DIAMANT HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent voor Ragout Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 HA'ARCEM'S DAGBLAD 6 „Nederlandsche industrie moet worden gesteund." De lieer Meyer de Vries voor de Vereeniging voor Nederlandsch Fabrikaat. De vereeniging Nederlandsch Fabrikaat kwam Dinsdagavond in Brinkmann bijeen, waar de heer Meijer de Vries, referendaris aan het departement van Sociale Zaken een voor dracht hieid over het werkloosheidsvraagstuk in verband met de bevordering van het koo pen van Nederlandsch fabrikaat. De heer Meijer de Vries zei dat Nederland in 1933 f 123 000.000 aan steun en dergelijke uitgaf, aan werkloosheidsverzekering ook nog enkele tientallen millioenen! De werkloozen met hun gezinsleden vormen een aantal als Amsterdam's bevolking. En dit aantal moet de rest van ons land. reeds gedurende jaren, onderhouden. Deze cijfers zijn niet te laag. in tegendeel. want er zijn nog talrijke andere bronnen die steun aan armlastigen, die vaak ook niet zijn ingeschreven verleenen. Spr. vergeleek der. toestand van voor den oorlog doch. aldus de heer Meijer de Vries ,.men moet niet gelooven dat de verslechte ring alleen door den oorlog en de daardoor veranderde tijdsomstandigheden is ontstaan. Na 1914 heeft men een scherp onderscheid gemaakt tusschen steunverleening aan hen die niet werken konden door hun persoon lijke ongeschiktheid, en zij die slachtoffer werden van de omstandigheden. Zoo kwam ook het onderscheid tusschen aalmoes en steun. Spr. ging de verschillende vormen van steunverleening na en begon met de Werk loosheidsverzekering van 1917, waarvan men wel eens zegt dat 't verkeerd is om aan de vakvereenigingen een groote macht toe te kennen. Volgens spr. zijn deze verwijten on juist. daar de vakvereenigingen een historisch recht op deze belangrijke positie hebben. In dien men onbevangen tegenover deze kwestie staat, moet men groote bewondering hebben voor 't werk der vakvereenigingen. Over 't al gemeen (uitzonderingen komen overal voor!) werkt de regeling uitstekend en zonder vak vereenigingen zou het 't rijk nog veel meer kosten. Een verzekering als deze is echter alleen be rekend on een matige werkloosheid. Dat is ook spoedig gebleken en de vereischte maat regelen kwamen eveneens gauw. Wanneer men zegt dat steunverleening ar- beidsschuwheid in de hand werkt, geeft men blijk geen verstand te h;bben van den toe stand. Onder de honderdduizenden mag wel eens een zwart schaap zijn, toch kan men daardoor 't geheele stelsel niet veroordeelen Dat velen meenen dat voor den steun ge werkt zou moeten worden, is een verheugend verschijnsel. Natuurlijk is 't veel beter de menschen voor geld te laten werken dan dat zi.i moeten rondloopen. Maarwerkver schaffing kost toch nog veel meer geld. en het is geen gemakkelijke taak alle werk loozen werk te verschaffen. Men vergete toch vooral niet dat geregeld ongeveer 50.000 ar beiders door de werkverschaffing worden be zig gehouden. In alle provincies vindt men de vruchten der werkverschaffingen. Het moge waar wezen dat het natuurschoon wel eens wordt aangetast, aan den anderen kant schept, de werkverschaffing (afgezien van het practisch element! ook veel schoons, wat soms pac na jaren goed tot zijn recht komt. Toch kan nog meer worden gedaan en het is de taak der gemeentebesturen mee te ar beiden, anders.... aldus spr. moet er maar een beetje dictatoriaal worden ingegrepen. Wel zijn de objecten vaak moeilijk te vin den. Daarvan is Haarlem een bewijs. Bevordering der industrie, van Nederlandsch fabrikaat, is bovendien van 't grootste belaner. Er wordt nog