Ik doe St. Nicolaas- ïnkoop en. UIT 2600 RIJMEN Problemen voor mannen. DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Maar hoe die zijn op te lossen. laaspakje en dan daarna het inwisselen van dezen bon tegen het verlangde. Zoo kunnen de heeren met alles doen. Ook met handschoe nen, stellen ondergoed, sjaals, enz. Het is zelfs niet noodig dat de koopster weet hoeveel zij besteden kan. Het te besteden bedrag kan in code op den bon geschreven worden, desnoods met de afspraak met schenker, dat he: eenige guldens duurder mag zijn, welk verschil dan later wel verrekend wordt. Sommige heeren sluiten in het St.-Nicolaas pakje een postcheque in, wat wel gemakkelijk maar niet zoo aardig is als een bon van een winkel, omdat de man dan nog de kans loopt dat de vrouw met een hoed thuiskomt, ter wijl het geld bestemd was voor een japon. Dan loopt de man de kans, dat hij over en kele weken bovendien nog aan de japon moet gelooven Met een verlicht hart ging ik weg. Ik werk dezen St.-Nicolaasdag voor mijn moeilijke cadeaux met bonnen! En ik schrijf dit in de courant om ook de zorgen van vele mijner lotgenooten te verlich ten. Een radelooze man in een paleis voor vrouwen. Alle mannen vreezen den tijd dat eind No- vember op den kalender komt. De dag van St. Nicolaas komt dan immers angstig nader! En voor 5 December moeten de inkoopen ge daan zijn! Een geschenk na dien dag gezon den, wordt wel geaccepteerd, maar slechts matig op prijs gesteld! Hij en vooral zij die nog zoo'n verlaat pakje ontvangt, voelt zich als een x-eeds half-vergetene De meeste mannen stellen het koopen van cadeaux uit tot den laatsten dag. Niet omdat zij, als ze het hebbeix. moeilijk van hun geld afstand kunnen doen, er is immers tóch geen ontkomen aan! maar, omdat het win kelen voor hen een straf is en bovendien om dat zij het moeilijk met zich zelf eens kunnen worden, welke verrassingen het moeten zijn. Een mijner vrienden was vertrouwelijk. Hij zei; Het is voor mij altijd een sport niet alleen te weten te komen welke verlangens mijn vrouw, kinderen en vrienden hebben, maar hen ook „heel ongemerkt" te vertellen, wat er op mijn eigen verlanglijstje staat. Dit jaar nog meer dan anders, omdat de bezuiniging het wenschelijk maakt vooral cadeaux te koopen die, zooals dat in advertenties staat, „nuttig en practisch" zijn. Als ik zie aankomen, dat mijn vrouw over enkele weken overtuigd zal zijn, dat zij een nieuwe japon broodnoodig heeft, dan vind ik het een geniaal idee haar reeds met St. Nicolaas te verrassen met het begeerde. Zoo is het met handschoenen, hoeden, zak doeken, taschjes, eau de cologne, toiletartike len, schoenen, enzoovoort. Zoo maak je met St. Nicolaas blijde gezichten en het econo misch evenwicht wordt niet verstoord. Als je het practisch aanlegt dan is het soms zelfs mogelijk aan anderen artikelen te geven waarmee je zelf blij bent. Als je voor je zelf erkennen moet, dat enkele meubelstukken, kleeden of een radiotoestel vernieuwd moeten worden, moet je de huiselijke conversatie zoo diplomatiek leiden, dat je vrouw of je volwas sen kinderen het als een ideaal van zich zelf gaan beschouwen als er met St. Nicolaas iets nieuws zou komen om het oude te veiwangen. Ongemerkt moet. je vertelleix, dat je tegen woordig dit of dat merk sigaren of sigaretten heel goed vindt, dat je scheermes slecht gaat worden, dat je portefeuille haar beste dagen gekend heeft, dat je sigaren-aansteker hope loos defect is, dat die of die firma een lekkere tafelwijn kan leveren tegen matigen prijs, dat de rooktafel die je vriend Jan den Dieje voor zijn