Noi eens Brieven van een Controleur B.B. Het Haariemsche Stadsbeeld Hoe het geworden is. Van alles en nog waf. ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 14 m. v Boven de Alpen en boven de wolken. Maar er is in Rome nog heel wat meer te e'en, dan oude muurbrokken. Ik noemde u têeds het visioen van marmer en goud, dat zoo'n schitterend gedenkteeken is voor Vict. Emanuel II, den vorst, die Italië groot maak te. In het voorfront daarvan rust ook de on bekende soldaat. Merkwaardig genoeg is het verboden dat te fotografeeren! Een camera wekt toch in Italië heel gauw achterdocht. Toen ik op de triomfzuil van Trajanus stond te mikken met mijn Contaxtoestel, tikte een politieagent mij op den schouder en uitte eenige vloeiende Italiaansche phrasen. Ik ant woordde in mijn zuiverste Hollandsch. pro beerde toen Fransch, Duitscli, Engelsch en Spaansch, waarop de dienaar der wet mij bij den arm pakte en zachtkens meevoerde. Op mijn vraag ..Quo Vadis domine?" wees hij rus tig met den arm vooruit. Hij bracht mij in een duistere gang, zooals later bleek den in gang van een politiepost. Daar aangekomen vroeg hij: Passeporte? Toevallig had ik mijn pas in den zak. Vol belangstelling bekeek hij mijn Chileensche, Peruaansche, Boliviaansche, Ecuadoriaansche, Venezolaansche enz. vi sumzegels, gaf mij den pas terug en wees mij met duidelijk handgebaar de deur. Ik neb hem toen op zeer beleefden toon in het Hollandsch verteld dat ik hem 'n aanstellerigen vent vond waarop hij boog en nogmaals met een sier lijke handbeweging mij de deur wees. Ik zwerf verder, het fototoestel onder mijn jasje en besluit de pelgrims te volgen, die al- ierwegen in de stad te vinden zijn. vaak in lange rijen met kaarsen opgaand, altijd in een en dezelfde richting. Over de Tiberbruggen, dan door een warwinkel van nauwe straten vol autobussen, trams, menschen en ezels tot wij plots staan voor een geweldige ruimte, het plein voor den St. Pieter. Een duizendtal dui ven fladdert af en aan en wordt gevoerd door de omstanders. Fonteinen bruisen; onder de groote overdekte galerijen, die het plein om armen, loopen priesters en bedevaartgangers en andere wachtenden of rusten er in de schaduw. Midden op het plein in de bran dende zon staat een groote obelisk. Maar de kerk trekt het meest de aandacht. Trappen en terrassen er voor vormen een voetstuk, waarboven het geweldige bouwwerk verrijst. Nog sterker treft ons de grootte, wanneer wij binnengaan. Behalve de prachtige rijkdom aan gekleurd marmer en andere steensoorten, schitterend beeldhouwwerk, geschilderde de coraties van de grootste meesters, houtsnij- kunstwerk en mozaïk treffen boven alles de reusachtige afmetingen van het geheel. Bin nen in deze kerk, onder den honderd meter hoogen koepel zou er plaats zijn voor de heele groote kerk van Haarlem. Dan weer ander werk. Als de Italiaansche regeering mij een vergunning geeft om uit de lijnvliegtuigen te fotografeeren krijg ik die van "anderen ock. en er is een hoop mooi werk boven de Midaellandsche zee. Dus van het eene ministerie naar het andere. Allerlei voor waarden worden gesteld. Ik stem natuurlijk overal in toe. o.a. inleveren van al mijn foto materiaal, zoodra mijn toestel geland is, aan militairen op het vliegveld. Dan vraagt men een lijstje van plaatsen, die ik fotografeeren wil. want er zijn enkele punten, waar dit niet mag. Ik neem Stieler's Handatlas en schrijf alle plaatsen op die in de buurt van een lucht- vaartlijn liggen, in totaal 376 stuks in de hoop dat er een "paar bij zullen zijn. die ik fotogra feeren mag. Neen hoor: nul op het rekest en de foto's, die de militaire fototechnische dienst mij beloofd heeft, laten nog steeds op zich wachten. En ze zullen wel niet komen ook, Zoo verpruts ik mijn dierbaren tijd, verzuim de gelegenheid de mooie omstreken van Rome te bewonderen, maar