te veel in het buitenland besteld: dat is niet noodig. Men moet niet streven naar autarkie, wel echter naarlijfsbehoud. Het buitenland dwingt ons wel tot deze overwe ging. Soms negeeren zelfs overheidsbedrijven het feit dat men voor een gelijk bedrag in het eigen land terecht kan. Dit noemde de heer Meijer de Vries „positieve tegenwerking". En tusschen tegenwerking en achteloosheid ligt een ruime schaal van on-nationaal besef. Het is noodig dat van overheidswege regels worden gegeven voor 't bestellen in het bui tenland. Er zijn gevaren verbonden aan dit ..opsluiten in eigen land", doch de juiste for- miileering der voorschriften is een kwestie van later zorg. Onze industrie moet in dezen tijd nu eenmaal krachtig worden gesteund. De heer Meijer de Vries beantwoordde vra gen en daarna liet de heer H, F. R. Snoeck aanschouwelijk (met silhouetten) de Neder- landsche industrie door de eeuwen heen zien. Hij begon bij de Batavieren, en de vertooning was alleszins leerrijk. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrond'ssements-rechtbank te Haarlem zijn op 27 November de navolgende faillissementen uitgesproken: J Lanser. handelende onder den naam of firmanaam Gebroeders J. en J. Lanser, land bouwer en kweeker te Aalsmeer, Kerkweg. Curator Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink te Haarlem. Herman Pot. fotograaf te Zandvoort, Zand- voortschelaan 235, zaakdoende te Haarlem, Gierstraat 16. Curator Mr. E. van Tuinen, te Beverwijk. Rechter Commissaris Mr. E. J. W. Top. Opgeheven werden de navolgende faillisse menten wegens gebrek aan actief: D. H. van Daalen. Rijwielhandelaar te Haarlem. Korte Lakenstraat 2. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. D Koper, waschverzender te Zandvoort-, Helmerstraat 15. Curator Mr. W. de Rijke, Haarlem. J. H. F. Rap, hotelhouder te Haarlem, Jans- weg 20. Curator Mr. G. W. C. Pliester te Haarlem. G H. da Costa. vischventer te IJmuiden. Gerard Doustraat 57. Curator Mr. Dr. A. v. d. Flier te IJmuiden- Oost. G. H. J. Immink. koperslager te Haarlem, Breestraat 30. Curator Mr. A. Klein te Haarlem. Vernietigd werd het navolgend faillissement op grond van verzet: De nalatenschap van wijlen H. Bakker, in leven aannemer, gewoond hebbende te Haar lem. Leidschestraat 56. Curator Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. Geëindigd werden de navolgende faillisse menten wegens verbindend worden der eenige ultdeelingslijst. M. Koedijker, rijwielhandelaar te Haarlem. Cronjéstraat 154. Curator Mr. W. de Rijke, te Haarlem S. Hogeland, koopman te I-Jmuiden. Curator Mr J. A. B. Sanders te Beverwijk. A. Meijer, wafelfabrikant te Zaandam. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. Nederlandsche Kappersbond. De nood in het Kappersbedrijf. De afdeeling Haarlem van den Ned. Kappers- bond vergaderde Dinsdagavond in „De Leeuwerik", onder leiding van den afdeelings- voorzitter, den heer N. J. Vos. (Dergelijke vergaderingen zijn of worden gehouden in 35 verschillende plaatsen van ons land. Als spreker trad op de heer Th. J. Meyer, van Amsterdam, die het onderwerp behandel de: „De nood in het kappersbedrijf; de oor zaak en de middelen tot verbetering". De toestand in het kappersbedrijf. zoo be gon spr., Is slecht. De nood is geworden tot angst. In den tijd van een half jaar zijn 373 zaken verdwenen, in 1933 en in 1934 is het heusch niet beter geworden. Een ontelbaar aantal bedienden is op straat gekomen. In geheel Nederland zijn 8000 a 9000 kappers zaken; 1500 kappersbedienden loopen zonder werk. Een gehuwd kappersbediende kan met ver. val f 15 a f 17.50 verdienen: maar er wordt wel