verjaardag gekregen heeft, smaakvol is en ook je eigen kamer zou vervolmaken, dat je vulpen schandelijk lekt, dat je in de etalage vaix X een mooie das zag hangen Mijn vrouw wees ik er op, dat de fotografen in den laatsten tijd zulke mooie kinderfoto's maken. Ik zou het eens aardig vinden, als wij binnenkort onze kinderen lieten fotografeeren. Het is zoo aardig voor later, voegde ik er bij. Nu ben ik overtuigd, dat mijn vrouw met de kinderen heel gauw naar een fotograaf stapt, om nog te maken, dat de proef voor St. Nico laas in orde is om mij te „verrassen" Verplichte kindertoeslag in bedrijven? Regeering bereidt een regeling voor. Slechts daar ingrijpen, waar een vrijwillige regeling bestaat. Verpanding van effecten. Overdracht van beschikkingsrecht of van eigendom? Van deze wijze lessen van mijn vriend heb ik geprofiteerd. Het ging best! Het is zeld zaam zoo spraakzaam huisgenooten in deze dagen zijn.... Mijn vrouw had het toen ik maar even het onderwerp aanroerde over de modekleur voor japonnen, die, daar was ze van overtuigd, uitstekend bij haar teint en haar zou kleuren. Mijn oudste dochter die van die ideale kleur al een mantel draagt, vond het zoo jammer, dat haar tasch er wit bij kleurde, daar moest ze nu eens zoo'n kleur tasch bij hebben, maar haar zakgeld liet niet toe dien wensch te vervullen, 't Is waar als zij nu eens zoo'n tasch zou krijgen, dan moesten er ook nog andere handschoenen bij komen, eerst dan zou de combinatie tip-top zijn. Ik plaatste er gauw een passend betoog naast. Ja, zei ik, men moet zijn verlangens niet al te hoog gaan stellen. Ik hoorde bij mijn vriend la Moppe een serie nieuwe opnemingen van Richard Crooks. Ik zou die ook wel graag allemaal voor rnyn gramofoon hebben, maar ik zou al blij zijn als ik enkel maar het nummer had van. Het nummer zelf vei'klap ik hier niet. want dan ben ik bang het binnenkort bij al mijn ken nissen die een gramofoon hebben te zullen hooren. De diplomatieke onderhandelingen waren afgeloopexx. Ik had de verlanglijstjes van al len die ik met een of meer geschexxken beden ken moet compleet. Maar nu kwam het moei lijke werk: de pi-actische uitvoering. Veel wat er op de verlanglijstjes staat zal mij seen zorsen baren. In een banketbakkerij weet"ik best de dingen te kiezen waarvan mijn huissenooten 'en ik zelfi houden Mijn kapper vertelt mij wel ongevraagd met welke flesch- jes, potjes en doozen ik blijde gezichten kan tooverer Maar er stonden ook eenige dingen op, die mij in wanhoop brachten. Voor'mijn vrouw moest ik een japon heb ben. plus een stel luxe-ondergoed en voor mijn oudste dochter o.a. handschoenen, de laatste maat 6 3 4. Er was mij te verstaan gegeven in welken winkel men het beste keus kon maken. Op een kalmen Maandagmorgen dan win kelen de dames zelden toog ik naar het ge geven adres. Tweemaal ben ik den winkel voorbij geloopen. maar bij den derden keer kreeg ik courage binnen te stappen. Ik zou overlegde ik mij zelf niet de flater begaan van een bekend ingezetene van een der Ken nemei'landsche dorpen. Deze heer, die bekend staat als het type van degelijkheid en vol maakte huwelijkstrouw, stapte een winkel in damesmode-artikelen binnen om een stel zij den ondergoed te koopen. Hij had de onvoor zichtigheid met nadruk te verzekeren, dat het voor zi.jn vrouw was. De uitwerking van die verklaring was evenwel anders dan hij ver wacht had. De dames die hem bediexxden giebelden achter hun hand, alsof zij juist nu zijn soliditeit wantrouwden.... In mijn verwachting dat ik op dit oogen- blik de eenige klant in den winkel zou zijn werd niet