouworganisatie. Mochten echter nadeelen optreden, dan zullen nadere maatregelen overwogen worden. Herkozen werden tot bestuursleden de hee ren Jac. Groen te Zuid-Scharwoude en T*. F. van Rijn uit Llsse. Prof, Cleophas hield in de middagvergade ring een rede waarin hij de groote werkkracht van zijn voorganger, pastoor Kok, aanstipte. Hij spoorde de aanwezigen aan krachten te verzamelen om, de zware tijden het hoofd te kunnen bieden en dan zal een gehard geslacht opstaan. Vele afdeelingen wilden de hypotheek- en anti-executiewet ingevoerd zien. Volgens het hoofdbestuur zijn de voorbereidingen In een gevorderd stadium. De voorzitter is van mee ning, dat de wet niet achterwege kan blijven. Na uitvoerige discussies werd tenslotte een telegram aan de regeering gezonden, waarin men zijn spijt uitdrukt dat wettelijke regelin gen van het vraagstuk der vaste lasten uit blijven. Maatregelen zijn reeds in de troonre de van 1933 aangekondigd en die maatrege len moeten genomen worden. De openbare en stille executies nemen teeds toe. De voorzitter zei, op een wensch van Loosduinen om den gouden standaard los te laten, dat de regeering dien standaard niet los zal laten, naar zij heeft gezegd. Het hoofd bestuur verwacht als logisch gevolg hiervan verlaging' der vaste lasten. Het lid van het hoofdbestuur de heer Groen betoogde, dat de kleine bedrijven van de teelt beperking groote nadeelen ondervinden. Ziekenfonds „Ziekenzorg" Het streven blijft een eigen apotheek. KINDERFEESTEN BO-BAR-KEI. De Botermarkt, Barrevoet- en Keizerstraat- vereeniging vergeet ook de kinderen van de cleintèle niet en zal van Donderdag 29 No vember tot en met Zaterdag 8 December aan alle koopers voor elke vijftig cent die men be steedt een bon verstrekken, terwijl 10 stuks van deze bons kunnen worden ingeruild tegen een toegangsbewijs voor een der schitterende kindervoorstellingen op Zondag 9 December in het gebouw van den H. K. B. Het programma zal voor dien middag vol afwisseling zijn n.l.: 1. Eerste Nederll Mario netten Theater. De wereld in het klein 100 kleine menschen; 2. Albo en Arnita. Zeep bellen Jongleurs; 3. Robby de rekenende hond, de kinderen mogen sommen opgeven; 4. De Muzikale Clown Henyo. De kinderen zullen bovendien worden ge- tracteerd. R. K. DIOCESANE LAND- EN TUINBOUW BOND. De algemeene vergadering van den R. K Diocesane Land- en Tuibouw bond 'L.T.B. is Maandag in gebouw St.-Bavo gehouden. De heer G. W. Kampschroër, voorzitter, sprak het openingswoord. Hij installeerde den nieuwen geestelijken adviseur, prof. Cleophas. Spr. besprak den slechten toestand in het land- en tuinbouwbedrijf, waarvan vooral de tuinbouw het zwaar te verduren had. in het afgeloopen jaar. De reserves zijn uitgeput en hoogere uitkeeringen zijn drin gend noodig. De steun zal met 3 millioen wor den verhoogd waardoor de steun zal olijven zooals die in 1933 was, doch dit is te weinig. De veehouderij is er slecht aan toe en inkrim ping van beider productie is geboden. Hierna werd pastoor Kok voorheen geestelijk adviseur van den Bond, die binnengekomen was, gehuldigd. Drie borden van Delftsch blauw werden hem aangeboden. Verschillende afdeelingen maakten er be zwaar tegen, dat de secretaris van den Bond benoemd is tot secretaris van de Landbouw- Men schrijft ons: Maandag avond hield de vereeniging „Zie kenfonds Ziekenzorg" haar jaarvergadering in het gebouw St.-Bavo aan de Smedestraat. Het paarverslag van den secretaris gaf aan leiding tot een uitvoerige bespreking over de wenscelhijkheid om te komen tot een breede- re basis van werkzaamheid der vereeniging. Men had gaarne gezien dat het bestuur reeds in het afgeloopen jaar tot re leden was ge komen met propaganda, opdat deze leden te zijnertijd bereid gevonden zullen worden het bestuur te volgen en te blijven volgen, wan neer. oa. door het stichten van een eigen apo theek, een niet gemakkelijken strijd zal moe- tei worden aangebonden. Het principe om te komen tot stichting van een eigen apotheek, mag niet worden verwaarloosd, omdat daar van belangrijke financieele voordeelen voor de leden worden verwacht. De voorzitter, de heer De Bruin, merkte op. dat dit priclpe voor de toekomst gehandhaafd blijft, en dat deze zaak meer in landelijk-federatief ver band zal worden bezien. Het ledental van de afdeeling is sedert het einde van het boekjaar (Juni 1934) beduidend gestegen. Ook in verband hiermede, dat deze al'deeling bij toenemend ledental in het be stuur vertegenwoordigd moet worden, stelde de voorzitter binnen een paar maanden reglementswijziging in uitzicht, waarmede de vergadering, die