De Vingerhoed. Het de&tutfeiiksle 52e Jaargang No. 15777 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 28 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD F. W. PEEREBOOM ell ROBERT PEEREBOOM. [JITGAVE LOCRENS COSTEE MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofd redact ear: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13G82 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30. elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad-: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Jongen op racefiets over den kop geslagen. Hedenmorgen overleden. Dinsdagavond heeft in de Spaarnwouder- straat een 'ernstig ongeluk plaats gehad, dat het leven geëischt heeft van een 16-jarigen jongen. Drie jongelui, de 16-jarige Fr. de Vries, schoorsteenveger wonende Waldeck Pyrmont- straat 61, en twee anderen, beiden 21 jaar oud, kwamen tegen kwart voor tien op race fietsen gezeten met zeer groote snelheid de Spaarnwouderstraat inrijden in de richting van de Amsterdamsche Poort. Ter hoogte van de Nieuwe Spaarnwouderstraat verminderden zij hun snelheid eenigszins, doch plotseling schoot de Vries vooruit met zeer groote snel heid. Net op dat oogenblik stak de 45-jarige mej. S. de straat over. Zij werd geraakt door de fiets van de Vries en op het trottoir ge slingerd. waar ze bewusteloos bleef liggen. De Vries sloeg over den kop en kwam met het hoofd tegen den trottoirband aan. Ook hij bleef bewusteloos liggen, terwijl bloed uit zijn oor druppelde. Leden van den Ongevallen- dienst hebben beiden voorloopig behandeld. Daarna zijn de slachtoffers per ziekenauto naai' de Mariastichting gevoerd. De Vries is daar hedenmorgen overleden. Mej. S. had een lichte hersenschudding opgeloopen. Het onmiddellijk na het ongeluk ingestelde onderzoek maakte uit dat de jongens tus- schen de Hoogstraat en den Burgwal ook reeds met groote snelheid hebben gereden achter elkaar. Tegen de 21-jarige jongens is daarvoor proces-verbaal opgemaakt. Grove onvoorzichtigheid heeft ernstige gevolgen. Benzine raakte in brand. Enkele personen loopen zware wonden op. Dinsdagnamiddag heeft Vriezenveen in de buurtschap Vriezenveenschewijk een brand gewoed in de woning, bewoond door den ar beider A. Moes, waarbij de bewoners ernstige brandwonden hebben opgeloopen. De heer Moes was in het achterhuis bezig met het vullen van de benzinetank van zijn motorrijwiel, waarbij zijn 9-jarig zoontje hem bijlichtte met een petroleumlamp. Plotseling vatte de benzine vlam en stond de motor en spoedig ook de geheele woning in lichterlaaie. M en zijn zoontje die ernstige brandwonden opgeloopen hadden sprongen in de voor de woning loopende vaart om de vlammen te blusschen Hun toestand was echter zoodanig dat zij direct naar het ziekenhuis te Almelo moesten worden overgebracht. Het zoontje is er het ergst aan toe, voor zijn leven wordt ern stig gevreesd. Ook de overige .bewoners die met moeite het brandende huis konden verlaten, liepen brandwonden op. Een zuigeling kon op het laatste oogenblik door een raam gered wor den, waarbij het enkele kwetsuren opliep. De woning en de inboedel die niet verzekerd waren, gingen verloren. Kunstkring „Het Schouwspel" bestaat nog. Pogingen de moeilijkheden op te lossen. Geen definitieve resultaten bereikt. Naar wij vernemen hebben besprekingen, die Dinsdag te Amsterdam gevoerd zijn tusschen de vertegenwoordigers van de leiding van den Kunstkling „Het Schouwspel" en de ver tegenwoordigers van enkele zich gedupeerd gevoelende tooneelgezelschappen, waarover