vind gelukkig nog een plaats in de meest besproken toestellen, die Noordwaarts gaan. Dat werd een aardig reis je. Wij reizen wel snel tegenwoordig, 's Mor gens rustig ontbijten in Rome met een uit zicht op het Colosseum en het Forum Roma nian. Om acht uur weg. Om half tien een konje koffie in Venetië: om 12 uur een bief stukje in Muchen. Om half vier in Berlijn, net op tijd voor de thee en kwart voor zes in Amsterdam. Dwars over heel Europa heen in tien uur! En dat een geregelde verbinding, die eiken dag vliegt! Het grootste deel van het traject wordt gevlogen door de Deutsche Lufthansa met groote „laagdekkers" voor 16 personen, waarvan vier in een speciale roo- kerskaiuit vlak achter de bestuurderscockpit zijn ondergebracht. Zoo'n lage vleugel is toch wel erg hinderlijk voor het uitzicht naar de aarde en de metalen oppervlakte kaatst het zonlicht akelig terug! Bovendien valt mij op, dat de vleugel niet stijf is. Er zit overal beweging in, soms golvingen en dat is een on gezellig gezicht al is er natuurlijk geen direct gevaar bij. Maar als metaal eenmaal wat los zit, is toch steeds een plotselinge breuk mo gelijk. De machine stijgt buitengewoon snel en zooals zoo vaak gebeurt: op het vliegveld een mooi morgenzonnetje, maar tien minuten la ter als wij op tweeduizend meter Noord waarts stormen, is de aarde alleen door een waas zichtbaar. Met de hooger stijgende zon wordt het wat beter en als wij om 8.45 boven San Marino vliegen is dat merkwaardige rots nest heel goed te zien. Om negen uur ligt Ravenna onder ons en torenen loodgrijze wol ken aan den oosterhorizon omhoog, net als in het begin van den Kampf um Rom van Felix Dahn. Maar thans woont het meeren- deel der bewoners in lachende villaparken buiten de hoogommuurae stad en ligt ze rond om in een gordel van rijstvelden, tot waar wij de Adriatische zee bereiken en onzen weg zoeken over de breede stroomende Po-delta en langs de breede lagunen heen. waar. nu wij lager gaan vliegen, een gezellige zeilscheep- vaart de aandacht trekt. Dan rijzen reeds de torens van Venetië aan den horizon op en wij dalen zacht op de landtong die het beroemde Lido draagt. Voor een klein uurtje maar hoor. Pasformaliteiten vooral. Wat is dat toch ver velend. En niet veel anders te zien dan prach tig bloeiende klaprozen en slangenkruid. Dan tomen wij weer omhoog 10.25 weg. Er hangt een wolkenlaagje op 500 M., maar hoog daar boven is er nog een. 10.35 op 2000 M. in tien minuten tijd. Wolken naast ons. Ik schrijf over uit mijn dagboek: 10.45 3000 M. hoog wol kentorens rondom. 10.50 op 3500 M. eindelijk een mooi gat in de wolken met een diep blauw stak hemel er achter. Meteen even een kijkje omlaag. Sneeuwtoppen beneden ons. 10.55 3900 M. Een reuzentorenwolk voor ons. even er door. dan er naast, daarna er over; 11 uur. Een uitgestrekte wolkenzee tot den gezichts einder Diepblauwe hemelkoepel er boven. De thermometer bij den rechtermotor wijst zes graden onder nul. De raampjes der cabine be ginnen te bevriezen. Mijn ademhaling is merk baar versneld. Ik neem de zuurstofbuis in de hand en houd ze voor mijn gezicht. Elke pas sagier heeft zoo'n instrument. Een koele lucht stroom en je ademt dadelijk vrijer. 11.05 4200 M. Een gat in de wolkenzee beneden ons. Groe ne dennen, dennen in de sneeuw, gletscher- velden, een ruige top, even boven de wolken zee uit. Daar verder weer een en nog een. Gauw de kaart. 