slechts matig bezocht was, zich wel kon vereenigen. Het periodie k aftredende bestuurslid, de heer J. de Haas, werd bij enkele candidaat- stelling herkozen. De voor deze vacature gestelde candidatuur M. H. Groenendaal, werd door samenloop van omstandigheden ingetrokken. VEREENIGING „HAERLEM" De Vereeniging Haerlem houdt op Vrijdag avond 30 November een bijeenkomst in café Brinkmann. Groote Markt. De heer J. L Ta- dema zal dan een voordracht met lichtbecl- den houden over „Haarlemsche Jeugdherin neringen." LONDEN, 23 November. (Van onzen correspondent) Het rapport van de parlementaire commis sie, die de regeeringsvoorstellen betreffende bestuurshervorming in Britsch Indië (de In dische staten incluis), vervat in het Witboek, heeft onderzocht, is thans uitgekomen en is er terstond in geslaagd het heerschend mee- ningsverschil over deze aangelegenheid weer op indrukwekkende wijze naar voren te brengen. De conservatieve Diehards, die zon der veel hoop hadden uitgezien naar een rapport dat hun bezwaren tegen de regee- ringsvoornemens zou wegnemen, hebben ontdekt dat het in dit opzicht wel iets maar lang niet genoeg heeft gedaan. De Labour- partij kan zich al evenmin met de voorstel len der rappporteurs vereenigen omdat ze in verantwoordelijk zelfbestuur aan de Indiërs en in de bevrediging van Indisch gevoel lang niet ver genoeg gaan. De Daily Mail getuigt in onverholen woede en teleurstelling dat de ontsteltenis, welke door het Witboek in het land is gewekt, door dit rapport nog is verhoogd, dat het de regeering ernstig kwaad zal doen, dat het de Conservatieve partij van hoofd tot voeten in tweeën zal splitsen en dat Churchill en Page Croft (twee leiders van het verzet tegen de regeeringsplannen) hun strijd behooren voort te zetten opdat het Rijk zulk een ramp als het verlies van Indië zal worden gespaard De Morning Post- op zijn wijze uitleggend dat niemand voor en iedereen in het bijzonder de Indiërs zelf tegen dit rapport is. vraagt waar al de drukte om is en dat er geen betere rechtvaardiging is voor handhaving van de oude bestuurs vormen in het groote Aziatisch gebied dan de merkwaardige en volstrekte negatieve reactie, welke de publicatie van het rapport heeft losgelaten. In Groot Brittannië is er echter een in grootte overheerschende middenmoot van ge matigde opvatting, die met haar eveneens overheerschende vertegenwoordiging in het Parlement in staat zal zijn aan Britsch-Indië deze nieuwe allerminst onbeduidende dosis zelfbestuur te verschaffen. Het is te betreu ren dat er geen gelijkwaardige gematigde middenmoot schijnt te bestaan in het gebied ,dat den zegen in ontvangst moet nemen. Al thans, dit moet men concludeeren uit de be richten, welke hier in Indië aankomen. Het is echter mogelijk dat dit verzet uit de verte dat getuigt van de gave bij Indiërs om bliksemsnel de portee van een zeer lijvig boekdeel te vatten een sterk politiek ka rakter draagt en dat bij aandachtigen studie van het rapport en bij het bedaren der ge moederen de kritiek een wat minder ver woestend en wat minder afdoend karakter zal aannemen. De Diehards in dit land hun gesteldheid en hun aanduiding zijn er borg voor zullen zich niet laten kalmeeren. De Commissie heeft de hoofdpunten van het Witboek aan vaard, een Al-Indische Federatie met een zekere mate van Indische verantwoordelijk heid in het centrale bestuur, en provinciaal zelfbestuur afgescheiden van de bijzondere bevoegdheden *van den Gouverneur-Generaal en de Gouverneurs. Dat is op zichzelf reeds veel te veel gegeven naar het oordeel van de meest op behoud beluste Conservatieven in dit land. De rapporteurs hebben bovendieïl geen aandacht geschonken aan de speciale wenschen van Churchill-Page Croft-Salisbury en hun aanhangers, die op z'n minst de ge deeltelijke centrale bestuursverantwoordelijk- heid voor de Indische partijen hadden wil len uitstellen totdat provinciaal zelfbestuur terdege op de proef zou zijn gesteld, die verder de handhaving van wet en orde eeil zaak van uitsluitend Britsche zorg hadden willen houden en die de verantwoordelijkheid van provinciale Indische besturen hadden willen verlichten door bemoeienis van Brit sche officieele elementen. Aan den anderen kant zwijgt het rapport, zeer tot ergernis van de Labour-partij, over den Dominion-Status. Dat is naar het oordeel van hen, die vlug willen zijn met deze hervorming, als met andere hervorming, zonder te willen hooren dat haastige spoed zeker in deze gevallen zeiden goed is, een ernstig verzuim. Labour is er ook niet over gesticht dat in het rapport de bevoegdheidheid der gouverneurs ruimer