lm vm det tyw DE BILT Sint Nicolaas etal ages om te worden leeggekocht. WOENSDAG DECEMBER VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 HA'ÏRLEM'S DAGBLAD meldt: Hoogste barometerstand 776.2 m.M. Hannover. Laagste barometerstand 740.0 m.M. te Vardö. en voorspelt: Zwakken later mogelijk matigen wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richtingen. Nevelig tot half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Waarschijnlijk des nachts iets kouder. Uit het Buitenland EEMGE OPKLARING MOGELIJK. De hooge druk is in haar kern weer iets toegenomen. Zij heeft zich verder naar Scan dinavië uitgebreid, doch is over IJsland ver drongen door den gisteren reeds gemelde oceaandepressie. Over Noord-Scandinavië trekt de depressie verder af. In het hooge- drukgebied is het weer nog rustig met mist over West-Duitschiand en Oost-Frankrijk. Over het algemeen is hier de temperatuur Verder gedaald. De oceaandepressie voert warmere lucht over het Noorden van de Britsche Eilanden en IJsland aan en veroor zaakt over Schotland en Zuid-IJsland vrij harden wind. De afbuiende weerstoestand over Scandi navië gaat hier en daar van flinke sneeuw stormen vergezeld. Ook over Finland, Litauen en Letland waait het flink. De huidige weersontwikkeling zal wel door gaan. Verder is eenige opklaring waarschijn lijk. mogen bekeken worden, maar zij worden gemaakl E SIGARENMAGAZIJN OUOSTE SPECIAAL ZAAK GEVESTIGD Ao 1800 GROOTE HOUTSTRAAT 81 Voor geschenken in sigaren brengen wij de grootste collectie Holfandsche en ge- importeerde Havana- sigaren. Bezoekt onze speciale TOONKAMER assortimenten I (Adv. Ingez. Med.) val is, was de aanleiding tot den echtelijken twist, van geen beteekenis. De man zou, volgens verklaring der vrouw op 19 Augustus het liefelijke voornemen heb ben gehad om een paar bordjes af te was- schen, terwijl de vrouw aan 't strijken was. Op manlijke wijze wilde hij die afwasschin; onder de kraan bewerkstelligen en omdat zijn echtgenoote meende, dat het met warm wa ter en zeep moest gebeuren, uitte zij die mee ning met die woorden: je bent een smeerpoes. Het is begrijpelijk, dat de man, bij zoo'n misprijzing van zijn ijver om in het huishou den behulpzaam te zijn, uit zijn humeur raak te en hij gooide een stuk sunlight zeep naar zijn vrouw dat haar in den nek trof. maar zij wist nu niet meer of het pijn had gedaan. Zij had den aanval beantwoord door met haar strijkijzer op den zeepwerper af te komen en deze, niet gesteld op een bewerking met de gloeiende bout, maakte de tegenpartij mach teloos door haar op deh vloer neer te leggen en op haar te gaan zitten. Evenwel had het strijkijzer hem toch de hand geschroeid. De commensaal van verdachte had een en ander gezien. De officier had deze zaak liever niet voorge bracht, de huiselijke twist blijve liever buiten de rechtzaak, als 't niet te erg loopt) gewoon lijk is de schuld van beide zijden. Op aan drang van belangstellende vrienden en gebu- ren komt men er licht toe op een strafvervol ging aan te dringen en de justitie moet dan oordeelen. De officier vond hier geen bewijs van opzet telijke mishandeling aanwezig en vroeg vrij spraak, waarmee de rechter instemde. AMSTERDAMSCHE BEURS OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE RANTCVF.PFFNïGTNO K \TOOR rt44T>T,FVlV» BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 30 November. Ondertrouwd 29 November: W. Koning en J. M. de Graaff: J. R. Pülard en M. Bannink. Getrouwd 29 November. A. J. Koelemeijer en E. M. M. Hoekstra; A. Wafelaar en J. M. Kuiper: A. Drenth en C. H. Scheerder. Bevallen 27 November: J CobelensLoer akker, z.; 28 November: H. M. v. WeesRede- ker, d.; 29 November: W. v. Wijkv. Ketel, d.; K. KamoenPlantinga. z. Overleden 26 November: A. T. M. Hage- meijerFleur. 