veiwuld. Er stond al een medeslacht offer. Een heer omringd door winkeldames die hem overstelpten met artikelen die op het verlanglijstje van zijn vrouw stonden. Blijk baar moest hij een peignoir en ondergoed hebben. De juffrouwen wezen hem op het bij zondere van de kleur, de kwaliteit van het goed, het verschil in model, enz. Ik hoorde den m'nheer klagen: „De kleur kan ik beoor- deelen, maar van de kwaliteit en het model heb ik geen vei-stand Wat moet ik nemen?" Een der juffrouwen werd practisch: „Welke maat heeft mevrouw?" Toen zag ik den koo- oer kleuren, op die vraag had hij niet gere kend. Ik glunderde inwendig, want ik had mijn vrouw heel handig laten vertellen, dat zij 44 had. maar ook nog wel een 42 kon hebben, als die wat royaal uitviel. Ik zou dus een goede beurt maken Mijn lotgenoot-kooper gaf het op. De keus voor hem was blijkbaar zoo groot, dat hij ten slotte maar hopeloos zei: juffrouw stuurt u maar dit en dat. als het niet naar den zin is, komt mijn vrouw het wel ruilen. Daar trad de eigenaar van de zaak binnen. Dat was mijn uitkomst! Mannen kunnen elkaar immers beter vex-staan. Ik klampte hem aan, om hem deelgenoot van mijn zorgen te maken. „Wat moet ik doen?" zoo vroeg ik hem. Hier volgt zijn verstandige raad: moet niet zelf een japon voor uw vrouw willen koo pen. Het wordt wel aangenomen, dat een vrouw een japon graag draagt als haar man die mooi vindt, maar er zijn nog al eens uit zonderingen op dien regel. Bovendien bent u er niet als u zoo'n vage omschrijving van den maat hebt. 't Is een feit, dat sommige dames niet alleen met hun jaren, maar ook met hun maten smokkelen. De slanke lijn doet nog al tijd opgang De Hollandsche vrouw heeft "zich daarbij aangepast. Het eigenaardige is, dat in het algemeen de maten van de japonnen met 2 verlaagd zijn. Vroeger waren de courante maten 44 en 46. terwijl er ook nog veel 48 en zelfs 50 verkocht werden Tegenwoordig zijn wij gezakt tot 42 en 44. grootere maten zijn een zeldzaamheid. Nu doet zich de verklaar bare omstandigheid voor, dat sommige dames er tegenover haar vrouwelijke kennissen op pochen, dat zij een 42 kunnen hebben, terwijl ze in werkelijkheid nog moeite hebben zich in een 44 te wringen. Als u nu een 44 voor uw vrouw moet hebben, zou ik ook maar rekenen met de mogelijkheid, dat een klein-vallende 46 ook kan passen. Na die maten-theorie ging het mij duizelen. Maar er kwam nog meer! De winkelier vervolgde: Met handschoenen is het evenzoo. De slanke lijn heeft blijkbaar ook de han den der dames kleiner gemaakt. Althans in hun verbeelding. Iemand die vroeger 7 di'oeg, meent nu wel met 6 3/4 toe te kunnen, hoewel ze de kans beloopt, dat de naden de krachttoer van het aantrekken niet doorstaan. Als een dame dus losjesweg vertelt, dat zij 6 12 draagt is het eigenlijk raadzaam met een 6 3 4 aan te komen. De winkelier zag dat mijn gelaat een ang stige uitdrukking kreeg. Toen kwam zijn vertroosting: Wij naken het zoo zei hij den heeren in dezen St, Nicolaastijd gemakkelijk. Wil iemand aan zijn vrouw of dochter, moeder of zuster, (trouwens wij vragen niet aan wie), een japon of ander kleedingstuk cadeau geven dan vraagt hij ons een bon. waarop de bevoordeelde zelf het ver langde artikel kan uitzoeken. Trouwens in alle winkels is dit toe te passen. De dames vinden het koopen een aangename bezigheid, zoodat die dan een dubbel genot smaken. Eerst het krijgen van de bon in het Sl.-Nico- Hooge Raad van Arbeid zal advies uitbrengen. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hooge Raad van Arbeid aanhangig ge maakt een voor-ontwerp van een wettelijke regeling in zake verplichte bedrijfskindertoe- slag. Aan een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal worden opgedragen omtrent dit voor-ontwerp prae-advies uit te brengen. In de memorie van toelichting zegt de mi nister aanleiding te hebben gevonden om de indiening van een wettelijke regeling ter zake te bevordei'en. Uit de cijfers der laatste volks telling valt te berekenen, dat nog geen 23 pCt. van het totaal aantal gezinnen in Nederland meer dan drie kinderen telt en nauwelijks 14 pCt. meer dan vier. Het zijn dus niet alleen de zeer groote gezinnen, wier levenspeil zich op een lager niveau dan het gemiddelde moet instellen. Op zichzelf zou dit, naar men mag aan nemen, nog niet tot een ruime invoering van het stelsel van kindertoeslagen geleid heb ben. De zaak krijgt een ander aspect, wanneer het loonpeil aan den lagen kaxxt is. Kan onder die omstandigheden een gezin met drie of vier kinderen zich niet meer dan het noo- dige aanschaffen, dan is het duidelijk, dat de groote gezinnen tekort komen. Dit is nu in allerlei kringen aangevoeld als een ongezonde toestand en door het geven van kindertoeslag tracht men althans de grootste moeilijkheden voor de kinderrijke gezinnen uit den weg te ruimen. Wanneer men aldus in een bedrijf de han den ineenslaat om tot een kindertoeslagreke ning te komen, dan verdient die daad van solidariteit naar het oordeel van den minister toejuiching. Kan hier echter ook een taak liggen voor de overheid? Of moet deze af zijdig blijven, ook thans nu de groote gezin nen meer dan in normale tijden de steun der kindertoeslagen noodig hebben? De minister acht het alleszins verdedig baar, dat de overheid door ten dezen een grens te stellen aan de individueele vrij heid van deix werkgever, er toe medewerkt, dat hetgeen de groote meerderheid van een bedrijf tot nu toe op het gebied van kinder toeslag vrijwillig in stand hield, niet in ge vaar gebracht wordt door het afzijdig blijven van een minderheid in het bedrijf. Primair is de eisch, dat een vrijwillige regeling bestaat. Het ontwerp laat het aan den minister over te bepalen, of het deel van het bedrijf, waar voor de kindertoeslagregeling geldt, voldoen de groot is om invoering van verplichten kindertoeslag gerechtvaardigd te kunnen hee- ten. De bestaande fondsen worden in de wette lijke regeling ingeschakeld. Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van zekeren de Ch. tegen de curatoren in het faillissement van de firma Scheurleer en Zonen. Appellant de Cn. had op 18 November 1931 aan de firma Scheurleer en Zoonen verpand drie aandeelen in de N V Bagelen Thee en Kina Mij. en twee certificaten van aandeelen in de N.V. Panolan. Na de faillietverklaring der firma vorderde appellant deze stukken als zijxx eigendom te rug. Curatoren beriepen zich daartegenover op het feit. dat in de tusschen appellant en de firma gesloten prolongatie-overeenkomst en de daarbij behoorende akte van surplus geen nummers van de in pand gegeven effecten zijn vermeld en op de bepalingen der overeen komst dat de firma gemachtigd zal zijn de verpande effecten desgewenscht in haar al- gemeenen effectenvoorraad op te nemen en dat de firma slechts van premieloten de ge deponeerde nummers heeft te verantwoorden. Voorts beriepen curatoren zich op het feit dat de firma dan ook inderdaad de effecten in den algemeenen voorraad heeft genomen, waaruit zij de gevolgtrekking maakten, dat appellant niet een recht op afgifte had van dezelfde fondsen als die, welke destijds door hem aan de firma zijn ter hand gesteld, maar alleen zou hebben behouden een recht op uit levering van gelijksoortige fondsen, Het Hof heeft de ingestelde vordering toe gewezen. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884 Belgische kocht voor 3000.-. Winkeliers ontvingen echter geen cent. ROTTERDAM. 26 Nov. (V.D.) De cen trale recherche te Rotterdam heeft aange houden de 42-jarige Belgische juffrouw R. M L. geboren S. Over haar waren bij de po litie een groote hoeveelheid klachten ingeko men wegens flesschentrekkerij. Zij heeft bij verschillende winkeliers groote inkoopen gedaan als serviezen, bontjassen, tafelzilver en een complete keukenuitrusting, alles ter waarde van bijna f 3000. Een groot deel van het gekochte, dat alles niet betaald werd, was nog niet afgeleverd Wat wel door winkeliers aan haar was afgeleverd kon de politie in haar woning in beslag nemen. ZAANSTREEK HOOPT NOG OP SAMEN VOEGING. In verband met het feit, dat dezer dagen bekend is geworden, dat de heer D. J J. Hel lema, tegen 1 Febr. 1935 om gezondheidsrede nen ontslag als burgemeester van Zaandijk heeft gevraagd, heeft het comité tot samen voeging van Zaangemeenten den minister verzocht geen definitieven opvolger te benoe men, zoolang de kwestie der samenvoeging nog hangende is. Brutale berooving door jongmensch. Dame enveloppe met inhoud ontrukt. Toen een dame. die Maandagavond in de Ceintuurbaan te Amsterdam in een winkel in koopen had gedaan, op haar fiets stapte, werd zij geruimen tijd gevolgd door een jong mensch, dat eveneens een rijwiel bereed. In de Koningslaan gekomen, kwam hij naast haar rijden en. haar aansprekende, deelde hij haar mede, gezien te hebben dat zij in den winkel een gulden te weinig van het wissel geld had terugontvangen. De aangesprokene had het geld in een enveloppe gedaan, die zij niet had weggeborgen. Zij stapte van haar fiets om zich van de bewering van het jong mensch te overtuigen. Laatstgenoemde griste haar op hetzelfde oogenblik de enveloppe, die een bedrag van f 4.75 bevatte uit de hand en ging er vandoor. De dame ontmoette even daarna een agent, wien zij een vaag signale ment van den dader kon opgeven. Wel vertel de zij, dat hij op een fiets reed, die de aan dacht trok door het vele nikkel. De agent ging op onderzoek uit en mocht, op den Willems parkweg gekomen het genoegen smaken, daar een jongeman aan te treffen wiens fiets veel overeenkomst had met de door de bestolene gegeven beschrijving. Aangezien de wielrijder boveixdien geen licht op had, hield de agent hem aan en bracht hij hem over naar het bu reau Overtoom. De dame, wier adres was ge noteerd. werd op het bureau ontboden. Zij ontdekte in den arrestant onmiddellijk den man, die haar beroofd had. De enveloppe was niet op hem bevonden, wel het bedrag van den inhoud. Na zijn verhoor is hij achter slot en grendel gezet. heeft P. GASUS, de rijmelaar van ons blad, er een kleine honderd gekozen voor verzameling in boekvorm. Haarlem's Dagblad geeft dit boekje uit, als premie aan zijn lezers, voor den zeer lagen prijs van 25 cent. Laat U deze gelegenheid, om het beste werk van onzen dichter nog eens te herlezen, niet ontgaan. Verschaf een ander met dit kleine geschenk aangename verpoozing. WLADIMIR BIELKINE maakte er een twintigtal geestige penteekeningen bij. 95 rijmen 128 bladzijden 25 cent per exemplaar Thans verkrijgbaar ten kantore van Haarlem's Dagblad tusschen 8 en 6 n.m. Tevens door bestelling bij den bezorger. 