INGEZONDEN. RADIO MOORS N V. ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 15 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Tekorten van het tegen, woordige onderwijs. Conflicten in de samenleving. Een woord aan de ouders. Hoe zal onze maatschappij er uit zien, wan neer onze kinderen, die thans de schoolban- ken bevolken, volwassen zijn? Wij hopen, dat veel, wat er thans om en in ons woelt en gist, tot bedaren is gekomen. Dat zal niet vanzelf gebeuren. Er is veel te doen. Nieuwe verhoudingen in het econo mische leven zullen zich baan moeten breken. Conflicten zullen er blijven bestaan, maar de wereld zal er minder vol van zijn dan thans het geval is. Wat een moeiten en zorgen door de econo mische crisis! Het evenwicht is zoek. Onze kinderen hebben daar geen besef van. Ons, volwassenen, ontbreekt zelfs maar al te veel het juiste inzicht. Aan pogingen om ordening in het economi sche leven te brengen, ontbreekt het niet. Doch het is duidelijk dat deze alleen kans van slagen zullen hebben, wanneer de volken el kaar over hun grenzen heen leëj'en verstaan. Werd er geen warm gevoel in ons binnenste opgewekt, toen die Australiërs in Albury aan onze „Uiver" een veilig plekje bereidden, midden in den donkeren nacht? Even werd een tipje van den sluier opgelicht, die nu nog voor ons verborgen houdt hoe de wereld er in de toekomst uit kan zien. Zouden onze kinderen dit nog beleven? Dan zal er nog veel, wat een goede verhouding tusschen de menschen in den weg staat, moe ten veranderen. De schitterende hulpmiddelen van de mo derne techniek brengen de menschen steeds dichter bij elkaar. Australië in 2 dagen! Het radionieuws in minder dan een seconde in onze huiskamer! 'Maar wat weten wijixog weinig' van de men schen, die daar ginds leven. Ook dat zal Ver anderen. Wij mogen in deze tijden wel eens ernstig de vraag stellen: Is er niet te weinig waardeerïng van elkanders arbeid, eikaars karakter, dan een tekort aan technische ontwikkeling, ver kregen door intellectueele werkkracht? Dan zal mét de maatschappelijke verhou- 'dingen ook de mensch zelf moeten verande ren, om een nieuwe wereld te kunnen schep pen en daarin te leven. Dat kan slechts langzaam gebeuren. Maar het moet! We zien dan de groote waarde van de op voeding, het onderwijs. Onze kinderen zitten thans op de school banken. Wat moet er met hen gebeuren? Moeten we hen niet langzaam voorbereiden? Inzicht aanbrengen in het leven van andere volken en gevoelens wakker roepen van waar deering naast die afkeuring, critiek? Ze gaan al veel op reis, ook over de gren zen. Contacten worden gelegd door de boeken, de radio, de pers. Er is pas verschenen een studie van den heer Schreuder: ..Aardrijkskunde op de lagere school, als grondslag voor het verwerven van eenig maatschappelijk inzicht". Maar lezen is nog wat anders dan beleven. Het kan er een vorm van zijn. Hoe kunnen kinderen behalve door een goede, suggestieve les van hun onderwijzer, het karakter, den arbeid van andere kinderen uit het eigen of uit het buitenland nog anders beleven? Dat kan zeer sterk door eigen ervaring. Door omgang met anderen, met hen arbeiden, met hen genieten. Die omgang, die eigen ervaring, hebben ze met elkaar, voor zoover ze niet als verwende kinderen te veel in afzondering worden op gevoed bij het spel. in de clubs, in het ge zin. Maar te weinig bij den arbeid. Den meesten arbeid, vooral denintellectueelen, verrichten de kinderen op school. Doch zooals deze thans is ingericht, schept zij geen veelzijdig contact tusschen de leer lingen, hetgeen toch zoo noodig is. willen zij elkaar later voldoende kunnen