wij in ons nummer van Maandag uitvoerige mededeelingen hebben gedaan, niet tot een definitief resultaat geleid. Wat deze gezelschappen betreft, waren aan wezig de heeren Fritz Bouwmeester, namens „Het Nieuwe Schouwtooneel", Pierre Mols, na mens ,De Vereenigde Schouwspelers" en Hans van Meerten, namens het „Groot Nederlandsch Tooneel". Laatstgenoemd gezelschap zou naar ons nader is meegedeeld in Maart a.s. voor „Het Schouwspel" een tournee ondernemen, terwijl zulks met het gezelschap van Esther de Boer van Rijk, dat niet aan de besprekingen van gistermiddag heeft deelgenomen, in Jannuari het geval zou zijn. Ook met Pierre Mols zou voor deze maand wederom een overeenkomst worden aangegaan. Verklaring namens den Kunstkring. Namens de leiding van den Kunstkring ..Het Schouwspel", welke organisatie te Utrecht haar hoofdkantoor heeft werd V.D. medege deeld, dat er geen sprake is van het niet langer voortbestaan van de verschillende af- deelingen, die „Het Schouwspel" in Nederland telt. Hoewel men V.D. toegaf, dat er zich moei lijkheden hebben voorgedaan, verzekerde men. dat deze binnen den kortst mogelijken tijd zul len worden opgelost. Uitvoeriger toelichtingen ten deze zullen zee- binnenkort volgen. Men zeide voorts nog. dat de afdeelingen van „Het Schouwspel'', over geheel Nederland verspreid, thans ongeveer 25.000 leden tellen, €feschenken onder houden de vriendschap Op Sint Nicolaas be stendigen zi j bovendien een traditie, die ver dient dierbaar bewaard te blijven. Spaansche Cortes ratificeert in eersten termijn. Eenig verzet tegen de handels overeenkomst met ons land. Beperking van den Nederlandschen invoer. In de Cortes hebben de afgevaardigden van Santander, naar V.D. uit Madrid meldt, zich verzet tegen de ratificatie van de handels overeenkomst met Nederland. De afgevaardig den van Valencia steunden de ratificatie. De minister van handel verklaarde daarop dat de belangen van één afzonderlijke streek niet de overhand mochten krijgen ten nadeele van het ;eheele land. dat profiteeren zou van deze overeenkomst. De overeenkomst zou geenszins een dumping van Nederlandsehe goederen be gunstigen aangezien er quota in worden be paald, welke de Nederlandsehe exporten een ;oed stuk beneden het niveau der laatste jaren zouden houden. De minister drong dan ook bij de Cortes aan op ratificatie van de overeenkomst, welke hij een dringende zaak achtte. In zijn verdediging van de ratificatie zeide de afgevaardigde voor Valencia Garcia Guijarro, dat de Nederlandsehe producten die in Spanje ingevoerd werden hoofdzakelijk be stonden uit voortbrengselen der Nederlandsehe koloniën, zooals koffie, copra enz. welke Span je, wanneer zij niet uit Nederland werden in gevoerd, uit andere landen zou moeten impor teer en. Bij de stemming werd ten slotte de Spaanscli-Nederlandsche handelsovereenkomst in eerste lezing goedgekeurd. Heden zou de definitieve ratificatie aan de orde komen. Politie achtervolgt rolschaats- enthousiasten. Razzia te Amsterdam. Op het gladde asphalt van de Spuistraat, de Molsteeg, de Torensteeg en omgeving te Amsterdam verschijnen avond aan avond tien tallen jongelieden, die daar de rolschaatsen onderbonden en urenlang lange jachten ont ketenden, waardoor voorbijgangers voortdu rend 'gevaar loopen, dat zij omvergebotst worden, terwijl de winkeliers steen en been klagen dat het publiek wegblijft, omdat het een heilige vrees koestert voor deze rol- schaatsenenthousiasten. Aangezien het euvel ernstige vormen begon aan te nemen, heeft de