11.10 4500 M. Het is een toer om een plekje venster ontdooid te houden. Volgenden keer glycerine meenemen! Wij moeten zoowat boven den Grosz Venediger zijn. Dat klopt ongeveer. Telkens weer zien wij door gaten in de wolken afwisselend berg- stroomen in nauwe dalen, besneeuwde den- nenbosschen, rotstoppen en gletschers. Wij stijgen nog steeds, om half 12 zijn wij op 4900, om even later op 5000 Meter. Daar ligt Innsbruck onder ons, Mittenwald, Garmisch. Daar rijst de Zugspitze uit het dal, omgeven door een wolkenring op grooten afstand, die de mooist denkbare omlijsting vormt boven dit prachtige tafereel. Het is 11.35; 11.55, twintig minuten later raken onze wielen den grond op het mooie vliegveld van München. De ooren suizen wat, mijn vingertoppen zijn nog ijskoud van het krabben langs de bevro ren ruiten en hier heerscht vol zomer, zoodat ik in plaats van warme koffie na mijn Wiener schnitzel met Hitier Herring, maar een glas Himbeersaft bestel. 1.15 vertrekken wij weer. Meteen weer naar de 4000 Meter. Maar zelfs op 4000 Meter zitten wij nog tusschen stapel wolken en belemmeren nevels het uitzicht. Een uur na ons vertrek, 2.20, dalen wij snel onder een lage wolkenbank en vliegen op lOuO M. hoogte verder. Het is beestenweer, regen buien, windstooten, remou, de machine slingert en schudt, de vleugeluiteinden zwie pen soms op en neer, maar wij blijven voor waarts stormen, tot wij om 3.30 precies in Berlijn landen. Daar staat Te Pas met de Valk al te wachten. Vier uur precies gaan wij de lucht in en kwart voor zes ben ik in Am sterdam. Binnen tien uur van Rome naar Am sterdam, zonder wedstrijd, zonder record vlucht, zonder uiversnelheid. met gewone lijn diensten. De wereld wordt klein! Even post nazien en werkprogramma. Vol gende week Londen-Parijs. Dan Liverpool en Kopenhagen, maar misschien eerst Athene. Ik zal het wel hooren. Er is nog werk! v. d. SLEEN Triomfzuil of zegezuil van Trajanus met heiligenbeeld er boven op. STUDIO SNUFJES. Er gingen geruchten, als zou Kay Francis zich gaan verloven met Maurice Chevalier. Zij keerde onlangs van een reis door Europa te rug en verklaarde op een vraag, dat genoem de geruchten van allen grond ontbloot zijn. „Ik stel er prijs op zoo spoedig mogelijk aan het werk te gaan en heb geen tijd voor ro mantiek", voegde zij er. aan toe. Inderdaad, een afóqendeC!) reden(?).... Charles Kenyon en Mary Mc. Call Jr., twee Shakespearekenners bij uitnemendheid, zijn door Warner Bros aangezocht een filmversie te maken van Shakespeare's „Een midzomer- nachtsdroom", waarvan Max Reinhardt de regie zal voeren. GOEDGESLAAGDE RACES. Ik zal nu verder over de races vertellen. Er waren 14 voorraces, den volgenden dag zou den de finales beginnen. In de vierde ren kwam mijn paard Manis Ketawa uit tegen het paard van den Sultan, dat het vorig jaar den eersten prijs won, nog een ander paard van den. Sultan en drie anderen. Mijn biekje ein digde met een klein verschil als goede derde, zoodat hij jammer genoeg niet in de finale mocht komen. Den laats ten dag van dien ren kwam Dja- wang uit, die op de baan sterk favoriet was en dan ook keurig, met groot verschil, zijn serie won. Mijn keel was schor van het schreeuwen en na afloop maakte ik met den Sultan die maar 32 Kilo weegt, een rondedans van pure vreugde. Djawang kon dus den vol genden dag in de finales uitkomen. Om twee uur was het afgeloopen. We trokken naar huis en moesten om half vijf weer present zijn op het voetbalveld, om den wedstrijd tusschen Bima (speciaal overgekomen) en Soembawa te aanschouwen. De Resident deed den aftrap. Een spannende wedstrijd werd gespeeld, die me weer door mijn enthousiasme een deel van mijn keel kostte, maar die door Bima met 2—1 gewonnen werd Daarna was het vlug op breken, daar de Resident en alle Koepang- gasten om 7 uur met de Merel vertrokken. Allen met auto's naar de Laboean. waar we afscheid namen en ik veel pluimpjes en be dankjes voor de goede ontvangst, regeling, regie en gastvrijheid had te incasseeren. Tien man vertrokken met de Merel weer naar Koepang en ook mijn aspirant K. die overgeplaatst is naar Flores. waar hij nu zelf standig te werk wordt gesteld. Voor mij een gemis op kantoor daar hij me veel kantoor werk uit handen nam, dat ik nu zelf weer zal moeten