waardeeren. Wij zullen dat nader aantoonen. De hedendaagsche school brengt den arbeid in een klassikalen vorm. De opgaven worden door den onderwijzer gesteld, de kinderen luisteren in stilte, ieder op hun eigen plaats in de bank, die in het algemeen niet verlaten wordt. Daarna volgt de toepassing, maar. in afzondering. Monden dicht, niet afkijken is het parool. Er is geen regelmatig, natuurlijk contact tusschen de deelnemers bij den arbeid. De een heeft meer, de ander minder moeite met het op te lossen probleem, al naar zijn aanleg. Soms is de uitleg onvoldoende, of het pro bleem te moeilijk. Het kind ziet om zich heen vraagt om geestelijke hulp, maardie is niet toegestaan. Evenmin mag het zelf een ander bijspringen. Dat brengt het werk- systeem mee. In de school zijn in klassen jonge menschen van de meest verschillende geaardheid ver- eenigd, maar tijdens den schoolarbeid treedt van die verschillen niet veel naar buiten, om dat ieder op zichzelf aangewezen wordt. Voldoet de school van heden dan aan den fundamenteelen levenseisch: „Zet het kind temidden van het krachtenspel van den ar beid?" Leert het zich voldoende instellen op de mogelijkheden, die de arbeid oproept? Leert het daarbij moeilijkheden, conflicten van zeer verschillenden aard kennen en overwin nen? Of wordt het te veel afzijdig gehouden? Inderdaad mag hier van een tekort worden gesproken. Wij moeten ons juist eens afvra gen: Welke eigenschappen van verstand en karakter komen voor den dag. wanneer uit wisseling met. anderen wel was toegestaan? Welke wisselwerking zop er dan tusschen bei de partijen plaats hebben? De goede en slechte eigenschappen, in aan leg aanwezig, blijven in de tegenwoordige school te veel in het verborgene. Zij krijgen geen gelegenheid genoeg zich te manifestee ren, maardan blijft ook de gelegenheid voor den opvoeder afwezig, deze in gunstigen zin te ontwikkelen. Het klassikale onderwijs is in dezen zin exclusief, het sluit veel buiten, wat ontwikkeld kon worden, het is niet veel zijdig. Mag men dan verwachten, dat de kinderen later door veelzijdige beheersching voldoende hun moeilijkheden in den omgang en bij het arbeiden met menschen kunnen oplossen? Conclusie: De school, zooals zij thans is, schiet in haar sociale taak te kort. Men zal tegenwerpen: de kinderen leeren tegenwoordig toch gehooi'zamen, hun plicht doen, zich schikken? Dan brengt de school immers sterk het sociale element in de op voeding? Jawel, kinderen moeten zich leeren schik ken. Maar men vergete niet. dat plichten op de tegenwoordige school ook zeer dikwijls daar geèischt worden, waar het niet noodig is, waar het onkinderlijk, ja zelfs pijnigend moet worden genoemd. Kinderplicht is anders dan groote menschenplicht. (Zie bulletin no. 8 der Persoonlijkheidsonderwijs-concentratie. Uit gave: Muusses, Purmerend 0.15). Is het b.v. van een kind te eischen, dat het van 9 tot 12 en van 2 tot 4 steeds zijn bewegingsdrift en zijn drang om zich te uiten met anderen intoomt? Er is een positief en een negatief element in de opvoeding, zoowel in de opzettelijke als in de onopzettelijke. Positief b.v., wanneer wij het kind zuivere, onbezorgde vreugde berei- dexx. Wij geven het speelgoed, prettige dingen om zijn geest bezig te houden, mooie boeken b.v. Negatief, wanneer we opzettelijk onlust gevoelens teweegbrengexi. We doen dat voor zijn bestwil. De prik van het inenten b.v. doet reeds pijn. Vaak onthouden wij hem iets prettigs, als hij terwille van anderen zijn plicht als toekomstig gemeenschapsmensch moet doen. Hij moet wat afstaan van zijn lekkers, of van zijn vrijheid. Hij moet zich schikken. Er