46 j., Oranjekade: 27 Novem ber: A. P. C. Lubbers—v. Arendonk, 40 j., Zijl straat; 28 November: F. de Vries, 16 j., Wal deck Pyrmontstraat.. Voor Haarlem's Politierechter. Veel drukte om niets. De Zaansche juffrouw, die terechtstond omdat zij haar gewezen buurman uitgeschol den zou hebben voor moordenaar en tevens te kennen had gegeven, dat zijn opneming in een krankzinnigengesticht- haar wenschelijk voorkwam, die juffrouw had gemeend een uit voerig relaas te moeten geven om zich te rechtvaardigen en zooals dat gaat, begon zij haar verhaal met het vermelden van feiten, die anderen reeds vroeger begaan hadden. Zij had een verweerschrift gereed gemaakt en be gon met de voorlezing ervan, overtuigd, dat zij haar goed recht om iemand uit te schelden, hiermee kon bewijzen, maar de rechter on derbrak de lectuur door op te merken, dat er geen goed recht tot uitschelden bestaat en daar ging het om. Of buurvrouw en buurman vroeger meer ruzie hadden gehad, deed niet ter zake. De officier was van oordeel, dat het er niet op aankwam of er een scheldwoord meer of minder was gebruikt; de juffrouw had ge scholden; zij mocht dat niet en daarvoor eischte de officier f 15 boete. Het verweer schrift vermocht niet veel; de rechter gaf f 10 boete. De volgende zaak stond met de eerste verband, want de man die door de juffrouw uitgescholden was, zou daartoe aanleiding hebben gegeven aangezien hij zijn vrouw zou hebben mishandeld. Die mishandeling zou hierin bestaan heb ben, dat de man zijn echtgenoote een stuk zeep in den nek gegooid had, haar vervolgens op den grond geworpen en zich op haar li chaam had neergezet. Het spreekt, dat aan die handelingen iets vooraf was gegaan en zooals dat veeal het ge- 1.30 2 30 Staatsl. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt, ld. 1933 II 1019* 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II Staatsl. Bulten!. 5 1/2 pCt. Duitschl. 193» f y ouagleen.) 193/8 I pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk. 1932 Scheepv. Mijen, Oude Boot 39* Scheepv Unie 29** Stoomv. Mij. Ned. 28*4 fndnstr. Binncnl. Alg. K.zjjde Unie... 32 H A. N. I .E. M. (Nat. Bezit) v. Berkei's Patent Cert. Calvé Delft 42* Nederl Ford 228 Ned. Ind, Gas (Nat. Bezit) -- Gem. Beb. Philips 220—221 Unilever 75Vs indnstr. Buitenland. Anaconda Copper 6% Am. Smelting 22*4 Am En ka Bethlehem Steel 19*4' 3/a Cities Service 1% 5 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) Genera] Aviation 3 Intern. Nickel 14*4 North Amer. Cy. Standard Brands U. S. Leather 3% U. S Steel :3*4 X Banken Binnenl. Koloniale Bank 34 Cert. Handel MIJ. Indische Bank 59 Banken Buitenl. :i-che Relchsb. 54 trol. Mij. Binl. Kon. Petroleum 137** *4 Perlak 86 Petrol. Mij. Bnitenl. Continental Oil 113/8 43/8 Cultuur Mijen. H. V. A 151*4 68 sr. i. s. u 67 Vorstenlanden 13'/i Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie 134*4 Billiton U 294 171 - 172 48 Tabak Mijen. Deli Batavia Tabak 1449* Deli Mij. 125*4 Rubber Mijen. A'dam Rubber 91*4-91 Deli Bat. Rubber.... 67 Ned. Ind. Rubber Koffie 88 Ver. Ind. Cult. Ondern. 34 Spoorwegen Buitenl. Comm. Wilwaulcee 4*6 5 pet. Adj. Milwaukee 4VB 4% Missouri Kansas Texas 3«*-37/g Union Pacific 66*4 Prolongatiekoers ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. (Verbeterde opgave). No. 507: aardige jurk van wollen tweed met zeer aparte garneering. De^e garneering be staat nl. uit een gedeeltelijke kraag van wit giasbatist. Prijs van het patroon: 50 ets per stuk. Benoodigde stof: 3 Meter van 130 c.M. breed en voor de kraag 50 centimeter glasba tist. No. 508: leuke jurk van diagonaal gestreep te stof. Prijs van het patroon: 50 ets. per stuk Benoodigd materiaal: 3 meter van 130 c.M. breedte. Dze patronen zijn in alle maten tegen de aangegeven prijzen te verkrijgen bij de „Af- deeling Knippatronen" van de Uitgeversmaat schappij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Am sterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag dat kan worden voldaan per postwissel, in postzegels of wel per postgiro no 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling niet alleen het nummer van het verlangde patroon, maar tevens de ge- wenschte maat; d.w.z. boven-, taille-, heup wijdte enz., benevens de leeftijd van het meisje voor wie het patroontje bestemd is, op te geven. Gelieve verder naam en adres dui delijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de opsturing. eew (Adv. Ingez. Med.) AERDENHOUT WAT BETEEKENT DRIEHOEKWERK? Mej. Blooker, Kringleidster in Kennemer- land van de Nederlandsche meisjesclubs schrijft ons naar aanleiding van de aankon diging „Aerdenhout heeft een Jeugdhuis", dat het z.g.n. driehoekwerk het werk is van de Nederlandsche Meisjes Clubs (N.M.C.) Het is gesymboliseerd in zijn insigne, waarnaar het ook zijn naam heeft ontvangen: de blauwe driehoek in den gouden cirkel. Dit in signe is het insigne van de Y. W. C. A., waarbij de Nederlandsche Meisjesclubs via de „Federatie van Christelijke Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes' zijn aangeslo ten. Het werkprogramma is gebaseerd op de viervoudige ontwikkeling: de lichamelijke, de verstandelijke en de maatschappelijke (drie hoek) en de geestelijke (de cirkel). BENNEBROEK UITVAART PIET KLASHORST. De bij lederen Bennebroeker wel bekende Piet Klashorst, Zondagmorgen overleden, is gisteren onder veel belangstelling ten grave gedragen. De overledene werd van zijn woning af naar het kerkhof gedragen door een achttal daarvoor aangezochte werkloozen, die zich zeer bereidwillig van hun taak kweten. AANBESTEDING OPHALEN HAARDASCH EN VUILNIS. Na gehouden aanbesteding is door Burge meester en Wethoude,rs het ophalen van haardasch en vuilnis voor het jaar 1935 op gedragen aan Ko Otte, die de laagste Inschrij ver was. HEEMSTEDE AANBESTEDING. De uitslag van de door den architect W. F. v. d. Rotte te Bennebroek gehouden aanbe steding van den bouw van een winkelhuis met bovenwoning en melkhuis aan de Raadhuis straat te Heemstede is: M. Ebbing, Haarlem f 13333 L. Meeuwissen. Noord wij kerhout f 13750 W. G. de Korte. Haarlem f 14083 A. v. Kampen en J. de Jong. Haarlem f 14685 Brandsma en Bakker. Haarlem f 14873 B. Imthorn en Zn., Hillegom i 14885 N. W. Castien, Lisse f 14890 P. Rosenhart Jr., Haarlem f 14999 H. A. J. Rooyers, Noordwij k 1' 15300 G. Kreuning, Heemstede f 15335 A. Timmer en P. Sprengers Haarlem f 15865 J. Boersma, Haarlem f 16370 H. J. Strijk. Rijpwetering f 17300 J. Cronau, Haarlem f 17580 Veenman en Vink. Hillegom f 17775 De gunning is aangehouden. BLOEMENDAAL MEVROUW HENRIëTTE ROLAND HOLST OVER VONDEL. Mevrouw H. Roland Holst hield Donderdag avond een lezing in het Jeugdhuis over „De levende Vondel". Vooral de laatste 10 jaar is het crescendo gegaan met de belangstelling voor klassieke letteren. Door bloemlezingen, door tooneelopvoeringen en voordrachten is Vondel weer eenigszins gaan leven bij een deel van ons volk. Vooral bij de Katholieken. „Maar toch," zegt spr., „hebben we telkens het gevoel, of hij ons weer zal ontglippen." Vondel geniet niet die belangstelling als b.v. Molière bij de Franschen doordat Vondel bij het tegen woordige geslacht niet gewild is door een ze kere vreemdheid, veroorzaakt door vele woor den, die de jeugd „gek aan doen". De vele al legorische en mythologische beeldspraken en toestanden komen ons onreëel voor. Veel staat een spontaan genieten in den weg'. Vondel's langademigheid past niet meer in dezen dy- namischen tijd. Vondel heeft het groote geluk gehad, dat zijn aanleg in overeenstemming was met den aard van zijn land en met zijn karakter: hij was kalm van aard en ondanks tegenwerking, verguizing, vervolging en smart was Vondel een gelukkig mensch. Vondel was onzelfzuch tig en niet