politie Dinsdagavond krachtig ingegrepen en met flinke macht, waaraan ook eonige manschappen op den motor met zijspan deel namen een razzia onder de jeugdige overtre ders van de politieverordening gehouden. Ve len van hen zochten naar alle kanten een goed heen komen, hetgeen niet wegnam dat een flink aantal jongelieden in den kraag gevat en naar het bureau opgebracht werd. Daar is proces-verbaal tegen hen opgemaakr teiwijl de rolschaatsen in beslag weiden ge nomen. Men hoopt dat de schrik er nu goed in zit en de rust in deze buurt eindelijk zal terugkeeren. Tegen O. S. P.-voorzitter weer 9 maanden geëischt. Verzoek tot invrijheids- stelling afgewezen. Hooger beroep voor Amsterdamsch Hof behandeld. Korten tijd na afloop van de relletjes in de hoofdstad in Juli j.l. verscheen in „De Fakkel" het orgaan van de O. S. P. een artikel van den heer J. P. Schmidt den partijvoorzitter geti teld „Wie zijn de opruiers". Eenigen tijd geleden is S. door de rechtbank veroordeeld wegens opruiing tot een gevange nisstraf van negen maanden met aftrek van voorarrest. S. kwam van dit vonnis in hooger beroep, hij gaf toe het artikel te hebben geschreven, doch ontkende hiermede opruiing te hebben gepleegd, of daartoe de bedoeling te hebben gehad. Dinsdag werd zijn zaak voor het Amster damsche Hof behandeld. Evenals in de eerste instantie werd verd. verdedigd door Mevr. Mr. S. de RuyterDe Zeeuw. Getuige a décharge was o.m. Frank van der Goes, journalist uit Laren. Getuige meent dat verd. in het bewuste artikel niet aanzette tot daadwerkelijk verzet. Bovendien behoorde deze methode niet thuis in de partijpolitiek. De actie in den Jordaan werd door de partij niet goedgekeurd, doch diende omgezet te worden in een klassebewuste actie. Het artikel was bestemd voor de leden van de O. S. P., die de richting en de meening van het partijbe stuur kermen. Verdere getuigen a décharge waren nog Edo Fimmen, mr. Mendels, dr. P. Endt en prof, Mannóury. De proc.-generaal was van meening, dat S. zich inderdaad aan opruiing had schuldig ge maakt. Een deel van de oplage van „De Fakkel" was voor straatverkoop bestemd en kwam dus in handen van politiek ongeschoolden. Het speet spr., dat verd., die als een rondborstig man bekend staat, niet eerlijk bekent welke bedoeling hij met het artikel had: nl. de uit breiding van de verzetsbeweging in de Jor daan, aanzetten tot geweldspleging, vernie ling etc. De straf der rechtbank is sjbreng, doch men dient rekening te houden met den tijd, waarin het feit is gepleegd. Spr. requireerde bevesti ging van het vonnis der rechtbank (negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest). De verdedigster bestreed het requisitoir en vroeg onmiddellijke in vrijheidsstelling van verdachte. Dit verzoek werd door de rechtbank afgewSzen. Arrest 11 December. Weensche studenten richten verwoestingen aan. Redactiebureaux vernield. WEENEN, 27 November (V. D.l Dinsdag hebben de studenten betoogingen gehouden naar aanleiding van de anti-Duitsche studen- tenbetoogingen te Praag. De politie kon niet steeds direct daartegen optreden, aangezien de manifestaties zich on verwacht en in verschillende deelen der stad voordeden. In het bijzonder zijn verwoestingen aange richt in de krantenwijk. De gebouwen van de „Wiener Tag", „Neue Presse", „Neues Wiener Tagblatt" en „Neues Wiener Journal", welke bladen in Joodsche handen zijn, hebben groo te schade geleden. Volgens het „Neuigkeitsweltblatt" zouden in het geheel 5000 studenten aan deze betoogin gen hebben