zijn ook kleine plichteix in het leven van het kind. Maar het is fout alleen te zeggen: „Dat mag niet". Dan weet hij het een volgenden keer evenmin, tenzij door vrees. Hij moet lee ren begrijpen, waarom hijhet offer brengt. Dan krijgt het negatieve element bij den per soon, positieve waarde voor de gemeensclxap. Het sociale gevoel wordt aangekweekt. Het is noodig er op te wijzen dat wij in huis, in school en daarbuiten nog veel te veel plicht opleggen zonder meer. Het verband, het inzicht moet duidelijk worden tusschen plicht en doel. Wij zullen op de sociale zijde van het vraag stuk der schoolhervorming in een volgend artikel nog eens nader ingaan. Doch reeds nu zou ik schex-p de conclusie willen trekken: de school in meerdex-e mate werkgemeenschap en daxi late zij den tegexxwoordigen vorm: het alleen-klassikale onderwijs vallen. Haarlem W. HOGEVEEN Verbetering van den Wagen weg. Geachte Redactie, Naar .aanleiding van uw bericht over het plan om natrium-verlichting aan te brengexx op den Heerenweg, breng ik onder uw aan dacht, dat aan den grooten verkeersweg Hee renwegWagenweg nog verschillende andere dingen om verbetering vragen. Ik noem er eenige: Het gedeelte Wagenweg langs het Florapark kan verbreed worden zonder boom op te offeren, door het voetpad aan de Oostzijde achter de boomenrij te brengen. Het trot toir op de aansluitende stukken kan zon der bezwaar tot een vloeiende lijn worden weggesneden. Op het gedeelte Wagenweg tusschen Plein en Iordensstraat worde een algeheel of één zijdig parkeerverbod ingesteld. Op stoppingen zijn daar chronisch. Het waarschuwingsbord bij het kruispunt Wagenweg—Iordenstraat is bij avond prac- tisch onzichtbaar. Door middel van een schuingeplaatst spiegeltje of witgelakt plank je kan het bord op eenvoudige wijze verlicht worden door de lantaarn, tegen welks paal het is bevestigd. In de bestaande gaslantaarns brenge men de melkglazen plaatjes weer aan, volgens het systeem der gemeente Heemstede. Zij ver minderen de verblinding door de lantaarns aanmerkelijk en maken lichtverdeeling op den weg gelijkmatiger. Het verkeer uit de richting Heemstede wor de door een waarschuwingsbord opmerkzaam gemaakt op de Helenalaan, den zijweg door den Hout, wier aanwezigheid voor niet-Haar lemmex-s vaak een verrassing is. Vóór een garage, waar het trottoir toch al smal is, plaatse men benzinepompen ergens anders dan midden op het trottoir. De afvoer van regenwater worde in orde gemaakt en gehouden. De groote plassen zijn niet alleen onaangenaam, maar zij maken het aan fietsers ook onmogelijk, den juisten koers te volgen. Mogen de autoriteiten hun inspecties van den weg speciaal houden op oogenblikken waarop verkeersdrukte, hondenweer en duis ternis samenspannen om dezen weg „vrij ge vaarlijk" te doenn zijn. Hoogachtend, W. BADON GHIJBEN. OAGEIIJKSCH WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) eindelijk eens achter deze zaak van volksge zondheid plaatsen, zooals jarexi lang dit reeds ixx het buitenland geschiedt. In uw eigen belang daarom, licht- en lucht- vrlenden, protesteert unaniem en onmiddel lijk tegen de maatregelen die men aan het voorbereiden is. Blijft niet met de handen over elkaar zitten en laat andeern het alleen opknappen, doch protesteert onmiddellijk, waartoe ook alle sportverenigingen worden opgewekt. Schande zou het zijn, indien wij ons ons recht van vrije zon, lucht en zeebaden aan onze Nederlandsche kust zouden laten ontnemen. Het adres van den secretaris van het Co mité te Haarlem is: J. As, Olycanstraat 2, M. K. _an te dringen zich nauwkeurig op de hoog te te stellen alvorens zich aan te