f 6 a f 7 aangeboden. Het aantal klanten der heerenzaken neemt zeer af; ook het öamesbedrijf is er niet beter op geworden. De oorzaken van den slechten toestand? Het aantal vakgenooten is veel te groot en dat wordt weer veroorzaakt doordat er maar onbeperkt leerlingen worden aangenomen. Inte Onsman heeft indertijd willen komen met een leerlingenregeling, maar de vakge nooten hebben car niet aan gewild. Het par ticulier vakonderwijs heeft er ook toe mede gewerkt, dat het aantal kappers maar st toenam. En dan is nog een groot euvel: de buiten- lanösche werkkrachten. De Bond is niet tegen buitenlanders in 't algemeen en is altijd internationaal georiënteerd geweest, maar nu is toch wel het oogenblik gekomen om de grens voor de buitenlandsche werkkrachten te sluiten zooals in 12 Europeesche landen reeds is geschied. Nu moet gelden: Holland voor de Hollanders! Deze eisch is bittere nood zaak en moet niet beschouwd worden als vijandigheid tegenover de buitenlanders. Aan de bandeloosheid ten opzichte van het oprichten van zaken, waarvan van te voren kan gezegd worden, dat zij toch geen levens vatbaarheid bezitten moet een eind komen. De steun van de overheid is hiervoor noodig. De tijd van onbeperkte vrijheid is voorbij. Terwijl de bevolking van Nederland tusschen 1 Januari 1931a Juli 1933 is toegenomen met 3 3/4 pet., is het aan tal kappersbedrijven in dienzelfden tijd met 29 pet. toegenomen. Een Bedrijfsraad zou n het vak zeer goede resultaten kunnen bereiken, maar dat moet dan niet een lichaam zijn, dat zich alleen met praten bezighoudt, maar dat werkelijk wat doèn en beslissen kan. Ook zal er moeten komen een comité voor samenwerking tus schen patroons en bedienden Een motie. Zonder discussie en met algemeene stem men werd de volgende motie aangenomen. De vergadering van oordeel dat de toestand in het kappers bedrijf. ten gevolge van het onevenwichtig groot en steeds stijgend aantal kapperszaken zeer zorgwekkend is en dat bescherming van het kappersbedrijf van overheidswege drin gend noodig is, betreurt he; ten zeerste, dat het kappers bedrijf niet is opgenomen in de lijst van beroepen, die vallen onder de wet, regelende den arbeid van vreemdelingen en dringt er bij de Regeering met klem op aan, het kappers bedrijf alsnog in die lijst op te nemen. „OP 'T NIPPERTJE" GAAT NIET DOOR. Fie Carelsen, lid van het gezelschap Ver. Rotterdamsch-Hofstad Tooneel is plotseling ziek geworden. Daardoor kan de voorstelling van Op het Nippertje, die hedenavond in den Stadsschouwburg zou worden gegeven, niet doorgaan. DAGEUJKSCH WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) DE EMMAZEGEL. De termijn van verkoop van den tubercu- lose-weldadigheids-postzegel loopt ten einde, waarom wij de aandacht van onze lezers nog eens vestigen op dezen zegel, den Emmazegel. Nog slechts 2 dagen zijn deze zegels verkrijg baar: 30 November sluit de verkoop der tu- berculose-zegels onherroepelijk. De postzegel blijft echter nog geldig voor frankeering ge durende het geheele jaar 1935. Ieder kan dus gerust een flinke voorraad van deze post zegels opdoen en daardoor de verpleging van tuberculose-patiënten steunen. Het Dames-Comité voor den verkoop van deze postzegels, dat de laatste dagen nog een drukken toeloop verwacht, zal op Donderdag en Vrijdag weer een stand plaatsen in de hal van het postkantoor, waardoor het wachten aan de loketten voorkomen wordt. Tenslotte willen wij er nog even aan her inneren, dat ieder, die 100 Emmazegels koopt, een praktisch, keurig uitgevoerd postzegel zakétui daarbij cadeau ontvangt. EVANGELIST JAN SEVENSMA Op Donderdag 29 November zal