doen, want hij wordt voorloopig, ook al weer door de bezuiniging, niet vervangen. Na het vertrek van de Merel was het op eens een heele stilte op Soembawa. Thuis was het, na vertrek van de drie logés ook ineens stil. waarvan ik gebruik maakte om mijn post die twee dagen geleden gekomen was, maar waar voor ik nog geen tijd had kunnen vinden, door te lezen Behalve de brieven en couran ten uit Holland, ontving ik bericht van den Lloyd. dat ze een eerste klas eenpersoonshut voor me hadden gereserveerd op de op 26 De cember van Priok vertrekkende Indrapoera Hoera, driewerf hoera! Om 10 uur 's avonds was het weer aantre den bii den Sultan waarna we met zijn allen in de Bangsawan gingen, waar een Filepijnsch tooneelgezelscbap gedurende de feestweek op treedt en Inlandsche stukken, maar ook dra ma's van „sjake Spier" opvoert. Wij genoten van de eenigszins afwijkende voorstelling van den normalen Hamlet. Dat grapje duurde, zooals altijd tooneel in Indië, waar je voor je geld waar krijgt, tot half twee in den prillen morgen, met een droevig slot van vijf dooden die na schitterend stil spel zich in elegante houding en kris kras over het tooneel hadden gevleid. Voldaan van kunstgenot te bedde om den volgenden morgen al vroeg naar het race terrein te gaan. om de finales te zien. Ik vol spanning over de -prestaties van Djawang. Dat oracht,beest won in prachtstijl de kwartfinale waarin het paard van den Sultan, prijswin naar vorig jaar, geslagen werd. Hij kwam dus in de finale van de C-klasse. de hooge paarden d.w.z. hooger dan 1.22 Meter, En won ook die '•ace, zoodat hij kampioen van zijn klasse was. En moest toen met vijf andere prijswinnaars van de drie klassen in den einduitslag uitko men, waarin hij met zeer klein verschil de derde werd en dus den derden prijs verdiend had, een prachtige uitslag, waarop ik heuscb niet gerekend had. Ik was blij als een klein kind en brulde ook als een klein kind, daar Hoe het eens was. Groote Houtstraat. Tegenwoordige toestand, winkel der firma Van Dam. GROOTE HOUTSTRAAT 8. teekenmg dateert uit de 17e eeuw. Daarna is een ander heerenhuis. Het benedengedeelte Deze tegenstelling spreekt sterk. De oude het huis afgebroken om plaats te maken voor van dit pand is nu tot winkel ingericht. mijn keel door al de aanmoedigings- en vreug dekreten zoo heesch was geworden dat ik haast geen woord kon praten. Toen kwam de prijsuitreiking, speech van den Sultan, prij zen uitgereikt door de Sultana. Trotsch stond ik met de twee andere winnaars, de paarden achter ons. voor de tribune. De anderen wa ren Inlanders met eersten en tweeden prijs. Eerste prijs was 80 gulden, tweede 40, derde 15 pop plus een zilveren kris, die ik als Con troleur die zooveel voor de paardensport ge daan had en nu voor het eerst onder de prijs winnaars was, er als speciaalaandenken bij kreeg. De 15 pop gaf ik aan mijn paarden jon gen, die Djawang met veel zorg verpleegd en. getraind heeft en de prijzen van de drie eer- ste prijzen in de series kreeg mijn jockey, een knaapje van 16 jaar die Djawang ter overwin ning had gereden. Ik stak met mijn schorre stem nog een speech af om te bedanken, toen ging het in feeststemming Soembawnwaarts. Toen om half vijf weer naar het voetbalveld waar ik den aftrap moest geven voor den finale-wed strijd van den Soembawa-voetbalbond, waar na na afloop de uitreiking van de gouden me daille plaats had. Om 8 uur weer naar de Soos. waar we ons bezondigden aan de rou lette met veel animo om de bank te laten springen, hetwelk niet lukte, doch welke po ging mij toch een zoete winst van f 15 pop opleverde, altijd een welkome bijdrage voor iemand die binnenkort met verlof gaat. Pas om drie uur, nu heusch een tikkie moe en verschrikkelijk heesch naar huis en naar bed. Den volgenden morgen niet al te vroeg opgestaan daar ik me de luxe permitteerde