eerzuchtig, had eerbied voor ken nis en cultuur en een hartstochtelijke liefde voor schoonheid, godsdienst en natuur. Typisch is de langzame ontwikkeling van zijn kennis. Hij had geen haast, alsof hij wist, dat hem een lang leven zou toebedeeld wor den. Zelfs na zijn 80ste jaar leverde hij nog scheppend werk. Mevrouw H. Roland Holst besprak het ge- heele leven van Vondel o.a. hoe de geweldige tijdstroomingen, als renaissance, classicisme en humanisme Vondel hebben beinvloed, even als de Muiderkring. De omgang hier met groote en vooraanstaande dichters heeft op hem veel invloed. In zijn „Gysbrecht van Aemstel" in 1637 verschenen, is dit te bespeu ren. Ook met Hugo de Groot had Vondel me nigmaal omgang, wat blijkt uit Vondels ver langen naar den vrede. Vondels overgang naar de Moederkerk vormde de crisis in zijn leven. Hoewel 't hem veel last bezorgde, kwam deze overgang zijn kunstkring ten goede. Na deze gebeurtenis verschenen zijn leergedichten en bijbelsche spelen, waarbij hij met Lucifer zijn hoogte punt bereikte. Vondel's leven zou in perioden zijn te ver- deelena- Vondel werpt zich in den strijd voor de gerechtigheid, b. Vondel is de tolk van de vreugde van een geheel volk. c. Vondels ouder dom, waarin hij voor f 650 's jaars werkt aan de bank van leening. Hij moest op zijn ouden dag werken, om de schulden van zijn zoon te kunnen aanzuiveren. RAADSVERGADERING. De zaak der jaarwedden van burge meester, secretaris en ontvanger aangehouden tot volgende verga dering. Behandeling der begroo ting. Algemeene beschouwingen. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrij dagmorgen onder leiding van den burgemees ter Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren De Lestrieux Hendrichs en Posthumus Meyjes. Mr. Dr. Witteman heeft bericht gezonden dat hij later komt. Jaarwedden burgemeester, secreta ris en ontvanger. Aan de orde komt het in ons blad vermelde advies, dat B. en W. voorstellen aan Ged. Sta ten uit te brengen inzake de salarissen van burgemeester, ontvanger en secretaris. De burgemeester geeft de leiding over aan wethouder dokter Bornwater. Jhr. Qua r les van Ufford (V.D.) kan zich ten deele met het advies van B. en B. vereenigen. Spr. vindt het verschil tus- schen het salaris van den burgemeester en dat van den secretaris slechts een verschil van 800 veel te gering. Spr. stelt dus voor, aan Ged. Staten te verzoeken de korting niet toe te passen op het salaris van den burgemeester en de korting op de salarissen van secretaris en ontvanger te doen ingaan op 1 Januari a.s. De voorzitter wil ook de salarissen van secretaris en ontvanger op hetzelfde peil hou den. De Raad legge zich neer bij het advies van B. en W. De heeren Hogenbirk (C.H.) en En- sehedé (V.B.) steunen het denkbeeld van Jhr. Quarles. De heer Schulz (S.D.A.P.) wil ook de ver-, laging met 1 Jan. 1935 doen ingaan, maar zich verder houden aan het advies van B. en W. Het amendement van Jhr. Quarles wordt in stemming gebracht. De stemmen staken. De zaak wordt dus aangehouden tot de vol gende vergadering. De burgemeester herneemt de leiding dei- vergadering. BEHANDELING DER BEGROOTING De voorzitter wil met nadruk wijzen op de gevolgen, die de tegenwoordige belas- tingpolitiek zal hebben voor een forensenge meente als Bloemendaal. De gemeenten zijn nog maar in zeer geringe mate baas in eigen huis. De belastingmaatregelen zijn slechts tijde lijk, zegt men. Maar spr. vreest, dat dat tijde lijk permanent zal worden. De egalisatie is noodlottig. Er is toch een groot verschil tus- schen een forensengemeente en een werk- gemeente. Een forensengemeente heeft lage belastingen noodig, anders vertrekken vele inwoners. Gaat de egalisatie verder voort, dan zal de gemeente minder kunnen besteden aan het „schoone voorkomen" der gemeente. Al lerlei kosten, voor politie enz., blijven