is geworden dan ze in het Witboek der regee ring was. En dan wordt ook, bij uitvoering van de voorstellen der rapporteurs (en de retreerlng heeft bij voorbaat toegezegd dat het vaonort in groote lijnen het laatste woord zou zijn zoodat op officieele uitvoering der voorstellen kon worden gerekend), de samen stelling der wetgevende vergaderingen minder democratisch dan ze in het Witboek was aan gegeven, hetgeen naar de Labourleiders en eenige Liberalen meenen ten gevolge zal hebben dat Indisch nationalistisch gevoel zich niet in Delhi zal kunnen laten gelden. Deze bezwaren van de progressieve politici in Engeland schijnen ook hoofdzakelijk de be zwaren te zijn van de Indische Congres partij. die met haar groote meerderheid in de Indische wetgevende vergadering er politiek zoogezegd de laken uitdeelt. Deze partij gaat in haar eisehen nog heel wat verder dan Labour in Engeland wil gaan. De Congres partij eischt onmiddellijk Dominion Status terwijl Labour hier tevreden zou zijn indien de Indische grondwet, die thans moet worden gebakken, zou voorzien in de geleide lijke ontwikkeling tot dezen status. De Con gres-partij verlangt ook een volksvertegen woordiging in Delhi naar het EngeLsch model (omdat ze er dan van verzekerd kan zijn, dat ze de macht in handen krijgt). De handen van deze heeren zijn niet gauw gevuld. Dat neemt niet weg dat het rapport een grooten voor uitgang voorstelt op het bestaande bestuur. In de provincies, waar het bestuur zal heb ben te waken voor de meeste en meest directe belangen der bevolking zullen de Indiërs de volle maat van zelfbestuur ontvangen en normaal vrij van toezicht, inmenging en lei ding door het centrale bestuur. Aan de di recte leiding van den Britschen ambtenaar in bestuurszaken komt een einde. En althans het beginsel van Indische verantwoordelijk heid In het centraal bestuur wordt erkend. Tenslotte is de vereeniging van de Indische staten met Britsch Indië in een enkele fede ratie een belangrijke stap in de richting van een Al-Indische bestuurspolitiek, die het ide aal is van de Indische nationalisten. Met dat al bevredigt het rapport Indisch nationaal sentiment op onvoldoende wijze. Dat blijkt ten overvloede uit de kritiek, die daarginds als een storm is opgestoken. Hoe zal de zaak zich thans verder ontwik kelen? Wellicht zullen de Indische politici be- reid blijken, wanneer de hevigheid der teleur stelling is geluwd, het rapport bij wijze van termijn voor latere concessies te aanvaarden. Indien zij alleen waarde toekennen aan het geen hun is onthouden en geen waarde aan wat zij hebben ontvangen, dan helpt het de zaak niet; en het is ook onlogisch. Dit besef zal, moet men hopen, geleidelijk doordrin gen en zich doen gelden. De algemenee positie der democratie in de wereld moge hun te denken geven. Het rapport verschaft de In diërs meer dan menig Europeesch volk op het oogenblik het voorrecht heeft te bezitten. A. K. VAN R. Als gij lijdt aan i _of STEKEN IN DE ZIJ bedek dan de pijnlij ke plaats met een vel H!I=H:.Mch: DE WATTEN, DIE WARMTE OPWEKT Doozen a 35 en 55 ct. Bij alle apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 27 NOVEMBER Groote Kerk. Orgelbespeling 8.159.15 uur. Stadsschouwburg: Balletavond van Nina Kirsanova en Igor Schwezoff. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ned. Ind. Tooneel: „Belastingontduikers". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: H. O. V. Ledenconcert. Soliste Berthe Seroen. 8 uur. Nijverheid: Spiritisten Vereen. Harmonia,^ H. v. d, Laan over Astrologie. 8.15 uur. IJsclub voor Haarlem en Omstreken. Alg. vergadering. Café-rest. „Bolwerk". 9 uur. Palace, Cinema Variété: „Tarzan's verdere avonturen". Op het tooneel: The Fellows, dans fantasieën. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Blossom Time", Schu- bertfilm. Op het tooneel: Chick Finks Trio, sensational roller skaters. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Koningin Chris tina" voor de vierde week geprolongeerd. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Middenstandstentoonstel ling. Monopole. 14.30—17.30 en 20—1 uur. WOENSDAG 28 NOVEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Too neel met Op het Nippertje. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Kindervoorstelling De booze Koopvrouw en Twee beroemde Clowns. 2.30 uur. Brinkmann: Tentoonstelling Ned. Kantver- eeniging Het Molenwiekje. 10.30—12 en 25 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Zandvoort: Middenstandstentoonstel ling. Monopole 14.3017.30 en 201 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10