wat uit te slapen. Even om een uur of tien naar kantoor om de noodige stukken af te doen, om half vijf weer een voetbalwedstrijd toegejuicht, voor zoover dat met mijn steeds nog kapotte stem lukte, waarna 's avonds weer naar de Bangsawan, waar ik in een zoo dichterlijke stemming kwam dat ik het too neel beklom en liedjes a la Jack Smith ten; beste gaf! Den volgenden morgen weer om 7 uur op, in rijcostuum, met mijn zilveren kris, Dja wang beklommen, die met zijn drie overwin- ningsstrikken versierd was en aan den kop van een optocht van 200 paarden Soembawa en omgeving rond gereden, waarna reünie in de Soos. Den verderen dag in gepaste luiheid doorgebracht en Zondag om 11 uur naar het Paleis, waar het slot der feesten plaats had, namelijk het binnenbrengen van in de mos kee gezegende offerandes van de bevolking, zooals vruchten, rijst, koeken en koekjes die in prachtige versierde stellages werden bin nen gebracht. Weer een geweldige massa menschen op de been, allerlei dansen werden uitgevoerd, de mooie optocht met al die mooie stellages, het was een prachtig gezicht en een waardig slot van de feesten, die tot ieders satisfactie zoo goed geslaagd zijn. Dien mid dag begon de uittocht van de honderden feest vierders die van verre kampongs gekomen wa ren en die nu allen weer te paard naar hun kampong terugkeerden, wel ritten van 100 K.M. en meer hadden gemaakt, maar volop genoten hadden. Straks komt alles weer terug om op 16 October den G-G. te zien! Golflengte 1 c.M. Nadat tot nog toe de kortste golflengte in practisch gebruik 17 c.M. voor het over brengen van berichten enz. was, werkt men sedert kort in Michigan met een golflengte van 1 c.M. De ontvangst moet uitmuntend, zijn. Apen van jockey f>. De renbaancommissie in New Yersey heeft een verbod uitgevaardigd, waarbij geen apen meer als jockeys gebruikt mogen worden. Echtscheidingen en gros. Het scheidsgerecht te Riga, het „Europee- sche Reno" genaamd, heeft in zijn laatste zitting in precies 2 uur 137 echtscheidingen uitgesproken. Postbode, die nooit licht noodig heeft. Evenals Italië zijn lichtgevende vrouw heeft, bezit Griekenland thans een licht- gevenden brievenbesteller, Ekonom geheeten. Zijn lichaam moet zóó lichtuitstralend zij, dat het een kleine kamer verlichten kan. Men spreekt van dynamisch-electrische krachten. Wie kent 'm? In 't klassieke drakenland China heeft men in de nabijheid van Newchang in een woud het skelet van een nog nimmer gezien reuzen- dier ontdekt. Het moet 6 meter lang zijn en 21 wervels hebben, elk verbonden met een korte rib. De kop is spits en draagt twee 1 meter lange horens. De staart gelijkt op scheepsroer. Wie wil wol als dit? Een koopman te Limoges gaf een zak met wol aan een matrassenmaker om er een ma tras van te maken. Toen deze den zak open maakte, kwamen er 25.000 francs in goud, zilver en bankpapier uit. De koopman had vergeten, dat hij in den wolzak een gedeelte van zijn „schat" verborgen hield. Vliegende wormen. Bij een hengelwedstrijd bij Montreal (Canada) dreigde een tekort aan wonnen te ontstaan. Men telegrafeerde naar het naaste vliegveld en binnen 45 minuten waren de ge- wenschte wormen per vliegtuig aangebracht. Vogels als bijen zoo klein. De kolibrie is van zijn plaats als kleinste vogel der wereld verdrongen. De zoöloog dr. A. Wetmore heeft op Hawaii een nog kleinere vogel, nauwelijks zoo groot als een bij, ont dekt, die beslist geen insect is. Parijs begraaft zijn honden op een eiland. Op het „Hondeneiland" in de Seine mid denin de stad Parijs, bevinden zich thans 20.000 hondengraven. Het grootste honden kerkhof der wereld. Eindelijk het ware Professor Osborn van de universiteit te Melbourne heeft een plantaardig vergif ont dekt, dat geen sporen achterlaat, absoluut doodelijk en kleurloos is.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 16