en zoo zal zich het geval voordoen dat het Rijk de forensengemeenten zal moeten bijspringen. Men bedenke, dat „noodmaatregelen" vaak b 1 ij v e n en de gemeentenaren zullen latei- moeten aandringen op opheffing dezer maat regelen. De heer Cassée (V.D.) opent de algemeene beschouwingen, meent, dat men met tevre denheid op de achter ons liggende jaren kan terugzien. Er is veel bereikt, bij voorbeeld ten opzichte van het Raadhuis en er komen nieuwe scholen. Helaas moesten voorstellen tot verhooging van opcenten worden gedaan: 140 opcenten op de personeels belasting en vermoedelijk komen er 38 op de fondsenbelas ting. Het algemeen vermogen In Bloemendaal is gelukkig niet achteruit gegaan. Spr. stelt voor 25 opcenten te heffen op de vermogens belasting. Het is de vraag of wel altijd genoeg bronnen van inkomsten zijn aangeboord. Waar is het Bloemendaalsche Sportpark, het Openlucht- bad? De badplaats Bloemendaal aan Zee kan veel beter worden geëxploiteerd. Tenslotte vraagt spr. medewerking voor den midden stand. De heer Schulz (S.D.A.P.) is verheugd over scholenbouw en huurverlaging en wo ningbouw voor de minst draagkrachtigen in Vogelenzang. Ook in Bloemendaal en Over- veen bestaat daaraan dringend behoefte, even als nog aan arbeiderswoningen. Voor belas- tingvlucht is spr. niet zoo bevreesd als de voorzitter. Spr. zou de hoogere opcenten niet willen heffen van de personeele maar van de vermogensbelasting. Het verbod van den burgemeester voor het politiepersoneel, lid te zijn van de S. D. A. P. of bladen te lezen van de Arbeiderspers be treurt spr. ten zeerste. De houding van de soc. dein. fractie in den Raad heeft tot zulk een verbod nooit aanleiding gegeven. Bo vendien las niemand van het politiepersoneel de bedoelde bladen. Spr. hoopt dat de voorzit ter in wien hij groot vertrouwen heeft zijn verbod zal intrekken. Jhr. Quarles (V.B.) vindt het zeer jam mer dat Bloemendaal 267.000 meer belas ting zal moeten betalen voor de werkloos heidsverzorging van andere gemeenten. Spr. heeft in de woorden van den voorzitter en de andere sprekers niets gehoord over versobe ring en bezuiniging De Voorzitter: De toelichting op de be grooting behoef ik toch niet te herhalen! Jhr. Quarles (V.B.). voortgaande be strijdt het denkbeeld van opcenten op de ver mogensbelasting. Het vermogen wordt al zwaar genoeg belast. In Heemstede wordt een nieuwe'salarisregeling aangekondigd, die met Januari a.s. een belangrijke bezuiniging ten gevolge zal hebben. Spr. wil de opcenten op de gemeentefondsenbelasting niet brengen op 38 maar op 35 pCt. De heer Van Riessen (A.R.) wil de par ticuliere bedrijven zooveel mogelijk steunen en electrischen stroom betrekken van het Prov. bedrijf en dien stroom door de gemeente laten distribueeren. De heer Lu den (C.-H.) vraagt hoe de heer Cassée er bij komt, dat de vermogens in Bloe mendaal niet achteruit gegaan zouden zijn. Die gegevens zijn waarschijnlijk gebaseerd op '33, maar de groote val is gekomen tusschen '33 en '34. De nieuwe belastingregeling is voor Bloemendaal nog nadeelig, omdat vermeerde ring van belastingdruk de werkloosheid zal vergrooten. Wie meer moet uitgeven aan be lasting, moet zich gaan bekrimpen en laat dus minder werken. De Voorzitter meent dat de schat ting van den heer Cassée 300 millioen be- lastingverhooging) veel te hoog is. Dat Bloe mendaal aan Zee niet genoeg ontwikkeld is, is juist, maar B. en W. hebben daaraan geen schuld. Er is stagnatie geweest in de behan deling der betrokken uitbreidingsplannen door bezwaren der Commissie voor Gewestelijke plannen die de uitbreiding der gemeente in de duinstreek ongaarne ziet. Voor een Sportpark zijn de gronden niet aanwezig. Openlucht baden hebben in ver schillende plaatsen veel moeilijkheden onder vonden. Spr. zou dan ook niet gaarne zien, dat de gemeente zelf een openlucht