de Volks evangelist Jan Sevensma spreken in de Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan. Zooals men weet is hij de vorige maand teruggekeerd van zijn tournee door Amerika, waar hij meer dan 200 samenkomsten hield en o.a. ook een Hollandsche evangelisatiedienst voor de Radio leidde. Uit verschillende brieven van in Amerika woonachtige Hollanders, die hem naar aanlei ding daarvan schreven, hoopt de heer Sevens ma a.s. Donderdag iets voor te lezen. De sa menkomst vangt aan om 8 uur en is vrij toe gankelijk. FLEDERMAUS MET FRITZ HIRSCH. Op Dinsdagavond 4 December zal Fritz Hirsch een voorstelling komen geven in den Stadsschouwburg van de Johann Strauss. operette „Die Fledermaus", waarmee hij tot heden toe overal 'n groot succes heeft behaald. Voor deze operette werd het orkest, onder leiding van Hans Lichtenstein, uitgebreid. Irma Herlitsz en Edith Kliemstein. twee jonge danseressen van de Weensche Staats- opera, dansen op muziek van Johann Strauss: Wein, Weib und Gesang. Fritz Hirsch heeft de artistieke leiding in handen. Bovendien treedt hij persoonlijk op. De vrouwelijke hoofdrollen vervullen: Maria Eisner, Claire Clairy. Lily Majus en Gertie v. Elmpt. De mannelijke hoofdrollen vervul len, behalve Fritz Hirsch, Paul Harden, Egon Karter. Leo Reicher, Heinz Speijer en Walter Triebel. N.V. „GR AN ITO" - Tel 14028 N. BOER KOEL - AELBERTSBERGSIR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van l ij n, soepel van p r ij s (Adv. Ingez. Med.) BAK- EN BRAADVET NU 40 CT. PER POND (Adv. Ingez. Med.) Provinciale Staten. Behandeling der Provinciale begrooting. (Zitting van Dinsdagmiddag) Dinsdagmiddag kwart voor twee werden de algemeene beschouwingen over de Provinciale begrooting voor 1935 voortgezet. De heer VanderWalle (S.D.A.P.) meent dat de taak van het provinciaal bestuur niet meer aanvullend kan zijn. Misschien kon dat vroeger plaats hebben, maar thans is dat niet meer voldoende, nu er zulke geweldige ver schuivingen geconstateerd worden en zooveel ernstige vraagstukken, o.a. dat van de werk loosheid, de aandacht vragen. Het provinciaal bestuur moet meer zelf doen. Van eenige op leving ten aanzien van de werkloosheid is niet het minste te bespeuren. De algemeene be drijf stoestand is in ons land helaas nog heel slecht. Het is noodzakelijk, aan dien nood te gemoet te komen, en in de eerste plaats door arbeid. Er moet een commissie benoemd wor den, die technisch werk kan verrichten: tot wie de gemeentebesturen zich ten opzichte van maatregelen tot bestrijding der werk loosheid kunnen wenden om steun te verkrij gen. Vele gemeentebesturen doen nog niet voldoende op dit terrein, hoofdzakelijk door onbekendheid. Daarvoor moet die commissie benoemd worden: die kan dan immers van voorlichting dienen. Het is niet voldoende, dat het Werkfonds 700 plannen heeft. Wat heeft men daaraan? Laat men toch in 's hemels naam dan alvast met de uitvoering van één plan beginnen. Dan kunnen die andere 699 plannen voor zijn part nog een poosje op tafel blijven liggen. Er moet gewerkt worden, en zoo snel mogelijk. De arbeiders zeggen geluk kig nog in het algemeen: „geeft ons werk en houdt uw steun!" Alleen door arbeid kan het pauperisme bestreden worden. In Amsterdam doet men ook te weinig; er wordt lang niet voldoende arbeid aan de markt gebracht. Het verschaffen van werk komt niet alleen ten goede aan de arbeiders zelf, maar ook aan den middenstand en aan alle groepen der be volking. Er is geen enkele groep, die niet van de crisis te lijden heeft. Welnu, het allereer ste, dat als genezing kan worden aangewend, is arbeid. Met aandrang vraagt