Met elkander voor een ander! Kerstinzameling H Aannemen! Uil 2600 tiffnen Koningstr. No. 12 J. Fortgens Zoon Hel Beé&ttfeijiiste „De Nederlandsche Dagbladpers 52e Jaargang No. 15779 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 30 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkery: 19122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-, ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 November. Vorstenhuwelijk. Het huwelijk van den jongsten zoon van éen koning van Engeland, prins George, hertog van Kent, met prinses Marina van- Griekenland heeft wel buitengewoon groote belangstelling in de gewekt. Ook in ons land. En dat is niet alleen een gevolg van het feit dat prinses Juliana tot de bruids meisjes heeft behoord. Ook toen nog niet bekend was dat onze prinses die taak ver vullen zou, was de belangstelling voor het Engelsche engagement al ver boven normaal. Er is vermoedelijk nog nimmer een prinse lijk paar in Europa geweest waarvan en waarover zulk een geweldig aantal foto's, levensbeschrijvingen, artikelen enz. is ge publiceerd in andere landen. Ik herinner mij levendig het huwelijk van de Engelsche prinses Mary, dochter des konings, met Lord Lascelles, nu een jaar of tien geleden, toen ik de plechtigheid in Westminster Abbey bij woonde. Er werd van die gebeurtenis natuur lijk in Engeland evenveel ophef gemaakt als van dit jongste Engelsche vorstenhuwelijk. Maar in het buitenland was de interesse matig en hetzelfde kan men zeggen van het huwe lijk van den hertog van York met Lady Elizabeth Bowes—Lyon, van het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins met prinses Marie-José van Belgiëen er zijn er meer geweest. Waarom thans dleze buitengewone ophef? In Engeland is die volkomen begrijpelijk. De Prins van Wales is nog steeds niet ge trouwd en men pleegt te fluisteren dat hij de troonopvolging misschien niet zal willen aan vaarden. De Duke of York heeft twee dochters, geen zoon. De kinderen van de prinses Mary komen voor troonopvolging niet in aanmer king. De Duke of Gloucester is evenals de Prins van Wales nog ongehuwd. Het ligt dus voor de hand dat men hoopt dat uit het hu welijk van den Duke of Kent een toekomsti ge koning' geboren zal worden. De titel Duke of Kent heeft bovendien sentimenteele waar de voor cle Engelschen het was eveneens een Duke of Kent, ook een jongste zoon des konings. uit wiens huwelijk de prinses gebo ren werd die als koningin Victoria meer dan zestig jaar over Engeland zou regeeren en dat merkwaardige nationale bloeitijdperk beheer- 'schen, naar haar de ..Victorian era" ge noemd. De buitenlandsche belangstelling voor het huwelijk van prins George en prinses Marina 'wordt evenwel niet bëheerscht door zulke overwegingen. Er zijn andere redenen voor. In de eerste plaats, geloof ik, het feit dat ondanks alles de belangstelling van de vol ken voor eikaars aangelegenheden geweldig groeiende is. Evenals men de vredesactie zich steeds sterker ziet ontwikkelen naast den wedstrijd in bewapening, even kenmerkend ziet men de internationale belangstelling groeien naast de autarkische afsluitingsme thoden van zoovele landen. Wie twijfelt aan de toeneming van die internationale belang stelling behoeft maar een hedendaagsche courant te nemen en die te vergelijken met nummers van dezelfde courant van tien en van twintig jaar geleden. Het is gemakkelijk te doen. Men ga naar een dagbladbureau, vrage inzage van de oude „leggers' en zal ver baasd staan over het enorme verschil. Dit is een tijd van groote tegenstellingen: van dia metrale tegenstellingen die zich naast elkaar ontwikkelen. Een tweede belangrijke oorzaak van de be langstelling in zulk een gebeurtenis als gis teren in Westminster Abbey plaatsgreep is de honger van heel Europa naar kleur, blijheid en romantiek. De dictaturen, die ook gegroeid zijn, hebben in dit opzicht geen vervulling ge geven. Zij zijn rumoerig, massaal in haar uitingen, vaak ontstellend en zeer zeker sen sationeel. maar men wordt op den duur ver moeid van al het lawaai, waarmee ze gepaard gaan. Charme, liefelijkheid, romantische be koring blijven er verre van. Eenvoudige be geerten in het hart van ieder mensch, die een beetje bevrediging vinden in het jonge geluk van een lieftallig prinsesje en een welgemaak- ten jongen koningszoon Een gebeurtenis als deze, in een tijd als deze, komt als een vriendelijk sprookje uit vroeger tijden, die ook hun zorgen kenden, maar tenminste bovendien hun charme De gelukkige jonge koningskinderen, die elkaar zullen trouw blijven en liefhebben for better for