bad ex ploiteerde. Het verbod van lidmaatschap van de S.D. A. P. voor de politie. Daartoe heeft den door slag gegeven het feit. dat de S.D.A.P. haar medewerking bij mobilisatie voorbehoudt. Spr. heeft in dezen het Rijk gevolgd; hij heeft geen risico mogen nemen. De Arbeiderspers behan delt het onderwerp politie vaak op weerzin wekkende wijze. Overigens zal spr. bedoelde verboden opheffen, zoodra het Rijk ze op heft. Jhr. Quarles weet, dat B. en W. bezuini gen wel degelijk onder de oogen zien. Spr. be grijpt dus diens scherpen aanval niet. Jhr. Quarles interrumpeert, dat hij al leen het oog heeft gehad op het nu in deze vergadering door den voorzitter gesprokene. De voorzitter voortgaande, zegt dat B. en W. hebben gemeend, de belastingverhoo- ging niet door bezuiniging te kunnen onder vangen. B. en W. hebben vitale belangen niet verder willen aantasten. De heer Enschedé (V.B.) vraagt of de kosten voor den Zeeweg niet kunnen verminderen en of de loonen in werkverschaffing niet wat minder kunnen. Misschien is er nog wel meer te bezuinigen. De heer C a s s e (V. D,) zegt, dat een be drag van f 75.000 kan gevonden worden aan opcenten op de belasting op een totaal ver mogen van f 300 millioen. Dit is toch niet een te zware heffing. Spr. heeft zijn gegevens over 1934'35 overigens van den In specteur der belastingen, en houdt vol dat het totaal vermogen niet alleen niet is achteruitge gaan, maar zelfs vooruitgegaan. Bilthoven ontvangt veel door zijn openlucht bad. De heer Schulz (SD.A.P.) wijst er op, dat waarlijk niet alleen de bezitters van vermo gens zwaar belast worden. De belastingdruk mag wel eenigszins verlegd worden. (De heer Witteman komt ter vergade ring). Spr. is het niet eens met Jhr. Quarles, die meent dat de belastingheffing nog wel 3 pet. naar beneden kan, zonder daarmede de 'oe= grooting in gevaar te brengen. Dat de Arbei derspers ae politie zou „neerhalen", bestrijdt spr., al heeft hij misschien een enkel stukje niet gezien. Ook die pers meent, dat de politie orde en rust moeten handhaven. Bij het Rijk is de S.DA.P. voor de politie niet verboden. De S.DA.P. is steeds een legale partij ge weest. Voor de verboden van den burgemees ter bestond geen enkele reden. Jhr. Quarles (V.B.) verdedigt nog nader zijn standpunt inzake belastingheffing. De vermogens mogen niet verder worden aan getast, anders blijven alle leegstaande huizen, in de gemeente onbewoond. De heer Witteman (R.K.) meent dat opcenten op de vermogensbelasting niet af schrikwekkend zullen werken. Een argument vóór die heffing is, dat op de vermogensbelas ting tot heden nog geen opcenten zijn gehe ven. Men moet de belasting zooveel mogelijk daar laten di-ukken, waar nog druk mogelijk is. Op de personeele belasting is de druk niet meer mogelijk. De heer Flemming (lijst Laan) zegt, dat er te Bloemendaal onmogelijk een ver meerdering van kapitaal kan zijn tenzij zich in den laatsten tijd vermogenden in de gemeente hebben gevestigd. Bij de begroo ting zal post voor post ernstig moeten wor den beschouwd, om zooveel mogelijk bezuini ging te krijgen. Verhooging van de belasting op de vermogens zal nog meer kapitaalsver nietiging- ten gevolge hebben. De Voorzitter, de sprekers in tweede instantie beantwoordend, zegt o.m. te be twijfelen O'f de S.D.A.P. wel volkomen legaal is. Wethouder Prinsenberg (R.K.) betoogt, dat de kosten van de werken aan den Zeeweg niet te hoog zijn. De post voor werkloozen- zorg moet gehandhaafd blijven, omdat men niet weet wat 1936 brengen zal. Dat verschil lende posten van de begrooting niet hooger zijn geraamd dan het vorig jaar. geeft reeds blijk van bezuiniging, daar het aantal inwo ners is toegenomen. En dan vergete men niet, de meerdere kosten die de omzetbelasting medebrengt. Hierna pauze tot 2 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2