spreker, de benoeming van de door hem gewenschte com missie te willen bespoedigen. De heer Ketelaar (V.D.) zegt, dat dit college, dat vier jaar geleden benoemd is, in alle opzichten zijn plicht heeft gedaan en zeer zeker tot tevredenheid van de Provinciale Sta ten. De woorden van den heer Asscher hebben spreker doen denken aan Chantecier, die zich van kant maakte, toen hij op een morgen bemerkte dat na zijn kraaien de dag niet aan brak. Chantecier meende immers dat alleen de zon kon opgaan als hij gekraaid had! (Ge lach). De heer Ketelaar merkt ook tegenover den heer Asscher op dat een lid van Ged. Sta ten wel eens wat 'moet verdedigen, waar hij eigenlijk tegen is. Dat moet men objectief kunnen doen. Spreker heeft dat ook wel eens als wethouder van Amsterdam moeten doen. De Gedeputeerde Staten, die hier zitten door de samenwerking van verschillende partijen hebben zich goed aan de afspraak van vier jaar geleden gehouden. Wel oefent hij mèt den heer Polak critiek op Ged. Staten ten aanzien van hun houding bij het opheffen van de 41 scholen te Amsterdam. Er moesten daar natuurlijk wel eenige scholen verdwij nen, maar twaalf had men toch in ieder geval wel kunnen behouden. In sommige gevallen hebben de Ged. Staten de vrijheid van han delen van enkele gemeentebesturen belemmerd o.a. met hun circulaire ten aanzien van de ambtenaarssalarissen. Met den heer Van der Walle is spreker het eens, dat de werkloosheid in de provincie weer stijgende is. Toch kan de provincie niet de behulpzame hand bieden, als de regeeringen belemmeringen in den weg legt. Er is niet voldoende samenwerking tus schen regeering en Provinciale besturen. Met groot vertrouwen ziet hij de komende verkie zingen tegemoet. De heer Lambooy (R.K.) is van meening, dat het college van Ged. Staten het provin ciale schip in het juiste vaarwater heeft ge bracht, niettegenstaande de vele moeilijkhe den, welke overwonnen moesten worden. De R.-K. fractie heeft daar gaarne toe meege werkt. Vooral het financieel beleid van Ged. Staten heeft de volle instemming van zijn fractie gekregen. Het college heeft het hoofd koel gehouden en zich niet in een paniek stemming begeven. Het heeft versoberd, wat niet gehandhaafd kon worden. Spreker oefen de critiek op de rede van den heer Sneevliet, aan wien hij gemis van werkelijkheidszin ver- (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men koek in de pot (trom melkoek. ketelkoek)? ANTWOORD: Benoodigd: 3 ons tarwemeel, 1 1/2 ons krenten, rozijnen en sucade; 2 groote of 3 kleine eieren: ongeveer 3 d.L. lauwe melk wat zout. Klop de eieren, voeg er het meel en de lauwe melk bij en maak hiervan een mooi beslag, zon der klontjes. Voeg er de goed gewasschen kren ten en rozijnen en de gesnipperde sucade bij en het laatst de gist, die met een weinig lauwe melk is aangemaakt. Laat het dan verkregen beslag ongeveer 3 kwartier op lauwwarme plaats rijzen en roer er dan het zout door. Besmeer een warmen puddingvorm van bin nen (ook het deksel) met wat boter en bestrooi het met fijn paneermeel. Doe er het beslag in. maar zorg. dat de vorm maar van 2/3 tot 3/4 gevuld is. Sluit den vorm dan stevig en kook 2 1/2 a 3 uur au bain Marle. Zorg er voor. dat het kokende water steeds tot even beneden den rand wordt bijgevuld. Probeer of de koek gaar is door er een mes in te steken; dit moet er dan droog uitkomen. Laat zonder deksel voor de open ovendeur drogen. Opdienen met boter en suiker of met stroop. VRAAG: Hoe kan men blauw gabardine wa terproof maken? ANTWOORD: Tien minuten flink kneden en wasschen in lauw, niet te sterk, neutraal zeep sop. Daarna flink uitknijpen en 10 minuten glad ophangen. 