deelgenomen. Ook te Berlijn en Keulen hadden protest demonstraties plaats. (De vingerhoed tverd 250 jaar geleden door den Nederlander Nikolaas van Bunschoten uitge vonden.) De vingerhoed is twee-en-halve eeuw En dat moet ik even vermelden, Al heb ik er zelf niet veel mee van doen, En zie ik zoo'n ding zelfs maar zelden. Een Hollander heeft hem het eerst gemaakt. Wij mogen wel zeker vertrouwen, Dat hij. om de wonden daardoor bespaard, Een heldenfiguur werd der vrouwen. Er zijn weieens standbeelden opgericht. Voor minder belangrijke lieden, Maar 't is misschien wel een beetje te laat. Hem er nu nog een aan te bieden. Men zegt, dat de vrouwen van dezen tijd Niet meer naar een vingerhoed talen. Omdat ze alieen tot de gramofoon, Haar aandacht voor naalden bepalen. Maar er is geen vrouw, die niet sinds haar jeugd Een vingerhoed steeds heeft bezeten, Hij mag, op de punt van de naald beschouwd. Een prachtige uitvinding heeten. P. GASUS. Uitbreiding van het colporteerverbod. Vragen van den heer Peper. Het raadslid, de heer L. Peper, heeft de volgende vraag aan B. en W. gericht: Willen Burgemeester en Wethouders den Raad meedeelen waarom zij de gelegenheid om gedrukte stukken aan den openbaren weg te verkoopen, weer aanzienlijk beperkt heb ben, zoodanig zelfs hebben beperkt, dat van de gelegenheid om door middel van colpor tage propaganda te maken voor eenig poli tiek of maatschappelijk doel, zoo goed als geen mogelijkheid is overgebleven? Zijn Burgemeester en Wethouders bereid om, indien dit laatste werkelijk het geval is, hun beslissing in deze in te trekken? We herinneren er aan dat op 17 November het door B. en W. gewijzigde verbod om te venten met gedrukte stukken is in werking getreden Red. De Havik heeft motorstoring. „Oehoe" nu reeds gestart. Van het K. L. M. vliegtuig de Havik, gezag voerder de heer Te Roller, dat den 2isten No vember uit Batavia vertrokken is, brak te Djask een klep van een motor. Dinsdagmorgen is het Indië vliegtuig de Oehoe van Schiphol vertrokken met een nieuwen motor aan boord om de Havik hulp te verleenen. De Oehoe was oorspronkelijk bestemd om Don derdag 29 November de gewone wekelijksche vlucht te maken. Op Donderdag 29 November zal de Uiver als gewone dienstmachine van Schiphol vertrek ken, onder bevel van den heer Sillevis. De Uiver zal in het normale tempo naar Bagdad vliegen, waarheen de Oehoe terug-, keert, nadat hij den nieuwen motor te Djask heeft afgeleverd. Daarna zal de Oehoe de vlucht naar Batavia voortzetten, na de uit gaande passagierslading van de Uiver te heb ben overgenomen. De thuiskomende passagiers en de lading van de Havik zullen, indien de reparatie vlot verloopt, met dit vliegtuig naar Amsterdam doorvliegen. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn dan keert de Uiver met passagiers en post van de Havik naar Amsterdam terug. In en om de Duitsche Universi teit te Praag hebben communis tisch en socialistisch gezinde stu denten anti-nationalistische de monstraties gehouden. Een gearresteerde studente wordt weggevoerd. In een groote rede heeft de Fransche premier Flandin zijn economische plannen uiteen gezet. pag. 4 De Belgische minister-president Theunis heeft in de Kamer de regeeringsverklaring afge legd. pag. 4 Japan heeft er bij de Fransche regeering op aangedrongen het vlootverdrag op te zeggen. pag. 4 In de Chineesclie provincie Tsjahar heeft een botsing plaats gehad tusschen Chineesclie en Japansche troepen. pag. 4 Het aantal werkloozen in Nederland is stij gende. pag. 4 Naar hoogere