worsefor richer for poor er.... till death them do partzooals het oude Engelsche huwelijksceremoniëel het uit drukt. Een schoon sprookje dat immer weer waar klinkt, en het kan worden R. P. WERKEN AAN HET NOORDZEEKANAAL AANBESTEED. Hedenmorgen is vanwege den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed: in drie percee- len het onderhouden van de werken van het Noordzeekanaal gedurende 1935 en 1936. Laagste inschrijf ster voor het eerste per ceel (raming f 60.0001 was de firma J. v. d. Vlies te Sliedrecht voor f 45 900 per jaar: voor het tweede perceel (raming f 30.000) de firma H. Oudhoorn te Velsen voor f 26.160 per jaar en voor het derde perceel (raming f 20.0001 de firma J. G. Steensma te Lemmer voor f 17.900. Laagste inschrijf ster voor de combinatie van deze drie perceelen was de firma J. v. d. Vlies voor f 87.800. (Een Deensche kellnerJulius Pedersen genaamd, is in 18 dagen van Kopenhagen naar Parijs ge- loopen, met een blad met twee biertjes op zijn hand.) Hulde aan dien Deenschen kellner, Wandelend van stad tot stad. Naar Parijs van Kopenhagen, Met twee biertjes op een blad.... Hoe is, moogt gij u wel vragen, Dit merkwaardig plan ontstaan. Wel, het lijkt me nogal duidlijk, Dat het aldus is gegaan: In 't café in Kopenhagen Vroegen twee bezoekers bier. De bediening had vertraging, Door een extra druk vertier. Na een tijd geduldig wachten. Moesten zij wel naar den trein. Om voor importanter zaken, Tijdig in Parijs te zijn. Toen de kellner met het bier kwam, Waren de bestellers heen En het plichtsgevoel ging spreken Bij dien onverschrokken Deen: Drommels, hij had aangenomen, 't Brengen van twee potten bier, En dat moest hij doen. al waren Dan zijn klanten niet meer hier. Onverstoorbaar is hij daarop Naar Parijs op stap gegaan. En na achttien lange dagen Kwam hij daar behouden aan. Zwijgend gaat hij daar aan 't speuren In café, hotel en bar. Tot hij zijn twee klanten weervindt. Ergens op den boulevard. En~ ik zie hem bij hun tafel Op een waardige manier Zijn bestellingsplicht vervullen: Heeren, alstublieft, twee bier.... Hulde aan dien Deenschen kellner, Wandelend van stad tot stad. 'k Hoop dat hij van deze klanten Een goed fooitje heeft gehad. heelt P. GASUS er 95 gekozen, thans in boekvorm verkrijgbaar bij HAARLEM'S DAGBLAD Prijs 25 ct. Uitg. Haarlem's Dagblad Bij den boekhandel in linnen ge bonden luxe uitgave, Prijs f 1.25 Uitg. H. D. Tjeenk Willink Zn. N.V. Prinses Juliana voorzitster van het Roode Kruis. Prinses Juliana is met ingang van 1 Decem ber als opvolgster van prins Hendrik benoemd tot voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis. De inbraak in de Mr. Cornelisstraat. In verband met de inbraak, die in den nacht van jj.l. Zondag op Maandag heeft plaats gehad bij den garagehouder Hoogeveen in de Mr. Cornelisstraat, waarbij f 1700 uit een brandkast ontvreemd werd, verzoekt de Commissaris van politie aan de twee perso nen, die in dien nacht te ongeveer twee uur bedoelde garage passeerden op het oogen- blik. dat een personenauto deze garage wilde binnenrijden, zich voor het verstrekken van inlichtingen te willen vervoegen aan zijn bureau aan de Smedestraat, afdeeling recher che. Goedkoope groente voor werkloozen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft zich tegenover de regeering in principe bereid verklaard zijn medewerking te verleenen voor het verstrekken van goedkoope groente aan werkloozen. De plannen voor deze verstrekking moeten evenwel nog nader uitgewerkt worden. Met de betrokken organisaties zal daarover overleg gepleegd worden. D U COMMERCE VANAF 1 DECEMBER RVING BALLY MET ZIJN ORKEST (Adv. Ingez. Med.) Derde „Staatsvijand no. 1" gearresteerd. John Hamilton door de politie overweldigd. CHICAGO. 30 Nov (Reuter'. Gisteren reden op verrassend snelle wijze vijf met leden der geheime politie bezette auto's naar een auto bus-halte in de beruchte buurt van Chicago, waar de agenten zich wierpen op een man en een vrouw, die aan de halte stonden te wach ten De man bood weerstand, maar werd over weldigd. De politie gelooft dat de gearres teerde Amerika's jongste ..staatsvijand no. 1" Is, John Hamilton, tevens het laatste lid van de bende Dillinger die nog niet onschadelijk was gemaakt. De vrouw die bij hem was zou de weduwe zijn van den Woensdag jl. doodgeschoten misdadi ger Nelson, bijgenaamd „Babyface". Besprekingen met Japan in kritiek stadium. Geparafeerd verdrag niet verwacht. BATAVIA, 30 November (Aneta) Naar aan leiding van de berichten omtrent een moge lijk uiteengaan van de conferentie te Batavia inzake