10 minuten behandelen in een bad van 1/2 pond fijne aluin op 10 liter water. Goed uitwringen en bulten glad ophangen. VRAAG; Hoe verft men een licht grijs peau de pêche broekje blauw, zonder dat het afgeeft? ANTWOORD: Met ltoudwater kleedingverf. Handel precies voigens de gebruiksaanwijzing, die er op staat, en vooral herhaalde malen goed spoelen. VRAAG: Hoe verwijdert men een inktvlek uit een tafelkleed? ANTWOORD: Met ruim warm water stevig borstelen. Als de kleur echt is, kunt gij de vlek eerst inwrijven met een stukje sunlichtzeep en daarna met warm water borstelen. Droogbetten met zachte zeemleeren lap of badhanddoek. Is de vlek niet geheel weg, dan laat gij er wat citroensap op druppelen en laat het dan een uur stil liggen. Zoo noodig herhalen. Tenslotte met een sponsje met schoon water afsponsen; droog betten en bedekken met een laagje magnesia. Laten liggen tot den volgenden dag en eerst af schuieren, als de piek goed droog is. Magnesia is zeer licht ontvlambaar. VRAAG; Hoe verwijdert men een levertraan- vlek uit een boeclé vloerkleed? ANTWOORD: Stevig borstelen met een hard schuiertje met benzol. Goed nawrijven met een badhanddoek. Zoo noodig herhalen. Voordat de benzol verdampt is de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Goed laten drogen en daarna afschuieren. Bovenstaande behandeling buiten In de schaduw en vooral geen vuur of vlam in de nabijheid! Blijft er een gele vlek over, dan deze behande len met een warm zoepsopje: nasponsen met warm water en tenslotte sponsen met een meng sel van 1 eetlepel mierenzuur op 1 liter water. Nog eens afsponsen met schoon water en droog betten. VRAAG: Hoe verwijdert men een bloedvlek (een week oud) uit een tapls Beige kleed? ANTWOORD: Met lauw water (vooral niet warm) stevig afborstelen en met schoon water nasponsen. Is de vlek nog niet geheel weg, dan de behandeling herhalen, maar gij voegt bi het eerste water een weinig amonla liquida, Ten slotte met een badhanddoek of zachte zeemleeren lap goed droogbetten. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Hoe lang heeft iemand, die in loondienst is en ziek wordt, recht op uitkeering? 2. Hoe\eel bedraagt die? 3. Als de wettelijke uitkeering ophoudt, komt er dan nog een periode, waarin hij bvb. uitkee ring krijgt tegen een lager percentage? 4. Als alle uitkeering opgehouden heeft en de man is nog ziek en zal daardoor wel nooit meer kunnen werken, tot wien moet hij zich dan wenden? ANTWOORD: 1. Van den werkgever op het loon gedurende 14 dagen waarop het onder 3 bedoelde in mindering wordt gebracht. 2. Zie onder 1. 3. Als hij verzekerd is krachtens de ziektewet zal hij als regel verder nog 80 pCt. van het loon genieten tot een maximum van 6 maanden achter elkaar. 4. Tot Maatschappelijk Hulpbetoon VRAAG: Volgens een inspecteur van den Raad van Arbeid heb ik voor een loopjongen, die 2.50 verdient, een loonlijst noodig. Valt deze dan ook onder de Land- en Tuinbouwwet? Is dat juist? ANTWOORD: Afhankelijk van het bedrijf dat gij uitoefent VRAAG: Een huwelijk met een tweede vrouw is op huwelijksvoorwaarden gesloten, zoo. dat de nalatenschap der vrouw bij overlijden aan den man of zijn kinderen valt. Dit is door beiden solidair geschied. Bovenstaande is later door bei den verbroken. Indien nu een van beiden de laat ste verbintenis weer wil intrekken, is de eerste dan weer van kracht? ANTWOORD: Uw vraag is ons niet geheel duidelijk. Wij vermoeden djR een wederkeerig testament is gemaakt. In dat geval moet uw vraag ontkennend worden beantwoord. VRAAG: Een huurder die peT maand moet be talen doet dit op ongeregelde tijdstippen bij ge deelten. 