27 November: Wij kunnen niet nalaten onze stad- genooten te wijzen op de mensch- lievende poging van de Gebr. Van Amstel, Kloppersingel 15, die de winst hunner melkinrichting, te maken op 1 December a.s., zullen ter hand stellen aan den Burgemeester, ter tegemoet koming in de ondersteuning van de Algemeene Armen alhier, terwijl een ieder die dien dag zijn melk aan ge noemde inrichting koopt, den prijs zelf moet bepalen, met andere woorden, dat zoo men een kan melk koopt, en men geeft b.v.b. 25, 50 cents of meer, het overschietende bedrag mede ten bate der Algemeene Armen komt en aan den Burgemeester wordt ter hand gesteld. Wij betwijfelen niet of deze poging tot leniging van den nood van zoovele onzer arme stadgenooten verdient alle aan beveling. daar ieder in de gelegenheid is iets tot dit goede doel bij te brengen. Door onze lens gesnapt. MR. DR. F. A. BIJVOET. Ml*. Dr. F. A. Bijvoet, sedert Juni 1927 lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, werd geboren te Haarlem op 22 October 1901. Hij studeerde te Amsterdam en te Fribourg, in Zwitserland en promoveerde te Amsterdam op een dissertatie, getiteld ..Directe volkswetge ving, referendum en volksinitiatiefrecht". In 1925 vestigde de heer Bijvoet zich als ad vocaat te Haarlem en reeds in Juni 1927 werd hij gekozen tot lid van den Raad. Hij is thans voorzitter van de Katholieke- en van de rechtsche Raadsfractie. In het openbare leven vervult Mr. Bijvoet nog verschillende functies. Zoo is hij om. Curator van het gymnasium, voorzitter van het Centrum Comité van de Vereen. ..Konin ginnedag", secretaris van de Katholieke Lees zaal,, vice-voorzitter van de afd. Haarlem van den R.K. Vredesbond. bestuurslid van de aid. Haarlem van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede en lid van den Raad van Studie en Documentatie der R.K. Staatspartij. Crematie prof. W. de Sitter. Onder zeer groote belangstelling heeft te Westerveld de crematie plaats gehad van den te Leiden gestorven hoogleeraar en directeur van de Leidsche sterrenwacht, prof. dr. W. de Sitter. Prof. de Sitter was een sterrekundige met een wereldnaam. De rector magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. W. van der Woude. zeide, dat de Leidsche Universiteit, trotsch op de Sitter is geweest om de wijze waarop hij Leiden's naam heeft hoog ge houden. Niet minder eert men hem echter als vriend in den senaat en in den kleineren kring van de faculteit. Hij was een goed mensch en meer dan een verstandig man, hij was een wijs man. Dr. J. H. Oort, conservator bij de Sterren wacht sprak een herdenkingsrede uit. Prof. de Sitter, zoo besloot hij, voor ons allen, die met u samen werkten, door uw heengaan is een leegte gekomen, welke niet aan te vullen is, maar het hooge ideaal, dat u zich gesteld had en trouw, waarmee u dat door uw geheele leven heen hebt nagestreefd staat als 'n stralen de herinnering, die ons ook nu nog moed in spreekt, in onze gedachten gegrift. Prof. dr. J. Huizinga herdacht den over ledene als vriend. VALSCHIIEID IN GESCHRIFTE IN AUTHENTIEKE ACTE. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewe zen in de zaak van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage tegen een arrest van dat gerechtshof waarbij A. J. K., candidaat-notaris te 's-Gravenhage. van rechtsvervolging is ontslagen ter zake van het hem ten laste gelegde plegen van valschheid in geschrifte in een notarieele akte. nl. de op richtingsakte van de N.V. Parkflat Marlot. Hij had daarin de valsche opgave doen opne men. dat f 40.000 in contanten gestort was, terwijl in werkelijkheid belangrijk minder ge stort was. De hooge Raad heeft den cand.-notaris tot f 1000 boete subs. 3 maanden hechtenis ver oordeeld.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5