de Nederlandsch—Japansehe handels besprekingen, verneemt Aneta dat thans het inderdaad beslissende moment inzake de handelsbesprekingen tusschen Nederland en Japan is aangebroken. Tegen het einde van de week kan het ant woord van Japan over de voorstellen van Nederland inzake he£. suikerprobleem wor den verwacht. Tevens zal een rapport worden samenge steld waarin de resultaten van de besprekin gen tusschen de heeren Van Gelderen en Koshida zijn vastgelegd. Zooals de zaken zich thans laten aanzien kan men niet verwachten dat de besprekin gen zullen kristalliseeren in een geparafeerd verdrag, zooals men zich bij den aanvang van de conferentie had voorgesteld. De stand van zaken is deze week reeds voor den Gouverneur-Generaal uiteengezet. Iets aparts voor de Sint Ziet ons Antieke hoekje (Adv. Ingez. Med.) 60 JARIG BESTAAN. Zaterdag 1 December is het 60 jaar geleden dat de N.V Kruyer's Machinefabriek te Haar lem door wijlen den heer P. A. Kruijer werd opgericht. Door de tijdsomstandigheden yvordt dit feit niet feestelijk herdacht. Nieuwe Douglastoestellen op de Indië-route? PARIJS, 30 Nov. (V.D.) Naar hier wordt gemeld, zal de K. L. M. veertien nieuwe twee- motorige Douglas-vliegtuigen bestellen, die bestemd zijn voor den dienst op Nederlandsch Indië. Naar aanleiding van bovenstaand be richt heeft het persbureau Vaz Dias zich met de K. L. M. in verbinding gesteld. Deze be vestigde dat de onderhandelingen betreffen de den aankoop van veertien Douglasvliegtui- gen in een vergevorderd stadium zijn. De definitieve opdracht is echter nog niet gege ven. In Bolivia dreigt revolutie uit te breken. pag. 4 In Italië heeft een tweetal spoorwegongeluk ken verscheidene dood en talrijke gewonden geëischt. pag. 4 De Japansehe minister Hirota heeft in een rede over de buitenlandsche politiek ook de onderhandelingen met Nederland ter sprake gebracht. pag. 4 De Philippijnen zijn opnieuw door een taifoen geteisterd. pag. 4 De Belgische Kamer heeft een motie van ver trouwen t. o. z. van het kabinet Theunis aangenomen. pag. 4 De zender te Huizen zal gesloten worden. pag. '3 Betalingen aan Duitschland gaan gewoon door. pag. 3 Parijs huldigt de Uiverbemanning. pag. 3 Vijfentwintig sprekers over Defensie. pag. 3 De Cortes keuren het handelsverdrag met ons goed. pag. 3 Autobandieten, die den Rijksweg Amsterdam- Amersfoort onveilig maakten, voor den rechter. pag. 3 Bekende Haarlemmers: De heer A. van Driel. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Vorstenhuwelijk. pag. 1 Graaf Sforra: Over autoriteit en hiërarchie. "Tg. 4 W. SCH. Perikelen bij het Poppenkoopen. pag. 6 H. G. Cannegieter: Heyermansherdenking met „Dageraad". pag. 15 G. J. Kalt: Leerlingenavond Toonkunst. pag 15 J. B. Schuil: St. Nicolaasfeest Bond van Ned. Onderwijzers. pag. 15 Voor de Jeugd. P. pag. 13 en 14 uitgaande van de vereeniging Leden opent de dagbladpers van ons land, en dus ook ons blad, een inschrijving ter bereiking van een grootsch doel: Een Kerstgave aan de behoeftigen in Uwe gemeente. Zooals U uit berichten in ons blad bekend is ge. worden, heeft de regeering een suppletoire begrooting in voorbereiding, waarbij, door beschikbaarstelling van een bedrag, dat de twee millioen gulden zal naderen, voorzien wordt in een extra uitkeering aan de werklooze valide arbeiders. In vele arbeidersgezinnen zal deze extra uitkeering eenige verlichting brengen van zorgen. Een groote groep behoeftigen zal echter buiten deze regeling vallen en de dagbladpers van Nederland doet heden en volgende dagen een vriendelijk, doch dringend beroep op haar lezers, om met haar te zorgen voor een Kerstgave voor deze categorie. Deze oproep is voorbereid met volle instemming en medewerking van de regeering; de binnengekomen gelden zullen straks worden overgemaakt aan de burgemeesters, die de verdeeling der uitkeeringen verder zullen regelen. Brengt ons Uw bijdrage in geld of zendt ons haar toe en wij zullen deze noteeren als bestemd voor den burgemeester van Uw eigen gemeente, tenzij U uit drukkelijk een andere gemeente dan die Uwer inwoning daavoor opgeeft. Geen gift is te klein, geen bijdrage te groot. Helpt mede, naar Uw krachten, om den aller- behoeftigsten een Kerstverrassing te bezorgen. Uw eigen Kerstmis zal er des te gelukkiger door zijn. Stelt ons in staat, ook Uw gift voor dit schoone doel een dezer dagen in ons blad te verantwoorden, op de wijze als door U aan te geven. De noodklok luidt met zware slagen, Brengt met ons licht in donk're dagen. Directie Haarlem's Dagblad

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1