1. Mogen die afbetalingen op de achterzijde van de kwitantie worden aangeteekend? 2. Door wien moeten deze afschrijvingen ge- teekend worden? ANTWOORD; 1. Ja. doch de huurder heeft recht van elke betaling een kwitantie te zijnen laste te eischen. 2. Zie onder 1. Door den verhuurder: doch het stuk moet dan in het bezit komen van een ver trouwensman van partijen. BELASTING ZAKEN TRAAG: Hoeveel schoolgeld moet een Inwoner van Heemstede, die 3500 per jaar verdient, be talen voor een kind op het R.K. Meisjes Gymna sium aan den Dreef te Haarlem? ANTWOORD: Voor een juiste beantwoording dezer vraag is noodig te weten: het inkomen volgens den aanslag in de ink.bel. 1933/34 met opgave van den kinderaftrek en den leeftijd der kindereu boven 15 jaar. wijt. Zijn rede had niets met de provinciale begrooting te maken. De heer Lambooy heeft zelfs een oogenblik den indruk gekregen, dat de heer Sneevliet vanmorgen het verkeerde laatje heeft opengetrokken en een speech mee naar de Statenzitting heeft genomen, die hij eigenlijk in de Tweede Kamer had moeten houden. (Gelach). Spreker brengt hul de aan het college voor de voortvarendheid ten aanzien van het vraagstuk der wegen. Ook prijst hij de Staten gelukkig met het nieuwe lid van Ged. Staten, aan wien het financieel beleid is toevertrouwd. Hij hoopt, dat deze de zelfde voortvarendheid zal toonen, als waar door zijn voorganger zich gekenmerkt heeft. In ieder geval acht de heer Lambooy het in het belang van de provincie, dat de heer Slingenberg reeds een financieele leerschool heeft doorloopen. Bij hem zal het financieel beleid in goede handen zijn. Ook ziet spreker het nut van het aanstellen van een bezuini gingscommissie niet in. Het vraagstuk van het zoeken van goede werkobjecten is heel moei lijk, want het werk ligt niet opgeschept. De heer Hooij (R.-K.) bepleit het ver strekken van steun aan alle mogelijke takken van handel en industrie in onze provincie. Het Provinciaal bestuur moet niet aarzelen om. waar noodig. initiatief te nemen. Groo- tendeels kan hij zich vereenigen met de woor den van den heer Van der Walle. Toch bestaat er te dien opzichte bij hem eenig verschil met den heer Van der Walle, niet wat betreft het doel. maar het tempo, waarmee gewerkt moet worden. Ook wil spreker eenige nadere inlich tingen over de juiste bedoelingen van den heer Van der Walle hebben. De heer Ankersmit (S.D.A.P.) merkt op, dat de wensch van het stichten van regee- ringsbureaux voor den landbouw niet uit de landbouwkringen is voortgekomen. Hij be treurde het afwijzende standpunt van Ged. Staten inzake het pachtersvraagstuk. Hij zou gaarne door een commissie ad hoe heropening der bestudeering wensclien. De heer Weiss (middenstandspartij) vraagt wat Ged. Staten doen voor de noodlijdende middenstanders, die altijd zulke goede belas tingbetalers zijn geweest. Hun ergste vijand is tegenwoordig de deurwaarder der belas tingen. De middenstand moet gesteund wor den. De heer Seegers (communist) komt op tegen de wijze van beantwoording van zijn vragen in het algemeen verslag door Ged. Sta ten. Zij hebben er zich wel heel gemakkelijk van afgemaakt. Vier jaar lang hebben we aldus spreker van dit college niets anders gezien dan een politiek van afbraak. De hou ding van Ged. Staten tegenover sommige ge meentebesturen acht hij zelfs beneden elk be grip der burgerlijke democratie. Strijd alleen kan de positie van de groote massa verbete ren. De communisten gaan haar daarin voor. Zij staan met hun politiek op den bodem der werkelijkheid. De heer Sajet (S.D.A.P.) vraagt grooter steun voor de