sluiten, of aan kinderen toestemming te geven tot aan sluiting bij een dezer gymnastiekclubs. Wij ra den ieder aan ,zich slechts onder leiding te stellen van hen, welke in het bezit zijn van een Nederlandsch diploma. Wij durven dit met te meer klem doen, daar in Haarlem en omgeving een groot aantal vrouwelijke zoowel als mannelijke leerkrach ten gevestigd is, welke de hoogste Nederland sche bevoegdheid, n.l. de acte Lichamelijke Oefening M.O. behaald hebben. Onder hen bevinden zich talrijke jongex-en. voor wie het zeer moeilijk is zich een bestaan te verschaf fen en die niettemin beter in staat geacht moeten worden dit onderricht te geven dan sommigen, welke dit nu doen. Indien men dan ook zonder gevaar voor zijn gezondheid wil gymnastiseeren en tege lijkertijd een categorie van landgenooten steunen in den moeilijken strijd om het be staan. dan trede men slechts toe tot die clubs, waarvan de leider beschikt over bovengenoem de bevoegdheid. Namens de afdeeling Haarlem van de Ver. van Leer. en Onderw. in de Liclx. Oefening in Nederland, R. VERWERS. Voorzitter, W. VAN DER LAAN, Secretaris Esschenlaan 23, Bloemendaal strumentaal concert. Ponchielli. Kampeerders: Iet op uw zaak. Met verontwaardiging las iedere licht-, lucht- en sportliefhebber dezer dagen, welke plannen men aan het smeden is, om ons voor- het seizoen 1935 en in de toekomst, de groote bron van gezondheid en levensvreugde te ont nemen, die d ezee- en zonnebaden aan onze kusten ons in den zomer bieden. Men geeft voor hiermede de financiën te gaan versterken, doch het is duidelijk, dat dit slechts de eerste uitwerkingen zijn van het opgerichte comité, dat het er au fond om te doen is, het nemen dezer baden systematisch en practisch onmogelijk te maken en ten slotte geheel uit te roeien. Immers, de voorgestelde vex-hooging van het tarief voor dagkampeerders b.v. van 20 ct. op f 1 zal dit voor de massa onmogelijk ma ken en op deze wijze berooft men het volk van zijn grootste en gezondste genot gedu rende den zomer, er geen rekening mede houdend of men, hier eenmaal aan gewend, er van buiten kan. Afgezien van den hopeloozen achterstand hier te lande op het gebied der lichaamscul tuur. in vergelijking met moderne staten, waar men officieel propageert en er millioe- nen voor over heeft, zou dit een nog grootere blamage worden voor ieder ontwikkeld Neder lander. Wet het vex-leden jaar al niet belachelijk hoe men op het strand door de marechaussee geëx-gerd werd, terwijl geen enkele klacht was binnengekomen? Nu is men zelfs van plan deze nxilitairen instructie te geven de tenten op te breken en de jongelui geheel te weren. Wat steekt achter al deze plagerij. Hoeveel van hen, die de bepalingen maken, zijn de zwemkunst machtig of hebben aan zonne baden gedaan? Wanneer zal de Zandvoortsche bevolking zich eindelijk eens moderne afgevaardigden verkiezen, die met den tijd mede gaan en niet alles doen oxxx de clienten te verjagen? Men wox-dt zeker niet eerder wijs voordat alle vacantiegangers naar de Belgische kust zijn vertrokken en de geheele zaak is verloopen. Hopelijk zullen nu ook de doktoren zich Weinig werkgelegenheid in Indië. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U het onderstaande in Uw veel gelezen blad te willen doen opnemen, waarvoor bij voorbaat dank. In het afgeloopen kwartaal is uit de plaat selijke bladexx dikwijls gebleken, hoe menig „trio" en „koppel" samenspant om per „boot(je)" exx per „rijwiel!een reis naar Ned. Oost-Indië te ondernemen. Dat zulks geen louter „avonturieren" of „zwerven" is, weet ieder weldenkend mensch. Immers het zyn de benarde tijdsomstandig heden die menig man en vader er toe brengen, waar mogelijk in ,,de Oost" zich een bestaan te verzekeren, maar intusschen stellen zij zich bloot aan verregaande roekeloosheid en speelt hun onbekendheid met dit land vaak als hoofdfactor een voorname rol. Zij weteix niet, of kunnen niet weten wel licht, dat Indië niet meer het land is van 25 jaren terug, van 'n bloeiende handel en rijke verdienstenhet is ook geen land van beloften meer In Indië zelf herhaalt men deze woorden vaak met bitterheid, want nimmer was het vertrouwen in de toekomst zoo diep geschokt als thans het geval is. Het aantal slachtoffers van de werkloosheid wordt beangstigend groot; menschen, die geloofden dat hun positie on aantastbaar was, krijgen ontslag exx het aan tal aanvragen van werkgevers daalt nog voortdurend. Het gevolg van deze ontwrichting der ar beidsmarkt blijft niet uit; waar het aanbod van inderdaad uitstekende arbeidskrachten zoo groot is, wordt de salai'ieering van de en kele openkomende functies zeer gering, en zelfs miniem. Mr. Vreede, het hoofd van het Kantoor van Arbeid, maakte verschillcride dienstreizen en vertelde daarvan schier ongelooflijke staaltjes. Er zijn gevallen, dat werkgevers alleen kost en inwoning aanbieden, zonder salaris. De eige naar van een groot hotel in een van de hoofd plaatsen vroeg een chef de réception op deze voorwaarden en kreeg vele aanbiedingen! In de tegenwoordige omstandigheden dus xxiet meer te verwonderen! De uitkeeringen van de steuncomité's nemen sterk toe, en de leden, die onderzoekingen doen, zijn diep onder den indruk van de stille ellende, welke wordt geleden. Vele werkloozen vluchten met de laatste penningen, die zij be zitten naar het oude land terug. In de laagste klassen van de mailbooten vindt men tal vaix lieden, die nooit zullen hebben kunnen droo- men, dat zij nog eens op deze wijze zouden terugkeeren naar het vaderland. Desondanks worden zij benijd door talloozen, die gedoemd zijn hier te blijven, omdat zij de middelen niet bezitten om terug te gaan; en ook omdat zij liever ten onder gaan dan op een in hun oogen smadelijke wijze bij familie in Neder land steun te zoeken. Zoo was de toestand in Ned. Indië in 1931 en hij is thans nog erger! En dan te denken aan de Haarlemsche „Globe-trotters" die, onbekend met de toe standen in dit land „daar-even-per-fiets" wil len heenrijden, om jammerlijk, bij eventueele aankomst aldaar, weer te worden uitgewezen als zijnde „ongewenschte gasten!" Vooral het Haven-Politie toezicht werkt iederen on-welkomen „trotter" naar zijn juis te plaats, met voorgeleiden en straftoepassing, waarna uitwijzing volgt. Ook 'n consulaire tusschenkomst wordt in deze niet verleend en men heeft bij uitwijzing geen recht op vrije overtocht. Wij-gaan-dan- per-fiets-maar-eventjes-terug-naar-Holland! Laten de lezers dus gewaarschuwd zijn! Hoogachtend P. W. KUIJPENS, Oud Politie Opziener Ned. Oost Indië. Kindervrienden. Bij mijn St. Nic.feest op 6 December a.s. kom ik nog voor pl.m. 70 kinderen speelgoed te kox-t. Zouden er onder u ook zijn, die nog wat speelgoed over hebben? Een boodschap in de bus Gr. Heiligland 65 en ik laat 't afhalen. Bij voorbaat hartelijk dank, Zr. SCHOUTEN. Gymnastiekbeoefening. Geachte Redactie, Namens de afdeeling Haarlem van de Ver- eeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Oefening in Nederland verzoeken ondergeteekenden u beleefd opname van het volgende in uw blad. Bij voorbaat zeggen wij u dank voor uw bereidwilligheid. In de laatste jaren wordt in toenemende mate aandacht geschonken aan de ontwikke ling en instandhouding van den lichamelijken