tarieven voor vrijwillige ouder- domsver zekering? TT-T 4 Tweede Kamer neemt de begrooting voor Eco nomische Zaken aan. pag. 3 Regeering wil een proef nemen met het be schikbaar stellen van goedkoope groenten voor ondersteunde werkloozen. pag. 3 De clearingonderhandelingen in den Haag worden voortgezet. pag. 3 Gisteravond is in de Spaarnwouderstraat te Haarlem is een wielrenner zóó ernstig geval len. dat hij is overleden. pag- 1 Spaansche Cortes ratificeeren in eersten ter mijn het handelsverdrag met ons land. pag- 1 Bekende Haarlemmers: dr. J. J. van den Hoek. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. J. II. de Bois: Haarlem's Kunstschatten. pag. 3 J. B. Schuil: Dansavond Nina Kirsanova. pag. 8 J. B. Schuil: Jongensboeken. pag. 8 K. dc Jong: Concert der H. O. V. Hevig gevecht met Dillinger's opvolger. Staatsvijand no. 1 breekt door een politiecordon. CHICAGO, 28 November In de straten van Chicago kwam het gisteren tot een schiet partij tuschen den nieuwen „Staatsvijand nr. 1" die John Dillinger is opgevolgd en trou wens een der voornaamste leden van Dillin- ger's voormalige bende is. namelijk George Nelson, bekend in de misdadigerswereld als „Baby Face", en federale politie. Eenige be ambten der federale politie, die in een auto door de stad reden, merkten een verdachte auto, die hen met groote snelheid wilde pas- seeren.. Toen zij deze auto. waarin twee man nen en een vrouw zaten, sommeerden om te stoppen, werd uit een machinegeweer het vuur op hen geopend. Er volgde een vuurgevecht, waarbij een agent werd gedood en een tweede zwaar werd gewond. De verdachte auto ont kwam. Later dook te Evanston, een voorstad van Chicago, een andere auto op welker drie in zittenden gewond waren. Het bleek, dat de chauffeur George Nelson was. De geheele po litie van Chicago en omgeving werd gealar meerd om den wagen van Nelson op te sporen. Men vermoedt, dat de vrouw die zich in de auto bevond zwaar gewond is. Sedert den dood van Dillinger wordt Nelson door de geheele politie der Vereenigde Staten gezocht. Als Japan het vlootverdrag opzegt Bouwt Amerika vijf oorlogsschepen voor iedere drie Japansche! NEW YORK, 28 November (Reuter). De voorzitter van de vlootcommissie van het huis van afgevaardigden Vinson heeft in verband met de Japansche stappen tot op zegging van het vlootverdrag van Washington verklaard, dat de Ver. Staten voor elke drie Japansche schepen vijf schepen zullen bouwen indien de opzegging een feit wordt. De Vereen. Staten kunnen Japan geen vlootgelijkheid toestaan, zelfs wanneer daar door de verdragen van Washington en Lon den in gevaar zouden komen. TOKIO, 28 November (V.D.) Alvorens stappen i.ot opzegging van het vlootverdrag van Washington te doen, wacht de Japan sche regeering het antwoord af van Frank rijk en Italië, welker diplomatieke vertegen woordigers gisteren zijn ingelicht over Japan's plannen. Doch zelfs wanneer de antwoorden niet instemmen, zal Japan onafhankelijk van de houding der andere onderteekenaars het vei- drag opzeggen. Hoewel men te Tokio aan neemt dat ook Groot-Brittannië niet tevre den is met het vlootverdrag van Washington -•dooft men n:e«, dat do Engelse" e regeering :lch bi; J pnn za: aahfi.uitcn en het "loot- verdrag zalopzegen. i#ÉÉÉiMÉfö DE HEER J. P. HAANSCHOTEN Naar wij vernemen zal de heer J. P. Haan- schoten, Inspecteur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie alhier, met ingang van 1 April yiiliiltiwiiiial a.s. iuLCtie neerleggen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1