tuberculose-bestrijding en voor de kinderherstellingsoorden. De heer Miedema (V. B.) maakt eenige opmerkingen over het financieel beleid, spe ciaal ten aanzien van de conversies. Hij noemt het in elkaar zetten van deze begroo ting weer een knap stuk werk, maar voor hen, die niet ingewijd zijn, is een en ander toch niet helder genoeg. Antwoord van Ged. Staten De heer Slingenberg (V.D.) (Ged. Sta ten) uit zijn dank voor de waardeering die hij uit de vergadering mocht vernemen. Spe ciaal den heer Lambooy dankt hij voor zijn steun. Gaarne wil hij de gemaakte opmer kingen in de zitting van Woensdagmorgen beantwoorden. De zitting wordt geschorst tot heden Woens dagmorgen half elf. De luchtbeschermingsdienst. Een adres van de vrouwenvredesbonden ter bestrijding. De besturen van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Algemeenen Nederland- schen Vrouwen Vredebond en den Internatio nalen Vrouwenbond voor Vrede en- Vrijheid heeft een adres aan den gemeenteraad van Bloemendaal gezonden naar aanleiding van het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan den Raad om vijf honderd gulden op de Gemeentebegrooting uit te trekken als sub sidie voor de aanschaffing van gasmaskers en ter bestrijding van eventueele lasten door de Gemeente rechtstreeks te maken ten behoeve van de luchtbescherming. De overtuiging van de besturen is dat bescherming der burgerbe volking tegen aanvallen uit de lucht tech nisch en practisch onmogelijk is, zooals door tal van onpartijdige deskundigen is vastge steld en in de brochure van mevrouw Dr. Ger- trud Woker duidelijk wordt aangetoond. Men moet de propaganda voor luchtbescherming zeer critisch beoordeelen, daar achter deze propaganda, ook in Nederland, veelal de drijf kracht zit van binnen- en buitenlandsche be langhebbenden bij den verkoop van gasmas kers en wat ermede samenhangt. Niet alleen om bovengenoemde redenen achten de besturen dat de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde uitgave volkomen nutteloos is, maar zij achte deze ook verderfe lijk, omdat door de africhting der burgerbe volking op het luchtgevaar le de bevolking het vanzelfsprekend gaat vinden, dat er weer een oorlog komt; 2e ten onrechte zou meenen, dat zij tegen de gevaren uit de lucht in dien oorlog beschermd zou kunnen worden en daardoor zal nalaten voor den vrede te werken; 3e de mentaliteit der bevolking aldus zal worden vergiftigd, daar de voorbereiding tot lucht bescherming geestelijke voorbereiding van den oorlog beteekent. AGENDA WOENSDAG 28 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Kindervoorstelling De booze Koopvrouw en Twee beroemde Clowns. 2.30 uur. Brinkmann: Tentoonstelling Ned. Kantver- eeniging Het Molenwiekje. 10.30—12 en 2—5 u. Palace. Cinema Variété: „Tarzan's verdere avonturen". Op het tooneel: The Fellows, dans fantasieën. 2 30, 7 en 9.15. Rembrandt Theater: „Blossom Time". Schu- bertfilm. Op het tooneel: Chick Finks Trio, sensational roller skaters. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Koningin Chris tina" voor de vierde week geprolongeerd. 2 30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Zandvoort: Middenstandstentoonstel ling. Monopole. 14.30—17.30 en 20—1 uur. DONDERDAG 29 NOVEMBER Gebouw Theosofia, Nassauplein: dr. P. IJssel de Schepper over „Broederschap voor de Broederschaps Federatie. 810 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 10—5 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Gemeenteraadsvergadering 8 uur. Zandvoort: Middenstandstentoonstel- ling. Monopole 14.3017.30 en -'01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10