welstand. Deze drang xiaar een goede lichaamsverzorging is aanleiding geweest tot het ontstaan van een groot aantal clubs waar in gelegenheid gegeven wordt tot gymnas tiekbeoefening. Op zich zelf is dit verschijnsel slechts toe te juichen. Wanneer het bestuur van onze afdeeling niettemin een waarschu wend woord doet hooren, vindt dit zijxx oor zaak in het feit, dat in meer gevallen de lei ding van deze clubs veel te wenschen over laat. Personen, welke geen enkele bevoegdheid bezitten, of een buitenlandsche van zeer twij felachtige waarde, meenen gerechtigd te zijn, zich met de lichamelijke oefening van vol- wassexxen, zoowel als van kinderen te belas ten. Is dit in het algemeen zeer ongewenscht te noemen, bepaald gevaarlijk wordt het, wan neer het de jeugd betreft. Voor deze toch kun nen lichaamsoefeningen, indien ze niet des kundig geleid worden, in plaats van nuttig, zeer schadelijk zijn. Wij achten het dan ook onze plicht, ferop 8.05 La Gioconda van KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG 2 DECEMBER. HILVERSUM 301.5 M. VARA. 9.00 VARA-Marschlied. Omroep-orkest olv. Hugo de Groot. (Gram.plaat). 9.05 Voet balmededeelingen. 9.10 Tuinbouwhalfuurtje door S. S. Lantinga. 9.40 Het Symphonieorkest van Philadelphia (gram.plaat.) 10.00 Sociale gedachten in de Wereldliteratuur. 10.30 Hoor spel door het VARA-tooneel olv. W. van Capel- len, gevolgd door een toespraak van G. Zieve- rink. 10.50 Hendrika van Tussenbroek-pro gramma ter gelegenheid van haar 80sten ver jaardag. 11.15 Van Staat en Maatschappij door A. Pleysier. 11.30 Gram.Muziek. 12.00 Sluiting. AVRO. 12.00 Klokkenspel en Uurslag van den Oudekerkstoren te A'dam. 12.01 Disco-nieuws. 12.30 Programma van Hongaarsche muziek door 't Puszta-orkest olv. Pali Tót. 1.00 Orgel concert door Pierre Palla. Solist: Boris Lensky, viool. 2.00 Boekenhalfuur door Ds. P. H. Ritter Jr. 2.30 Aansluiting Concertgebouw Amsterdam. Zondagmiddagcoxxcert door het Concertge bouworkest olv. Dr. W. Mengelberg. Soliste Viorica Ursuleac, sopraan. Richard Strauss- Feest. 4.10 Liedêreix van Hendrika van Tussen broek door een Utrechtsch Dameskoor olv. Mevr. J. Hartog-Benjaminse, a.d. vleugel Mevr M. DentzWent. 4.30 Gram.Muziek. 4.45 Sport uitslagen van Vaz Dias. 5.00. Sluiting. 5.00 VARA. Orvitropia olv. Jan van der Horst. 5.30 Voetbal van den dag. 5.50 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 6.00 Sluitixxg. VPRO. 6.00 Boekenhalf- uur door Ds. J. J. Thomson. 7.00 Kerkdienst van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Amers foort. 8.00 Sluiting. AVRO. 8.00 Tijdsein AVRO klok. 8 01 Nieuws- en sportberichten van Vaz Dias. 8.15 Concert door het AVRO-Aeolian- orkest. 8.45 W. Vogt spreekt over: „Fascisme bij de AVRO". 8.55 Het AVRO-Aeolian-orkest. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Opera-concert door het Omroeporkest olv. Nico Gerharz. Solisten: Irene Eisinger, sopraan. Heinrich Rehkemper. bariton. 10.30 Gram.muziek. 10.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Nieuws- en Sportberichten van Vaz Dias. 11.10 Gram.muziek. 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN 1875 M. NCRV. 8.30 Morgenwijding door Johannes de Heer nxmv. W. Verwer, viool. KRO. 9.30 Gram.xxxuziek. 10.30 Hoogmis uit Onze Lieve Vrouwekerk te Amsterdam, door het Knapen koor en Mannenkoor wordt gezongen. 12.00 „De Katholieke Jonge Werkgeversvereeniging door Mr. J. M. van Gilze. KRO. 12.15 De KRO-Boys olv. Piet Lusten- houwer. 1.00 Boeken en schrijvers door Paul Huf. 120 De KRO-Boys olv. Piet Lustenhou- wer. 2.00 Godsdienstig onderricht door D. Bont. 2.30 Het Muziekensemble „Jan de Roy". 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Het muziekensem ble „Jan de Roy". 4.00 Ziekenlof uit Bloemen daal. NCRV. 5.00 Gewijde muziek. (Gram. pla ten). 5.50 Kerkdienst uit de GerefKerk te Oudewater. Voorganger Ds. A. v d. Weg. Or ganist: L. Heij. KRO. 7.45 Voetbaluitslagen (R.K.F.) 7.50 „Kwakzalverij" door Dr. J. M. Scaf. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Het R.K. Knapenkoor „Matrozenkoor" olv. Th. E. v. Elferexx. 8.30 Gram.muziek. 8.35 Het KRO-orkest olv. Johan Gerritsexx. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Het Matrozenkoor. 9.15 Gram.muziek. 9.20 Het KRO-orkest olv. Johan Gerritsen. 10.00 Gra mofoonmuziek. 10.10 Het KRO-orkest olv. Johan Gerritsen. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramo foonmuziek. 10.40 Epiloog door het klein koor olv. Jos. Pickkers. 11.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL 484 M. 10.20 Concert uit het Koninkl. Conservato rium te Gent olv. Martin Lunsens. 12 20 Om roeporkest olv. Paul Gason. 1.00 Verv. concert. 5.20 Orkestconcert olv. Paul Douliez. 5 20 Be roemde vocalisten, gr.pl. '8.20 Symphonie orkest. 9.40 Idem. 9.30 Dansmuziek. BRUSSEL 322 M. 10.20 Langlois en zijn orkest. 12.20 Orkest concert olv. Paul Douliez. 4.20 Het Lionel's cluborkest. 5.20 Walsen van Brahms op gr.pl. 8.20 Omroeporkest olv. Paul Gason. 9.20 Om roeporkest olv. Paul Gason. 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 7.35 Volmer Holboll zingt. 8.25 Omroeporkest olv. Emil Reesen. 9.25 Gudrun Seligmann, piano. 9.45 Omroeporkest. 10.20 Aage Juhl Thomsen's. DROITWICH 1500 M. 12.50 Het Victor Olef Sextet, David Bryn- ley, tenor. 3.20 BBC Northern orkest. 5.50 Jozef Holmann, piano. 7.05 Het Stratton strijkkwar tet. 9.21 Jeffries en zijn orkest. Gaby Valle, sopraan. PARIJS RADIO 1648 M. 11.50 Orgelspel door Marthe Braquemond'. 120 Het Victor Pascal orkest. 2.20 Concert uit Angers, olv. M. Fourestier. 5.05 Lamoureux or kest. 8.20 Uit de opera comique, La vie de Bo hème, Puccini en Cavalleria rusticana, Mas- cagni, met solisten. ROME 421 M. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Vocaal en in MAANDAG 3 DECEMBER. HILVERSUM 302 M. n1 AVRO. 8.00 Tijdsein AVRO-klok; 8.01 Gra mofoonmuziek; 10.00 Tijdsein AVRO-klok; 10.01 Morgenwijding; 10.15 Ernstige muziek, 10.30 Gerda Broekhulzen, piano; The Three Syncopaters;. Accordeon en Marie Holtrop bt. Nicolaasverhalen12.00 Tijdsein AVRO-klok; 1201 Lunchconcert door het Ensemole Lis- monde met tusschenspel van gramofoonmu ziek; 2,15 Gramofoonmuziek; 2.30 Sei-ie: My then en Legenden; IV. Legenden en Roman ces van Spanje door Lewis Spence. Vertaling S Vos-Goudsmit. Voordracht door Kommer Kleijn „De Prins, die zijn kroon verruilde; 3.00 Orgelconcert door Piet van Egmond Jr. Maria Hoving van Di'iel. sopi'aan; 4.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 4.15 Gramo foonmuziek; 4.30 Disco-causerie door Max Tak: Universal Films; 5.30 Concert door het Omroepoorkest onder leiding van Albert van Raalte. met tusschenspel van gramofoonnxu- ziek; 7.00 Piano-recital door mevr. H. Leopold- Draper. op een Nco-Beichsteiixvleugel; 7.20 Gramofoonmuziek; 7.30 Causei'ie door Dr. H. Molhuijsen: „Is de hulp aan den landbouw oorzaak van het dure leven?8.00 Tijdsein AVRO-klok; 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dias: 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest: 9.00 Charlotte Kohier draagt voor: Fragment uit ..De Zachtmoedige" van Fedor Dostoffski: 9.30 Concert door het Omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte: 10.15 Salonmuziek m. m. van Alfredo Campoli en zijn orkest: (Gr- muziek): 11.00 Nieuwsberichten van het pers bureau Vaz Dias: 11.10 Aansluiting van de cabaret-dancing „La Boite des Matelots" te Den Haag. Dansmuziek door het Nederland sche Orkest Majo Marco; 12.00 Tijdsein AVRO klok en sluiting. HUIZEN 1875 M. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Morgenconcert; 10.20 Morgendienst door Ds. L. J. S. Ci'ousaz; 11.00 Lezen van Chr. Lec tuur; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Politiebe- richtexx; 1215 Gramofoonmuziek; 12.30 Mid dagconcert; 2.00 Uitzending voor scholen. B. A. van Mourik: ..Mijn buurman ixx Londen"; 2.35 Gramofoonmuziek; 2.45 Wenken voor de keuken door mevr. M. Adrian-Mex-ckens; 3.15 Cursus knippen en stof versieren3.45 Verzor ging' zender; 4.00 Bijbellezing door Dr. J. W. van der Bosch; 5.00 Concert ter gelegenheid van den 8Csten verjaardag van Hendrika van Tussenbroek, door het Meisjeskoortje van het Bilnden-Ixxstituut te Bussum onder leidixxg van mej. A. Frank; 6.30 Vragenuurtje; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek of een greep uit het Dagelijksch gebeuren; 7.30 Vragenuurtje; 8.00 J. A. Rooseboom: „De Meester is daar en Hij roept u". (Joh, II:28b); 8.30 Kerst-Inwijdings-Concert in de Evang. Luth. kerk te Utrecht door het Luters A Ca- oella-köor dii'ecteur M. vaix Huis; 10.00 Vaz Dias; 10.10 Granxofoonxxxuziek; 11.30 Sluiting. BRUSSEL 484 M. 12.20 Ged uit Manon van Massenet; 5.20 Daixsnxuziek; 5.35 Kwartet met piano: 7.20 Tweede pianoconcert vaix Chopin gr.platen; 8.20 Concert o.l.v. Karl Walpot: 845 Verv. con cert; 9.20 Idem; 9.50 Idem; 10.30 Het Paul Moreau orkest. BRUSSEL 322 M. 12.20 Orkestconcert: 1.40 Accordeon inter mezzo; 5.20 Filmmuziek; 8.20 Symphonieorkest 9.20 Idem; 10.30' Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 720 Duitsche operamuziek; 935 Het Ast kwartet speelt; 10.20 Daixsmuziek. DROITWICH 1500 M. 1.35 BBC Nothei-n orkest; 4.50 BBC Midland orkest: 5.35 BBC dansorkest o.l.v. Henx-y Hall. 10.20 BBC orkest afd. E o.l.v. J. Lewis. May Busby, sopi-aan; 11.35 Sddney Kyte en zijxx orkest. PARIJS (Radio) 1648 M. 12 20 Victor Pascal's orkest; 8.20 La volle du bonheur van G. Vlemenceau met muziek vaxx Fauré: 10.50 Het Robert dansorkest. ROME 421 M. 4.50 Pianorecital door Vico la Volpe; 8.05 Populair concert; 9.20 Gevarieerd px-ogramma. AGENDA ZATERDAG 1 DECEMBER Dreef zicht: Dansavond met attracties. 9.30 uur. Palace: „Bleeke Bet". Op het tooneel Jopie Koopman, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Als een vrouw lief heeft". 2.30 en van 7 uur af dooidoopende voorstelling. Rembrandt Theater: „Goud Op het tooneel 4 Serexxaders (accordeonisten). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 2 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Concert H. O. V„ so liste Henriette Sala (zang). 8.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Schouwtooneel met Inbreker gevi'aagd 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Rozekruisers Genootschap, Bakenessergr. 13 J, Leene over De Steen der Wijzen. 10.30 uur v.m. MAANDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling. De Vier Jaargetijden. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag J Dec. des avonds 8 uur tot en met VrijÖag 7 Dec. zijn de volgende apo theken op Zonclag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. Dienske. Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6. Tel 10378. L. Schoorl. Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180. P. Kruysse, Firma Begernann en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginnen weg 3, Tel. 12033.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 19